www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

+12
almak
Athanatos
Cissy 242
caminador
traveller
diamantino
Patrinos
Maximos
Masterless
Georgedim
Γιωργάκος
Γιώργος
16 απαντήσεις

Σελίδα 6 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Maximos Σαβ 14 Δεκ 2013 - 9:55

Είναι γεγονός, ότι έχουν επέλθει μεγάλες και σοβαρές ανατροπές,
στον τρόπο που ζούσαμε και γενικά στο πως λειτουργούσαμε σαν άτομα ...
Είναι επίσης γεγονός, ότι θα πρέπει να αντέξουμε ... να ζήσουμε ... να κοιτάξουμε μπροστά ...
... να προσαρμοστούμε ... να βρούμε διεξόδους ... να μην βαλτώσουμε ...

Το οφείλουμε και στον εαυτό μας, αλλά και στο κοντινό - οικογενειακό μας περιβάλλον ...

Με νηφάλια σκέψη, όση μας έχει απομείνει και από αυτή, πρέπει να ανασυγκροτηθούμε.
Πρέπει να "εφεύρουμε"  και να "ανακαλύψουμε" ... μέσα μας αλλά και από το περιβάλλον μας ...
αυτές τις "βαλβίδες ασφαλείας" ... ένα "αποκούμπι" ...
... για να ισορροπήσουμε την κατάσταση και να ορθοποδήσουμε ...

Αυτή πρέπει να είναι η πρώτη μας αντίδραση ...
... για να μπορέσουμε να αντιδράσουμε, όταν θα έρθει η κατάλληλη στιγμή ...

Οι αξίες φίλε μου Γιώργο, οι πραγματικές αξίες ...
... δεν κρίνονται, ούτε από το μέγεθος ούτε από την εικόνα ενός γραφείου ...

Με τον τρόπο σου, έδειξες ότι μπορείς ... έδειξες ότι το παλεύεις ... και Μπράβο σου.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 14 Δεκ 2013 - 9:56

diamantino έγραψε:Γιωργη μου,
υπαρχουν ΠΟΛΥ σοβαροτερα πραγματα,
απο το μεγεθος και τη τοποθεσια ενος γραφειου ! ! !

Cissy 242 έγραψε:
Για την απόφασή σου λοιπόν να προσαρμοστείς στις καινούργιες συνθήκες, μπορούμε μόνο να σε θαυμάζουμε και να  σε βλέπουμε ως παράδειγμα

Γιώργο οι φίλοι μας εδώ τα είπαν όλα.
Σου εύχομαι δύναμη, κουράγιο, και αισιοδοξία για καλύτερες μέρες στο νέο σου γραφείο.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 14 Δεκ 2013 - 10:34

Γιώργο συμφωνώ απολύτως με τους ...."προλαλήσαντες" φίλους μας !!!

Όμως πίσω από τη σημερινή "μαυρίλα" που φρενάρει τη διάθεση μας και επηρεάζει τη σκέψη μας, υπάρχουν ακόμα ΟΡΘΙΕΣ αξίες που στο εγγύς παρελθόν ίσως και να είχαμε υποτιμήσει.

Εν πολλοίς τις περιέγραψαν οι φίλοι μας στις τοποθετήσεις τους. Έχω με τη σειρά μου να προσθέσω μόνο δύο σκέψεις :

Το όποιο μέλλον μας, δεν επηρεάζεται στο ελάχιστο από τον τρόπο που σκεφτόμαστε για αυτό. Το μόνο που μπορούμε να επηρεάσουμε ανησυχώντας για το μέλλον, είναι το παρόν μας. Το μέλλον απαιτεί ρεαλισμό, χιούμορ και προσαρμογή (όπως έγραψε και η Σίσσυ), που από τα γραφόμενα σου, φαίνεται πως υπάρχουν.

Η κρίση το ΜΟΝΟ που μπορεί να μας στερήσει, είναι ότι υλικό αγαθό έχουμε ή είχαμε. Σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί ....και δεν πρέπει να επιτρέψουμε,  Very Happy  Very Happy  να αλλάξει αυτό που πραγματικά είμαστε. Άνθρωποι που μας αγαπά η οικογένεια και οι φίλοι μας, με αισθήματα, με πίστη στη προσπάθεια, ονειροπόλοι, ανάλαφροι, με το βλέμμα στραμμένο μπροστά.

Η απαισιοδοξία είναι θέμα διάθεσης, ενώ η αισιοδοξία είναι θέμα θέλησης.

Ψηλά το κεφάλι λοιπόν !!! Η καλή παρέα, η εξωτερίκευση και το μοίρασμα των σκέψεων και όσων νοιώθουμε να μας πιέζουν, είναι το καλύτερο αντίδοτο στην σημερινή δύσκολη κατάσταση που ζούμε οι περισσότεροι.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Σαβ 14 Δεκ 2013 - 21:51

Κρίση; ποια κρίση; Παράκρουση είναι...
Οι νεώτεροι υπομονή, εμείς (εγώ) κουράγιο...
Μιας και "στο πέλαγος με βάρκα την ελπίδα" παρά τα μποφόρια, θύελλα είναι θα κοπάσει...
 lol! 
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Πεμ 9 Ιαν 2014 - 14:03


Τελικά όλα είναι μια συνήθεια  αδέλφια  scratch  . . .  Αυτό κατάλαβα και εμπέδωσα προσφάτως  Rolling Eyes   . . .  Νταουνιάζεσαι στην αρχή και μετά το συνηθίζεις και συνέρχεσαι  . . .   Συναντάς καμιά φορά και τον masterless, (γειά σου Νικολάκημ), ρίχνεις κανένα σουβλάκι  στον Σαββίκο στα Λαδάδικα, πίνεις την ρετσινούλα σου και τα βλέπεις όλα ρόϊδο   bounce ! ! . . .  Αμα λάχει και πετύχεις στο skype τον patrino ρίχνεις κι εκεί τις χαιρετούρες σου, μαθαίνεις τα νέα από την υπόλοιπη παρέα και πας για άλλα  Very Happy   . . .  Απαξ και πετύχεις και τον Πρόεδρο εκεί πλέον παίρνεις τελείως ταπάνω σου από το χαμόγελό του και την αισιόδοξη διάθεσή του.  Very Happy  

Με την έννοια λοιπόν αυτή όλα είναι μια ιδέα  Rolling Eyes  ! !  . . .  Για να μην πω ότι όλα είναι μια χαρούλα ! ! . . .   Καλυτερότερα δεν γίνεται και εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι  :

Θυμάμαι  Rolling Eyes ότι μου την έδωσα κάργα  Mad  στον γάμο μου όταν ο παπάς της εκκλησίας μου χρέωσε και το άναμα των πολυελαίων  . . .  Τώρα το καταχαίρομαι  Very Happy που όλοι, (για λόγους οικονομίας), τρέχουν στον δήμαρχο και ξεμπλέκουν κάνοντας πολιτικό γάμο.

Προχθές πήγα στην εταιρία με την οποία συνεργάζομαι και της ζήτησα αύξηση . .   Ε λοιπόν δεν θα το πιστέψετε  Wink  . . .   Με κοίταξε καλά-καλά ο GEO και αντί να με αγριοκοιτάξει όπως παλιά,  εβαλε τα γέλια σα να του είπα το καλύτερο ανέκδοτο  . . .   Τι ατμόσφαιρα είναι αυτή πιά . .   τι χαρά  . .   τι γέλιο ! !  bounce

Σκέφτομαι  scratch να αρχίσω να ψήνω τον masterless για να αρχίσει να ψήνει τον γιό του σην Σουηδία για ένα ταξιδάκι τζαμπαντάν, (εντάξ τα εισιτήρια πήγαινε-έλα θα τα πλερώσω εγώ  Razz ), τουτέστιν μάσα-χάψα και ύπνος όλα πλερωμένα από τον συμφορουμίτη μας τον Τασούλη που παρεπιδημεί στην Σκανδιναβική περιφέρεια . . . Αν δεν υπήρχε η κρίση θα έφευγε ο Τασούλης και θα έκανε η αφεντιά μου διακοπές στον μακρινό βορρά ;  . .   Δεν θα έκανε  . . .  Να λοιπόν ακόμα ένα κέρδος.  bounce  

Να πάμε και στο αυτοκίνητο   . . .  Εκεί λοιπόν πουλάω πολύ μούρη όταν λέω ότι "μπορώ και δύναμαι" να κινώ το όχημα γιατί κανένας δεν το κινεί πλέον . . .  Ασε που όταν θα πηγαίνομε για μπάνιο το καλοκαίρι θα τσοντάρουν πια όλοι για βενζίνη ενώ παλιά έκαναν τον κινέζο.  Razz

Σαν γνήσιοι ταξιδιάρηδες και θερμοί θιασώτες των extreme  sports, ( όπως π.χ. το μονοπάτι για πολύ τολμηρούς ατο  Huasan γιατρέ μου), δεν σας κρύβω ότι μου αρέσει που το μέλλον της χώρας μας είναι αβέβαιο  Rolling Eyes  . . .  Λίγη αδρεναλίνη και λίγη περιπέτεια μας έλλειπε από την ζωή μας . . .  Είχαμε παρασκουριάσει τα προηγούμενα χρόνια  που κάναμε  ξενέρωτα πράματα με τα ταξιδάκια στο Γιβραλτάρ και στο Βόρειο Ακρωτήρι . . .   Τώρα όμως ;  . . .   Αχχχχχχ τώρα ! ! . . .   Ονειρο ! ! . . .   Ξυπνάς το πρωϊ και δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει την επόμενη μέρα  . . .   Αυτό είναι ζωή, αυτό είναι αδρεναλίνη, αυτό είναι περιπέτεια ! !  bounce

Τέρμα και το μαρτύριο στο super market  . . .  M’ έβαζε το χαλινάρι η γυναικούλα μου και κάθε Σάββατο έτρεχα για να ικανοποιήσω τα καταναλωτικά της ένστικτα  . . .    Και να τα καρότσια δυό-δυό και δώστου να σπρώχνει ο έρμος και δόλιος σύζυγος, (δηλαδή εγώ), καταχείμωνο μέσα στην βροχή  Mad και κατακαλόκαιρο μούσκεμα στον ιδρώτα . . . Ενώ τώρα ; . . .   Ξεκούραστα πράματα  Wink  . . .  Δυό-τρία πραματάκια και δρόμο  . .   Και μπροστά στο ταμείο η τέλεια αποσυμφόρηση  . .   Όχι να κάθεσαι και να περιμένεις τους πενήντα, (50), που ήταν πριν από σένα και να βλαστημάς  . . .   Τώρα πας κατ΄ευθείαν στο ταμείο, δεν είναι κανένας μπροστά σου και ξεμπλέκεις στο πιτς φυτίλι ! !

Πάντα θαύμαζα τον παππού μου τον Θανάση που μπήκε νικητής και τροπαιούχος το 1912 στην Θεσσαλονίκη και μου έλεγε ιστορίες για τον στρατηλάτη διάδοχο τότε Κωνσταντίνο και τον πρωθυπουργό Βενιζέλο, όπως θαύμαζα επίσης και τον άλλον τον παππού μου τον Γιώργο, (του οποίου φέρω το σπάνιον  Razz  και ένδοξον όνομα), που ήταν Εύζωνος στο Σύνταγμα ευζώνων του Πλαστήρα στην Μικρασιατική καταστροφή  . . .   Με την έννοια αυτή θα έχω κι΄εγώ να λέω στους απογόνους μου  ιστορίες με ανώμαλες μνημονιακές κατάστασεις, με πόνους  Sad  αλλά και με τους ηρωϊσμούς ενός ολόκληρου λαού   . . .   Δεν θα άντεχα να με περνούσαν οι απογόνοι μου για φλώρο ! !   Rolling Eyes

Εχω άδικο ; . . .   Μην μου πείτε ότι δεν είναι έτσι ;  


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Γιώργος στις Πεμ 9 Ιαν 2014 - 14:18, 2 φορές συνολικά
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από jimasimak Πεμ 9 Ιαν 2014 - 14:10

η καλυτεροτερη οπτικη γωνια ειναι αυτη που λες μονο αλλαξε το ετος γιατι δεν
θα φαινεται η εξοδος του τουνελ lol!
jimasimak
jimasimak


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 9 Ιαν 2014 - 16:34

Έτσι μπράβο ... να βλέπουμε και να διαβάζουμε χαρούμενες και ... ανάλαφρες περιγραφές ... !

@ Δημήτρη (jimasimak) ... "φταίει" και το τούνελ ... έχει πολλές στροφές ... !!!  Razz Rolling Eyes Very Happy 
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 9 Ιαν 2014 - 16:38

Γιώργο, ....έτσι μ' αρέσεις !!!

Ανάλαφρος, ....πρακτικός, ....ριψοκίνδυνος, ....αποφασιστικός, ....ενάντια στις προκλήσεις, ....επίμονος.

 yes 
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από caminador Πεμ 9 Ιαν 2014 - 18:03

Εκτός που μου θύμισες τον παππού μου το Γιάννη που μετά τι Μπιζάνι  μπήκε στα Γιάννενα και στη Θεσσαλονίκη, δεν έχω πρόχειρη τη φωτό με τη "Γαλλική" στολή και το ξίφος, είναι έτσι όπως τα λες, κάθε κατάσταση έχει τα υπέρ και τα κατά, η προσπάθεια για επιτυχημένη προσαρμογή έχει αξία.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Masterless Σαβ 11 Ιαν 2014 - 18:10

 Συναντάς καμιά φορά και τον masterless, (γειά σου Νικολάκημ), ρίχνεις κανένα σουβλάκι  στον Σαββίκο στα Λαδάδικα, πίνεις την ρετσινούλα σου και τα βλέπεις όλα ρόϊδο   [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ! ! . . .
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Αγαπητέ Αντιπρόεδρέ μου:



Είμαστε Ανάλαφροι;…………. scratch 




Ναιαιαι………… cheers ……… lol! 




Είμαστε Αιώνιοι Έφηβοι;………. Razz  




 yes1 ……… bicyc5………..cl1 





Μήπως ολίγον ξενέρωτοι;……… geek……. cl2  




……. no2……. 





Με λίγα λόγια, είμαστε…… hi ……Καρντάσια!




Είμαστε ΤΑΞΙΔΙΑΡΗΔΕΣ…………… beer1 
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από caminador Σαβ 11 Ιαν 2014 - 18:31

Σουβλάκια και Θεσσαλονικιώτικη ρετσίνα! ο καλλίτερος συνδυασμός....
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Παρ 29 Αυγ 2014 - 17:29

Κατ’ αρχάς να ζητήσω συγνώμην από όλους σας. Embarassed Κυρίως από τον διαχειριστή και καλό μου φίλο, καθώς και από τους συντονιστές, αν τελικά βρίσκομαι εκτός των αυστηρών πλαισίων που θέτει το αντικείμενο του forum μας, το οποίο παρεπιπτόντως και κατά κοινή ομολογία τα πάει μια χαρά, Rolling Eyes γεγονός που με ικανοποιεί τα μάλα καλέ μου πρόεδρε και λοιπά φιλαράκια μου που μαζί ξεκινήσαμε αυτή την προσπάθεια.  

Θεωρώ ότι η παρεϊστικη ατμόσφαιρα αυτών των σελίδων μου επιτρέπει να λέω τον πόνο μου όταν μούρχεται, πιστεύοντας παράλληλα και ελπίζοντας ότι αυτά που γράφω δεν ενοχλούν ενώ παράλληλα διερμηνεύουν τα συναισθήματα της πλειοψηφίας τουλάχιστον των μελών. Rolling Eyes
 
Σκόρπιες σκέψεις και συναισθήματα είναι αυτά που γράφω και συμπαθάτε με αν σας ταλαιπωρώ. Σκοπός μου δεν είναι ούτε η πολιτικοποίηση, (για όνομα του Θεού),  ούτε η αναζωπύρωση παθών  . . .   Ολοι στο ίδιο καζάνι βράζομε και λίγο ή πολύ τις ίδιες καταστάσεις βιώνομε  . . .   Σκοπός μου είναι να βγάλω όσα, (μνημονιακά), κουβαλάω μέσα μου και να προσπαθήσω να γελάσει ίσως το πικραμένο χειλάκι μας για να μπορέσομε να ξεπεράσομε τις δυσκολίες.

Με την έννοια αυτή σας παρακαλώ πολύ μην δίνετε παραπάνω σημασία απ΄ότι πρέπει σε όσα "ανάλαφρα" γράφω με καλή πρόθεση και χωρίς την παραμικρή διάθεση πολιτικολογίας . . .   Αν πάλι ο διαχειριστής και οι συντονιστές νομίζουν ότι πρέπει να διαγραφούν κάποιες από τις σκέψεις μου ξέρουν ότι μπορούν να το κάνουν χωρίς καν να με ρωτήσουν γιατί είναι ήδη εξουσιοδοτημένοι γι’ αυτό.
 
 

Φόβος και γέλιο  (Μήπως και για λύπηση ; )  
 
Τι είναι φόβος ρε παιδιά ; scratch . . .   Φοβόμαστε ;  . .   Πρέπει να φοβόμαστε ;  . . . Προσωπικά πιστεύω ότι η έννοια του φόβου είναι παντελώς αόριστη και ότι εξαρτάται και προσδιορίζεται μόνον "εκ του αποτελέσματος"  . . .  π.χ.  φοβάμαι τα γηρατειά, φοβάμαι να ταξιδέψω με το αεροπλάνο, φοβάμαι να πάω στον γιατρό γιατί καπνίζω σαν αράπης και μπορεί να μου διαγνώσει Χ.Α.Π. οπότε βράσε όρυζα. Razz
 
Ψάχνω το όνομα ενός συγγραφέα, (αλλά δεν μπορώ να τον θυμηθώ), που σε ένα βιβλίο του είχα διαβάσει ότι  "οι άνθρωποι στην σύγχρονη εποχή θα γεννιούνται με φόβο, θα ζουν με φόβο, θα πεθαίνουν με φόβο". Rolling Eyes Θέλω λοιπόν σήμερα να μοιραστώ μαζί σας κάποιους φόβους μου, σοβαρούς ή μη.
 


Προσωπικά φοβάμαι ότι δεν θα φτάσω έγκαιρα στα Δικαστήρια και θα χάσω την υπόθεση Shocked . . .   Τώρα θα μου πείτε ότι αυτό είναι ένας φόβος μόνον για Ελληνες Χασοδίκες  . . .  Στις άλλες χώρες αγνοείται αυτός ο φόβος . . .  Εχουν λύσει το κυκλοφοριακό ! Very Happy
 


Από το δικαστικό μέγαρο πέφτουν σοβάδες . . .  Φόβος λοιπόν μήπως πέσει ολόκληρο το κτίριο στο κεφάλι μου ! ! Shocked . . .   Ρε μπας και είμαι απόγονος των Γαλατών του Αsterix που φοβόταν, (μα τον Τουτάτη), μήπως πέσει ο ουρανός στο κεφάλι τους και δεν τόχω πάρει χαμπάρι ; Rolling Eyes   
Εσύ τι λες καλέ μου Πρόεδρε lol!  που τυγχάνεις κολλητός του Asterix και τον έχεις επισκεφθεί καμιά πενηνταριά φορές στο Παρίσι ; bounce
 
 


Θυμήθηκα εν προκειμένω και το παλιό του Χάρυ Κλιν  :  
Συζήτηση μεταξύ δύο ψαράδων μετά την είσοδο της Ελλάδας στην Ευρωπαϊκή κοικότητα  :
-  Ασε ρε Μήτσο, τώρα θα έρθουν και οι Αγγλοι και οι Γάλλοι ψαράδες να ψαρεύουν στην Ελλάδα  . . .  Την βάψαμε . . .
-   Ε, και τι στεναχωριέσαι ρε Βάγγο ; Δεν πα νάρθουν  . . .  κι αν έρθουν σε τι γλώσσα θα ψαρεύουν ; bounce
 


Δεν έκανα φέτος διακοπές.  Mad   
Εφυγα με την ψυχή στο στόμα μόνον τρεις μερούλες του 15αύγουστου  . . .   Φυσικά χωρίς τροχόσπιτο, (που διάθεση γι΄αυτά Sad ).  Διάλεξα επίτηδες μέρες αργίας για πρώτη φορά στην ζωή μου αφού κάθε χρόνο το 15αύγουστο το απέφευγα και, (όταν έφευγα), η συγκεκριμένη ημερομηνία με έβρισκε μακριά από το "αγριεμένο πλήθος" κάτω από κανένα έλατο σε καμιά κορφούλα ή σε καμιά πανέρημη αμμουδιά παρέα με πέντε-έξι κατσίκες. 

Αυτά παλιά όμως γιατί τώρα ο φόβος έγινε εφιάλτης affraid . . .   ο φόβος είναι εκεί  Shocked . . .  ο σοβαρός φόβος Shocked  . . .  ο πραγματικός φόβος Shocked . . .  Δεν τολμάς να λείψεις καθημερινή και εργάσιμη μέρα  . . . Μια μέρα να λείψεις την έχεις κάτσει και τούτο γιατί σίγουρα κάποια ημερομηνία θα χάσεις, κάποια υποχρέωση στο υπουργείο οικονομικών θα σου ξεφύγει και το πρόστιμο θα σου έρθει κατακούτελα.

Ολοι στις οθόνες του υπόλογιστή μπροστά, cyclops όλοι στα mails που στέλνει το υπουργείο μην τυχόν ξεφύγει καμιά προθεσμία και τα εκατό, (100), ευρά που χρωστάς γίνουν στο πιτς φυτίλι διακόσια, (200), τριακόσια, (300), και βάλε ! ! Shocked  
Φόρος εισοδήματος- πρώτη δόση, Φ.Π.Α. τριμήνου, φόρος εισοδήματος δεύτερης δόσης, πληρωμή visa των περσινών δόσεων φόρου εισοδήματος και τελών κυκλοφορίας, ΕΝΦΙΑ πρώτης δόσης κλπ. κλπ.   

Αστα να πάνε. lol!     Γίνεται μετά να πας διακοπές ; scratch . . .   Μιά δόση και μια ημερομηνία να σου ξεφύγει την έκατσες ! ! . . .  Δεν έχω παράπονο όμως  . . .   Βοηθάει στο θέμα αυτό και όλη η οικογένεια, (συν γυναιξί και τέκνοις), η οποίοι με βάρδιες παρακολουθούν τα e-mails οπότε το θέμα το αντιμετωπίζω μέχρι στιγμής με επιτυχία. Very Happy

To 15αύγουστο όμως που έλλειψα σας την λέω την αμαρτία μου. Είχα μαραζώσει με την σκέψη ότι ανήμερα της Παναγίας θα μου ερχόταν καμμιά ειδοποίηση και εγώ δεν θα την έπαιρνα χαμπάρι.   Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και η ψυχή μου πήγε στην θέση της.  

Εχω όμως μια απορία lol!  :
Εσύ Κώτσομ-patrine και όλοι οι υπόλοιποι πως τα καταφέρατε μ’αυτό το θέμα και την σκαπουλάρατε . . .   Δεν είχατε άγχος ; Very Happy Very Happy Very Happy
 



Μιά συνέχεια ακόμα για να μην σας ζαλίσω παραπάνω σήμερα.
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 29 Αυγ 2014 - 18:20

Γιώργος έγραψε:Εχω όμως μια απορία [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  :
Εσύ Κώτσομ-patrine και όλοι οι υπόλοιποι πως τα καταφέρατε μ’αυτό το θέμα και την σκαπουλάρατε . . .   Δεν είχατε άγχος ; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Γιώργη μου, ο συγχωρεμένος ο παππούς μου (....έζησε μέχρι τα 96), έλεγε κάτι που τελικά σήμερα αποδεικνύεται πολύ σοφό :

" Άγχος να έχεις, ...άμα σου χρωστάνε. Άμα χρωστάς εσύ, ...άσε να αγχώνονται αυτοί στους οποίους χρωστάς.Cool Cool Cool

Πάντοτε είχα διαφορετική άποψη επί του θέματος, ....αλλά μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσομε ....άποψη και στάση ζωής, .....αλλιώς τη βάψαμε !!!
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Patrinos Παρ 29 Αυγ 2014 - 19:56


Γιώργη μου έχει αλλάξει ο τρόπος ζωής μας, αμυνόμαστε να την βγάλουμε πέρα, δεν πρέπει όμως με κανένα τρόπο να χάσουμε την ψυχραιμία μας γιατί εκεί πραγματικά την ‘βάψαμε’.
Πολύ σωστά ο άλλος Γιώργος λέει (τι άλλος δηλαδή; ένας από τους 300 του φόρουμ, σαν του Λεωνίδα να πούμε Razz  bounce  Very Happy ) ας αγχωθούν αυτοί που τα ζητάνε, αν δεν έχουμε δεν θα  πληρώσουμε, θα καταλάβουν επιτέλους ότι λεφτά τέλος, όσο εισπράττουν τόσο θα ζητάνε.
Θα προσαρμοστούμε με τα νέα δεδομένα και θα βρούμε λύση, για να τα καταφέρουμε όμως πρέπει να έχουμε το μυαλό μας καθαρό.

Κακώς δεν ήρθες στα λουτρά Πόζαρ μαζί μας, πολύ κακώς.
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Maximos Παρ 29 Αυγ 2014 - 20:23

Πολύ σωστή ... και φιλοσοφημένη η άποψη του παππού σου Γιώργο (georgedim) ... την ασπάζομαι πλήρως.
Άλλωστε ... ποτέ το άγχος, δεν έλυσε κανένα πρόβλημα ... μάλλον δημιούργησε και άλλα ... !

Φίλε μου Γιώργο ... Σαλονικιέ ... πως είναι δυνατόν ένας μπροστάρης "ανάλαφρος" να αισθάνεται φοβισμένος ...
Όπως είπε και ο Κώστας (Patrinos) ... ένας από τους ελάχιστους,  μη Γιώργης από το φόρουμ μας ... αμυνόμαστε ...!
Αμυνόμαστε ... για να αντέξουμε ...
Άλλωστε, το έχεις δείξει ... και θα θέλαμε να το δείχνεις πιο τακτικά ... Rolling Eyes  ...
... ότι όταν πιάσεις το μολύβι (... διάβαζε πληκτρολόγιο) ... σκάμε όλοι το χειλάκι μας ...
Παίρνουμε δύναμη, από το κουράγιο του άλλου ...    
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Masterless Παρ 29 Αυγ 2014 - 21:19

Καλέ μου Αντιπρόεδρε:
Να βγει ο Αύγουστος, να κάνεις και την δεύτερη δημοσίευσή σου 
και απ' ότι καταλαβαίνω μαζί θα κάνουμε την ψυχοθεραπεία μας, 
κατά Μοδιάνο μεριά ή Λαδάδικα, με ψαρομεζέδες και τσίπουρα.
Αγωγή 100% εγγυημένη και πλήρως ανάλαφρη.
(ο καιρός γαρ εγγύς)
     
                      dance         cl1   
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 6 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης