www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

+40
Ddimi
kostas_st
Patrinos
packman
lander474
Nef
almak
Νικόλας Μητσόπουλος
sxeni
spyrosbhta
traveller
antreas hobby
ladakias
krokodeilos
magbas
dimisgv
pangeo
ktRinity
driblia
pilot
Batfalcon
hobby560
teohunter
georgemv
triptec
caminador
gsalonica
vzol48
ritsak
antonis Z
friar
kukosg
gklept
mitsaras
Aigagros
Georgedim
dimitsiou
Maximos
Γιωργάκος
sv1edy
44 απαντήσεις

Σελίδα 6 από 16 Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 16  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από georgemv Πεμ 7 Απρ 2016 - 16:44

Εγώ είμαι στην Allianz και η ασφάλιση κάθε νόμιμου ρυμουλκούμενου είναι δωρεάν μέσα στο βασικό πακέτο. Πολύ βολικό για να είμαι 100% νόμιμος όλη τη χρονιά.

georgemv


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από spyrosbhta Πεμ 7 Απρ 2016 - 23:15

Πλέον το τροχόσπιτο σε μένα βγαίνει 8 ευρώ... Αυτό με την allianz το ψάχνω αλλά ούτε λόγος για ρυμουλκούμενο...
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από spyrosbhta Πεμ 7 Απρ 2016 - 23:35

spyrosbhta έγραψε:Πλέον το τροχόσπιτο σε μένα βγαίνει 8 ευρώ... Αυτό με την allianz το ψάχνω αλλά ούτε λόγος για ρυμουλκούμενο...

Από 5 που ήταν (anytime).

Αλλά και αυτά τα παιδιά στα τηλεφωνικά κέντρα...

ΕΓΩ-μπλα μπλα επασφάλιστρο για τροχόσπιτο
-τρέιλερ.
ΕΓΩ-όχι. Τροχόσπιτο. Σε άλλη κατηγορία το έχετε.
-ναι το έχουμε ως ρυμουλκούμενο.
ΕΓΩ-όχι είναι σε άλλη κατηγορία τ ρ ο χ ο σ π ι τ ο.
-ναι μόλις  το πέρασα. θα λάβετε mail για τα λοιπά...

Μόλις άνοιξα το mail... για ένα μήνα 0,59 λεπτά του ευρώ Question confused affraid  Αντε άυριο ξανά τα τηλέφωνα...
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από georgemv Πεμ 7 Απρ 2016 - 23:56

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Από το 6μηνο συμβόλαιό μου. Αξίζει για τροχοσπιτάδες, αν η τιμή είναι ανταγωνιστική και στα υπόλοιπα.

georgemv


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από pilot Παρ 8 Απρ 2016 - 12:41

Μεγάλο θέμα ανοίξατε με τις ασφάλεις και το μελετάω λεπτομερώς... Εγω και στην International life που ήμουν και στην AIG μέχρι που παρέδωσα πινακίδες δεν μου έλεγαν κάτι ειδικό για τροχόσπιτο αλλά απλως για ρυμουλκό με 4 ρόδες (είναι 2 αξόνων το τροχόσπιτό μου) και πλήρωνα +15€ το εξάμηνο.
Όσο για τις πινακίδες τώρα όταν τις παρέδωσα είχα και την άδεια του τροχόσπιτου μαζί και ρωτάω παραδίδω κι αυτή? και Με ρώτησαν: Είναι αυτοκινούμενο? Όχι απαντάω το τραβάω με το αυτοκίνητο που παραδίδω πινακίδες. Ε τότε δε χρειάζεται να κάνεις κάτι ούτε να πληρώσεις τέλη για το τροχόσπιτο. Εμένα όμως τώρα με τρώνε τα φίδια (!) και λέω: και πως θα αποδείξω οτι ο υπάλληλος μου είπε έτσι και μετά μου πούνε γιατί δεν πλήρωσες σήμα ή γιατί δεν κατέθεσες την άδεια έλξης? Και πληρώσω 140X2 =280€ Αν καεί η εφορία Αμαρουσίου τουλάχιστον εσείς θα ξέρετε το λόγο!!!
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από georgemv Παρ 8 Απρ 2016 - 12:55

Το τροχόσπιτό σου δεν έχει άδεια κυκλοφορίας αλλά ούτε και κρατική πινακίδα, έχει υπηρεσιακό σήμείωμα προσάρτησης ρυμουλκουμένου. Αυτό σημαίνει ότι το TAXIS δεν βγάζει αυτόματα την οφειλή για τέλη κυκλοφορίας, εφόσον δεν υπάρχει κρατική πινακίδα. Εθελοντικά κάθε χρόνο τα δηλώνεις και τα πληρώνεις για να κυκλοφορείς νόμιμα. Εφ' όσον δεν είναι παρκαρισμένο σε δημόσιο χώρο και δεν το κυκλοφορείς σε δημόσιο δρόμο δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Εάν κάποτε κάποιος περίεργος σε καλέσει για εξηγήσεις μπορείς να επικαλεστείς ότι το αυτοκίνητο είναι μοναδικά συσχετισμένο με το τροχόσπιτο λόγω σημειώματος έλξης, και άρα, εφ' όσον δεν κυκλοφορεί το ΙΧ είναι αδύνατον να κυκλοφορούσε και το τροχόσπιτο.

Υ.Γ. Σε όλη την υπόλοιπη ΕΕ αυτά τα μεσαιωνικά συστήματα δεν υπάρχουν. Το τροχόσπιτο θεωρείται κανονικό όχημα, έχει δική του πινακίδα και πράσινη άδεια κυκλοφορίας, πληρώνει τέλη κυκλοφορίας για όσο φέρει την πινακίδα και ασφαλίζεται ξεχωριστά από το ΙΧ, με δικό του συμβόλαιο. Κατά συνέπεια μπορείς να το ασφαλίσεις και για κλοπή, πυρκαϊά, ίδιες ζημιές, κτλ εφ' όσον το επιθυμείς. Επίσης δεν είναι μοναδικά συσχετισμένο με το ΙΧ. Μπορείς να το έλξεις με όποιο ΙΧ έχει την ανάλογη ελκτική ικανότητα, δικό σου, φίλου σου ή και νοικιασμένο. Ο τροχονόμος σε τυχόν έλεγχο απλά αντιπαραβάλει τις άδεια κυκλοφορίας ΙΧ και τροχοσπίτου και βλέπει τα επιτρεπόμενα κιλά. Ειδικά τώρα που τα ΙΧ πολλών κυβικών είναι είδος υπό εξαφάνιση, θα ήταν δώρο εξ' ουρανού να μπορούσες να νοικιάσεις ένα μεγάλο Τζιπ για 2-3 μέρες και να μεταφέρεις το τροχόσπιτό σου νόμιμα για ΣΚ. Στην Ελλάδα αυτά ανήκουν στη σφαίρα της διαστημικής φαντασίας.

georgemv


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από pilot Παρ 8 Απρ 2016 - 13:32

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου georgemv κυρίως με τα της εφορίας κι σ'ευχαριστώ γιατί ήρέμησα λίγο. Από την άλλη έχει κι ένα καλό το οτι όλα είναι λίγο χύμα στην Ελλάδα με τα τροχόσπιτα. Φαντάσου να είχε πράσινες άδεις κυκλοφορίας, σαφάλεια καμιά 300αριά ευρώ το χρόνο και με ότι άλλο έγραψες και να ήθελες καμιά 500άρα + οτι στην Ελλάδα θα σου το έπιαναν για είδος πολυτελείας και πόθεν έσχες σε μια αγορά, να μου έλειπε!
Στο TAXIS πάντως εμένα μου βγαίνει αυτόματα αυτοκίνητο, μηχανάκι, τροχόσπιτο. Τα πληρώνω μέσω ιντερνετ και ούτε εφορίες ούτε τίποτα!
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από georgemv Παρ 8 Απρ 2016 - 13:33

Είδα σε ένα άλλο thread του forum ότι σε μερικούς βγαίνει στο Taxis το τροχόσπιτο. Θα σου έλεγα να το ψάξεις λίγο καλύτερα, μην σε πάρω στον λαιμό μου με το παράλογο Υπουργείο Μεταφορών...

georgemv


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 8 Απρ 2016 - 14:01


georgemv έγραψε:Το τροχόσπιτό σου δεν έχει άδεια κυκλοφορίας αλλά ούτε και κρατική πινακίδα, έχει υπηρεσιακό σήμείωμα προσάρτησης ρυμουλκουμένου. Αυτό σημαίνει ότι το TAXIS δεν βγάζει αυτόματα την οφειλή για τέλη κυκλοφορίας, εφόσον δεν υπάρχει κρατική πινακίδα.

Λάθος το taxis βγάζει τα τέλη κυκλοφορίας του τροχόσπιτου αν έχεις κάνει μια αίτηση στην εφορία επισυνάπτοντας την άδεια ρυμούλκησης .

Δες εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

pilot έγραψε:Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου georgemv κυρίως με τα της εφορίας κι σ'ευχαριστώ γιατί ήρέμησα λίγο.

Μην ηρεμείς καθόλου .....

Για να μην πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας και για να μην έχεις αναδρομικές χρεώσεις τελών του τροχόσπιτου θα πρέπει να καταθέσεις την άδεια έλξης στη νομαρχία που έχει εκδοθεί .
Το αντίγραφο της κατάθεσης που θα πάρεις θα πρέπει να πας στην εφορία να το καταθέσεις με μια αίτηση για απαλλαγή τελών κυκλοφορίας του τροχόσπιτου.

Μόνο έτσι θα ηρεμήσεις .......

Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Maximos Παρ 8 Απρ 2016 - 14:24

Επιβεβαιώνοντας τον Γιώργο (Δασκαλό) ...
Χρόνια τώρα, από την εφορία, μου έρχεται το "ραβασάκι" για το τροχόσπιτο,
μαζί με αυτό των τελών κυκλοφορίας του αυτοκινήτου.
Αν δεν έρχεται, πρέπει να τακτοποιηθεί το θέμα στην εφορία.

Από όσο γνωρίζω και εγώ, η κατάθεση της άδεις έλξης, δηλώνει ότι το τροχόσπιτο δεν κυκλοφορεί ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 8 Απρ 2016 - 18:57

... διότι πουθενά δεν αποδεικνύεται ότι "είναι μοναδικά συσχετισμένο" με το εν λόγω ΙΧ.
Για παράδειγμα το δικό μου τροχόσπιτο έλκεται νομίμως, (κατόπιν παραχώρησης που έχω υποβάλει), από το αυτοκίνητο της Κατερίνας. Αν εκείνη καταθέσει πινακίδες, για ποίο λόγο δεν θα μπορώ να το σύρω πάλι νομίμως με ένα άλλο;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 8 Απρ 2016 - 19:44

Batfalcon έγραψε:... διότι πουθενά δεν αποδεικνύεται ότι "είναι μοναδικά συσχετισμένο" με το εν λόγω ΙΧ.
Για παράδειγμα το δικό μου τροχόσπιτο έλκεται νομίμως, (κατόπιν παραχώρησης που έχω υποβάλει), από το αυτοκίνητο της Κατερίνας. Αν εκείνη καταθέσει πινακίδες, για ποίο λόγο δεν θα μπορώ να το σύρω πάλι νομίμως με ένα άλλο;

Κανένα πρόβλημα αρκεί να βγάλεις νέα άδεια έλξης για άλλο αυτ/το .......
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Maximos Παρ 8 Απρ 2016 - 21:21

Batfalcon έγραψε:... διότι πουθενά δεν αποδεικνύεται ότι "είναι μοναδικά συσχετισμένο" με το εν λόγω ΙΧ.
Μιχάλη, αποδεικνύεται ...
Αναφέρεται σαφώς στην άδεια έλξης (Υπηρεσιακό σημείωμα ...)
... ότι το τροχόσπιτο με αριθμό πλαισίου ..... έλκεται από το υπ' αριθμό ...... αυτοκίνητο.
Αν λοιπόν γι' αυτό το αυτοκίνητο,  κατατεθούν οι πινακίδες και δεν υπάρχει άλλη άδεια έλξης ... υπάρχει πρόβλημα.
Όπως είπε και ο Γιώργος (Δασκαλό) ... θα πρέπει να βγεί άδεια έλξης και για το άλλο αυτοκίνητο.  
Άλλωστε, στο χαρτάκι της Εφορίας, για την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας του τροχόσπιτου,
αναγράφεται ο αριθμό κυκλοφορίας του αυτοκινήτου με το οποίο κυκλοφορεί.

Από όσο ξέρω, εάν υπάρχουν δύο ή περισσότερα αυτοκίνητα που έλκουν το τροχόσπιτο,
θα πρέπει να δηλωθεί το αυτοκίνητο με το οποίο θα έρχονται τα τέλη κυκλοφορίας του.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 8 Απρ 2016 - 21:40

Οχι Μάξιμε.
Μπορούν να υπάρχουν ταυτόχρονα, όσες άδειες έλξης θες. Μία για κάθε αυτοκίνητο. Μία για το δικό μου, μία για το δικό σου, μία για του Γιώργου, κλπ. Ενας ο ιδιοκτήτης μεν, αλλά έχει παραχωρήσει την δυνατότητα να έλκεται και από άλλα αυτοκίνητα. Εννοείται πως ΕΝΑΣ πληρώνει τέλη κυκλοφορίας.
Αν λοιπόν το δικό σου αυτοκίνητο τροχόσπιτο που έλκει το δικό σου τροχόσπιτο, αλλά ΚΑΙ από το δικό μου, (αφού μου έχεις κάνει παραχώρηση να το έλκω), καταθέσει πινακίδες, αυτό δεν σημαίνει ότι το τροχόσπιτο δεν θα κυκλοφορήσει με το δικό μου, έτσι δεν είναι;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Maximos Παρ 8 Απρ 2016 - 21:51

Μιχάλη, δεν είπα κάτι διαφορετικό ...
Είπα, ότι στην άδεια έλξης αναγράφονται τα στοιχεία, τροχόσπιτου και ρυμουλκού αυτοκινήτου.
Άρα ταυτοποιείται το τροχόσπιτο.
Το τόνισα άλλωστε ... "... και δεν υπάρχει άλλη άδεια έλξης" ...
Όταν βέβαια υπάρχουν πολλές άδειες, προφανώς και δεν υπάρχει θέμα.
Απλά, η πινακίδα του τροχόσπιτου, δεν μπορεί να έχει τον ίδιο αριθμό ...
... με αυτή του αυτοκινήτου, που έχει καταθέσει πινακίδες.
Από όσο ξέρω, δεν πρέπει να υπάρχουν διαφορετικές πινακίδες, μεταξύ ρυμουλκού και ρυμουλκούμενου.
Οι πινακίδες του ρυμουλκού, δεν είναι επίσημες (του Υπουργείου) ...
... συνεπώς, πρέπει να έχει τόσες πινακίδες, όσες και τα αυτοκίνητα για τα οποία υπάρχουν άδειες έλξης.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 8 Απρ 2016 - 22:33

Οπωσδήποτε. Ομως θα πρέπει να πληρώσει τέλη κυκλοφορίας μία φορά, όχι τόσες όσες άδειες υπάρχουν. 
Αρα, για να φθάσουμε στην αρχική ερώτηση, πιστεύω πως για να έχει "δεμένο τον γάιδαρό του", ο φίλος μας πρέπει να παραδώσει και το σημείωμα έλξης, ωστε να μην του βγει κάποιο κουστούμι στο εγγύς η απώτερο μέλλον από παρελθούσες χρήσεις.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από tabbert Κυρ 10 Απρ 2016 - 0:48

pilot έγραψε:Μεγάλο θέμα ανοίξατε με τις ασφάλεις και το μελετάω λεπτομερώς... Εγω και στην International life που ήμουν και στην AIG μέχρι που παρέδωσα πινακίδες δεν μου έλεγαν κάτι ειδικό για τροχόσπιτο αλλά απλως για ρυμουλκό με 4 ρόδες (είναι 2 αξόνων το τροχόσπιτό μου) και πλήρωνα +15€ το εξάμηνο.
Όσο για τις πινακίδες τώρα όταν τις παρέδωσα είχα και την άδεια του τροχόσπιτου μαζί και ρωτάω παραδίδω κι αυτή? και Με ρώτησαν: Είναι αυτοκινούμενο? Όχι απαντάω το τραβάω με το αυτοκίνητο που παραδίδω πινακίδες. Ε τότε δε χρειάζεται να κάνεις κάτι ούτε να πληρώσεις τέλη για το τροχόσπιτο. Εμένα όμως τώρα με τρώνε τα φίδια (!) και λέω: και πως θα αποδείξω οτι ο υπάλληλος μου είπε έτσι και μετά μου πούνε γιατί δεν πλήρωσες σήμα ή γιατί δεν κατέθεσες την άδεια έλξης? Και πληρώσω 140X2 =280€ Αν καεί η εφορία Αμαρουσίου τουλάχιστον εσείς θα ξέρετε το λόγο!!!

επρεπε να παραδωσεις και τηναδεια ελξης του τροχοσπιτυ για να εισε οκ

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από pilot Δευ 11 Απρ 2016 - 10:25

Φίλοι μου ξεκαθαρίζω αυτό που γράφω και πιο πάνω: Εγω είχα την άδεια έλξης μαζί μου και είπα να την παραδώσω κι αυτή μαζί με του αυτοκινήτου ή ακόμα να πληρώσω τα τέλη ΜΟΝΟ για το τροσόσπιτο και μου είπαν ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!! Τι να έκανα μετά απ'αυτό? Απλως αργότερα μου ήρθαν οι σκέψεις κι άρχισαν να με τρώνε τα φίδια που σας είπα.
Όσο για τη νομαρχία είναι στη Θεσσαλονίκη και η εφορία στο Μαρούσι! Δεν είναι δυνατόν να πάω Θεσ/νίκη για κατάθεση μιας άδειας έλξης για λίγους μήνες. Όλο αυτό έγινε γιατί τον Δεκέμβριο δεν είχα τα λεφτά για τα τέλη κυκλοφορίας. Δεν βγάζω εκτός κυκλοφορίας ουτε το αυτοκίνητο ούτε το τροχόσπιτο. Ήταν λύση ανάγκης κι εύχομαι να μην ξαναγίνει! Τώρα περιμένω να δω τι εγκύκλιος θα βγει για να πάρουμε πίσω τις πινακίδες μας γλυτώνοντας κάποια χρήματα. Σε 1-2 μήνες θα σας πω το τέλος της ιστορίας..... εν αναμονή.....
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από driblia Τετ 13 Απρ 2016 - 23:40

[list]
[center][*][left]Κατηγορία οχήματος
ΕΙΧ

[justify][size=15]Όνειρα έμειναν . Νέος στο σαιτ, σας γνώρισα ψάχνοντας για δικαιολογητικά και έξοδα για άδεια έλξης τροχόσπιτου Έχω αγοράσει εδώ και τέσσερα χρόνια ενα τροχόσπιτο νόμιμο με χαρτιά τέσσερα μέτρα από Αθήνα το πήγα στον Πύργο Ηλείας που έχω ένα κτήμα και  έκτοτε είναι εκεί, Δεν είχα  βγάλει άδεια έλξης  το πήγα χωρίς άδεια διαμέσου Πάτρας και  δεν αντιμετώπισα πρόβλημα . Εφέτος έκανα όνειρα να πάω μέχρι Αλεξανδρούπολη και γι αυτό έψαχνα για άδεια έλξης αλλά μετά από αυτά που διάβασα, νομίζω δεν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα . Σκεφτείτε άλλαξα και σετ αμπραγιάζ στο αυτοκίνητο αν και είχε ζωή ακόμα για να μην έχω πρόβλημα στην έλξη Γνωρίζετε αν σε πιάσουν χωρίς την άδεια έλξης το πρόστιμο είναι μεγάλο ? γίνονται έλεγχοι? το διακινδυνεύουμε εδώ στην Πελοπόννησο , διότι ο προκάτοχος μου το πήγαινε κάθε χρόνο στην σκάλα Λακωνίας χωρίς άδεια έλξης και δεν είχε αντιμετωπίσει προβλήματα.  Όσο για την ασφάλεια επειδή έκανα ανανέωση ασφάλειας τον μήνα Απρίλιο στο σαιτ της insurance market που είμαι ασφαλισμένος μέχρι και τον μήνα Μάρτιο είχε παράθυρο με καλύψεις (ρυμουλκό ένας άξονας ,δυο ,τροχόσπιτο ) η επιβάρυνση ταν δέκα ευρό , ενώ από το τέλος Μαρτίου είχα μαρκάρει και κάλυψη τροχόσπιτου στις 4/4/16 που έκανα επιβεβαίωση είχαν αφαιρέσει το παράθυρο με ρυμουλκομενο σε ερώτηση που έκανα για το τροχόσπιτο μου είπαν θα το ρυμουλκήσεις τώρα ? όταν είναι να το ρυμουλκήσεις τα λέμε Μου έμεινε η εντύπωση (προσωπική μπορεί και λάθος ) ότι δεν χρειάζεται επιπλέον ασφάλεια Πάντως τώρα και σήμερα δεν έχει κάλυψη ρυμουλκού Ενώ τον Μάρτιο που έστειλα τις καλύψεις το ειχε.

Κατηγορία οχήματος ΕΙΧ
Μάρκα CITROEN
Μοντέλο Οχήματος C5
Μήνας και Έτος Κατασκευής 07/2007
Έκδοση Μοντέλου C5 1.8i 16v ( Exclusive )
Φορολογήσιμοι Ίπποι 12 (1643 - 1785 κ.εκ.)
Αριθμός Κυκλοφορίας ΙΗΖ3347
Το όχημα το αγοράσατε καινούργιο; Όχι
Ημερομηνία Μεταβίβασης 11/2015
Τρέχουσα Αξία Οχήματος 4000
Ρυμούλκο Ρυμούλκο 2 τροχώ

Ειναι απο το σαιτ insurance που εκανα επιλογη τον Μαρτιο







driblia


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 14 Απρ 2016 - 10:23


Φίλε έχεις αυτ/το που είναι ιδανικό για έλξη τροχόσπιτου .

Αν όμως δεν έχεις άδεια έλξης που στην ουσία είναι πιστοποίηση δυνατοτήτων του αυτ/του καθώς και ότι το τροχόσπιτο έχει την έγκριση του Υ.Μ.Ε. για κυκλοφορία τότε η ρυμούλκηση είναι παράνομη.

Σε τυχόν ατύχημα δεν θα σε καλύψει καμία ασφάλεια.
Τίθεται θέμα ακόμα και για τον κοτσαδόρο που έχει το αυτ/το σου χωρίς να έχει άδεια έλξης .

Πρόβλημα σε τυχόν έλεγχο θα είναι και η μη πληρωμή τελών κυκλοφορίας του τροχόσπιτου.

Καλό θα είναι να μην το μετακινείς χωρίς άδεια έλξης και αν έχεις κοτσαδόρο αφαίρεσε τον μέχρι να πάρεις την άδεια ......
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 6 από 16 Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 16  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης