www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

+12
almak
Athanatos
Cissy 242
caminador
traveller
diamantino
Patrinos
Maximos
Masterless
Georgedim
Γιωργάκος
Γιώργος
16 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Masterless Τρι 9 Ιουλ 2013 - 17:28

Αντιπρόεδρέ μου ! ! !   I love you I love you I love you   updown  hi7 updown1
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 9 Ιουλ 2013 - 18:18

diamantino έγραψε:Γιωργο,
η πολιτικη σου αναλυση .... σπαει κοκκαλα ! ! !


+ 1      

Εδώ τα λόγια περιττεύουν .....   hi    sdupupdown1   mmm
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Τετ 10 Ιουλ 2013 - 10:59

Λέω να τελειώνω σήμερα Rolling Eyes   . . .   Αρκετά μονολόγησα όλο αυτό το διάστημα  . . . Τι ζητάμε από την ζωή ρε παιδιά Rolling Eyes  ;  . . . Παρέα καλή diamantino μου, κανένα ταξίδι καλό Πρόεδρέ μου, λίγες κουβέντες καλές Κώστα-patrine, λίγη κατανόηση Επίτιμέ μου, λίγο γέλιο Νικόλα-masterless, λίγη χαρά Γιωργάκο, λίγη σοβαρότητα στην Ελλάδα μας από κυβερνώντες και κυβερνωμένους, έστω και ανάλαφρη Γιώργο-georgedim, λίγο φως και λίγο αέρα φίλοι μου  . . .   κι’ όσο περισσότερο είναι το φως και ο αέρας ακόμα καλύτερα.
 
Τότε γίνεσαι κι’ εσύ ξένοιαστος Rolling Eyes  . . .   και δεν σκέπτεσαι τίποτα  . . .  ούτε καν τα μνημόνια . . . Είναι σα να βρίσκεσαι στο “καφέ του χαμένου χρόνου”  . . .   Το ξέρετε το τραγουδάκι ;  . . . Το έχει τραγουδήσει ο Σαλβατόρ Ανταμό, (αν σας θύμισα κάτι εσάς τους αιώνιους έφηβους Wink  ), σε συνεργασία με τον Μαχαιρίτσα και έχει υπέροχους στίχους  :

Στο καφέ της ξενοιασιάς
επιστρέφω εκεί
μέρα διέξοδη σκληρή.
Λέω τι ζητάς, που πας ;
Πέρασε ο καιρός
μα ήμουν τρελλά τυχερός.
Στο καφέ της ξενοιασιάς,
παλιά γεμάτη η τσέπη,
γραμμένα στα παλιά μας τα παπούτσια
του κόσμου τα πρέπει,
τα θέλω, τα μη,
η ψυχή έμεινε εκεί,
στις μέρες της χαράς,
πολυτέλεια, ζωή γιορτινή ! !



 




Kαι μιά ο λόγος για τον Adamo ακούστε, (ειδικά εσείς οι αιώνιου έφηβοι Wink  ),  κι’ ένα τραγουδάκι από τα χρόνια της αθωότητάς μας, τότε που ανέμελα χορεύαμε τα μπλούζ με τα κοριτσάκια και ταξιδεύαμε στο όνειρο Rolling Eyes  . . . Τότε που δεν ξέραμε τι είναι η Goldman and Sachs, ούτε οι δείκτες Nikkei ή  Nasdaq . . .  Τότε που η ζωή ήταν μπροστά μας και μας περίμενε να την κατακτήσομε.








Υπέροχα τραγούδια Wink   . . .  υπέροχα χρόνια Wink  . . . Να σου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο από την μελωδία και από την δύναμη του συναισθήματος Rolling Eyes  . . .   Τα ακούω, τα ξανακούω και φτιάχνομαι αρκούντως  . . .   Και όταν φτιάχνομαι αρκούντως τότε (ξανα)γκαζώνω, (ξανα)παθαίνω ταπαιρνοκρανίαση Mad  κι αρχίζω πάλι να (ξανα)μονολογώ  :
Τι με νοιάζει ρε φίλε αυτή η παρωδία όπως εξελίσσεται ;  . . . Ποιόν αγγίζει πιά αυτό το θέατρο ;  . . . Ποιόν αγγίζει αυτή η φάρσα Crying or Very sad ;  . . .   Όλα αυτά έχουν αξία όταν οι δομές της κοινωνίας είναι στην θέση τους. Τι έχομε να χάσομε άλλο ; . . . Εδώ έχουν κουνηθεί όλα συνθέμελα κι έχομε μόνον ένα κράτος φκιασιδωμένο που μοιάζει με την Σαπουτζάκη, που στα 83 της πετάει μπούτι ακόμα, για να σταθεί και να συναγωνιστεί μια νέα λυγερόκορμη χορεύτρια . . .  Εδώ ήρθαν Τρόϊκες και Ράϊχενμπαχ και υπάρχουν Υπουργοί που όταν τους αποκαλέσεις έτσι, (κ. Υπουργέ), σου απαντάνε κιόλας ! ! . . Για δες ρε Rolling Eyes  . . .  σου απαντάνε κιόλας ! ! . .   “Κύριε Υπουργέ”, (κερί και λιβάνι Mad  ), τους λές και αποδέχονται την προσφώνηση ! ! . . . Πάει χάθηκε η τσίπα Rolling Eyes  και η αξιοπρέπεια από τον ντουνιά ! ! . .  Σαν τον Βασιλάκη Καϊλα στις παλιές Ελληνικές ταινίες κατάντησαν οι Υπουργοί “δεν έχω λεφτά, δεν έχω φάρμακα” Rolling Eyes  . . .   Και τι σε βάλαμε ρε φίλε εκεί ; . . . Να μας λες τι δεν έχεις ; . . .   Αντε πάενε σπίτι σου μπούφο . . .   έ μπούφο Mad  ! ! . . .  Μας έχετε διαλύσει την ψυχή κου@@λες . . .   Μας κλέψατε το χαμόγελο. Mad 
 

Όλα διαλυμένα Sad  . . .  Δεν δουλεύει τίποτα, δεν κουνιέται φύλλο Sad  ! ! . . .  Πλήρης η αποδιοργάνωση ! ! . . . Τα έγγραφα που μου επιδίδουν οι δικαστικοί επιμελητές απ’ τα Δικαστήρια μυρίζουν μούχλα και είναι λεκιασμένα με καφέ  Shocked    ! ! . . . Προχθές μάλιστα μου επέδωσαν μιά κλήση μέσα στην βρωμιά και πίσω ήταν κολλημένο ένα χαρτάκι ραβασάκι που έγραφε “Σούλα, το βραδάκι στις 9 στο γνωστό παγκάκι. Θα έχω μαζί μου και ηλιόσπορα” Razz  ! ! . . .   Και μετά σου λένε ότι το δημόσιο έχει αρχίσει να στρώνει  Rolling Eyes  . . .  Τρίχες ! ! . . .   
 

Τι τα ψάχνομε τώρα όλ’ αυτά scratch  ;  . . . Τι τα γυρεύομε scratch  ;  . . . Κάθε βράδυ ο γείτονάς μου ο Πάτροκλος βρίζει την Μαίρη την γυναίκα του, γιατί δεν τον άφησε να δανειστούν τότε, ενώ οι άλλοι γείτονες ο Κώστας και η Βιολέτα δανείστηκαν από δέκα τράπεζες, γύρισαν τον κόσμο, πήραν τρία αυτοκίνητα, άλλαξαν δύο τροχόσπιτα και δύο αυτοκινούμενα, σπούδασαν τα παιδιά, φοράει η Βιολέτα μεταξωτά βρακιά και πάλι έχουν λεφτά στην άκρη, γιατί λέει η Ειρηνοδίκης τα χάρισε όλα με τον νόμο για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά  . . . Και σήμερα, η Μαίρη που δεν δανείστηκε,  δεν έχει βρακί να φορέσει . . . Χαμός ! ! . . .   Ποιό είναι το σωστό Rolling Eyes  ;  . . .   Ποιό είναι το λάθος Rolling Eyes  ;  . . .
 

Τελικά δεν ξέρεις αν έκανες λάθος τότε scratch   . . .   Αν έπραξες το σωστό τότε που αγόραζες το θερίο των 4.971 κυβικών εκατοστών ή τότε που έπαιρνες κι άλλο δάνειο για ν’ αγοράσεις και πέμπτο διαμέρισμα . . . Γιατί ρε Rolling Eyes  ;  . . .  Δεν σου έφταναν τα προηγούμενα τέσσερα ; . . .   Φταίξαμε κι’ εμείς  . . .  Μας έφαγε η κατανάλωση  . . .  Μας έριξαν το δόλωμα κι’ εμείς τσιμπήσαμε  . . . Δεν βαριέσαι όμως  . . .   Τι τα ψάχνομε όλα αυτά ;  . . .   Τι τα γυρεύομε  ;  . . .
 

Αει σιχτίρ πιά Mad  . . . Δεν πάει άλλο Mad  . . .   Πρέπει ν’ ακούσω τον georgedim και να εφαρμόσω τις συνταγές αισιοδοξίας του Rolling Eyes   . . .   Το έχω υποσχεθεί ήδη στον εαυτό μου. Θ’ ανοίξω Idea ένα καφέ. Θα λέγεται το “καφέ της χαράς” κι ας έλεγαν έτσι ένα άλλο καφέ σ’ ένα παλιό σήριαλ. Θα έρχεστε να σας κερνάω όλους εκεί έναν “αισιόδοξο Ελληνικό” Cool  ή έναν “φραπέ με μπόλικο κουράγιο” Cool  ή έναν “χαμογελαστό καπουτσίνο”. Την απόφασή μου πλέον την πήρα . . . Δεν θα τους αφήσω να με συντρίψουν Rolling Eyes  . . .    Θα τους συντρίψω εγώ ! !   . . .  Γιατί, κατά πως λέει και ο Καζαντζάκης, πρέπει “να συντρίβεις τα παλιά καλούπια ακόμα και τα πιο ιερά, όταν πιά δεν σε χωρούν”  . . .   Ξυπνάτε ρέέέέέέέέέέέ  ! ! . . .
 
Ελάτε λοιπόν να πιούμε ένα καφέ αλλιώτικο lol!  . . .  ή μιά μπύρα διαφορετική  . . .  ή να ουζάρομε μ’ έναν άλλον τρόπο  . . .   Πιο αισιόδοξο, πιο χαμογελαστό, Very Happy  πιο ανθρώπινο. Ελάτε να γιορτάσομε την χαρά της ζωής κόντρα στα μνημόνια . . .  Ελάτε να φύγομε από το κτίριο της μουντρουχοσύνης και της κατήφειας. Ν’ αλλάξομε τρόπο σκέψης και προορισμό. Γιατί εμείς οι ταξιδιάρηδες πρέπει πάντα να έχομε στο νου μας την κινέζικη παροιμία που λέει  “κανένας άνεμος δεν είναι ούριος, αν δεν έχεις προορισμό” Rolling Eyes   . . . Και ο προορισμός μας πρέπει να είναι το γέλιο, Very Happy η χαρά και η αισιοδοξία. Ας (ξανα)βρούμε λοιπόν την χαμένη μας αναλαφροσύνη και ας μην την (ξανα)χάσομε  . . .   Γιατί στο τέλος-τέλος “ρόδα είναι και γυρίζει” και “πάλι με χρόνους με καιρούς πάλι δικά μας θάναι” ! !
 

Αυτά τα ολίγα είχα να μονολογήσω σήμερα κι’ εδώ τελειώνω τους μονολόγους μου Rolling Eyes  . . . Ζητάω συγνώμην Embarassed   αν σας πήρα παραμάζωμα και αν σας έπρηξα όλο αυτό το διάστημα, αλλά έπρεπε κάπου να τα πω και να ξεσπάσω . . .  Εύχομαι σ’ όλους σας  ΚΑΛΕΣ και ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ διακοπές με χαμόγελο και διάθεση για την ζωή. Very Happy 
 
 




Ανάλαφροι μονόλογοι ΤΕΛΟΣ ! !   
Καιρός είναι ν’ ασχοληθούμε με σοβαρότερα πράματα . . .  Τα καλοκαιρινά τροχοσπιτίσια ξεσαλώματα γιατί πλάκα-πλάκα φεύγει και ο Ιούλιος χωρίς να το πάρομε χαμπάρι ! ! !
 
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Masterless Τετ 10 Ιουλ 2013 - 17:59

 Αντιπρόεδρέ μου, μαζί σου, ντου σ' όλα................cl1 


Μήπως να εκδράμαμε προς Μοδιάνο,
για να πάνε κάτω τα φαρμάκια;...............beer1  
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Cissy 242 Τετ 10 Ιουλ 2013 - 20:03

Συμφωνώ απολύτως με τον Νίκο για το Μοδιάνο, και είμαστε μέσα οπόταν βρεθούμε στα μέρη σας, ίσως και σύντομα.
Κατά τα άλλα Γιώργο μου, και μια με την ανοχή των διαχειριστών ξεφύγαμε τελείως από τον βασικό σκοπό του παρόντος forum, θα προσέθετα ότι ξέχασες ασχολίαστο τον Καημμένο τον Ψεκασμένο και τον κυρ-Φώτη, μπαίνω-δεν-μπαίνω, μπαίνω-και-βγαίνω. Για τα Χρυσαύγουλα δεν έχω κανένα λόγο, απαξιώ ολοσχερώς. 
Αλλά, pas problem και καλό καλοκαίρι σε όλους μας όπου και όπως μπορούμε να συνεχίσουμε να "φιλοκαλούμεν τε γαρ μετ΄ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας" όπως είπε ο πρόγονος Θουκυδίδης στον Περικλέους Επιτάφιο.
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 10 Ιουλ 2013 - 22:36

Cissy 242 έγραψε:ξεφύγαμε τελείως από τον βασικό σκοπό του παρόντος forum,
C

Σίσσυ μου πολύ μου αρέσεις, λες αυτό αλλά συνεχίζοντας ανάβεις φιτίλια...........
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Τετ 10 Ιουλ 2013 - 22:48

Γιωργάκος έγραψε:
Cissy 242 έγραψε:ξεφύγαμε τελείως από τον βασικό σκοπό του παρόντος forum,
C

Σίσσυ μου πολύ μου αρέσεις, λες αυτό αλλά συνεχίζοντας ανάβεις φιτίλια...........

No comment  . . .  (αν και θα μπορούσα να έχω)

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ κατά πως λέει και το Σισάκι. Very Happy   lol!
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από traveller Τετ 10 Ιουλ 2013 - 23:13

Λοιπον ......... ας αλλαξουμε ρωτα , κι'ας ατενιζουμε μπροστα ονειρευομενοι τις καλοκαιρινες μας διακοπες
relax1 Το καλοκαιρι ειναι εδω ..
Καλα να περασουμε ...
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Παρ 22 Νοε 2013 - 16:10



Χαίρετε, χαίρετε ! ! lol! 
Τα πήρα πάλι στο κρανίο Mad  και είπα να (ξανα)επανέλθω  . . .   Όταν με πιάνει αυτή η άτιμη ή "ταπαιρνωκρανίαση" Rolling Eyesή ξεσπάω στο forum ή  πηγαίνω στον γείτονα τον Μήτσο και η συμβία του η Μαριγούλα με τρατάρει το απαραίτητο λεξοτανίλ  . . .   Βέέέέέέέέβαια  ! ! . . .   Ετσι γίνεται τώρα . . .  Στα καθώς πρέπει σπίτια τρατάρουν αντί  για φοντάν ένα λεξοτανιλάκι μαζί με χαπάκια γιά την πίεση ! ! . . .

Καλά περνάω στον Μήτσο Rolling Eyes αλλά εκείνη η Μαριγούλα μερικές φορές με βγάζει από τα ρούχα μου. Το ίδιο έκανε και χθές που μόλις με τράταρε το λεξοτανίλ με ρώτησε :
 "καλέ κ. Γιώργο, εσείς που ξέρετε τους νόμους και τα παραθύρια για πέστε μου σας περικαλώ γνωρίζω μία τετραμελή οικογένεια που έχει δύο εργαζόμενους και δύο συνταξιούχους. Ποιό είναι το τελέφωνο για να κάνω την καταγγελία για τον «μεγάλο πλούτο» όπως ζητάει ο κ.Στουρνάρας ; " . . .   Εφριξα Shocked . . .   και σηκώθηκα και έφυγα γιατί θα χρειαζόμουν να με τρατάρει κι’ άλλο λεξοτανίλ για να συνέλθω.

Τώρα τελευταία σηκώνομαι πουρνό-πουρνό. scratchΑπό την μιά μεριά είναι τα τσισάκια και τα κακάκια του Σκούμπυ με την πρωϊνή παραλιακή βόλτα, (βρέξει-χιονίσει), και από την άλλη είναι ότι πρέπει να φεύγω από το σπίτι πριν τις πέντε ώρα Ελλάδας, (ούτε στην λαχαναγορά να δούλευα ! ! Very Happy  ), πριν δηλαδή ξυπνήσουν οι γειτόνοι, γιατί  είχα πάθει άλλο ρεζίλεμα. Κάθε πρωί, όταν έφευγα για το μεροκάματο σε ανθρώπινες ώρες κατά τις οκτώ, έβγαινε όλη η γειτονιά στα μπαλκόνια και στα παράθυρα, χειροκροτούσε, κουνούσε μαντίλια και φώναζε
"άξιος . . . άξιος", αφού ήμουν ο μοναδικός σε μια ακτίνα δέκα οικοδομικών τετραγώνων που πήγαινε να δουλέψει ! ! Embarassed 

Τι να πω ρε παιδιά και τι να μολογήσω scratch  ! ! . . .   Αυτές τις μέρες παιδεύομαι να μαζέψω τα πέντε χηνάρια, (τουτέστιν 5.000 ευρωπουλάκια), για τα τέλη κυκλοφορίας και την "πολυτέλεια" . . .  @&%$#!()&%$#! . . . .  Και να πω ότι το κυκλοφορώ το όχημα ; . . .   Πώς να το κυκλοφορήσεις παναθεμάμε Mad  που δεν υπάρχει σάλιο για αέριο lpg ! ! . . .   Καλά η βενζίνη ξεχάστηκε τελείως ! ! . . .  Γι΄αυτόν τον λόγο είχα να το κυκλοφορήσω κανένα τρίμηνο και είπα τις προάλλες να πάω μέχρι το Σέϊχ Σου να χαζέψει η πιτσιρικάδα, να ροματζάρω κι΄εγώ με την συμβία μου I love you  και να ξεσκάσει κι’ εκείνος ο καταυλακιώτης ο κόπρος μας που απ΄ότι φαίνεται μόνον σκυλίσια ζωή δεν διάγει αφού είναι ο μόνος που δεν παίρνει λεξοτανίλ ! !

Να μην σας τα πολυλογώ πήγα στο βενζινάδικο και αεράτος  cheers  έβαλα πενήντα, (50), ευρώ αέριο . . . .   Ναι, όπως το διαβάζετε,  πενήντα, (50), ολόκληρα ευρώ αριθμητικώς και ολογράφως ! ! . . . Αφού ο βενζινάς φώναξε την αστυνομία γιατί δεν πίστευε στα μάτια του ! !  . . .   Ηρθε η αστυνομία, πήραν τα δακτυλικά μου αποτυπώματα Shocked  για τυχόν ξέπλυμα  βρώμικου χρήματος, δόθηκαν οι εξηγήσεις και (ξανά), αεράτος εγώ πήγα να βάλω μπρός στο αυτοκίνητο . . .   Που όμως δεν έπαιρνε μπρος . . .  Η εξήγηση που δόθηκε από τον μάστορα που το πήγα για την διάγνωση ήταν ότι μάλλον είχε πάθει εγκεφαλικό απο την συγκίνηση αφού είχε να δει καύσιμο εδώ και τρεις μήνες ! . . .

Αυτά τα ολίγα ! ! . . .   Και ψυχραιμία σε όλους αδέλφια  ! ! Rolling Eyes 
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από diamantino Παρ 22 Νοε 2013 - 16:58

Ψυχραιμια ! ! !


t com 
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 22 Νοε 2013 - 17:29

sad1  Καλά τα λες Γιώργο μόνο που δεν είναι για γέλια...........
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Παρ 22 Νοε 2013 - 18:11

περαστικά μας... Μάλλον να παίρνουμε ληγμένα όπως οι "κύριοι" της κυβέρνησης- καλά και μερικοί άλλοι- μπάς και τα δούμε όλα ροζ...  carn
Εκείνος ο τηλε- βιβλιοπώλης πάλι, γιατί δεν μαρτυράει τι παίρνει... tor
Πάω και εγώ για ρακόμελα και "αμπελοφιλοσοφία", κουφάλα νεκροθάφτη off
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Παρ 13 Δεκ 2013 - 18:58

Οι «μεγαλοτέτοιοι»

Στα σημερινά κρατούντα μνημονιακά φορολογικά ήθη και έθιμα  Mad  όλοι είναι «μεγαλοτέτοιοι», (μεγαλογιατροί, μεγαλοϋπάλληλοι, μεγαλομηχανικοί, μεγαλοσυνταξιούχοι μεγαλοδικηγόροι, μεγαλοκουλουράδες, μεγαλοηλεκτρολόγοι, μεγαλοχασάπηδες κλπ. κλπ.), αφού όσο πιό «μεγάλος» χαρακτηρίζεσαι τόσο πιο εύκολα σου παίρνει τα σώβρακα η φορολογική αρχή.

-  Πως είπες  ; . . . Μεγαλοσυνταξιούχος των πεντακοσίων, (500),  ευρώ  affraid  ; . . . Συναγερμός στα ηλεκτρονικά πληροφοριακά συστήματα του υπουργείου οικονομικών . . . Είσαι «έχων» και «κατέχων» οπότε φάε στο κεφάλι ένα φόρο πολυτέλειας για να μάθεις άλλη φορά να γκρινιάζεις  Shocked  ! !  . . .  

-  Οσκελντι ! !  . . .  Ο γνωστός μεγαλοδικηγόρος που τα κονόμησες τότε με τα σουσάμια  affraid  ; . . .   Αρπαξε ένα πρόστιμο για το δεύτερο αδήλωτο επάγγελμα για τον λόγο ότι δεν έκανες έναρξη επαγγέλματος στην εφορία αφού τυγχάνεις και σουσαμέμπορος  Shocked  ! !  . . .

-  Εσύ πάλι μεγαλογιατρός ; . . .  και με camper ; . . . και μου την στήνεις στον Καραθώνα ;  . . .  και τολμάς να ψήνεις μπριζολάκια στην αμμουδιά ;   . . . Ε δεν υποφέρεσαι κι’ εσύ ! ! ! Ξέρεις ρε τι εστί Καραθώνας και μπριζολάκια στην αμμουδιά ;  . . .  Σκέτη χλίδα  ! ! . . .    Σε δαγκώνω επί τόπου και φίδι κολοβό που σ’ έφαγε  Shocked  ! ! . . .

-  Ηθελες παραθερισούλα και «γούστα» στην Καλογριά φέτος το καλοκαιράκι μεγαλοεργολάβε-μεγαλομηχανικέ μου και μάλιστα μαζί με το βαφτιστήρι που καταπίνει τις μπύρες σα νεράκι ! ! . . . Δηλαδή διπλά  έξοδα, ενώ επί πλέον ξεσχίστηκες και στο ψήσιμο σε σημείο που κόντεψες να στείλεις αδιάβαστο και με νταμπλά τον Επίτιμο  Very Happy  ! ! . . . Χώρια που έχεις κολλητό τον συντοπίτη σου τον Θόδωρα τον πιλότο και σου διαθέτει κοτζαμάν ελικόπτερο για να κάνετε εναέριες λήψεις και να ζηλεύουν οι άλλοι από τις χλιδάτες επίγειες εγκαταστάσεις σας. Ξέρεις ρε τι έξοδα έχει την σήμερον ημέραν το σήκωμα ενός ελικόπτερου  Shocked  ; . . .  Με ελικόπτερα σε μεγάλωσε η μαμάκα σου ; Ποιός είσαι ρε ο Ωνάσης με τα ελικόπτερα και με τον Σκορπιό ; . . . Ε δεν παίζεσαι και τα θέλει ο απαυτός σου ! !    Για τιμωρία φάε στο κεφάλι ένα τεκμήριο γιά να μάθεις άλλη φορά  να μην διάγεις βίον πολυτελήν και δαπανηρόν  Shocked  ! ! . . .  

-  Αμ εσύ από την Χαλκίδα που δεν σε χωράει το σπίτι σου και περιπλανιέσαι από κώμην εις κώμην και από χωρίον είς χωρίον για να φωτογραφίζεις ξωκκλήσια και καλντερίμια και να κάνεις μετά δύσκολη την ζωή της παρέας σου, πως μας το παίζεις δηλαδής  Rolling Eyes  ; . . .  Υπάρχουν τεκμήρια και ντουκουμέντα για την γούνα σου  Rolling Eyes  ! ! . . .  Φιγουράρεις ανελλιπέστατα σε ένα κάρο φωτογραφίες να χαμογελάς, (αυτό απαγορεύεται), να περνάς καλά, (αυτό είναι έγκλημα), και να καταναλώνεις ένα κάρο ψαρικά και οστρακοειδή ! ! . . .   Που τα βρίσκεις τα λεφτά ρε και ψωνίζεις από την ψαραγορά χτένια και γυαλιστερές ; . . . Σε τσιμπήσαμε επ’ αυτοφώρω και θα σε περιποιηθούμε δεόντως  Shocked  ! !  


Γενικώς την σήμερον ημέραν κατά την φορολογική αρχή όλοι ό «μικροτέτοιοι» βαφτίζονται σε «μεγαλοτέτοιους», ενώ οι πραγματικοί «μεγαλοτέτοιοι» ως συνήθως, (και κατά πάγια διαχρονική Ελληνική φορολογική τακτική),  την γλυτώνουν  και έχουν το σκάλπ στην θέση τους, σε αντίθεση με τους πραγματικά «μικροτέτοιους» που ψάχνουν να το βρουν. Ετσι είθισται στην Ελλάδα μας αναντάμ-μπαμπαντάμ και από ιδρύσεως του νεώτερου Ελληνικού κράτους το μάρμαρο να το πλερώνουν οι φουκαράδες οι «μικροτέτοιοι» και οι πραγματικοί «μεγαλοτέτοιοι» να πίνουν εις υγείαν των κορόϊδων.


---------------------------------------


Η συμβία λοιπόν του, (κατά την φορολογική αρχή),  «μεγαλοδικηγόρου» κ. Χασοδίκη, (και γενικώς βάλτε όποιον υποτιθέμενο φουκαρά «μεγάλο» τραβάει η ψυχή σας  Rolling Eyes ), παρατήρησε τελευταία κάποιες ύποπτες κινήσεις. Ο άντρας της είχε αλλάξει συμπεριφορά. Εγινε κρυψίνους. Αγόρασε καμπαρντίνες και μαύρα γυαλιά και έγινε πολύ σκεπτικός  Rolling Eyes  . . . Είχε χάσει το γέλιο του, την αισιοδοξία του, το χιούμορ του, και από πατενταρισμένος «ανάλαφρος»  bounce  είχε καταντήσει ένας σοβαρότατος και αγέλαστος «πανβαρύτατος» τύπος, ίδιος και όμοιος με κάτι αντιπαθητικά και κομπλεξικά τυπάκια που το παίζουν «σοβαρά» και «περισπούδαστα», και τα συναντάς παντού στην κοινωνία, του διαδικτύου μηδέ εξαιρουμένου  Rolling Eyes .

Εκείνο όμως που την είχε ανησυχήσει σφόδρα,  Rolling Eyes  ήταν το ότι ο άντρας της είχε σταματήσει να γράφει στο forum των ξεσαλωμένων  «παλαβιάρηδων», (αυτών που ονειρεύονται βόρεια ακρωτήρια, Γιβραλτάργια, Ζιμπάμπουες και Σινικά τείχη με ρυμουλκούμενα ή αυτοκινούμενα), μέσα από το οποίο ξέδινε τον παλιό καλό καιρό. Η όλη του συμπεριφορά «μύριζε» βρε παιδί μου . . . Κάποιες φορές μάλιστα της είπε ότι είναι στο γραφείο ενώ δεν ήταν και στη συνέχεια δικαιολογήθηκε ότι πετάχτηκε για κάτι δουλειές . . .   Και επειδή δεν πήγαινε άλλο η κυρία αποφάσισε να τον παρακολουθήσει.  Cool 

Ενα βραδάκι λοιπόν ο κατά την φορολογική αρχή «μεγαλοτέτοιος» έφυγε από το σπίτι του . . .   Στο κατόπι και από πίσω του η κυρία  . . . Τα βήματα οδηγούσαν προς το γραφείο του  . . .   Ικανοποιημένη η σύζυγος  . . .  So far so good που λένε και οι Αγγλοι . . .

Μπροστά όμως από την διεύθυνση του γραφείου scratch  η συμπεριφορά του υποτιθέμενου «μεγαλοτέτοιου» άλλαξε άρδην. Η συμπεριφορά του έγινε πιο συνωμοτική.  Cool  Δεν μπήκε στο πολυτελέστατο κτίριο που στέγαζε το επίσης πολυτελέστατο γραφείο του, αλλά συνέχισε τον δρόμο του. Ο «μεγαλοτέτοιος», (κατά την φορολογική αρχή), σήκωσε τον γιακά της καμπαρντίνας όσο πιό πάνω μπορούσε και μάλιστα φόρεσε και τα μαύρα γυαλιά ηλίου  Cool μέσα στην νύχτα. (κάτι σαν τους προχωρημένους κουλτουριάρηδες καλλιτέχνες σε βραδυνές εκπομπές που φοράνε μαύρα γυαλιά . . .  επειδή δήθεν τα βλέπουν όλα μαύρα  . . .  τς,τς,τς . . .  που να τους πιάσει το δικό μας το μυαλό  Rolling Eyes  ! ! ).

Ο «μεγαλοτέτοιος» άντρας της συνέχισε πλέον την πορεία του με χίλιες δυό προφυλάξεις  Cool  απομακρυνόμενος από τον κεντρικό δρόμο που ήταν το γραφείο του. Περπάτησε κανένα δεκάλεπτο και στη συνέχεια χώθηκε σε κάτι στενά κάπου μέσα στον Βαρδάρι, ανάμεσα σε κάτι κινέζικα μαγαζιά και σπίτια με κόκκινα φωτάκια  και έφτασε σ’ ένα δρόμο που πρώτη φορά αντίκρυζε η συμβία του. Η καρδιά της χτύπησε δυνατά.  Crying or Very sad  Που έμπλεξε ο άνθρωπος αναρωτήθηκε.  Crying or Very sad  Τι παλαβά κάνει μέσα στην νύχτα ; Μήπως υπάρχει κάποια άλλη ; Κράτησε την ψυχραιμία της και περίμενε.

Ο άντρας της έφτασε σε μιά πόρτα ενός παραβαρδάριου παλιού κτιρίου, χτύπησε συνθηματικά  Cool  και κάποιος άνοιξε . . .   Κοίταξε βιαστικά και πολύ προσεκτικά τριγύρω του και χώθηκε μέσα στην πόρτα. Η κατάσταση πλέον θύμιζε αστυνομικό διήγημα του Γιάννη Μαρή ή ταινία με τον Βύρωνα Πάλλη. Πριν αποφασίσει να μπουκάρει και να δώσει λύση στο θέμα, την πρόλαβε ένας άλλος κύριος που ντυμένος και αυτός παρόμοια με τον άντρα της, (καμπαρντίνα, μαύρα γυαλιά κλπ.), χτύπησε την πόρτα συνθηματικά  Cool  και η σκηνή επαναλήφθηκε. Σε λίγο επαναλήφθηκαν τα ίδια, (συνθηματικό χτύπημα πόρτας, άνοιγμα, γρήγορη είσοδος κλπ.), με μιά κυρία που φορούσε μπερεδάκι και ήταν και αυτή ντυμένη συνωμοτικά. (σαν αυτές που βλέπομε σε ταινίες μεσοπολέμου που ανήκαν στην αντίσταση).

Πριν αποφασίσει λοιπόν να μπουκάρει η έρμη και μοναχή συμβία του «μεγαλοτέτοιου», έπαιξε ένα στοίχημα με τον εαυτό της  :
1) Παράνομη χαρτοπαιχτική λέσχη  Shocked . . .  Πάει τα χάσαμε τα λεφτά μας όσα δηλαδή μας είχαν απομείνει.
2) Μπλέχτηκε με τρομοκρατικές ομάδες  Shocked  . . .  Καραμπινάτη κακουργηματική πράξη, χρόνια στην φυλακή, θα μείνω στους πέντε δρόμους εγώ και τα παιδάκια μας . . .  Θα βγει πάλι ο Μενέλαος να πουλάει σουσαμόπιτα γωνία Αγίας Σοφίας και Τσιμισκή  . . .
3) Οίκημα με ροζ εξυπηρετήσεις  Shocked  . . .   Θα μείνει αόματος ο έκφυλος,  Mad  αφού θα του βγάλω τα μάτια . . .  Να ψάχνει ο πρόστυχος για ακορντεόν για να βγάζει μετά το ψωμί του.  Mad 

Και αφού άρχισε να ρίχνει κατάρες  Mad  στην Μελπομένη που πριν από είκοσι πέντε χρόνια της τον προξένεψε  . . .  τελικά μπουκάρει  . . .   και τι να δει ; Ηταν ένα διαμέρισμα χωρισμένο σε πολύ μικρούς χώρους  . . . Ελάχιστη επίπλωση και χωρίς φώτα . . .   Μόνο κεριά . . .   Και για θέρμανση ένα μεγάλο μαγκάλι στο χωλ  . . .   Σε έναν απ’ αυτούς τους μικρούς χώρους είδε τον υποτιθέμενο «μεγαλογιατρό»-χειρούργο τον κ. Χασαπόπουλο να εξετάζει έναν ασθενή του  Shocked  . . .  Στον άλλον τον χώρο είδε τον υποτιθέμενο «μεγαλομηχανικό» τον κ. Γκρεμιζοκτιρίδη να αποτελειώνει κάποια σχέδια  Shocked  . . . Σε άλλους χώρους είδε άλλους φουκαράδες, (υποτιθέμενους  «μεγαλοτέτοιους»), να εργάζονται . . .   Και τέλος σ’ ένα μικρό χώρο είδε και τον «μεγαλοδικηγόρο», (κατά την φορολογική αρχή), σύζυγό της τον κ. Χασοδίκη να προσπαθεί, κάτω από το φως ενός κεριού, να μελετήσει κάποιες δικογραφίες.

Αυτή νόμιζε και νόμιζε  Rolling Eyes   . . .  Και αυτός έβγαζε το τίμιο ψωμί της οικογένειας, έχοντας εγκαταλείψει το πολυτελέστατο γραφείο του, συστεγαζόμενος πλέον με άλλους φουκαράδες και υποτιθέμενους «μεγαλοτέτοιους», για την περιστολή των εξόδων  Rolling Eyes . . . Η ίδια δεν το ήξερε  . . .   Τον αγκάλιασε και τον φίλησε xωρίς να του πει τίποτα . . .  Τουλάχιστον γλυτώσαμε, (σκέφτηκε), τα οχτακόσια, (800), ευρώ τον μήνα από τα έξοδα του γραφείου.  Δόξα τον Θεό, (ξανασκέφτηκε από μέσα της),  γιατί υπάρχουν και χειρότερα στην σημερινή Ελλάδα των μνημονίων ! ! ! . . .

Ναι ! ! . . .  Δόξα τον Θεό  . . .   Γιατί υπάρχουν και χειρότερα ! ! ! . . . Εξ άλλου καλό είναι και το μαγκάλι για την θέρμανση αφού είμαστε η τελευταία γενιά που πρόλαβε τα καλοριφέρ αναμμένα ! ! !  Rolling Eyes  




Κάθε ομοιότητα με πρόσωπα ή καταστάσεις που περιγράφονται στην παραπάνω ιστορία, είναι φανταστική και εντελώς τυχαία . . .   Παρεπιπτόντως να σας ενημερώσω Πρόεδρε και λοιπά φιλαράκια μου ότι η ουρά προσέλευσης από την πολυπληθή και αξιότιμη πελατεία μου δεν θα γίνεται πλέον στην προηγούμενη διεύθυνσή μου αλλά στην καινούργια . . .  Τα μηχανήματα με τα χαρτάκια προτεραιότητας Κώτσομ, (patrinos), δυστυχώς δεν απέδωσαν καθ’ όσον δημιουργήθηκε Ο ΧΑΜΟΣ από την κοσμοσυρροή με αποτέλεσμα να φρακάρει η κυκλοφορία και η τροχαία να μου συστήσει να αλλάξω διεύθυνση  . . .   Ετσι λοιπόν μετακόμισα . . .    

Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από caminador Παρ 13 Δεκ 2013 - 19:45

Γιώργο μας καθήλωσες, είναι μια πραγματικότητα και οφείλουμε στον εαυτό μας, να προσαρμοστούμε, αναπολήσεις και όνειρα μπορούμε και πρέπει να κάνουμε, προτείνω ψυχραιμία και αισιοδοξία, με τα λεγόμενα αυτά κάνω καθημερινά προπαγάνδα στον εαυτό μου! Ρόδα είναι και γυρίζει...
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από diamantino Παρ 13 Δεκ 2013 - 20:44

Γιωργη μου,
υπαρχουν ΠΟΛΥ σοβαροτερα πραγματα,
απο το μεγεθος και τη τοποθεσια ενος γραφειου ! ! !


Ο .... χασοδικης, εξακολουθει να εχει διπλα του,
ολους οσους τον αγαπουσαν και τον εκτιμουσαν,
οχι για το μεγεθος του γραφειου του
αλλα για τη ...μπεσαλιδικη και ταξιδιαρικη καρδιά του ! ! !

 par1
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Patrinos Παρ 13 Δεκ 2013 - 20:54

diamantino έγραψε:Γιωργη μου,
υπαρχουν ΠΟΛΥ σοβαροτερα πραγματα,
απο το μεγεθος και τη τοποθεσια ενος γραφειου ! ! !


Ο .... χασοδικης, εξακολουθει να εχει διπλα του,
ολους οσους τον αγαπουσαν και τον εκτιμουσαν,
οχι για το μεγεθος του γραφειου του
αλλα για τη ...μπεσαλιδικη και ταξιδιαρικη καρδιά του ! ! !

 par1
+1000   hi8 
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από athanase Παρ 13 Δεκ 2013 - 22:32

Φίλε μας αγαπημένε Γιώργη στα σοφά λόγια του άλλου Γιώργου @Diamantino να προσθέσω μόνο τούτο. Εμείς σ έχουμε στην καρδιά μας με φωτεινό ή με λιγότερο φωτεινό γραφείο εμάς η απουσία σου μας πονάει την νοιώθουμε και θέλουμε γρήγορα να δούμε το φιλόξενο, γελαστό Φίλο πάλι έντονα, όπως πάντα ανάμεσά μας. Η αγάπη της οικογένειας και των φίλων είναι το μεγάλο κληροδότημα και όχι να άψυχα αντικείμενα ενός γραφείου....
Σε περιμένουμε δραστήριο όπως πάντα....
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Cissy 242 Σαβ 14 Δεκ 2013 - 0:50

Γιώργο μου, η προσαρμοστικότητα στις εκάστοτε συνθήκες, η ικανότητα να κάνει κανείς ρεαλιστικά σχέδια και να τα πραγματοποιεί, δείχνει θετική άποψη και εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μας και τις ικανότητές μας ως προς την επίλυση προβλημάτων.  Η προσαρμοστικότητα είμαι μια δεξιότητα των ανθρώπων που αναγνωρίζουν τις δυσκολίες, και αποφασίζουν να προχωρούν στη ζωή τους με ό,τι εφόδια διαθέτουν κάθε φορά.  Το να είναι κανείς προσαρμοστικός  σημαίνει ότι έχει αποφασίσει να επιβιώσει και να μην αφήσει να τον καταβάλουν δυσκολίες και  αγωνίες.  
Για την απόφασή σου λοιπόν να προσαρμοστείς στις καινούργιες συνθήκες, μπορούμε μόνο να σε θαυμάζουμε και να  σε βλέπουμε ως παράδειγμα.  Και επειδή σε αυτή την πορεία η οικογένεια και οι φίλοι αποτελούν ισχυρά ερείσματα και η συναισθηματική εγγύτητα και η αποδοχή τους ενισχύουν την αυτοεκτίμηση και κατ’ επέκταση την προσαρμοστικότητά μας, θέλουμε να μας βλέπεις ως στηρίγματα και  ως συμπαραστάτες.  
Άλλωστε ομοιοπαθείς είμεθα  ….. Ολοι μας... Κανένας μας δεν την γλύτωσε και δεν θα την γλυτώσει όσο ζει σε αυτή τη χώρα….  
Με αυτά τα ολίγα, λάβετε και ολίγη από την 5η του Μάλερ η οποία νομίζω ότι εκφράζει ακριβώς αυτά τα συναισθήματα  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από traveller Σαβ 14 Δεκ 2013 - 8:02

Ψυχραιμια Γιωργο μου ... ψυχραιμια !!!!
Στο ιδιο καζανι βραζουμε ολοι μας ...
Εμεις ολοι πρεπει να αντιμετωπιζουμε τις οποιες καταστασεις αισιδοξα..
Μας εχει αναγκη η οικογενεια .(αλλα...και το forum)..... Θα στρωσουν τα πραγματα.
Σε θελουμε ολοι δυνατο χαρωπο και δραστηριο οπως σε γνωρισαμε πριν 4 χρονια !!!
Γιατι αν συνεχισει αυτη η κατασταση μας βλεπω ολους συντομα στο πεζοδρομιο ..........  nerv εκτος εαυτου .
Δεν θα μας τσακισουν την αξιοπρεπεια και την περηφανια ...

Ψηλα το κεφαλι  !!!!!.
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Masterless Σαβ 14 Δεκ 2013 - 8:12

Συγχωριανέ και Λοιποί Αγαπητοί μου:
Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε, εγώ τυχαία δεν έκοψα το <<καλή>> από τους χαιρετισμούς μου, τυχαία δεν άρχισα τις Μαραθώνιες ποδηλατάδες, όλα έχουν το Λόγο τους και οι δυό μας Αντιπρόεδρέ μου τα συζητήσαμε πολλάκις.
Κάτι καφεδιές με τις πουράκλες, κάτι τσιπουριές με τα μεζεκλίκια, κάτι χλιδιές στα Μπαράκια τέλος, είναι απαγορευμένα. 
Κάθε μέρα με διαφορετικό αλλά πάμφθηνο ποδήλατο, φορτωμένος με το σακίδιό και την τάση φυγής μου, κάνω από 30 έως 40 χιλ. με σκέψεις ανούσιες και όνειρα απραγματοποίητα, σκοτώνοντας το χρόνο μου για να μην λαλήσω. 
Μας καταλαβαίνω, λίγο Hard Rock παραπάνω, λίγα χιλιόμετρα, πολύ βλέπειν και δεν αγοράζειν, αλλά όλα ανέξοδα.
Για θυμήσου Αντί μας, την τελευταία φορά που βρεθήκαμε στην νέα διεύθυνσή σου, σε αποκάλυψα ότι είσαι ο τέταρτος φίλος κατά σειρά που επισκέφθηκα, σ' ομολόγησα ότι με κάνει καλό όταν βρίσκομαι με φίλους, αποφορτίζομαι.
Γι' αυτό Λεβέντη-Παλικάρι  μας, η παρουσία σου στο Φόρουμ, κάνει καλό σ' εμάς και σ' εσένα, το όλο δρα απανχολητικά, ηρεμηστικά.
Πόσα θέλω να γράψω, αλλά δεν αντέχω την τυραννία του πληκτρολογίου, έστω κι αυτά τα ολίγα με ξεμπικάρανε, ήταν μια μικρή εξομολόγηση. 
Νοιώθω τυχερός που έχω φίλους, το Φόρουμ κι εσένα Αντιπρόεδρέ μου…………. I love you  I love you  I love you            
      
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης