www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

+12
almak
Athanatos
Cissy 242
caminador
traveller
diamantino
Patrinos
Maximos
Masterless
Georgedim
Γιωργάκος
Γιώργος
16 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Masterless Δευ 17 Ιουν 2013 - 16:28

Γιώργος έγραψε:
. . . . . . πρέπει ν’ αρχίσομε να ρίχνομε και φάπες μεταξύ μας ο ένας στον άλλον [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.], μπας και συνέλθομε, αφού μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας σεβαστοί  μου δύο Πρόεδροι, (τέως και νυν), και λοιπά ταξιδιάρικα φιλαράκια μου.


Άντε και Καλό Εμφύλιο...............clap 
(η τελική πράξη του έργου, παντού)
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Δευ 17 Ιουν 2013 - 16:48

Cissy 242 έγραψε: 
. . . Γιατί η αναφορά στην Goldman and Sacks συνοδεύεται από την πληροφορία ότι την εταιρεία ίδρυσαν δύο Γερμανοεβραίοι, ο Goldman και ο Sachs ?  Αν οι ιδρυτές ήταν Ιρλανδοκαθολικοί, ή Ελληνορθόδοξοι θα γινόταν η αναφορά?  
Πολύ φοβάμαι πως όχι.  
Και επίσης πολύ φοβάμαι ότι η αναφορά παραπέμπει ευθέως και αν και ίσως όχι εκ προθέσεως, στο πασίγνωστο θεμελιώδες στερεότυπο του αντισημιτισμού, ότι δηλ. οι Εβραίοι κατέχουν και διοικούν το παγκόσμιο χρήμα και λοιπά συναφή, θα μου επιτρέψεις, φληναφήματα . . .



Σίσσυ μου Very Happy πρέπει να σου εκμυστηρευθώ ότι δεν είμαι καθόλου αντισημίτης και ότι εχω πολύ καλούς φίλους Εβραίους  . . .   Ε τι να κάνομε τώρα όμως ;  . . .   Η αναφορά στο ότι τα συγκεκριμένα άτομα ήταν Γερμανοεβραίοι αρχίζει και τελειώνει εκεί και δεν έχει καμία άλλη προέκταση τουλάχιστον εκ μέρους μου  . . .   Και ναι  . . .  κάποιες φορές τονίζομε και την καθολικότητα των Ιρλανδών όπως και την δική μας Ελληνορθόδοξη παράδοση  . . .

Κατά τα λοιπά ας μην τσιμπάμε με τα διάφορα "φληναφήματα" όπως εύστοχα γράφεις τα οποία άλλοι τα αποδέχονται και άλλοι τα απορρίπτουν, αν και προσωπικά δεν ανήκω στην κατηγορία των συνωμοσιολάγνων ! ! Razz







masterless έγραψε  :
Άντε και Καλό Εμφύλιο...............[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 
(η τελική πράξη του έργου, παντού)[/quote]


Nίκομ όχι κι΄έτσι scratch  . . .   Κάποια μπατσάκια γιά να βάλομε μυαλό όμως επιβάλλεται να πέσουν ! ! Very Happy






Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Cissy 242 Δευ 17 Ιουν 2013 - 18:42

@Γιώργος: Χαίρομαι πάρα πολύ που δεν είσαι αντισημίτης και έχεις φίλους Εβραίους, και κυρίως επειδή η αναφορά σου δεν έχει καμία άλλη επέκταση, γιατί συνήθως έχει.  Αν ρωτήσεις τους Εβραίους φίλους σου, θα σου πουν ότι συνήθως αυτή η αναφορά γίνεται για να έχει προεκτάσεις.  
Εξ ου και η ευαισθησία μου/τους. Very Happy
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Τρι 18 Ιουν 2013 - 10:21

Μονόλογοι στην Ελλάδα του 2013 είναι ο τίτλος του topic  . . .  Γιατί μονολογώ Rolling Eyes  . . .  μονολογείς Rolling Eyes . . .  μονολογεί Rolling Eyes . . .  γιατί μονολογεί όλη η Ελλάδα Rolling Eyes  ! ! ! . . . Ο τίτλος θα μπορούσε να είναι και «παραμιλητό στην μνημονιακή Ελλάδα»  . . .   Γιατί όλοι παραμιλάμε Rolling Eyes! ! . .  

Περπατάμε και παραμιλάμε  . . .   Τρώμε και παραμιλάμε  . . .   Δουλεύομε και παραμιλάμε Shocked  . . .   Ρεζίλι έγινα προχθές σ’ ένα τριμελές Embarassed  . . . «μεσιέ Λεπρεζιντάν» αποκάλεσα τον Πρόεδρο της σύνθεσης ! ! . .  Αλλά και εκείνος ο έρμος φαίνεται ότι ήταν κι’ αυτός στην κοσμάρα του αφού δεν έδωσε σημασία και κάτι μουρμούρησε για δείκτη Nikkei ή  Nasdaq, δεν πολυκατάλαβα Razz . . .
 
Ο μονόλογος όμως και το παραμιλητό πήγαινε σύννεφο όταν ερχόταν εκείνη η περιβόητη «εβδομάδα των κρίσιμων διαπραγματεύσεων» . . . Εκεί να δείτε παραμιλητό . . .   να σου φύγει το τσερβέλο Mad ! ! . . .   Κάθε τέτοια «εβδομάδα των κρίσιμων διαπραγματεύσεων» είχε την δική της χάρη γιατί ήταν πιό κρίσιμη από την προηγούμενη, Rolling Eyes που και αυτή με την σειρά της ήταν πιο κρίσιμη από την δική της προηγούμενη ! ! . . .   Τα τελευταία δυό-τρία χρόνια έχω καταζεματιστεί Mad μ’ αυτήν την «κρισιμότητα» που μας χτυπάει αλύπητα  . . .
 
Εντάξει την αμαρτία μου την λέω Embarassed . . .  Τις πρώτες τριακόσιες οκτώ, (308), φορές που υπήρχε «κρίσιμη εβδομάδα» είχα τσιμπήσει και ήμουν σε «κρίσιμη αναμονή» ! ! . .   Κι’ όταν λέω «κρίσιμη αναμονή» ΤΟ ΕΝΝΟΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ! !   
 

Δεν είχα πάρει βέβαια όπλο ούτε φορούσα παλάσκες ! ! . . . Ημουν όμως σε απόλυτη ετοιμότητα με ηθικό ακμαίο Very Happy που λέγαμε και στον στρατό  . . .  Είχα ξεσηκώσει την γειτονιά με εμβατήρια και με  ότι τόνωνε το εθνικό μου φρόνιμα και συναίσθημα ! ! . . . Εμαθα τα λόγια του άσματος «η ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει» και τα σιγομουρμούριζα στον δρόμο   :  «των εχθρών τα φουσάτα περάσαν, σαν τον λίβα που καίει τα σπαρτά, με κανόνια τις πόλεις χαλάσαν, μας ανάψαν φωτιές στα χωριά κλπ. κλπ.» . . . bounce Ετσι, με πλήρη  εθνική υπερηφάνεια ήμουν έτοιμος να πω το νέο ΟΧΙ στον νεογερμανό εισβολέα. Very Happy



Very Happy





Είχα πείσει μάλιστα  και την θεία Αφροξυλάνθη να δώσει υπέρ του Εθνους την πενιχρή και κουτσουρεμένη σύνταξή της με το επιχείρημα  :  «τι να την κάνεις ρε θειά την σύνταξη εσύ ;  . . . σε λίγο φτάνεις τα εκατό, (100),  . . .   μηδενίζεις το κοντέρ και ξαναρχίζεις απ’ την αρχή bounce ! ! . . .»  Ηταν τότε που από τις δέκα, (10), γάτες της θείας Αφροξυλάνθης είχαν πεθάνει οι μισές λόγω έλλειψης κονσερβογατοτροφών και που, παρά λίγο, να χάσομε και την ίδια την θεία από την στεναχώρια της  . . .
 
 
Επαψα να τσιμπάω στην τριακοστή έννατη «κρίσιμη εβδομάδα», γιατί δεν είχα άλλες αντοχές για «κρισιμότητα»  . . . Σκέφτηκα Idea ότι δεν πρέπει να υπάρχει κανένας άλλος τόσο εθνικόφρονας σαν εμένα που να πιστεύει ότι αυτοί οι μυστήριοι που εμφανίζονται στην τηλεόραση συζητάνε κάτι κρίσιμο. 

Ειδικά όταν παίρνουν εκείνο το υφάκι, (μετά από τόση «κρισιμότητα» που έχω φάει στην μάπα), μούρχεται να θέλω να σπάσω την τηλεόραση Mad όταν ακούω τον Γιούνκερ ή τον Ρομπάϊ να απαγγέλλει τον γνωστό ρεφραίν «κατανοούμε τους Ελληνες για τις θυσίες που κάνουν», (αυτό στα φωναχτά και δημόσια), και «μετά τις συνεντεύξεις μας εμείς και οι λοιποί υπηρεσιακοί παράγοντες θα ξεσχίσομε κάτι αστακούς περιποιημένους» (αυτά από μέσα τους και στα μουλωχτά) . . .
 
Και αφού κλείσουν οι κάμερες και φαγωθούν οι αστακοί πάω στοίχημα ότι θα τίθενται επί τάπητος σοβαρά θέματα Rolling Eyes, όπως π.χ. οι στυλιστικές ενδυματολογικές απόψεις  της Καγκελαρίου Μέρκελ και η επίδραση στην ψυχολογία των μαζών της Νότιας Ευρώπης  ! ! . . 

Όπως επίσης από έγκυρη εμπιστευτική πηγή που έχω από υπηρεσιακό παράγοντα των Βρυξελλών, γνωρίζω καλά ότι βάζουν συνέχεια τον Πρόεδρο Ολάντ να μετριέται πόσο ύψος Very Happy έχει γιατί οι μισοί διπλωμάτες στοιχηματίζουν ότι είναι πιό ψηλός από τον Σαρκοζί και οι άλλοι μισοί πιο κοντός.
 
Οι ισπανοί πάλι, (που είναι κι’ αυτοί στο χείλος του γκρεμού), στοιχηματίζουν αν ο βασιλιάς τους θα ξανακυνηγήσει μετά τον τραυματισμό του και αν θα ζητήσει συγνώμην. (Μα βασιλιάς είναι, ότι θέλει κάνει ! ! . . . Τι θέλετε δηλαδή ;  . . . να παίρνει το 14844 να κλείσει ραντεβού με το ΕΟΠΠΥ, να το μάθουν οι άλλοι βασιλιάδες και να του τα χώσουν γιατί κατεβάζει το επίπεδο ;  . . .  Δεν γίνονται αυτά τα πράματα πορφαβόρ ! !  Wink).  
 
Εκείνο πάλι το κρυόμπλαστρο ο Κάμερον, (ξέρετε ο prime minister του νυν United Ningdom και της άλλοτε British Empire),  ήταν, (λέει), διακοπές στην Ιταλία και η σερβιτόρα που του σέρβιρε τα μακαρόνια δεν τον αναγνώρισε. Το στοιχηματάκι λοιπόν που παίζεται είναι αν, την επόμενη φορά,  θα τον αναγνωρίσει  η σερβιτόρα. Οι πληροφορίες που έχω από το Κυρηνάλειο είναι ότι πλέον οι σερβιτόρες στην Ιταλία άλλαξαν Cool το παιχνίδι και αποφάσισαν όταν θα ξαναπάει στην Ιταλία ο Κάμερον να τον σερβίρει ξανά η ίδια η οποία λόγω της κρίσης έχασε ήδη περίπου είκοσι,(20), κιλά και να τον ρωτήσει «εμένα τώρα με αναγνωρίζεις ρε μα@#κα , έτσι όπως μας καταντήσατε ; Crying or Very sad»
 
Και μιά που είπαμε για Ιταλία θα με ρωτήσετε για τον ζωηρούλη της παρέας, (κάτι ας πούμε σαν τον Χαλκιδαίο του forum μας Basketballbounce),   . .   Για εκείνον με τα «μπούγκα-μπούγκα» λέω  . .   τον Μπερλουσκόνι ! ! . . .  Όχι δεν υπάρχει στοίχημα γι’ αυτόν  . . .   Είναι «τέως»  και τώρα πιά χαϊδεύει, (πατρικά για να  μην παρεξηγούμαστε Razz), όποια του γουστάρει  . . .   Εξ άλλου αρκετά ασχοληθήκαμε, (πολιτισμένοι άνθρωποι), τόσο με το πουλί του όσο και με την μάρκα της καραμπογιάς των μαλλιών του . . .
 
Αυτά λέγονται μέσα στις συνεδριάσεις φιλαράκια μου όταν κλείνουν οι πόρτες . . .   Τι νομίζεται ότι συζητάνε όλοι αυτοί οι απίθανοι  . . . Πως θα επιζήσομε εμείς ;  . . .  Εέέέέέέέέλα να σοβαρευτούμε επιτέλους  Rolling Eyes . . .  νοήμονες άνθρωποι είμαστε  . . .
 
Για ρωτήστε κανέναν φίλο χειρούργο τι γίνεται στο χειρουργείο όταν ο ασθενής είναι στο κρεββάτι του πόνου , ναρκωμένος και παίζεται η ζωή του. Οι χειρούργοι έχουν τα νυστέρια και κόβουν και η ομάδα του χειρουργείου συζητάει άνετα Shocked για το τι έκανε χθες η Μπαρτσελόνα, ποιόν πήρε ο Ολυμπιακός, ενώ ο χειρούργος ρίχνει και κλεφτές ματιές  στον ωραίο πισινό της νοσοκόμας  Razz η οποία κάνει επικύψεις πάνω από τον ασθενή διορθώνοντας τα ιατρικά εργαλεία . . . 

Ακριβώς λοιπόν  . . .  Εσύ, εγώ, ο διπλανός σου, ο παραδιπλανός σου στην ίδια θέση είμαστε με τον ασθενή του χειρουργείου pale ! ! . . . Κι’ από πάνω μας οι ξένοι γιατροί αλλά και τα ντόπια ντοκτόρια, αυτοί οι «αυτοδημιούργητοι» μπούληδες που δεν δούλεψαν ποτέ στην ζωή τους και που δεν ξέρουν τι είναι το μεροκάματο του πόνου  :   ο Κωστάκης, ο Γιωργάκης, ο Αντωνάκης και ο Αλεξάκης, (new entry),  . . .   ΝΑΙ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ! ! . . .  ΝΑΙ ! ! . . .  Αυτοί πάνε στις «κρίσιμες διαπραγματεύσεις» Mad  για να διαπραγματευθούν τις ζωές μας, τις ψυχές μας, την τιμή μας και την αξιοπρέπειά μας ! ! . . .  Το καταλάβατε ;   
 
 
Συνεχίζεται

 

 
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 18 Ιουν 2013 - 12:53

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Cissy 242 Τρι 18 Ιουν 2013 - 16:32

Γιώργο τα λες πολύ ωραία.  Σε βλέπω να κάνεις καινούργια καριέρα σε κανένα ιντερνετικό πόρταλ. Very Happy:D 
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Masterless Τρι 18 Ιουν 2013 - 17:19

Αντιπρόεδρέ μου σε καμαρώνω, παίρνω κι εγώ λίγη από την δόξα σου,
νοιώθω κι εγώ μπιζουδάκι, μιας κι είμαι Βόρειος...............Wink   
Γιούργια.............Mad
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 18 Ιουν 2013 - 18:21

Γιώργη μου, τα συγχαρητήρια μου !!!   hi


Ο ....μονόλογος σου, εξελίσσεται σε ένα μοναδικά "εύθυμο" ....χρονογράφημα, που όχι μόνο σατυρίζει αλλά και περιγράφει με πολύ γλαφυρό τρόπο την καθημερινότητα μας και το .....ευρωπαϊκό μας (...τρομάρα μας....) γίγνεσθαι.

Περιμένουμε την συνέχεια.... thay
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από diamantino Τρι 18 Ιουν 2013 - 19:12

Τα λες σωστα ... ολοσωστα ! !
Μονο σε παρακαλω,σχολιασε και αυτο....
Στην Αθηνα μονο,εχει 
1.000.000 συνταξιουχους
1.000.000 ανεργους
500.000 νεους-φοιτητες-εποχιακα απασχολουμενους ! ! !
Τι περιμενουν για να βγουν στους δρομους ; ; ; ; ; ;
Τι περιμενουν ; ; ; ; ;
@#$%&#$%  ! ! ! !


Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed  Embarassed
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Τετ 19 Ιουν 2013 - 23:43

Σας ευχαριστώ όλους γιά τον καλό σας λόγο Very Happy . . .   Επιβάλλεται να το ρίξομε στην τρελλή γιατί αλλιώς θα παλαβώσομε Rolling Eyes ! ! . . .  @*)%$^&*(%$#@!&*^ . . .  Δεν πέφτει και κανένα αστέρι γαμώτο μου να κάνω και καμιά ευχούλα μπας και αλλάξουν λίγο τα πράματα  . . .   Τι στον κόρακα   . .   χάθηκαν και τα πεφταστέρια Rolling Eyes ;

Τι να σχολιάσω ρε Γιώργο - diamαntino ; . . .   Εδω μόνον μιά λεξούλα χρειάζεται  . .   Αυτή που είπε ο Νίκος - masterless  :  Γιούργιααααααα, (και τους φάγαμε θα συμπλήρωνα Mad ) . . .   Αλλά δεν τρώγονται οι άτιμοι και προς το παρόν σιγοψηνόμαστε, σιγοτηγανιζόμαστε και σιγοβράζομε ΜΟΝΟΝ ΕΜΕΙΣ ! ! . . .

Σίσσυ μου σ΄ευχαριστώ και σένα γιά τον καλό σου λόγο Wink  . . .   Μάθε τέχνη κι' άστηνε Σίσσυ μου κι' αν πεινάσεις πιάστηνε Σίσσυ μου   . . .   Στα νιάτα μου στον Βόλο δούλευα στην τοπική εφημερίδα ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ και μ΄αυτά που γράφεις άρχισες να με βάζεις σε ιδέες  . . . .

Γιώργο, (georgedim), θα το παλέψω γιά κανά δυό συνέχειες ακόμα και όπως μου βγει . . .   Το χαμόγελο βγαίνει δύσκολα την σήμερον ημέραν Rolling Eyes  . . .   Αλλά έστω κι΄έτσι, έστω και με το στανιό, επιβάλλεται να το βγάζομε, γιατί είναι η ανάσα μας και το αντίδοτό μας στις σημερινές εποχές . . .  σ' αυτούς τους δύσκολους μήνες και στους χρόνους τους οργισμένους κατά πως λέει και ο ποιητής . . .
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 20 Ιουν 2013 - 0:43

Γιώργο, με βρίσκεις πάντως απόλυτα σύμφωνο, με την ... γενικά ... απομυθοποίηση της (κάθε ) εξουσίας ...

Περιμένουμε πάντως τη συνέχεια ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Athanatos Πεμ 20 Ιουν 2013 - 23:52


Να συμμετέχω και εγώ στην διαμαρτυρία αυτή με ενα τραγούδι που όμως είναι η αποψη μου και η γνώμη μου για την κατασταση αυτή που εχει δημιουργηθεί στον τόπο μας.....


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Athanatos
Athanatos


http://www.kkouvidis.dpgr.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Τρι 25 Ιουν 2013 - 12:18

Moνολογούμε και παραμιλάμε λοιπόν Sad ! ! . . .  Και στο τέλος καταπίνοντας όλα τα φαρμάκια ρίχνομε και κάτι αναστεναγμούς κάτσε καλά ! ! . . .  Αναστενάζει όλη η Ελλάδα  . . .
 


Αυτή την περίοδο ετοιμάζω την φορολογική δήλωση και το έχω ρίξει στα λεξοτανίλ Rolling Eyes  . . .   Όταν έρχεται το εκκαθαριστικό τότε τα λεξοτανίλ τετραπλασιάζονται  . . .  Βασική αρχή της αναλογικότητας αφού κάθε φορά τετραπλασιάζεται και ο φόρος Very Happy ! ! . . .  

Τρέλλα geek ! ! . . . Ανακοινώσεις επί ανακοινώσεων σε πόσες δόσεις θα μπορέσεις να διακανονίσεις τον φόρο. Λες και μετά από εφτά, (7), μήνες, όταν θα έρθει Rolling Eyes η ώρα να πληρώσεις την 7η δόση, θα έχεις χρήματα. Αμ που να τα βρώ καλέ μου κ. Στουρνάρα μου ;Crying or Very sad . . .   Αφού δεν υπάρχουν τα έρμα ; Crying or Very sad . . .  

Κι’ εκεί που είσαι στεγνός σαν κόντρα πλακέ και ψάχνεσαι scratch νάσου και οι εξυπνάκηδες οι κολλητοί σου που το παίζουν πονηροί και σου πετάνε κατακέφαλα ότι τους κατεβάζει η γκλάβα τους    :  «μην τα πληρώσεις ρε συ Γιώργο σε 7 δόσεις, αφού σ’ ένα χρόνο θα βγει εγκύκλιος για να πληρώνομε σε 48 ή σε 60 δόσεις όσοι έχομε ληξιπρόθεσμα»  . . .   Σα να λέμε δηλαδή έχει ο Θεός της Ελλάδας  . . .  Εκεί φτάσαμε  . . .  Δοσατζής κατάντησε κι’ ο Θεός της Ελλάδας Razz ! ! . . .  Κατά το αρχαίον «ανάγκας και Θεοί πείθονται».
 
   
 
Ξέρετε τι είναι να είσαι ώρες στο γραφείο και να μην χτυπάει το τηλέφωνο scratch ;  . . . Ξέρεις ;  . . . . Και φυσικά τα ξέρεις ειδικά αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας Κώτσομ, (αργολάβε και μηχανικέ μου patrinos), και Γιώργο μου, (γιατρούλη μου georgedim), καθώς και άλλοι κακοποιημένοι φίλοι ελευθεροεπαγγελματίες  και στοχοποιημένοι σαν εν δυνάμει φοροφυγάδες ! ! . . .  Εχουν μπει στο πετσί μας πλέον όλα αυτά  . . .   «ξέρεις τι είναι νάχεις τρύπιο παντελόνι, ξέρεις τι είναι να σε δέρνει ο βορριάς Rolling Eyes ;» . . .   Κατά το γνωστό άσμα του Γιάννη Πάριου «που θα πάει-που θα πάει, που θα βγεί Rolling Eyes » θα τραγουδάμε όλοι μαζί  . . .   Αν και εδώ που έχει πάει ήδη, σα να μου φαίνεται ότι το χάσαμε το παιχνίδι  . . .   Το θέμα πλέον είναι να μην το χάσουν οι επόμενες γεννιές.   Rolling Eyes 










Mετά λέει γιατί στην Ελλάδα του 2013  scratch αυξήθηκε η δουλειά των ψυχιάτρων και τα αντικαταθλιπτικά ! ! . . . Με τα μπουκάλια θα τα κατεβάζομε σε λίγο ! . . Θα τα παίρνομε αντί για καφέ  . . .   Πως έλεγαν παλιά οι οικοδέσποινες στον επισκέπτη όταν ήθελαν να τον τρατάρουν ; . . .   «Θα πάρετε ένα φοντάν ή ένα υποβρύχιο βανίλια ; »  . . .   Ε λοιπόν τώρα άλλαξε το τρατάρισμα . . .   Προχθές ήμουν επίσκεψη στον συμπέθερο του μπατζανάκη μου και η συμβία του μπήκε στο δωμάτιο μ’ έναν δίσκο που πάνω του είχε λεξοτανίλ Shocked ! ! . . .  Μάλιστα ακολούθησε και κουβεντούλα μεταξύ των κυριών για το ποιός γιατρός δίνει τα καλύτερα λεξοτανίλ για να τον προτιμούν και να τρατάρουν τα καλύτερα λεξοτανίλ στις κοινωνικές βίζιτες Shocked  ! ! . . .   Χαμός σας λέω bounce  . . .    χαμός bounce ! ! . . .
 


Γέλιο ;  . . .  Τι είναι αυτό ;  scratch  . . .   Γελάει κάποιος σήμερα και ολοι γυρνάν και τον κοιτάζουν παράξενα ! ! Wink . . .   Μουντρούχηδες κυκλοφορούμε όλοι και με την μουράκλα μέχρι κάτω ! ! . . .  Και πως δηλαδή να χαμογελάμε όταν κατάφεραν να γίνουν απρόσκλητα και με το έτσι θέλω, να γίνουν δηλαδή κανονικά μέλη της οικογένειάς μας, τύποι όπως ο Ολι Ρεν, ο Μαμούνια, (συγνώμην λάθος ο Αλμούνια), παλιότερα εκείνος ο πηδηχταράς ο Στρος Κάν, η Μέρκελ, ο Μπαρόζο, ο Ολάν και ο Σαρκοζί   . . .   Μπορείς να χαμογελάς άμα έχεις όλους αυτούς κάθε μέρα στο σπίτι σου ; Mad Mad  . . .  Οταν τρως, όταν ξαπλώνεις, όταν ξεκουράζεσαι, όταν ξυπνάς, όταν κοιμάσαι, να σου εμφανίζονται μέσα από το χαζοκούτι και να λεν τα δικά τους ; Mad . . .   Μπορείς ;  Mad . . .   Εδώ σε θέλω κάβουρα να περπατάς στα κάρβουνα ! ! Rolling Eyes  . . .  Αμ δεν μπορείς να χαμογελάς μ’ όλους αυτούς μαζί  . . .   Δεν μπορείς ! ! . . .  Και είναι, να πάρει η ευχή, ο ένας πιο άσχημος από τον άλλον ! ! . . . .
 
 

Και μέσα στ’ άλλα άρχισαν και οι πυρκαγιές την εβδομάδα που μας πέρασε  . . .   έέέέέέέέέέ  . . .   καιρός ήταν ! ! . . .  και θα έλεγα ότι άργησαν κιόλας ! ! . . . Κλασσικά εικονογραφημένα η ιστορία ! ! Rolling Eyes . . . Ψυχολογική κούραση να τα βλέπεις, καίγεται και η ψυχή σου μαζί ! ! . . .   Και αφού καίγεται το σύμπαν  εμφανίζεται πάντα στις τηλεοράσεις ένας τύπος, (υπηρεσιάκος παράγοντας του εκάστοτε δήμου που ξέσπασε η εκάστοτε φωτιά), ο οποίος για ένα εκατομμύριο φορές θα μας πεί ότι για ένα εκατομμύριο λόγους η αντιπυρική ζώνη δεν καθαρίστηκε και αυτή την φορά  . . .    τα καναντέρ δεν πετάξανε γιατί είχε άνεμο δυνατό  . . .  θα επιχειρήσουν αύριο κλπ. κλπ.  και μάλλον, (όπως λένε οι κάτοικοι), όλα δείχνουν εμπρηστική ενέργεια. (σώώώώώπα ! ! ). Και δεν πιάνουν ποτέ κανέναν και η αναλογία είναι πενήντα, (50), εμπρησμοί ένας ύποπτος  . . .  

Μ’ αυτά και μ’ αυτά σε λίγο θα τρώμε τσιμέντο από παντού γιά να χορτάσομε affraid ! ! . . .   Φρικτή επανάληψη οι πυρκαγιές σε μιά καμμένη Ελλάδα, κυριολεκτικά και μεταφορικά ! ! . . .   Και όσοι αγαπούσαν το μάσημα, μάλλον μετά την περσινή φωτιά στα μαστιχοχώρια της Χίου, δεν θα έχουν  . . .   Εξ άλλου δεν μασάει η κατσίκα ταραμά, τουθ’ όπερ μεθερμηνευόμενο ξύπνησε ο Ελληνας ! ! . . .   Ξύπνησε ;  scratch  scratch  scratch  scratch

 

 
 
 
.
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Τετ 26 Ιουν 2013 - 14:44

Δεν ξέρω scratch αν σας κάνω την διάθεση πατίνι και αν σας ψυχοπλακώνω αλλά σκέψεις, συναισθήματα και καταστάσεις στην Ελλάδα του 2013 καταθέτω   . . .   Μπορεί να είναι υποκειμενικά όλα αυτά αν και πιστεύω ότι λίγο-πολύ όλοι έτσι είμαστε  . . .
 
Εχω βαρεθεί Rolling Eyes ! ! . . .  Αυτή η περιρέουσα μουντρουχοσύνη με έχει παρασύρει στον δικό της ρυθμό  . . . .   Βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια . . .   Βαρέθηκα την επανάληψη στην ζωή μου, απόροια της οικονομικής κατάστασης  . . . Ακόμα κι’  ο μακαρίτης ο Χριστάκης μας τραγουδούσε σ’ εκείνη την αξέχαστη πενιά ότι «θέλει η ζωή μας αλλαγές»  . . .










"Eμένα προσωπικά με κούρασαν τα πάντα όλα". Very Happy (Αλέφαντος). Να μια φράση που ειπώθηκε, «έπαιξε» ένα φεγγάρι, μπήκε από έναν προπονητή ποδοσφαίρου στην καθομιλουμένη, χρησιμοποιήθηκε όπου κολλούσε και δεν κολλούσε, αλλά χάθηκε όπως ήρθε.  ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΩΡΑΙΟ. Very Happy Να μη συνεχίζεται κάτι συνέχεια  . . .
 

Βαρέθηκα ν΄ανοίγουν ένα κάρο καφέ στην οδό Φράγκων που οδηγεί στα Δικαστήρια. Φτάνει πιά ! ! . . .   Ας ανοίξει επιτέλους κι’ ένα μαγαζί που να πουλάει αυγά κροκόδειλου, φάλαινας ή ελέφαντα Rolling Eyes  . . . Κάτι καινούργιο, κάτι περίεργο επιτέλους.
 

Βαρέθηκα να διαβάζω λαθραία εφημερίδες στον δρόμο. Βαρέθηκα να ξυπνάω πρωί-πρωϊ και να τρέχω σαν παλαβός,Mad  (και το καλοκαίρι μούσγκα στον ιδρώτα λόγω της φόρμας εργασίας και του λαιμοδέτη Mad), για να πάω να τσακωθώ, έχω δεν έχω διάθεση.
 

Βαρέθηκα να βλέπω τηλεόραση. Σιχάθηκα να βλέπω τα ίδια και τα ίδια πρόσωπα να με ενημερώνουν, (κατά πως θέλουν αυτοί), το πρωϊ 06.00 έως 10.00, να με ενημερώνουν 10.00 έως 13.00, να με ενημερώνουν 13.00 έως 15.00, να με ενημερώνουν 15.00 έως 19.00 και μετά ξανά να με ενημερώνουν 19.00 έως 24.00  . . .   Και άντε πάλι απ’ την αρχή ! ! . . . Βαρέθηκα αυτές τις Βουδόφατσες Καψή, Πρετεντέρη, Τσίμα, Χατζηνικολάου, Στάη   . . .   Μπούχτισα Mad ! ! . . .
 

Εσείς δεν βαρεθήκατε ρε παιδιά να σας δουλεύουν όλοι οι πολιτικοί και εσείς ακόμα να σχολιάζετε και να λέτε , (κατά φρικτή επανάληψη), τα ίδια και τα ίδια ανακυκλωμένα ονόματα και να κάνετε την φρικτή επαναληπτική ερώτηση «τι θα ψηφίσεις φίλε Γιώργο στις εκλογές ;» Και μου ταράζεται το νευρικό μου σύστημα Mad και χτυπάνε τα μηνίγκια μου όταν μου αναφέρουν ένα-ένα τα ονόματα, (δεν θέλω να τα αναφέρω καν - έχω φραγή εισερχομένων ονομάτων οποιουδήποτε πολιτικού  και ακουστική αλλά και οπτική).
 

Παλιά ρε παιδί μου ήταν τρία κόμματα και όταν συνέβαινε κάτι σοβαρό σε δυό λεπτά είχες τον σχολιασμό. Αυτό είπε το ένα, αυτό είπε το άλλο, αυτό είπε το τρίτο. Ομορφα, ωραία πράματα Rolling Eyes ! !  Τώρα όμως ; . . . Γιά να σχολιάσουν τα κόμματα μία είδηση, ξεκινάνε το πρωϊ , εσύ πηγαίνεις στην δουλειά σου, επιστρέφεις και προλαβαίνεις τον σχολιασμό από τον κάθε απίθανο εκπρόσωπο του τελευταίου κόμματος. Very Happy
 

Την αμαρτία μου την λέω Very Happy. Αν πήγαινα να ψηφίσω θα έψαχνα εκείνο το ωραίο ψηφοδέλτιο που μου έφτιαχνε την μέρα όταν πήγαινα δικαστικός αντιπρόσωπος το «ΦΥΣΗ-ΚΥΝΗΓΙ-ΨΑΡΕΜΑ». Θα το ξεχώριζα και θα το έριχνα με δέκα χέρια και ζουπηχτά αφού προηγουμένως θα έγραφα επάνω του το ένδοξο σύνθημά μας, «με το βρακί στην φύσηVery Happy  », ( ! ! ), που αποτελεί το σύνθημα των απανταχού ταξιδιάρηδων και των φυσιολατρών εν γένει Very Happy  ! ! . . .

Θα το έρριχνα όχι για κάποιον άλλον λόγο αλλά έτσι απλά, Rolling Eyes γιατί έχω βαρεθεί όλα τα υπόλοιπα . . .  Ολους και όλα  . . . Εξ αλλου ο τίτλος «ΦΥΣΗ-ΚΥΝΗΓΙ-ΨΑΡΕΜΑ» μ’ αρέσει γιατί ακούγεται σαν εκδρομή και σαν ταξίδι, οπότε σαν γνήσιος ταξιδιάρης πας κατ’ ευθείαν να φορέσεις στολή και παπούτσια ορειβατικής ανάβασης Very Happy . Σαν την Ρένα Βλαχοπούλου σ’ εκείνη την ταινία με τον Καλλιβωκά.  Και πας να πάρεις μαζί σου και το μπαστούνι, (μπατόν), ορειβασίας όπως καλή του ώρα Rolling Eyes κάνει ο φίλος μας ο patrinos όταν κοπροσκυλάει στα λειβάδια και στις κορφούλες των Αλπεων. (γειά σου Κώτσομ ! ! ). Razz Very Happy bounce Wink.
 




Προφανέστατα εσείς τώρα επειδή λέω να ψηφίσω το συγκεκριμμένο κόμμα θα γελάτε Rolling Eyes και θα λέτε πόσο ρηχός είμαι και πόσο ανάλαφρος. (άάάάχ αυτή η αναλοφροσύνη Πρόεδρε πόσο ακριβά την έχω πληρώσει κι’ εγώ και κάποιοι άλλοι σε κάποια άλλα μαγαζιά ! ! . . .   ακόμα και «αόρατο» με έκαναν κάποτε Very Happy Wink ) . . .   Τι να ψηφίσω ρε παιδιά όμως ; Όπως έλεγε κι’ ένας φίλος από το γυμνάσιο «εγώ ψηφίζω πάντα αυτόν που κερδίζει ! ! » . . . Λοιπόν τέρμα  . . .  Εδώ είναι ευθυμογράφημα . . .   Σε εκλογές κηδεία εγώ δεν πάω . . .   Να γίνουν εκλογές για ποιο λόγο ;  . . . Αντε πέστε μου κι’ εσείς, να σας πω κι’ εγώ, να μας πει και η γύφτισα, (sorry Σύσυ μου . . .  Ρομά Very Happy),  να μας πει την μοίρα μας και το ριζικό μας  . . .    
 
 
Μπάφιασα Mad ! ! . . .  Τώρα το καλοκαίρι έρχεται άλλη επανάληψη  . . .   Με ρωτάνε π.χ. κάποιοι από δω μέσα  . . . «που θας πάς διακοπές  ; » . . .   Που να πάω ρε Χριστιανούλη μου Rolling Eyes ;  . . .  στην Κρακοβία ;  . .   Εδώ, καλέ μου άνθρωπε, δεν υπάρχει ευρώ τσακιστό για να ταϊσομε με σανό, (μπενζίνα ή έστω αέριο),  τα αλογάκια του αυτοκινήτου, (και είναι και πολλά παναθεμάμε),  Mad Wink Wink, κι’ εσείς με ρωτάτε για διακοπές και κάνετε και προσκλήσεις ; . . .   Πελοπόννησο το πολύ-πολύ μπας και πέσω πάνω σε κανέναν patrinos,  σε κανέναν espresso, σε κανέναν aigagros οι οποίοι, (κατά πληροφορίες Cool Wink, θα κοπροσκυλάν εκεί γύρω  . . .  Αντε το πολύ-πολύ και καμιά βόλτα μέχρι Σόφια και Ανδριανούπολη   . . .   Ακου Πολωνία και Κρακοβία Shocked  ! ! . . .   Μνησθητί μου κύριε  Shocked . . .  τι άλλο θ’ ακούσουν τα όμορφα και μεγάλα αυτιά μου Νικολάκημ-masterless από τον Πρόεδρο και τον Επίτιμο ! ! . . . 
 
Βαρέθηκα ! ! . . . Εσείς δε βαρεθήκατε να με διαβάζετε τόση ώρα scratch  ; . . . Χαρά στο κουράγιο σας ! ! Very Happy   Ξυπνήστε, σηκωθείτε τώρα, κάντε κάτι διαφορετικό απ’ ότι κάνατε χθες, προχθές, παραπροχθές. Κι’ αν την ίδια πάντοτε ώρα, καθόσασταν στον ίδιο καναπέ και μάλιστα στην συγκεκριμένη άκρη του, τότε φιλαράκια μου αλλάξτε τουλάχιστον άκρη, γιατί είμαι σίγουρος Rolling Eyes ότι πάντοτε κάθεστε στην ίδια άκρη  . . . . carpe diem που λέει και μια καλή φίλη εδώ μέσα  . . .   Γιατί η επανάληψη, (απόρροια των ημερών που παιρνάμε), είναι βαρετή  . . .   απίθανα βαρετή κι έχει αρχίσει και μου την σφυρίζει ! ! . . .
 
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Cissy 242 Τετ 26 Ιουν 2013 - 16:25

Γιώργο μου, ακούγεται πεισιθανάτιο αλλά τι να αλλάξουμε τώρα πια.... Εχουμε παγιώσει συνήθειες, ήθη και έθιμα, και όπως λένε και οι Αγγλοσάξονες δεν μπορείς να διδάξεις καινούργια κόλπα σε γέρικους σκύλους.  Αλλάζουμε μόνο ότι υποχρεωνόμαστε να αλλάξουμε.... 

Οσο για τον προβληματισμό ως προς τις εκλογές, ας τον εγκαταλείψουμε για λίγο γιατί δεν βλέπω να μας σέρνουν στις κάλπες πολύ πριν από την εξάντληση της τετραετίας.  Οπότε έως τότε έχουμε χρόνο να το σκεφτούμε και να εκτιμήσουμε τις καταστάσεις υπό το πρίσμα νέων τυχόν εξελίξεων....

Η κόπωση πάντως, η βαρεμάρα, η μουντρουχοσύνη όπως λες, και διάφορες εκφάνσεις αρνητικών πάντως συναισθημάτων, αντικατοπτρίζουν το κοινό αίσθημα..

Οπότε προτείνω να επικεντρωθούμε στην Κρακοβία ή όπου αλλού δύναται και βούλεται ο καθείς και βλέπουμε αργότερα για τα κοινά ....

Καλό καλοκαίρι πάντως γιατί πλακώσανε και οι ζέστες.
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Τετ 26 Ιουν 2013 - 20:12

Cissy 242 έγραψε:
Η κόπωση πάντως, η βαρεμάρα, η μουντρουχοσύνη όπως λες, και διάφορες εκφάνσεις αρνητικών πάντως συναισθημάτων, αντικατοπτρίζουν το κοινό αίσθημα..

Πάλι καλά γιατί είχα αρχίσει να νοιώθω μοναξιά Σίσυ μου ! ! Very Happy
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 27 Ιουν 2013 - 10:15

Γιώργος έγραψε:
Εσείς δε βαρεθήκατε να με διαβάζετε τόση ώρα scratch  ;

no2
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Masterless Πεμ 27 Ιουν 2013 - 16:35

Γιωργάκος έγραψε:
Γιώργος έγραψε:
Εσείς δε βαρεθήκατε να με διαβάζετε τόση ώρα scratch  ;

no2
Αντιπρόεδρέ μας:
Παίζε.....Basketball....μην....affraid....σε....I love you....σε....study....είμαστε....cheers  lol!....δικοί....drunken bom....σου!
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Δευ 1 Ιουλ 2013 - 16:22

Χάλιαααααα   ! ! ! . . .   Χειρότερα χάλια δεν γίνεται Mad Mad  ! ! . . .  Ποιά Κρακοβία και ποιά Πολωνία Πρόεδρεμ και Επίτιμεμ silent   ; Εδώ έχομε να πλερωθούμε κάτι τέρμινα  . . .   Μεγάλο το πρόβλημα Κώτσομ - patrinos και λοιποί ελευθεροεπαγγελματίες ! ! . .   Νάάάάάάά  κάτι βερεσέδια ! ! . . .   Αφού να φανταστείτε έχω αναθέσει σε Δικηγόρους να μου εισπράξουν τα βερεσέδια Rolling Eyes   . . .   Κι’  αυτοί έχουν αναθέσει σε μένα να εισπράξω εγώ τα δικά τους Rolling Eyes   ! ! . . .  Ετσι, νταραβέρι να γίνεται και δουλειές να έχομε ! ! Cool 
 


Λίγο πριν το Πάσχα έπαθα ένα χουνέρι  affraid  άλλο να σας το λέω και άλλο να σας το γράφω. Ο πελάτης μου ήτο παραγωγός.  Και δη παραγωγός σουσαμιού. Τελειώσαμε με το καλό, (έπειτα από μία δεκαετία, Πρωτοδικεία, κόντρα Εφετεία, ξανά μανά κόντρα Αρειοι Πάγοι), και ήρθε η ευλογημένη ώρα της πλερωμής.
 
-  Δεν έχω, (μου λέει) ,  . . .  Δεν υπάρχει σάλιο ! !
-  Κι' εγώ δεν έχω (του λέω),  αλλά πρέπει να πληρωθώ.
-  Εντάξει,  (μου λέει),   . . .   Πληρώνεσαι σε είδος ;
 


Δεν την ψυλλιάστηκα και είπα «ναι»  . . .   Τι ήθελα και τόπα ο έρμος affraid  ; . . .   Το «είδος» ήταν «σουσάμι» ! ! . . .  Ναι, σουσάμι ! ! . . . Σουσάμι είχε ο άνθρωπος με σουσάμι με πλήρωσε. Μου έφερε για την αμοιβή μου δύο τόννους σουσάμι και έτσι άρχισε το μαρτύριο. Mad 
 


Στην κρεββατοκάμαρα το πορτατίφ το είχαμε βάλει πάνω σ’ ένα σακκί με σουσάμι. Shocked  Στον καμπινέ ο ένας τα έκανε και ο άλλος κρατούσε την πόρτα γιατί δεν έκλεινε. Shocked  Και δεν μπορούσαμε φιλαράκια μου να το ξοδέψομε. Πώς να ξοδευτούν δύο τόννοι σουσάμι.
 


Αρχίσαμε τα παστέλια. Η συμβία μου κάθε μέρα έκανε παστέλια Very Happy  . Καλούσαμε γνωστούς, φίλους, συγγενείς και τους κερνούσαμε παστέλια. Το σουσάμι όμως εκείείείεί ! ! . . . Στοίβες τα σακκιά ! !
 


Εβγαλα τον μεγάλο μου γιό τον Μενέλαο στην βιοπάλη ! !  Γωνία Αριστοτέλους και Τσιμισκή για να πουλάει παστέλια, τα απογεύματα που δεν είχε σχολείο . . .  Τον μικρό μου τον Αλέξανδρο τον έβγαζα στην γύρα τα Σαββατοκύριακα στην παραλία της Αρετσούς, γιατί εκεί έχει καλή πιάτσα και μαζεύει κόσμο pale  .
 


Τίποτα ρε παιδιά Mad   . . .  τίποτα Mad  ! ! . . .  Το σουσάμι δεν λιγόστευε. Μαθαίναμε που είχε λαϊκή και την στήναμε οικογενειακώς ! ! . .   Φορτωνόμασταν όλοι από, ένα σακκί, παίρναμε και από μία σέσουλα και πωλούσαμε κιλό-κιλό με την σέσουλα ! ! . . .
 


Περιττό να σας πω ότι φάγαμε σουσάμι με κρέας, σουσάμι με φασόλια, σουσάμι με τραχανά, σουσάμι με σπανάκια  μα το σουσάμι όμως δεν έλεγε να τελειώσει.
 


Αφήστε δε και το άλλο . . .   Το σπίτι μας γέμισε μυρμήγκια affraid   . . . Νάάάάά τα μυρμήγκια ! ! . . .  Διαφόρων ειδών και διαμετρήματων  :  μεγάλα, μικρά, με φτερά, χωρίς φτερά ! ! . . .   Λες και είχαν δώσει ραντεβού όλα τα μυρμήγκια της Θεσσαλονίκης στο σπίτι. Είχαν έλθει μυρμήγκια από την Kαλαμαριά, από τον Δενδροπόταμο, από την Τούμπα, από το Πανόραμα, από τις Συκιές, από του Χαριλάου,  ακόμα και από Καλοχώρι είχαν έρθει και μου έφεραν και χαιρετίσματα από τον masterless.  bounce  Very Happy   (γειά σου Νικολάκημ  . . .  τα έλαβα και ανταποδίδω Very Happy   ! ! ).
 


Δεν έχω παράπονο. Παίρναν τα καημένα τα μυρμηγκάκια . . .   κουβαλούσαν  . . .   κουβαλούσαν  . . . αλλά το σουσάμι εκεί . . . τίποτα . . . δεν έλεγε να λιγοστέψει. Μας είχαν πνίξει τα μυρμήγκια Shocked  . Τι εντομοκτόνα, τι Ντι-Ντι-Τι, τι σκόνες,  τίποτα δεν καταφέραμε. Τα μυρμήγκια είχαν κάνει κατάληψη σ’ όλο τι σπίτι. Είχαν φέρει μαζί τους και τα μπατζανάκια τους, τα κουνιάδια τους, τα συμπεθέρια τους και όλο τους το σόϊ . . .   Που να τα φονεύσεις τώρα όλα αυτά Rolling Eyes   ;
 
Είχα και την κυρά Φιλιώ από δίπλα που φώναζε και τσίριζε  :
-  Καλέ μη τα μυρμήγκια Very Happy    . . . μη τα σκοτώνετε τα μυρμήγκια Very Happy   . . . Τα μυρμήγκια είναι λεφτά Very Happy  . . .   Πολλά λεφτά  . . .
 


Εέέέέέέέ . . .   τι της πεις τώρα της κυρά Φιλιώς lol!   . . .   Αει στον καλό κι’ αυτή και τα μυρμήγκια της ! ! . . .   Ας όψεται αυτή η παλιοκατάσταση στην Ελλάδα του 2013 με τα μνημόνιά της  . . .  
 
 
 
 
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 2 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιωργάκος Δευ 1 Ιουλ 2013 - 16:39

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης