www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Οδική βοήθεια ADAC

+26
tabbert
ktRinity
gambatte
ladakias
Patrinos
caminador
friar
kukosg
atrapos
almak
traveller
teonakos
antonis Z
apostat
Georgedim
george
lander474
diamantino
el_gk
Νικόλας Μητσόπουλος
Maximos
joskem
Γιώργος
athanase
Γιωργάκος
Aigagros
30 απαντήσεις

Σελίδα 6 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Maximos Δευ 13 Οκτ 2014 - 17:26

antonis Z έγραψε:
Maximos έγραψε:Μάλλον ... θα ισχύει το ... δύο μέτρα και δύο σταθμά ... !
... ή το ... όλοι οι συνδρομητές δεν είναι ίδιοι ... !!

Πολύ καλή η ανταπόκριση Κώστα ...   than1  

Δεν υπάρχει διαχωρισμός στην κάρτα αν είσαι Έλληνας ή Γερμανός συνδρομητής ...
Γειά σου Αντώνη, χαίρομαι που  διαβάζω καινούργια σου δημοσίευση ... μας λείπεις, όταν αργείς. Very Happy

Το καταλαβαίνω και το δέχομαι αυτό που γράφεις.
Με αυτό που έγραψα, ήθελα περισσότερο να επισημάνω την διαφορά που υπάρχει, στις παρεχόμενες υπηρεσίες
μεταξύ των συνδρομητών, εντός Γερμανίας και ημών ... αφού ...
... ούτε η ίδια υποδομή υπάρχει, ούτε και η τεχνογνωσία ... ενώ πληρώνουμε όλοι την ίδια συνδρομή.
Βέβαια, δέχομαι το ότι το τροχόσπιτο, δεν έχει την ίδια συχνότητα κυκλοφορίας εδώ,
συγκριτικά με τις άλλες χώρες της Κεντρο-δυτικής Ευρώπης, οπότε η έλλειψη εμπειρίας δικαιολογείται.

Χαιρετισμούς στην Θεσσαλονίκη ... Cool

Όσον αφορά τώρα στο θέμα "ασφαλιστική κάλυψη" ... συμφωνώ απόλυτα.
Όπως και με τον Γιώργο (georgedim), που έγραψε, ότι το εδώ τοπίο ... είναι κάπως θολό ...  Rolling Eyes

Η ασφαλιστική συνείδηση, είναι τελείως υποκειμενική, αφού ο καθένας μας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά.
Προσωπικά, είμαι υπέρ ...
... κυρίως σκεπτόμενος, το τι θα συναντήσω, όταν θα γίνει η στραβή ... και θα είμαι  "ακάλυπτος" ...
Κάθε αντίστοιχη "σιγουριά", βασίζεται στον Νόμο των πιθανοτήτων (... οδική βοήθεια, νομική κάλυψη, φωτιά ... κλπ).
Αν κάποιος δεν είναι ευχαριστημένος, απλά αλλάζει εταιρεία ...
Διαφωνώ (προσωπική άποψη),  στο να μένει κάποιος  "ακάλυπτος" .

Στην ADAC , είμαι συνδρομητής από το 2008 ... και μέχρι σήμερα, δεν την έχω χρειασθεί ...
Αν θα πάψω να είμαι συνδρομητής, αυτό δεν θα έχει να κάνει με την ΑDAC ...
Θα οφείλεται, στο ότι δεν θα "μπορώ" ... να κυκλοφορήσω το τροχόσπιτο ... !!! (... από άλλη αιτία... ) !
... όπου τότε, δεν θα έχω ανάγκη από κάποια αντίστοιχη κάλυψη ... !
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από traveller Δευ 13 Οκτ 2014 - 18:04

Αντωνη .........

Δεν θα ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου ως προς την συμπεριφορα της ADAC απενατι μου , και την εξυπηρετηση της ΕΛΠΑ προς τους συνδρομητες τους..
Εγω καλλεσα μια φορα την Γερμανικη εταιρια και μου εφερε το επαγγελματικο μου αυτοκινητο απο Καλαματα-Αθηνα,με τεσσερις μεταφορτωσεις , κι'οταν τους ξανα πηρα τηλ/νο να μου μεταφερουν ενα μικρο smart 10 χλμ αποσταση με μετεφεραν με γκρινια και με διεγραψαν ...
Το κακο ειναι βεβαια να μην σου τυχει στο εξωτερικο...
Αλλα εχω κατι να πω ακομα..


Αν ο μοι γενοιτο σου τυχει οιαδηποτε ζημια , Ελληνικες εταιριες μεταφορων (αμαξαδικα)με 200 ευρω το κομματι απο οποιο δηποτε σημειο της Γερμανιας στο μεταφερουν στην πορτα σου με καθημερινα δρομολογια...αυθημερων ....
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Δευ 13 Οκτ 2014 - 18:25

traveller έγραψε:Αντωνη .........

Δεν θα ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου ως προς την συμπεριφορα της ADAC απενατι μου , και την εξυπηρετηση της ΕΛΠΑ προς τους συνδρομητες τους..
Εγω καλλεσα μια φορα την Γερμανικη εταιρια και μου εφερε το επαγγελματικο μου αυτοκινητο απο Καλαματα-Αθηνα,με τεσσερις μεταφορτωσεις , κι'οταν τους ξανα πηρα τηλ/νο να μου μεταφερουν ενα μικρο smart 10 χλμ αποσταση με μετεφεραν με γκρινια και με διεγραψαν ...
Το κακο ειναι βεβαια να μην σου τυχει στο εξωτερικο...
Αλλα εχω κατι να πω ακομα..


Αν ο μοι γενοιτο σου τυχει οιαδηποτε ζημια , Ελληνικες εταιριες μεταφορων (αμαξαδικα)με 200 ευρω το κομματι απο οποιο δηποτε σημειο της Γερμανιας στο μεταφερουν στην πορτα σου με καθημερινα δρομολογια...αυθημερων ....
Καλησπέρα Traveller, 
αντιπαράθεση???Γιατί?? Κρίνεις ότι δεν σου κάνει η ADAC και φεύγεις αλλά όχι μετάνιωσα που τους πλήρωνα για 2 χρόνια? Είναι πιό οικονομική απο οποιαδήποτε ελληνική βοήθεια με παροχές που δεν τις βλέπουν στα όνειρα τους οι ελληνικές οδικές. Στον καθένα όμως μπορεί να συμβεί μια άσχημη μεταχείριση και στο καλύτερομαγαζί του κόσμου. Ούτε δικιά μου να ήταν η ADAC μιλάμε αλλά έχουμε τόσα θετικά παραδείγματα και μια φορά που με παράτησε προσωπικά η ELPA στην Ιταλία στα βουνά που εγω τουλάχιστον όπου σταθώ και βρεθώ πίνω στην υγειά τους. 

Επίσης μην ξεχνάς ότι δεν την κάναμε να καλύψουμε όλες μας τις ανάγκες στην Ελλάδα ή όσες φορές και αν την χρειαστούμε γιατί η ΕΛΠΑ χρεώνει στην ADAC για κάθε φορά που έρχεται να εξυπηρετήσει έναν συνδρομητή της 200 €. Δεν ξέρω αν και οι άλλες οδικές βοήθειες το κάνουν αυτό αλλά φαντάζεσαι ότι αν τους χρειαστούμε μόνο για να μας δώσουν ρεύμα γιατί έπεσε η μπαταρία μας 3-4 φορες τον χρόνο ( η γυναίκα μου το χρειάστηκε πριν χρόνια ) είναι 4 χ 200 € = 800 €. Αν δίνουμε συνδρομή 80 € καταλαβαίνεις πόσο μέσα μπαίνουν. Την γυναίκα μου και αυτή την είχαν διαγράψει. Και για να μην παρερμηνευονται τα πράγματα, δεν σε διαγράφουν αλλά σου λένε ότι δεν δικαιούσαι παροχές εκτός Γερμανίας αλλά μόνο εντός Γερμανίας. Φυσικά για εμάς είναι άχρηστο να έχουμε συνδρομή με παροχές μόνο εντός Γερμανίας αφού μένουμε Ελλάδα. 

Επίσης να σου πώ ότι με 200 ευρώ δεν έρχεται απο Γερμανία με τίποτα ένα αυτοκίνητο, ένα τροχόσπιτο και μια 4μελή οικογένεια, με ξενοδοχεία, ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα,  ξέχωρα ότι τα αμαξάδικα δεν μπορούν να φορτώσουν τροχόσπιτα. Το έχουμε προσπαθήσει πολλές φορές στα τόσα χρόνια εμπορίας ώστε να ρίξουμε το μεταφορικό μας κόστος και δεν γινόταν με τίποτα. 

Για αυτό τον λόγο αγοράσαμε ειδική νταλίκα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 


2,5 μ φάρδος με ειδικό σύστημα να κοτσάρεται το τροχόσπιτο στην νταλίκα
και πολλές τρύπες στην πλατφόρμα για να το δένεις ανάλογα με το μήκος του κλπ κλπ.
 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Τρι 14 Οκτ 2014 - 10:20

θα προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου σαν συνδρομητής της  ADAC εδώ και κάτι χρόνια.
 Είμαι στην πλευρά εκείνων που μόνο θετικά έχουν να καταθέσουν  eye
2008: αλλαγή τροχού στην ρυμούλκα στην Ισπανία.
2009: μεταφορά κάμπερ (100χμ) σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της FIAT στην Πολωνία και πληρωμή 2 διανυκτερευσεων.
2011: 1ο) στο Όσλο κάμπερ (λάστιχο) και 2ο) στην Στοκχόλμη κάμπερ (συμπλέκτης).
2012: 1ο) αλλαγή τροχού σε ρυμούλκα, Λιβαδειά 2ο) μεταφορά του ΙΧ σε συνεργείο σε Αθήνα από Κόρινθο και 3ο)μεταφορά κάμπερ και ρυμούλκας- χωριστά- σε συνεργείο σε Ναυπλιο.
2013: 1ο) μεταφορά σε συνεργείο του ΙΧ- εντός Αθηνών- δίσκος, πλατό. 
Πάντα επιβεβαίωναν τηλεφωνικά και με πολύ ευγένεια το τέλος της "επιχείρησης" ρωτώντας με εάν χρειάζομαι κάτι άλλο και αν είμαι ευχαριστημένος...
Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, ADAC for ever!!! dance  
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από gambatte Τρι 14 Οκτ 2014 - 10:57

Την χρησιμοποιω απο το 2008, δυο φορες την χρειαστηκα, και τις δυο ηταν αψογοι. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οταν εμεινα απο μιζα στη Χαλκιδικη, και ηταν αργα το βραδυ με μπουρινι, με ρωτησανε αν εχω μικρα παιδια να μου στειλουνε φαγητο ή παιχνιδάκι...
Δεν θα την αλλαζα, ακουσα ομως οτι αντιμετωπίζει οικονομικα προβληματα στην Γερμανία και ελπιζω να την βγαλει καθαρή...

gambatte


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από diamantino Τρι 14 Οκτ 2014 - 14:22

Και εγω , μονο θετικα σχολια εχω για την ADAC.
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από athanase Τρι 14 Οκτ 2014 - 21:36

Κι εγώ συνδρομητής 8 χρόνια είμαι. Την κάλεσα μία μόνο φορά στην Κροατία και είχα άμεση ανταπόκριση. Βέβαια δεν γνωρίζω τι θα γίνει αν την καλέσω ... δεύτερη ???
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από ktRinity Παρ 5 Ιουν 2015 - 14:56

Ευχαριστώ! hi
ktRinity
ktRinity


http://www.quattroadvertising.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 7 Ιουν 2015 - 17:40

ktRinity έγραψε:
Η ADAC για εξωτερικό πόσο κοστίζει σε ένα αυτοκινούμενο?

Κώστα, όταν είσαι συνδρομητής στην ADAC ... καλύπτεσαι παντού και εδώ και στην υπόλοιπη Ευρώπη.
Επίσης, δεν υπάρχει διαφορά, αν έχεις αυτοκινούμενο, ρυμουλκούμενο ή απλό ΙΧ.

Το πόσο κοστίζει, θα το δεις [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... και πιο αναλυτικά [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ...

Για κάλυψη εκτός Γερμανίας (όπως στην δική μας περίπτωση), είναι η ADAC Plus.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από ktRinity Κυρ 7 Ιουν 2015 - 21:52

Το διάβασα την Παρασκευή!

Καλή κίνηση για την κακή στιγμή. Αρκεί να μην έχεις συχνά κακές στιγμές..
ktRinity
ktRinity


http://www.quattroadvertising.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Aigagros Πεμ 27 Σεπ 2018 - 19:13

Σύμφωνα με απόφασή της, η ADAC δεν θα δέχεται πλέον εγγραφές νέων συνδρομητών, εφόσον δεν είναι μόνιμοι κάτοικοι Γερμανίας. Οι ήδη εγγεγραμμένοι θα μπορούν να ανανεώνουν τη συνδρομή τους κανονικά.
Οπότε όσοι είστε μέλη και σκέφτεστε να αποχωρήσετε, έχετε υπόψιν σας ότι δεν θα μπορείτε μετά να επιστρέψετε. Επιπλέον, λόγω του ότι η κλήση της ADAC για να προσφέρει οδική βοήθεια στην Ελλάδα θεωρείται υπηρεσία εξωτερικού με τα ανάλογα κόστη, είναι πολύ πιθανό μετά από την παροχή βοήθειας να διακόψει τη συνδρομή. Επομένως μην την καλέσετε σε περιπτώσεις που μπορείτε να εξυπηρετηθείτε από έτερη οδική βοήθεια, παρά μόνο σε περιπτώσεις που βρίσκεστε στο εξωτερικό ή σε περιπτώσεις ρυμούλκησης, που είναι και ο βασικός λόγος για να πληρώνει κάποιος τη συγκεκριμένη λέσχη.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από lander474 Παρ 28 Σεπ 2018 - 19:45

Τελικά καλά επιμένω στην άποψη μου οτι αυτή η adac  ειναι για τα πανηγύρια . Αποδικνύεται για άλλη μια φορά
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από vzol48 Παρ 28 Σεπ 2018 - 22:20

Να...πω και εγω την εμπειρια μου....μ'αυτην....
2008....το πρωτο ταξιδι...εξω....(ενδοξο....απο ανατολικα,μεχρι Κρακοβια και μετα Βερολινο και κατηφορα Μοναχο...κλπ.)
Πριν φυγω εκανα οδ.βοηθεια στην ADAC 87 ευρα...για ενα χρονο
Σ'ενα παρκινγκ στο Μοναχο διανυκτερευση,ξεχναω το ψυγειο του τροχοσπιτου ανοικτο....(ρευμα απο την μπαταρια του αυτοκινητου)
Το πρωι ουτε ....λαμπακι δεν αναβε...
Παρα διπλα ενα φορτηγακι της ADAC κατι μαστορευε σε ενα ΙΧ....
Τρεχω χαρουμενος....τους δειχνω την καρτα μελους,κρατουσα και τα καλωδια στα χερια....
Για...Για....Γιαβολ....τελειωνουν με το ΙΧ και....φευγουν.....
Τηλεφωνο στο Ελλαδισταν .....ετσι κι ετσι....τι  να κανω κυρια μου?
-Που ειστε?
-Εξω απο το Μοναχο στο ταδε παρκινγκ...
-Καποιο λαθος θα εγινε κυριε μου....θα ειδοποιησω αμεσως....
-Μαλιστα...ευχαριστω περιμενω....
Περιμενα 2 ωρες περιπου...με τα καλωδια στα χερια....
Κοσμος περνουσε κι εφευγε....
Παρα διπλα καποια στιγμη παρκαρε ενα τεραστιο τροχοσπιτο που το τραβαγε ενα ακομη ποιο τεραστιο τζιπ....Γερ μανος....
-Μπιτε...Μπιτε...και του δειχνα τα καλωδια....
Με χαιρετησε και....εφυγε ρε παιδια....
ADAC....πουθενα....
Μεχρι που σταματησε ενα μικρο φιατ αν θυμαμαι καλα....
Ενας Ισπανος....
Μεσα στο φιατακι ειχε...τη γυναικα του 2 παιδακια,3 γατες,2 σκυλακια και....μια γιαγια....
Ειχε...και ψυχαρα....αφου μουδωσε ρευμα....κερασε και...τσιγαρακι....
Αυτα μ'αυτην....
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 29 Σεπ 2018 - 13:06

Τελικά οι απόψεις για τη συγκεκριμένη Γερμανική "Λέσχη αυτοκινήτων", ....που κατάφερε να εξελιχθεί σε πανευρωπαϊκό κολλοσό στον τομέα της οδικής βοήθειας και όχι μόνον, ....διϊστανται και απέχουν.

Σίγουρα οι προσωπικές εμπειρίες, μας σημαδεύουν, δεν ξεχνιούνται και διαμορφώνουν εν πολλοίς την γνώμη μας.

Κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου, ....να υπενθυμίσω πως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μιλάμε για ανθρώπους με εντελώς διαφορετική νοοτροπία και εθνολογικά χαρακτηριστικά, από ....εμάς τους "θερμούς", "αυτοσχεδιάζοντες" και εύκολα παρακάμποντες την προβλεπόμενη διαδικασία (...στα πάντα) νοτιοευρωπαίους, ....καθόσον οι λέξεις "τάξη", "οργάνωση", "πειθαρχία", "λογική", ....αποτελούν τις δεύτερες ή και τρίτες επιλογές απέναντι στις λέξεις "ευκαιρία", "εφευρετικότητα", "συντροφικότητα", "συναίσθημα".
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από friar Σαβ 29 Σεπ 2018 - 13:51

Georgedim έγραψε:"τάξη", "οργάνωση", "πειθαρχία", "λογική"

Συνιστώμενο ανάγνωσμα  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 29 Σεπ 2018 - 14:45

friar έγραψε:
.... Συνιστώμενο ανάγνωσμα  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Στάθη μου, πιστεύω πως η "κάθετη" Γερμανική νοοτροπία ξεκινά να διαμορφώνεται πολύ πιο πριν από τα εγκλήματα του ναζιστικού Γ' Ράϊχ (....ίσως το "αιτιατό" στην πορεία της ιστορίας τους Rolling Eyes ). 

Λίγο οι πρωτογερμανοί Τεύτονες με την πολεμοχαρή, εγωκεντρική και ξενοφοβική νοοτροπία τους, λίγο το μεσαιωνικό "Τευτονικό τάγμα" με τις απόλυτες θρησκευτικές αντιλήψεις, λίγο οι Πρώσοι με τις επονομαζόμενες " [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ", που εν πολλοίς διαμόρφωσαν την αρχική σημερινή νοοτροπία τους, λίγο οι "δύσκολες" κλιματολογικές συνθήκες, λίγο η βίαιη και ταχεία εκβιομηχανοποίηση της περιοχής τον 19ο αιώνα, επέδρασαν στην Γερμανική νοοτροπία ώστε να διαμορφωθεί σε αυταρχική, αλαζονική, βραδυκίνητη, υπάκουη χωρίς πολύ σκέψη και ασφαλώς απόλυτη στα δικά τους "πιστεύω".

Αυτές βεβαίως οι αντιλήψεις μπορεί να εκσυγχρονίστηκαν μετά τον Β' Π.Π., αλλά ο πυρήνας τους παραμένει σταθερός & ενεργός.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από nikospav Σαβ 29 Σεπ 2018 - 20:58

Καλησπέρα είμαι ασφαλισμένος στην ADAC από το 2003 τους καλεσα μια φορα το 2015 για αλλαγη οπισθιου ελαστικο το οποιο μου εσκασε στο δρομο Ναύπακτου Ιτεας ηρθε η INTERAMERICAN αν θυμαμαι καλα σε δυο ωρες .Για τον πιθανολογουμενο χρονο αφιξης τους ενημερωθηκα σε 15 λεπτα υστερα από την  αρχικη κληση συνεχιζω να είμαι ασφαλισμένος.Δεν ξερω τι θα γινότανε εάν τους χρειαζομουνα σε χωρα του εξωτερικου.Νικος.

nikospav


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Aigagros Σαβ 29 Σεπ 2018 - 21:44

Αν ανατρέξετε πίσω σε αυτήν τη ενότητα θα διαβάσετε αρκετές γνώμες. Είχα ξαναγράψει ότι μαζί με το Μάξιμο και το Γιωργάκο είχαμε συναντηθεί με τον Δντή του τηλεφωνικού κέντρου της ADAC στην Αθήνα. Επειδή είχε διαβάσει στο φόρουμ αυτά που γράφουμε, ήθελε να μας ενημερώσει για το τι είναι η ADACκαι τι πρεσβεύει, για να μην γράφονται ανακρίβειες. Τα κυριότερα σημεία που μας εξήγησε είναι τα παρακάτω:

Η ADAC δεν είναι εταιρεία οδικής βοήθειας. Είναι η λέσχη αυτοκινητιστών της Γερμανίας και απευθύνεται στους κατοίκους αυτής της χώρας, είτε αυτοί είναι Γερμανοί, είτε Ινδοί, Έλληνες ή Τούρκοι.

Οι δράσεις της εστιάζονται:

Στην ενημέρωση φορέων (σχολεία, συλλόγους κλπ) σε θέματα οδικής ασφάλειας και συμπεριφοράς και διανομή σχετικού υλικού (ανακλαστικά γιλέκα στους μαθητές, φακούς πεζών.

Στην αναφορά σε θέματα αυτοκινήτων (crash-test, αξιοπιστία κα).

Στην ενημέρωση των μελών της σε ταξιδιωτικά θέματα και παροχή υπηρεσιών, όπως χάρτες, ηλεκτρονικό και έντυπο υλικό, επιλογές ξενοδοχείων και κάμπινγκ, κρουαζιέρες κλπ, με ανάλογη έκπτωση.

Στην αντιμετώπιση απρόβλεπτων καταστάσεων όπως ατυχήματα στο δρόμο, με την παροχή οδικής και ιατρικής βοήθειας.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το μέλος μεταφέρεται με το ταχύτερο μέσον στον τόπο κατοικίας τους, εάν χρειαστεί ιατρική περίθαλψη του προσφέρεται, το δε αυτοκίνητο (και τροχόσπιτο) μεταφέρεται ομοίως. Εάν το ατύχημα συμβεί σε χώρα διαφορετική από αυτήν του τόπου κατοικίας, τότε μιλάμε για επαναπατρισμό.

Όπως αντιλαμβανόμαστε είναι μία Λέσχη που απευθύνεται στους κατοίκους της Γερμανίας, αφού τίποτα από τα παραπάνω δεν μπορούμε σαν κάτοικοι Ελλάδας που δεν γνωρίζουν τη γερμανική γλώσσα να επωφεληθούμε, εκτός της οδικής βοήθειας.

Το γραφείο της ADAC στην Αθήνα δεν είναι παράρτημα της Λέσχης στην Ελλάδα, αλλά ένα τηλεφωνικό κέντρο με ένα τερματικό.

Εάν πχ και ο μη γένοιτω μείνει κάποιος κάτοικος Ελλάδας καραβοφάναρο με το τροχόσπιτό του στις Σέρρες, είναι πολύ πιθανό η κλήση να απαντηθεί από το τηλ.κέντρο στη Σόφια, το οποίο θα προωθήσει το αίτημα στη Γερμανία για οδική βοήθεια  σε μέλος της που βρίσκεται στο εξωτερικό και από εκεί θα δρομολογηθούν οι απαραίτητες ενέργειες. Θα αποταθεί δηλαδή η ADAC σε συνεργαζόμενη οδική βοήθεια στην Ελλάδα, συνήθως είναι ΕΛΠΑ, που να διαθέτει μέσα ικανά να μεταφέρουν όχημα + τροχόσπιτο και πάει λέγοντας. Ο χρόνος απόκρισης είναι 2-4 ώρες. Η ADAC (τότε που μας είχε γίνει η ενημέρωση) πλήρωνε στην ΕΛΠΑ 200 €, ακόμη και εάν επρόκειτο για αλλαγή ελαστικού. Πολλές φορές σε τέτοιες περιπτώσεις κρινόταν ασύμφορη η παραμονή του μέλους στη Λέσχη ως "Plus" (δικαιούμενο οδικής βοήθειας) και γινόταν απλό μέλος. Εάν ήθελε να διαγραφεί από μέλος του επιστρεφόταν η συνδρομή.

Άλλοι λόγοι διαγραφής είναι η κλήση για οδική βοήθεια λόγω βλάβης του οχήματος 2-3 φορές (με την ίδια βλάβη), λόγω της αδιαφορίας του οδηγού να επισκευάσει τη βλάβη με συνέπεια αυτή να συνεχίζει να υφίσταται. Όλα αυτά όμως είναι στην κρίση τη δική τους και το πώς αξιολογούν την κάθε περίπτωση.

Διαβάζοντας το νήμα από την αρχή, αλλά και από συνομιλίες με τροχοσπιτάδες, γνωρίζω ότι πολλοί εξυπηρετήθηκαν από την εν λόγω Λέσχη. 

Μετά από τα παραπάνω, εάν κάποιος έχει κάποια καλύτερη λύση στην αντιμετώπιση μιας ακινητοποίησης στο εξωτερικό ή και εσωτερικό οχήματος+τροχόσπιτου και τον ασφαλή επαναπατρισμό επιβατών και οχημάτων με 90€ το χρόνο, να την καταθέσει για να ενημερωθούμε όλοι μας και να μην έχουμε την ανάγκη καμίας Λέσχης του εξωτερικού. Μέχρι τότε προσωπικά θα παραμένω στην ADAC αποκλειστικά για το θέμα του τροχόσπιτου και χωρίς πρόθεση να τη φωνάξω να μου φορτίσει τη μπαταρία ή να μου αλλάξει το λάστιχο και μακάρι να μην τη χρειαστώ ποτέ.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από tabbert Κυρ 30 Σεπ 2018 - 17:23

ε μα υποτιθετε οτι την οδικη την χρειαζεσε για ακινητοποιηση μηχανκης βλαβης η ηλεκτρολογικης βλαβης και οχι για αλλαγη ελαστικου η βενζινα στο μπετονακι η εμεινα απο μπαταρια........
και καλα κανει η γερμανικη εταιρια που πεταει εξω κατι τυπακια που απλα αμελουν και λενε πληρωνω και εχω......διοτι αυτα τα τυπακια δεν σκεφτονται την ταλαιπωρια αν θα μεινει το οχημα απο αστεια βλαβη...
ολα εχουν να κανουν με την υπευθυνοτητα την δικια μας

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 6 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Aigagros Κυρ 30 Σεπ 2018 - 17:36

Δεν νομίζω ότι έτσι απλό το θέμα. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Σίγουρα από τη στιγμή που τίθεται θέμα οδικής ασφάλειας η υπευθυνότητα παίζει πρωταρχικό ρόλο, αλλά υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες που επιβάλλουν την κλήση σε ελαφρά περιστατικά. Τυχαίνει πχ ο τροχός να είναι βαρύς και να μην μπορεί να τον κουμαντάρει ο οδηγός, τυχαίνει επίσης να μην υπάρχουν ανοιχτά βενζινάδικα, μπορεί επίσης να αστόχησε η μπαταρία πριν την αναμενόμενη λήξη της. Όπως όμως και να έχει, η οδική βοήθεια είναι υποχρεωμένη να έρθει από το πιο αστείο μέχρι και το πιο σοβαρό περιστατικό. Δεν είπα ότι μου αρέσει η πολιτική της ADAC (παρότι ΔΕΝ είναι οδική βοήθεια αλλά Λέσχη με το δικό της καταστατικό και όρους), δεν μπόρεσα όμως να βρω κάτι καλύτερο για να εξυπηρετηθεί κάποιος με τροχόσπιτο εντός και εκτός της χώρας.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 6 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης