www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

+12
almak
Athanatos
Cissy 242
caminador
traveller
diamantino
Patrinos
Maximos
Masterless
Georgedim
Γιωργάκος
Γιώργος
16 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Maximos Δευ 1 Ιουλ 2013 - 17:29

Μπράβο βρε Γιώργο ... ακόμα γελάω ...  happy1 

... μας χρειάζεται ... να διαβάζουμε  "τέτοια χουνέρια" ... rrgood 

Απολαυστικότατος   updown1  ... than1 

(... πάντως, χώρια την πλάκα ... Rolling Eyes  ...   σκέψου και το ταχίνι ... Razz ... )
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από traveller Δευ 1 Ιουλ 2013 - 17:32

Εγω ........ Γιωργο μου θα'λεγα να παρεις παγανια και τους φουρνους της Θεσσαλονικης ...
Κι'αυτοι εχουν αρκετη καταναλλωση σησαμιου ...
Αλλα και ο Βασιλης θα μπορουσε να βοηθησει... Να βαλει εκει μπροστα στο ταμπλω των λεοφωρειων μια κουτα και να διαφημιζει παστελια (taxidiarides)
Και στην αναγκη στειλε κι'απο εδω κανενα τσουβαλι ..Νομιζω πως τα εδω μελη μας θα τα τιμησουμε δεωντως ...
Αντε καλο-πουλητα ..Very Happy 
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Masterless Δευ 1 Ιουλ 2013 - 18:06

Αντιπρόεδρέ μας:................laf6 


Τα μυρμήγκια μου θύμισαν το παλιό Σαλονικιότικο, 
για τον όποιο πολυαεριζώμενο.  


<<μυρμήγκια σε τάισαν;>>...........t smile 
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από caminador Δευ 1 Ιουλ 2013 - 19:47

Αγαπητέ Γιώργο μια ιδέα μήπως το ξεφορτωθείς, δώστα στο Χαίτογλου να τα κάνει ταχίνι!lol!
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Patrinos Δευ 1 Ιουλ 2013 - 21:41

updown1
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Patrinos Τρι 2 Ιουλ 2013 - 8:45

Γιώργο, σήμερα το πρωί έλαβα τα 5 σακιά σουσάμι που μου έστειλες.happy2  
Σ ευχαριστώ πολύ, είναι εξαιρετικής yes2 ποιότητας.
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Τρι 2 Ιουλ 2013 - 10:19

Kαλημέρα Κωτσαρίκαμ Very Happy ! ! . . .  Χαίρομαι που σ' άρεσε ! ! . . . Βγάζει μιά ταχίνι, (που λέει και ο Πρόεδρος), μέγκλα  . . .   Να τρως, να γλύφεις τα δαχτυλάκια σου και να μην δίνεις ούτε στο βαφτιστήρι σου ! ! Very Happy Razz 


Μήπως σου βρίσκεται πρόχειρη καμία συμβουλή γιά τα μυρμήγκια scratch  scratch  scratch 
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 2 Ιουλ 2013 - 10:43

Γιώργος έγραψε:  Να τρως, να γλύφεις τα δαχτυλάκια σου και να μην δίνεις ούτε στο βαφτιστήρι σου ! ! Very Happy Razz 

Δεν με νοιάζει να μην μου δώσει δεν τρώω τέτοιο πράμα .......Να ήταν κάνα κότσιιιιιιιι κάνας πατσάάάάς ......
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 2 Ιουλ 2013 - 12:06

Γιώργη μου, καρντάση μου, συνπάσχοντα ελευθεροεπαγγελματία φίλε μου, για ακόμη μια φορά τα συγχαρητήρια μου, για την τόσο ....γλαφυρά καυστική , προσέγγιση της καθημερινότητας μας.

updown1 

Αν και ...."ΔΕΝ τα φάγαμε μαζί τους", θεωρώ (....προσωπική εκτίμηση, ...συγχωράτε με !!! Embarassed  ) ότι είμαστε συνυπεύθυνοι για το σημερινό μας κατάντημα, από τη θέση ότι ....τσιμπήσαμε το εικονικό δόλωμα της "ευδαιμονίας", κάτι που είναι απόλυτα συμβατό με την ανθρώπινη φύση, παραβλέποντας όμως και χάνοντας εντελώς την "αυτάρκεια", ....μια διαχρονική αξία που φροντίζει να δίνει ....αξία και δυνατότητα επιλογών στη ζωή μας και κάτω από αυτές τις συνθήκες της εικονικής πραγματικότητας που ζούσαμε τα τελευταία χρόνια, ανόητα ....επιτρέψαμε την άλωση αξιών και θεσμών και στη συνέχεια ....την καταβαράθρωση της ζωής μας, που είχαμε δημιουργήσει πάνω σε αυτό το πρότυπο.

Ο ...μεγάλος Οδυσσέας Ελύτης, είχε πει πολύ σοφά : "Την άνοιξη αν δεν την βρεις, τη φτιάχνεις" και κάτω από αυτή τη θεώρηση, σε συνδυασμό με τη σημερινή μας κατάσταση και όσα έχουμε μάθει, ....αν έχουμε μάθει scratch , θα πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και να συνεχίσουμε με περισσή υπομονή και επιμονή, χαμογελώντας σαρδόνια στο παρελθόν και αυτά που ζήσαμε.

Μια τριακονταετής έρευνα του παν/μίου Harvard, που αφορούσε ανθρωπολογικά, ψυχολογικά χαρακτηριστικά και στοιχεία της προσωπικότητας και είχε δημοσιευτεί το 2009 (Triumphs of Experience), είχε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η οικειότητα στις σχέσεις μας και η κοινωνική προσήνεια είναι αυτή, που μακράν όλων των άλλων, χαρίζει ευτυχία και υγεία στον άνθρωπο. 
Από αυτά τα δύο, οι περισσότεροι εδώ μέσα, ....ως ανάλαφροι "αιώνιοι" έφηβοι τα διαθέτουμε σε περίσσεια.

Μας ....έκλεψαν και μας στερούν τα ΥΛΙΚΑ αγαθά που αποκτήσαμε και είχαμε συνηθίσει, ας μην επιτρέψουμε ΠΛΕΟΝ να μας στερήσουν το χαμόγελο, την αισιοδοξία, τα όνειρα, την ευτυχία !!!

Ας έχουμε, από εδώ και πέρα, σαν χρυσό κανόνα ότι : η απαισιοδοξία είναι θέμα διάθεσης, ενώ η αισιοδοξία θέμα θέλησης.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από almak Τρι 2 Ιουλ 2013 - 17:42

georgedim έγραψε: ..................

Αν και ...."ΔΕΝ τα φάγαμε μαζί τους", θεωρώ (....προσωπική εκτίμηση, ...συγχωράτε με !!! Embarassed  ) ότι είμαστε συνυπεύθυνοι για το σημερινό μας κατάντημα, από τη θέση ότι ....τσιμπήσαμε το εικονικό δόλωμα της "ευδαιμονίας", κάτι που είναι απόλυτα συμβατό με την ανθρώπινη φύση, παραβλέποντας όμως και χάνοντας εντελώς την "αυτάρκεια", ....μια διαχρονική αξία που φροντίζει να δίνει ....αξία και δυνατότητα επιλογών στη ζωή μας και κάτω από αυτές τις συνθήκες της εικονικής πραγματικότητας που ζούσαμε τα τελευταία χρόνια, ανόητα ....επιτρέψαμε την άλωση αξιών και θεσμών και στη συνέχεια ....την καταβαράθρωση της ζωής μας, που είχαμε δημιουργήσει πάνω σε αυτό το πρότυπο.

..............................
Ας έχουμε, από εδώ και πέρα, σαν χρυσό κανόνα ότι : η απαισιοδοξία είναι θέμα διάθεσης, ενώ η αισιοδοξία θέμα θέλησης.

Mε βρίσκεις απολύτως - μα απολύτως- σύμφωνο.
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
almak
almak


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Maximos Τρι 2 Ιουλ 2013 - 21:03

georgedim έγραψε:
Ας έχουμε, από εδώ και πέρα, σαν χρυσό κανόνα ότι : η απαισιοδοξία είναι θέμα διάθεσης, ενώ η αισιοδοξία θέμα θέλησης.
Γιώργο ... αυτό το τελευταίο ... πολύ μου άρεσε !
Ευκαιρία λοιπόν ... να το κάμουμε,  σκοπό ζωής ...  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από caminador Τρι 2 Ιουλ 2013 - 22:08

Μόλις θα προσαρμοστούμε στη νέα κατάσταση Θα χαλαρώσουμε. Είναι δύσκολο να ξεχάσουμε τα μεγαλεία που πέρασαν, πριν δυο καλοκαίρια στον Καναδά αισθανόμουν πλουσιότερος από τον μέσο Αμερικάνο τώρα... πρέπει να προσαρμοστώ... τα "είδη", στο διάβα της ιστορίας, που δεν προσαρμόστηκαν στο "περιβάλλον" εξαφανίστηκαν...δεν έχουμε άλλη επιλογή.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Maximos Τετ 3 Ιουλ 2013 - 0:38

caminador έγραψε:
... τα "είδη", στο διάβα της ιστορίας, που δεν προσαρμόστηκαν στο "περιβάλλον" εξαφανίστηκαν
...δεν έχουμε άλλη επιλογή.
... yes5  ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από diamantino Τετ 3 Ιουλ 2013 - 1:05

georgedim έγραψε:Γιώργη μου, καρντάση μου, συνπάσχοντα ελευθεροεπαγγελματία φίλε μου, για ακόμη μια φορά τα συγχαρητήρια μου, για την τόσο ....γλαφυρά καυστική , προσέγγιση της καθημερινότητας μας.

updown1 

Αν και ...."ΔΕΝ τα φάγαμε μαζί τους", θεωρώ (....προσωπική εκτίμηση, ...συγχωράτε με !!! Embarassed  ) ότι είμαστε συνυπεύθυνοι για το σημερινό μας κατάντημα, από τη θέση ότι ....τσιμπήσαμε το εικονικό δόλωμα της "ευδαιμονίας", κάτι που είναι απόλυτα συμβατό με την ανθρώπινη φύση, παραβλέποντας όμως και χάνοντας εντελώς την "αυτάρκεια", ....μια διαχρονική αξία που φροντίζει να δίνει ....αξία και δυνατότητα επιλογών στη ζωή μας και κάτω από αυτές τις συνθήκες της εικονικής πραγματικότητας που ζούσαμε τα τελευταία χρόνια, ανόητα ....επιτρέψαμε την άλωση αξιών και θεσμών και στη συνέχεια ....την καταβαράθρωση της ζωής μας, που είχαμε δημιουργήσει πάνω σε αυτό το πρότυπο.

Ο ...μεγάλος Οδυσσέας Ελύτης, είχε πει πολύ σοφά : "Την άνοιξη αν δεν την βρεις, τη φτιάχνεις" και κάτω από αυτή τη θεώρηση, σε συνδυασμό με τη σημερινή μας κατάσταση και όσα έχουμε μάθει, ....αν έχουμε μάθει scratch , θα πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και να συνεχίσουμε με περισσή υπομονή και επιμονή, χαμογελώντας σαρδόνια στο παρελθόν και αυτά που ζήσαμε.

Μια τριακονταετής έρευνα του παν/μίου Harvard, που αφορούσε ανθρωπολογικά, ψυχολογικά χαρακτηριστικά και στοιχεία της προσωπικότητας και είχε δημοσιευτεί το 2009 (Triumphs of Experience), είχε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η οικειότητα στις σχέσεις μας και η κοινωνική προσήνεια είναι αυτή, που μακράν όλων των άλλων, χαρίζει ευτυχία και υγεία στον άνθρωπο. 
Από αυτά τα δύο, οι περισσότεροι εδώ μέσα, ....ως ανάλαφροι "αιώνιοι" έφηβοι τα διαθέτουμε σε περίσσεια.

Μας ....έκλεψαν και μας στερούν τα ΥΛΙΚΑ αγαθά που αποκτήσαμε και είχαμε συνηθίσει, ας μην επιτρέψουμε ΠΛΕΟΝ να μας στερήσουν το χαμόγελο, την αισιοδοξία, τα όνειρα, την ευτυχία !!!

Ας έχουμε, από εδώ και πέρα, σαν χρυσό κανόνα ότι : η απαισιοδοξία είναι θέμα διάθεσης, ενώ η αισιοδοξία θέμα θέλησης.


+1
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από diamantino Τετ 3 Ιουλ 2013 - 1:06

caminador έγραψε:Μόλις θα προσαρμοστούμε στη νέα κατάσταση Θα χαλαρώσουμε. Είναι δύσκολο να ξεχάσουμε τα μεγαλεία που πέρασαν, πριν δυο καλοκαίρια στον Καναδά αισθανόμουν πλουσιότερος από τον μέσο Αμερικάνο τώρα... πρέπει να προσαρμοστώ... τα "είδη", στο διάβα της ιστορίας, που δεν προσαρμόστηκαν στο "περιβάλλον" εξαφανίστηκαν...δεν έχουμε άλλη επιλογή.

 +1
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Τετ 3 Ιουλ 2013 - 13:52

almak έγραψε:
georgedim έγραψε: ..............................
Ας έχουμε, από εδώ και πέρα, σαν χρυσό κανόνα ότι : η απαισιοδοξία είναι θέμα διάθεσης, ενώ η αισιοδοξία θέμα θέλησης.

Mε βρίσκεις απολύτως - μα απολύτως- σύμφωνο.
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Συμφωνώ απόλυτα με τον Αλέξη που συμφωνεί απόλυτα με τον Γιώργο, (georgedim), και που μαζί τους συμφωνεί και ο Πρόεδρος. Rolling Eyes 


Αυτή η άτιμη η αισιοδοξία όμως Γιώργη μου, (georgedim), που είναι θέμα θέλησης, δεν είναι κουστουμάκι που το προβάρεις και το φοράς . . .  Πολύ με παιδεύει ρε παιδιά αυτή η αισιοδοξία και κάπου την έχω ψιλοχάσει εσχάτως, αν και θεωρούμαι, (σαν γνήσιος ανάλαφρος Razz ), φύσει αισιόδοξο άτομο  ! ! . . . Το παλεύω από δω  . . .  το φέρνω από κει  . . .  δεν σας κρύβω όμως ότι έρχονται στιγμές που νταουνιάζομαι  . . .   Ειδικά όταν το σπίτι σου καταντάει μυρμηγκοφωλιά από τα σουσάμια ! ! . . . 


Που θα πάει . . .  που θα πάει  . . .  που θα βγεί  . . .  θα γυρίσεις και γιά μας παλιοζωή ! ! . . . Αντε να δούμε scratch ! ! . . .






Βρέέέέ  . . . βρέέέέ  . . .  βρέέέέ   . . .  καλωστόν τον Αλεξανδρούκο ! ! cheers  Καταυλακία θα είμαι τον Αύγουστο γιά να σιγοβράσω Razz     . . .  Αν θες να σιγοβράσομε μαζί χτύπα τηλέφωνο  . . .   θα το χαρώ και θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα. Very Happy   bounce   Basketball 

Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από caminador Τετ 3 Ιουλ 2013 - 20:31

Αγαπητοί φίλοι να συμπληρώσω μια και συμμάχησαν οι δυνάμεις του σύμπαντος,παρ`ότι το σπίτι μου έχει μετατραπεί σε "νοσοκομείο" ο φάδερ μου 93 y.o. μετά από κάταγμα ισχίου πριν 40 ημέρες, κατόρθωσα και πήγα 6 ημέρες αναγνωριστικό, με γκρουπ Ρουμανία και 6 ημέρες μόνοι μας σε ξενοδοχείο στη FYROM, φυσικά πέρασα πολύ καλά και ως εκ θαύματος εκεί αισθανόμουν και πάλι πλούσιος, αδέρφια υπάρχουν και χειρότερα!
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 3 Ιουλ 2013 - 23:10

caminador έγραψε:Αγαπητοί φίλοι να συμπληρώσω μια και συμμάχησαν οι δυνάμεις του σύμπαντος,παρ`ότι το σπίτι μου έχει μετατραπεί σε "νοσοκομείο" ο φάδερ μου 93 y.o. μετά από κάταγμα ισχίου πριν 40 ημέρες, κατόρθωσα και πήγα 6 ημέρες αναγνωριστικό, με γκρουπ Ρουμανία και 6 ημέρες μόνοι μας σε ξενοδοχείο στη FYROM, φυσικά πέρασα πολύ καλά και ως εκ θαύματος εκεί αισθανόμουν και πάλι πλούσιος, αδέρφια υπάρχουν και χειρότερα!

 Πίστεψέ με, τους πλησιάζουμε γοργά και εννοώ την ένδεια...
 Άσε που το "υπάρχουν και χειρότερα" δεν καλυτερεύει επ ουδενί τον τρόπο ζωής μου... eye
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 4 Ιουλ 2013 - 10:56

Γιώργος έγραψε:.....Αυτή η άτιμη η αισιοδοξία όμως Γιώργη μου, (georgedim), που είναι θέμα θέλησης, δεν είναι κουστουμάκι που το προβάρεις και το φοράς . . .  Πολύ με παιδεύει ρε παιδιά αυτή η αισιοδοξία και κάπου την έχω ψιλοχάσει εσχάτως, ......

Γιώργη μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα και ....έχεις το δίκιο σου.

Σίγουρα η αισιοδοξία και η θετική ψυχολογία, για να υπάρχουν (....υπάρξουν) πρέπει να βασίζονται πάνω σε κάποια δεδομένα και προοπτικές, αλλιώς καταντούν ....ηλιθιότητα.
Δυστυχώς οι σημερινές προοπτικές και τα δεδομένα ....δεν συνάδουν Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad .

Όμως επειδή από τη ....φύση μας, είμαστε αισιόδοξοι Very Happy Very Happy , .....ας αλλάξουμε τουλάχιστον τον τρόπο σκέψεως μας.

Ας σκεφτούμε :
- "θα αυτοσχεδιάσω (-ουμε)....", αντί του  "πώς θα τα καταφέρω (-ουμε)....",
- "θα ζητήσω βοήθεια....", αντί του  "δεν μπορώ να τα καταφέρω...."
- "θα προσπαθήσω και ότι γίνει....", αντί του  "δεν πρόκειται να πετύχει....",
- "θα αναθεωρήσω τις προτεραιότητες μου....", αντί του  "χωρίς αυτά καταστράφηκα .....",
- "μπορώ....", αντί του   "δεν έχει νόημα....", 
- το "πολυφορεμένο" : το ποτήρι είναι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο. 

Η ζωή μας βρίσκεται μπροστά και μας ανήκει, ....στο παρελθόν βρίσκονται μόνο οι αναμνήσεις και οι εμπειρίες και ...στο σήμερα ο σχεδιασμός.

Προσοχή όμως τη θετική σκέψη για να έχει νόημα και ουσία, πρέπει να ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να την ακολουθεί πράξη και δράση

Παρακολουθείστε προσεκτικά το παρακάτω .....εμπνευσμένο video (...δυστυχώς είναι στα Αγγλικά, αλλά ....) :




 
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 3 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Πεμ 4 Ιουλ 2013 - 13:40

georgedim έγραψε:

Ας σκεφτούμε :
- "θα αυτοσχεδιάσω (-ουμε)....", αντί του  "πώς θα τα καταφέρω (-ουμε)....",
- "θα ζητήσω βοήθεια....", αντί του  "δεν μπορώ να τα καταφέρω...."
- "θα προσπαθήσω και ότι γίνει....", αντί του  "δεν πρόκειται να πετύχει....",
- "θα αναθεωρήσω τις προτεραιότητες μου....", αντί του  "χωρίς αυτά καταστράφηκα .....",
- "μπορώ....", αντί του   "δεν έχει νόημα....", 
- το "πολυφορεμένο" : το ποτήρι είναι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο. 

 

 Γιατρέ μου μ' αρέσεις cheers  ! ! . . .   Ελικρινά ! ! . . .  Εχεις ένα μοναδικό τρόπο σκέψης Rolling Eyes  και τοποθετείς όμορφα τα πράματα πάνω σε αισιόδοξες βάσεις  ! ! . . .   Κάπως έτσι πρέπει να είναι ο σωστός τρόπος σκέψης όλων μας την σήμερον ημέραν, γιατί αλλιώς θα λαλήσομε ! ! . . .

Να είσαι καλά Γιώργη μου  . . .   να είμαστε όλοι καλά  . . . και να το παλεύομε όσο και όπως μπορούμε.
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης