www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

+6
friar
panos
intershop
Aigagros
Georgedim
Νικόλας Μητσόπουλος
10 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 30 Ιαν 2019 - 9:50

Διάλογος δικός μου με πωλητή αυτοκινούμενου στο FB.


"ΚΑΙ επιτελους πηραμε και την εγγριση ειδικου σκοπου, γιατι χωρις αυτη μεταβιβαση γιοκ μας ειπανε στο μηχανολογικο."


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Δηλαδή πληρώσατε γι αυτό; έπρεπε να το επιθεωρήσουν; [size=16]
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Πεμ 7 Φεβ 2019 - 10:03

Εξαφανίστηκε το κείμενο η φώτο και οι ερωτήσεις μου...
Δεν βαριέσαι...carn
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 7 Φεβ 2019 - 10:16

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:Εξαφανίστηκε το κείμενο η φώτο και οι ερωτήσεις μου...
Δεν βαριέσαι...carn

Νικόλα , τι εννοείς ;  

Για ποιές φωτογραφίες και κείμενο μιλάς ;
Δημοσιευμένα στο δικό μας forum ;  scratch  Rolling Eyes
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Πεμ 7 Φεβ 2019 - 15:31

Ναι, αλά ευθύνη δική μου...
Ας αφαιρεθεί τελείως...  smile1
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από Aigagros Πεμ 7 Φεβ 2019 - 17:18

Είσαι βέβαιος; Δεν θες να το ανεβάσεις ξανά;
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Πεμ 7 Φεβ 2019 - 17:25

ναι,όλα καλά!
Απλά μου έκανε εντύπωση ότι αυτοκινούμενο αγορασμένο και ταξινομημένο πρόσφατα, οκ, 2012 πρέπει να περάσει ξανά την διαδικασία έγκρισης τύπου με τά 1.200€ που αυτό συνεπάγεται και μια αναμονή δυόμιση μηνών για να μπορεί να μεταβιβαστεί.....
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από Aigagros Πεμ 7 Φεβ 2019 - 17:29

Κι εγώ εντυπωσιάστηκα, δε λέω!
Δεν έχω ξανακούσει ότι χρειάζονται και τα αυτοκινούμενα έγκριση τύπου.
Όντως ισχύει ή μόνο από τον συγκεκριμένο πωλητή το μαθαίνουμε;
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Πεμ 7 Φεβ 2019 - 17:43

Ήταν ιδιώτης,  δεν το έχω διασταυρώσει...think
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από intershop Παρ 8 Φεβ 2019 - 12:08

εγω ειμαι απο το FB , οντως απαιτεται η εγκριση τυπου αλλιως δε μου καναν μεταβιβαση στο μηχανολογικο. βεβαι τωρα που βγηκε  μετα  απο τοοοοοοοσες μερες , χαθηκ ο αγοραστης . Αλλα δε βαριεσε , θα κανουμ καμια εκδρομουλα ακομα .

intershop


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Παρ 8 Φεβ 2019 - 12:24

@[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  yes2
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από intershop Παρ 8 Φεβ 2019 - 12:29

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

intershop


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από panos Παρ 8 Φεβ 2019 - 18:03

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] έγραψε:Κι εγώ εντυπωσιάστηκα, δε λέω!
Δεν έχω ξανακούσει ότι χρειάζονται και τα αυτοκινούμενα έγκριση τύπου.
Όντως ισχύει ή μόνο από τον συγκεκριμένο πωλητή το μαθαίνουμε;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
panos
panos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από intershop Παρ 8 Φεβ 2019 - 18:26

πραγματικα τραγικο

intershop


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από friar Παρ 8 Φεβ 2019 - 20:03

Ερώτημα: ένα εισαγώμενο καινούργιο αυτοκινούμενο η τροχόσπιτο θέλει και αυτό νέα έγκριση τύπου???
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από panos Παρ 8 Φεβ 2019 - 20:23

friar έγραψε:Ερώτημα: ένα εισαγώμενο καινούργιο αυτοκινούμενο η τροχόσπιτο θέλει και αυτό νέα έγκριση τύπου???
Έτσι με την 3763/111/15 Υπουργική απόφαση, για τα πρωτοταξινομούμενα οχήματα ειδικού σκοπού ( και τροχόσπιτα και αυτοκινούμενα ) απαιτείται η σύνταξη μηχανολογικής μελέτης για την έκδοση νέας έγκρισης τύπου για κυκλοφορία στην Ελλάδα και για τα μεταβιβαζόμενα που κυκλοφορούν νόμιμα σήμερα στους Ελληνικούς δρόμους επίσης.
panos
panos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από friar Παρ 8 Φεβ 2019 - 20:40

Δεν το 'πα καλά, πάμε πάλι.
Οκ για τα μεταχειρισμένα το εμπέδωσα, εκεί που σκοντάφτω είναι το καινούργιο.
Καινούργιο του κουτιού με έγκριση στη Γερμανία η στην Ιταλία πρέπει να βγάλει και εδώ???
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από panos Παρ 8 Φεβ 2019 - 20:47

οταν λεει πρωτοταξινομουμενα τι λεει ο ποιητης?
εδω προφανως επειδη εχουμε δικους μας νομους και πιστευουμε σε αλλον θεο θεωρω οτι ισχυει και για τα ολοκαινουργα.Νομιζω οτι αν βρεις και διαβασεις την ΥΑ θα σου λυθει η απορια.
Τα αυτοκινούμενα και ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα υπάγονται σύμφωνα και με την ευρωπαϊκή οδηγία 2007/46 στα οχήματα ειδικού σκοπού. Η Ευρωπαϊκή αυτή οδηγία αναφέρεται μόνο στα καινούργια οχήματα και προβλέπει την πανευρωπαϊκή έγκριση τύπου ως προϋπόθεση για την ταξινόμηση ενός τέτοιου οχήματος στην Ευρώπη.

και συμπληρωνω εγω για να ταξινομηθει εδω ως καινουριο θα πρεπει να παρει και ελληνικη εγκριση τυπου.
panos
panos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 8 Φεβ 2019 - 20:52

Πολύ σωστά όλα αυτά, ....ΑΛΛΑ υπάρχει και η μεταγενέστερη (χρονικά) του νόμου, [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] , που αφορά στην εφαρμογή της παραπάνω Υπουργ. απόφασης 3763/111/15, (νομοθεσία αναφορικά με τα Οχήματα Ειδικής Χρήσης − Ειδικού Σκοπού), όπου αναφέρει σαφώς (στην παράγραφο 3), ....ότι έφ' όσον ήδη υπάρχει (στα καινούργια ή για τα μεταχειρισμένα μεταβιβαζόμενα, η "εθνική έγκριση τύπου" που εκδίδεται άπαξ) "Έγκριση τύπου", το όχημα μπορεί να μεταβιβάζεται μόνο με επιθεώρηση.

Όσοι λοιπόν αγόρασαν καινούργια αυτοκινούμενα (με πρώτη άδεια κυκλοφορίας στην Ελλάδα, όχι μεταχειρισμένα εισαγωγής), ....λογικά θα πρέπει να έχουν το "Πιστοποιητικό Τεχνικής Συμμόρφωσης" ("ΕΚ")  Rolling Eyes του κατασκευαστή, που απαιτείται για την ταξινόμηση εντός Ε.Ε. (έγγραφο που συνοδεύει όλα τα καινούργια εισαγόμενα αυτοκίνητα).
Όσοι έχουν αγοράσει μεταχειρισμένα χωρίς να έχουν το "Πιστοποιητικό Τεχνικής Συμμόρφωσης" ("ΕΚ") του κατασκευαστή, αναγκαστικά θα πρέπει να βγάλουν την Εθνική έγκριση τύπου, ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ φορά, που θα ακολουθεί το όχημα όσο χρόνο θα μεταβιβάζεται εντός Ελλάδος.

Βάσει της Ευρωπαϊκης Νομοθεσίας, ....την οποία η χώρα μας έχει ενσωματώσει στο Εθνικό μας Δίκαιο, ....αν το αυτοκίνητό μας διαθέτει πιστοποιητικό "ΕΚ", οι Εθνικές αρχές δεν μπορούν να ζητούν επιπλέον τεχνικά έγγραφα - εκτός της περιπτώσεως που αποδεδειγμένα το αυτοκίνητο έχει υποστεί μετατροπές, που δεν συμβαδίζουν με το υπάρχον πιστοποιητικό "ΕΚ".

Οπότε καλό θα είναι πριν πάμε στις αρμόδιες Τεχνικές υπηρεσίες του Υ.Μ.Ε., να έχουμε παραμάσχαλα και την υφιστάμενη νομοθεσία, μαζί με τις εγκυκλίους εφαρμογής, ....προς αποφυγήν ασκόπων εξόδων και ταλαιπωρίας. 


Υ.Γ. : Στην χώρα μας βάσει Συντάγματος : "Απαγορεύεται η άγνοια νόμου" (σ.σ. δυστυχώς για τους πολίτες ΜΟΝΟ Sad , ....για τους κρατικούς λειτουργούς είναι αλλιώς, πιο χαλαρά agr1)
Ζήτω η Ελλάς ..... lol!
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από friar Παρ 8 Φεβ 2019 - 21:48

off

Μάιστα, ειδικά για το τελευταίο μια ιστορία θα σας πω.
Γενάρη του ΄13 φτιάχνω τα χαρτιά μου για σύνταξη γήρατος. Embarassed Εκεί να δείτε διάβασμα που έγινε....
Μαστιγοφόρος αρμόδιος στο ΙΚΑ με προστάζει να προσκομίσω και το έντυπο Σ5 συμπληρωμένο από τον εργοδότη μου.
Κρατούσα στο χέρι μου εγκύκλιο του Διοικητή του από τον περασμένο Φλεβάρη να λέει με έντονα γράμματα,
Το έντυπο Σ5 καταργείται.
Τι κάνω τώρα, του την τρίβω στην μούρη??? Όχι, φυσικά και όχι, αλλά  μαζεύω όση αξιοπρέπεια μου απέμεινε και οδεύω προς απόκτησην του αιτούμενου πιστοποιητικού.
Αν έκανα τον μάγκα ακόμα θα περίμενα να βγεί η ρημάδα η σύνταξη.


Έτσι και τώρα ρωτάω τι γίνεται??? 

Το άρθρο 4 της 3763/111/15 αφήνει τα καινούργια απέξω.

Επίσης η 39459/1524/15 μιλάει για 
Θέμα : Χορήγηση ΄Έγκρισης τύπου πρωτοταξινομούμενων μεταχειρισμένων ΕΕ και Μεταβιβαζόμενων και μετατρεπόμενων οχημάτων Ειδικής Χρήσης – Ειδικού Σκοπού

πρωτοταξινομούμενων μεταχειρισμένων ΕΕ, κουβέντα δεν κάνει για καινούργια
Λοιπόν τι έχουμε τελικά???
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο. Empty Απ: Έγκριση ειδικού τύπου, σε αυτοκινούμενο.

Δημοσίευση από panos Σαβ 9 Φεβ 2019 - 0:31

friar έγραψε:off

Μάιστα, ειδικά για το τελευταίο μια ιστορία θα σας πω.
Γενάρη του ΄13 φτιάχνω τα χαρτιά μου για σύνταξη γήρατος. Embarassed Εκεί να δείτε διάβασμα που έγινε....
Μαστιγοφόρος αρμόδιος στο ΙΚΑ με προστάζει να προσκομίσω και το έντυπο Σ5 συμπληρωμένο από τον εργοδότη μου.
Κρατούσα στο χέρι μου εγκύκλιο του Διοικητή του από τον περασμένο Φλεβάρη να λέει με έντονα γράμματα,
Το έντυπο Σ5 καταργείται.
Τι κάνω τώρα, του την τρίβω στην μούρη??? Όχι, φυσικά και όχι, αλλά  μαζεύω όση αξιοπρέπεια μου απέμεινε και οδεύω προς απόκτησην του αιτούμενου πιστοποιητικού.
Αν έκανα τον μάγκα ακόμα θα περίμενα να βγεί η ρημάδα η σύνταξη.


Έτσι και τώρα ρωτάω τι γίνεται??? 


Το άρθρο 4 της 3763/111/15 αφήνει τα καινούργια απέξω.

Επίσης η 39459/1524/15 μιλάει για 
Θέμα : Χορήγηση ΄Έγκρισης τύπου πρωτοταξινομούμενων μεταχειρισμένων ΕΕ και Μεταβιβαζόμενων και μετατρεπόμενων οχημάτων Ειδικής Χρήσης – Ειδικού Σκοπού

πρωτοταξινομούμενων μεταχειρισμένων ΕΕ, κουβέντα δεν κάνει για καινούργια
Λοιπόν τι έχουμε τελικά???
Για οχήματα χαρακτηρισμένα ως Ειδικής Χρήσης-Εδικού Σκοπού, η ίδια η οδηγία ΕΤ επιτρέπει λόγω των ιδιαιτεροτήτων των Ειδικών Οχημάτων, αποκλίσεις από οδηγίες σε εθνικό επίπεδο.

Συνεπώς δεν είναι δυνατόν να υποστηριχθεί βάσιμα από το γεγονός και μόνο ότι το όχημα εγκρίθηκε σύμφωνα με τους κανόνες άλλου κράτους, που πιθανά να έχει τεχνικά χαρακτηριστικά που διαφέρουν από την εθνική νομοθεσία του κάθε κράτους, να συνιστά και ισοδύναμη έγκριση τύπου.
Aντε τωρα να βγαλεις συμπερασμα
panos
panos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης