www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Οδική βοήθεια ADAC

+26
tabbert
ktRinity
gambatte
ladakias
Patrinos
caminador
friar
kukosg
atrapos
almak
traveller
teonakos
antonis Z
apostat
Georgedim
george
lander474
diamantino
el_gk
Νικόλας Μητσόπουλος
Maximos
joskem
Γιώργος
athanase
Γιωργάκος
Aigagros
30 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Maximos Δευ 20 Μάης 2013 - 20:58

Κατ' αρχή, θέλω να ευχαριστήσω τους συμμετέχοντες στη συζήτηση αυτή,
όπου με ωραίο και νηφάλιο τρόπο, ανταλλάσσονται απόψεις, αλλά και διατυπώνονται προτάσεις.

Γιώργο (georgedim) ... η αποστολή μιας επιστολής στους εμπλεκόμενους φορείς ...
... Υπουργείο Μεταφορών, κλάδος Ασφαλιστικών Εταιρειών αλλά και εταιρειών παροχής οδικής βοήθειας ...
... είναι κάτι το εφικτό από το φόρουμ μας ... ελπίζοντας πάντα, στο να τύχουμε και των αντίστοιχων απαντήσεών τους.

Γιώργο, προφανώς και η τελευταία παράγραφος-ερώτησή σου ... έχει καθαρά φιλολογικό χαρακτήρα ... Very Happy
Το αυτονόητο ... όπως πολύ εύστοχα έχεις επισημάνει σε αρκετές προηγούμενες δημοσιεύσεις σου ...
... για την Ελληνική πολιτεία ... δεν πρέπει να το θεωρούμε και τόσο δεδομένο ... !! Sad

Από την άλλη όμως, όλοι μας ... μπορούμε να απαριθμήσουμε περιπτώσεις και γεγονότα ...
... που ενώ δεν ήταν αυτονόητα ... ή ξέφευγαν κατά πολύ από την κοινή λεγόμενη λογική ...
... τακτοποιήθηκαν πάραυτα με ερμηνευτικές διατυπώσεις ... Evil or Very Mad
... και σε αρκετές μάλιστα περιπτώσεις, καλύφθηκαν και με το μανδύα της νομιμότητας ... ! Embarassed

Αντώνη Ζ. ... έχω την εντύπωση, ότι όταν μια οικογένεια έχει δυο αυτοκίνητα, τα οποία πληρούν τις προδιαγραφές έλξης ...
... του μοναδικού τροχόσπιτου της οικογένειας, εκδίδεται και δεύτερη άδεια (έλξης).
Δεν ξέρω, αν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα και αυτό δεν επιτρέπεται πλέον.
Υπάρχει βέβαια το πρόβλημα, σε ποιο από τα δύο, θα "χρεώνεται" το τροχόσπιτο για τα τέλη κυκλοφορίας,
κάτι το οποίο λύνεται (ενδεχόμενα), με μια απλή δήλωση.
Το λέω αυτό, γιατί παλιότερα, είχε αναφερθεί αντίστοιχη περίπτωση ...
... να έχουν εκδοθεί δύο ξεχωριστές άδειες έλξης, για δύο διαφορετικά αυτοκίνητα.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 20 Μάης 2013 - 23:34

Maximos έγραψε:
Το αυτονόητο ... όπως πολύ εύστοχα έχεις επισημάνει σε αρκετές προηγούμενες δημοσιεύσεις σου ...
... για την Ελληνική πολιτεία ... δεν πρέπει να το θεωρούμε και τόσο δεδομένο ... !! Sad

Από την άλλη όμως, όλοι μας ... μπορούμε να απαριθμήσουμε περιπτώσεις και γεγονότα ...
... που ενώ δεν ήταν αυτονόητα ... ή ξέφευγαν κατά πολύ από την κοινή λεγόμενη λογική ...
... τακτοποιήθηκαν πάραυτα με ερμηνευτικές διατυπώσεις ... Evil or Very Mad
... και σε αρκετές μάλιστα περιπτώσεις, καλύφθηκαν και με το μανδύα της νομιμότητας ... ! Embarassed


Μάξιμε γι' αυτό ακριβώς το λόγο έθεσα αυτον τον προβληματισμό και τις σκέψεις.

- από τη μία η αδιαφορία και η ελλειπής ενημέρωση αρκετών υπαλλήλων σε θέματα που άπτονται του αντικειμένου τους και όταν τους ρωτάς ή σε παραπέμπουν σε άλλο υπάλληλο (...στη καλύτερη περίπτωση Very Happy ) ή με ύφος 10 καρδιναλίων σου απαντούν ότι δε δίνουν πληροφορίες (...πως όμως να σε πληροφορήσουν για κάτι που και οι ίδιοι αγνοούν ??? Laughing Laughing ),

- από την άλλη η δαιδαλώδης και πολυσχιδής γραφειοκρατία, η οποία σε συνδυασμό με την ανικανότητα και την αναξιοκρατία στις επιλογές αρκετών Διευθυντικών και λοιπών μεγαλόσχημων στελεχών (....η οποία κατά βάθος τους βολεύει), στις περισσότερες περιπτώσεις μας αποθαρρύνει και ακολουθούμε το πατροπαράδοτο : "Δεν βαριέσαι, εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα",

- και σε όλα αυτά έρχεται ....κερασάκι στη τούρτα, η προχειρότητα, η έλλειψη σοβαρής μελέτης και η "αβρόχοις ποσίν" σύνταξη των νόμων και νομοσχεδίων, όπου εκ των υστέρων ανακαλύπτονται τα τρωτά και κενά σημεία τους, τα οποία βεβαίως σπεύδουν να καλύψουν με πληθώρα αλληλοσυγκρουόμενων Υπουργικών αποφάσεων και εγκυκλίων, .....εξακοντίζοντας όλα τα προηγούμενα στο .....Θεό και ....τα δικά μας νεύρα στο υπέρτατο όριο αντοχών.

Από προσωπική εμπειρία, όταν ....πηγαίνεις "μελετημένος", .....με τους νόμους και τις ισχύουσες διατάξεις ανά χείρας, .....γαρνιρισμένα με αρκετή υπομονή και ....αφελές, αλλά αυστηρό χαμόγελο, ....συνήθως βγάζεις κάποια άκρη ή στη χειρότερη περίπτωση .....πυροδοτείς μηχανισμούς αφύπνισης και ενδιαφέροντος !!!
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από atrapos Τρι 21 Μάης 2013 - 11:30

Ερωτηση για ADAC:αν το αυτοκινουμενο ξεπερνα σε υψος τα 3 μετρα λογω μπαγαζιερας,τι κανουμε ως προς τη ρυμουλκηση?την βγαζουμε?ειναι απαραβατο αυτο το οριο των 3 μετρων?

atrapos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από kukosg Τρι 21 Μάης 2013 - 16:36

Και αν το αυτοκινούμενο εχει διπλους τροχούς πίσω,βγάζουμε από έναν,όσο μεριμένουμε;3.000 κιλά με διπλούς τροχούς (το δικό μου) δεν το πέρνουν οι Ελληνικές,ενώ 3.500++,με μονούς το πέρνουν !!!

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από friar Κυρ 24 Νοε 2013 - 13:22

Μάλιστα...
Αντικρουόμενες απόψεις...
Μπλέξιμο...
Στο πλαίσιο προετοιμασίας για μακρινή βολτούλα που όπως φαίνεται θα είμαι μόνος μου, καλό είναι να υπάρχει κάποια ασφαλιστική δικλείδα.
Επικοινώνησα με την ελληνική οδική βοήθεια που είμαι μέλος και με διαβεβαίωσαν ότι με καλύπτουν σε χώρες ΕΟΚ πλην Βαλκανίων.
Στο θέμα επαναπατρισμού δεν ήσαν σίγουροι και ακόμα περιμένω απάντηση τους.
Έτσι στις 7-11 έκανα online εγγραφή στην ADAC και νάτο το χαρτάκι ήρθε άμεσα. 

Αχρείαστο να είναι και μόνον για σοβαρή ζημιά από βρόντηγμα για επαναπατρισμό....







[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



Οκ δίνω προσωπικά μου δεδομένα, αλλά αρκετοί από εσάς με ξέρετε ήδη, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σε αυτό.
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από diamantino Κυρ 24 Νοε 2013 - 13:31

Εκανες το καλυτερο.
Η ΑDAC ειναι πολυ καλη επιλογη,και σιγουρη.
Καλο ταξιδι και να παρεις μαζι σου ...
μια καλη φωτογραφικη μηχανη ! ! !
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από friar Κυρ 24 Νοε 2013 - 18:53

diamantino έγραψε:και να παρεις μαζι σου ...μια καλη φωτογραφικη μηχανη ! ! !
πάντα κουβαλάω και δεύτερη εφεδρική, δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί, 
όπως και δεύτερο κινητό, δεύτερο GPS και δεύτερο LapTop.
αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί παίρνω μαζί μου μόνον μία γυναίκα...Embarassed Embarassed EmbarassedVery Happy Very Happy Very Happy
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Maximos Δευ 25 Νοε 2013 - 12:37

friar έγραψε:
diamantino έγραψε:και να παρεις μαζι σου ...μια καλη φωτογραφικη μηχανη ! ! !
πάντα κουβαλάω και δεύτερη εφεδρική, δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί, 
όπως και δεύτερο κινητό, δεύτερο GPS και δεύτερο LapTop.
αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί παίρνω μαζί μου μόνον μία γυναίκα...Embarassed Embarassed EmbarassedVery Happy Very Happy Very Happy
... η γυναίκα σου ... διαβάζει το φόρουμ ... ; ... sfir   

Χώρια την πλάκα, η ADAC είναι μια καλή επιλογή .
Σίγουρα ... να είναι αχρείαστη ... αλλά ...
Για κάποια πράγματα ... καταλαβαίνουμε την αξία και την χρησιμότητά τους ...
... όταν τα χρειαζόμαστε, αλλά δεν προβλέψαμε να τα έχουμε ... !
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από caminador Δευ 25 Νοε 2013 - 12:54

Αγαπητέ friar πολύ καλά κάνεις και κουβαλάς εφεδρικό εξοπλισμό,για το άλλο ποιος ο λόγος να φορτωθείς και δεύτερη; αν υπάρχει διάθεση και λίγος χρόνος τα προλαβαίνεις όλα, σε μερικά κράτη αν πάρουν χαμπάρι ότι είσαι Έλληνας μόνο που δεν τρέχουν τα σάλια τους.   
                                shus
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Patrinos Σαβ 11 Οκτ 2014 - 18:35


Σήμερα το Πρωί στην Πάτρα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Να γιατί πληρώνω την ADAC. Όπου και να έχεις πρόβλημα με το τροχόσπιτο η ADAC  θα βρει τη λύση.
Οι δικές μας οδικές δυστυχώς θα σου αφήσουν το τροχόσπιτο στο δρόμο.
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από athanase Σαβ 11 Οκτ 2014 - 20:22

Κώστα δεν ήξερα ότι η ADAC έχει δικά της οχήματα στην Ελλάδα  Shocked
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 11 Οκτ 2014 - 20:36

athanase έγραψε:Κώστα δεν ήξερα ότι η ADAC έχει δικά της οχήματα στην Ελλάδα  Shocked

Εδώ οι συνδρομητές της ADAC εξυπηρετούνται απο την ΕΛΠΑ και την ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ όταν όμως πρόκειται για επαναπατρισμό Γερμανών τότε απ΄ότι βλέπουμε στέλνει δική της νταλίκα .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Patrinos Σαβ 11 Οκτ 2014 - 20:42

athanase έγραψε:Κώστα δεν ήξερα ότι η ADAC έχει δικά της οχήματα στην Ελλάδα  Shocked
Θανάση δεν ξέρω αν το αμάξι είναι μόνιμα στην Ελλάδα, μάλλον ήρθε να πάρει τον Αυστριακό, όπως λέει και o Γιωργάκος.
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από ladakias Σαβ 11 Οκτ 2014 - 21:15

friar έγραψε:
diamantino έγραψε:και να παρεις μαζι σου ...μια καλη φωτογραφικη μηχανη ! ! !
πάντα κουβαλάω και δεύτερη εφεδρική, δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί, 
όπως και δεύτερο κινητό, δεύτερο GPS και δεύτερο LapTop.
αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί παίρνω μαζί μου μόνον μία γυναίκα...Embarassed Embarassed EmbarassedVery Happy Very Happy Very Happy
yes yes yes προσοχη μονο μην το δει η γυναικα σου
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Maximos Σαβ 11 Οκτ 2014 - 21:35

Μάλλον ... θα ισχύει το ... δύο μέτρα και δύο σταθμά ... !
... ή το ... όλοι οι συνδρομητές δεν είναι ίδιοι ... !!

Πολύ καλή η ανταπόκριση Κώστα ... than1
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από ladakias Σαβ 11 Οκτ 2014 - 23:33

καποια φορα εκανα αυτη την ερωτηση στη ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ που ειμαι ασφαλισμενος .μου ειπαν οτι εαν εχω επασφαλιστρο στο συμβολαιο του αυτ/του που να φαινεται το ρυμουλκομενο 2 τροχων και χαλαση το αυτ/το τοτε θα παρουν και το τρειλερ.καποια αυτ/τα την εταιρειασ εχουν μπιλια και μπριζα οχι ολα .εαν εχουν να σε εξυπηρετησουν εκεινη την ωρα καλως εαν οχι πρεπει να περιμενεις.η περνουν το αυτ/το και μετα οταν μπορουν περνουν το τρειλερ
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από traveller Κυρ 12 Οκτ 2014 - 17:19

Εγω ................. no1 Την ΑDAC την εχω διαγραψει ...


Κλαιγωντας και την διετη συμμετοχη μου ..
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 12 Οκτ 2014 - 19:49

Φλέγον και ...."θολό" θέμα, η οδική βοήθεια στη χώρα μας, .....σε περίπτωση βλάβης με συρόμενο τροχόσπιτο ή αυτοκινούμενο, .....που η Γερμανική ADAC έρχεται να καλύψει, .....μέχρις ενός σημείου.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Δευ 13 Οκτ 2014 - 10:27

Maximos έγραψε:Μάλλον ... θα ισχύει το ... δύο μέτρα και δύο σταθμά ... !
... ή το ... όλοι οι συνδρομητές δεν είναι ίδιοι ... !!

Πολύ καλή η ανταπόκριση Κώστα ...   than1  

Δεν υπάρχει διαχωρισμός στην κάρτα αν είσαι Έλληνας ή Γερμανός συνδρομητής κύριε Καθηγητά. 

Αν μείνει το αυτοκίνητο του Γερμανού στην Πάτρα δεν στέλνουν νταλίκα απο την Γερμανία. Μέχρι να έρθει απο Γερμανία θα τον έχουν φάει οι λύκοι στον δρόμο τον συνδρομητή τους. 

Πάει η ΕΛΠΑ ή όποια άλλη εταιρία βρίσκεται κοντά στον συνδρομητή και συνεργάζεται με την ADAC και τον πάνε στο πλησιέστερο συνεργείο. Αν η επισκευή δεν είναι εφικτή σε 3 εργάσιμες μέρες και η διάγνωση του συνεργείου είναι ότι η βλάβη είναι μεγάλη και δύσκολα μπορεί να επισκευαστεί στο συνεργείο του, ΤΟΤΕ ενεργοποιείται εκ νέου η ADAC να επαναπατρίσει τον συνδρομητή στην χώρα μόνιμης κατοικίας του σε αυτή την περίπτωση στην Γερμανία και ΤΟΤΕ έρχεται νταλίκα απο Γερμανία ( ιδιωτική εταιρία είναι που λειτουργεί με εντολέα την ADAC. Ξέρω όλους τους οδηγούς καθώς έχουν έρθει πολλές φορές να φορτώσουν απο εμάς τροχόσπιτα που έχουν μείνει εδώ απο Γερμανούς συνδρομητές )

Το αντίστροφο έχει συμβεί σε πελάτη μας ο οποίος έφυγε για ταξίδι με τροχόσπιτο και την οικογένεια του με προορισμό την Νορβηγία και στην Δρέσδη βάρεσε μπιέλα η μηχανή του.

Φόρτωσαν το αυτοκίνητο και το τροχόσπιτο σε νταλίκα, του έδωσαν ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο, ξενοδοχείο, μέχρι να βρει αεροπλάνο να γυρίσει, πλήρωσαν τα αεροπορικά όλης της οικογένειας και έφεραν σε εμάς το τροχόσπιτο και το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπεία.  

Δεν υπάρχουν λοιπόν νταλίκες για τους Γερμανούς συνδρομητές και μόνο ΕΛΠΑ ή άλλη εταιρία για τους Έλληνες συνδρομητές. ΟΛΟΙ τα ίδια δικαιώματα. Η διαφορά μας είναι για αυτούς που ζουν στην Γερμανία η ADAC έχει δικά της αυτοκίνητα, βαπόρια, αεροπλάνα και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς με πλήρη διαγνωστικά επάνω στα οχήματα που σε εξυπηρετούν και βρίσκεις πιο γρήγορα την λύση στο πρόβλημα σου. 

Πάντα στην διάθεση σας.
Αντώνης Ζαμπέτας
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 5 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Δευ 13 Οκτ 2014 - 10:42

traveller έγραψε:Εγω ................. no1 Την ΑDAC την εχω διαγραψει ...


Κλαιγωντας και την διετη συμμετοχη μου ..

Traveller γερός να είσαι και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ να μην χρειαστείς οδική βοήθεια....άλλα όχι και κλαίγοντας την διετή συμμετοχή σου.....στην μεγαλύτερη οδική βοήθεια στον κόσμο......????? 

25 Μαρτίου 1995 κατεβαίνω απο Γερμανία με τροχόσπιτο και το ιστορικό Οπελάκι του μαγαζιού μας βάρεσε μπιέλα η μηχανή του επάνω στην Autostrada στο Brennero. Τότε δεν γινόταν να είσαι συνδρομητής στην ADAC αν δεν είχες μόνιμη κατοικία την Γερμανία. 

Πήρα την ΕΛΠΑ .....δεν κάνουμε επαναπατρισμό ( τότε ), αφήνεις το αυτοκίνητο εκεί...το τροχόσπιτο βρίσκεις δικό σου τρόπο να το φέρεις....και εσύ γυρνάς πάλι με δικό σου τρόπο.....Πότε θα έρθετε να το πάρετε παιδιά?? Εντός 20 εργάσιμων ημερών.....Παιδιά δεν θα βρείτε ούτε το τιμόνι αν έρθετε σε 20 μέρες.....έτσι είναι κύριε.....

Ευτυχώς είχα μαζί μου τον αδερφό μου ο οποίος τότε σπούδαζε στο Μόναχο και μπορούσε να είναι συνδρομητής στην ADAC και τους πήραμε τηλέφωνο.....μας βάλανε σε ξενοδοχείο να κάνουμε μετα απο 2 μέρες ένα μπάνιο....μας φόρτωσαν αυτοκίνητο και τροχόσπιτο....μας πήγανε Βενετία στο καράβι....και αφού βγήκαμε Ηγουμενίτσα μας έδωσαν άλλα 1000 DM ( μάρκα ) για να βρούμε εταιρία να μας πάει Θεσσαλονίκη. Και όταν τους βρήκαμε εταιρία να μας πάει με 600 μάρκα Θεσσαλονίκη...μας πήραν τηλέφωνο απο την ADAC Μιλάνου να μας ευχαριστήσουνε....... Shocked Shocked Shocked που τους γλυτώσαμε χρήματα.....Λαμπάδα ανάψαμε στο μπόι τους που γυρίσαμε σπίτι μας. Και αυτά εν έτη 1995....

Έτσι λίγο για τις διαφορές. 

Πάντως αχρείαστοι να είναι σε όλους και να μην το μελετάμε γιατί όταν το μελετάς γίνονται οι στραβές. 

Καλά χιλιόμετρα σε όλους χωρίς βλάβες και αβαρίες. 

Αντώνης Ζαμπέτας
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης