www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

+40
Ddimi
kostas_st
Patrinos
packman
lander474
Nef
almak
Νικόλας Μητσόπουλος
sxeni
spyrosbhta
traveller
antreas hobby
ladakias
krokodeilos
magbas
dimisgv
pangeo
ktRinity
driblia
pilot
Batfalcon
hobby560
teohunter
georgemv
triptec
caminador
gsalonica
vzol48
ritsak
antonis Z
friar
kukosg
gklept
mitsaras
Aigagros
Georgedim
dimitsiou
Maximos
Γιωργάκος
sv1edy
44 απαντήσεις

Σελίδα 9 από 16 Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 12 ... 16  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από dimitsiou Παρ 23 Δεκ 2016 - 13:35

Βρε λέτε να φάμε καμιά ήττα καλοκαιριάτικα;
dimitsiou
dimitsiou


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Maximos Παρ 23 Δεκ 2016 - 17:57

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:
Καταθέτει κάποιος στο ΥΜΕ την άδεια έλξης  να πάρει βεβαίωση για την εφορία να μην πληρώνει τα τέλη κυκλοφορίας .

Ερώτηση

Όταν θα χρειαστεί να ξανά πάρει την άδεια έλξης θα του δώσουν αυτή που κατέθεσε στο ΥΜΕ ή θα του πουν φέρε μας έγκριση τύπου για το τροχόσπιτο να εκδώσουμε νέα άδεια κυκλοφορίας του ;
Γιώργο, πολύ καλή ερώτηση ... και μας βάζεις σε έννοιες βεβαίως βεβαίως !
Από την άλλη, αν γίνει σχετική ερώτηση στο Υπουργείο ... μπορεί και να δώσουμε ιδέες ...
... ιδέες μάλιστα, που ενδέχεται να μας κοστίσουν ... Wink

Θεωρητικά πάντα, δεν νομίζω ότι θα ζητηθούν στοιχεία για να εκδοθεί καινούργια άδεια.
Από την στιγμή, όπου αυτή που έχουμε είναι σε ισχύ, λογικά, δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης ... λογικά πάντα ! Rolling Eyes
Βέβαια, η άδεια έλξης, ένα απλό χαρτί είναι ... δεν είναι άδεια κυκλοφορίας ...

Όπως είπα, αυτό λέει η λογική ... η κοινή λογική ...
... για την λογική του Υπουργείου, με όσα συμβαίνουν ... κανείς δεν ξέρει ... Cool
Δε μου περισσεύουν τα 140 € ... αλλά δεν το βλέπω να την καταθέτω.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από traveller Παρ 23 Δεκ 2016 - 18:13

...............   what ...........   sad5 ...........   thin5
Λετε να'χουμε και κ'ανα τετοιο ντραβαλο  ????



... Κι'εγω δυσκολα θα κατεθετα την αδεια ελξης ...
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 23 Δεκ 2016 - 18:52


Δεν θα έπρεπε "λέω εγώ τώρα" όπως γίνετε  με τις πινακίδες των αυτ/των να καταθέτεις και την άδεια έλξης στην εφορία και όχι στο ΥΜΕ ;
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από tabbert Δευ 26 Δεκ 2016 - 22:14

gia να παρεις την αδεια ελξης εφοσον την εχεις καταθεσει στο υπουργεθιο συγκοινωνιων δεν θες καμια εγκριση τυπου....την εχω καταθεσει 2 γορες και τυην εχω παρει 2 φορες οποτε πας με την βεβειαωση στην εφορια και πληρωνεις τα τελη για τον χρονο που παιρνεις την αδεια ελξης ειτε αναλογικα ειτε ολοκληρα αναλογα την εποχη το αναφερω 100% σε ισχυ διοτι αρνουμε να πληρωσω 140 ευρα τελη για κατι που κινειτε 2 φορες το χρονο και ειδικα με τις μειωσεις μισθων ειναι ακομα πιο δυσκολο...οποτε το ιδιο το κρατος με σπρωχνει στην παρανομια με οτι ρισκο συνεπαγετε αυτο....γιατι για μια φορα που θα παω για 10 μερες συνεχομενες καμπινγκ το θεωρω τρελα να πληρωσω τελη για 2 μετακινησεις....παρανομος μεν αλλα δεν εχω και αλλη επιλογη.....και την καυαθετεις στο ΥΜΕ διοτι το πιανει σαν ρυμουλκα εκει κατατιθοντε και οι ρυμουλκες των φορτηγων....

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Κατάθεση άδειας έλξης.

Δημοσίευση από spyrosbhta Τετ 28 Δεκ 2016 - 10:04

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Λόγω ανωτέρας βίας θα καταθέσω αυτές τις μέρες την άδεια του τροχόσπιτου. Υπάρχει περίπτωσηη όταν θα την ξαναπάρω να μου βάλουν το φέσι του μηχανολόγου 1500 ευρώ για έκριση τύπου ή αυτό αφορά μονο μεταβιβάσεις;
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 28 Δεκ 2016 - 10:29


Σπύρο έχω κάνει την ίδια ερώτηση και εγώ .

Με τα γραφόμενα του Μανώλη δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα .

Και εγώ θα ήθελα να την καταθέσω αλλά φοβάμαι δεν τους εμπιστεύομαι

Σπύρο μετέφερα την ερώτησή σου  σε αυτό το θέμα όπου θα διαβάσεις απόψεις και απο άλλα μέλη μας.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 28 Δεκ 2016 - 17:59

Ο tabbert επιβεβαιώνει τα αυτονόητα, ....αλλά δεν αναφέρει Γιώργο, ποιες χρονιές έκανε την προσωρινή κατάθεση της άδειας έλξης.

Ας μην ξεχνάμε ότι το μέτρο της "εκ νέου" έγκρισης τύπου είναι σε ισχύ μετά τον Ιούλιο 2015. ....Πιο πρίν δεν υπήρχε ανάλογο θέμα.

Πάντως θα συμφωνήσω με την τοποθέτηση του Μάξιμου, ....με την επιφύλαξη ....οτι στη χώρα μας δεν πρυτανεύει πάντοτε η λογική και το αυτονόητοVery Happy
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από spyrosbhta Πεμ 29 Δεκ 2016 - 1:17

Δυστυχώς μάλλον επιβεβαιώνονται τα αρνητικά νέα. Βρήκα το ΦΕΚ 327/Β/12-10-2016, όπου στο άρθρο 17 γράφει:


Επανακυκλοφορία Μηχανήματος Έργων (Μ.Ε.) και οχήματος ειδικής κατηγορίας
1.Για την επανακυκλοφορία Μ.Ε. ή οχήματος ειδικής κατηγορίας, υποβάλλονται τα ακόλουθα δικαιολογητικά:
1.1Αίτηση......
1.2Έκθεση αυτοψίας από αρμόδιο υπάλληλο, κατηγορίας Π.Ε. ή Τ.Ε., κλάδου Μηχανικών, ειδικότητας Μηχ/ γων Ηλ/γων και ελλείψει αυτών, της πλησιέστερης προς το αντικείμενο ειδικότητας, της Δ.Τ.Ε.Π.Ε. ή της αρμόδιας Υπηρεσίας της Γ.Γ.Υ., για την εξακρίβωση των τεχνικών χαρακτηριστικών του Μ.Ε. ή του οχήματος ειδικής κατηγορίας και της κατάστασης του καθώς και τη συμφωνία αυτού με τα υποβληθέντα τεχνικά στοιχεία και τις διατάξεις του Κ.Ο.Κ., όπου απαιτείται (σύστημα πέδησης, οδήγησης, φωτισμού κ.λπ.). Όταν υπάρχει εγκεκριμένη αυτοψία της αρμόδιας Υπηρεσίας της Γ.Γ.Υ. ή Δ.Τ.Ε.Π.Ε. (η αυτοψία ισχύει για περίοδο ενός έτους) δεν απαιτείται νέα αυτοψία από τις Δ.Τ.Ε.Π.Ε.
1.3...

Αν και κάπου στην αρχή γράφει ΤΕΛΕΙΩΣ αόριστα: ε) όχημα ειδικής κατηγορίας: Όχημα που σχεδιάζεται και κατασκευάζεται για χρήση κυρίως σε εργοτάξια, ορυχεία, λατομεία, εγκαταστάσεις λιμένων ή αερολιμένων, χρήση από τις ένοπλες δυνάμεις, την πολιτική άμυνα, την πυροσβεστική υπηρεσία και τις δυνάμεις που είναι υπεύθυνες για την τήρηση της δημόσιας τάξης.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παρόλα αυτά βρήκα πως το αυτοκινούμενο θεωρείται όχημα ειδικής κατηγορίας ενώ τα τροχόσπιτα κατηγορίας Ο.
κατηγορίαΟ: Ρυμουλκούμενα σχεδιασμένα και κατασκευασμένα για τη μεταφορά εμπορευμάτων ή ατόμων καθώς και για την εξυπηρέτηση προσώπων

κατηγορία Ο1: Οχήματα κατηγορίας Ο που έχουν μέγιστη μάζα η οποία δεν υπερβαίνει τους 0,75 τόνους.

κατηγορία Ο2: Οχήματα κατηγορίας Ο που έχουν μέγιστη μάζα η οποία υπερβαίνει τους 0,75 τόνους, αλλά δεν υπερβαίνει τους 3,5 τόνους.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από spyrosbhta Πεμ 29 Δεκ 2016 - 1:36

Μία διόρθωση. Το αυτοκινούμενο είναι όχημα ειδικής χρήσης. Αυτοκινούμενα και τροχόσπιτα είναι όλα ειδικής κατηγορίας.
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από spyrosbhta Παρ 30 Δεκ 2016 - 10:33

Διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας το φεκ του 10/2016 βλέπω τα εξής: πως μόνο αν ζητήσεις αλλαγή πινακίδων ή άδειας λόγω κλοπής/καταστροφής/απώλειας δεν ζητείται έγκριση τύπου. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις φαίνεται πως το θέλει. Κατα συνέπεια δυστυχώς αναγκάζομαι να πληρώσω τέλη φέτος.
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 30 Δεκ 2016 - 16:11


Έτσι πρέπει να είναι, και εγώ αναγκαστικά τα πλήρωσα ...........
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από tabbert Κυρ 1 Ιαν 2017 - 14:48

δεν διευκρινιζει καθαρα οτι μιλαει για τροχοσπιτα.....αναφερει ρυμουλκουμενα εξυπηρετηση ατομων το τροχοσπιτο που κολλαει σε αυτο? αναφερετε ρητα με λεπτομερεια για μηχανηματα εργου τις κατηγοριες ...
αμα ηταν θα αναφεραν ρητα ρυμουλκουμενα τροχοσπιτα....πιο πολυ αναφερετε σε Μ.Ε. παρα σε ρυμουλκουμενα...δεν νομιζω οτι μας πιανει ο νομος....δεν εχω και κανα γνωστο να ρωτησω τι γινετε...και φοβαμε να παω μηπως και τους ξυπνησω και το αναψιλαφησουν οποτε αστο εκει που βρισκετε....εξαλλου το θεμα για την απωλεια πινακιδων δεν ισχυει μιας η πινακιδα των τροχοσπιτων ειναι απο εμας φτιαγμενη και οχι απο το υπουργειο...αυτο ισχυει σε ρυμουλκες φορτηγων .σε παλαιοτερη διαταξη σε μεταβιβαση ισχυε μονο η εγκριση τυπου και μαλιστα την εβγαλε σε τροχοσκηνη συγγενης μου με 60 ευρω που πληρωσε σε σχολη οδηγων που το ανελαβε και εκανε κανονικα την μεταβιβαση  το 2016 τον μαιο....εξαλλου αφου δεν αναφερετε ρητα και θαρα ρυμουλκουμενο τροχοσπιτο δεν εχω να φοβαμαι τιποτα....αν χρειαστει να τα παρω θα τα παρω με την αναλογικη χρεωση μηνα που θα την κανουν γνωστη απο φλεβαρη μιας και απο τωρα δεν ισχυει αν θελουν εγκριση τυπου ξανα στην παρανομια...

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από driblia Τρι 24 Ιαν 2017 - 1:49

Φίλοι καλημέρα λόγω ότι σκέπτομαι να αγοράσω ξανά μια μικρή βάρκα η φουσκωτό έως 5 μέτρα φυσικά φτηνό αν προκύψει, μου έχει μείνει μια εξαρουλα τετράχρονη καινούργια και το grs βυθόμετρο από την παλιά που είχα , και κάποια τρέλα με το παραγάδι , μου έλειψε αλήθεια σας λέω, επισκέφτηκα γραφείο μηχανολόγου κάτω από το υπουργείο στην Αγ Παρασκευή με το νέο έτος να ρωτήσω τι γίνετε με το τρέιλερ της βάρκας χρειάζεται έγκριση τύπου διότι όλες πουλιόνται με το τρέιλερ, μήπως στην ουσία είναι πεταμένα χρήματα, η απάντηση του ήταν εάν το τρέιλερ είχε άδεια έλξης από τον προκάτοχο του δεν χρειάζεται έγκριση τύπου το ίδιο ισχύει και για την μπαγκαζιερα για δε το τροχόσπιτο είχε δεν είχε άδεια έλξης θέλει έγκριση τύπου οπότε μπορώ να αγοράσω πακέτο βάρκα τρέιλερ χωρίς να χάσω χρήματα από το τρέιλερ Στην επιμονή μου ότι το τροχόσπιτο που έχω αγοράσει είχε άδεια έλξης .από το υπουργείο της Αγ Παρασκευής την οποία την έχω εγώ στον φάκελο μου ήταν κάθετος θέλει έγκριση τύπου . πάντως επειδή υπάρχει η εντύπωση μεταξύ μας και η αισιοδοξία ότι ο νόμος αυτός κάποια στιγμή θα ανακληθεί θέλω να σας πω ότι μην είμαστε τόσο αισιόδοξοι λυπάμαι αλλά αυτή την άποψη έχω . Ενημερώστε και τον φιλο με τις τεχνικές ανησυχίες για την άδεια έλξης της κατασκευής του.



driblia


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από ladakias Τρι 13 Μαρ 2018 - 21:22

Να κάνω μια ερώτηση.εαν βγει έγκριση τύπου στην Ελλάδα για ένα τροχόσπιτο και θέλεις να το πουλήσεις μετά δεν πρέπει να ισχύει η έγκριση τύπου που έχεις βγάλει
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από pilot Τετ 14 Μαρ 2018 - 12:18

Απ' όσο ξέρω αν η έγκριση τύπου είναι του νέου νόμου με το γνωστό "1500άρι" δεν χρειάζεται πάλι το ποσό αλλά μόνο η αλλαγή του οχήματος στον νέο αγοραστή που εννοείται να πληρεί τις προϋποθέσεις έλξης για το συγκεκριμένο τροχόσπιτο. Αν είναι από τις παλιές εγκρίσεις δηλαδή 2014 και πίσω χρειάζονται όλα από την αρχή!
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από driblia Τετ 14 Μαρ 2018 - 22:06

Σωστά έτσι είναι . οι αντιδράσεις τελείωσαν το μπαξίσι πέρασε όλοι στο πάγκο για τα 1500 ευρώ αυτές τις δύσκολες μέρες και σε άλλα με υγεία. ήμουν μάντης κακών γεγονότων όταν έγραφα τον Ιανουάριο του 2017(πάντως επειδή υπάρχει η εντύπωση μεταξύ μας και η αισιοδοξία ότι ο νόμος αυτός κάποια στιγμή θα ανακληθεί θέλω να σας πω ότι μην είμαστε τόσο αισιόδοξοι λυπάμαι αλλά αυτή την άποψη έχω)

driblia


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από gsalonica Πεμ 23 Ιαν 2020 - 12:33

Από την σελίδα Zampetas camping megastor στο facebook
Αγαπητοί τροχοσπιτάδες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΕΛΟΣ η υπουργική απόφαση 3763/111/2015 (Β΄ 1163) που προέβλεπε, την χρονοβόρα και μεγάλου κόστους διαδικασία έγκρισης τύπου των οχημάτων ειδικού σκοπού στην οποία ανήκουν και τα τροχόσπιτα και τα αυτοκινούμενα τροχόσπιτα. Δημοσιεύθηκε εχθές 21/01/2020 με ΦΕΚ Β΄61 η νέα απλή διαδικασία.
Πλέον απαιτείται :
Για τα καινούργια : Η πανευρωπαϊκή ή εθνική έγκριση τύπου.
Για τα μεταχειρισμένα : Δελτίο τεχνικού ελέγχου στην Διεύθυνση μεταφορών με κόστος 53 € και υπεύθυνη δήλωση ότι δεν μεταβλήθηκαν τα αρχικά τεχνικά χαρακτηριστικά και το ίδιο στην μεταβίβαση των τροχοσπίτων και αυτοκινουμένων.
Η ισχύς της παρούσας απόφασης αρχίζει ένα (1) μήνα από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως δηλαδή απο 22/02/2020.
Διαβάστε εδώ όλο το ΦΕΚ : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από spyrosbhta Τρι 4 Φεβ 2020 - 0:04

Καλησπέρα, με τις πινακίδες των τροχόσπιτων που ήταν για Σεπτέμβριο έχουμε κανένα νεότερο?
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 9 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από spyrosbhta Πεμ 6 Φεβ 2020 - 22:13

Δε ξέρει κανείς παιδιά;
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 9 από 16 Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 12 ... 16  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης