www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ημερολόγιο ταξιδίου. Γιουγκοσλαβία, Ιούνιος-Ιούλιος 1981.

+6
Maximos
Γιωργάκος
traveller
Georgedim
vzol48
caminador
10 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Ημερολόγιο ταξιδίου. Γιουγκοσλαβία, Ιούνιος-Ιούλιος 1981. - Σελίδα 3 Empty Απ: Ημερολόγιο ταξιδίου. Γιουγκοσλαβία, Ιούνιος-Ιούλιος 1981.

Δημοσίευση από caminador Παρ 31 Μαρ 2017 - 20:58

Μέρος 12ο  τελευταίο.

 Περνάμε στη Σ.Ο.Δ. της Σερβίας, πολύ καλή εντύπωση μας κάνει το Τιτοvo Uzice, Cacak διαδρομή δίπλα στο ποταμό Μοράβα, Kraljevo, Crusevac, μπαίνω στον αυτοκινητόδρομο Νο1  60χμ. πριν τη Νis, ουρά στα πρώτα διόδια. Τουρίστες και μετανάστες από τη Γερμανία  επιστρέφουν για διακοπές στη πατρίδα τους με υπερφορτωμένες τις σχάρες οροφής.

Οι  Τούρκοι από τη Νίσα συνεχίζουν για Σόφια – Κωνσταντινούπολη. Στις 9 το βράδυ Σκόπια, μετά από 14 ώρες, 770 χμ. και εν μέσω καταιγίδας. Παρκάρω  σε ένα πάρκινγκ πολυκατοικίας, η βροχή σταμάτησε, μοναδική επιλογή η Σπαρτιάτικη. Τα παιδιά “ψόφια”  η Μαίρη βολική,  εγώ έμπειρος από νυχτερινές βάρδιες, φάγαμε και ήπιαμε ότι είχαμε, τα παιδιά κοιμήθηκαν πίσω αγκαλιά.

 Τρίτη 13 Ιουλίου 1981.

Ξεκίνησα με το πρώτο φως, στα 20χμ. Τitov Veles  πρωινό, καφέ και άλλες ανάγκες. Η γενική εικόνα των ανθρώπων και  του περιβάλλοντος δεν έχει καμία σχέση με αυτή των άλλων Σ.Ο.Δ. της Γιουγκοσλαβίας και ιδιαίτερα  των Δαλματικών ακτών. Η περιοχή είναι πολλά χρόνια πίσω από την υπόλοιπη Γιουγκοσλαβία.

Λίγο πριν τους Ευζώνους σε δεξιά στροφή πετάγεται μπροστά μου  ένας αστυνόμος κουνώντας  τη ρακέτα του STOP, είναι δύο χαμογελαστοί. Rantarska Controla, απ`εδώ και πέρα συνεννόηση  στα Ελληνικά, βρε δεν έτρεχα! έτρεχες, έτρεχες, πρόστιμο. Δεν έχω  άλλα λεφτά, ένα μήνα είμαι στη Γιουγκοσλαβία!

Ψάξε ψάξε θα βρεις,  έχω  τη σειρά από χάρτινα και μεταλλικά Γιουγκοσλαβικά νομίσματα για συλλογή, ήταν λίγα. ‘Εχω μόνο δραχμές για βενζίνη ίσα να πάω στην Αθήνα, γράψε μου διεύθυνση και πόσα, να σου τα στείλω από την Αθήνα!  συμβιβάστηκαν με τα δηνάρια.

Κίνηση στους Ευζώνους, τελωνείο.’Aνοίξτε το πορτ μπαγκάζ,  ανοίγω. Τι έχετε να δηλώσετε;  Άπλυτα!  Με έδιωξαν, δυο μικρές στάσεις στα Τέμπη και τα Καμένα Βούρλα ήταν η ανάπαυλα της υπόλοιπης   τελευταίας ημέρας των φετινών μας  διακοπών.
 Πραγματικά ήταν καλύτερα απ`ότι περίμενα και σίγουρα αν είμαστε καλά θα ξαναπάμε σύντομα.
 (Η κλασική περίπτωση υπόσχεσης στο εαυτό μας που σπανίως τηρείτε. Η επόμενη έξοδος από την Ελλάδα ήταν μετά 13 χρόνια το 1994)

Τι είδα και τι έμαθα.
Η προσωπική παρουσία μόνο μπορεί να σου δώσει τη πραγματική εικόνα ενός τόπου.
Για να επισκεφτώ ένα τόπο πρέπει προηγουμένως να διαβάσω και να έχω  όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ για το προορισμό μου.

Να αποφεύγω επισκέψεις όπου είναι δυνατόν, Ιούλιο και Αύγουστο, κυρίως για τη πολυκοσμία, η απόλαυση ενός τόπου είναι αντιστρόφως ανάλογη με τη παρουσία του κόσμου.

Είδα για πρώτη φορά να μαζεύουν τα αστικά απορρίμματα τις μεταμεσονύχτιες ώρες και να πλένουν με νερό τους δρόμους στις πόλεις νωρίς το πρωί.

Φοιτητές και των δύο φύλλων να εκτελούν χρέη τροχονόμου με κανονική στολή  αλλά αθλητικά παπούτσια.  Οι περισσότερες τουριστικές εγκαταστάσεις ήταν κοινοτικές  αυτό διαχειριζόμενες   μονάδες.

Διασωθέντα ενθύμια…

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][

Η Ιστορία όμως κάνει τα δικά της σχέδια.  Ένας  ημιεμφύλιος πόλεμος, 200 χιλιάδες και πάνω  νεκροί σε ένα πληθυσμό 24 εκατομμυρίων, δημιούργησε 6 κρατικές οντότητες. Θυμάμαι το Γκόραν  Μπρέγκοβιτς  είχε πει, ο πατέρας μου είναι Κροάτης  η μητέρα μου  Σέρβα και η γυναίκα μου Μουσουλμάνα.

 ΜΙΑ ΚΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΚΑΛΟ.
 Δεν καταγράφτηκε  στο ημερολόγιο γιατί ίσως ήθελα να τη ξεχάσω. Στη πρώτη διανυκτέρευση στο Βελιγράδι που έβρεχε όλη νύχτα, το πρωί που σηκώθηκα το κεφάλι μου χτύπησε σε ένα ταβάνι από μπετόν αρμέ. Η αδιάβροχη οροφή είχε κάνει δυο κοιλιές  γεμάτες με το νερό της βροχής,  με πολύ κόπο σπρώχνοντας με τα χέρια προς τα επάνω το άδειασα.

Ντύθηκα, μόλις βγήκα έξω έχασα τα πόδια μου μέσα στη λάσπη. Δίπλα  στο πλακοστρωμένο διάδρομο που χώριζε και το χώρο των τροχοσπίτων, έκαναν τζόκινγκ  Γερμανοί, γκούτε μόργκεν-γκούτε μόργκεν, πάντα ευγενικοί και χαμογελαστοί. Δεν με παρηγόρησε καθόλου το γεγονός που έβλεπα κάτι δύστυχους Τσέχους με σκηνές να είναι σε χειρότερη κατάσταση από μένα…

Ωραία η σκηνή, τη βάζεις όπου γουστάρεις, πάνω σε μια πεζούλα, κάτω από μια ελιά.  Αν είναι να βρέξει ακολουθείς το πρωτόκολο, αυλάκια κ.α. Στο τροχόσπιτο  θα απολαμβάνεις τη μουσική που παίζουν οι σταγόνες της βροχής στην οροφή.
Όταν επέστρεψα άρχισα την έρευνα αγοράς και σε λιγότερο από ένα χρόνο είχα αγοράσει το Roller μου, WC. Σόμπα ψυγείο κουζίνα αποροφητήρα, χλιδή. Η επόμενη έρευνα αγοράς ήταν για τουριστικούς οδηγούς Ισπανίας- Πορτογαλίας, βιβλία Ιστορίας είχα,  ο κύβος είχε ριφθεί…

ΤΕΛΟΣ,  ή μια νέα αρχή;
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ημερολόγιο ταξιδίου. Γιουγκοσλαβία, Ιούνιος-Ιούλιος 1981. - Σελίδα 3 Empty Απ: Ημερολόγιο ταξιδίου. Γιουγκοσλαβία, Ιούνιος-Ιούλιος 1981.

Δημοσίευση από friar Παρ 31 Μαρ 2017 - 21:04

clap clap clap
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης