www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Νέα φιάλη υγραερίου

+10
vzol48
gasakias.gr
ladakias
almak
traveller
bazz
tabbert
gsalonica
antreas hobby
nikospav
14 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από bazz Δευ 14 Δεκ 2020 - 18:36

Georgedim έγραψε:Παύλο, ευχαριστούμε για την ενημέρωση. merci

Ευχαριστούμε τον Γιάννη (gasakias.gr) και τον καλωσορίζουμε στην παρέα μας, ....μιας που έγινε πρόσφατα μέλος μας ενώ ....είχε και την καλοσύνη να μας αποσαφηνίσει κάποια πράγματα.
Η γνώμη των ειδικών έχει πάντοτε βαρύνουσα σημασία.
Η αλήθεια πάντως είναι ότι στην επιλογή φιάλης βουτανίου ή προπανίου, για τα τροχόσπιτα, ....υπάρχει ένα μπέρδεμα και οι γνώμες διϊστανται. Rolling Eyes [/sizesize=16]Η χρήση του υγραερίου είναι ασφαλής μόνον όταν τηρούνται με απόλυτη ευλάβεια οι προδιαγραφές των κατασκευαστών, ....καθώς και όταν ακολουθούμε πιστά τις εγκεκριμένες οδηγίες χρήσης και συντήρησης των συσκευών μας.


Υ.Γ. : Έχω δυο ερωτήσεις για τον Γιάννη (gasakias.gr) :
1. Ο νέος ρυθμιστής πίεσης της φιάλης Coral Prime, ....έχει προδιαγραφές ασφάλειας χρήσης όταν το όχημα βρίσκεται σε κίνηση ;
για τα αυτοκινούμενα τροχόσπιτα τουλάχιστον, ....είναι μια πολύ βολική & χρήσιμη λειτουργία, ειδικά τον χειμώνα.

2. Έχει ημερομηνία λήξης ή αριθμού χρήσεων ασφαλούς χρήσης ; (...μιας και κουμπώνει-ξεκουμπώνει αυτόματα) 
το ρωτάω αυτό, ....γιατί οι ρυθμιστές που υπάρχουν στα τροχόσπιτα, αναγράφουν ημερομηνία λήξης ασφαλούς χρήσης.


Πολύ ορθά τα ερωτήματα.
Δεν ξέρω αν το ένα που αφορα την. χρήση κατά την κίνηση αποσαφηνίζετε από το εξής σχόλιο πιο κάτω στην απάντηση του Γιάννη

“ΑΛΛΑ δουλευει και αν η φιαλη πλαγιασει - αναποδογυρισει η και ΑΚΟΜΑ αν το ιδιο το υγραεριο λογω της κινησης του αυτοκινουμενου - τροχόσπιτου, "κυματισει" και ερθει ως υγρο στη βανα και οχι σε αερια μορφη....αυτο ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ σε φορητες χρησεις...”

Όπως και να έχει τα προώθησα για να τα δει ο τεχνικός μας.





bazz


Αρέσει στον χρήστη diamantino

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από almak Πεμ 17 Δεκ 2020 - 21:00

Πολύ καλή και αρκετά τεκμηριωμένη η ανάλυση του gasakias.gr και θέλω να σταθώ στο θέμα λειτουργείας του υγραερίου εν κινήση.
Όταν οι κατασκευαστές ψυγείων δεν εγκρίνουν την λειτουργεία τους με υγραέριο εν κινήση σίγουρα φοβούνται την καύση από την μη ομαλή τροφοδότηση λόγο αναταράξεων. Αν υποθέσουμε πως η εν λόγο φιάλη λειτουργεί και προστατεύει όπως αναφέρεται παραπάνω τότε δεν έχουμε πλέον θέμα ομαλής τροφοδοσίας.
Ένας άλλος λόγος που απαγορεύεται η χρήση είναι η περίπτωση αυτοκινητιστικού ατυχήματος όπου η βίαιη διαρροή είναι πολύ πιθανή σε κάποια από όλες τις συνδέσεις .
Μπορώ να σκεφτώ κι εναν ακόμα λόγο που έχει να κάνει με την μη ομαλή τροφοδοσία του καυστήρα με αέρα ( φρέσκο αέρα) λόγο της κίνησης και της πίεσης ή υποπίεσης που δημιουργείτε στον χώρο καύσης πίσω από την γρίλια.
Από όσα έχω γράψει εως τώρα ο φίλος μας λέει πως εξασφαλίζεται η ομαλή ροή αερίου εν κινήση .........καλό αυτό !
Μας λέει πως <<περιοριζει την υπερβολικη ροη υγραεριου σε περιπτωση αποσυνδεσης του λαστιχου>> και ατυχήματος λέω εγώ , όμως δεν μας λέει ότι διακόπτει την ροή εντελώς !!!!!!!!!!!!!! Αν διέκοπτε εντελώς την ροή αυτό θα ήταν σούπερ.
Τώρα όσον αφορά τον φρέσκο αέρα , οκ ξέρω πως δεν είναι δουλειά της φιάλης χαχαχα
Γι αυτό πιστεύω πως οι εταιρείες θα εξακολουθούν να μην εγκρίνουν την λειτουργία εν κινήση ....και καλά κάνουν.
almak
almak


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 18 Δεκ 2020 - 20:33

Στα γραφόμενα του Αλέξη (almak), να προσθέσω ακόμη έναν πολύ σημαντικό λόγο που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η λειτουργία του ψυγείου με υγραέριο, ενώ το όχημα κινείται : ....αφορά ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, στην περίπτωση που πρέπει να σταματήσουμε σε πρατήριο υγρών καυσίμων για ανεφοδιασμό με καύσιμα.

Στους χώρους αυτούς (πρατήρια καυσίμων) απαγορεύεται αυστηρά η χρήση-ύπαρξη "εξωτερικής" φλόγας.

Η λειτουργία όμως της θέρμανσης και ΜΟΝΟΝ, του "τροχόσπιτου εν κινήσει" (....με υγραέριο Very Happy ), επιτρέπεται ΟΤΑΝ υπάρχει εγκατεστημένος ρυθμιστής πίεσης με αισθητήρα σύγκρουσης, ο οποίος διακόπτει αυτόματα την παροχή αερίου (....βάσει Ευρωπαϊκής νομοθεσίας εφαρμόζεται σε οχήματα κατασκευής μετά το 2007).

Βάσει μάλιστα των αυστηρών προδιαγραφών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (EN 732/1999 & EN 1949/2011), ....για τον τρόπο εγκατάστασης και χρήσης των συσκευών υγραερίου σε τροχόσπιτα (αυτοκινούμενα και συρόμενα) προβλέπονται τα εξής :

α) ο ρυθμιστής πίεσης ΠΡΕΠΕΙ να είναι σταθερά τοποθετημένος στο χώρο φιαλών του οχήματος,
β) να έχει έγκριση τύπου "CE" (Conformité Européenne) ....για χρήση σε κίνηση (εφ' όσον την υποστηρίζει),
γ) η όλη εγκατάσταση να επιθεωρείται από εξειδικευμένο τεχνικό ΚΑΘΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ και να πιστοποιείται η καταλληλότητα χρήσης της,
δ) οι ελαστικοί σωλήνες, να φέρουν την κατάλληλη σήμανση υψηλής πίεσης (DIN (Deutsche Industrienorm) ή CE)  και να αντικαθιστώνται ΚΑΘΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ,
ε) στις συνδέσεις των σωλήνων απαγορεύεται να υπάρχουν σφιγκτήρες, προεκτάσεις, αυτοσχέδιες πατέντες,
στ) ο ρυθμιστής πίεσης να αντικαθίσταται στα 10 ΧΡΟΝΙΑ από την ημερομηνία εγκατάστασης.

Τώρα σκεφτείτε τι απ' όλα αυτά Rolling Eyes εφαρμόζεται ή τηρείτε στην πατρίδα μας. scratchlol! (....μάλλον για κλάματα είναι το όλον θέμα).

ΔΥΣΤΥΧΩΣ Sad, ....εξ όσων μπορώ να γνωρίζω Embarassed  (...διορθώστε με αν κάνω λάθος), ....η μοναδική σχετική νομοθεσία που υπάρχει και εφαρμόζεται Rolling Eyes στην χώρα μας, ....είναι αυτή που αφορά στην υγραεριοκίνηση των αυτοκινήτων (ΦΕΚ 2733/τεύχος Β'/2015), ....όπου δεν γίνεται καμία αναφορά για προδιαγραφές εγκαταστάσεων υγραερίου σε τροχόσπιτα, ....ούτε ασφαλώς προβλέπεται ανάλογος έλεγχος στα ΚΤΕΟ.

Καταλαβαίνετε λοιπόν γιατί μεταφέρεται ...."από στόμα Δρυϊδη, σε αυτί Δρυϊδη" Razz (...κατά την προσφιλή έκφραση στον Αστερίξ), ότι "εξ αποκοπής" ακούμε και συντηρείται όλη αυτή ....η χαοτική κατάσταση στις απόψεις μας και ....το "αλαλούμ" στην έγκυρη ενημέρωση μας, επί του θέματος.
 
Για το λόγο αυτό, επειδή συζητάμε το θέμα προδιαγραφών ασφαλείας στη χρήση του υγραερίου στα τροχόσπιτα μας και ....όχι στο κήπο μας (όπου και πάλι ισχύουν κανόνες ασφαλείας), οι απόψεις των ειδικών είναι "εκ των ούκ άνευ" ....θα παρακαλούσα λοιπόν να τοποθετηθούν και να μας πουν την γνώμη τους, επί του πολύ σοβαρού αυτού θέματος και τα έμπειρα μέλη μας ....που έχουν χρόνια αντιπροσωπείες και τεχνική υποστήριξη τροχόσπιτων, αλλά και πολλές εμπειρίες και τεχνικές γνώσεις επί του θέματος.

Συζήτηση να γίνεται και να μαθαίνουμε. Very Happy  
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη syncro89

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από traveller Σαβ 19 Δεκ 2020 - 7:13

Εγω σαν παλιος τροχοσπιτας ξερω !!!
... Οταν ταξιδευουμε .............. υγραερια κλειστα ..
.............. ΝΟΜΟΣ ... nerv
traveller
traveller


Αρέσει στον χρήστη antreas hobby

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από vzol48 Σαβ 19 Δεκ 2020 - 14:29

traveller έγραψε:Εγω σαν παλιος τροχοσπιτας ξερω !!!
... Οταν ταξιδευουμε .............. υγραερια κλειστα ..
.............. ΝΟΜΟΣ ... nerv


Ετσι ...ηταν στα χρονια του μεσοπολεμου,οταν ταξιδευες....
vzol48
vzol48


Αρέσει στον χρήστη diamantino

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από traveller Σαβ 19 Δεκ 2020 - 18:12

vzol48 έγραψε:
traveller έγραψε:Εγω σαν παλιος τροχοσπιτας ξερω !!!
... Οταν ταξιδευουμε .............. υγραερια κλειστα ..
.............. ΝΟΜΟΣ ... nerv


Ετσι ...ηταν στα χρονια του μεσοπολεμου,οταν ταξιδευες....


happy happy happy Σ'αγαπαω ρε ............ και το ξερεις  !!
traveller
traveller


Αρέσει στους χρήστες diamantino και Roland

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από gasakias.gr Κυρ 20 Δεκ 2020 - 5:42

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

gasakias.gr


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από gasakias.gr Κυρ 20 Δεκ 2020 - 5:43


gasakias.gr


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από gasakias.gr Κυρ 20 Δεκ 2020 - 6:40

Να καλησπερισω την παρεα τροχοσπιταδων και αυτοκινουμενων συνηθως τυποι που ψαχνουν ΚΑΛΑ τα πραγματα ΠΡΙΝ γιατι το χωρις ψαξιμο ΠΡΙΝ εχει ταλαιπωρια ΚΑΤΑ και ΜΕΤΑ...λογω της ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ πειρας μου (ιδρυθηκαμε σαν επιχειρηση απο το 1958  και εγω ειμαι στην επιχειρηση απο το 1983..) ειδαν ΠΟΛΛΑ τα ματακια μου...εχω δει απειρες πατεντες ιδιως σε τροχοσπιτα - αυτοκινουμενα...συνδιασμενα ολα αυτα με πολλες θεωριες αλλα και μυθους....Ομως τα πραγματα γενικα με το υγραεριο ειναι ΑΠΛΑ και οταν ειναι ΑΠΛΑ ειναι και ΑΣΦΑΛΗ...ΝΑΙ θα ΔΕΙΤΕ ιδιως στο εξωτερικο πολλα συστηματα για τη χρηση υγραεριου στα τροχοσπιτα-αυτοκινουμενα...αυτοματους εναλλακτες φιαλων...ηλεκτρονικα που να κλεινουν παροχες η να σε ενημερωνουν για την υπαρχουσα ποσοτητα...στο τελος μπερδευεσαι -ταλαιπωρησε και φυσικα πληρωνεις...συστηματα επαναπληρωσης φιαλων ειναι χρησιμα ΜΟΝΟ για οποιους θελουν να γυρνανε τον κοσμο για μηνες ..μια και 2 φιαλες στη διαρκεια των καλακαιρινων μηνων επαρκουν για 2μηνη σχεδον χρηση...οποτε τα πιο βασικα τα καλυπτει ΑΡΙΣΤΑ με ΑΣΦΑΛΕΙΑ - ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ - οικονομια καιχωρις ταλαιπωρια η νεα μας φιαλη PRIME CORAL GAS μειγματος (το λεγομενο υγραεριο σε μπορντω χρωμα) ..το "μειγμα" δεν σημαινει κατι ανακατεμενο β διαλογης...αλλα στην ουσια ειναι μη πεπεξεργασμενο βουτανιο κατα την διυλιση και στην Ελλαδα αυτο επικρατησε...ΠΡΟΠΑΝΙΟ βαζουμε στα τροχοσπιτα ΜΟΝΟ αν πηγαινουμε στα χιονια και χρησιμοποιουμε την θερμανση γιατι ανταποκρινεται καλυτερα σε χαμηλες θερμοκρασιες κι ετσι δεν παγωνει τοσο η φιαλη και αδειαζει...κατα τα αλλα ΔΕΝ υπαρχει κανενας αλλος λογος να χρησιμοποιυμε ΠΡΟΠΑΝΙΟ γιατι δηθεν κανει καλυτερη καυση και αλλα θεωρητικα...ΟΤΑΝ μια συσκευη μας δεν καιει - αποδιδει σωστα μαλλον εχει να κανει με λαθος η παραβιασμενα μπεκ..η χρειαζεται ρυθμιση ο αερας η καθαριοτητα...ας δουμε απλα τα πλεονεκτηματα της νεας φιαλης ΠΡΙΜΕ καιτου ρυθμιστη πιεσεως...1. εργονομικη και ελαφρια (εχει αποβαρο 6.7 2. αποθηκευεται αν χρειαστει η μια πανω στην αλλη για λιγοτερο χωρο...δεν χρειαζεται συλλεκτες 2 φιαλων γιατι κουμπωνει ξεκουμπωνει ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ ετσι ωστε η ρεζερβα να ειναι αυτονομη....(οταν ειναι γεματη να αντικαταστησει την αδεια- οταν ειναι αδεια να δωθει προς αντικατασταση. 3. Μεγαλο δικτυο εφοδιασμου σε ΟΛΗ την Ελλαδα...σε ειδικα καταστηματα - διανομεις υγραεριου στις πολεις...απο εξιδεικευμενους...ειτε στα βενζιναδικα shell-coral gas-avin και αλλα...ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ ΠΟΤΕ...4.και η φιαλη και ο ρυθμιστης εχουν ολες εκεινες τις βαλβιδες ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ που δεν αφηνουν ΚΑΝΕΝΑ περιθωριο ανθρωπινου λαθους η ατυχηματος...(δεν θελω να σας κουρασω με αναλυση τεχνικων...η να σας εντυπωσιασω...5. Λογω της πολυχρονης πειρας μαου ναι κι εγω προτιμω να κλεινεται η φιαλη οταν δεν ειναι σε χρηση,,η στο ταξιδι ομως η ΠΡΙΜΕ μπορεινα λειτουργησει και κατα τη διαρκεια ταξιδιου μια και η βαλβιδα flv που διαθεττει προστατευει απο τον "κυματισμο" του υγραεριου και κοβει μειωνοντας τη παροχη..6.Ο ρυθμιστης SRG ΜΕ ΜΑΝΟΜΕΤΡΟ και ευκολου κουμπωματος -ξεκουμπωματος εχει ημερομηνια κατασκευης και δεν εχει ημερομηνια ληξις...αλλα καλο ειναι να αλλαζεται μετα απο 10 χρονια...(προσωπικα εναν καλο ρυθμιστη μπορει και να μη χρειαστει να τον αλλαξω ποτε...εκτος αν χαλασει...αλλα ΟΚ ας παραμεινουμε στην ασφαλη δεοντολογια που μας φερνει και εσοδα χαχα)

Τι αλλο να σας πω....ααααα οτι καταλαβαινω οτι ο καθενας εχει το βολεμα του...προσπαθηστε να κανετε τα πραγματα ΠΙΟ ΑΠΛΑ....αποφυγετε πολλες συνδεσεις - διακοπτες - ρακορ γιατι δηθεν τα εχει το αυτοκινουμενο και φυσικα πατεντες ταλαιπωριας...ΚΑΝΤΕ τη ΖΩΗ ΣΑΣ ΠΙΟ ΑΠΛΗ...και ΑΣΦΑΛΗ.....με ενα ΚΛΙΚ...ετσι ωστε να διασκεδαζετε παρα να σπαζεστε και να ανησυχειτε...αν με χρειαστειτε το κινητο μου ειναι 6974 87 77 97 και για την PRIME φιαλη αλλα και για οποιοδηποτε τεχνικο προβλημα αντιμετωπιζετε.....χαχαχα εδω αναψαμε την Ολυμπιακη φλογα..ενα τροχοσπιτο δεν θα κανουμε ζαφτι....ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ...γιατι οσο περισσοτερο μπλαμπλαρετε ιντερνετικα τοσο το λιγοτερο ταξιδευετε χαχα

gasakias.gr


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από gasakias.gr Κυρ 20 Δεκ 2020 - 7:26

bazz έγραψε:
Georgedim έγραψε:Ο δικός μου σοβαρός ενδοιασμός  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] για την συγκεκριμένη φιάλη, ....παρότι προέρχεται από εταιρεία με υψηλές προδιαγραφές ασφαλείας των προϊόντων της, ....είναι στον τρόπο σύνδεσης της, στο υπάρχον σύστημα του αυτοκινούμενου.

Τι θέλω να πω.
Εξ' όσων βλέπω στις προηγούμενες αναρτήσεις των φίλων μας, ....για να την συνδέσω ....θα πρέπει να καταργήσω τον υπάρχοντα ρυθμιστή πίεσης 30mbar (....που έχει από κατασκευής το τροχόσπιτο) .... και ο οποίος είναι για δύο φιάλες, ενώ παράλληλα διαθέτει και ενσωματωμένο αισθητήρα σύγκρουσης (διακοπής αερίου), ....όπως και τους ελαστικούς σωλήνες με τους διακόπτες διαρροής, ...με αυτόν που προτείνει η εταιρεία (για οικιακή μάλλον χρήση) :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
 
Επειδή μιλάμε για αυτοκίνητο που κινείται στο δρόμο ....και όχι για ψησταριά στο κήπο μας ή θερμάστρα στο σπίτι μας, ....αυτού του είδους οι μη πιστοποιημένες (....ακόμη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]) παρεμβάσεις & οι αυθαίρετες πρωτοβουλίες ....με τρομάζουν. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ίσως είμαι λίγο υπερβολικός και αφελής στη σκέψη μου, ....αλλά πρόκειται για έναν "νέο" τρόπο σύνδεσης υγραερίου, ....που τροποποιεί τον υπάρχοντα και πιστοποποιημένο τρόπο σύνδεσης, ....που υπάρχει στο δικό μου τουλάχιστον τροχόσπιτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] .

Νομίζω ποτέ δεν θα θεωρηθεί  κάποιος αφελής που φροντίζει για την ασφάλεια του, το αντίθετο μάλλον.
Ίσως είναι και παρακινδυνευμένο αυτό που έκανα.
Βασίζομαι στις δικλείδες ασφαλείας που συνοδεύουν αυτή την φιάλη, όπως και στην επιβεβαίωση του τεχνικού που τις έφερε επιτοπου. Και τις οδηγίες του.  
Μου έκανε και μια επίδειξη. Δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς  τι είδα.
Καταλαβα όμως ότι σε περίπτωση ανάγκης και όταν η ροη αερίου φεύγει πια ελεύθερη χωρις τον περιορισμό του ρυθμιστή,κόβεται απευθείας. Αυτή είναι και η έννοια του όρου FLV.
Flow limit valve.
Θα το ψάξω το θέμα.

 
Σαν ειδικος φιλε μου εμενα με ΤΡΟΜΑΖΟΥΝι οι τοσες συνδεσεις και συστηματα ...στηπραξη αν δεις τη φωτο...την ασφαλεια που εχουν τα λαστιχα σου την εχει μετα τη συνδεση της φιαλης...που για τις ελληνικες βαζεις και ανταπτορα extra μαλλον....και μεχρι να φτασει το υγαεριο στον OYAOY ρυθμιστη εναλλακτη εχεις 6 bar που το καλοκαιρι γινονται 10-και πιεση...μια καιπροτιμας και προπανιο...ΟΛΑ ΑΥΤΑ ενω χρειαζεσαι 0.30 bar - 30 mbar ...δηλαδη εχεις μεσα στα λαστιχα 20-30πλασια πιεση....απο οτι πρεπι και χρειαζεσαι...ΔΕΝ χειαζεσαι να εισαι ειδικος για να καταλαβεις οτι στη PRIME φιαλη περνεις απ'ευεθειας (ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΓΗ..) 30mbar - 37 mbar...και με βαλβιδα FLV περιορισμου ροης...

χαχαχαχα ετσι οπως το εχεις. εσυ...αμολας τον ΤΑΥΡΟ μεσα στο τροχοσπιτο και ΤΡΕΧΕΙΣ με ταυρομαχους - κοκκινα πανια - συστηματα να τον τιθασσευσεις.....και καλα....ΟΛΕ ΟΛΕ...

gasakias.gr


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 20 Δεκ 2020 - 12:22

what what what what

Μάλλον μιλάμε για διαφορετικά πράγματα ή σε διαφορετική γλώσσα. scratch Rolling Eyes

Αυτό που βλέπεις στις φωτογραφίες και υπάρχει στο δικό μου τουλάχιστον τροχόσπιτο, ....είναι αυτό που προτείνει "πιστοποιημένα", με πανευρωπαϊκή "έγκριση τύπου" ο κατασκευαστής, ....έτσι όμως αγοράστηκε (ούτε αυτοσχεδίασα, ούτε έβαλα κάποιον extra αντάπτορα Cool, ουάου ) ....και συντηρείτε όπως προβλέπεται από τις προδιαγραφές του (αντικατάσταση ανά 5/ετία τα λάστιχα, στη 10/ετία ο ρυθμιστής).
Ίσως το όλο θέμα αντικατάστασης να είναι εμπορικό, όπως λες, ....αλλά προτιμώ να ζώ ασφαλής και με λιγότερα χρήματα, ....παρά πλουσιότερος και "μακαρίτης". Razz

Ως μη ειδικός, Embarassed ....ρώτησα να μάθω αν υπάρχει "έγκριση τύπου" και προδιαγραφές ασφαλείας για χρήση, του συγκεκριμένου τρόπου σύνδεσης (....ένα λάστιχο υγραερίου που συγκρατείται με σφιγκτήρα πάνω στο ρυθμιστή scratch ) στα τροχόσπιτα (αυτοκινούμενα ή συρόμενα) ....και εξέφρασα όσο πιο αναλυτικά & περιγραφικά μπόρεσα τις απορίες - επιφυλάξεις μου.

Συμφωνούμε για την ευκολία χρήσης & τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της συγκεκριμένης φιάλης, ....οι ενδοιασμοί όμως υπάρχουν στην πιστοποίηση ή έγκριση αν θέλεις της συνδεσμολογίας (ένας ελαστικός σωλήνας με 2 απλούς σφικτήρες στα άκρα του) ....για ότι κινείται στο δρόμο.

Για την ίδια την φιάλη & το ρυθμιστή της, ....όπως ήδη έχω γράψει, ....δεν αμφιβάλλω καθόλου για τις προδιαγραφές ασφαλείας τους.
Georgedim (29 Nοε. 2020) έγραψε:Παύλο, όπως ήδη έγραψα, οι όποιοι ενδοιασμοί μου ....δεν αφορούν τις εγκεκριμένες προδιαγραφές ασφαλείας αυτής καθεαυτής της φιάλης (FLV, PRV, χάλυβας υψηλής αντοχής), ....αλλά την απαιτούμενη "νέα" συνδεσμολογία.

Εσύ, ....ως ειδικός, cheers ....ασκείς μια ειρωνική τρόπον τινά κριτική και αστειεύεσαι scratch για μια συνδεσμολογία ....που μάλλον δεν έχεις ξαναδεί Rolling Eyes (αν κρίνω από τον τρόπο της τοποθέτησης σου) ....και η οποία έχει πανευρωπαϊκή "Έγκριση τύπου" και ....εφαρμόζεται σε όλα τα σύγχρονα αυτοκινούμενα τροχόσπιτα.
Θέλεις να πούμε ότι είναι "εμπορική", στα πλαίσια εκμετάλλευσης του άκρατου καταναλωτισμού μας, ....εγώ μαζί σου. Παράλληλα όμως είναι εγκεκριμένη και πιστοποιημένη.
Αδιάφορο ;

Θεωρώ πως αυτό που υποστηρίζεις : "....αμολας τον ΤΑΥΡΟ μεσα στο τροχοσπιτο και ΤΡΕΧΕΙΣ με ταυρομαχους - κοκκινα πανια - συστηματα να τον τιθασσευσεις.....και καλα....ΟΛΕ ΟΛΕ...", ....συμβαίνει ΜΟΝΟΝ ΟΤΑΝ αυτοσχεδιάζουμε, ....κάνουμε του κεφαλιού μας, ....παραβλέπουμε όλα όσα προβλέπουν και προτείνουν οι κατασκευαστές.

Μάλιστα πριν από 2-3 ημέρες "ανέβασα" στην ενότητα αυτή, μια δημοσίευση (post), ....με τι ακριβώς προβλέπεται study (σε θέματα ασφαλείας χρήσης υγραερίου σε τροχόσπιτα και τις συσκεύες τους), σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη ....αλλά και την ανυπαρξία σχετικής νομοθεσίας (για τα τροχόσπιτα), στη χώρα μας.

Προσωπικά ως μη ειδικός, αποφεύγω να κάνω του κεφαλιού μου, ....ειδικά με την εγκατάσταση-χρήση υγραερίου, ....συνηθίζω να ακολουθώ πιστά τις εγκεκριμένες προδιαγραφές των κατασκευαστών και ....πάντοτε ζητώ να έχω μια "τεκμηριωμένη" άποψη από τους ειδικούς, για κάθε τι νέο. 
Όλα αυτά τα θεωρείς τόσο λάθος ;
Όλες αυτές οι προϋπάρχουσες προδιαγραφές ασφαλείας, είναι τόσο υποδεέστερες και αδιάφορες, ....εμπρός στην "απλότητα" που μας προτείνεις ; 

Και κλείνοντας επαναλαμβάνω την αφελή & αστεία Very Happy ερώτηση μου : 
η "συνδεσμολογία" αυτή (σωλήνας + 2 απλοί σφιγκτήρες), έχει "έγκριση τύπου" για τροχόσπιτα, ....που κινούνται στο δρόμο και δεν είναι μόνιμα σταθμευμένα σε οικόπεδο ;
Τόσο απλά.


Υ.Γ. : όσο για την ύπαρξη της φιάλης προπανίου, ...τόσο στις προδιαγραφές των συγκεκριμένων "ελαστικών σωλήνων", ....όσο και στα "εγχειρίδια χρήσης" (manuals) αφενός του ψυγείου απορρόφησης, αφετέρου της συσκευής θέρμανσης του τροχόσπιτου, ....προβλέπεται & υποστηρίζεται η χρήση αυτού του τύπου αερίου από τον κατασκευαστή τους, αλλά επιπλέον υπάρχει επειδή ...."προ οικονομικής κρίσης & κορωναϊού" κάναμε πολλά ταξίδια σε περιοχές με πολύ χαμηλές έως πολικές θερμοκρασίες. eye
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στους χρήστες traveller και syncro89

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από almak Κυρ 20 Δεκ 2020 - 16:44

Eγώ προσωπικά θα διατηρούσα την μαμά εγκατάσταση συνδεσμολογία και συστήματα και απλά θα πρόσθετα την εν λόγο φιάλη.
Η απορία του Georgedim εύλογη για το αν η φιάλη εγκρίνεται επίσημα για χρήση σε τροχο........... , αλλά νομίζω Γιώργο αν την τοποθετήσουμε και μόνο για το ελαφρύτερο της φιάλης αλλά και την ευκολία στην προμήθεια αυτό είναι αρκετά ικανοποιητικό. Επαναλαμβάνω χωρίς να αλλάξουμε κάτι από την Μαμά εγκατάσταση. Την σύνδεση με κλικ εγώ δεν την φοβάμαι διότι η πιεση είναι η χαμηλότερη επιτρεπτή/αναγκαία .
almak
almak


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από traveller Κυρ 20 Δεκ 2020 - 17:30

Εγω δεν αλλαζω κατι που ειναι απανω κάτι από την Μαμά εγκατάσταση
Οσο για μιγμα η προπανιο ; 
Προπανιο σιγουρα .. εγω προσωπικα χρησιμοποιω Fgas Φαρμακης πρασινη (με ανθρακονηματα)

Οταν διανοηθηκα να βαλω μιγμα ,,,,,,,,, η φλογα ηταν κιτρινη και τα σκευη κουζινας καπνισμενα ..
Ας αφησουμε μακρυα τους σφυχτηρες και τους κολιεδες .
Αυτα ειναι Ελληνικες πατεντες ανευθυνες !!!
traveller
traveller


Αρέσει στον χρήστη antreas hobby

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 20 Δεκ 2020 - 19:09

almak έγραψε:
Eγώ προσωπικά θα διατηρούσα την μαμά εγκατάσταση συνδεσμολογία και συστήματα και απλά θα πρόσθετα την εν λόγο φιάλη....

....Επαναλαμβάνω χωρίς να αλλάξουμε κάτι από την Μαμά εγκατάσταση.....

Αλέξη, ....έδω ακριβώς είναι το οξύμωρο, το διαφορετικό ....και σ' αυτό ακριβώς το σημείο υπάρχουν οι προβληματισμοί - ενδοιασμοί μου.

Η καθ' όλα τα άλλα αξιόλογη και πιστοποιημένη φιάλη Prime της Coral Gas, ....για να συνδεθεί στο υπάρχον σύστημα του τροχόσπιτου μας, ....θέλει το δικό της "έξυπνο" ρυθμιστή, με τις λειτουργίες που είδαμε στο video.

Μέχρις εδώ ....ολα καλά και ανθηρά, ....κανένα πρόβλημα. cheers

Έλα μου όμως,  ....που ο συγκεκριμένος ρυθμιστής, στην "έξοδο" του (....από εκεί δηλαδή που φεύγει το υγραέριο προς τις συσκευές), ....ΔΕΝ έχει το γνωστό, βιδωτό και εγκεκριμένο "αρσενικό πάσο", ....ώστε να βιδώσουμε τον δικό μας προϋπάρχοντα ελαστικό σωλήνα ....και τότε όλα θα ήταν καλά και αποδεκτά.

Αντιθέτως έχει ένα "ρουξούνι" (....δείτε το video που ανέβασε ο gasakias.gr),....όπου για να συνδεθεί απαιτεί έναν σωλήνα υγραερίου "χαμηλής πίεσης" ( ....σωστό και αυτό, εφόσον τοποθετείται μετά το ρυθμιστή πίεσης), ....ο οποίος όμως για να "ασφαλιστεί" επάνω στο ρουξούνι, ....απαιτεί ένα σφιγκτήρα. scratch

Αντίστοιχα στο άλλο άκρο αυτού του σωλήνα, ....που θα συνδεθεί με την εγκατάσταση, ....θα πρέπει ομοίως να μπεί άλλο ένα ρουξούνι (ομοίως με σφιγκτήρα) και "αρσενικό πάσο" που θα βιδωθεί στην υπάρχουσα εγκατάσταση.

Παράλληλα θα πρέπει να παρακάμψουμε-καταργήσουμε τον εκ κατασκευής ρυθμιστή πίεσης που εχει το τροχόσπιτό μας (μικρό το κακό αυτό, αφού θα βάλουμε άλλον, ....προσωπική άποψη).

ΕΡΩΤΗΣΗ 1η :
Αυτή μας η ενέργεια δεν συνιστά αυτοσχέδια παρέμβαση και τροποποίηση της υπάρχουσας εγκεκριμένης εγκατάστασης ;

ΕΡΩΤΗΣΗ 2η (....επανάληψη από προηγούμενη δημοσίευση Razz ) :
Έχει έγκριση τύπου ή έστω κάποια επίσημη πιστοποίηση αυτή η "νέα" συνδεσμολογία ;

Πάμε παρακάτω.
Βάσει των Ευρωπαϊκών προδιαγραφών ασφαλείας, .....για τη εγκατάσταση - χρήση υγραερίου στα τροχόσπιτα (ΕΝ 732 & ΕΝ 1949), ....οι ελαστικοί σωλήνες που συνδέουν την φιάλη με την εγκατάσταση, ....πρέπει να έχουν "ενσωματωμένες"-"fix πρεσαριστές" συνδέσεις με τα μεταλλικά άκρα σύνδεσης τους ( ....υπάρχει σχετική φωτογραφία σε προηγούμενη δημοσίευση).

Οι σφιγκτήρες και οι λοιπές αυτοσχέδιες ευρεσιτεχνίες σύνδεσης ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ (....στην Ευρώπη φυσικά, ....μιας και στη χώρα μας ποιός ασχολείται με τέτοιες ασήμαντες λεπτομέρειες).

ΕΡΩΤΗΣΗ 3η :
Επομένως δεν κάνουμε ακόμη μια "αυθαίρετη" παράβαση των εγκεκριμένων προδιαγραφών ασφαλείας & σύνδεσης, τοποθετώντας από μόνοι μας σφιγκτήρες;

Έν κατακλείδι : επειδή όπως ήδη έγραψα σε προηγούμενη δημοσίευση, ....οι λειτουργίες που υποστηρίζει ο υπάρχων "εκ κατασκευής" ρυθμιστής με βολεύουν και με εξυπηρετούν τα μάλα και .....επειδή ο νέος ρυθμιστής της φιάλης Prime, δεν υποστηρίζει όλες αυτές τις λειτουργίες, ....μέχρις ότου βγεί ένας ρυθμιστής πίεσης για την συγκεκριμένη φιάλη ....με βιδωτό ρακόρ στην "έξοδο" του ....ή έστω ο κατάλληλος ελαστικός σωλήνας με "ενσωματωμένα" πρεσαριστά μεταλλικά άκρα σύνδεσης, ....αφήνω όσους νοιώθουν "σίγουροι & ασφαλείς" να την χρησιμοποιούν στα "κινούμενα" τροχόσπιτα τους.

Άλλωστε στη χώρα μας δεν υπάρχει δεσμευτική νομολογία επί του θέματος, ....ούτε έλεγχοι ασφαλείας προβλέπονται, ....σε όλους μας αρέσουν οι πατέντες, ....οπότε τα πάντα επαφίενται στην κρίση, τις αποφάσεις μας ....και ο Θεός βοηθός.

Αναγνωρίζοντας λοιπόν, ως μη ειδικός, τον φόβο μου να αυθαιρετήσω αυτοβούλως στη υπάρχουσα συνδεσμολογία pale και ....επί απουσίας μέχρι στιγμής ικανών επιχειρημάτων να αντικρούσουν τους παραπάνω προβληματισμούς - ερωτήσεις μου, ....δηλώνω ότι διστάζω να την χρησιμοποιήσω επί του παρόντος, στο αυτοκινούμενο μου.

Παρά ταύτα δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα "ασφαλείας" να χρησιμοποιήσω την συγκεκριμένη φιάλη στην θερμάστρα γκαζιού του εξοχικού μου, καθώς και στην ψησταριά υγραερίου. Very Happy
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από almak Κυρ 20 Δεκ 2020 - 20:49

οΚ Τώρα που είδα και το βίντεο και ξανά διάβασα όλα τα ποστ κατάλαβα πως το κλικ είναι μόνο στην εφαρμογή του μειωτή στην φιάλη. Εγώ είχα λάθος καταλάβει πως και οι υπόλοιπες συνδέσεις ήταν με κάποιο καινούργιο κλικ-κλικ κούμπωμα και όχι ρουξούνια ( όπως τα λέμε) με σφικτήρες.
Μόλις καταργήσουν το ρουξούνι και βάλουν βιδωτό πάσο θα την πάρω κι εγώ . Έως τότε το ανθρακόνημα που έχω its ok.
almak
almak


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από vzol48 Κυρ 20 Δεκ 2020 - 22:24

Γεια στα παιδια.... Very Happy
Αν καταλαβαινω σωστα ο προβληματισμος ειναι εαν κατα την κινηση του τροχοσπιτου,αυτοκινουμενου θα υπαρξει προβλημα στη συνδεση μεταξυ αγωγου και ρουξουνιου (χαλαρωση του σφικτηρα) με αποτελεσμα διαρροη αεριου. affraid
Προσωπικα ειμαι υπερ της μεγιστης ασφαλειας εστω με δυσαναλογο κοστος...
Ελεγχω συχνα τις αναγραφομενες ημερομηνιες στους ρυθμιστες και στα λαστιχα και τα αλλαζω αρκετα νωριτερα απο τις αναγραφωμενα ορια ( GOK)
Ομως...προσφατα ....αλλα και πριν λιγα χρονια αντιμετωπισα κατι περιεργο....δυο φορες...
Το λαστιχο αν και πρεσσαριστο στο ρουξουνι...περιστρεφονταν γυρω του με αρκετη ευκολια.......αν και ο κοχλιας ηταν καλα ,σφικτα βιδωμενος πανω στο ρυθμιστη...
Δοκιμασα ,με σαπουνονερο για διαρροη στο σημειο αλλα δεν υπηρχε διαρροη...Τα αντικατεστησα αμεσως,αν και δουλευαν ετσι τουλαχιστον3 χρονια....
Εκοψα με τροχακι προσεκτικα τον πρεσσαριστο κολιε και πηρα το εργοστασιακο ρουξουνι στο χερι....Διαπιστωσα οτι δεν ειχαν διαρροη αν και....χαλαρα διοτι το ρουξουνι-α εχουν περιμετρικες διογκωσεις οπως φαινονται και στις παραπανω φωτο,μονο που αυτες ειναι στρογκυλεμενες ενω των ...ρουξουνιων της....μαμμας ειναι κοφτερες περιμετρικα με αποτελεσμα να εισερχονται βαθεια στην εσωτερικη επιφανεια του αγωγου,με αντιθετη φορα (κοντρα) στην εξαγωγη του αγωγου....Μαλιστα οταν προσπαθησα να το αποσυνδεσω,βγηκε με αρκετη δυσκολια αν και χωρις σφικτηρα...
Να...υποθεσω οτι κατα την κινηση του οχηματος μπορει να χαλαρωσει ο σφικτηρας της....ελληνικης πατεντας????.... bounce bounce bounce
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 20 Δεκ 2020 - 22:41

almak έγραψε:οΚ Τώρα που είδα και το βίντεο και ξανά διάβασα όλα τα ποστ κατάλαβα πως το κλικ είναι μόνο στην εφαρμογή του μειωτή στην φιάλη. Εγώ είχα λάθος καταλάβει πως και οι υπόλοιπες συνδέσεις ήταν με κάποιο καινούργιο κλικ-κλικ κούμπωμα και όχι ρουξούνια ( όπως τα λέμε) με σφικτήρες.
Μόλις καταργήσουν το ρουξούνι και βάλουν βιδωτό πάσο θα την πάρω κι εγώ . Έως τότε το ανθρακόνημα που έχω its ok.
εαν θελεις μπορεις να παρεις τον μειωτη τις φιαλης και να πας σε καποιο μαγαζι [που φτιαχνει  σωληνες υψηλης πιεσης εχει ενα στην λεωφορο καβαλας]να σου κανει τους σωληνες πρεσαριστους.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ladakias
ladakias


Αρέσει στον χρήστη gasakias.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από gasakias.gr Κυρ 20 Δεκ 2020 - 23:13

Οκ...αν και δεν ειμαι δικηγορος ουτε διπλωματουχος ουτε διπλωματης...θα συμπληρωσω οτι ΔΕΝ ειναι τιποτα να πρεσαρεις λαστιχα αντι σφυκτηρα....αν τα θελετε πρεσαριστα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα....εκεινο που ΔΕΝ καταλαβαινετε καποιοι και θα το ξανατονισω....ειναι οτι πρεσαρισμενα με προδιαγραφες λαστιχα ..τα ολα συστηματα (εγκεκριμενα ευρωπαικα κλπ κλπ) ειναι αναγκαια ΓΙΑΤΙ στα λαστιχα σας στα ρακορ σας ΠΡΙΝ τον ΡΥΘΜΙΣΤΗ υπαρχει ΥΨΗΛΗ ΠΙΕΣΗ...που καποιοι (αντε να δεχτω τις πολικες θερμοκρασιες χαχα) την κανουν ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ χρησιμοποιωντας προπανιο....ΟΤΙ το ΠΡΟΠΑΝΙΟ καιει καλυτερα απο το ΜΕΙΓΜΑ ειναι 100% ΜΥΘΟΣ...χαριζω οσες φιαλες θελει οποιον μου το αποδειξει ιδιας ομασι...κι οταν θα του διορθωσω το προβλημα θα λεει αλλα χαχαχα...ΕΠΙΜΕΝΩ ειναι προτιμοτερη η χρηση PRIME μειγμα...με τον ειδικο ρυθμιστη της γιατι ΑΚΡΙΒΩΣ απαλλασει ολο το συστημα απο την ΥΨΗΛΗ ΠΙΕΣΗ...στην ΠΗΓΗ.....εξ αρχης...ΔΕΝ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ εκεινο που ξερω ειναι οτι ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ κανενας πελατης χιλιαδες και σε ολες τις χρησεις δεν επαθε το παραμικρο ΑΚΡΙΒΩΣ γιατι διορθωνω τα κακως κειμενα...και συμπληρωνω τις πυροσβεστικες η αλλες θεωρητικες προδιαγραφες...ΦΥΣΙΚΑ και εχω δει ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ στα τροχοσπιτα = αυτοκινουμενα...η προβλεψη εκει εχει να κανει με χρηστες που θα χρειαστει να πανε απο μια χωρα σε αλλη...καθε χωρα εχει δικες της φιαλες επομενως πρπει το συστημα συνδεσης να προβλεπει σταθερο ρυθμιστη και συνδεσεις με δυνατοτητα παντος τυπου φιαλων....ΟΜΩΣ αυτο αυξανει την επικινδυνοτητα γιατι χρησιμοποιουνται αναγκαστικα νιπελ - ανταπτορες κλπ κλπ....οσα περισσοτερα τοσο χειροτερα...ΟΠΩΣ και να'χει ΧΑΙΡΟΜΑΙ τους εκπαιδευμενους χρηστες υγραεριου....για μενα ενας εκπαιδευμενος χρηστης ειναι ανωτερος απο ολα τα συστηματα του κοσμου....

gasakias.gr


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από gasakias.gr Δευ 21 Δεκ 2020 - 0:03

Θελω να συμπληρωσω και λιγα ακομα...1. η φιαλη ανθρακονηματος ειναι μια ελαφρια και ασφαλης φιαλη ομως χρειαζεται συνδεση με κλειδι - φλαντζα - ελεγχο που για καποιους ειναι δυσκολο..επισης το δικτυο εφοδιασμου της ειναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ στην Ελλαδα και σχεδον ανυπαρκτο στο εξωτερικο...2. Συνηθως οι τροχοσπιταδες - αυτοκινουμενοι χρησιμοποιουν το υγραεριο και σε αλλες χρησεις εκτος εγκαταστασης...(μπαρμπεκιου υγραεριου - σομπες υγραεριου - φουρνακια κλπ κλπ) η PRIME CORAL CAS κουμπωνει - ξεκουμπωνει με ενα ΚΛΙΚ ...ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ...και ειναι ευκολομεταφερομενη και πρακτικη...κι ετσι μπορεις να εχεις λιγοτερες φιαλες μαζι σου...γιατι κουμπωνει ΠΑΝΤΟΥ...Ειναι εντυπωσιακο ΠΟΣΟ εχει ενθουσιασει τις γυναικες...που στην αρχη ειναι αρνητικες και μετα μολις την κλικαρουνε την λατρευουνε...Βεβαια αν καποιοι χαχαχα θεωρουν οτι ετσι πεφτει ενα ακομα αντρικο οχυρο.....χαχαχαχα ας μη τη παρουνε...αλλα πολλες φορες η οικογενεια ειναι διακοπες και ο συζυγος στη δουλεια και κτυπαει το κινητο..."αγαπη μου τελειωσε η φιαλη"....τοτε θα με θυμηθειτε..χαχα

gasakias.gr


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 3 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 21 Δεκ 2020 - 1:14

Γιάννη όπως θα έχεις καταλάβει, ....έχουμε πολλές απορίες, ....μας αρέσει να ψάχνουμε το κάθε τι και να ρωτάμε επίμονα, ....χαιρόμαστε ομως όταν μας διευκρινίζουν τα "σκοτεινά" σημεία και απαντούν στις απορίες μας, γνώστες του κάθε αντικειμένου.

Το θέμα του υγραερίου είναι αλήθεια ότι περιβάλλεται από πολλούς μύθους και αστήρικτες δοξασίες, ....που διαιωνίζονται και αποπροσανατολίζουν.
Οι λόγοι πολλοί, κάποιοι ήδη αναφέρθηκαν.

Προσωπικά έχω μάθει να το αντιμετωπίζω με πολύ σεβασμό και δέος, ....έχοντας δεί "ιδίοις όμμασι" και αντιμετωπίσει (λόγω επαγγέλματος), ....τα τραγικά και κάποιες φορές μόνιμα αποτελέσματα της αβλεψίας στη χρήση του υγραερίου, πάνω  στην ανθρώπινη αρτιμέλεια και εμφάνιση. pale

Γι' αυτό και με βλέπεις να επιμένω τόσο πολύ, ....πάνω στους κανόνες ασφαλείας και την απαρέγκλιτη τήρηση τους.

Σκοπός είναι στο τέλος κάθε μιας τέτοιας ενδιαφέρουσας συζήτησης ....να καταλήγουμε σε ασφαλή συμπεράσματα, ....ξεκαθαρίζοντας τα θολά σημεία και τις απορίες.

Η συγκεκριμένη φιάλη αδιαμφισβήτητα έχει πολλά υπέρ, ....αλλά ο τρόπος σύνδεσης σωλήνα-ρυθμιστή, .....ακόμη και με τη χαμηλή πίεση που αναφέρεις, μιας και η σωλήνα είναι μετά το ρυθμιστή, ....συνεχίζει να με τρομάζει.

Όπως ήδη έγραψα, όταν χρησιμοποιούμε το τροχόσπιτο το χειμώνα, ....η θέρμανση παραμένει μόνιμα σε λειτουργία, ....ακόμη και όταν ταξιδεύουμε.
Με τρομάζει λοιπόν η ιδέα να χρησιμοποιώ μια συνδεσμολογία πού δεν έχει πιστοποιηθεί και εγκριθεί για αυτή τη χρήση (με το όχημα σε κίνηση).

Εξ όσων γράφουν στις προδιαγραφές ασφαλείας τα manuals, ....αυτή η δυνατότητα επιτρέπεται μόνον όταν υπάρχει στην όλη εγκατάσταση "αισθητήρας σύγκρουσης".

Την βαλβίδα ασφαλείας FLV την έχουν, ....αν δεν κάνω λάθος, ....και οι κλασικές φιάλες της Coral (....ακόμη και αυτές οι "γκρί" υψηλής πίεσης  Laughing , που μας ψέγεις για την χρήση τους Very Happy Razz ).

Με όλα αυτά λοιπόν τα πρόσθετα "μπιχλιμπίδια" ασφαλείας που έχει επιπλέον, η "εκ κατασκευής" εγκατάσταση, ....νοιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια, ....όταν οδηγώ και λειτουργεί το σύστημα υγραερίου.

Ακόμη η ύπαρξη των δύο φιαλών και η δυνατότητα αυτόματης εναλλαγής τους (άδειας-γεμάτης), ....χωρίς να χρειαστεί να βγείς από το τροχόσπιτο με τις πυτζάμες μέσα στο κρύο ή την νύκτα, αξημέρωτα (....η αντρική δουλειά που ανέφερες Razz ) ....πίστεψε με είναι σωτήρια κάποιες φορές.

Για όλους αυτούς τους λόγους με βλέπεις τόσο διστακτικό και δύσπιστο.
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη gasakias.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης