www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Νέα φιάλη υγραερίου

+10
vzol48
gasakias.gr
ladakias
almak
traveller
bazz
tabbert
gsalonica
antreas hobby
nikospav
14 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από diamantino Δευ 16 Νοε 2020 - 16:29

Πρωτη δοκιμη :
1  Με 3 εστιες αναμενες το ψυγειο λειτουργει ομαλα.
2  Με ψυγειο  και 1εστια αναμενα ο θερμοσυφωνας δουλευει
3  Το ψυγειο κατεβασε - 25 c  η καταψυξη.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
diamantino
diamantino


Αρέσει στους χρήστες traveller και gsalonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από bazz Τετ 25 Νοε 2020 - 15:33

Σήμερα αγοράσα και εγώ 2 φιάλες προπανίου τις coral prime.
Ο πωλητής των φιαλών είπε ότι θα καταργήσω τον γερμανικό ρυθμιστή του hobby. Και τώρα θα πηγαίνει απευθείας με 7 mm λάστιχο, στον ρυθμιστή τις coral.
Παιζουν 2 ρυθμιστές. ΚΙ όπως είπε ο diamantino o Μπορντό που είναι για 29mbar είναι πιο κοντά στα 30 mbar working pressure του προηγούμενου συστήματος. Πληροφοριακά ο γκρίζος είναι για 37 mbar.
Όποτε μάλλον καλά έκανες και τον άλλαξες.
Μια ερώτηση παρακαλώ. Δεν μπορώ να δω κάποιες ουσιαστικεσ φωτός από αυτές που πόσταρε ο diamantino.
Μου βγάζει αυτό που επισυνάπτω
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

bazz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 25 Νοε 2020 - 19:12

Παύλο, έχει ήδη διορθωθεί το "τεχνικό" πρόβλημα.
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη bazz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από diamantino Τετ 25 Νοε 2020 - 19:32

Georgedim έγραψε:Παύλο, έχει ήδη διορθωθεί το "τεχνικό" πρόβλημα.


....ματς ....μουτς .... merci
diamantino
diamantino


Αρέσει στον χρήστη bazz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από bazz Τετ 25 Νοε 2020 - 19:49

Ευχαριστώ πολύ!

bazz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από bazz Πεμ 26 Νοε 2020 - 16:56

Γεια χαρά
Σήμερα πέρασα και τις φιάλες.
Ο ρυθμιστής του αυτοκινούμενου αφαιρείτε πια.
Χρειάστηκα ένα ανταπτορα εκεί που αφαίρεσα τον μαμα ρυθμιστή. Και μαζί με Φ 7μμ λάστιχο που πάει στο
ρυθμιστή τις φιάλης. Ο μωβ είναι ο πιο κατάλληλος για τις πίεσης 30mbar που δουλεύει το σύστημα του αυτοκινούμενου.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

bazz


Αρέσει στους χρήστες traveller και gsalonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από vzol48 Πεμ 26 Νοε 2020 - 21:10

Πολυ ωραια,Δεν καταλαβα ομως πως συνδεεται ο ρυθμιστης με την μπουκαλα Embarassed ....και αν...εμπνεει ...ασφαλεια....η συνδεση...  bounce
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από bazz Παρ 27 Νοε 2020 - 0:06

vzol48 έγραψε:Πολυ ωραια,Δεν καταλαβα ομως πως συνδεεται ο ρυθμιστης με την μπουκαλα Embarassed ....και αν...εμπνεει ...ασφαλεια....η συνδεση...  bounce

Ο ρυθμιστής είναι αυτό το μωβ εξάρτημα που βλέπεις στην φωτο. Είναι συνδεδεμένο στην άλλη μεριά του λάστιχου. Αυτός κούμπωνει στο στόμιο τις μπουκάλας με ένα κλικ. Δεν είμαι σίγουρος ποσό ασφαλής είναι. ΚΙ ίσως ακούγετε κάπως αυτό. Ο πωλητής μου εξήγησε με επιδείξει στην σχετική ερώτηση που έκανα, οτι οι νέες αυτές φιάλες έχουν επιπλέον δικλείδες ασφαλείας.
Δες το προωθητικό της φιάλης πιο κάτω
“ Τριπλή ασφάλεια: Σύστημα περιορισμού ροής υγραερίου FLV, Σύστημα ρύθμισης της πίεσης στο εσωτερικό της φιάλης PRV, Σώμα από λεπτό στρώμα χάλυβα υψηλής αντοχής.”

bazz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από vzol48 Παρ 27 Νοε 2020 - 8:57

Ευχαριστω....Σοβαρη εταιρια η Coral gaz....Aυτο που μενει ειναι η επιστροφη στην κανονικοτητα.... Very Happy
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από traveller Σαβ 28 Νοε 2020 - 11:12

Εεεε .... τωρα ..καθε που θα βγαινει μια νεα φιαλη θα αλλαζουμε τυπο ;;
Εγω εχω βολευτει με την F-GAS την πρασινη πλαστικη ελαφρια που ειναι & προπανιο και ειμαι υπερ-ευχαριστημενος , sleep  μπλε φλογα και δεν καπνιζει ..
traveller
traveller


Αρέσει στον χρήστη bazz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από bazz Σαβ 28 Νοε 2020 - 13:03

traveller έγραψε:Εεεε .... τωρα ..καθε που θα βγαινει μια νεα φιαλη θα αλλαζουμε τυπο ;;
Εγω εχω βολευτει με την F-GAS την πρασινη πλαστικη ελαφρια που ειναι & προπανιο και ειμαι υπερ-ευχαριστημενος , sleep  μπλε φλογα και δεν καπνιζει ..

Ναι σωστό και αυτό...
Σε εμενα βέβαια είχε κάτι φιάλες γερμανικές πολύ παλιές. Όποτε σήκωνε την αναβάθμιση.
Προπάνιο χρησιμοποιούμε εξυπακούεται

bazz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από vzol48 Σαβ 28 Νοε 2020 - 13:18

Πολύ.... σωστά τα λέει ο επίτιμος....
Όταν έχεις κατσικωμενο στο πάρκινγκ το τροχόσπιτο.... για... χρόνια.... δε σ'ενδιαφερει η καινοτομία και η πρόοδος....
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από traveller Σαβ 28 Νοε 2020 - 14:07

vzol48 έγραψε:Πολύ.... σωστά τα λέει ο επίτιμος....
Όταν έχεις κατσικωμενο στο πάρκινγκ το τροχόσπιτο.... για... χρόνια.... δε σ'ενδιαφερει η καινοτομία και η πρόοδος....
crash1 ..................   Εδω ειμαι και σε παρακολουθω !!!
Οταν κανεις εσυ τα χιλιομετρα που εχω μαζεψει εγω στην Ευρωπη .................... ελα να μιλησουμε .....
................ Σ'αγαπαω ρε μπαγασα και το ξερεις  !!! bh
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 28 Νοε 2020 - 14:09

Ο δικός μου σοβαρός ενδοιασμός  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] για την συγκεκριμένη φιάλη, ....παρότι προέρχεται από εταιρεία με υψηλές προδιαγραφές ασφαλείας των προϊόντων της, ....είναι στον τρόπο σύνδεσης της, στο υπάρχον σύστημα του αυτοκινούμενου.

Τι θέλω να πω.
Εξ' όσων βλέπω στις προηγούμενες αναρτήσεις των φίλων μας, ....για να την συνδέσω ....θα πρέπει να καταργήσω τον υπάρχοντα ρυθμιστή πίεσης 30mbar (....που έχει από κατασκευής το τροχόσπιτο) .... και ο οποίος είναι για δύο φιάλες, ενώ παράλληλα διαθέτει και ενσωματωμένο αισθητήρα σύγκρουσης (διακοπής αερίου), ....όπως και τους ελαστικούς σωλήνες με τους διακόπτες διαρροής, ...με αυτόν που προτείνει η εταιρεία (για οικιακή μάλλον χρήση) :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
 
Επειδή μιλάμε για αυτοκίνητο που κινείται στο δρόμο ....και όχι για ψησταριά στο κήπο μας ή θερμάστρα στο σπίτι μας, ....αυτού του είδους οι μη πιστοποιημένες (....ακόμη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]) παρεμβάσεις & οι αυθαίρετες πρωτοβουλίες ....με τρομάζουν. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ίσως είμαι λίγο υπερβολικός και αφελής στη σκέψη μου, ....αλλά πρόκειται για έναν "νέο" τρόπο σύνδεσης υγραερίου, ....που τροποποιεί τον υπάρχοντα και πιστοποποιημένο τρόπο σύνδεσης, ....που υπάρχει στο δικό μου τουλάχιστον τροχόσπιτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] .
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από bazz Κυρ 29 Νοε 2020 - 13:51

Georgedim έγραψε:Ο δικός μου σοβαρός ενδοιασμός  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] για την συγκεκριμένη φιάλη, ....παρότι προέρχεται από εταιρεία με υψηλές προδιαγραφές ασφαλείας των προϊόντων της, ....είναι στον τρόπο σύνδεσης της, στο υπάρχον σύστημα του αυτοκινούμενου.

Τι θέλω να πω.
Εξ' όσων βλέπω στις προηγούμενες αναρτήσεις των φίλων μας, ....για να την συνδέσω ....θα πρέπει να καταργήσω τον υπάρχοντα ρυθμιστή πίεσης 30mbar (....που έχει από κατασκευής το τροχόσπιτο) .... και ο οποίος είναι για δύο φιάλες, ενώ παράλληλα διαθέτει και ενσωματωμένο αισθητήρα σύγκρουσης (διακοπής αερίου), ....όπως και τους ελαστικούς σωλήνες με τους διακόπτες διαρροής, ...με αυτόν που προτείνει η εταιρεία (για οικιακή μάλλον χρήση) :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
 
Επειδή μιλάμε για αυτοκίνητο που κινείται στο δρόμο ....και όχι για ψησταριά στο κήπο μας ή θερμάστρα στο σπίτι μας, ....αυτού του είδους οι μη πιστοποιημένες (....ακόμη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]) παρεμβάσεις & οι αυθαίρετες πρωτοβουλίες ....με τρομάζουν. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ίσως είμαι λίγο υπερβολικός και αφελής στη σκέψη μου, ....αλλά πρόκειται για έναν "νέο" τρόπο σύνδεσης υγραερίου, ....που τροποποιεί τον υπάρχοντα και πιστοποποιημένο τρόπο σύνδεσης, ....που υπάρχει στο δικό μου τουλάχιστον τροχόσπιτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] .

Νομίζω ποτέ δεν θα θεωρηθεί κάποιος αφελής που φροντίζει για την ασφάλεια του, το αντίθετο μάλλον.
Ίσως είναι και παρακινδυνευμένο αυτό που έκανα.
Βασίζομαι στις δικλείδες ασφαλείας που συνοδεύουν αυτή την φιάλη, όπως και στην επιβεβαίωση του τεχνικού που τις έφερε επιτοπου. Και τις οδηγίες του.
Μου έκανε και μια επίδειξη. Δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς τι είδα.
Καταλαβα όμως ότι σε περίπτωση ανάγκης και όταν η ροη αερίου φεύγει πια ελεύθερη χωρις τον περιορισμό του ρυθμιστή,κόβεται απευθείας. Αυτή είναι και η έννοια του όρου FLV.
Flow limit valve.
Θα το ψάξω το θέμα.


bazz


Αρέσει στον χρήστη diamantino

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 29 Νοε 2020 - 18:32

Παύλο, όπως ήδη έγραψα, οι όποιοι ενδοιασμοί μου ....δεν αφορούν τις εγκεκριμένες προδιαγραφές ασφαλείας αυτής καθεαυτής της φιάλης (FLV, PRV, χάλυβας υψηλής αντοχής), ....αλλά την απαιτούμενη "νέα" συνδεσμολογία.

Επειδή λοιπόν πρόκειται για συνδεσμολογία υγραερίου σε αυτοκίνητο, ....επομένως υφίσταται κραδασμούς, αναταράξεις, δυνάμεις από επιτάχυνση & επιβράδυνση, ενώ δυνητικά υπάρχει πάντα ο κίνδυνος της εμπλοκής σε απρόοπτο ατύχημα affraid , ....θεωρώ ως μη ειδικός και γνώστης πολλών επί του θέματος, Embarassed ....ότι πρέπει να τηρούμε απαρέγκλιτα τους προβλεπόμενους από τους κατασκευαστές κανόνες ασφαλείας.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, ζούμε στη χώρα του ...."ώχ, δεν βαριέσαι αδελφέ" και της νοοτροπίας ...."η δουλειά μας να γίνεται".
Εν προκειμένω όμως, ....σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη υπάρχουν και εφαρμόζονται ....κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές και κανόνες επί του θέματος, ....όπου για την ασφάλεια μας καλό είναι να τους τηρούμε. Rolling Eyes

Όταν λοιπόν πρόκειται για συνδεσμολογία με "αντικαθιστώμενες" φιάλες (....ο συνηθέστερος τρόπος στα τροχόσπιτα), ο πρώτος κανόνας αφορά στις προδιαγραφές ασφαλείας του ελαστικού σωλήνα, ....που συνδέει την φιάλη με τους μεταλλικούς σωλήνες της μόνιμης εγκατάστασης :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ο δεύτερος κανόνας αφορά όσα οχήματα έχουν το σύστημα "διακοπής υγραερίου" σε περίπτωση σύγκρουσης (ενσωματωμένο στο ρυθμιστή τους) ....και το οποίο μάλλον θα πρέπει να καταργηθεί ώστε να τοποθετηθεί η νέα φιάλη με το δικό της ρυθμιστή. 
Επομένως αφαιρούμε "αυτοβούλως" pale μια σημαντική δικλείδα οδικής ασφαλείας από το τροχόσπιτό μας. 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Θεωρώ πως οτιδήποτε τροποποιεί αυτές τις προδιαγραφές ....θέτει εν αμφιβόλω την ασφάλεια μας, ....μέχρις βεβαίως αποδείξεως του εναντίου. Very Happy
Για το λόγο αυτό φοβάμαι επί του παρόντος την τοποθέτηση σφιγκτήρων, μετατροπέων συνδέσεων, προεκτάσεων, ....που δεν προβλέπονται (ακόμη).

Όσον αφορά τον ρυθμιστή πίεσης της νέας φιάλης, ....θα αναφερθώ στους λόγους που δεν τον προτιμώ, ....αφορούν όμως αποκλειστικά την εγκατάσταση του δικού μου τροχόσπιτου. 
Σαφώς και δεν τίθεται θέμα ονομαστικής πίεσης, αφού και στην συγκεκριμένη φιάλη είναι των 30mbar.

Υπάρχουν όμως κάποια πρακτικά θέματα.
Λόγω της υπάρξεως δύο φιαλών στο τροχόσπιτο μου, ο υπάρχων ρυθμιστής της Truma επιτρέπει ....την αυτόματη εναλλαγή τους (άδεια-γεμάτη), ....το ζέσταμα των βαλβίδων με το μηχανισμό θέρμανσης "Truma Eis-Ex" (για τις χαμηλές θερμοκρασίες, το χειμώνα), που έχει και ο οποίος δεν υποστηρίζεται με το ρυθμιστή της Coral gas, ....της δυνατότητος που παρέχει να χρησιμοποιώ τις συσκευές υγραερίου εν κινήσει (....σωτήριο για την θέρμανση τον χειμώνα cheers ) και τελευταίο το ....ότι με ειδοποιεί όταν αδειάσει η κύρια φιάλη, στο εσωτερικό του οχήματος ("Truma DuoControl").

Αυτοί εν ολίγοις Razz είναι οι λόγοι που με καθιστούν επιφυλακτικό στην επιλογή της.
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στους χρήστες traveller, diamantino, Athanatos και bazz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από tabbert Κυρ 6 Δεκ 2020 - 16:07

δηλαδη αγοραζουμε αυτην την φιαλη κοστος χ στην την τιμη του ρυθμιστη...τον οποιο αγοραζουμε μια φορα και αολα αντκαθιστουμε την φιαλη η καθε φορα αλλαζουμε και ρυθμιστη που αν ισχυει αυτο παει σετ με την μπουκαλα..
επισης για οικιακες σομπες κανει η λειτουργια φιαλης που δεν εχει βουτανιο καθολου κοινως η παραπανω μπουκαλα κανει για οικιακη σομπα που η φλογα ειναι εκτεθιμενη?

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από bazz Κυρ 13 Δεκ 2020 - 21:24

Επανέρχομαι στο θέμα με τις φιάλες
Ποιο κάτω έχω τα σχόλια του προμηθευτή  μου, που προέκυψαν μετά την ανησυχία μου.
Δεν σας κρύβω ότι και εγώ βρέθηκα προ εκπλήξεως για τα σχόλια του που αφορούν το σωστό μείγμα  για τις φιάλες μας.



1.Η νεα φιαλη PRIME ( coral gas) ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ εχει ποτε κυκλοφορησει στην αγορα μεχρι τωρα...για πολλους λογους...
Έχει  πολυ ελαφρυ αποβαρο 6.7kgr και εργονομικη λαβη ειτε για μεταφορα ειτε για αποθηκευση...
Εχει (η ιδια η φιαλη) βαλβίδα περιορισμού υπερβολικής ροης FLV (η οποια ΟΧΙ ΜΟΝΟ περιοριζει την υπερβολικη ροη υγραεριου σε περιπτωση αποσυνδεσης του λαστιχου..ΑΛΛΑ δουλευει και αν η φιαλη πλαγιασει - αναποδογυρισει η και ΑΚΟΜΑ αν το ιδιο το υγραεριο λογω της κινησης του αυτοκινουμενου - τροχόσπιτου, "κυματισει" και ερθει ως υγρο στη βανα και οχι σε αερια μορφη....αυτο ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ σε φορητες χρησεις...
Εφοδιασμος - σημεια πωλησης...σε αντιθεση με αλλες εταιριες...ιδιως με οσες εχουν ιδιαιτερες φιαλες οπως ειναι του ανθρακονηματος η CORAL GAS εχει το μεγαλυτερο δικτυο...ακομα και στα μεγαλα νησια...ειτε σε ειδικευμενα καταστηματα διανομεων φιαλων υγραεριου ειτε στα πρατηρια βενζινης SHELL AVIN και CORAL GAS...
3. O Ρυθμιστης της PRIME ειναι ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ κατασκευης και αξιοπιστος..(δεν κλαταρει και αρα δεν ειναι επικινδυνος).
Στα περισσοτερα τροχοσπιτα διαφοροι ΔΗΘΕΝ ειδικοι και διαφοροι ημιμαθεις οψιμοι τεχνιτες κανουν διαφορα ρακορ..διαφορες πατεντες προκειμενου και καλα να διατηρηθουν οι ευρωπαικοι ρυθμιστες αλλα συναμα να προσαρμοζονται οι ελληνικου τυπου φιαλες...Αυτο σημαινει επιπλεον σημεια συνδεσεων...επιπλεον ταλαιπωρια...και φυσικα επιπλεον επικινδυνοτητα...Ενω με τον νεο ρυθμιστη PRIME εχεις 3πλη ασφαλεια στη ΠΗΓΗ του υγραεριου (πανω στη φιαλη και οχι μετα απο το λαστιχο κλπ κλπ) Τι κανει στη πραξη ο ρυθμιστης αυτος..Α) κουμπωνει και ξεκουμπωνει (συνδεει) τη νεα φιαλη με ενα ΚΛΙΚ.
ευκολια και χωρις κανενα κινδυνο) Β) εχει μανομετρο για να γνωριζεις ποτε τελειωνει...Γ) επειδη κλικαρει-συνδεεται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ δεν χρειαζεται να εχεις οπωσδηποτε συνδεδεμενη τη ρεζέρβα...αυτο σημαινει οτι εχεις ευκολια ανεφοδιασμου....αφου οταν σύνδεσης  τη ρεζερβα...η κενη φιαλη αποσπάται και ετσι μπορεις να την προμηθευτεις ενω η αλλη φιαλη δουλευει....Δ) η βαλβιδα FLV που εχει ο ρυθμιστης περιοριζει κατα 90% την αδικαιολογητη εκροη του υγραεριου αν τυχών συμβει...(αν φυγει η τρυπησει καποιο λαστιχο, η σωληνας...). Έτσι  ωστε να ειναι μικρη και μη επικινδυνη..

Η βαλβιδα πιεσης PRV (το κοκκινο πωμα πανω στη βαλβιδα της φιαλης) λειτουργει αν για οποιοδηποτε λογο (αν ας πουμε πιασει φωτια το συμπαν ολογυρα και η πιεση της φιαλης αυξηθει με κινδυνο εκρηξης της ιδιας της φιαλης..) αυξηθει υπερβολικα η πιεση της φιαλης...και εκτονωνει την πιεση - το υγραεριο ωστε η ιδια η φιαλη να μην σκασει....

Η βανα - μανομετρο του ρυθμιστη πιεσης; της PRIME ..αν αφου την ανοιξεις και γεμισουν λαστιχα - σωληνες ...την κλεισεις ενω ολες οι συσκευες ειναι τελέιως κλειστες...την ξανακλεισεις...και διαπιστωσεις οτι το μανομετρο πεφτει εστω αργα....ΤΟΤΕ σου υποδεικνυει οτι απο καποια συνδεση-καποιο διακοπτη....υπαρχει διαρροη...ακομα και η πιο μικρη ετσι ωστε να αποκαταστησεις τη διαρροη...αφου ελεγξεις τα παντα με αφρο σαπουναδας.

Στα τροχοσπιτα=αυτοκινουμενα χρησιμοποιουμε ΜΟΝΟ την PRIME μειγμα...(χρωμα μπορντω-κοκκινο) δυστυχως πολλοι όταν ακουνε τη λεξη μειγμα παει το μυαλο τους οτι δεν ειναι καλο-καθαρο κλπ κλπ.Και ετσι βγαζουνε και πορισμα οτι θελουνε προπανιο που ειναι πιο καθαρο ..κανει καλυτερη καυση...εχει μεγαλυτερη δυναμη...και οτι αλλο σκεφτουν ..η τους ειπε κάποιος.
Άλλοι  παλι λενε της ταδε εταιριας ειναι καλυτερο...ΦΥΣΙΚΑ ολα αυτα δεν ευσταθουν....το λεγομενο υγραεριο ΜΕΙΓΜΑ ειναι περιπου σαν το βουτανιο που υπαρχει σε καποιες χωρες της ευρωπης...και το βουτανιο ΟΝΤΩΣ τυγχανει καλυτερης επεξεργασιας κατα τη διυλυση του πετρελαιου...αυτο ομως ανεβαζει το κοστος διυλυσης γι'αυτο στην Ελλαδα τα διυλιστρια βγαζουν το μειγμα που ειναι στην ουσια ΜΗ εξεξεργασμενο βουτανιο....αλλα δεν ειναι ανακατεμενο η οτι αλλλο...ΠΡΟΠΑΝΙΟ για συσκευες χαμηλης πιεσης σαν αυτες που υπαρχουν μεσα στα τροχοσπιτα - αυτοκινουμενα χρησιμοποιουμε ΜΟΝΟ στις βαρυχειμωνιες ..σε καταστασεις εξωτερικης θερμοκρασιας σχεδον στο μηδεν η και κατω...γιατι το προπανιο εχοντας μεγαλυτερο σημειο βρασμου...μπορει να συνεχιζει να εξαερουται (δουλευει) οταν μια φιαλη μειγματος θα εχει εντελως παγωσει (ιδιως αν εχουμε αυξημενη ζητηση καταναλωσης καιγοντας το αεροθερμο) σε περιπτωσεις λοιπον τετοιες χρησιμοποιουμε ΠΡΟΠΑΝΙΟ για τις βαρυχειμωνιες ...η φιαλη προπανιου ΚΑΙ ΑΥΤΗ οταν συνεχιζει να δουλευει ασταματητα σε τετοιες συνθηκες παγωνει ...(αυτο δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ επικινδυνο) και ετσι παροτι δεν τελειωσε παυει να λειτουργει η υπολειτουργει....ΤΟΤΕ εχοντας μια ακομα PRIME προπανιου ζεστη μεσα στο τροχοσπιτο-αυτοκινουμενο...αλλαζουμε την παγωμενη με ενα ΚΛΙΚ..με τη ζεστη ρεζερβα....ενω την παγωμενη τη βαζουμε μεσα για να ξεπαγωσει κι ετσι να τη ξανασυνδεσουμε και να την τελειωσουμε..
Το να χρησιμοποιεις ΠΡΟΠΑΝΙΟ χωρις λογο στο τροχοσπιτο- αυτοκινούμενο, ειναι σαν να νομιζεις οτι επειδη φορας ψηλοτακουνα εγινες ψηλοτερος χαχα...ειναι 100% μυθος ..γιατι συνηθως η "γαλαζια" φλογα...γινεται με σωστα μπεκ - ρυθμισεις -καθαριοτητα συσκευων και καυστηρων και ΟΧΙ απο το αν χρησιμοποιεις μειγμα η προπανιο...παντως το ΠΡΟΠΑΝΙΟ της coral gas ειναι 100% προπανιο και αυτο φαινεται στις ακραιες η απαιτητικες συνθηκες - καταναλωσεις επειδη παγωνει λιγοτερο και ετσι η φιαλη αδειαζει καλυτερα...Η) το πλεονεκτημα του ρυθμιστη PRIME ειναι οτι εχει ολες τις ασφαλειες και ευκολιες στη ΠΗΓΗ που δεν αλλη απο την ιδια την φιαλη και οχι μετα απο ενα κομματι λαστιχο και διαφορα ρακορ...και οταν μαλιστα τον ξεκλικαρεις για να αλλαξεις φιαλη ΔΕΝ βγαινει υγραεριο η δεν εισερχεται ατμοσφαιρικος αερας στην εγκατασταση...Αυτα τα ολιγα απο μενα τον gasakias.gr (συντομα και το e-shop μας) που εχουμε ΜΕΓΑΛΗ ιστορια στον χωρο του εμφιαλωμενου υγαρεριου (απο το 1958 οικογενειακη επιχειρηση) και εχουμε τη τιμη να μας προτιμανε επι χρονια τα μεγαλυτερα εστιατορια ξενοδοχεια -επαγγελματιες και παρα πολλοι οικιακοι και αλλοι πελατες στη Θεσσαλονικη ΚΥΡΙΩΣ για την εξυπηρετηση ,το σερβις,την επαγγελματικη μας συμπεριφορα και αξιοπιστια...και τους ευχαριστουμε γι'αυτο...Να ευχηθω στους αυτοκινουμενους και τροχοσπιταδες φιλους καλα ταξιδια...να εχουνε τον χρονο να χαιρονται στιγμες κοντα στη φυση και να τους παρακινησω και σε θεματα υγραεριων αλλα και σε αλλα να εμπιστευονται τους ειδικους και ΟΧΙ τους βολικους....ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΛΑΜΠΡΟΣ coral gas ΚΑΣΣΑΝΔΡΟΥ 13 ΘΕΣ/ΝΙΚΗ 2310 228846 - 6974 87 77 97.

bazz


Αρέσει στους χρήστες traveller, diamantino και gsalonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από vzol48 Κυρ 13 Δεκ 2020 - 21:58

Ευχαριστουμε φιλε και γειτονα.... Very Happy
Αν ενας επαγελματιας παρεχει αυτες τις πληροφοριες και μαλιστα με ονομα διευθυνση,τηλεφωνα....κατα την αποψη μου ξεκαθαριζουν τα πραματα...
Ποσο κοστιζει η εγγυηση ?
vzol48
vzol48


Αρέσει στους χρήστες diamantino και bazz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέα φιάλη υγραερίου - Σελίδα 2 Empty Απ: Νέα φιάλη υγραερίου

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 14 Δεκ 2020 - 12:25

Παύλο, ευχαριστούμε για την ενημέρωση. merci

Ευχαριστούμε τον Γιάννη (gasakias.gr) και τον καλωσορίζουμε στην παρέα μας, ....μιας που έγινε πρόσφατα μέλος μας ενώ ....είχε και την καλοσύνη να μας αποσαφηνίσει κάποια πράγματα.
Η γνώμη των ειδικών έχει πάντοτε βαρύνουσα σημασία.
Η αλήθεια πάντως είναι ότι στην επιλογή φιάλης βουτανίου ή προπανίου, για τα τροχόσπιτα, ....υπάρχει ένα μπέρδεμα και οι γνώμες διϊστανται. Rolling Eyes

Η χρήση του υγραερίου είναι ασφαλής μόνον όταν τηρούνται με απόλυτη ευλάβεια οι προδιαγραφές των κατασκευαστών, ....καθώς και όταν ακολουθούμε πιστά τις εγκεκριμένες οδηγίες χρήσης και συντήρησης των συσκευών μας.


Υ.Γ. : Έχω δυο ερωτήσεις για τον Γιάννη (gasakias.gr) :
1. Ο νέος ρυθμιστής πίεσης της φιάλης Coral Prime, ....έχει προδιαγραφές ασφάλειας χρήσης όταν το όχημα βρίσκεται σε κίνηση ;
για τα αυτοκινούμενα τροχόσπιτα τουλάχιστον, ....είναι μια πολύ βολική & χρήσιμη λειτουργία, ειδικά τον χειμώνα.

2. Έχει ημερομηνία λήξης ή αριθμού χρήσεων ασφαλούς χρήσης ; (...μιας και κουμπώνει-ξεκουμπώνει αυτόματα) 
το ρωτάω αυτό, ....γιατί οι ρυθμιστές που υπάρχουν στα τροχόσπιτα, αναγράφουν ημερομηνία λήξης ασφαλούς χρήσης.
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στους χρήστες diamantino, syncro89 και bazz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης