www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


alco atc στο τροχόσπιτο

+12
diamantino
Patrinos
athanase
teonakos
george
Γιώργος
Γιωργάκος
traveller
Maximos
Masterless
Aigagros
lander474
16 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

alco atc στο τροχόσπιτο  - Σελίδα 3 Empty Απ: alco atc στο τροχόσπιτο

Δημοσίευση από sudwind Πεμ 3 Μάης 2012 - 21:31

Maximos έγραψε:Ηλία, ... αν "πιάνουν" τα χέρια σου ... και "τό'χεις" όπως λέμε ...
... το παραγγέλνεις, από μια εμπορία ... και το τοποθετείς μόνος σου ...
Ο Τάσος (lander474) ... "έδειξε" το δρόμο ... ! Wink

μωρε το "παραεχω",,τα 750 δεν εχω ομως Laughing
sudwind
sudwind


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

alco atc στο τροχόσπιτο  - Σελίδα 3 Empty Απ: alco atc στο τροχόσπιτο

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 3 Μάης 2012 - 21:43

... Έχεις δίκιο Ηλία ... σε καταλαβαίνω ... ! Sad
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

alco atc στο τροχόσπιτο  - Σελίδα 3 Empty Απ: alco atc στο τροχόσπιτο

Δημοσίευση από lander474 Παρ 4 Μάης 2012 - 12:58

sudwind έγραψε:απ οτι γραφεις ,,βλεπω οτι ειναι κατι χρησιμο,ειδικα σε μενα που τραβαω 1500κ με κουρσακι.μπορεις να μου πεις ποσο κοστιζει συνολικα?

Ηλία καλημέρα τήν απάντηση στο ερώτημα σου την έλαβες δεν έχω να προσθέσω κάτι από όσα λένε η τιμή του είναι κάπου εκεί είναι εύκολο στην τοποθέτηση του μιλάμε για υπόθεση 1 ώρα αλλά αξίζει τα λεφτά του δηλαδή αν με έβαζαν να διαλέξω ανάμεσα σε moover και atc θα διάλεγα atc σχετικά με το οικονομικό σε καταλαβαίνω απόλυτα κι εγω με δόσεις το πήρα αλλά αν θες τη γνώμη μου όποτε βάλεις κάτι εξτρά στο τροχόσπιτο βάλε αυτό
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

alco atc στο τροχόσπιτο  - Σελίδα 3 Empty Απ: alco atc στο τροχόσπιτο

Δημοσίευση από lander474 Παρ 4 Μάης 2012 - 15:06

Για του λόγου το αληθές παραθέτω στο forum πώς έγινε η ρόδα διαλύθηκε εντελώς και άνοιξε στα 2 οπότε χωρίς το atc τα πράγματα να ήταν χειρότερα όπως είπα και προχτές

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

alco atc στο τροχόσπιτο  - Σελίδα 3 Empty Απ: alco atc στο τροχόσπιτο

Δημοσίευση από lander474 Τετ 9 Ιαν 2013 - 16:16

Καλησπέρα σε όλους χαζεύοντας λίγο στο youtube  βρήκα κάποια video  σχετικά με την τοποθέτηση του atc  σε διάφορα τροχόσπιτα  δηλαδή βλέπουμε ζωντανά τα βήματα της τοποθέτησης του atc


τοποθέτηση σε τροχόσπιτο Ηοbby   που δεν έχει σασί Alco

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

alco atc στο τροχόσπιτο  - Σελίδα 3 Empty Απ: alco atc στο τροχόσπιτο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 9 Ιαν 2013 - 16:49

Μπράβο Τάσο.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

alco atc στο τροχόσπιτο  - Σελίδα 3 Empty Απ: alco atc στο τροχόσπιτο

Δημοσίευση από antonis Z Παρ 11 Ιαν 2013 - 23:34

Συγνώμη Lander αλλά μετα απο σκέψη είπα να πω την παρατήρηση μου στην εγκατάσταση.

Επειδή πολύ σωστά σκέφτηκες να τοποθετήσεις το ATC αφού ταξιδεύεις και θέλεις πρόσθετη ασφάλεια και επειδή μιλάμε για ασφάλεια μου δίνει μια ανασφάλεια η τροφοδοσία του ρεύματος απο την μπαταρία του τροχοσπίτου μέσω φωτοβολταικού.

1) Χειμώνα δεν φορτώνετε η μπαταρία το ίδιο σωστά
2) Ακόμα και καλοκαίρι με πολή καλή φόρτιση δεν ξέρεις ποτέ την πραγματική κατάσταση της μπαταρίας.
3) Θα πρότεινα αφού έκανες τον κόπο και τα έξοδα αγοράς αλλά και εγκατάστασης ( και πάλι μπράβο που σκέφτηκες έτσι ) να κάνει άλλο ένα μικρό έξοδο και να βάλεις στο αυτοκίνητο και τροχόσπιτο 13 πολίκη καλωδίωση με 15Α ασφάλεια και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι πάντα θα δουλεύει το ATC σου.

Απο την άλλη βλέποντας την φωτό με το λάστιχο καλό είναι να τα κοιτάμε, ηλικία, κατάσταση και ίσως ένα καλό συμπλήρωμα σε όλα αυτά που έχεις κάνει είναι το Tiremoni για την παρακολούθηση της πίεσης και της θερμοκρασίας των ελαστικών κατά την κίνηση.

Μπράβο πάντως σε όσους ασχολούνται τόσο με την ασφάλεια.

Καλά χιλιόμετρα.

Αντώνης
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

alco atc στο τροχόσπιτο  - Σελίδα 3 Empty Απ: alco atc στο τροχόσπιτο

Δημοσίευση από lander474 Πεμ 17 Ιαν 2013 - 12:55

antonis Z έγραψε:Συγνώμη Lander αλλά μετα απο σκέψη είπα να πω την παρατήρηση μου στην εγκατάσταση.

Επειδή πολύ σωστά σκέφτηκες να τοποθετήσεις το ATC αφού ταξιδεύεις και θέλεις πρόσθετη ασφάλεια και επειδή μιλάμε για ασφάλεια μου δίνει μια ανασφάλεια η τροφοδοσία του ρεύματος απο την μπαταρία του τροχοσπίτου μέσω φωτοβολταικού.

1) Χειμώνα δεν φορτώνετε η μπαταρία το ίδιο σωστά
2) Ακόμα και καλοκαίρι με πολή καλή φόρτιση δεν ξέρεις ποτέ την πραγματική κατάσταση της μπαταρίας.
3) Θα πρότεινα αφού έκανες τον κόπο και τα έξοδα αγοράς αλλά και εγκατάστασης ( και πάλι μπράβο που σκέφτηκες έτσι ) να κάνει άλλο ένα μικρό έξοδο και να βάλεις στο αυτοκίνητο και τροχόσπιτο 13 πολίκη καλωδίωση με 15Α ασφάλεια και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι πάντα θα δουλεύει το ATC σου.

Απο την άλλη βλέποντας την φωτό με το λάστιχο καλό είναι να τα κοιτάμε, ηλικία, κατάσταση και ίσως ένα καλό συμπλήρωμα σε όλα αυτά που έχεις κάνει είναι το Tiremoni για την παρακολούθηση της πίεσης και της θερμοκρασίας των ελαστικών κατά την κίνηση.

Μπράβο πάντως σε όσους ασχολούνται τόσο με την ασφάλεια.

Καλά χιλιόμετρα.

Αντώνης



Αντώνη καλημέρα και καλή χρονιά

Κατα πρώτον σε ευχαριστώ πολύ για τις πολυτιμες συμβουλές σουπου είναι σωστότατες, όταν είχαμε μιλήσει τότε στο τηλέφωνο σου είπα για να το βάλω στο φωτοβολταϊκο και πολύ σωστά μου είπες αυτά που λές και παραπάνω τότε λοιπόν κι εγώ το σκέφτκα ότι είχες δίκιο κι έπρεπε να βρώ μια λύση αν θυμάμαι καλά μου είπες και για το ενδεχόμενο 13άρας μπρίζας από κει και πέρα επειδή δεν ξαναμιλήσαμε από τότε και δεν γνώριζες πώς εξελίχτηκε το όλο θέμα φυσικό είναι να μου λές όσα μου λές

Το atc δεν παίρνει ρεύμα από το φωτοβολταϊκό αλλά από τη μπρίζα του κοτσαδώρου που είναι εφτάρα με ασφάλεια 15άρα είχα σκεφτεί να βάλω 13άρα αλλά μετα αφού ήταν ελέυθερη η συγκεκριμένη θέση το έβαλα εκεί. Από κει και πέρα μέχρι στιγμής δείχνει να λειτουργεί κανοικά αν στο μέλλον δώ οτι χρρειάζεται να βάλω 13άρα και βέβαια θα το πράξω . Το υπόλοιπο τροχόσπιτο έχει ενωθεί με μπαταρία που τροφοδοτείται από το φωτοβολταϊκο με αποτέλεσμα να το χω καταργήσει από τη μπρίζα έτσι είχα τη θέση αυτή για το atc.
ΣΧετικά με τα λάστιχα επειδή είμαι λίγο ψείρας σε αυτά είχα σκοπό να τα αλλάξω εκείνη τη περίοδο και συγκεκριμένα μετά τη συγκεκριμένη μετακίνηση που έκανα τότε και τη πάτησα τα λάστιχα μου απλά το ένα τότε έκλινε 4ετία και το άλλο 5ετία υπήρχε η διαφορά ενός χρόνου γιατι πιο παλιά είχε σκιστεί το ένα λάστιχο στα πλάγια και δεν επισκυαζόταν οπότε πήρα καινούργιο. Επειδή κινώ τακτικά το τροχόσπιτο ειδικά στο θέμα λάστιχα είμαι πολύ προσεχτικός δυτυχώς ήταν η κακιά στιγμή απλά όπως έχω πει το atc μας έσωσε .Σχετικα με τη πίεση είναι ενα θέμα που το τσεκάρω συχνά ειδικά αν το τροχόσπιτο έχει μείνει καρό στάσιμο αλλά το σύστημα που λες δεν το ήξερα το tiremoni και θα ήθελα να μάθω πληροφορίες

Σε ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι πολύ να μιλάω με έναν άνθρωπο σαν εσένα γιατί πιτεύω οτι σε ίσως επόμενο πρόβλημα η αποία απορία θα έχω θα το συζητήσουμε όπως κάναμε και τότε
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

alco atc στο τροχόσπιτο  - Σελίδα 3 Empty Απ: alco atc στο τροχόσπιτο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 4 Απρ 2014 - 18:00

Ένα βίντεο που μας δείχνει πόσο απαραίτητο είναι το ATC καθώς και τον τρόπο λειτουργίας του.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

alco atc στο τροχόσπιτο  - Σελίδα 3 Empty Απ: alco atc στο τροχόσπιτο

Δημοσίευση από traveller Παρ 4 Απρ 2014 - 18:05



Αυτος ........ σιγουρα δεν ειχε το .....ATC ...
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης