Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Ένα ιδιαίτερο τροχόσπιτο
από krokodeilos Σήμερα στις 13:23

» Απεγκλωβισμός από τη λάσπη
από gsalonica Σήμερα στις 10:03

» Συρματόσχοινο ασφαλείας - ακινητοποίησης ρυμουλκού
από krokodeilos Χθες στις 11:45

» Σκωτζέζικο ασανσέρ ποταμόπλοιων !!!
από vzol48 Δευ 19 Νοε 2018 - 17:23

» Ακραία δοκιμασία τροχόσπιτου
από Batfalcon Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:28

» Για να γελάμε. Ανέκδοτα και άλλα videoαστεία .
από Γιωργάκος Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:11

» Περιφέρεια ΠΑΦΟΥ 2018 με τη ματιά του caminador.
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:06

» ΔΕΗ: Ηλεκτρονικά οι λογαριασμοί – Επιβάρυνση ένα ευρώ στους έγχαρτους
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:03

» Λιβαδειά
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 18:59

» Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 18:54

» μπριζα τροχοσπιτου
από ladakias Σαβ 17 Νοε 2018 - 23:20

» Διαδικτυακή πλατφόρμα για τις ελληνικές παραλίες
από caminador Πεμ 15 Νοε 2018 - 19:36

» Δοκιμασία αξιολόγησης κινδύνου Σακχαρώδη Διαβήτη
από caminador Πεμ 15 Νοε 2018 - 19:24

» Μια πρωτη προσεγγιση για εξωτερικο
από gsalonica Τετ 14 Νοε 2018 - 9:43

» Suzuki New Vitara Micro Camper.
από gsalonica Τετ 14 Νοε 2018 - 9:40

» Έκθεση Αυτοκινήτου "Αυτοκίνηση 2018"
από Batfalcon Τρι 13 Νοε 2018 - 18:57

» Opel Vivaro 1.9D μετατροπη για καμπινγκ.
από Georgedim Κυρ 11 Νοε 2018 - 21:12

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από caminador Πεμ 8 Νοε 2018 - 20:09

» starckeman 470pe 2002
από ladakias Πεμ 8 Νοε 2018 - 20:06

» Νέοι ποδηλατόδρομοι στην Αθήνα.
από Georgedim Τετ 7 Νοε 2018 - 20:39

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

alco atc στο τροχόσπιτο

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

alco atc στο τροχόσπιτο

Δημοσίευση από lander474 Την / Το Τετ 29 Φεβ 2012 - 22:43

Καλησπέρα σε όλους

Πριν λίγες μέρες έκανα μια αναβάθμιση στο τροχόσπιτο μου εγκαθιστώντας του το alco atc system για αυτόματο φρενάρισμα σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης που το τροχόσπιτο παρεκλίνει της πορείας του . Πριν όμως προχωρήσω στη παρουσίαση της δουλειάς αυτής θα ήθελα να πω δυο μεγάλα ευχαριστώ σε δυο πολύ καλούς φίλους που με βοηθήσαν με τον τρόπο τους ώστε να έχω εγκαταστήσει το σύστημα αυτό στο τροχόσπιτο .
Πρώτον θέλω να ευχαριστήσω τον καλό μου φίλο κύριο Αδάμ Ασημακόπουλο (caravan expert)που ήταν άψογος στη πώληση του atc προσπάθησε με τον καλύτερο τρόπο να δει ποιό atc θα έκανε για το δικό μου τροχόσπιτο και απάντησε σε όλες τις απορείες που είχα
Δεύτερον θά ήθελα να ευχαριστήσω τον πολύ καλό μου φίλο κύριο Γιώργο (Γιωργάκος )που από τη στιγμή που σκεφτόμουν για το atc κυριολεκτικά τον έπρηξα με τις απορείες μουτα αμέτρητα τηλέφωνα μου και τις αμφιβολίες μου και παρόλα αυτά είχε όλη την καλή διάθεση να μου τα λύσει όλα μέχρι που μου έδωσε και το εγχειρίδιο εγκατάστασης του δικού του atc κι εγω κατάφερα να το χάσω είμαι ασυγχώρητος.
Τελικά όταν έχεις τέτοιους φίλους τί να τους κάνεις τους εχθρούς .

Μετά από τις ευχαριστίες μπορώ να συνεχίσω στη διαδικασία εγκατάστασης του atc Αποφασίζοντας να βάλω το atc είχα αμφιβολίες αν θα δουλέψει γιατί οι προδιαγραφές ήταν μόνο για 13πινη μπρίζα ένω το τροχόσπιτο μου έχει εφτάπινη .Τελίκα έκανε μια χαρά γιατί επειδή έχω φωτοβολταίκο το τροχόσπιτο έχει αυτονομία ρεύματος με δική του μπαταρία΄οπότε η θέση που δίνει ρεύμα το αμάξι στο τροχόσπιτο ήταν κενή το καλώδιο του αυτοκινήτου ήταν δυομησάρι με αποτέλεσμα να λειτουργήσει το atc .H εύτερη αμφιβολία που είχα ήταν αν το atc μπορούσενα συνδεθεί στο σύστημα τ των φρένων γιατί ναιμεν το σασί είναι alco όπως και το atc αλλά το σασί είναι μοντέλο 1984 και το atc 2012 παρόλα αυτά έμπαινε ακριβώς λές και το σασί είναι μοντέλο 2012 .Οπότε κι αυτό το εμπόδιο παραμερίστηκε΄.
Αφού έγινε η εγκατάσταση του atc σε όλους τους τομείς ¨ηρθε η ώρα των τεστ έτσι λοιπόν το Σάββατο κοτσάρησα το τροχόσπιτο το πήγα σε μια αλάνα και με την ταχύτητα των 50 χιλιομέτρων έκανα μια στραβοτιμωνιά που χωρίς το atc θα είχε άσχημα αποτελέσματα παρόλα αυτά επανήλθε το τροχόσπιτο μόνο του το τεστ αυτό τό έκανα και 2η και 3η φορά και τα αποτελέσματα ήταν 100% θετικά
Θέλω λοιπόν να πώ με βεβαιότητα πριν προχωρήσω στο υλικο με τις φωτογραφίες οτι το atc κάνει σε παλία και καινούργια τροχόσπιτα 13πινα και εφτάπινα όποιος σκοπεέυει να ταξιδεύεει με τροχόσπιτο καλό θα είναι στον εξωπλισμό του να έχει ένα καλό σταμπλιζατέρ και το atc για ασφαλή και υπέυθυνη οδήγηση

το όλο σετ
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

atc

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

φύσα σύνδεσης

βίδα ένωσης με βέργα φρένων τροχοσπίτου

ένδειξη λειτουργίας atc

και τώρα τοποθετημένο
χωρίς atc

με atc

στη παραπάνω φωτό έχω εγκαταστήσει το atc μηχανικά και δε μένουν παραμόνο τα ρεύματα

συνδέθηκε η φύσα

και τέλος εν λειτουργία

βασικά λείπουν 2 φωτό μια με το ρεγουλάρισμα που έγινε στα φρένα για να λειτουργεί σωστά το atc και άλλη μια με την ηλεκτρική σύνδεση του atc στο κουτί του τροχοσπίτου τις οποίες θα ξανατραβήξω και θα τις βάλω στο forum
lander474

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: alco atc στο τροχόσπιτο

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Τετ 29 Φεβ 2012 - 22:55

Άψογος Τάσο, συγχαρητήρια για την εγκατάσταση, τη ...φωτογραφική κάλυψη, αλλά και για τη δοκιμή. Θα ήθελα να παρευρεθώ αλλά σε σχολική περίοδο καταλαβαίνεις ότι είναι δύσκολο. Καλά έκανες όμως και το έβαλες και ας μην χρειαστεί να ενεργοποιηθεί ποτέ. Οι φωτογραφίες που έχεις στην αναμονή πιστεύω ότι θα είναι αρκετά ενδιαφέρουσες...
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από Masterless Την / Το Τετ 29 Φεβ 2012 - 23:49

Κούκλος ο Τάσος............
Τάσο, αρκετοί θα σε ακολουθήσουν............ study
Masterless

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Πεμ 1 Μαρ 2012 - 0:48

Μπράβο Τάσο ... για άλλη μια φορά ... τέλειος ... cheers

Σ' ευχαριστούμε, για την ... βήμα βήμα, φωτογραφική κάλυψη της εγκατάστασης.
Σίγουρα, έχει ενδιαφέρον, το σύστημα "αντιψαρέματος" (... αδόκιμος μεν όρος, αλλά πιστεύω κατανοητός) για το ρυμουλκούμενο ...
... και είναι μια πολύ καλή επένδυση, για όποιον το ταξιδεύει .

... και να επισημάνω ... ότι, ναι μεν αυξάνεται ... ο δείκτης ασφάλειας της ρυμούλκησης ...
... αλλά ο σεβασμός προς αυτήν, δεν πρέπει να μειώνεται , όπως ούτε και ο εφησυχασμός ... !!
Wink
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από traveller Την / Το Πεμ 1 Μαρ 2012 - 6:26

Πολυ καλη η κινηση σου Τασο !!!!
Σ'ευχαριστουμε για την αναλλυτικη περιγραφη ...
Καλοριζικο .....
traveller

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Πεμ 1 Μαρ 2012 - 9:19

Τάσο καλορίζικο αχρείαστο να είναι , δεν χρειάζεται όμως να με ευχαριστείς , χαίρομαι που μπόρεσα και σου έλυσα κάποιες απορίες .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Γιώργος Την / Το Πεμ 1 Μαρ 2012 - 12:05

Καλοτάξιδο Τάσο ! ! . . .
Γιώργος

Δημοσίευση από lander474 Την / Το Πεμ 1 Μαρ 2012 - 19:29

Σας ευχαριστώ όλουςγιατα καλά σας λόγια ελπίζω σύντομα όσοι μπορείτε να κάνετε αυτή τη κίνησηπου έκανα κι εγω και θα συμφωνήσω 100%με τον Μάξιμο με όσα λέει ναιμεν υπάρχει ασφάλεια με το atc αλλά δε πρέπει να ησυχάζουμε οτι το ρυμουλκούμρνο έχει 100% ασφάλεια θέλει σεβασμό και προσοχή
lander474

Δημοσίευση από george Την / Το Πεμ 1 Μαρ 2012 - 21:30

Καλοτάξιδο Τάσο
george

Δημοσίευση από teonakos Την / Το Πεμ 1 Μαρ 2012 - 22:20

Μπράβο Τάσο για την παρουσίαση και καλοτάξιδο το κουκλί σου !!
teonakos

Δημοσίευση από athanase Την / Το Παρ 2 Μαρ 2012 - 10:15

Πάρα πολύ καλή και χρήσιμη παρουσίαση, σ' ευχαριστούμε και ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΙ.
athanase

Δημοσίευση από lander474 Την / Το Δευ 26 Μαρ 2012 - 15:41

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε είχα κάνει μια βόλτα με το τροχόσπιτο για να τσεκάρω το τροχόσπιτο έχοντας εγκαταστήσει το atc να δω τι αντιδράσεις θα υπάρχουν . Κυριολεκτικά ήταν η μέρα με τη νύχτα συγκεκριμένα σε σημεία που είχε πολύ αέρα όπως λίγο παραπάνω από τα μέγαρα και παλιότερα πάντα μπορεί να ψηλοψάρωνε το τροχόσπιτο αυτή τη φορά ήταν λές και δεν είχε αέρα το τροχόσπιτο ήταν καρφωτό στην ευθεία ύστερα από 300 χιλιόμετρα ταξίδι δεν ένιωσα ούτε μια φορά να προσπαθήσει να ψαρώσει όποτε προσπαθούσε να το πάρει ο αέρας επανερχόταν μόνο του ειλικρινά το συστήνω ανεπυφύλακτα αυτό το σύστημα γιατί μιλάμε για ένα θέμα ασφάλειας .
lander474

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Δευ 26 Μαρ 2012 - 16:38

Τάσο όπως το λές είναι θέμα ασφάλειας . Για άλλη μια φορά μπράβο που το τοποθέτησες μόνος σου .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Δευ 26 Μαρ 2012 - 18:01

Μπράβο Τάσο,

Αφού έκανες και τις δοκιμές σου ... και φτιάχνει πλέον και ο καιρός ...
... είσαι έτοιμος, για τις μικρές και τις μεγάλες εξορμήσεις σου ...
... που εύχομαι να είναι και πολλές ... και να αρχίσουν σύντομα ... Very Happy

Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Δευ 26 Μαρ 2012 - 21:35

+1 Cool
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από Patrinos Την / Το Δευ 26 Μαρ 2012 - 22:13

Τάσο μπράβο που έβαλες το ATC και καλά ταξίδια να έχεις.
Patrinos

Δημοσίευση από george Την / Το Δευ 26 Μαρ 2012 - 23:05

Μπράβο Τάσο
george

Δημοσίευση από diamantino Την / Το Τρι 27 Μαρ 2012 - 18:23

Μπραβο......Κυρο Γραναζη....
ε ε ε Τασο ηθελα να πω ! ! !

Cool Cool Cool Cool
diamantino

Δημοσίευση από VAGOS Την / Το Τρι 27 Μαρ 2012 - 18:54

Καλορίζικο τάσο αχρείαστο να είναι.......... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
VAGOS

Δημοσίευση από Cissy 242 Την / Το Τρι 27 Μαρ 2012 - 20:48

Τάσο δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτά τα τεχνικά μαραφέτια, αλλά αφού σε κάνουν ευτυχισμένο και τα χαίρεσαι είναι καταπληκτικά. Να είναι καλορίζικα, καλοτάξιδα και να τα χαίρεσαι. Αλλωστε το τροχόσπιτό σου είναι από τα πιο γλυκά και χαριτωμένα που έχω δει.
C
Cissy 242

Δημοσίευση από lander474 Την / Το Τετ 28 Μαρ 2012 - 16:03

Cissy 242 έγραψε:Τάσο δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτά τα τεχνικά μαραφέτια, αλλά αφού σε κάνουν ευτυχισμένο και τα χαίρεσαι είναι καταπληκτικά. Να είναι καλορίζικα, καλοτάξιδα και να τα χαίρεσαι. Αλλωστε το τροχόσπιτό σου είναι από τα πιο γλυκά και χαριτωμένα που έχω δει.
C

Κυρία Σίσυ σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια αυτό το σύστημα είναι σε περίπτωση που το τροχόσπιτο παρεκλίνει της πορείας του κατα τη ώρα της έλξης το διαπιστώνει μέναν εγκέφαλο που έχει κι ενργοπιει για δευτερόλεπτα τα φρένα συστηματικά ώστε να επανέλθει το τροχόσπιτο στη πορεία του και να μην υπάρχουν άσχημες εξελίξεις είναι ένα πολύ σημαντικό μαραφέτι για τα τροχόσπιτα.
lander474

Δημοσίευση από lander474 Την / Το Τετ 28 Μαρ 2012 - 16:06

Και να επισημάνω κάτι δε με κάνουν ευτυχισμένο όπως λέτε αλλά με κάνουν να οδηγάω με το τροχόσπιτο με πιο πολύ ασφάλεια κα καλύτερη αντίδραση σε περίπτωση κυνδίνου είναι καθαρά θέμα ασφάλειας. Το ίδιο μπορούν να σας πούν κι άλλοι τροχοσπιτάδες
lander474

Δημοσίευση από lander474 Την / Το Δευ 2 Απρ 2012 - 13:06

Εχοντας το atc στο τροχόσπιτο μετά τη πρώτη εκδρομή μου δημιουργίθηκαν 2 απορείες.

Αν πάω να κάνω ελεύθερο camping χωρίς να έχει το τροχόσπιτο δικία του μπαταρία για αυτονομία αλλά παίρνει από το αμάξι με την μπρίζα τι κατανάλωση θα κάνει το αtc αφού αναγκαστικά θα είναι ενεργοποιημένο και σε ετοιμότητα άσχετα αν δεν κινείται το τροχόσπιτο μήπως πρέπει να φοβάμαι μην μου ρίξει τη μπαταρία του αυτοκινήτου ?δηλαδή αναρωτιέμαι ποιά είναι η κατανάλαωση του ενω το τροχόσπιτο δεν κινείται ??????????????????????

Και κάτι δεύτερο πόσο μπορεί να επηρεάσει το atc όταν το τροχόσπιτο μείνει για ένα μεγάλο διάστημα σε ένα παραθαλάσιο camping ας πόυμε για έξι μήνες πώς μπορώ να το προστατέψω??????????????
lander474

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Δευ 2 Απρ 2012 - 13:26

Σε αυτή τη σελίδα κάτω δεξιά έχει ένα τηλέφωνο για ερωτήσεις δεν είμαι σίγουρος αλλά πρέπει να είναι χωρίς χρέωση ( ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ) Αν πάρει κάποιος τηλέφωνο που μιλάει καλά τα Αγγλικά θα μάθουμε .

Πάντως ο Patrinos που το είχε στην πρίζα του αυτ/του πάνω από 24 ώρες δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με την μπαταρία , από ότι μου είπε . Κώστάάάάάάά
Γιωργάκος

Δημοσίευση από lander474 Την / Το Δευ 2 Απρ 2012 - 15:31

Πάντως ο Patrinos που το είχε στην πρίζα του αυτ/του πάνω από 24 ώρες δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με την μπαταρία , από ότι μου είπε . Κώστάάάάάάά

Σημαντική διαπίστωση η μπαταρία πόσο καιρό είναι στο αμάξι του ??????????? κι αυτό θα παίζει κάποιο ρόλο
lander474

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης