www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Οδική βοήθεια ADAC

+26
tabbert
ktRinity
gambatte
ladakias
Patrinos
caminador
friar
kukosg
atrapos
almak
traveller
teonakos
antonis Z
apostat
Georgedim
george
lander474
diamantino
el_gk
Νικόλας Μητσόπουλος
Maximos
joskem
Γιώργος
athanase
Γιωργάκος
Aigagros
30 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Aigagros Παρ 17 Μάης 2013 - 16:37

Απ' ότι έχω καταλάβει ξεφυλλίζοντας το περιοδικό και την ιστοσελίδα της, η ADAC δεν είναι οδική βοήθεια, αλλά η Λέσχη Αυτοκινητιστών της Γερμανίας, κάτι αντίστοιχο με την ΕΛΠΑ, αλλά... καμμία σχέση. Κύριο έργο της είναι η υποστήριξη των οδηγών της Γερμανίας, όπου και αν αυτοί ταξιδεύουν. Καλύπτει έρευνες για την ασφάλεια σε ένα ευρύ φάσμα προϊόντων, παιδικά καθίσματα, ποδηλατιέρες, κοτσαδόρους, παρουσιάζει και δοκιμάζει αυτοκίνητα κλπ. Κάνει αισθητή την παρουσία της σε σχολεία, μοιράζει γιλέκα, εκδίδει χάρτες για να υποστηρίξει το ταξίδι του οδηγού, προσφέρει εκπτώσεις σε ξενοδοχεία, κάμπινγκ, πλοία κλπ. Αν τώρα τύχει η στραβή, διαθέτει και τμήμα οδικής βοήθειας για να εξυπηρετήσει τα μέλη της. Άρα η συνδρομή που έχουμε πληρώσει καλύπτει όλα τα παραπάνω. Αν τώρα η εν λόγω Λέσχη κρίνει ασύμφορη τη συμμετοχή κάποιου μέλους του αφαιρεί την ιδιότητα Plus, που για μένα μεταφράζεται στο: "Ταξιδέυεις κάθε χρόνο στο εξωτερικό (Ελλάδα), με το ίδιο αυτοκίνητο και κάθε χρόνο τα τελευταία δύο έτη έχεις βλάβη, επιβαρύνοντάς μας με 200€ τη φορά. Κρίνουμε ασύμφορη την υποστήριξή σου στο εξωτερικό".
Ο προβληματισμός είναι γιατί τότε ασφαλιζόμαστε σε μία Λέσχη ξένης χώρας; Ίσως για τις παροχές που θα έχουμε σε ώρα ανάγκης στο εξωτερικό, με τιμές και υπηρεσίες μέλους της ΑDAC και όχι της ΕΛΠΑ. Επί πλέον για τους ρυμουλκούμενους, εντός και εκτός της χώρας, η μεταφορά ρυμουλκού ρυμουλκούμενου και όχι μόνο του πρώτου. Ίσως γιατί στη Γερμανία επιτρέπεται αυτό, οπότε αφού οι ελληνικές οδικές βοήθειες ενεργούν ως ADAC όταν τρέχουν για λογαριασμό της άρα πάνε με τη νομοθεσία που ακολουθεί η ADAC, δεν γνωρίζω. Το θέμα είναι άντε και φεύγεις από την ADAC. Στην ο μη γένοιτο ανάγκη, ποιος θα σου μεταφέρει το τροχόσπιτο; Θα μείνει καραβοφάναρο στο πουθενά; Προσωπικά αυτός είναι ο λόγος που είμαι μέλος στην ADAC με τη βοήθεια του κ.Ζαμπέτα και όσο κυκλοφορώ με τροχόσπιτο με την υφιστάμενη κατάσταση θα συνεχίσω να είμαι, όσο για τις υπόλοιπες παροχές της, δεν με αγγίζουν, όσα γιλέκα και να μοιράσει στα σχολεία της Γερμανίας το δικό μου παιδί δεν πρόκειται να πάρει κάποιο.
Αν έχω γράψει κάτι που δεν ισχύει ας με διορθώσετε.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Παρ 17 Μάης 2013 - 17:29

Αδέρφια Ταξιδιάριδες,

επειδή από το πουθενά πάλι τρελαινόμαστε τα πράγματα είναι απλά.

Δεν εκβιάζει κανέναν η ADAC να είναι μέλος της. EΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΟΥΤΕ ΜΕΤΟΧΟΣ ΤΗΣ.

Εμάς μας έχει εξυπηρετήσει απίστευτα και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Δημήτρη μου σου φαίνεται παράξενο για την παλαιότητα των 5,5 χρόνων. Και το αν ένας πελάτης ή όχι είναι για αυτούς οικονομικά ασύμφορος έχουν το δικαίωμα να το κρίνουν οι ίδιοι και επίσης βλέπεις ότι τώρα που θα ακυρώσεις τελείως την συνδρομή σου, θα σου επιστρέψουν τα υπόλοιπα χρήματα μέχρι την λήξη της συνδρομής από σήμερα που θα την ακυρώσεις. ΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ???????

Μάξιμε δεν παίζει ρόλο η παλαιότητα. Τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει ότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ δικά τους οχήματα στην Ελλάδα και πληρώνουν πολλά χρήματα στις εδώ οδικές ως εξωτερικοί συνεργάτες.

Επίσης δεν κατάλαβα τι εννοείς με "ΠΛΗΡΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ"?

Aigagre δεν έχεις άδικο αλλά δεν ισχύει αυτό που γράφεις " Αν τώρα τύχει η στραβή, διαθέτει και τμήμα οδικής βοήθειας για να εξυπηρετήσει τα μέλη της". Η μεγαλύτερη οδική βοήθεια στον κόσμο είναι.

Εγώ έμεινα στην Ζάκυνθο απο πεντάλ. Οδηγούσα με παντόφλα ένα αυτοκινούμενο και μπερδεύτηκε η παντόφλα όσο κουφό και αν ακούγεται και έσπασε το πλαστικό πεντάλ απο FIAT DUCATO. 15 Αύγουστος. Την επόμενη μέρα το πρωί έφυγε απο Μόναχο το ανταλλακτικό και το απόγευμα ήταν μέσω ΚΤΕΛ Αθηνών στην Ζάκυνθο!!!!!

Έμεινα απο μπαταρία στο Κιάτο πριν 3 χρόνια σε δρομολόγιο που κουβαλούσα τροχόσπιτο με το επαγγελματικό της δουλειάς. Σε 10 λεπτά ήρθε όχημα της ΕΛΠΑ απο Κόρινθο και με εξυπηρέτησε κατ εντολή της ADAC φυσικά.

Ο αδερφός μου Χρήστος πήγε διακοπές Σκιάθο με φίλους του και έσπασε το πόδι του. Αερομεταφορά θέλαν να τον κάνουν!! Συμφωνήσαμε ότι δεν είναι απαραίτητο, τον έβαλαν σε Ιπτάμενο δελφίνι να γυρίσει Θεσσαλονίκη και πλήρωσαν χρήματα σε έναν απο του φίλους του για να οδηγήσει το αυτοκίνητο του να το φέρει πίσω Θεσσαλονίκη καθώς το αμάξι δεν είχε τίποτα γιατί θα έδιναν πολύ περισσότερα χρήματα στις οδικές εδώ για να το κουβαλήσουν!!!!!!!!!!

Και για επίλογο μια δική μου προσωπική εμπειρεία.
1995. Δεν είμαι συνδρομητής της ADAC καθώς δεν γινόταν παλιά να είσαι συνδρομητής της με διεύθυνση κατοικίας εκτός Γερμανίας.

Οδηγώ ένα Opel της δουλειάς μας και η μηχανή, μας "αποχαιρέτησε" στην Ιταλία. Τηλέφωνο εγώ στην ΕΛΠΑ και για να μην κουράζω η απάντηση ήταν. Αφήνετε κύριε το αυτοκίνητο εκεί, θα έρθουμε να το πάρουμε εντός 20 εργάσιμων ημερών. Στην ερώτηση μου τι κάνω το τροχόσπιτο η απάντηση ήταν δεν ασχολούμαστε με το τροχόσπιτο και επίσης πως θα γυρίσω πίσω εγώ και ο συνοδηγός μου η απάντηση ήταν με δικό σας τρόπο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κόστος συνδρομής ΕΛΠΑ 150 €.
Για το πως γύρισα πίσω στην Ελλάδα θα σας το πώ άλλη φορά αλλά καλά να είναι η ADAC. Απο τότε έγινα ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΤΗΣ ΟΠΑΔΟΣ και θα είμαι για πάντα συνδρομητής της και ας μου ακύρωσε και εμένα πριν 5 χρόνια τις παροχές της συνδρομής PLUS. Κράτησα την συνδρομή την απλή και μετά απο 3 χρόνια ζήτησα και μου ξαναδώσαν τις παροχές της PLUS. Ενδιάμεσα με εξυπηρετούσε η συνδρομή της γυναίκας μου.

Συμπέρασμα : Όσους δεν ικανοποιεί η ADAC, 3 μήνες πρίν την λήξη της συνδρομή, στέλνει εγγράφως την ακύρωση της συνδρομής και όλα καλά.

Δεν υπάρχει νομίζω λόγος να εκφραζόμαστε ότι είναι για τα πανηγύρια κλπ. Δεν μας κάνει, φεύγουμε. Μας κάνει συνεχίζουμε. Έτσι απλά νομίζω είναι τα πράγματα.

Πάντως επειδή δηλώνω οπαδός τους δεν έχω ξαναβρεί με 79,50 € να έχω πχ 1 αυτοκίνητο, ένα αυτοκινούμενο και ένα μηχανάκι συνδρομή οδικής βοήθειας και με αυτές τις παροχές.
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από lander474 Παρ 17 Μάης 2013 - 18:42

antonis Z έγραψε:Αδέρφια Ταξιδιάριδες,

επειδή από το πουθενά πάλι τρελαινόμαστε τα πράγματα είναι απλά.

Δεν εκβιάζει κανέναν η ADAC να είναι μέλος της. EΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΟΥΤΕ ΜΕΤΟΧΟΣ ΤΗΣ.

Εμάς μας έχει εξυπηρετήσει απίστευτα και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Δημήτρη μου σου φαίνεται παράξενο για την παλαιότητα των 5,5 χρόνων. Και το αν ένας πελάτης ή όχι είναι για αυτούς οικονομικά ασύμφορος έχουν το δικαίωμα να το κρίνουν οι ίδιοι και επίσης βλέπεις ότι τώρα που θα ακυρώσεις τελείως την συνδρομή σου, θα σου επιστρέψουν τα υπόλοιπα χρήματα μέχρι την λήξη της συνδρομής από σήμερα που θα την ακυρώσεις. ΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ???????

Μάξιμε δεν παίζει ρόλο η παλαιότητα. Τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει ότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ δικά τους οχήματα στην Ελλάδα και πληρώνουν πολλά χρήματα στις εδώ οδικές ως εξωτερικοί συνεργάτες.

Επίσης δεν κατάλαβα τι εννοείς με "ΠΛΗΡΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ"?

Aigagre δεν έχεις άδικο αλλά δεν ισχύει αυτό που γράφεις " Αν τώρα τύχει η στραβή, διαθέτει και τμήμα οδικής βοήθειας για να εξυπηρετήσει τα μέλη της". Η μεγαλύτερη οδική βοήθεια στον κόσμο είναι.

Εγώ έμεινα στην Ζάκυνθο απο πεντάλ. Οδηγούσα με παντόφλα ένα αυτοκινούμενο και μπερδεύτηκε η παντόφλα όσο κουφό και αν ακούγεται και έσπασε το πλαστικό πεντάλ απο FIAT DUCATO. 15 Αύγουστος. Την επόμενη μέρα το πρωί έφυγε απο Μόναχο το ανταλλακτικό και το απόγευμα ήταν μέσω ΚΤΕΛ Αθηνών στην Ζάκυνθο!!!!!

Έμεινα απο μπαταρία στο Κιάτο πριν 3 χρόνια σε δρομολόγιο που κουβαλούσα τροχόσπιτο με το επαγγελματικό της δουλειάς. Σε 10 λεπτά ήρθε όχημα της ΕΛΠΑ απο Κόρινθο και με εξυπηρέτησε κατ εντολή της ADAC φυσικά.

Ο αδερφός μου Χρήστος πήγε διακοπές Σκιάθο με φίλους του και έσπασε το πόδι του. Αερομεταφορά θέλαν να τον κάνουν!! Συμφωνήσαμε ότι δεν είναι απαραίτητο, τον έβαλαν σε Ιπτάμενο δελφίνι να γυρίσει Θεσσαλονίκη και πλήρωσαν χρήματα σε έναν απο του φίλους του για να οδηγήσει το αυτοκίνητο του να το φέρει πίσω Θεσσαλονίκη καθώς το αμάξι δεν είχε τίποτα γιατί θα έδιναν πολύ περισσότερα χρήματα στις οδικές εδώ για να το κουβαλήσουν!!!!!!!!!!

Και για επίλογο μια δική μου προσωπική εμπειρεία.
1995. Δεν είμαι συνδρομητής της ADAC καθώς δεν γινόταν παλιά να είσαι συνδρομητής της με διεύθυνση κατοικίας εκτός Γερμανίας.

Οδηγώ ένα Opel της δουλειάς μας και η μηχανή, μας "αποχαιρέτησε" στην Ιταλία. Τηλέφωνο εγώ στην ΕΛΠΑ και για να μην κουράζω η απάντηση ήταν. Αφήνετε κύριε το αυτοκίνητο εκεί, θα έρθουμε να το πάρουμε εντός 20 εργάσιμων ημερών. Στην ερώτηση μου τι κάνω το τροχόσπιτο η απάντηση ήταν δεν ασχολούμαστε με το τροχόσπιτο και επίσης πως θα γυρίσω πίσω εγώ και ο συνοδηγός μου η απάντηση ήταν με δικό σας τρόπο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κόστος συνδρομής ΕΛΠΑ 150 €.
Για το πως γύρισα πίσω στην Ελλάδα θα σας το πώ άλλη φορά αλλά καλά να είναι η ADAC. Απο τότε έγινα ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΤΗΣ ΟΠΑΔΟΣ και θα είμαι για πάντα συνδρομητής της και ας μου ακύρωσε και εμένα πριν 5 χρόνια τις παροχές της συνδρομής PLUS. Κράτησα την συνδρομή την απλή και μετά απο 3 χρόνια ζήτησα και μου ξαναδώσαν τις παροχές της PLUS. Ενδιάμεσα με εξυπηρετούσε η συνδρομή της γυναίκας μου.

Συμπέρασμα : Όσους δεν ικανοποιεί η ADAC, 3 μήνες πρίν την λήξη της συνδρομή, στέλνει εγγράφως την ακύρωση της συνδρομής και όλα καλά.

Δεν υπάρχει νομίζω λόγος να εκφραζόμαστε ότι είναι για τα πανηγύρια κλπ. Δεν μας κάνει, φεύγουμε. Μας κάνει συνεχίζουμε. Έτσι απλά νομίζω είναι τα πράγματα.

Πάντως επειδή δηλώνω οπαδός τους δεν έχω ξαναβρεί με 79,50 € να έχω πχ 1 αυτοκίνητο, ένα αυτοκινούμενο και ένα μηχανάκι συνδρομή οδικής βοήθειας και με αυτές τις παροχές.



Αντώνη μου κατανωώ τα όσα γράφεις και μπορεί εσένα και κάποιους άλλους να σας εξυπηρετήσαν με τον πιο άψογο τρόπο και μπράβο τους .Προσωπικά όμως όταν πέρσυ ήμουν συνδρομητής της adac είχα πληρώσει τη συνδρομή μου και δεν εξυπηρετίθηκα ενώ το αμάξι μου ήταν με καμμένη φλάτζα και το πήγα όπως όπως στο συνεργείο η προσωπική μου άποψ ισχύει ότι για μένα είναι για τα πανηγύρια συγνώμη που γίνομαι σκληρός αλλά αυτοί μου έδωσαν το δικαίωμα να μιλάω έτσι αν με είχαν εξυπηρετήσει να σαι σίγουρος ότι θα μίλαγα για αυτούς με τα πιο θερμά λόγια. Όταν λέμε ότι έχω οδική βοήθεια σημαίνει οτι 365 μέρες να τη χρειαστώ πρέπει να με εξυπηρετήσουν.Λέγοντας για τα πανηγύρια είπα τη γνώμη μου .
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 17 Μάης 2013 - 20:24

Γιωργάκος έγραψε:

.......Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί οι Ελληνικές οδ. βοηθ. εξυπηρετούν συνδρομητές της ADAC και δεν εξυπηρετούν δικούς τους συνδρομητές .....

Γιώργο, σήμερα το μεσημέρι πήγα στον ασφαλιστή μου, να πάρω το καινούργιο συμβόλαιο ασφάλισης του αυτοκινούμενου.
Έχοντας διαβάσει λοιπόν, τα ...."ατυχή" συμβάντα, κάποιων μελών του forum, στην συνδιαλλαγή τους με την ADAC (της οποίας σημειωτέον είμαι συνδρομητής, αλλά δεν ...έτυχε να τη χρειαστώ ακόμη). ρώτησα τον ασφαλιστή (ο οποίος τυγχάνει λάτρης του περιοδεύοντος τουρισμού και ιδιοκτήτης αυτοκινούμενου) αν άλλαξε κάτι στην Πατρίδα μας σχετικά με την οδική βοήθεια σε αυτοκινούμενα.

Ακούστε λοιπόν τι μου είπε :

Σήμερα στον Ελλαδικό χώρο υπάρχουν πλέον δύο μεγάλες ασφαλιστικές εταιρείες που παρέχουν δυνατότητα οδικής βοήθειας (η μία συνεργάτης της ADAC).
Η μία (η οικονομικότερη), έχει δυνατότητα παροχής οδικής βοήθειας, μόνο εφόσον το αυτοκινούμενο έχει μονούς πίσω τροχούς, ανεξαρτήτως μήκους.
Η δεύτερη (η ακριβότερη), έχει δυνατότητα παροχής οδικής βοήθειας και όταν πίσω υπάρχουν δίδυμοι πίσω τροχοί (όπως στην περίπτωση μου).
Οι τιμές (της ακριβότερης), είναι για ένα χρόνο :
- 60 ευρώ, για οδική βοήθεια ΜΟΝΟ εντός Ελλάδος και
- 80 ευρώ, για οδική βοήθεια και στο εξωτερικό. (Δηλαδή ....τιμές ανάλογες της ΑDAC)

Χωρίς καμία απολύτως σωβινιστική διάθεση, αλλά και χωρίς να γνωρίζω αν σε τυχόν ανάγκη..."συχνής" Very Happy χρήσης της εδώ οδικής βοήθειας, υπάρξει αντίστοιχη της ADAC συμπεριφορά (δυστυχώς στο "δια ταύτα" διαπιστώνεις την εκάστοτε ......πραγματικότητα),
προσωπικά προτιμώ να συνδιαλέγομαι στην χώρα μου, στη μητρική μου γλώσσα, και να μην "χρειάζεται να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα ξένων γλωσσών για να συνεννοηθώ και να τους πω δυο κουβέντες Ελληνικές..." αν χρειαστεί, όπως έγραψε και ο φίλος joskem,
και επίσης χωρίς καμία διάθεση να συγκρίνω τις όποιες παροχές της ADAC στη Γερμανία, με τις αντίστοιχες των εδώ εταιρειών.

Υ.Γ. : αν και η συζήτηση αφορούσε αυτοκινούμενα, μήπως θα ήταν σκόπιμο να γίνει μια ερώτηση και στο τι ισχύει για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα ;
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Παρ 17 Μάης 2013 - 21:27

Παιδιά ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Ότι τον συμφέρει κάνει.

Απλά lander αδερφέ αν έτυχε και δεν γνωρίζω κάτω από ποιες συνθήκες να μην εξυπηρετηθείς σωστά έχεις φυσικά όλο το δικαίωμα να τα έχεις μαζί τους. Απλά με την πρώτη φορά κατευθείαν για τα πανηγύρια πιστεύω ότι είναι λίγο σκληρό.

Georgedim η ADAC δεν έχει έναν μόνο συνεργάτη. Συνεργάζεται με όποια οδική βοήθεια είναι πλησιέστερα κοντά σου στο σημείο που βρίσκεσαι. Επίσης τα τροχόσπιτα δεν τα καλύπτει καμιά Ελληνική οδική βοήθεια. Και να ήθελαν δεν τους το επιτρέπει ο νόμος να ρυμουλκούν. Είναι φορτηγά και δεν επιτρέπεται η ρυμούλκηση αφού δεν έχουν άδεια έλξεως. Να ένα απο τα προβλήματα που λέγαμε με την ξεχωριστή άδεια κυκλοφορίας των τροχοσπίτων. Αν είχε άδεια δικιά του το τροχόσπιτο ενδεχομένος να τα κάλυπταν οι Ελληνικές οδικές βοήθειες.

Επίσης δεν έχετε μάλλον διαβάσει καλά τις παροχές της ADAC και όλα αυτά με 79,50 €.

Κατανοώ πολύ καλά όμως και τον κόσμο που δεν θέλει να παίρνει τηλέφωνο στην Γερμανία όταν έχει κλείσει το γραφείο της Αθήνας.

Σε αυτή την περίπτωση αφήνεις την ADAC και πας σε μια Ελληνική και τελειώνει το ζήτημα.

Όσοι πάντως γίνατε μέλη της, γίνατε με γνώση ότι δεν έχει γραφείο εδώ στην Ελλάδα 24 ώρες το 24ώρο και 365 μέρες και ότι το γραφείο στην Αθήνα είναι στην ουσία για να εξυπηρετεί τους Γερμανούς τουρίστες που έρχονται γα διακοπές στην χώρα μας και ότι εμείς το εκμεταλευτήκαμε αυτό για να γράψουμε συνδρομητές. Ξέρατε ότι όταν το γραφείο είναι κλειστό πρέπει να καλέσετε Γερμανία και να συνεννοηθείτε στα Γερμανικά ή Αγγλικά.

Αλλά λέω και πάλι. Κατανοώ όλων τις θέσεις και τις καταλαβαίνω κιόλας.
Μόνο να μην ξεχάσετε όσοι δεν θέλετε να ανανεώσετε τη συνδρομή σας θα πρέπει να το γνωστοποιήσετε στην ADAC αυτό γραπτώς 3 μήνες πρίν την λήξη της συνδρομής.

Πάντα στην διάθεση σας.
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 17 Μάης 2013 - 22:20

antonis Z έγραψε:
Georgedim η ADAC δεν έχει έναν μόνο συνεργάτη. Συνεργάζεται με όποια οδική βοήθεια είναι πλησιέστερα κοντά σου στο σημείο που βρίσκεσαι.

Αντώνη το γνωρίζω αυτό, απλά η μία από τις δύο που μου ανέφερε ...."ξέρω εκ των έσω", ότι δεν συνεργάζεται ....σχεδόν με κανέναν Question .



antonis Z έγραψε:
Επίσης τα τροχόσπιτα δεν τα καλύπτει καμιά Ελληνική οδική βοήθεια. Και να ήθελαν δεν τους το επιτρέπει ο νόμος να ρυμουλκούν. Είναι φορτηγά και δεν επιτρέπεται η ρυμούλκηση αφού δεν έχουν άδεια έλξεως. Να ένα απο τα προβλήματα που λέγαμε με την ξεχωριστή άδεια κυκλοφορίας των τροχοσπίτων. Αν είχε άδεια δικιά του το τροχόσπιτο ενδεχομένος να τα κάλυπταν οι Ελληνικές οδικές βοήθειες.

Αυτό πάλι δεν είναι ....."οξύμωρο", για να μη πω παρανοϊκό. scratch
Η Ελληνική νομοθεσία να απαγορεύει στις εδώ εταιρείες τη ρυμούλκηση, αλλά η Γερμανική εταιρεία μέσω των συνεργατών της (που είναι οι ίδιες εταιρείες στις οποίες απαγορεύεται η απευθείας Ο.Β.) να μπορεί να παρέχει Ο.Β. what



antonis Z έγραψε:
Επίσης δεν έχετε μάλλον διαβάσει καλά τις παροχές της ADAC και όλα αυτά με 79,50 €.

Αντώνη, αν πρόσεξες ήμουν πολύ προσεκτικός στη διατύπωση μου και αναφέρθηκα σε "....τιμές ανάλογες της ΑDAC...." και όχι σε υπηρεσίες.

Πάντως στο συμβόλαιο παροχών, δεν αναφέρεται πουθενά ότι αν την χρειαστείς .....ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ & ΑΛΗΘΙΝΑ πάνω από 1-2 φορές, σου αρνούνται την επόμενη φορά παροχή οδικής βοήθειας, ούτε θυμάμαι να ζήτησαν για τη ασφάλιση, την παλαιότητα του οχήματος, που σου αναφέρθηκε κατά την επικοινωνία σου, για το θέμα του joskem.


antonis Z έγραψε:
Όσοι πάντως γίνατε μέλη της, γίνατε με γνώση ότι δεν έχει γραφείο εδώ στην Ελλάδα 24 ώρες το 24ώρο και 365 μέρες και ότι το γραφείο στην Αθήνα είναι στην ουσία για να εξυπηρετεί τους Γερμανούς τουρίστες που έρχονται γα διακοπές στην χώρα μας και ότι εμείς το εκμεταλευτήκαμε αυτό για να γράψουμε συνδρομητές. Ξέρατε ότι όταν το γραφείο είναι κλειστό πρέπει να καλέσετε Γερμανία και να συνεννοηθείτε στα Γερμανικά ή Αγγλικά.

Kατανοώ πολύ καλά όμως και τον κόσμο που δεν θέλει να παίρνει τηλέφωνο στην Γερμανία όταν έχει κλείσει το γραφείο της Αθήνας.

Προσωπικά, όπως και οι περισσότεροι πιστεύω, δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα να επικοινωνήσουν στα Αγγλικά ή Γερμανικά (....δυστυχώς εγώ προσωπικά, Γερμανικά δεν γνωρίζω), απλά ....με "ενοχλεί" η ιδέα, εφόσον η ADAC αποφάσισε να ανοίξει γραφείο στη χώρα μας για θέματα Ο.Β., το γραφείο να κλείνει μετά από κάποια ώρα λες και .....έκτακτα περιστατικά δεν συμβαίνουν όλο το 24/ωρο και αν χρειαστεί να διαμαρτυρηθείς για κάτι που θεωρείς ότι σε αδικεί ή δεν εξυπηρετήθηκες όπως έπρεπε να πρέπει να μιλήσεις απευθείας με Γερμανία, γιατί εδώ .....δεν παίρνουν θέση στο τυχόν πρόβλημα σου.



antonis Z έγραψε:
Παιδιά ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Ότι τον συμφέρει κάνει.

Αλλά λέω και πάλι. Κατανοώ όλων τις θέσεις και τις καταλαβαίνω κιόλας.
Μόνο να μην ξεχάσετε όσοι δεν θέλετε να ανανεώσετε τη συνδρομή σας θα πρέπει να το γνωστοποιήσετε στην ADAC αυτό γραπτώς 3 μήνες πρίν την λήξη της συνδρομής.

Αντώνη σ' ευχαριστούμε για την διαρκή ενημέρωση και βοήθεια στις όποιες απορίες μας, αλλά την παραπάνω αναφορά για τις εδώ εταιρείες Ο.Β., δεν την έκανα για να αμφισβητήσω τις υπηρεσίες και τις παροχές της ADAC (όπως έγραψα : "....είμαι συνδρομητής, αλλά δεν ...έτυχε να τη χρειαστώ ακόμη...."), απλά να ενημερώσω τους ....."αυτοκινούμενους" φίλους, για τις εναλλακτικές λύσεις στο θέμα της Οδικής Βοήθειας, δοθείσης ευκαιρίας των προβλημάτων που αντιμετώπισαν κάποια μέλη του forum.
Για την όποια ποιότητα αυτών των υπηρεσιών, δυστυχώς στο "δια ταύτα" διαπιστώνουμε την εκάστοτε ισχύουσα ......πραγματικότητα cl1

Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Σαβ 18 Μάης 2013 - 10:31

Καλημέρα,

1) Οι εδώ οδικές βοήθειες όταν ρυμουλκούν τροχόσπιτα συνδρομητών της ADAC το κάνουν παράνομα. Είναι όμως μέρος της σύμβασης που έχουν υπογράψει με την ADAC ΟΠΌΤΕ ΕΊΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΈΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΚΆΝΟΥΝ.

2) Η παλαιότητα που αναφέρθηκε είναι ένα απο τα κριτήρια σε σχέση ότι είμαστε πελάτες εξωτερικού στην ουσία για την ADAC. Αν είχαμε έναν σκαραβαίο του 1980 και ήμασταν κάτοικοι Γερμανίας ας χαλούσε 10 φορές. Στο γράφω γιατί είχα όταν σπούδαζα Μόναχο έναν σκαραβαίο και τους χρειάστηκα 10 φορές. Δεν μου ακυρώσαν τις παροχές μου.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΟΧΗΜΑΤΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΙΖΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΡΟΛΟ ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΟΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.

3) Η ADAC ΔΕΝ άνοιξε γραφείο στην Ελλάδα για εμάς αδέρφια. Άνοιξε γραφείο για να εξυπηρετήσει τους συνδρομητές τις που έρχονται να κάνουν διακοπές στην Ελλάδα. Οπότε δεν χρειάζεται να είναι 24 ώρες ανοικτό αφού ο Γερμανός μπορεί να πάρει στην πατρίδα του και να μιλήσει με την βάση του και να λύσει το πρόβλημα του.

Επίσης κάτι που το γνωρίζεται όλοι. Η εγγραφή γίνεται στην Γερμανία, η πληρωμή της συνδρομής γίνεται στην Γερμανία. ΑΡΑ η σύμβαση μας είναι με Γερμανία. Το γραφείο εδώ είναι μόνο εξυπηρέτηση.

Εγω δεν ξέρω κανένα γραφείο οποιασδήποτε Ελληνικής ΟΒ στην Γερμανία να μας εξυπηρετεί όταν πάμε εκεί. Και καλά κάνουν αφού δεν ταξιδεύουμε και πολύ έξω αλλά όχι ότι φταίει η ADAC για το εδώ γραφείο.

Όταν κάναμε την κίνηση να σας ενημερώσουμε για την ΑDAC πριν 4 χρόνια, το κάναμε για να έχετε μια ΟΒ με 79,50€ ενώ πληρώναμε τότε για κάθε αυτοκίνητο που έχουμε 150 €. Το κάναμε για να έχουμε καλύτερες υπηρεσίες με εξωφρενικά χαμηλότερο κόστος. Το κάναμε όμως με πλήρη ειλικρίνια ότι δεν είναι μια ΟΒ που ήρθε στην Ελλάδα και θα μας καλύπτει όπως εμείς φανταζόμαστε αλλά όπως εκείνη λειτουργεί.

Και πάλι λέω ότι είναι δικαίωμα καθενός να επιλέξει που θα είναι συνδρομητής. Αλλά να λέμε σωστά πράγματα.
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 18 Μάης 2013 - 11:38

Άλλο περίεργο και αξιοσημείωτο ( το έχω ξανά δημοσιεύσει ) είναι ότι το γραφείο Αθηνών αναφέρετε σε Φ.Ε.Κ. << ADAC Service Hellas Ανώνυμη Εταιρεία Υπηρεσιών >>

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Να συμπληρώσω ότι είμαι μέλος της adac, έχει γίνει μέλος και γιος μου χάρις τους Ζαμπέτα τους οποίους και ευχαριστούμε .

Μια φορά που χρειάστηκα την ADAC εξυπηρετήθηκα άψογα μέχρι και αυτ/το μου παραχώρησαν, δεν έχω λόγια για να τους ευχαριστήσω .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Maximos Σαβ 18 Μάης 2013 - 12:43

Αντώνη ... λόγω του εκτός έδρας, μια γρήγορη απάντηση .
Όταν έγραψα πιό πάνω "πλήρεις υπηρεσίες" ... εννοούσα όλο το φάσμα των υπηρεσιών ...
... από εγγραφή, κάλυψη κάθε περίπτωσης οδικής βοήθειας, τοπικοί συνεργάτες ή δικός της στόλος ... κλπ.
Με λίγα λόγια, αυτοδύναμη παρουσία.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 18 Μάης 2013 - 14:24

Γιώργο το ΦΕΚ στο οποίο αναφέρεσαι, αφορά τη σύσταση και λειτουργία της εν λόγω εταιρείας στην Ελλάδα, όπως προβλέπεται, βάσει νόμου, για κάθε εταιρεία που δραστηριοποιείται εμπορικά στην Ελλάδα.

Αντώνη επειδή τυγχάνω λάτρης της νομιμότητος και της τάξης, αλλά και από τη άλλη φανατικός υπέρμαχος των όποιων δικαιωμάτων προκύπτουν από την ισχύουσα νομοθεσία καθώς και θιασώτης της παραγωγικής και εποικοδομητικής συζήτησης, παρακάτω θέτω κάποια θέματα προς συζήτηση :

Σύμφωνα με το νόμο 3651/2008 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 44/Α'/18.3.2008 και διέπει την Οδική Βοήθεια ( [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ), ισχύουν τα ακόλουθα :

1) Άρθρο 3. παρ. 1 :
"Όλες οι ημεδαπές και αλλοδαπές ασφαλιστικές επιχειρήσεις ζημιών, οι οποίες δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα και στον κλάδο 18 Βοήθεια, μπορούν να προσφέρουν οδική βοήθεια οχημάτων, σύμφωνα με το ν.δ. 400/1970 (ΦΕΚ 10 Α) και με τον παρόντα νόμο."
Άρθρο 8, παρ. 6 :
" Όλες οι επιχειρήσεις οδικής βοήθειας οχημάτων μπορούν να χρησιμοποιούν για την ανέλκυση, τη ρυμούλκηση και τη μεταφορά των οχημάτων των ασφαλισμένων και των συνδρομητών τους, επιχειρήσεις γερανών δημόσιας χρήσεως, στις οποίες καταβάλλουν αποζημίωση κατά περίπτωση οι ίδιες, σύμφωνα και με τις υποχρεώσεις που έχουν αναλάβει με τη σύμβαση.
Οι διατάξεις του παρόντος νόμου δεν θίγουν τη δυνατότητα της τροχαίας ή του κατόχου οχήματος, που υπέστη βλάβη ή ατύχημα, να αναθέτουν τη μεταφορά του οχήματος σε γερανούς δημόσιας χρήσεως.
"

επομένως ο ισχυρισμός :
" Οι εδώ οδικές βοήθειες όταν ρυμουλκούν τροχόσπιτα συνδρομητών της ADAC το κάνουν παράνομα. Είναι όμως μέρος της σύμβασης που έχουν υπογράψει με την ADAC ΟΠΌΤΕ ΕΊΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΈΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΚΆΝΟΥΝ."
δεν έχει νομική βάση. Το γιατί όμως συμβαίνει είναι ένα θέμα προς .....διερεύνηση.

2)Άρθρο 10, παρ. 1α :
" Το ύψος του ασφαλίστρου της οδικής βοήθειας που καταβάλλεται στις ασφαλιστικές επιχειρήσεις είναι ελεύθερο υπό τις κατωτέρω προϋποθέσεις:
α) Το ασφάλιστρο πρέπει να είναι τουλάχιστον ανάλογο με τα λειτουργικά έξοδα του κλάδου της οδικής βοήθειας και δεν πρέπει να δημιουργείται αθέμιτος ανταγωνισμός προς άλλες επιχειρήσεις οδικής βοήθειας.
Η αυτή προϋπόθεση ισχύει και ως προς το ύψος της συνδρομής
."
Άρθρο 11, παρ. 4 :
" .....Το αυτό ισχύει και όταν η επιχείρηση που διαθέτει τα μέσα και την άδεια παροχής οδικής βοήθειας αναλάβει υποχρέωση προς άλλη επιχείρηση οδικής βοήθειας να παρέχει οδική βοήθεια και σε άλλα κράτη, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος."

επομένως ο ισχυρισμός, ότι το ποσό συνδρομής δεν καλύπτει τα λειτουργικά έξοδα της "μαμάς" εταιρείας για παροχή Ο.Β. εκτός Γερμανίας, δεν είναι και πολύ σύννομος για τα Ελληνικά δεδομένα.

Προσωπικά θα επιθυμούσα όταν η ADAC κρίνει ότι κάποιος πελάτης της υπερβαίνει το οικονομικό όριο που θεωρεί ότι την ζημιώνει πλέον, να του αποστέλλει ΑΜΕΣΑ προσωπική επιστολή και να τον ενημερώνει ότι δεν την συμφέρει πλέον η παροχή Ο.Β. εκτός Γερμανίας, και όχι να γίνεται αντιληπτό όταν την .....χρειαζόμαστε.

3) Βάσει του ΦΕΚ που δημοσίευσε παραπάνω ο Γιωργάκος και βάσει του αρθρου 3, παρ. 8 του ν. 3651/2008 και ο ισχυρισμός :
"Η ADAC ΔΕΝ άνοιξε γραφείο στην Ελλάδα για εμάς αδέρφια. Άνοιξε γραφείο για να εξυπηρετήσει τους συνδρομητές τις που έρχονται να κάνουν διακοπές στην Ελλάδα."
δεν στέκει νομικά, γιατί όλες οι εταιρείες που δραστηριοποιούνται εμπορικά στην Ελλάδα, έχουν ίσες υποχρεώσεις & δικαιώματα απέναντι στους πελάτες τους και το ίδιο ισχύει και αντιστρόφως.

Θέλω να πιστεύω ότι από αυτή τη συζήτηση θα προκύψει κάτι ουσιαστικό καθώς επίσης και να ενημερωθούμε όλοι μας για τις υποχρεώσεις που σαφώς και δικαίως απορρέουν από τις συμβάσεις που υπογράφουμε αλλά και για τα δικαιώματα μας που σαφέστατα απορρέουν, επίσης από τους ισχύοντες νόμους της Ελληνικής επικράτειας.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Σαβ 18 Μάης 2013 - 15:39

georgedim έγραψε:Γιώργο το ΦΕΚ στο οποίο αναφέρεσαι, αφορά τη σύσταση και λειτουργία της εν λόγω εταιρείας στην Ελλάδα, όπως προβλέπεται, βάσει νόμου, για κάθε εταιρεία που δραστηριοποιείται εμπορικά στην Ελλάδα.

Αντώνη επειδή τυγχάνω λάτρης της νομιμότητος και της τάξης, αλλά και από τη άλλη φανατικός υπέρμαχος των όποιων δικαιωμάτων προκύπτουν από την ισχύουσα νομοθεσία καθώς και θιασώτης της παραγωγικής και εποικοδομητικής συζήτησης, παρακάτω θέτω κάποια θέματα προς συζήτηση :

Επειδή συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό σου θα σου δώσω μια άλλη οπτική γωνία των πραγμάτων για να βγει νόημα. Σου απαντώ μέσα στο κείμενο σου
georgedim έγραψε:
Σύμφωνα με το νόμο 3651/2008 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 44/Α'/18.3.2008 και διέπει την Οδική Βοήθεια ( [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ), ισχύουν τα ακόλουθα :

1) Άρθρο 3. παρ. 1 :
"Όλες οι ημεδαπές και αλλοδαπές ασφαλιστικές επιχειρήσεις ζημιών, οι οποίες δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα και στον κλάδο 18 Βοήθεια, μπορούν να προσφέρουν οδική βοήθεια οχημάτων, σύμφωνα με το ν.δ. 400/1970 (ΦΕΚ 10 Α) και με τον παρόντα νόμο."
Άρθρο 8, παρ. 6 :
" Όλες οι επιχειρήσεις οδικής βοήθειας οχημάτων μπορούν να χρησιμοποιούν για την ανέλκυση, τη ρυμούλκηση και τη μεταφορά των οχημάτων των ασφαλισμένων και των συνδρομητών τους, επιχειρήσεις γερανών δημόσιας χρήσεως, στις οποίες καταβάλλουν αποζημίωση κατά περίπτωση οι ίδιες, σύμφωνα και με τις υποχρεώσεις που έχουν αναλάβει με τη σύμβαση.
Οι διατάξεις του παρόντος νόμου δεν θίγουν τη δυνατότητα της τροχαίας ή του κατόχου οχήματος, που υπέστη βλάβη ή ατύχημα, να αναθέτουν τη μεταφορά του οχήματος σε γερανούς δημόσιας χρήσεως.
"

επομένως ο ισχυρισμός :
" Οι εδώ οδικές βοήθειες όταν ρυμουλκούν τροχόσπιτα συνδρομητών της ADAC το κάνουν παράνομα. Είναι όμως μέρος της σύμβασης που έχουν υπογράψει με την ADAC ΟΠΌΤΕ ΕΊΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΈΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΚΆΝΟΥΝ."
δεν έχει νομική βάση. Το γιατί όμως συμβαίνει είναι ένα θέμα προς .....διερεύνηση.

αν το διαβάσεις λίγο ποιο προσεκτικά πιστεύω δεν χρειάζεται διερεύνηση. Λέει την ανέλκυση, ρυμούλκηση των ασφαλιζόμενων οχημάτων δηλαδή του αυτοκινήτου σου και όχι των ρυμουλκουμένων καθώς δεν τα ασφαλίζει η Ελληνική ΟΒ τα ρυμουλκούμενα σύμφωνα με αυτή την διάταξη. Η ρυμούλκηση στην Ελλάδα γίνεται δυστυχώς ΜΟΝΟ με άδεια έλξεως ΚΑΙ ΜΟΝΟ απο ΕΝΑ απο τα δικά σου αυτοκίνητα. Αυτό θέλουμε πλέον να αλλάξει με την άδεια κυκλοφορίας την ανεξάρτητη του τροχοσπίτου. Επίσης εμείς σαν εταιρία τροχοσπίτων έχουμε μια νταλίκα για να φορτώνουμε 2-3 τροχόσπιτα μαζί. Επιτρέπεται να φορτώνω μόνο δικά μου τροχόσπιτα. Πήρα μια φορά ενός πελάτη να του κάνω εξυπηρέτηση πηγαίνοντας Ηγουμενίτσα. Με σταμάτησε μικτό συνεργείο και έφαγα 3000 ΝΑΙ ΤΡΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ευρώ πρόστιμο. Ξαναφορτώνω τροχόσπιτο πελάτη ΠΟΤΕ.
georgedim έγραψε:
2)Άρθρο 10, παρ. 1α :
" Το ύψος του ασφαλίστρου της οδικής βοήθειας που καταβάλλεται στις ασφαλιστικές επιχειρήσεις είναι ελεύθερο υπό τις κατωτέρω προϋποθέσεις:
α) Το ασφάλιστρο πρέπει να είναι τουλάχιστον ανάλογο με τα λειτουργικά έξοδα του κλάδου της οδικής βοήθειας και δεν πρέπει να δημιουργείται αθέμιτος ανταγωνισμός προς άλλες επιχειρήσεις οδικής βοήθειας.
Η αυτή προϋπόθεση ισχύει και ως προς το ύψος της συνδρομής
."
Άρθρο 11, παρ. 4 :
" .....Το αυτό ισχύει και όταν η επιχείρηση που διαθέτει τα μέσα και την άδεια παροχής οδικής βοήθειας αναλάβει υποχρέωση προς άλλη επιχείρηση οδικής βοήθειας να παρέχει οδική βοήθεια και σε άλλα κράτη, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος."

επομένως ο ισχυρισμός, ότι το ποσό συνδρομής δεν καλύπτει τα λειτουργικά έξοδα της "μαμάς" εταιρείας για παροχή Ο.Β. εκτός Γερμανίας, δεν είναι και πολύ σύννομος για τα Ελληνικά δεδομένα.

Ο σκοπός σύστασης του γραφείου στην Ελλάδα. Απόσπασμα απο το ΦΕΚ. Σκοπός της εταιρείας είναι: Η πραγματοποίηση οποιασδήποτε εμπορικής δραστηριότητας στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, συμπεριλαμβανομένων ενδεικτικώς της παροχής υπηρεσιών τηλεφωνικού κέντρου, οργάνωσης των υπηρεσιών, καθώς επίσης και της εκτέλεσης εντολών που παρέχουν τρίτοι. Δεν είναι λοιπόν γραφείο ΟΒ αλλά γραφείο υπηρεσιών.

Δεν υπάρχει λοιπόν "μαμά" εταιρία και κόρη εδώ στην Ελλάδα. Για αυτό και κάνουμε την αίτηση εγγραφής μας στην Γερμανία και πληρώνουμε επίσης την συνδρομή μας εκεί. ΔΕΝ έχει καμία σχέση με Ελληνικό δίκαιο. Το γραφείο εδώ είναι μόνο γραφείο εξυπηρέτησης Γερμανών τουριστών. Εμείς το επικοινωνήσαμε και ενημερώσαμε τον κόσμο και όποιος θέλει και κρίνει ότι τον συμφέρει είναι συνδρομητής τους.Όποιος δεν συμφωνεί δεν ανανεώνει. Απλά
.
georgedim έγραψε:
Προσωπικά θα επιθυμούσα όταν η ADAC κρίνει ότι κάποιος πελάτης της υπερβαίνει το οικονομικό όριο που θεωρεί ότι την ζημιώνει πλέον, να του αποστέλλει ΑΜΕΣΑ προσωπική επιστολή και να τον ενημερώνει ότι δεν την συμφέρει πλέον η παροχή Ο.Β. εκτός Γερμανίας, και όχι να γίνεται αντιληπτό όταν την .....χρειαζόμαστε.
Δεν υπάρχει αυτό. Ο joskem δεν ενημερώθηκε όταν χρειάστηκε οδική βοήθεια. Του στάλθηκε επιστολή στο σπίτι και παρόλο τον εκνευρισμό και την στεναχώρια του ακυρώσαμε την συνδρομή του, η ADAC θα του επιστρέψει το υπόλοιπο των χρημάτων της συνδρομής του ( δεν το κάνει κανένας ) για το διάστημα μέχρι την λήξη της συνδρομής και κάναμε σήμερα νέα αίτηση στο όνομα της γυναίκας του!!!
georgedim έγραψε:
3) Βάσει του ΦΕΚ που δημοσίευσε παραπάνω ο Γιωργάκος και βάσει του αρθρου 3, παρ. 8 του ν. 3651/2008 και ο ισχυρισμός :
"Η ADAC ΔΕΝ άνοιξε γραφείο στην Ελλάδα για εμάς αδέρφια. Άνοιξε γραφείο για να εξυπηρετήσει τους συνδρομητές τις που έρχονται να κάνουν διακοπές στην Ελλάδα."
δεν στέκει νομικά, γιατί όλες οι εταιρείες που δραστηριοποιούνται εμπορικά στην Ελλάδα, έχουν ίσες υποχρεώσεις & δικαιώματα απέναντι στους πελάτες τους και το ίδιο ισχύει και αντιστρόφως.

Μόνος σου το λές φίλε georgedim. Δραστηριοποιούνται εμπορικά οι άνθρωποι. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΝΑΨΑΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ. Συγνώμη για τα κεφαλαία αλλά θα σκάσω. Μπερδεύουμε την ADAC Γερμανίας με το γραφείο της Αθήνας. Δημιουργήθηκε για τους Γερμανους τουρίστες και εμείς τους χρησιμοποιούμε ώστε μας εξυπηρετούν και εμάς.
georgedim έγραψε:
Θέλω να πιστεύω ότι από αυτή τη συζήτηση θα προκύψει κάτι ουσιαστικό καθώς επίσης και να ενημερωθούμε όλοι μας για τις υποχρεώσεις που σαφώς και δικαίως απορρέουν από τις συμβάσεις που υπογράφουμε αλλά και για τα δικαιώματα μας που σαφέστατα απορρέουν, επίσης από τους ισχύοντες νόμους της Ελληνικής επικράτειας.

Συμφωνώ και πάλι ότι πρέπει να γνωρίζουμε τα δικαιώματα μας και όχι μόνο να τα γνωρίζουμε αλλά να τα διεκδικούμε κιόλας. Αλλά να το κάνουμε ΣΩΣΤΑ. Οι συνδρομητές οδικής βοήθειας της ADAC έχουν συνάψει σύμβαση με την Γερμανική εταιρία οπότε η σύμβαση αυτή διέπεται από το Γερμανικό δίκαιο με ότι αυτό συνεπάγεται. Ούτε αίτηση στην Ελλάδα κάναμε, ούτε εδώ πληρώνουμε.

Εμείς έχουμε γράψει πάνω απο 1000 συνδρομητές στην Ελλάδα τα τελευταία 4-5 χρόνια. Μέχρι σήμερα έχω ακούσει 4-5 να έχουν κάποιο παράπονο και δικαιολογημένα έχουν αυτό το παράπονο. Είναι λογικό να υπάρχουν και μη ευχαριστημένοι. Αλλά 4-5 στους 1000 είναι πολύ μικρό ποσοστό.

Πάντα στην διάθεση σας.
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 18 Μάης 2013 - 16:39

Αυτό που τελικά καταλαβαίνω (...χωρίς να κάνω τον ειδικό), είναι ότι υπάρχει μια ....τεράστια ασάφεια στο τοπίο των ρυμουλκομένων, όπου επιτρέπει τέτοιες ...."θολές" καταστάσεις.

Αν αυτή η ασάφεια είναι θέμα ....ερμηνείας νόμων ή ....κακής διατύπωσης ή και ....αδιαφορίας προσέγγισης του θέματος εκ μέρους των υπευθύνων, .....είναι ένα πολύ μεγάλο και διαφορετικό θέμα.

Αδυνατώ να κατανοήσω εν έτει 2013, γιατί θα πρέπει να συνεχίζουμε να ταλαιπωρούμαστε ....για τα αυτονόητα, που όμως ισχύουν εδώ και δεκαετίες σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.

Βάσει των ισχυόντων νόμων που διέπουν την ασφάλιση οχημάτων και είναι :
- το ΠΔ 237/1986 (ΦΕΚ 110Α') και
- ο ν. 3557/2007 που τροποποίησε κάποιες διατάξεις του ΠΔ 237.

"Αυτοκίνητο όχημα είναι το επί του εδάφους και όχι επί τροχιών με μηχανική δύναμη ή με ηλεκτρική ενέργεια κινούμενο όχημα, ανεξάρτητα αριθμού τροχών. Ώς αυτοκίνητο θεωρείται και κάθε ρυμουλκόμενο όχημα ΣΥΖΕΥΓΜΕΝΟ μετά του κυρίως αυτοκινήτου ή ΜΗ, ως και ποδήλατο εφοδιασμένο με βοηθητικό κινητήρα".

Με τα ....λιγοστά Ελληνικά που γνωρίζω, και το ρυμουλκούμενο όχημα (βάσει αυτού του νόμου) θεωρείται αυτοκίνητο (....συζευγμένο ή μη).

Βάσει του ν. 3651/2008, άρθρο 8, παρ. 6 που διέπει την Ο.Β. :
" Όλες οι επιχειρήσεις οδικής βοήθειας οχημάτων μπορούν να χρησιμοποιούν για την ανέλκυση, τη ρυμούλκηση και τη μεταφορά των οχημάτων των ασφαλισμένων και των συνδρομητών τους, επιχειρήσεις γερανών....."

Επίσης αυτό που καταλαβαίνω ....εγώ, είναι ότι αναφέρει για "....οχήματα των ασφαλισμένων και συνδρομητών τους..." και όχι για "....ασφαλισμένα οχήματα...." που είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική έννοια.

Επομένως που βρίσκεται το πρόβλημα για την παροχή οδικής βοήθειας σε περίπτωση ρυμουλκούμενου ;

Τέλος πάντων, νάταν το ....μόνο παράδοξο σ' αυτή τη χώρα !!!


Αντώνη όσον αφορά την "ανεξάρτητη άδεια κυκλοφορίας τροχόσπιτου", με βρίσκεις σύμφωνο ΕΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ εφαρμοσθεί σωστά και όχι για καθαρά εισπρακτικούς λόγους, και θα λύσει πολλά προβλήματα στο χώρο, ....δεν ξέρω όμως πόσο θα εξυπηρετήσει (προς το καλύτερο) το θέμα που συζητάμε.

Τώρα για την "...οποιασδήποτε εμπορική δραστηριότητα στην Ελλάδα..."της ADAC, που προβλέπεται στο ΦΕΚ σύστασης της, επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη.

"Εμπορική δραστηριότητα" νοείται και η παροχή υπηρεσιών Ο.Β., με βάσει το ισχύον Εμπορικό Δίκαιο, και όλες οι εντός Ελλάδος δραστηριοποιούμενες εταιρείες υπόκεινται στην Ελληνική νομοθεσία.

Ίσως η ειδοποιός διαφορά να υπάρχει σε αυτό που έγραψες, ότι επειδή η εγγραφή γίνεται στη Γερμανία, η όλη σύμβαση διέπεται από το Γερμανικό δίκαιο.
Γι΄αυτό ας απαντήσουν ή μας δώσουν τα φώτα τους οι νομικοί μας (....Γιώργο Π. ακούς hi8 )



Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από almak Σαβ 18 Μάης 2013 - 18:09

Εγώ από την κουβέντα σας κρατάω αυτό που έχω καταλάβει εδώ και καιρό ( είναι η 3η χρονιά που πληρώνω ADAC ) πως αν για οποιοδήποτε λόγο ακινητοποιηθεί το αυτοκινητό μου, ΜΟΝΟ η ADAC θα μου δώσει λύση και για το τροχοσπιτό μου.
Γι αυτό και μόνο τον λόγο ξοδεύω αυτά τα ευρώ κάθε χρόνο .
Βέβαια κι εγώ στην αρχή νόμισα πως μπορώ να εκμεταλευθώ την περίπτωση και να τους καλώ σε οτιδήποτε συμβαίνει ....... όμως γρήγορα κατάλαβα από παλαιότερες δημοσιεύσεις μελών πως οι Γερμανοί είναι το ίδιο έξυπνοι με εμένα και μάλιστα πριν από εμένα Rolling Eyes Rolling Eyes

Όταν και όποτε λυθεί το θέμα της ξεχωριστής άδειας κυκλοφορίας τροχοσπίτων , τότε και μόνο τότε θα έχουμε επιλογή στην ΟΒ.

ΥΓ. Μια ερώτηση μόνο.
Γράφτηκε πως οι εγχώριες ΟΒ κατά παραγγελία της ADAC παρανόμος ρυμουλκούν τροχόσπιτα προς εξυπηρέτησής της και κατά προέκταση των πελατών της. Τελικά τα ρυμουλκούν ή τα φορτώνουν ?????????
almak
almak


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 18 Μάης 2013 - 19:01

almak έγραψε:
Τελικά τα ρυμουλκούν ή τα φορτώνουν ?????????

joskem έγραψε:Να παραθέσω λοιπόν και τη δική μου εμπειρία από ADAC.
Τον Ιούλιο ξέμεινα με το αυτοκίνητο και το τροχόσπιτο στο ΣΕΑ Μεγάρων.

Κάλεσα ADAC σε Γερμανία, έγινε αυτόματη εκτροπή σε Ελλάδα και ζήτησα να με πάνε σε συνεργείο στα Μέγαρα αλλά αντιπρότειναν να με πάνε Αθήνα στο κεντρικό service citroen γιατί δεν ξέραμε την ακριβή βλάβη του αυτοκινήτου και να μην μπλέξω...Είχανε δίκιο φυσικά.

Αυτό ήταν και το μοναδικό τηλ που έκανα. Από εκεί και πέρα μιλήσαμε πάνω από 10 φορές με δική τους χρέωση.

Μου είπαν ότι συνεργάζονται με ΕΛΠΑ αλλά επειδή δεν μπορεί η ΕΛΠΑ να πάρει και το τροχόσπιτο, θα στέλνανε Interamerican όπως και έγινε.

Φορτώσανε λοιπόν το αυτοκίνητο, βάλαν το τροχόσπιτο πίσω στον κοτσαδόρο του φορτηγού και εκεί διαπιστώσανε ότι είχανε 7πολική πρίζα ενώ εγώ έχω 13πολική. Αμέσως φέρανε αυτοκίνητο φάρο να μας συνοδέύσει στην Αθήνα.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από almak Σαβ 18 Μάης 2013 - 20:49

Γιωργάκος έγραψε:
almak έγραψε:
Τελικά τα ρυμουλκούν ή τα φορτώνουν ?????????

joskem έγραψε:

Φορτώσανε λοιπόν το αυτοκίνητο, βάλαν το τροχόσπιτο πίσω στον κοτσαδόρο του φορτηγού και εκεί διαπιστώσανε ότι είχανε 7πολική πρίζα ενώ εγώ έχω 13πολική. Αμέσως φέρανε αυτοκίνητο φάρο να μας συνοδέύσει στην Αθήνα.
Πράγματι είχα διαβάσει την συγκεκριμένη δημοσίευση ... αλλά την είχα ξεχάσει .
Ευχαριστώ.

Τελικά παραμένει η απορία πώς για χάρην της ADAC ρυμουλκούν ενώ κατευθείαν για εμάς δεν γίνεται Suspect Suspect Suspect !!!!!
almak
almak


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Κυρ 19 Μάης 2013 - 23:56

almak έγραψε:Εγώ από την κουβέντα σας κρατάω αυτό που έχω καταλάβει εδώ και καιρό ( είναι η 3η χρονιά που πληρώνω ADAC ) πως αν για οποιοδήποτε λόγο ακινητοποιηθεί το αυτοκινητό μου, ΜΟΝΟ η ADAC θα μου δώσει λύση και για το τροχοσπιτό μου.
Γι αυτό και μόνο τον λόγο ξοδεύω αυτά τα ευρώ κάθε χρόνο .
Βέβαια κι εγώ στην αρχή νόμισα πως μπορώ να εκμεταλευθώ την περίπτωση και να τους καλώ σε οτιδήποτε συμβαίνει ....... όμως γρήγορα κατάλαβα από παλαιότερες δημοσιεύσεις μελών πως οι Γερμανοί είναι το ίδιο έξυπνοι με εμένα και μάλιστα πριν από εμένα Rolling Eyes Rolling Eyes

Όταν και όποτε λυθεί το θέμα της ξεχωριστής άδειας κυκλοφορίας τροχοσπίτων , τότε και μόνο τότε θα έχουμε επιλογή στην ΟΒ.

ΥΓ. Μια ερώτηση μόνο.
Γράφτηκε πως οι εγχώριες ΟΒ κατά παραγγελία της ADAC παρανόμος ρυμουλκούν τροχόσπιτα προς εξυπηρέτησής της και κατά προέκταση των πελατών της. Τελικά τα ρυμουλκούν ή τα φορτώνουν ?????????

Άλεξ καλησπέρα,
καλά το πήγες και συμφωνώ με αυτά που γράφεις εκτός το ότι κατα παραγγελία της ADAC παρανομούν οι Ελληνικές ΟΒ. Παιδιά πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε μην βρούμε κανένα νομικό μπελά απο κανέναν. Η ADAC δεν παρήγγειλε σε καμία ΟΒ να παρανομήσει. Το κάνουν οι ΟΒ προφανώς κατόπιν συμφωνίας τους για τις υπηρεσίες που θα προσφέρουν στους συνδρομητές της ADAC. Και για αυτό τους πληρώνει η ADAC αυτά τα χρήματα που ζητάνε.
Να είσαι καλά.
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Δευ 20 Μάης 2013 - 0:05

almak έγραψε:
Γιωργάκος έγραψε:
almak έγραψε:
Τελικά τα ρυμουλκούν ή τα φορτώνουν ?????????

joskem έγραψε:

Φορτώσανε λοιπόν το αυτοκίνητο, βάλαν το τροχόσπιτο πίσω στον κοτσαδόρο του φορτηγού και εκεί διαπιστώσανε ότι είχανε 7πολική πρίζα ενώ εγώ έχω 13πολική. Αμέσως φέρανε αυτοκίνητο φάρο να μας συνοδέύσει στην Αθήνα.
Πράγματι είχα διαβάσει την συγκεκριμένη δημοσίευση ... αλλά την είχα ξεχάσει .
Ευχαριστώ.

Τελικά παραμένει η απορία πώς για χάρην της ADAC ρυμουλκούν ενώ κατευθείαν για εμάς δεν γίνεται Suspect Suspect Suspect !!!!!

Για εμάς απευθείας δεν γίνεται για έναν και μόνο λόγο. Πως γίνεται νόμιμα η ρυμούλκηση στην Ελλάδα? Με αυτή την ριμάδα άδεια έλξεως. Που βγαίνει αυτή?? Σε συγκεκριμένο αυτοκίνητο. 10 αυτοκίνητα να έχεις μόνο σε ένα βγάζεις άδεια έλξης. Τα επαγγελματικά φορτηγά επιτρέπονται να ρυμουλκούν? Όχι. Τι έχουν οι ΟΒ. Φορτηγά. Επιτρέπονται αυτά να ρυμουλκούν. ΟΧΙ.
Πότε θα γίνει επιτέλους αυτό????????? Όταν βγει άδεια κυκλοφορίας στο τροχόσπιτο ανεξάρτητη από το αυτοκίνητο τότε θα μπορεί να το ρυμουλκεί όποιος έχει την ελκτική ικανότητα.

Για να δείτε το παράλογο της χώρας μας, να ξέρετε ότι πχ Αλογατιέρες στην Ελλάδα δεν επιτρέπονται καν να κυκλοφορούν. Γιατί???? Δεν θα πάρεις απάντηση απο κανένα. Σε όλη την Ευρώπη φυσικά κυκλοφορούν.

Και για να κλείσω το θέμα της ΟΒ με το τροχόσπιτο.
Πέρυσι ένας Γερμανός αρρώστησε και έπρεπε επίγον να μεταφερθεί αεροπορικός στην Γερμανία. Η ADAC πήρε απο την Χαλκιδική τον άνθρωπο, το μετέφερε στο αεροδρόμιο και το αυτοκίνητο το φόρτωσε μια ΟΒ και το πήγε σε σημείο μεταφόρτωσης της ADAC στην Θεσσαλονίκη κι η ΟΒ έστειλε με ιδιωτικό ΙΧ οδηγό της να το φέρει στην Θεσσαλονίκη. Ούτε το ρυμούλκησε ούτε το φόρτωσε!!! Παράλογα αλλά Ελληνικά πράγματα. Ουσία είναι ότι η ADAC καλύπτει το τροχόσπιτο.
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Δευ 20 Μάης 2013 - 0:30

georgedim έγραψε:Αυτό που τελικά καταλαβαίνω (...χωρίς να κάνω τον ειδικό), είναι ότι υπάρχει μια ....τεράστια ασάφεια στο τοπίο των ρυμουλκομένων, όπου επιτρέπει τέτοιες ...."θολές" καταστάσεις.

Δεν υπάρχει αδερφέ georgedim ασάφεια.. Τρέλα υπάρχει. Ενώ το τροχόσπιτο πληρώνει τέλη κυκλοφορίας και ενώ θεωρείται όχημα απο τον ΚΟΚ και άλλες διατάξεις του κράτους, υπάρχει αυτή η αστεία άδεια έλξης και μας κάνει κουλουβάχατα. Αν είχαμε άδεια κυκλοφορίας θα τελειώναν όλα θετικά. Και ο φόβος για εισπρακτικούς λόγους είναι αστεία δικαιολογία συγνώμη που το λέω έτσι. Ήδη πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας. Τι άλλο να μας βάλουν να πληρώνουμε. Και στο κάτω κάτω μας ενδιαφέρει να λύσουμε όλα αυτά που συζητάμε ή θέλουμε αιωνίως να έχουμε αυτά τα προβλήματα?

Αν αυτή η ασάφεια είναι θέμα ....ερμηνείας νόμων ή ....κακής διατύπωσης ή και ....αδιαφορίας προσέγγισης του θέματος εκ μέρους των υπευθύνων, .....είναι ένα πολύ μεγάλο και διαφορετικό θέμα.

Αδυνατώ να κατανοήσω εν έτει 2013, γιατί θα πρέπει να συνεχίζουμε να ταλαιπωρούμαστε ....για τα αυτονόητα, που όμως ισχύουν εδώ και δεκαετίες σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. +100000000000000000

Βάσει των ισχυόντων νόμων που διέπουν την ασφάλιση οχημάτων και είναι :
- το ΠΔ 237/1986 (ΦΕΚ 110Α') και
- ο ν. 3557/2007 που τροποποίησε κάποιες διατάξεις του ΠΔ 237.

"Αυτοκίνητο όχημα είναι το επί του εδάφους και όχι επί τροχιών με μηχανική δύναμη ή με ηλεκτρική ενέργεια κινούμενο όχημα, ανεξάρτητα αριθμού τροχών. Ώς αυτοκίνητο θεωρείται και κάθε ρυμουλκόμενο όχημα ΣΥΖΕΥΓΜΕΝΟ μετά του κυρίως αυτοκινήτου ή ΜΗ, ως και ποδήλατο εφοδιασμένο με βοηθητικό κινητήρα".

Με τα ....λιγοστά Ελληνικά που γνωρίζω, και το ρυμουλκούμενο όχημα (βάσει αυτού του νόμου) θεωρείται αυτοκίνητο (....συζευγμένο ή μη).

Βάσει του ν. 3651/2008, άρθρο 8, παρ. 6 που διέπει την Ο.Β. :
" Όλες οι επιχειρήσεις οδικής βοήθειας οχημάτων μπορούν να χρησιμοποιούν για την ανέλκυση, τη ρυμούλκηση και τη μεταφορά των οχημάτων των ασφαλισμένων και των συνδρομητών τους, επιχειρήσεις γερανών....."

Επίσης αυτό που καταλαβαίνω ....εγώ, είναι ότι αναφέρει για "....οχήματα των ασφαλισμένων και συνδρομητών τους..." και όχι για "....ασφαλισμένα οχήματα...." που είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική έννοια.

Επομένως που βρίσκεται το πρόβλημα για την παροχή οδικής βοήθειας σε περίπτωση ρυμουλκούμενου ;

Όλα αυτά που γράφεις και δίκαιο να έχεις στην ερμηνεία που δίνεις στις διατάξεις θα κολλήσεις στην νομιμότητα της ρυμούλκησης. Ρυμούλκηση επιτρέπεται μόνο με άδεια έλξης και δεν επιτρέπεται επ ουδενί σε επαγγελματικά φορτηγά. Να τα φορτώσουν δεν μπορούν γιατί τα φορτηγά τους δεν είναι κατασκευασμένα και προετοιμασμένα να φορτώσουν τροχόσπιτα, οπότε πρόβλημα....

Τέλος πάντων, νάταν το ....μόνο παράδοξο σ' αυτή τη χώρα !!!


Αντώνη όσον αφορά την "ανεξάρτητη άδεια κυκλοφορίας τροχόσπιτου", με βρίσκεις σύμφωνο ΕΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ εφαρμοσθεί σωστά και όχι για καθαρά εισπρακτικούς λόγους, και θα λύσει πολλά προβλήματα στο χώρο, ....δεν ξέρω όμως πόσο θα εξυπηρετήσει (προς το καλύτερο) το θέμα που συζητάμε.

Θα λύσει το πρόβλημα 100%. Έχοντας άδεια κυκλοφορίας ανεξάρτητη θα επιτραπεί η ρυμούλκηση του τροχοσπίτου εφόσον ακολουθηθούν οι ευρωπαικές οδηγίες, σε όποιον έχει την ελκτική ικανότητα άρα και στα φορτηγά και αυτά σίγουρα μπορούν να ρυμουλκούν και το ποιο βαρύ τροχόσπιτο.

Τώρα για την "...οποιασδήποτε εμπορική δραστηριότητα στην Ελλάδα..."της ADAC, που προβλέπεται στο ΦΕΚ σύστασης της, επέτρεψε μου να έχω διαφορετική άποψη.

"Εμπορική δραστηριότητα" νοείται και η παροχή υπηρεσιών Ο.Β., με βάσει το ισχύον Εμπορικό Δίκαιο, και όλες οι εντός Ελλάδος δραστηριοποιούμενες εταιρείες υπόκεινται στην Ελληνική νομοθεσία.

Φίλε georgedim καλώς έχεις διαφορετική άποψη αλλά σε παρακαλώ προσπάθησε να καταλάβεις ότι το γραφείο εδώ είναι ένας μεσολαβητής-διεκπεραιωτής της ADAC στην Ελλάδα για τους Γερμανούς τουρίστες. Όταν κατάλαβα τι κάνουν, είπα οκ θα γράφουμε συνδρομητές γιατί είναι η καλύτερη ΟΒ στον κόσμο με διαφορά ( απο προσωπικές αλλά και πελατών και φίλων εμπειρίες ) και θα μπορεί ο Έλληνας συνδρομητής να εξυπηρετείτε ώρες γραφείου απο το εδώ γραφείο στην Αθήνα και αν είναι κάτι εκτός ωραρίου γραφείου έ τότε τηλέφωνο στην Γερμανία. Η "εμπορική δραστηριότητα" αυτό αφορά και Ο Χ Ι ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ. Δεν παρέχει οδική βοήθεια αυτό το γραφείο. Πως να το κάνουμε!

Ίσως η ειδοποιός διαφορά να υπάρχει σε αυτό που έγραψες, ότι επειδή η εγγραφή γίνεται στη Γερμανία, η όλη σύμβαση διέπεται από το Γερμανικό δίκαιο.
Γι΄αυτό ας απαντήσουν ή μας δώσουν τα φώτα τους οι νομικοί μας (....Γιώργο Π. ακούς hi8 )

Δεν θέλω να κάνω τον νομικό ας απαντήσει ο Γιώργης αλλά όταν η σύμβαση γίνεται στην Γερμανία, η αίτηση υπογράφεται στα Γερμανικά ούτε καν στην Ελληνική γλώσσα *, η πληρωμή γίνεται στην Γερμανία, η αλληλογραφία τους γίνεται μόνο στα Γερμανικά, έ που να κολλήσει το Ελληνικό δίκαιο??

*( μόνο οι παροχές υπάρχουν στο site μας στα Ελληνικά και αυτό το κάνανε όχι για να γράφουν συνδρομητές στην Ελλάδα αλλά για τους Έλληνες μετανάστες που πήγαν στην Γερμανία και δεν μάθανε καλά Γερμναικά η ADAC έβγαλε τις παροχές στην γλώσσα μας για να μπορούν να συνενοηθούν. ) Μπορώ επίσης να σου πώ ότι το εδώ γραφείο δεν είναι ιδιαίτερα χαρούμενο που εμείς γράφουμε συνδρομητές. Και ξέρεις γιατί? Γιατί δημιουργούνται τέτοιες παρεξηγήσεις όπως αυτές που γράφουμε και δεν τους αρέσει. Η Γερμανία που το συζήτησα δεν έχουν κανένα πρόβλημα να γράφουν συνδρομητές.

antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από antonis Z Δευ 20 Μάης 2013 - 0:33

Ιδού και το έγγραφο που συμφωνεί με την άποψη του georgedim ότι το τροχόσπιτο είναι επιτέλους όχημα αλλά δυστυχώς η άδεια έλξης έχει άλλη άποψη.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

απο το δικό μας φόρουμ : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 4 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 20 Μάης 2013 - 12:16

antonis Z έγραψε:
........το έγγραφο που συμφωνεί με την άποψη του georgedim ότι το τροχόσπιτο είναι επιτέλους όχημα .......


Αντώνη, ....μια διόρθωση.
Δεν αποτελεί προσωπική μου άποψη, η ανάρτηση του ισχύοντος Προεδρικού διατάγματος, που περιγράφει σαφώς τον ορισμό του τι είναι "όχημα".

Και κάποιες σκέψεις ......προς απάντηση (από τους αρμοδίους) & λογικό προβληματισμό :
1) Βάσει του άρθρου 88 του Κ.Ο.Κ., το «ειδικό σημείωμα προσάρτησης ρυμουλκούμενου οχήματος», όταν υπάρχει, επέχει θέση αδείας κυκλοφορίας για το τροχόσπιτο.

2) Το τροχόσπιτο πληρώνει τέλη κυκλοφορίας (εφ΄όσον διαθέτει το παραπάνω σημείωμα) και επιβάλλεται να είναι ασφαλισμένο.

3) Θεωρείται όχημα βάσει του ΠΔ 237/1986 (ΦΕΚ 110Α')

4) Βάσει του ν. 3651/2008 (ΦΕΚ 44Α') :,
- "τα οχήματα Ο.Β. είναι δυνατόν να εξοπλίζονται με μηχανήματα ανέλκυσης, ρυμούλκησης και να φέρουν διάφορα εργαλεία και ανταλλακτικά πρώτης ανάγκης",
- "Οδική βοήθεια οχημάτων είναι κάθε δραστηριότητα που περιλαμβάνει εργασίες, οι οποίες εκτελούνται σε περίπτωση ατυχήματος ή βλάβης οδικού οχήματος που το ακινητοποιεί ή δυσχεραίνει την κυκλοφορία του"
- "α. Οι εργασίες αυτές είναι οι ακόλουθες:
i) Η επί τόπου επισκευή του οχήματος.
ii) Η μεταφορά του οχήματος, μέχρι τον πλησιέστερο ή καταλληλότερο τόπο για την επί τόπου επισκευή του.

5) Βάσει του άρθρου 10 του Ελληνικού Συντάγματος (Δικαίωμα αναφοράς προς τις αρχές) :
"Kαθένας ή πολλοί μαζί έχουν το δικαίωμα, τηρώντας τους νόμους του Kράτους, να αναφέρονται εγγράφως στις αρχές, οι οποίες είναι υποχρεωμένες να ενεργούν σύντομα κατά τις κείμενες διατάξεις και να απαντούν αιτιολογημένα σε εκείνον, που υπέβαλε την αναφορά, σύμφωνα με το νόμο".

Μήπως θα έπρεπε να τεθεί το ερώτημα αφ' ενός προς τις ασφαλιστικές εταιρείες και αφ΄ετέρου προς το Υπουργείο Μεταφορών, Υποδομών & Δικτύων και να έχουμε μια ΕΠΙΣΗΜΗ έγγραφη απάντηση ;

Με όλα αυτά που διαβάσατε παραπάνω, που βρίσκετε να υπάρχει ΝΟΜΙΚΟ κώλυμα παροχής οδικής βοήθειας, από τις δραστηριοποιούμενες εταιρείες του χώρου, σε περίπτωση έλξης τροχόσπιτου από ΕΙΧ ;

Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης