www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Νέα φιάλη υγραερίου

+10
vzol48
gasakias.gr
ladakias
almak
traveller
bazz
tabbert
gsalonica
antreas hobby
nikospav
14 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 5 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από traveller Τετ 23 Δεκ 2020 - 18:06

Εγω ............. μενω σε αυτα που εχει απο τον κατασκευαστη ...
Κι'ας με πουν .................παλιομοδιτη   [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 5 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 23 Δεκ 2020 - 21:26

gasakias.gr έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αυτα τα 2 προς στιγμην...θα επανελθω αφου συζητησω με πιο ειδικους απο μενα στη νομολογια...παντως καποιο λακκο κρυβει η φαβα...δεν μπορει να ισχυουν 2 μετρα 2 σταθμα...ειτε στις ευρωπαικες οδηγιες..ειτε στους κανονες του υπουργειου...οσα επικαλεστηκα ηταν μετα απο συνομιλια με  επιθεωρητη της CORAL GAS...θα επανελθω ΔΡΙΜΥΤΕΡΟΣ χαχαχα
Γιάννη ....μια στιγμή, γιατί μου φαίνεται ότι πάλι αρχίσαμε να "αρμενίζουμε στραβά". scratch

Αν διάβασες προσεκτικά τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου, ....θα πρόσεξες ότι όλα αυτά που περιγράφουν οι σύνδεσμοι που ανέβασες, ....τα έχω ήδη επισημάνει & αναφέρει (χωρίς βέβαια παραπομπές) :

Georgedim έγραψε:Στο θέμα της πλήρωσης μια φιάλης υγραερίου σε πρατήριο υγρών καυσίμων έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο.
Βάσει της Ελληνικής νομοθεσίας ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΟΝΟΝ αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί το υγραέριο στην κίνηση του οχήματος και ΜΟΝΟΝ.
Georgedim έγραψε:....η συγκεκριμένη φιάλη όταν αγοράστηκε (από Γερμανία), ...(ευτυχώς  Very Happy  ) ζήτησα και πήρα ένα αντίγραφο του "Φύλλου Συμμόρφωσης" του προϊόντος (CoC) με τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές ασφαλείας που πληρεί και επιτρέπουν τον ανεφοδιασμό της στα πρατήρια πανευρωπαϊκώς (πλην Ηνωμ. Βασιλείου).
Αποφεύγω να τοποθετούμε δημόσια για θέματα που ΔΕΝ γνωρίζω, είτε παραπληροφορώντας όλους μας, είτε υποστηρίζοντας "αστήρικτες" δοξασίες.
ΔΕΝ κάνω τον έξυπνο, ΟΥΤΕ τον ξερόλα, ΟΥΤΕ διεκδικώ το αλάθητο.

Απλά καταθέτω ότι γνωρίζω, ότι διαβάζω, ότι ρώτησα και μου απάντησαν "με αποδείξεις & στοιχεία"....προς ενημέρωση όλων μας, αλλά και προς συζήτηση.

Η συγκεκριμένη φιάλη της Wynen, ....μπορεί να είναι άγνωστη στην Ελλάδα, ....δεν παύει όμως να αποτελεί και αυτή μια τεχνολογική πρόοδο & εξέλιξη στο χώρο του υγραερίου (αντίστοιχα με την Prime), ....όπου στην Ευρώπη ( ....πλην Βρεττανίας), την αποδέχονται και νομιμοποίησαν τη χρήση της.
Πού είναι το παράξενο ;
Πού βλέπεις "λάκκο στη φάβα" ;

Προσωπικά το όλο θέμα το βλέπω σαν μια προσπάθεια σωστής ενημέρωσης μας, πάνω σε θέματα που αγνοούμε και .....όχι μια ανόητη διελκυστίνδα για το ποιός έχει δίκιο, ποιός θα νικήσει, ....ούτε σαν έναν διαγωνισμό γνώσεων ή εξυπνάδας

Για ποιό λόγο άλλωστε ;  Rolling Eyes

Ούτε έμπορος υγραερίου είμαι, ούτε επιθεωρητής ή ιδιοκτήτης πρατηρίων, ούτε ο αντιπρόσωπος της Wynen, ....ούτε κάποιο ιδιαίτερο όφελος έχω από το όλο θέμα, ....ώστε να θέλω να σας πείσω στα γραφόμενα μου.
Χρόνο και κόπο ....αφιερώνω και μόνον.

Συμφωνώ μαζί σου ότι οι νόμοι ή οι εφαρμοστικές υπουργικές αποφάσεις, είναι συνήθως δαιδαλώδεις, ασαφείς και ίσως μπερδεμένοι (....προφανώς θα έχουν τους λόγους τους Razz ), ....για όλους όσους δεν είμαστε νομικοί.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ΔΕΝ πρέπει να τους ψάχνουμε διεξοδικά, να ρωτάμε τους ειδικούς και να αναζητούμε το δίκιο μας, ....όταν ΔΕΝ παρανομούμε.

Οι νόμοι δημιουργήθηκαν για να μας προστατεύουν, ....τα "παραθυράκια" τους που συνηθίζουμε να λέμε στην καθομιλουμένη, ....είναι αυτές οι μικρές & άγνωστες στους περισσότερους μας λεπτομέρειες, ....που κάνουν κάποιους δικηγόρους πλουσιότερους και ....εμάς σοφότερους.

Παρεπιπτόντως, ψάχνοντας βρήκα πως ο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], (R67 για τους Άγγλους, από τη δική τους λέξη "Rule"= "κανόνας"), που αναφέρεται σε εγκατάσταση συστήματος πρόωωσης (= κίνησης) αυτοκινήτων, είναι μια ήδη ενσωματωμένη "Ευρωπαϊκή Οδηγία" στη δική μας νομοθεσία (στο παρακάτω ΦΕΚ) :

Georgedim έγραψε:18/12/2020
ΔΥΣΤΥΧΩΣ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.], ....εξ όσων μπορώ να γνωρίζω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  (...διορθώστε με αν κάνω λάθος), ....η μοναδική σχετική νομοθεσία που υπάρχει και εφαρμόζεται [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] στην χώρα μας, ....είναι αυτή που αφορά στην υγραεριοκίνηση των αυτοκινήτων (ΦΕΚ 2733/τεύχος Β'/2015), ....όπου δεν γίνεται καμία αναφορά για προδιαγραφές εγκαταστάσεων υγραερίου σε τροχόσπιτα, ....ούτε ασφαλώς προβλέπεται ανάλογος έλεγχος στα ΚΤΕΟ.:
Όσοι τυχόν αμφισβητούν τα γραφόμενα (....και καλά κάνουν cheers ), ανατρέχουν στους αναφερόμενους νόμους & Ευρωπαϊκές Οδηγίες και τις διαβάζουν. Γι' αυτό μου αρέσει να μιλάμε με στοιχεία και ....όχι με υποθέσεις και υποκειμενικές απόψεις ή εκτιμήσεις.

Θεωρώ όμως την ΓΝΩΣΗ σαν το νερό. 
Όσο "τρέχει" και μοιράζεται ....είναι παραγωγική & ζωοφόρα. Όταν μένει "στάσιμη" ....γίνεται έλος & τέναγος.

Τα γράφω όλα αυτά, ....απολογούμενος, ....προς αποφυγήν παρεξηγήσεων & λάθος εντυπώσεων. Very Happy  Very Happy  Very Happy





Υ.Γ. : "επαναδημοσίευσα" Embarassed αυτή την ανάρτηση, ....γιατί περιέλαβα στην απάντηση και τα προβλεπόμενα στην οδηγία ΕΝ67, ....μιας και το πρωϊ που έκανα την αρχική ανάρτηση, δεν είχα τον χρόνο για περισσότερο "ψάξιμο".
Ζητώ την κατανόηση σας, ....αλλά η ενημέρωση μας σε τόσο σοβαρά θέματα οφείλει να είναι έγκυρη και ....όχι ελλειπής & αποσπασματική.[/size]
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη traveller

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 5 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από gasakias.gr Πεμ 24 Δεκ 2020 - 12:42

απο μενα ΔΕΝ υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ παρεξηγηση η διελκυστιδα αποψεων...Ο λακκος στη φαβα ειναι οτι η συγκεκριμενη φιαλη...δεν μπορει να εντασσεται αλλοτε στη νομοθεσια περι δεξαμενων υγραεριου κι αλλοτε περι φιαλων...και το CE που εχει παρει να την απαλασσει απο επανελεγχους...ετσι οπως ακουγεται ειναι η κατασταση προκειται για ενα προιον υπερανω νομων που κανει τα παντα....χαχαχα ΔΕΝ εχω θεμα εμπορικο η οτι αλλο ουτε με τη φιαλη αυτη ουτε φυσικα μαζι σου....και για να μην εμπλακουμε σε μια συζητηση νομικου η κανονιστικου περιεχομενου,,,εγω ρωταω..ποιος ελεγχει και ποιος εχει την ευθυνη για τη συγκεκριμενη φιαλη...?? Ας πουμε για παραδειγμα υπαρχουν φιαλες κανονικοτατες με CE καμπινγκ ..που γινονται εισαγωγη στην Ελλαδα τις αγοραζει ΤΣΙΛΙΚΕΣ ο καταναλωτης...ΑΛΛΑ ο νομος λεει οτι καμμια φιαλη υγραεριου δεν εμφιαλωνεται στην Ελλαδα (νομιζω και στην Ευρωπη ολη) παρα ΜΟΝΟ απο την ΙΔΙΑ την εταιρεια που την βαζει στην αγορα και εχει νομιμα εμφιαλωτηρια...και υποχρεουται να τη συντηρει ελεγχει...Επισης στη πραξη ανησυχω οτι σε βαθος χρονου αυτη η φιαλη μπορει να γεμιστει η να χρησιμοποιηθει...απο μη γνωστες....η να παρατηθει και να σκουριασει..και καποτε να γινει το κακο...Οπως προειπα εμενα μου συνεβη...και αν δεν μου συνεβαινε δεν θα το πιστευα ισως...σε μια γερμανικη φιαλη που ηταν σκουριασμενη στο πατο και δεν φαινοτανε...και τρυπησε...ΠΟΛΛΕΣ φορες ο γραπτος λογος...δεν αποτυπωνει το πνευμα του γραφοντος...αλλα για να συνεχισω το χιουμορ....απο τοτε που με εγγραφα και μετοχες της τραπεζας της ΑΝΑΤΟΛΗΣ...ο Σωρρας θα ξεπληρωνε το δημοσιο χρεος της Ελλαδας νομοτυπα και καλα χαχαχα ειμαι υποψιασμενος με χαρτια κανονισμους και τα ρεστα....χαχα

gasakias.gr


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 5 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 24 Δεκ 2020 - 13:46

Γιάννη εδώ συμφωνούμε ....cheers cheers cheers

Για όλους αυτούς τους λόγους που αναφέρεις ...και οι οποίοι απασχολούν και εμένα ΣΟΒΑΡΑ, ....έγραψα σε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου :
Georgedim έγραψε:ΕΡΩΤΗΣΗ 2η : η φιάλη της Wynen χρειάζεται κάποιο περιοδικό έλεγχο ή καθάρισμα ;

Οι Γερμανοί διατείνονται ότι δεν χρειάζεται, σύμφωνα με το νέο τους κανονισμό ασφαλείας. Εδώ σε "copy & paste" η απάντηση τους :
"Gemäß der neuen deutschen Verordnung gibt es keinen 10-Jahres-Druckprüfungtest sowohl für stehende oder liegende "stationäre 67 R 01" -Gastanks als auch für die grüne Wynen-Flasche 11 kg",
ισχυριζόμενοι ότι αυτός ο κανονισμός ισχύει και για τις πράσινες φιάλες των 11Kgr.

άλλα στην δική μας λειψή νομοθεσία [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] , για την υγραεριοκίνηση (η οποία ακολουθεί τις Ευρωπαϊκές οδηγίες ασφαλείας) , ....προβλέπεται για τα ρεζερβουάρ των υγραεριοκίνητων αυτοκινήτων, έλεγχος ή αντικατάσταση τους στη 10/ετία.

ΕΡΩΤΗΣΗ 3η :Τι από τα δύο ισχύει τελικά, ποιος έχει δίκιο ;
Georgedim έγραψε:Τώρα στο θέμα σκουριάσματος, αστοχίας κλπ. ....η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο ξεκάθαρα και προσωπικά με φοβίζουν.
Μάλιστα σκέφτομαι, ....καλά να είμαστε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.], ....αν τυχόν πραγματοποιήσουμε το ταξίδι που σχεδιάζουμε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] για το καλοκαίρι στο εξωτερικό, ....να περάσω μια βόλτα από την εταιρεία (είναι κοντά στο Ντύσελντορφ) και να τα πούμε από κοντά, ....μιας και στα e-mails τους είναι καθησυχαστικοί.
Όπως βλέπεις μόνο ήσυχος δεν είμαι, Shocked  ....αντιθέτως το ψάχνω πολύ και ....ρωτάω όσους μπορεί να γνωρίζουν & όπου μπορώ.

Το σίγουρο είναι πως είναι μια εγκεκριμένη και πρακτική λύση, ....η οποία μου "έχει λύσει τα χέρια" όσον αφορά τα πολυήμερα ταξίδια στο εξωτερικό και στις χειμερινές εξορμήσεις εντός Ελλάδος, ....ΑΛΛΑ ....ακόμη και αν οι προδιαγραφές κατασκευής της εξασφαλίζουν την ασφαλή επαναπλήρωση της στα πρατήρια καυσίμων, ....το ΕΡΩΤΗΜΑ είναι για πόσο ; ....μέχρι ΠΟΤΕ ; ....ΠΟΣΕΣ φορές ;

Κανείς και καμιά φιάλη ή συνδεσμολογία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ των εγκεκριμένων προδιαγραφών ασφαλείας και των νόμων Φυσικής που τους διέπουν.

Άλλωστε αυτό πιστεύω είναι και το νόημα όλης αυτής της συζήτησης, .... ο ΑΣΦΑΛΗΣ και με ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ τρόπος χρήσης του υγραερίου, ....στα τροχόσπιτα μας. Very Happy

Καλά και ασφαλή Χριστούγεννα να έχουμε !!! mc
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη traveller

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 5 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από gasakias.gr Πεμ 24 Δεκ 2020 - 19:35

To οσο εψαξα νομους - κανονισμους...με τα οσα Αγγλικα καταφερνω και με τη βοηθεια του google...o κανονισμος R67 παρεχει CE στην εν λογω φιαλη ΜΟΝΟ σε εγκατασταση συμφωνη με R67 και με ολες τις προυποθεσεις του....Ενδεικτικα ας πουμε προβλεπει μεταλλικα ελασματα στερεωσης με αναλογα μπουλονια...και αναλογες σωληνες...Αν προσεξεις οι Γερμανοι μιλανε για stationare R67...που μαλλον...προκειται για σταθερου τυπου δεξαμενες η φιαλες...και μαλλον οχι για φορητες..με αυτη τη εννοια ...ΟΜΩΣ...το οτι η συγκεκριμενη φιαλη μεταμορφωνεται σε φορητη...και μαλιστα οχι διακινουμενη απο εταιρεια εμφιαλωσης - ελεγχου της...και μαλιστα χωρις τις υποχρεωσεις που υπαρχουν και για δεξαμενες και για φορητες φιαλες...ΜΑΛΛΟΝ ειναι ενα βολικο παραθυρο...στο αρθρο που σου εστειλα οι αντιστοιχοι κατασκευαστες R67  φιαλων - δεξαμενων υγραεριου λενε ξεκαθαρα οτι τις πωλουν ΜΟΝΟ σε εγκαταστατες που θα τις εγκαταστησουν ΠΛΗΡΩΣ εναρμονισμενα με τον R67 και ισως ..(δεν γνωριζω πως..) πιστοποιημενα...παλι μαλλον ΜΟΝΟ για την υγραεριοκινηση το πιο πιθανο ..(οπως και επικαλλειται το συγκεκριμενο αρθρο...ο κανονισμος αυτος ειναι ΝΑΡΚΟΠΕΔΙΟ....μπλεξιμο...οπως θες πεστο...Δεν θα συμφωνησω οτι το προβλημα ειναι οτι η ελληνικη νομοθεσια υστερει...και γι'αυτο δεν ειναι ενταγμενη μεσα το R67...απο τη στιγμη που οι φιαλες υγραεριου ΔΕΝ ειναι ουτε υποχρεωτικες ουτε απαραιτητες σε ενα τροχοσπιτο - αυτοκινουμενο ...αλλοιως οπως ειπες θα ηταν ελεγξιμοι και στο ΚΤΕΟ...υποκεινται στους γενικοτερους κανονες χρησης και πυρασφαλειας.....Επαναλαμβανω οτι ο επιθεωρητης χυμα...της εταιρειας μας θεωρει οτι στα βενζιναδικα ΔΕΝ πρεπει να εμφαλωνονται...και χαρακτηριστικα χαχα μου ειπε οτι οποιος την εμφιαλωσε -νει "απλα ψαρωσε απο τα εγγραφα CE κλπ)

χαχαχα μ'αυτη τη λογικη...μπορουν οι νταλικες να βαλλουν πισω στη καροτσα τους ενα καυστηρα θερμανσης πετρελαιου,,,κι οταν πηγαινουν στα βενζιναδικα με το CE του καυστηρα...να λενε "φουλαρε το με πετρελαιο ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ....κι οταν οι πρατηριουχοι θα του πουνε ΜΑ ειναι παρανομο...να τους λεει οριστε ρε ο καυστηρας θελετε να δειτε και τα σωματα καλοριφερ..?? χαχαχα 

Καποτε να'μαστε γεροι....θα ξεκαθαρισουν κανονισμοι για ολα τα θεματα και τοτε να εισαι σιγουρος οτι αντι για την υποτιθεμενη ασφαλεια - πιστοποιηση θα μπλεξουμε ΟΛΟΙ περισσοτερο....χαχα αντε καλα χριστουγεννα που ειδικα φετος ειναι και χωρις ταξιδια (αλλο κακο να μη μας βρει...)

gasakias.gr


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 5 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 24 Δεκ 2020 - 21:44

Γιάννη μου, ....καταλαβαίνω ότι ψάχνοντας κάποιος "αποσπασματικές" πληροφορίες στο διαδίκτυο ....χάνεται.

Αν και Χριστούγεννα, ....αν και το ξαναέγραψα παραπάνω, ....το ξαναγράφω, ....γιατί οι λάθος εντυπώσεις, ....ΠΑΝΤΑ οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.

Όλα αυτά τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΑ που διάβασες και μας έγραψες ....για την εφαρμογή της Ευρωπαϊκής οδηγίας R67 ( ....η οποία σημειωτέον αφορά την υγραεριοκίνηση) ....στις "φορητές δεξαμενές" (έτσι χαρακτηρίζονται αυτές οι φιάλες)....ισχύουν ΜΟΝΟΝ στη Μεγ. Βρεττανία.
(Δες λίγο την προέλευση των δημοσιεύσεων που διάβασες).

Στην Μ. Βρεττανία, υπάρχουν ειδικοί κανόνες και εγκρίσεις (....που συμπεριλαμβάνουν τις προδιαγραφές που ανέφερες ....και στις διαδικασίες "χορήγησης έγκρισης", ....του τρόπου στήριξης αυτών των "φορητών δεξαμενών" στα τροχόσπιτα (που δεν αφορούν υγραεριοκίνηση), ....γι' αυτό όπως ήδη έγραψα ο ανεφοδιασμός της συγκεκριμένης φιάλης, ....όπως είναι στερεωμένη στο αυτοκινούμενο (με δύο ιμάντες), ....επιτρέπεται ΠΑΝΤΟΥ στη Ευρώπη, ....ΕΚΤΟΣ Μεγ. Βρεττανίας.

Για του λόγου το αληθές βρες στο διαδίκτυο (....να με συγχωρείς που σε βάζω σε κόπο, ....άλλα θα με δείρουν στο σπίτι, που είμαι στο υπολογιστή τέτοια μέρα & ώρα Razz ) ....τι είναι η έγκριση IVA (Individual Vehicle Approval) και τι η έγκριση NSSTA (National Small Series Type Approval), ...που ισχύουν αποκλειστικά για τη Μ. Βρεττανία.
Δεν θυμάμαι ποιά απο τις δύο προβλέπει τον τρόπο εγκατάστασης των φορητών δεξαμενών στα οχήματα, ακόμη και όταν δεν αφορά την υγραεριοκίνηση.

Βλέπεις ο αυστηρός και ιδιόρυθμος "British Law", ....εκτός από τις ρήτρες των μνημονίων, ....έχει εφαρμογή και στα αυτοκίνητα. Very Happy

Τώρα αυτό πού σου είπε ο Επιθεωρητής σου, ....όντως είναι σωστό.
Όμως στη συγκεκριμένη φιάλη ....ΔΕΝ γίνεται ΕΜΦΙΑΛΩΣΗ υγραερίου (bottling), ....αλλά ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟΣ με υγραέριο (refueling), ....όπως ακριβώς στα ρεζερβουάρ των αυτοκινήτων.
Διαφορετικά πράγματα, ....διαφορετική διαδικασία, ....διαφορετικές οι προδιαγραφές και η κατασκευή των φιαλών, ....όμοιες ΜΟΝΟΝ στο σχήμα & την εξωτερική εμφάνιση.

Έχω την εντύπωση Rolling Eyes ότι ίσως δεν έχεις καταλάβει για τι προϊόν ακριβώς μιλάμε και ....ίσως μπερδεύεσαι με όλες αυτές τις πατέντες & αλχημείες, ....που κάνουν όσοι ξαναγεμίζουν παράνομα τις "απλές φιάλες" από τα πρατήρια.
Ψάξτες λίγο στο διαδίκτυο, ....ίσως σε εξυπηρετήσει και στη δουλειά σου. Rolling Eyes

Και πάλι καλά Χριστούγεννα.
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη syncro89

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 5 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 27 Δεκ 2020 - 16:16

νομιζω πως εχω κανει καλα που εχω βγαλει εντελως το αεριο απο το τροχοσπιτο happy
αλλα περα απο την πλακα για το πιο επανω εχω να πω το εξης :

επειδη στην δουλεια χρησιμοποιουμε παρα πολυ ελαστικους σωληνες για [νερο & αερα ]οσες φορες εχουμε βαλει κολιεδες 

αντι για πρεσαρισμα το εχουμε μετανιωσει.
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 5 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Antonioz Τετ 22 Φεβ 2023 - 23:52

Για το αέριο τι μπουκάλες χρησιμοποιείτε; αυτή τη στιγμή το τροχόσπιτο είναι εξοπλισμένο με ρυθμιστή για τις κλασικές μεταλλικές υγραερίου που κυκλοφορούν.
Να βάλω κλασική μεταλλική; να προτιμήσω τις τύπου πλαστικές 5kg με το εύκολο κούμπωμα (GoGas ή της ΕΚΟ) ή την 10kg Prime της Coral;
Γενικά φαίνεται οτι έχω "θέμα" με το βάρος, ζυγίζει ήδη 1600kg απο τα 1700(με τη δεξαμενή νερού γεμάτη) και δεν έχω βάλει τίποτα απο αυτά που θα κουβαλάω, οπότε γέρνω μάλλον στο να πάω σε κάτι ελαφρύ.
Δεν ξέρω όμως τι άλλο θα πρέπει να σκεφτώ που δεν πάει το μυαλό μου.. την βοήθεια σας παρακαλώ
**χρωστάω φωτογραφίες.. Embarassed**
Antonioz
Antonioz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 5 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από traveller Πεμ 23 Φεβ 2023 - 5:47

Eγω φιλε ...........αν και εχω περασει κατα πολυ τα {μικτα}αναφερωμενα στην αδεια κιλα εχω δυο φιαλες 10κιλες.. πλαστικες προπανιου {farmakis gas}πρασινες..
Ειναι πιο ελαφριες απο τις μεταλλικες ..
Οπωςδηποτε ομως ,,,,,,,,,,,, προπανιο οχι βουτανιο ...
traveller
traveller


Αρέσει στον χρήστη Antonioz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 5 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Antonioz Πεμ 23 Φεβ 2023 - 9:44

Ωραία η [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Πως και πού τις γεμίζεις όμως; (πχ shell / eko  βρίσκεις παντού στην Ελλάδα)
Τι κούμπωμα έχουν; το κλασικό ανάποδο σπείρωμα ή τύπου ταχυσύνδεσμου;
Antonioz
Antonioz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 5 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από traveller Πεμ 23 Φεβ 2023 - 17:05

Antonioz έγραψε:Ωραία η [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Πως και πού τις γεμίζεις όμως; (πχ shell / eko  βρίσκεις παντού στην Ελλάδα)
Τι κούμπωμα έχουν; το κλασικό ανάποδο σπείρωμα ή τύπου ταχυσύνδεσμου;
Γι'αυτην ακριβως την φιαλη ελεγα  !!    yes
Την χρησιμοποιω τα τελευταια 7-8 χρονια και ειμαι κατ'ευχαριστημενος.. 
Και το βασικοτερο βγαζει μπλε φλογα, που δεν καπνιζει τα μαγειρικα σκευη και τον καυστηρα του ψυγειου..
Οσο για το σπειρωμα ; Ναι ειναι το κλασικο με την αναποδη βολτα στον ρυθμιστη .....
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 5 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Antonioz Πεμ 23 Φεβ 2023 - 23:18

Πως ή που την γεμίζεις όμως;
Antonioz
Antonioz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 5 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από traveller Παρ 24 Φεβ 2023 - 6:30

Αααααα  !!! φιλε εδω μας τα μπερδευεις 
Οι φιαλες αυτες ..... δεν γεμιζουν στα πρατηρια βενζινης "οπου δει''
Αυτες πωλουνται μονο στα μαγαζια οπως σου ειπα και παραπανω ..
Το μειγμα που εχει το πρατηριο ειναι για κινηση οχηματων και εχει ΛΑΔΙ μεσα .
Δεν ειναι ΠΡΟΠΑΝΙΟ ,,,,
Αν γεμισεις εσυ φιαλη στο πρατηριο, με 3-4 ωρες αναμμα βουλωσανε ολα . 
Ασε που θα σε φαει η μαυριλα ..
traveller
traveller


Αρέσει στον χρήστη Antonioz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 5 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 24 Φεβ 2023 - 20:07

Αγαπητοί φίλοι τις δημοσιεύσεις που αφορούσαν στις φιάλες υγραερίου, ....τις διέσπασα από την προηγούμενη ενότητα που αφορούσε γενικά την "Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου" και τις συγχώνευσα σε αυτή την προϋπάρχουσα σχετική θεματική ενότητα, ....χάριν παρόμοιας θεματολογίας και ευκολότερης μελλοντικής αναζήτησης. 


Υ.Γ. : Αντώνη, όταν θα έχει χρόνο, ...ρίξε μια ματιά σε αυτό το topic (...αν δεν το έχεις ήδη δει Very Happy ). 
Πιστεύω θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες πάνω στο θέμα "Υγραέριο". 

Η σωστή & έγκυρη ενημέρωση είναι προαπαιτούμενο ....για την ασφαλή χρήση της εγκατάστασης  υγραερίου του τροχόσπιτου μας.
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη Antonioz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης