www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

+6
friar
panos
intershop
Aigagros
Georgedim
Νικόλας Μητσόπουλος
10 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 9 Φεβ 2019 - 10:35

Τα καίρια ερωτήματα ....(προς τους επαΐοντες αρμοδίους  Very Happy ), είναι:

1) υπάρχει Ελληνική (εθνική) νομοθεσία, η οποία προβλέπει "διαφοροποιημένα" τεχνικά χαρακτηριστικά, ....για αυτοκινούμενα & τροχόσπιτα ; 

2) ποιά είναι αυτά τα  εθνικά τεχνικά χαρακτηριστικά, που αποκλίνουν από το "ευρωπαϊκό πιστοποιητικό συμμόρφωσης" (ΕΚ) του κάθε κατασκευαστή ;

3) αν όντως υπάρχει ( scratch) αυτή η νομοθεσία, ....που είναι γραμμένη , σε Φ.Ε.Κ., Υ.Α., κλπ (....εκτός απο τα παλαιότερα των υποδημάτων μας Razz) ;
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από caminador Σαβ 9 Φεβ 2019 - 21:20

Το θέατρο του παραλόγου, "φεύγεις  και σώζεσαι" από την Ελλάδα, στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 10 Φεβ 2019 - 9:47

πριν λιγες μερες πηρε πινακιδες ασθενοφορο καινουργιο δεν ηθελαν καμια εγκριση τυπου γιατι υπαρχει απο το εργοστασιο.


friar έγραψε:



Επίσης η 39459/1524/15 μιλάει για 
Θέμα : Χορήγηση ΄Έγκρισης τύπου πρωτοταξινομούμενων μεταχειρισμένων ΕΕ και Μεταβιβαζόμενων και μετατρεπόμενων οχημάτων Ειδικής Χρήσης – Ειδικού Σκοπού



από [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 12:43

Μιχάλη με βάσει τα γραφόμενα στο παρακάτω σύνδεσμο (...γραφείο που εξειδικεύεται σε τέτοια θέματα) :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

για να εκδοθεί νέα άδεια έλξης σε αλλαγή ΙΧΕ, ....δεν απαιτείται "έγκριση τύπου" (χρειάζεται μόνο το παλιό σημείωμα έλξης και η άδεια κυκλοφορίας - ικανότητα έλξης του καινούργιου ΙΧΕ).


[size=9]ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΟΧΗΜΑΤΑ
Όροι και Προϋποθέσεις για τη χορήγηση έγκρισης
ταξινόμησης πρωτοταξινομούμενων μεταχειρισμένων 
ΕΕ και μεταβιβαζόμενων οχημάτων Ειδικής Χρήσης−
Ειδικού Σκοπού 



 από [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Την / Το Πεμ 14 Ιουν 2018 - 15:23



Ευχάριστα νέα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Μόλις παρέλαβα το περίφημο Σημείωμα Ελξης. 

Συμπέρασμα: 1. Tα παλληκάρια στην Διεύθυνση Μεταφορών Ιωαννίνων δεν ήταν ενημερωμένοι όπως θα έπρεπε.
2. Εφ' όσον ο ιδιοκτήτης δεν αλλάζει, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΤΑΙ Εγκριση Τύπου και κουραφέξαλα.
3. Αυτοκίνητο ΚΑΙ Τροχόσπιτο πρέπει να ανήκουν στην ίδια Διεύθυνση Συγκοινωνιών / Μεταφορών, ήοπως λέγεται τελος πάντων αυτό το χάος. Η δική μου ταλαιπωρία οφειλόταν καθαρά και μόνο επειδή το αυτοκίνητο είχε έδρα τον Παλαιόπυργο.


 από [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Την / Το Κυρ 14 Οκτ 2018 - 19:14

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



από [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Την / Το Τρι 3 Νοε 2015 - 19:41



[/size]
sv1edy έγραψε:Φίλοι μου γεια σας
Επι τροχάδην...
  Εδω και και καιρό μάζευα χρήματα για ενα μικρο ρυμουλκουμενο τροχοσπιτάκι , ξεκινησα αρχικα με την ιδεα αναστασης ενος πολωνεζικου αλλα δεν βρήκα ακρη ουτε με τα χαρτιά ηταν και πολυ μικρό ετσι αρχισα να παιρνω σβαρνα τους εμπόρους .
  Ειδα διάφορα , απο σάπια μεχρι καλά που κόστιζαν ομως ενα καράβι λίρες . Τελικά κατέληξα σε ενα ωραιο knaus που ηταν οτι ακριβως εψαχνα απο βαρος διαστασεις και διαρυθμιση .
Ο εμπορος ευγενής και φιλικός (ειδα και κατι λαμογια οσο έψαχνα...) τα συμφωνήσαμε - μου ξηγήθηκε και τον πλήρωσα μετρητά .  Συμφωνήσαμε σε κάτι μικροαλλαγές και στο μεταξύ μου ετοιμασε τον φακελλο με τα δικαιολογητικά και πηγαμε να τον καταθεσουμε για να βγει η αδεια ελξης και να προσαρτηθει το τροχοσπιτο στην αδεια του αυτοκινητου .

ΤΕΛΟΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ

Στο υπουργειο (σε ολες τις νομαρχιες) η διαδικασια για τα μεταχειρισμενα αλλαξε . Το μεταχειρισμενο πρεπει να ΒΓΑΛΕΙ εγκριση τυπου στην ελλάδα . Ακόμα και εαν εχει εγκριση τυπου και κυκλοφορει στην Γερμανια νομιμα στην ελλάδα ΤΕΛΟΣ...

Πρεπει να πάει σε μηχανολόγο να βγάλει τεχνική μελετη και να ΞΑΝΑπαρει εγκρισητύπου... Κοστος ?

1200 ευρώ απο οτι λένε .

Αν σας χαρισουν ενα τροχοσπιτο 1200 καπελλο
Αν αγορασετε ενα μεταχειρισμενο με 500 ευρώ καπελλο 1200
Αν αγορασετε ενα καινουργιο που ομως εχει βγαλει αδεια εστω και μια φορα ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο (το πηρε καποιος και αυριο μετανιωσε) καπελλο 1200

ΙΣΩΣ και ξαναλέω ΙΣΩΣ αν εχει γερμανικη εγκριση τυπου και την εχει ο υποψηφιος αγοραστης στα χερια του με την γερμανική που θα την τσεκαρει και θα την αντιγραψει σε ελληνικο χαρτι ο μηχανολογος τοτε ΙΣΩΣ το κοστος να πέφτει στο μισό. Επίσης η μελέτη ΔΕΝ βαγαινει απο τον κολλητό σας , γειτονα σας , αδερφο σας μηχανολόγο αλλα ΜΟΝΟ απο τον ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟ με τη νομαρχια μηχανολόγο .

Ερωτηση δικιά μου είναι η εξής...
Εγω αγόρασα ενα μεταχειρισμένο τροχόσπιτο και χρειάζομαι αυτή την εγκριση τύπου... Ποιος θα την πληρώσει ?
Εγω η ο εμπορος ?  Δεν θα ήθελα να δημιουργήσω πρόβλημα και να ζητάω κάτι που πρέπει ισως εγω να το πληρώσω αλλα πρέπει ??? Ειναι δικιά μου υποχρέωση αραγε η του εμπόρου ? Ο ανθρωπος ειναι πολυ καλος επαγγελματίας και μου φερθηκε πολυ σωστά αλλα ρε παιδιά εχω φτάσει στο αμήν για να το πάρω , ξεκινησα με 1000 ευρώ το πολωνέζικο και πάτησα τα 6000 και εχω ακόμα δρόμο .

Χιλια ευχαριστώ που το διαβάσατε 
Απόστολος

1200; Μάλλον δεν κατάλαβαν καλά τι ήθελες. Πριν δυο βδομάδες έβγαλα νέα άδεια έλξης σε μτχ τροχόσπιτο και πλήρωσα 50 ευρώ σε μηχανολόγο που είχε ασχοληθεί με τρέιλερ κτλ για την έκδοση νέας τεχνικής μελέτης.
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από tabbert Κυρ 10 Φεβ 2019 - 21:26

για καντο λιανα τακη

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από Batfalcon Κυρ 17 Φεβ 2019 - 20:32

Προφανώς υπάρχει νέα διευκρινιστικη εγκύκλιος, αφού διαπίστωσαν ότι ζητούσαν ανοησίες!
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 17 Φεβ 2019 - 21:08

θα τα πουμε απο κοντα με οσους  ερθουν στην κοπη της πιτας και θα σας λυθουν οι αποριες
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης