www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Οδική βοήθεια ADAC

+26
tabbert
ktRinity
gambatte
ladakias
Patrinos
caminador
friar
kukosg
atrapos
almak
traveller
teonakos
antonis Z
apostat
Georgedim
george
lander474
diamantino
el_gk
Νικόλας Μητσόπουλος
Maximos
joskem
Γιώργος
athanase
Γιωργάκος
Aigagros
30 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Γιώργος Τετ 3 Οκτ 2012 - 17:07



Είμαι ασφαλισμένος στην ADAC . . . κι' αυτό λόγω του τροχόσπιτου . . . πριν ήμουν στην expess service . . .

Είμαι στην ADAC περίπου τρία χρόνια και στο διάστημα αυτό δεν χρειάστηκε να ζητήσω την βοήθειά της, γιά να μπορώ να σας καταθέσω την δική μου, (καλή ή κακή), εμπειρία . . . Δεν σας κρύβω όμως ότι αυτά που έγραψε ο Τάσος τα έχω ακούσει και από άλλους . . . Σε περίπτωση πρόσκλησης της ADAC δυό-τρεις φορές, (ακόμα και γιά μικροπράγματα), μπορεί μετά να βρεθείς ξαφνικά ακάλυπτος . . .

Εκείνο το οποίο επίσης με "δυσκολεύει" στην όλη ιστορία, είναι η διαδικασία κλήσης της η οποία φαίνεται να είναι περισσότερο περίπλοκη απ΄ότι σε οποιαδήποτε άλλη Ελληνική εταιρία οδικής βοήθειας . . . Αυτά διάβασα και αυτά κατάλαβα, αν και δεν χρειάστηκε, (επαναλαμβάνω), να ζητήσω την συνδρομή της . . .

Λίγο-πολύ αυτά τα γνώριζα . . . Δεν αποφάσισα όμως να διακόψω την συνεργασία μαζί της γιατί μέσα στην Ελλάδα, (αν συμβεί κάτι), θα μπορούσα να βρω την άκρη . . . Φοβόμουν όμως τα τροχοσπιτίσια ταξίδια έξω, και ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο . . .

Είναι πραγματικά ένα ζητούμενο και ένα δίλημμα αυτό . . . αν δηλαδή γιά να είσαι καλυμμένος με το τροχόσπιτο γιά 20 με 25 μέρες το χρόνο στο εξωτερικό, αξίζει πραγματικά να παραμένεις στην συγκεκριμένη εταιρία . . .



. . . ίσως εν προκειμένω ο Αντώνης ο Ζαμπέτας να έχει να μας πει κάτι πιό έγκυρο . . .
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 3 Οκτ 2012 - 17:35

Ο Τάσος ήταν αφορμή για να δούμε το θέμα με την adac .
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το γραφείο στην Αθήνα κατάλαβα ότι δεν ξέρουν και πολλά για τον τρόπο λειτουργίας της adac

Συνέχισα όμως το ψάξιμο και έμαθα .

Είναι μια Γερμανική εταιρεία που καλύπτει τους Γερμανούς πολίτες στην χώρα τους, όσες φορές και να την χρειαστούν γιατί τους εξυπηρετούν με δικά τους οχήματα βοηθείας......

Στην Ελλάδα o Γερμανός πόσες φορές θα την χρειαστεί την adac ;

Εδώ είναι το πρόβλημα .

Στη χώρα μας η εξυπηρέτηση της adac γίνεται από την ΕΛΠΑ ή την
Interamerican οι οποίες χρεώνουν για κάθε εξυπηρέτηση τους την adac .

Απ’ ότι κατάλαβα δεν είναι πόσες φορές θα χρειαστείς την adac αλλά το τι έξοδα έχει η adac για σένα όταν την χρειαστείς .

Αν δηλαδή , πάρει το αυτ/το για επισκευή το τροχόσπιτο σε φυλασσόμενο χώρο , σου πληρώσει ξενοδοχείο για να μείνεις , να σου δώσει νοικιασμένο αυτ/το μέχρι να επισκευαστεί το δικό σου . Ε τότε κόστισες αρκετά .........

Τώρα να κάνω μερικές ερωτήσεις ….
Γιατί στο γραφείο της Αθήνας δεν μπορείς να κάνεις εγγραφή ;
Γιατί στο γραφείο της Αθήνας δεν μπορείς να κάνεις ανανέωση συνδρομής ;
Γιατί το γραφείο της Αθήνας δεν λειτουργεί όλο το 24 ώρο με αποτέλεσμα αν τους χρειαστείς ώρες μη γραφείου να παίρνεις τηλέφωνο Γερμανία ;

Και τώρα το ποιο τρελό στη χώρα που ζούμε .

Αν καλέσεις Ελληνική οδική βοήθεια που είσαι συνδρομητής και έχεις μείνει με αυτοκίνητο και τροχόσπιτο , το τροχόσπιτο το αφήνει και παίρνει μόνο το αυτ/το .
Αν είσαι συνδρομητής στην adac και την καλέσεις, σου στέλνει την Ελληνική εταιρεία που είσαι και εκεί συνδρομητής, και βεβαίως τότε παίρνει και το τροχόσπιτο .
Και όχι μόνο αυτό, αν δεν λειτουργούν τα φώτα του τροχόσπιτου γιατί έχει 13 πολική πρίζα το τροχόσπιτο ενώ το όχημα που θα το ρυμουλκήσει έχει 7 πολική, τότε σου στέλνουν και άλλο όχημα με φάρο για να ακολουθεί με αναμμένο το φάρο πίσω από το τροχόσπιτο .
Περισσότερα εδώ να μας πει ο joskem …

Θα στείλουμε ένα e-mail από τους taxidiarides στη συγκεκριμένη οδική βοήθεια , να μας πουν γιατί εξυπηρετούν την adac και όχι τους Έλληνες συνδρομητές , ελπίζω να υπάρξει απάντηση την οποία και θα δημοσιεύσουμε .

Πάντως εγώ δεν θα χρησιμοποιήσω την adac αν θα είμαι χωρίς τροχόσπιτο .

Αν πάρουμε μια θετική απάντηση από την συγκεκριμένη Ελληνική οδική βοήθεια τότε δεν θα ανανεώσω την συνδρομή μου στη adac .

Άλλωστε η συγκεκριμένη Ελληνική οδική βοήθεια σε καλύπτει στο εξωτερικό .

Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Γιώργος Τετ 3 Οκτ 2012 - 17:55

Γιωργάκος έγραψε:

. . . . Γιατί το γραφείο της Αθήνας δεν λειτουργεί όλο το 24 ώρο με αποτέλεσμα αν τους χρειαστείς ώρες μη γραφείου να παίρνεις τηλέφωνο Γερμανία ; . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . Πάντως εγώ δεν θα χρησιμοποιήσω την adac αν θα είμαι χωρίς τροχόσπιτο . . . . .

Πολύ κατατοπιστικός Γιώργο και σ΄ευχαριστούμε.

Στέκομαι στα παραπάνω δύο :
1) Τηλέφωνο στην Γερμανία . . . ναι δυστυχώς . . . και άντε να συνενοηθείς με καθόλου Γερμανικά και με κάτι σπασμένα Αγγλικά ! ! . . .
2) Μη χρησιμοποίηση της ADAC στο εσωτερικό, (χωρίς τροχόσπιτο), σημαίνει πλέον ότι χρειάζεσαι και εταιρία οδικής βοήθειας γιά την Ελλάδα . . . έτσι δεν είναι ;

Περιμένομε τα αποτελέσματα της έρευνάς σου γιατί πραγματικά είναι ένα θέμα που καίει.
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Maximos Τετ 3 Οκτ 2012 - 17:58

Σίγουρα πιστεύω, ότι ο Αντώνης ο Ζαμπέτας, θα γνωρίζει να μας πει κάτι περισσότερο.

Στις ερωτήσεις τώρα του Γιωργάκου ... θα τολμήσω κάποιες απαντήσεις ...
Το γραφείο της ADAC στην Αθήνα ... δεν κάνει αυτά που αναφέρει ο Γιώργος,
πιθανόν, γιατί δεν είναι παράρτημα της ADAC στην Ελλάδα, αλλά ένα απλό γραφείο εξυπηρέτησης ...
... και ίσως, ένα γραφείο συντονισμού και τακτοποίησης θεμάτων, με τις εδώ συνεργαζόμενες εταιρείες.
Δε νομίζω, ότι λειτουργεί, σαν αντιπρόσωπος της ADAC ... δεν είναι το εδώ της γραφείο.

Το ότι οι συνεργαζόμενες Ελληνικές εταιρείες, συμπεριφέρονται διαφορετικά,
όταν είσαι συνδρομητής και της ADAC, είναι προφανές, ότι θα οφείλεται ...
... στους όρους και στις ρήτρες, που έχουν συμφωνηθεί, μεταξύ αυτών και της ADAC ... !
Σίγουρα η ADAC, θα έχει απαιτήσει όρους και προϋποθέσεις,
καθόσον γνωρίζω, ότι μετά από το όποιο συμβάν ...
... η ADAC ζητά να ενημερωθεί, για το αν όλα πήγαν καλά, και αν ο πελάτης έμεινε ευχαριστημένος ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 3 Οκτ 2012 - 18:42

Όχι Μάξιμε δεν είναι απλό γραφείο εξυπηρέτησης έχει γίνει θυγατρική εταιρεία της Adac με την επωνυμία

ADAC SERVICE HELLAS ΑΕ .

Δεν θυμάμαι τον ΦΕΚ αλλά θα τον βρω .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 3 Οκτ 2012 - 19:06

Γιώργος έγραψε:
2) Μη χρησιμοποίηση της ADAC στο εσωτερικό, (χωρίς τροχόσπιτο), σημαίνει πλέον ότι χρειάζεσαι και εταιρία οδικής βοήθειας γιά την Ελλάδα . . . έτσι δεν είναι ;

Ναι έτσι είναι Γιώργο δεν κάνω διαφήμιση ενημέρωση κάνω .
Αν ασφαλίσεις το αυτοκίνητο σου στην Interamerican η οδική βοήθεια είναι δωρεάν .
δες εδώ .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ακόμα και στο ποιο οικονομικό πρόγραμμα είναι δωρεάν η οδική βοήθεια

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και εδώ τιμές ανάλογα με το όχημα .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Maximos Τετ 3 Οκτ 2012 - 19:15

Γιωργάκος έγραψε:Όχι Μάξιμε δεν είναι απλό γραφείο εξυπηρέτησης έχει γίνει θυγατρική εταιρεία της Adac με την επωνυμία

ADAC SERVICE HELLAS ΑΕ .

Δεν θυμάμαι τον ΦΕΚ αλλά θα τον βρω .
... έχεις δίκιο ... !

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από joskem Τετ 3 Οκτ 2012 - 19:47

Να παραθέσω λοιπόν και τη δική μου εμπειρία από ADAC.
Τον Ιούλιο ξέμεινα με το αυτοκίνητο και το τροχόσπιτο στο ΣΕΑ Μεγάρων.

Κάλεσα ADAC σε Γερμανία, έγινε αυτόματη εκτροπή σε Ελλάδα και ζήτησα να με πάνε σε συνεργείο στα Μέγαρα αλλά αντιπρότειναν να με πάνε Αθήνα στο κεντρικό service citroen γιατί δεν ξέραμε την ακριβή βλάβη του αυτοκινήτου και να μην μπλέξω...Είχανε δίκιο φυσικά.

Αυτό ήταν και το μοναδικό τηλ που έκανα. Από εκεί και πέρα μιλήσαμε πάνω από 10 φορές με δική τους χρέωση.

Μου είπαν ότι συνεργάζονται με ΕΛΠΑ αλλά επειδή δεν μπορεί η ΕΛΠΑ να πάρει και το τροχόσπιτο, θα στέλνανε Interamerican όπως και έγινε.

Φορτώσανε λοιπόν το αυτοκίνητο, βάλαν το τροχόσπιτο πίσω στον κοτσαδόρο του φορτηγού και εκεί διαπιστώσανε ότι είχανε 7πολική πρίζα ενώ εγώ έχω 13πολική. Αμέσως φέρανε αυτοκίνητο φάρο να μας συνοδέύσει στην Αθήνα.

Σε όλη τη διαδικασία με παίρνανε συνέχεια τηλ και ρωτάγανε αν όλα είναι καλά, αν θέλω τίποτα άλλο ή αν έχω κανένα παράπονο.

Πηγαίνοντας για Αθήνα με ξαναπαίρνουν και μου λένε ότι πέρασε σχετικά η ώρα (15.30) και ότι εκτιμούν ότι η Citroen δεν θα προλάβει να το φτιάξει, άρα σε ποιό ξενοδοχείο επιθυμω να διανυκτερεύσω.....
εγώ απάντησα ότι θα μείνω στο σπίτι του γιού μου που είναι φοιτητής στην Αθήνα.

Το άλλο πρωί με πήραν τηλ για το τι έγινε τελικά κλπ κλπ, με ρώτησαν αν είχα παράπονο και σε ερώτησή μου σχετικά με το τι και πώς για το ξενοδοχείο μου είπαν: ¨Μα φυσικά κύριε, θα σας αφήναμε να κοιμηθήτε στο δρόμο;¨Με ευχαρίστησαν επανειλημένα για τη συνεργασία και κλείσανε.

Τα συμπεράσματα δικά σας. Απλά ήταν για μένα και την οικογένειά μου να αιστανθούμε (μέσω της ατυχίας μας με το αυτοκίνητο) Ευρωπαίοι για λίγες ώρες, αν και ζούμε στην Ελλάδα

joskem


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από george Τετ 3 Οκτ 2012 - 21:10

Γιώργος έγραψε:
Γιωργάκος έγραψε:

. . . . Γιατί το γραφείο της Αθήνας δεν λειτουργεί όλο το 24 ώρο με αποτέλεσμα αν τους χρειαστείς ώρες μη γραφείου να παίρνεις τηλέφωνο Γερμανία ; . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . Πάντως εγώ δεν θα χρησιμοποιήσω την adac αν θα είμαι χωρίς τροχόσπιτο . . . . .

Πολύ κατατοπιστικός Γιώργο και σ΄ευχαριστούμε.

Στέκομαι στα παραπάνω δύο :
1) Τηλέφωνο στην Γερμανία . . . ναι δυστυχώς . . . και άντε να συνεννοηθείς με καθόλου Γερμανικά και με κάτι σπασμένα Αγγλικά ! ! . . .
2) Μη χρησιμοποίηση της ADAC στο εσωτερικό, (χωρίς τροχόσπιτο), σημαίνει πλέον ότι χρειάζεσαι και εταιρία οδικής βοήθειας γιά την Ελλάδα . . . έτσι δεν είναι ;

Περιμένουμε τα αποτελέσματα της έρευνάς σου γιατί πραγματικά είναι ένα θέμα που καίει.






Συμφωνώ απόλυτα και με τους δυο συνονόματους αν ισχύει αυτό, γιατί να στέλνουμε τα λεφτά μας έξω και να μην μένουν εδώ thin4
george
george


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Πεμ 4 Οκτ 2012 - 8:54

§ Antonis Zampetas Εδώ μπορείτε να βρείτε τις παροχές της ADAC στα ελληνικά. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] απορία έχετε στην διάθεση σας. Να ξεκαθαρίσουμε ότι ΔΕΝ έχουμε καμμία εμπορική σχέση μαζί τους αλλά εξυπηρετούμε για την εγγραφή σας σε αυτή την καταπληκτική οδική βοήθεια. Κέρδος μας είναι ότι ασχολείστε με εμάς, με το σαιτ μας με την εταιρία μας.
Όποιος κάνει τον κόπο να διαβάσει - στα Ελληνικά- τα δικαιώματά του θα συμφωνήσει μάλλον ότι δεν βρίσκει αντίστοιχες παροχές ούτε στα πιο τρελά του όνειρα... Sad
Όσο για τα χρήματα που δεν μένουν εδώ (νάταν τα μόνα)...
Ας μας παρηγορεί ότι η ADAC πληρώνει Ελληνικές εταιρίες τις οποίες προστατεύουμε- μη εγγραφόμενοι ευθέως σε αυτές- από δυσβάσταχτες πληρωμές στο εξωτερικό αν πάθουμε κάτι... Laughing lol!
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 4 Οκτ 2012 - 9:36

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:
......Όποιος κάνει τον κόπο να διαβάσει - στα Ελληνικά- τα δικαιώματά του θα συμφωνήσει μάλλον ότι δεν βρίσκει αντίστοιχες παροχές ούτε στα πιο τρελά του όνειρα... Sad
Όσο για τα χρήματα που δεν μένουν εδώ (νάταν τα μόνα)...
Ας μας παρηγορεί ότι η ADAC πληρώνει Ελληνικές εταιρίες τις οποίες προστατεύουμε- μη εγγραφόμενοι ευθέως σε αυτές- από δυσβάσταχτες πληρωμές στο εξωτερικό αν πάθουμε κάτι... Laughing lol!

+ 1 yes
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από apostat Πεμ 4 Οκτ 2012 - 10:27

H ADAC δεν είναι εταιρία, είμαι σύλλογος αυτοκινητιστών.
Είμαι μέλος εδώ και 20 χρόνια και θα παραμείνω όσο ανεβαίνω σε οποιοδήποτε όχημα, παρ'ολου που έχω οδική και από την ελληνική μου ασφάλεια.
Αυτά τα 20 χρόνια την χρειάστηκα 2 φορές. Την μια φορά με το αυτοκίνητο της γυναίκας μου και την άλλη με δική μου μηχανή. Και τις δύο φορές η ADAC ήταν απλά άψογη. Αυτοί που τα χάλασαν κάπως, ήταν η ΕΛΠΑ, της οποίας το δίκτυο χρησιμοποιεί η ADAC στην Ελλάδα.

Σαν γερμανική οργάνωση η ADAC διέπεται από τον γερμανικό τρόπο σκέψης: Θα ξεσκιστεί να σε βοηθήσει, αν πραγματικά χρειάζεσαι βοήθεια. Θα σε φτύσει κατάμουτρα, αν καταλάβει ότι την εκμεταλλεύεσαι.
apostat
apostat


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 4 Οκτ 2012 - 12:14

Είναι προφανές, τουλάχιστον από τις εμπειρίες που αναφέρθηκαν,
ότι η εξυπηρέτηση από την ADAC ... είναι εκτός ελληνικής πραγματικότητας ...
... και παράδειγμα προς μίμηση , από τις ημεδαπές εταιρείες.

Το ζητούμενο, αν έχω καταλάβει καλά και στο οποίο πρέπει να εστιάσουμε,
είναι αν ... για το "κλείδωμα" του λογ/σμού (συνδρομής), έχει υπάρξει προηγούμενη ειδοποίηση .
Αν έχει υπάρξει, τα "πράγματα" απλουστεύονται.
Αν όχι, υπάρχει πρόβλημα ... αφού ξαφνικά μαθαίνει ο συνδρομητής ότι είναι ακάλυπτος.

Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Πεμ 4 Οκτ 2012 - 12:52

Εγώ πάντως αυτό το "κλείδωμα" δεν το καταλαβαίνω... Ούτε αναφέρετε σε αυτά που διάβασα...
υπάρχουν βέβαια όρια αποζημιώσεων αλλά μάλλον πρόκειται για κάτι άλλο, κάποιος να γνωρίζει; scratch Smile
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 4 Οκτ 2012 - 14:28

Maximos έγραψε :
.....Το ζητούμενο, αν έχω καταλάβει καλά και στο οποίο πρέπει να εστιάσουμε,
είναι αν ... για το "κλείδωμα" του λογ/σμού (συνδρομής), έχει υπάρξει προηγούμενη ειδοποίηση .
Αν έχει υπάρξει, τα "πράγματα" απλουστεύονται.
Αν όχι, υπάρχει πρόβλημα ... αφού ξαφνικά μαθαίνει ο συνδρομητής ότι είναι ακάλυπτος.

Μια πιθανή αιτία μπορεί να αφορά την ημερομηνία ανανέωσης του συμβολαίου.
Τι εννοώ ;
Η ADAC όταν είσαι συνδρομητής σου στέλνει εγκαίρως το ειδοποιητήριο πληρωμής και ανανέωσης του συμβολαίου. Αν εμείς (κατά την Ελληνική συνήθεια ) σπεύσουμε να πληρώσουμε τελευταία στιγμή, είναι πολύ πιθανόν, επειδή παρεμβάλλονται Τράπεζες με τις συνήθεις καθυστερήσεις (valeur 3 εώς 7 ημερών) στην ενημέρωση πληρωμής να υπάρξει κάποιο ....."κλείδωμα" μέχρι να τακτοποιηθεί και λογιστικά το θέμα.
Όπως έγραψε και ο Νικόλας Μητσόπουλος, στο συμβόλαιο δεν αναφέρεται πουθενά κάτι σχετικό, ούτε καλύπτονται νομικά εφόσον υπάρχει σε ισχύ συμβόλαιο να αρνηθούν οδική βοήθεια, ούτε γνωρίζω πως μπορεί να πιστοποιήσει η ADAC ότι ....."την εκμεταλεύεσαι" που έγραψε ο φίλος apostat, και να αρνηθεί οδική βοήθεια.
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει.

Υ.Γ. : Αυτό που επίσης δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί η ΕΛΠΑ και η Ιnteramerican να παρέχουν υποστήριξη οδικής βοήθειας στην ΑDAC και όταν το ζητήσεις απευθείας, να απαντούν ότι δεν μπορούν να καλύψουν οδική βοήθεια σε τροχόσπιτο ή αυτοκινούμενο. what
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Γιώργος Πεμ 4 Οκτ 2012 - 14:34

georgedim έγραψε:
. . . Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει . . .

Νομίζω ότι ο Αντώνης ο Ζαμπέτας, ( ! ! ), έπαθε κάτι παρόμοιο με πολύ δικό του άτομο . . . Μετά από κάποιο αριθμό κλήσεων . . . η ADAC διέκοψε τη συνεργασία . . .


. . . καλύτερα όμως να μας τα εξηγήσει ο ίδιος . . .
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 4 Οκτ 2012 - 14:39

Με πρωτοβουλία του Γιωργάκου, υπήρξε επικοινωνία με το εδώ γραφείο της ADAC.
Υπήρξε αμέριστη προθυμία, να μας απαντήσουν στα όποια ερωτήματά μας.
Λίγο υπομονή λοιπόν, μέχρι να έχουμε υπεύθυνη ενημέρωση.

Επίσης, καλό θα είναι να διατυπώσουμε και ένα σχετικό ερωτηματολόγιο, με θέματα, που μας απασχολούν ...
... όπως πχ. "κλείδωμα" λογ/σμού ... κλπ.

Γιώργο (georgedim) για την εύλογη απορία, που αναφέρεις στο υστερόγραφό σου,
... έχουμε ήδη ετοιμάσει σχετικό e-mail για να το στείλουμε στην Interamerican ...

Έτσι, θέλω να πιστεύω, δεν θα έχουμε "σκοτεινά" σημεία ενημέρωσης ...
Απλά λίγη υπομονή ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Πεμ 4 Οκτ 2012 - 14:54

Δεν γνωρίζω για τα τροχόσπιτα αλλά σε ερώτηση μου στην ΕΛΠΑ δια την κάλυψη οδηγού (ότι οδηγεί) και όχι οχήματος - όπως παλαιότερα- η απάντηση ήταν ότι τους έκανε αγωγή και την κέρδισε η EXPRES SERVIS απαγορεύοντας το...
Πάρε και κατάλαβε...
Όταν έμεινα από βλάβη στο κιβώτιο ταχυτήτων στο Ναύπλιο η ADAC Αρνήθηκε να μεταφέρει και το τρέιλερ. Μήπως γιατί δεν ήτα τροχόσπιτο; ποιος ξέρει;
Το ρυμούλκησε ιδιωτικά ο οδηγός της τοπικής ΕΛΠΑ χωρίς -προς τιμήν του- να δεχθεί ένα ελάχιστο πουρμπουάρ... lol!
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Aigagros Πεμ 4 Οκτ 2012 - 15:02

georgedim έγραψε:Υ.Γ. : Αυτό που επίσης δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί η ΕΛΠΑ και η Ιnteramerican να παρέχουν υποστήριξη οδικής βοήθειας στην ΑDAC και όταν το ζητήσεις απευθείας, να απαντούν ότι δεν μπορούν να καλύψουν οδική βοήθεια σε τροχόσπιτο ή αυτοκινούμενο. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ήδη η οδική βοήθεια στην ΕΛΠΑ είναι ακριβότερη από αυτήν της ADAC. Εκτιμώ ότι αν κάποια στιγμή δεχτεί να καλύψει ΚΑΙ το τροχόσπιτο το ποσό δεν θα είναι ευκαταφρόνητο. Το ίδιο θα ισχύει και για την Interamerican. Οι δύο αυτές εταιρίες μας εξυπηρετούν μέσω ADAC, δεν γνωρίζουμε όμως τι πληρώνει η ADAC σε αυτές σε κάθε περίπτωση που απαιτείται η συνδρομή τους. Εάν το ποσό που πληρώνει είναι ...ελληνικών προδιαγραφών, μπορεί εύκολα κανείς να συμπεράνει γιατί μετά η ADAC κλειδώνει το λογαριασμό του πελάτη, χωρίς πάλι να σημαίνει ότι αυτό είναι σωστό.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 4 Οκτ 2012 - 15:17

Λίγο υπομονή και απο βδομάδα πιστεύω θα λυθούν αρκετές απορίες .

Να ο ΦΕΚ που αναφέρει τη σύσταση της Ανώνυμης Εταιρείας με την επωνυμία «ADAC Service Hellas
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης