www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Οδική βοήθεια ADAC

+26
tabbert
ktRinity
gambatte
ladakias
Patrinos
caminador
friar
kukosg
atrapos
almak
traveller
teonakos
antonis Z
apostat
Georgedim
george
lander474
diamantino
el_gk
Νικόλας Μητσόπουλος
Maximos
joskem
Γιώργος
athanase
Γιωργάκος
Aigagros
30 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από apostat Πεμ 4 Οκτ 2012 - 15:29

georgedim έγραψε:ούτε γνωρίζω πως μπορεί να πιστοποιήσει η ADAC ότι ....."την εκμεταλεύεσαι" που έγραψε ο φίλος apostat, και να αρνηθεί οδική βοήθεια.
Να σου πω τι εννοώ: Μια γνωστή μου περίπτωση διακοπής συμβολαίου, ήταν σε Γερμανό. Ο τύπος είχε καλέσει την ADAC τέσσερις φορές μέσα σε τρεις μήνες, με διαφορετικά οχήματα την κάθε φορά, από τα οποία κανένα δεν ήταν δικό του. Έλεγε πάντα ότι τα δανείστηκε. Στην πραγματικότητα έκανε εξυπηρέτηση σε φίλους, που δεν ήταν ασφαλισμένοι. Η ADAC πλήρωσε κανονικά τις χιλιάδες Ευρώ που κόστισαν οι περιπτώσεις, και μετά τον έστειλε. Και καλά έκανε, αν σ'ενδιαφέρει η γνώμη μου.

Σκεφτείτε ότι δεν είναι κερδοσκοπική εταιρία. Είναι ένας σύλλογος αυτοκινητιστών, που ορίζει τις συνδρομές έτσι που να καλύπτουν τα έξοδά της. Οι παροχές είναι πέρα από κάθε φαντασία για Ελληνικές συνθήκες. Μόνο και μόνο το ότι είσαι εσύ σαν οδηγός ασφαλισμένος και όχι το όχημα, κάνει την ADAC ακαταμάχητη για όσους έχουν περισσότερα του ενός οχήματα.
apostat
apostat


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 4 Οκτ 2012 - 17:56

apostat έγραψε:
Να σου πω τι εννοώ: Μια γνωστή μου περίπτωση διακοπής συμβολαίου, ήταν σε Γερμανό. Ο τύπος είχε καλέσει την ADAC τέσσερις φορές μέσα σε τρεις μήνες, με διαφορετικά οχήματα την κάθε φορά, από τα οποία κανένα δεν ήταν δικό του. Έλεγε πάντα ότι τα δανείστηκε. Στην πραγματικότητα έκανε εξυπηρέτηση σε φίλους, που δεν ήταν ασφαλισμένοι. Η ADAC πλήρωσε κανονικά τις χιλιάδες Ευρώ που κόστισαν οι περιπτώσεις, και μετά τον έστειλε. Και καλά έκανε, αν σ'ενδιαφέρει η γνώμη μου.

Στάθη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όπως και με την τακτική που ακολούθησε η ADAC.
Νά λοιπόν που και οι ......"πολιτισμένοι" Γερμανοί εταίροι μας, κάνουν παγαποντιές
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από apostat Πεμ 4 Οκτ 2012 - 19:57

georgedim έγραψε:Νά λοιπόν που και οι ......"πολιτισμένοι" Γερμανοί εταίροι μας, κάνουν παγαποντιές
Έμαθαν τα κόλπα από τους Έλληνες, Τούρκους, Γιουγκοσλάβους κλπ.
Χωρίς πλάκα... Όταν πήγα στην Γερμανία το 1980, οι Γερμανοί ήταν αγαθοί. Μετά γνώρισαν εμάς. Very Happy
apostat
apostat


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Παρ 5 Οκτ 2012 - 9:52

Σκεφτείτε ότι δεν είναι κερδοσκοπική εταιρία. Είναι ένας σύλλογος αυτοκινητιστών...

Και η ΕΛΠΑ - Ελληνική Λέσχη Αυτοκινήτου και Περιηγήσεων- είναι σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.
" Ιδρύθηκε το 1924 από ελάχιστους τότε φίλους του αυτοκινήτου και των τεχνολογικών εξελίξεων της εποχής και σαν κύριο σκοπό της έταξε την πρόοδο του μηχανοκίνητου τουρισμού και αθλητισμού... (Από τη Βικιπαίδεια).
1. ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΔΙΚΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΕΝΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 145,00 € +
2.Για να ισχύουν οι καλύψεις του Προσωπικού Ατυχήματος όταν το αυτοκίνητο το οδηγεί η σύζυγος ή ένα ενήλικο παιδί του συνδρομητή χωρίς τη δική του παρουσία θα πρέπει να υπάρχει πρόσθετη ασφάλιση, δηλαδή με καταβολή 15 € επιπλέον για τον καθένα, οδηγό του «συνδρομητικού» αυτοκινήτου. +
3.όσοι συνδρομητές σκοπεύουν να ταξιδέψουν στο εξωτερικό με το αυτοκίνητό τους είναι απαραίτητο να προμηθευτούν, πριν την αναχώρησή τους από την Ελλάδα, το ειδικό «Δελτίο Αυτοκινητιστικής Εξυπηρέτησης- ΔΑΕ». Το κόστος του ΔΑΕ είναι 22,50 €
Σύνολο 182,50 € με σύζυγο, 212,50 € με 2 ενήλικα παιδιά επιπλέον...
Και τέλος
.Η ΟΒΕΛΠΑ έχει το δικαίωμα να αρνηθεί την παροχή οδικής βοήθειας (τουλάχιστον μετά από προειδοποίηση) αν ο συγκεκριμένος συνδρομητής κάνει συχνές κλήσεις για την ίδια αιτία (π.χ. αποφορτισμένη μπαταρία, φθαρμένες καλωδιώσεις κλπ) επιδεικνύοντας αδιαφορία για την επιδιόρθωση/συντήρηση του οχήματός του.
Είπατε κάτι;
"σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα." Στην Ελληνική του εκδοχή; Χάσαμε τις λέξεις; jocolor
Περαστικά μας... lol!
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Σαβ 13 Οκτ 2012 - 18:11

Καλησπέρα σας Παλληκάρια και Κορίτσια!

Ξέρω έχω καιρό που χάθηκα αλλά δυστυχώς ο χρόνος μου το τελευταίο διάστημα είναι πάρα πολύ περιορισμένος.

Πέρασε σήμερα απο το μαγαζί ο φίλος μας ο Γιώργος και επειδή είδα και στην ομάδα μας στο Facebook ( zampetas caravan ) αναφέρθηκε πρόβλημα στο κλείδωμα λογαριασμού κάποιων φίλων είπα να μπώ και να σας γράψω τις σκέψεις μου και πληροφορίες που έχω ώστε να βοηθήσω να ξεδιαλύνουμε και τις όποιες απορίες υπάρχουν.

1) Καταρχάς έχουμε ξεκαθαρίσει ότι η εταιρία μας δεν έχει καμία εμπορική σχέση με την ADAC και ο λόγος που εμείς την προτείνουμε είναι καθαρά ότι δεν υπάρχει οδική βοήθεια με αυτό το κόστος και αυτές τις παροχές.

2) Η ADAC δεν θέλει να έρθει σε αντιπαράθεση με την ΕΛΠΑ και για αυτό δεν παρέχει την δυνατότητα η εγγραφή να γίνεται στην Ελλάδα αλλά μόνο στην Γερμανία και η πληρωμή επίσης γίνεται εκεί οπότε δεν προκύπτει ανταγωνισμός σε αυτή την μορφή.

3) Παλαιότερα δεν γινόταν να γραφτείς στην ADAC αν δεν είχες μόνιμη διαμονή στην Γερμανία. Όταν ανακάλυψα ότι δέχονται αιτήσεις εγγραφής με κατοικία εκτός Γερμανίας φυσικά και γράφτηκα και εκεί αρχίσαμε με μανία να το προτείνουμε στους πελάτες και φίλους μας γιατί το πιστεύω ότι είναι η καλύτερη οδική βοήθεια και εταιρία στον κόσμο.

4) Έτσι στην Ελλάδα το γραφείο που έχουν είναι κυρίως για τους Γερμανούς τουρίστες ή όσους μένουν στην Γερμανία και όχι για εμάς. Εμείς εκμεταλλευτήκαμε την παρουσία αυτού του γραφείο και αφού ξεκίνησαν να δέχονται εγγραφές με μόνιμη διαμονή εκτός Γερμανίας αρχίσαμε να γράφουμε συνδρομητές. Έτσι το γραφείο αυτό μας εξυπηρετεί όχι φυσικά 24 ώρες αλλά να πώ εδώ ότι μου έτυχε καλοκαίρι και εξυπηρετήθηκα στις 1 τα μεσάνυχτα.

5) Στην Γερμανία έχουν δικά τους οχήματα όλα εξοπλισμένα με διαγνωστικά μηχανήματα αφού τα αυτοκίνητα είναι πλέον ηλεκτρονικά και βάζοντας το κομπιούτερ μπορείς τις περισσότερες περιπτώσεις να βρεις τουλάχιστον την βλάβη. Εκεί έχουν από μηχανές ως δικά τους ελικόπτερα ή αεροπλάνα για αερομεταφορές σε περιπτώσεις ατυχημάτων κλπ κλπ κλπ. μην γράψω και άλλα γιατί θα βάλω τα κλάματα. Εκεί λοιπόν δεν τους είναι κόστος πρόσθετο, τρόπος του λέγειν να σε πηγαίνουν βόλτα σε όλη την Γερμανία και να έρχονται κάθε μέρα ( πάλι τρόπος του λέγειν ) να σου παράσχουν οδική βοήθεια. Στην Ελλάδα όμως που μας ενδιαφέρει εμάς συνεργάζονται κυρίως με την ΕΛΠΑ και όπου δεν μπορεί εκείνη στέλνει η ADAC άλλον συνεργάτη, απο γερανίστα ιδιώτη ως άλλη οδική βοήθεια.

5) Αυτό λοιπόν είναι ένα κόστος το οποίο είναι θέμα για την ADAC. Εμείς πληρώνουμε 79,50 € το χρόνο. Αν τους καλέσουμε εδώ στην Ελλάδα 4-5 φορές το κόστος για αυτούς είναι περίπου 1000 €. Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι είμαστε ασύμφοροι οπότε μας κόβουν την παροχή κάλυψης οδικής βοήθειας στο εξωτερικό. Όπου εσωτερικό φυσικά για αυτούς η Γερμανία και όπου εξωτερικό φυσικά η Ελλάδα. Άρα δεν μας πετάνε "έξω" αλλά μας λένε δεν σας καλύπτουμε εκτός Γερμανίας. Επειδή εμάς σε αυτή την περίπτωση δεν μας καλύπτουν, απαραίτητο είναι να κάνουμε έγγραφο στο οποίο να ζητάμε την πλήρη διαγραφή της συνδρομής αφού για παροχές μόνο εντός Γερμανίας η συνδρομή είναι 44 € και αν δεν διακόψουμε την συνδρομή μας εγγράφως τότε θα συνεχίσουν να μας στέλνουν τιμολόγιο να πληρώσουμε την συνδρομή μας η οποία όμως εμάς δεν θα μας καλύπτει.

6) Μου έτυχε προσωπικά και εμένα να μου κλείσουν τον λογαριασμό καθώς είχα πρόβλημα με την μπαταρία του αυτοκινήτου μου τελικά και χρειάστηκε να τους καλέσω σε ένα μήνα 4 φορές. Τις δύο κατάφερα και έλυσα μόνος μου το πρόβλημα και τους πήρα να μην έρθουν. Όταν μου έκοψαν την παροχή της κάλυψης στο εξωτερικό και το έψαξα, διαπίστωσα ότι ακόμα και το τηλεφώνημα που έκανα τις δύο φορές που έλυσα μόνος τελικά το πρόβλημα, η ΕΛΠΑ χρέωσε την ADAC κανονικά σαν να πήγε αυτοκίνητο. Εδώ για να μην αδικήσουμε την ΕΛΠΑ η Γερμανίδα που μίλησα στο Μόναχο μου είπε ότι σε αυτή την περίπτωση και η ADAC χρεώνει ακόμα και αν δεν πάει αυτοκίνητο, την τηλεφωνική κλήση. Αποτέλεσμα : Ακύρωσα την συνδρομή μου αφού δεν με κάλυπτε για Ελλάδα και έκανα μια στο όνομα της συζύγου μου και τελείωσε.

7) Για να καταλάβετε την διαφορά. Την ADAC από ότι έχω καταλάβει δεν την πειράζει το κόστος το συνολικό της κάθε περίπτωσης αλλά να μην κάνεις κατάχρηση της υπηρεσίας ( βοηθώντας ενδεχομένως και φίλους, έχει τύχει σε πελάτη μας ο οποίος μας είπε ότι εξυπηρετούσε και φίλους που δεν είχαν οδική ). Αν δηλαδή πάς Πορτογαλία και χρειαστεί να φορτωθεί το αυτοκίνητο γιατί σε 3 εργάσιμες δεν επισκευάζεται, και χρειαστείς αεροπορικά επιστροφής, ή ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο ή ξενοδοχείο για εσένα και την οικογένεια σου, αυτό κρίνεται φυσιολογική συνέπεια της βλάβης την οποία σίγουρα δεν ήθελες και εσύ.

Την προηγούμενη εβδομάδα μας έφερε η ADAC ένα αυτοκινούμενο ενός πελάτη μας ο οποίος έμεινε από σασμάν στην Αυστρία και εκείνος επέστρεψε με αεροπλάνο. Έξοδα πληρωμένα απο ADAC. Πιστεύω ότι είναι μια μοναδική παροχή, αχρείαστοι να είναι, μπορεί να επιλέξει ο καθένας μόνος του και για τον εαυτό του αν θέλει να είναι συνδρομητής ή όχι.

Πάντα στην διάθεση σας για όπια απορία έχετε.

Φιλικά

Αντώνης Ζαμπέτας
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Maximos Σαβ 13 Οκτ 2012 - 19:12

Γειά σου Αντώνη ... το θετικό είναι ότι δεν μας ξέχασες ... Razz Razz

Πέρα από το αστείο, καταλαβαίνουμε την πίεση του χρόνου σου, γενικά,
και σ' ευχαριστούμε που συμμετέχεις cheers

Να προσθέσω και 'γω λίγα πράγματα ακόμη ...

Τις προάλλες, είχαμε και 'μεις μια επικοινωνία, σαν φόρουμ, με την εδώ ADAC,
θέλοντας να ξεκαθαρίσουμε κάποια "θολά" σημεία.

Σε γενικές γραμμές, ισχύουν αυτά που αναφέρει και ο Αντώνης (Ζ).
Δεν πρόκειται δηλαδή για κάποιο "κλείδωμα" του λογ/σμού ...
αλλά για μετατροπή του σε απλό, που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν οι "plus" παροχές.

Κατ' αρχήν, θα πρέπει όλοι μας να κατανοήσουμε, ότι η ADAC, είναι μια λέσχη,
η λέσχη αυτοκινητιστών της Γερμανίας, όπως ακριβώς και η δική μας ΕΛΠΑ.
Αυτό δεν το αναφέρω, για να γίνουν συγκρίσεις ... Cool

Είναι ένα μη κερδοσκοπικό σωματείο, το οποίο προσφέρει,
μια σειρά παροχών και εξυπηρετήσεων στα μέλη – συνδρομητές της.
Όλες αυτές οι παροχές, καλύπτονται και εξυπηρετούνται, από την ετήσια συνδρομή.

Από τη στιγμή, που αποφασίσαμε να γίνουμε μέλη-συνδρομητές αυτής της λέσχης,
το πρώτο που θα πρέπει να κάνουμε , είναι να διαβάζουμε τους όρους, τους οποίους αποδεχόμαστε,
(… όπως άλλωστε και σε κάθε “συμφωνία” μας, με τον εκάστοτε “συναλλασσόμενο”).

Οι όροι, είναι μεταφρασμένοι στα Ελληνικά [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και ισχύουν,
αλλά δεν είναι επικαιροποιημένα τα αναγραφόμενα ποσά.
Τα αντίστοιχα ποσά (ανά περίπτωση) που ισχύουν σήμερα, είναι σχετικά αυξημένα.

Το σημείο, όπως που δεν είναι πλήρως διασαφηνισμένο,
είναι στην περίπτωση για την οποία, η ADAC, θα μας "διαγράψει" ως "plus" μέλη ...
... και θα μετατρέψει την συνδρομή μας σε απλή.
Δεν αναφέρονται αυτές οι προϋποθέσεις, οι οποίες είναι ικανές γι' αυτήν την μεταβολή.
Προφανώς, αυτό, θα αποφασίζεται (κατά περίπτωση πιστεύω), από μια αρμόδια επιτελική επιτροπή της ADAC.

Είναι σαφώς, στην διακριτική ευχέρεια, που έχει το ένα από τα δύο συμβαλλόμενα μέρη (εμείς, ή η ADAC),
... να "διακόψει" τη συνεργασία.

Επισημάνθηκε πάντως το γεγονός, ότι η γνωστοποίηση της μεταβολής αυτής της συνεργασίας,
γίνεται πάντα με την αποστολή σχετικής επιστολής, από μέρους της ADAC.

Όπως, πάντως ανέφερε παραπάνω και ο Αντώνης, οι υπηρεσίες που παρέχει η ADAC ...
... είναι πολύ μακράν, συγκριτικά με άλλα γνωστά δεδομένα ...

Τέλος, με περιήγηση στο site της ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ...
... θα ανακαλύψετε αρκετές ενδιαφέρουσες πληροφορίες και άλλα χρήσιμα στοιχεία,
όπως μάλιστα, να ζητήσετε να σας αποσταλούν και χάρτες,
για κάποια περιοχή που σας ενδιαφέρει και έχετε σχεδιάσει να ταξιδέψετε ... Wink
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Aigagros Κυρ 14 Οκτ 2012 - 11:32

Αυτός είναι ο ιδανικός συνδιασμός Γιώργο και υπάρχουν ασφαλιστικές που κάνουν τέτοια συμβόλαια.
Όσον αφορά το γραφείο της ADAC στην Ελλάδα, επειδή είχα έρθει σε επαφή μαζί τους για μία διόρθωση στο όνομά μου, είναι απλά ένα τηλεφωνικό κέντρο που εξυπηρετεί την εδώ περιοχή ακόμα και εκτός των Ελληνικών συνόρων, για θέματα βλαβών ή διαδικαστικών θεμάτων, αλλά μέσα στο ωράριο λειτουργίας του. Πέραν του ωραρίου, το τηλεφώνημα θα πέσει σε άλλο τηλεφωνικό κέντρο ή στο Μόναχο. Δεν έχει την αρμοδιότητα να εκτελέσει εγγραφή νέου μέλους, εξυπηρετεί όμως σε θέματα πληροφόρησης, αφού είναι δικτυακά συνδεδενένο με τα κεντρικά στη Γερμανία.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από teonakos Δευ 15 Οκτ 2012 - 16:28

Επομένως εάν πάθεις βλάβη και χρειασθείς βοήθεια εκτός ωραρίου τί κάνεις ; Πρέπει να ξέρεις Γερμανικά ;
Ή σε γυρίζουν στις συνεργαζόμενες εταιρείες στην Ελλάδα ;
teonakos
teonakos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από joskem Δευ 15 Οκτ 2012 - 19:58

teonakos έγραψε:Επομένως εάν πάθεις βλάβη και χρειασθείς βοήθεια εκτός ωραρίου τί κάνεις ; Πρέπει να ξέρεις Γερμανικά ;
Ή σε γυρίζουν στις συνεργαζόμενες εταιρείες στην Ελλάδα ;

Εντός ωραρίου σε γυρίζουν αυτόματα σε Ελλάδα.
Εκτός ωραρίου σου μιλάνε Αγγλικά (ή φυσικά αν επιθυμείς Γερμανικά) - αλλά εδώ που τα λέμε τόσο γκίνιας θα είναι κανείς να πάθει ζημιά το βράδυ που δεν λειτουργεί το εδώ γραφείο;
Απ' την άλλη αναφερόμενος στον Γιωργάκο, είναι σκόπιμο - εφικτό να πληρώνει κανείς δύο ασφαλιστικές εταιρείες, μιά για το τροχόσπιτο και μιά για το αυτοκίνητο;

joskem


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Aigagros Δευ 15 Οκτ 2012 - 21:07

Ο Γιωργάκος εννούσε ασφαλιστική η οποία σου προσφέρει επιπλέον πλήρη οδική βοήθεια δωρεάν, οπότε σου μένει επιπλέον μόνο η συνδρομή της ADAC, έτσι κι αλλιώς την ασφάλιση του αυτοκινήτου θα την πληρώσεις.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από joskem Πεμ 16 Μάης 2013 - 20:18

Λοιπόν κάποια νέα από ADAC.
Ειμαι ασφαλισμένος σε αυτούς 5 χρόνια. Χρειάστηκα την βοήθειά τους 2 φορές συνολικά ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. (Μία φορά πέρυσι το καλοκαίρι και μία φορά φέτος τον Απρίλη).
Χτές έλαβα γράμμα που με υποβιβάζουν από PLUS σε απλό μέλος (δηλ μόνο οδ. βοήθεια σε Γερμανία) γιατί κρίθηκα ασύμφορος.
Το εδώ γραφείο παίζει τον Κινέζο, δεν ξέρει, δεν μπορεί, δεν έχει δικαίωμα, δεν είναι αρμόδιο κλπ και με παραπέμπει σε ένα τηλ στη Γερμανία.
Ξεκινάω ιδιαίτερα Γερμανικά να συνενοηθώ. Όταν μάθω θα τους πάρω να τους πω δυο κουβέντες Ελληνικές...
Ντροπή τους!!!
Επαναλαμβάνω: Σε 5 χρόνια έκανα 2 φορές χρήση και για το ίδιο αυτοκίνητο....
Συμπέρασμα: Να είστε τυπικοί στην πληρωμή της συνδρομής αλλά όχι να ζητάτε βοήθεια 2 φορές στην πενταετία.

joskem


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από traveller Πεμ 16 Μάης 2013 - 22:27

Φιλε Δημητρη ... Πριν ενα χρονο το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα κι'εγω ... Με δυο κλησεις που τους εκανα ........... με διεγραψαν ...



ΑΚΟΥΣΤΕ ΟΛΟΙ ... affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid


Μην τολμησετε να τους καλεσετε δευτερη φορα ...Ειστε καμμενοι απο χερι ...
Σκεψου να τους καλεσεις στο εξωτερικο και να τραβας τροχοσπιτο !!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Πεμ 16 Μάης 2013 - 22:40

Καλησπέρα σας,

επειδή παρόμοια εμπειρία είχα και εγώ προσωπικά σε εμένα δεν έγινε στην δεύτερη φορά. Είχα χρειαστεί 5-6 φορές σε μια χρονιά.

Πρέπει να ξέρετε ότι για την ADAC είμαστε συνδρομητές εξωτερικού και κοστίζουμε περίπου 200 € σε κάθε φορά που τους χρειαζόμαστε για αυτό και θέλει σύνεση πως και πότε τους χρησιμοποιούμε.

Υπάρχουν πάντως πολλές εμπειρίες, θετικές ή αρνητικές. Πιστεύω ότι οι θετικές στο σύνολο των συνδρομητών στην Ελλάδα είναι πολύ περισσότερες απο τις αρνητικές.

Πάντως υπάρχει λύση για αυτούς που τους στέλνει η ADAC χαρτί ότι δεν δικαιούνται πλέον υπηρεσίες PLUS δηλαδή στο εξωτερικό. Wink

Πάντα στην διάθεση σας.
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από athanase Παρ 17 Μάης 2013 - 10:33

antonis Z έγραψε:
Πάντως υπάρχει λύση για αυτούς που τους στέλνει η ADAC χαρτί ότι δεν δικαιούνται πλέον υπηρεσίες PLUS δηλαδή στο εξωτερικό. Wink

Πάντα στην διάθεση σας.
Για πες Αντώνη μου για πες που μας καίει όλους....
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Παρ 17 Μάης 2013 - 12:40

Athanase δεν σας καίει όλους. 2-3 που έστειλε γράμμα η ADAC ας έρθουν σε επικοινωνία μαζί μου να τους πώ τι θα κάνουν. Πάντα σύννομο και αποδεκτό απο την ADAC.

Οι υπόλοιποι που δεν έχετε λάβει τέτοιο γράμμα και εμείς μόνο έχουμε γράψει στα τελευταία 4 χρόνια πάνω απο 1000 και δεν έχουν λάβει τέτοια επιστολή συνεχίστε να ταξιδεύετε και αχρείαστοι να είναι, θα σας βοηθήσει.

Όταν με το καλό μια μέρα έρθουν οι ίδιοι εδώ με δικό τους στόλο και δική τους οργάνωση κλπ δεν θα λαμβάνει κανένας τέτοιες επιστολές.

Και ένα μικρό παράδειγμα πόσο καλή εταιρία είναι η ADAC:
Πελάτης έρχεται να κάνουμε έλεγχο στο τροχόσπιτο του τα φρένα. Τον ρωτάω τι το θέλει αφού το πάει μόνο Χαλκιδική 60 χλμ. Μου λέει θα πάει Νορβηγία. Όπα, φτιάχνουμε τα φρένα.

Που πας χωρίς οδική βοήθεια με κάλυψη για το τροχόσπιτο? Με τα πολλά τον γράφουμε ADAC. Φεύγει προς Ευρώπη ( χωρίς κάρτα άρα χωρίς να πληρώσει ). Στην Δρέσδη παθαίνει βλάβη ( μπιέλα η μηχανή 2 ετών αυτοκίνητο ). Παίρνει ADAC. Γεια σας είμαι ο τάδε γράφτηκα σε εσάς αλλά έφυγα την επόμενη μέρα ταξίδι οπότε δεν έχω κάρτα δεν πλήρωσα.
Απάντηση : Μην αγχώνεστε θα εξυπηρετηθείτε, δώστε στον οδηγό τα 79,50 € της συνδρομής.

Αποτέλεσμα : Φορτώσαν αυτοκίνητο και τροχόσπιτο σε νταλίκα, του έδωσαν ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο, ξενοδοχείο για αυτόν και την οικογένεια του, αεροπορικό να γυρίσουν Ελλάδα και η νταλίκα έφερε αυτοκίνητο Θεσσαλονίκη στο συνεργείο του και το τροχόσπιτο σε εμάς!!!!! think
Τα στοιχεία του στην διάθεση σας να σας τα πεί ο ίδιος.

Καλά ταξίδια σε όλους σας.
Αντώνης
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Παρ 17 Μάης 2013 - 13:10

Σε τηλεφώνημα μου πριν λίγο στην ADAC προσπάθησα λόγο γερμανικών να βοηθήσω τον φίλο μας τον Δημήτρη joskem μπας και το γυρίσουμε.
Η απάντηση της κοπέλας ήταν:
Ο συνδρομητής δεν είχε 4 χρόνια ζημιές αλλά πρόσφατα δύο απανωτές. Το όχημα του έχει κάποια παλαιότητα και με κάποια κριτήρια της ασφαλιστικής της ADAC κρίνεται υψηλό το ρίσκο για την ADAC να συνεχίσει να δίνει τις παροχές της καθώς ο συνδρομητής είναι κάτοικος Ελλάδος και η ADAC είναι εξαρτώμενη από το κόστος εξωτερικών συνεργατών που την χρεώνουν και εκείνη. Αν είχε δικά της αυτοκίνητα, φορτηγά κλπ θα ήταν τα πράγματα πολύ καλύτερα. Αυτά μου είπε επί λέξη.
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 17 Μάης 2013 - 13:33

antonis Z έγραψε:

Όταν με το καλό μια μέρα έρθουν οι ίδιοι εδώ με δικό τους στόλο και δική τους οργάνωση κλπ δεν θα λαμβάνει κανένας τέτοιες επιστολές.
Αντώνης

Μακάρι Αντώνη. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί οι Ελληνικές οδ. βοηθ. εξυπηρετούν συνδρομητές της ADAC και δεν εξυπηρετούν δικούς τους συνδρομητές .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Maximos Παρ 17 Μάης 2013 - 13:50

Η πρώτη σκέψη για την μετάβαση από την plus σε απλή οδική βοήθεια ... έχει να κάνει με τη συχνή χρήση.
Από την απάντηση του Αντώνη (τον οποίο ευχαριστούμε για την μεσολάβηση),
... φαίνεται, ότι υπάρχει και άλλο κριτήριο , αυτό της παλαιότητας του αυτοκινήτου.

Ίσως, με το να γνωρίζουμε το όριο αυτής της παλαιότητας ...
... θα κρίνουμε και 'μεις ... την συνέχεια ή μη της συνδρομής .

Είναι πάντως γεγονός και από αρκετό κόσμο επιβεβαιωμένο, ότι οι παροχές της ADAC,
είναι κατά πολύ καλύτερες, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις .

Το θέμα είναι, ότι όταν είχαμε έλθει σε επικοινωνία με το γραφείο των Αθηνών ...
... δεν μας δόθηκε η ένδειξη, ότι υπάρχει ενδεχόμενο αναβάθμισής του , ώστε να παρέχει πλήρεις υπηρεσίες.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από lander474 Παρ 17 Μάης 2013 - 14:33

joskem έγραψε:Λοιπόν κάποια νέα από ADAC.
Ειμαι ασφαλισμένος σε αυτούς 5 χρόνια. Χρειάστηκα την βοήθειά τους 2 φορές συνολικά ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. (Μία φορά πέρυσι το καλοκαίρι και μία φορά φέτος τον Απρίλη).
Χτές έλαβα γράμμα που με υποβιβάζουν από PLUS σε απλό μέλος (δηλ μόνο οδ. βοήθεια σε Γερμανία) γιατί κρίθηκα ασύμφορος.
Το εδώ γραφείο παίζει τον Κινέζο, δεν ξέρει, δεν μπορεί, δεν έχει δικαίωμα, δεν είναι αρμόδιο κλπ και με παραπέμπει σε ένα τηλ στη Γερμανία.
Ξεκινάω ιδιαίτερα Γερμανικά να συνενοηθώ. Όταν μάθω θα τους πάρω να τους πω δυο κουβέντες Ελληνικές...
Ντροπή τους!!!
Επαναλαμβάνω: Σε 5 χρόνια έκανα 2 φορές χρήση και για το ίδιο αυτοκίνητο....
Συμπέρασμα: Να είστε τυπικοί στην πληρωμή της συνδρομής αλλά όχι να ζητάτε βοήθεια 2 φορές στην πενταετία.



Δημήτρη μου θυμίζεις ακριβώς ότι πέρασα εγώ πέρσυ και στο τέλος το αμάξι μου με καμένη φλάτζα το πήγα σιγά σιγά εγώ στο συνεργείο .Ισως στη Γερμανία αυτή η οδική βοήθεια να είναι το καλύτερο έδω όμως για την Ελλάδα έγω τους θεωρώ για τα πανηγύρια . Πιστεύω ότι μια συνδρομή με τη συγκεκριμένη οδική βοήθεια χρειάζεται μόνο όταν πρόκειται να ταξιδέψεις στο εξωτερικό.
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 3 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από joskem Παρ 17 Μάης 2013 - 15:06

antonis Z έγραψε:Σε τηλεφώνημα μου πριν λίγο στην ADAC προσπάθησα λόγο
γερμανικών να βοηθήσω τον φίλο μας τον Δημήτρη joskem μπας και το
γυρίσουμε.
Η απάντηση της κοπέλας ήταν:
antonis Z έγραψε:
Ο συνδρομητής δεν είχε 4 χρόνια ζημιές αλλά πρόσφατα δύο απανωτές.

Μία ζημιά τον Αύγουστο 2012 και μία Μάιο 2013...[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

antonis Z έγραψε:Το όχημα του έχει κάποια
παλαιότητα

Πράγματι το αγόρασα καινούργιο πριν 5,5 χρόνια...



Εννοείται ότι τα παραπάνω ΔΕΝ τα γράφω για να ειρωνευτώ τον φίλο Αντώνη ο οποίος, όπως καταλάβατε απο τα προηγούμενα posts, με εξυπηρέτησε αφάνταστα, ΑΛΛΑ για να ειρωνευτώ την κοπέλα εκπρόσωπο της ADAC που του απάντησε.
Με τον Αντώνη είχαμε χτες μέχρι τις 12 το βράδυ αλλά και σήμερα το πρωί συνεχή επικοινωνία για να με εξυπηρετήση. Τον ευχαριστώ και μέσω του forum ιδιαίτερα.

joskem


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης