www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

+10
friar
magbas
antonis Z
trap42
Aigagros
terzo
Maximos
Γιωργάκος
diamantino
Athanatos
14 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από magbas Τρι 6 Δεκ 2011 - 11:15

Maximos έγραψε:Βασίλη, μάλλον το βλέπεις κάπως πιο αυστηρά, το όλο θέμα.
Υπόψη, ότι σαν θέμα δεν έχει "κλείσει" ... και δεν κλείνει κάτι, επειδή ειπώθηκαν κάποια ευχαριστώ ...
... και φυσικά , ούτε κλειδώθηκε, για μελλοντικές τοποθετήσεις ...

Έχω κατά νου, στην πρώτη ευκαιρία, να περάσω και από την Νομαρχία, που είναι σχετικά κοντά μου και να ρωτήσω, για επιμέρους λεπτομέρειες ...

Μάχιμε, πιο οικονομικά το βλέπω και όχι αυστηρά, για την ακρίβεια
αυστηρά οικονομικά.


Θα ήταν ευχάριστο να είχαμε και την επίσημη θέση της πολιτείας,
μιας και το εν λόγω θέμα θα βρίσκεται στην ομάδα Κανονισμοί και Νομοθεσία.


Έτσι με παραπομπές σε
κάποιες διατάξεις νόμων –Προεδρικά Διατάγματα ή δεν ξέρω τι ότι άλλο είναι πιθανόν θα διαπιστώσουμε τα οφέλη ή τις επιπτώσεις
πού θα έχει ένας κάτοχός camper πού
θα θελήσει να αυξήσει το ωφέλιμο φορτίο κατά 350 Kg .


Μετά την επίσκεψή σου στην αρμόδια υπηρεσία Συγκοινωνιών θα έχουμε
την δυνατότητα να επανατοποθετηθούμε.
magbas
magbas


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από antonis Z Τρι 6 Δεκ 2011 - 11:57

magbas έγραψε:terzo έγραφε
Η λυση ερχεται απο τις αεροφουσκες,η τοποθετιση τους
συνοδευται απο επισημο ενγραφο αυξυσεις βαρους απο τα 3500κg στα 3850 κg
.Βεβαια θα πρεπει αυτο να περασει επισημα και στην αδεια του αυτοκίνητου
trap42 έγραφε
Απορία.
Στο δικό μου αυτοκινούμενο η άδεια είναι για 3,5 τόνους αλλά με 3 άτομα.

Απορία. πού παραμένει και δεν λύθηκε από τους ειδικούς,

Καλημέρα, όπως έγραψα, δυστυχώς η άδεια κυκλοφορίας στην Ελλάδα δεν αλλάζει, με βάση την γνώση που έχω ως σήμερα. Η πραγματογνωμοσύνη του TUV ενώ είναι επίσημο έγγραφο κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής κοινότητας και ως τέτοιο θα έπρεπε να γίνεται ισότιμα αποδεκτό από το Ελληνικό κράτος, αυτό δυστυχώς δεν συμβαίνει οπότε η άδεια κυκλοφορίας δεν μπορεί να αλλάξει απο 3 σε 4 άτομα ή απο 3500 σε 3850 Kg. Επίσης έγραψα ότι περιμένουμε ένα πίνακα απο την GOLDSCHMITT προκειμένου να γνωρίζουμε με ποιο συνδυασμό αερόφουσκες + ελατήρια ή όχι μπορούμε να έχουμε αύξηση μικτού και κατ πόσο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] έγραφε

3) Στην περίπτωση όμως που βάλεις αερόφουσκες και ελατήρια
και ανεβάσεις το επιτρεπόμενο βάρος απο 3500 Kg σε 3850 Kg, τότε θέλει
οπωσδήποτε να πας να βγάλεις δίπλωμα Γ κατηγορίας.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] έγραφε
Τελικά η συζήτηση αυτή βγήκε και πάλι σε καλό μας.
Ευχαριστούμε ……


Κάπου εδώ έκλεισε η συζήτηση
με ευχαριστημένο τον ερωτώντα Athanatos
πού αντιμετωπίζει το πρόβλημα
Ίσως όμως κάποιοι πού το διαβάσουν στο μέλλον και θελήσουν
να το εφαρμόζουν θα μας ρωτούσαν δύο πολύ απλά πράγματα:
α)Η επέκταση από Β σε
Γ κατηγορίας δίπλωμα κοστίζει και πόσο, έχει κάποιες επιπλέον υποχρεώσεις και μέχρι
ποιάς ηλικίας μπορώ να χρησιμοποιώ δίπλωμα
Γ κατηγορίας; Μήπως χρειάζονται και άλλα «προσόντα» ,παράβολα ,ιατρικές γνωματεύσεις
κ.λ.π και πόσο συχνά; Και μετά το 65 έτος της ηλικίας μου τι γίνεται;

Φίλε Βασίλη εγώ απάντησα στα τεχνικά ζητήματα του βάρους, πώς μπορεί ένα ιδιοκτήτης αυτοκινουμένου να μην έχει πρόβλημα αν τον σταματήσουν και τον ζυγίσουν στο εξωτερικό, τον βρουν υπέρβαρο, ή τον βρουν να μην έχει το αντίστοιχο δίπλωμα γα το όχημα που θα οδηγάει εκείνη την στιγμή. Αν αυτό συνεπάγεται με έξοδα ή με άλλα προσόντα και αυτό μπορούμε να το δούμε αλλά τι να κάνουμε? Ο νόμος αναφέρει ρητά : όχημα άνω των 3500 Kg θέλει Γ κατηγορίας δίπλωμα. Αν δεν θέλουμε να αλλάξουμε δίπλωμα και να γλυτώσουμε όλη την φασαρία θα πρέπει να ζυγίζουμε το όχημα μας και να αποφεύγουμε να είμαστε άνω των 3500 Kg. Πάντως για τα προσόντα ή τα έξοδα ή την διαδικασία ο ποιο ειδικός να απαντήσει είναι ο φίλος μου ο terzo αφού είναι η δουλειά του.

β) Βρήκα τα χρήματα αγόρασα τα εξαρτήματα που χρειάζονται, έκανα
με το μηχανολόγο τα σχετικά πλήρωσα τα τέλη και δικαιώματα (σύνολο πόσοWink και το
έκανα 3.850 Kg επισήμως και μετά από Χι χρόνια σκέφτομαι να το πουλήσω. Έχω
το δικαίωμα να το κάνω πάλι 3.500 kg όπως
ήταν. Θα χρειαστώ πάλι μηχανολόγο, τέλη και τα σχετικά;
Και γιατί να το ξανακάνω 3.500 kg ; θα μού πεις:
Για τον απλούστατο λόγο πώς οχήματα πάνω των 3,500 kg όχι
στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό έχουν μειωμένη αξία μεταπώλησης από 30- 40% στον
ίδιο τύπο μοντέλο και χρονολογία παραγωγής. Εξάλλου κανένας έμπορος στην χώρα μας
δεν έφερε όχημα άνω των 3.500 kg

Με βάση αυτά που γνωρίζω μέχρι σήμερα δεν μπορείς στην Ελλάδα να αλλάξεις την άδεια κυκλοφορίας όπως έγραψα και ποιο πάνω. Η άδεια εκδίδεται με βάση την έγκριση τύπου και τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρονται εκεί.

Επίσης να πω ότι η εταιρία μας εισήγαγε αρκετά οχήματα άνω των 3500 Kg καθώς θέλαμε να είμαστε σωστοί απέναντι στους πελάτες μας. Οχήματα των 7 μέτρων και άνω, μπορούν να βγουν με άδεια κυκλοφορίας 3500 Kg αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις το ωφέλιμο βάρος φόρτωσης είναι πολύ χαμηλό και μη ρεαλιστικό με βάση τον εξοπλισμό που φορτώνουμε και τα άτομα που ταξιδεύουν. Έτσι η Hobby και η Carado ως κατασκευαστές, στην έγκριση τύπου είχαν την δυνατότητα να βγούν εκείνα τα οχήματα με μικτό βάρος 3850 Kg και εμείς σε συνεννόηση και ενημέρωση των πελατών ότι με αυτό τον τρόπο θα είχαν την δυνατότητα να φορτώσουν αυτά που θέλουν και δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα σε ενδεχόμενη ζύγιση τους στο εξωτερικό, βγάλαμε τις άδειες κυκλοφορίας με 3850 Kg. Όλα τα αυτοκινούμενα μας με σασί FORD με διπλά λάστιχα στον πίσω άξονα και πίσω κίνηση είναι 3850 Kg.


Ο λόγος : επιπλέον οικονομικές επιβαρύνσεις χρήσης σχεδόν 20% ετησίως λόγω διπλώματος
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από Athanatos Τρι 6 Δεκ 2011 - 12:30

Μια πρόσθετη απορία.Καταλαβαίνω οτι ο αστυνομικός στο εξωτερικό εχει γνώσει του γερμανικού TUV ότι για τα παραπάνω 350 κιλά υπάρχει κάληψη απο το ροζ βιβλιαράκι απο τις αερόφουσκες.Ο Ελληνας αστυνομικός που θα μας σταματήσει για υπέρβαρο (αν είμαστε πάνω απο 3.500 κιλά) που θα διαβάσει για τα παραπάνω 350 κιλά αφού 'ολα στο ροζ βιβλιαράκι είναι στα γερμανικά.Και εγώ πάντως έχω κάνει ερώτημα στο Μηχανολογικό και περιμένω απάντηση.
Athanatos
Athanatos


http://www.kkouvidis.dpgr.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από antonis Z Τρι 6 Δεκ 2011 - 12:47

magbas έγραψε:
Maximos έγραψε:Βασίλη, μάλλον το βλέπεις κάπως πιο αυστηρά, το όλο θέμα.
Υπόψη, ότι σαν θέμα δεν έχει "κλείσει" ... και δεν κλείνει κάτι, επειδή ειπώθηκαν κάποια ευχαριστώ ...
... και φυσικά , ούτε κλειδώθηκε, για μελλοντικές τοποθετήσεις ...

Έχω κατά νου, στην πρώτη ευκαιρία, να περάσω και από την Νομαρχία, που είναι σχετικά κοντά μου και να ρωτήσω, για επιμέρους λεπτομέρειες ...

Μάχιμε, πιο οικονομικά το βλέπω και όχι αυστηρά, για την ακρίβεια
αυστηρά οικονομικά.


Θα ήταν ευχάριστο να είχαμε και την επίσημη θέση της πολιτείας,
μιας και το εν λόγω θέμα θα βρίσκεται στην ομάδα Κανονισμοί και Νομοθεσία.


Έτσι με παραπομπές σε
κάποιες διατάξεις νόμων –Προεδρικά Διατάγματα ή δεν ξέρω τι ότι άλλο είναι πιθανόν θα διαπιστώσουμε τα οφέλη ή τις επιπτώσεις
πού θα έχει ένας κάτοχός camper πού
θα θελήσει να αυξήσει το ωφέλιμο φορτίο κατά 350 Kg .

Βασίλη καθώς η άδεια κυκλοφορίας δεν αλλάζει δεν υπάρχουν αυτές οι επιπτώσεις στους κατόχους αυτοκινούμενων στην Ελλάδα. Η επιλογή πρέπει σε τελική ανάλυση να είναι το κατόχου. Αν θέλουμε την νομιμότητα θα πρέπει ή να είμαστε κάτω των 3500 Kg ( πράγμα πολύ δύσκολο ως ακατόρθωτο στα μεγάλα οχήματα ) ή να έχουμε άλλο δίπλωμα αν έχουμε αυτοκινούμενο πάνω των 3500 Kg. Η επιλογή είναι δική μας.

Μετά την επίσκεψή σου στην αρμόδια υπηρεσία Συγκοινωνιών θα έχουμε
την δυνατότητα να επανατοποθετηθούμε.
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από antonis Z Τρι 6 Δεκ 2011 - 13:28

Athanatos έγραψε:Μια πρόσθετη απορία.Καταλαβαίνω οτι ο αστυνομικός στο εξωτερικό εχει γνώσει του γερμανικού TUV ότι για τα παραπάνω 350 κιλά υπάρχει κάληψη απο το ροζ βιβλιαράκι απο τις αερόφουσκες.Ο Ελληνας αστυνομικός που θα μας σταματήσει για υπέρβαρο (αν είμαστε πάνω απο 3.500 κιλά) που θα διαβάσει για τα παραπάνω 350 κιλά αφού 'ολα στο ροζ βιβλιαράκι είναι στα γερμανικά.Και εγώ πάντως έχω κάνει ερώτημα στο Μηχανολογικό και περιμένω απάντηση.

Αν "πέσεις" σε τέτοιον αστυνομικό στην Ελλάδα γνώστη του προβλήματος είσαι πολύ γκαντέμης? Αυτό φυσικά δεν είναι η λύση αλλά δύσκολα να βγάλεις άκρη απο την στιγμή που στην Ελλάδα ΔΕΝ προβλέπεται η αλλαγή των τεχνικών χαρακτηριστικών. Και με σημερινή μου ενημέρωση μέσα από το υπουργείο δεν υπάρχει τρόπος αλλαγής του βάρους ή οποιουδήποτε στοιχείου της άδειας κυκλοφορίας αν δεν προβλέπεται από την έγκριση τύπου του οχήματος κατα την ταξινόμηση του οχήματος.
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από magbas Τρι 6 Δεκ 2011 - 17:09

antonis Z έγραψε:

Καλημέρα, όπως έγραψα, δυστυχώς η
άδεια κυκλοφορίας στην Ελλάδα δεν αλλάζει, με βάση την γνώση που έχω ως σήμερα……

……………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………..
Με βάση αυτά που γνωρίζω μέχρι σήμερα δεν μπορείς στην
Ελλάδα να αλλάξεις την άδεια κυκλοφορίας όπως έγραψα και ποιο πάνω. Η άδεια
εκδίδεται με βάση την έγκριση τύπου και τα τεχνικά χαρακτηριστικά που
αναφέρονται εκεί

Φίλε Αντώνη, Καλησπέρα


Γνωρίζω πώς οι γνώσεις όλων στην Εταιρεία σας στο
αντικείμενο camping ,τροχόσπιτο (αυτοκινούμενο και μη )είναι από τις πλέον ολοκληρωμένες στο
χώρο. Εξάλλου δεν είναι τυχαία η επιτυχημένη πορεία της εν λόγω Εταιρείας εδώ
και 30 χρόνια.


antonis Z έγραψε:Επίσης να πω ότι η εταιρία μας
εισήγαγε αρκετά οχήματα άνω των 3500 Kg καθώς θέλαμε να είμαστε σωστοί απέναντι
στους πελάτες μας. Οχήματα των 7 μέτρων και άνω, μπορούν να βγουν με άδεια
κυκλοφορίας 3500 Kg αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις το ωφέλιμο βάρος φόρτωσης
είναι πολύ χαμηλό και μη ρεαλιστικό με βάση τον εξοπλισμό που φορτώνουμε και τα
άτομα που τ
αξιδεύουν.

Η επιθυμία του πελάτη …νόμος για την Επιχείρηση. Η ευθύνη για το υπόλοιπα αποκλειστικά βαρύνει τον Πελάτη. Όσον
αφορά το μήκος εγώ προσωπικά ακολούθησα την συμβουλή του πατέρα σου Χρήστου ότι για την Ελλάδα το αυτοκινούμενο
δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερο από 6,5 μέτρα. (το
Golg Edision είναι 6,80 m.) Kαι ένα τελευταίο, ας είναι η
μοναδική παράβαση το 100-200 κιλά επιπλέον και ας πληρωθεί και το πρόστιμο πού θα
είναι 400 η 450
euro απο οσα γνωρίζω
magbas
magbas


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από antonis Z Τρι 6 Δεκ 2011 - 18:02

magbas έγραψε:
antonis Z έγραψε:

Καλημέρα, όπως έγραψα, δυστυχώς η
άδεια κυκλοφορίας στην Ελλάδα δεν αλλάζει, με βάση την γνώση που έχω ως σήμερα……

……………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………..

Βασίλη μου ακόμα και σήμερα που μίλησα με το υπουργείο δεν υπάρχει αλλαγή στην νομοθεσία αναφορικά με την μεταβολή οποιουδήποτε τεχνικού χαρακτηριστικού της αδείας κυκλοφορίας εκτός των αναφερομένων στην έγκριση τύπου.

Με βάση αυτά που γνωρίζω μέχρι σήμερα δεν μπορείς στην
Ελλάδα να αλλάξεις την άδεια κυκλοφορίας όπως έγραψα και ποιο πάνω. Η άδεια
εκδίδεται με βάση την έγκριση τύπου και τα τεχνικά χαρακτηριστικά που
αναφέρονται εκεί

Φίλε Αντώνη, Καλησπέρα


Γνωρίζω πώς οι γνώσεις όλων στην Εταιρεία σας στο
αντικείμενο camping ,τροχόσπιτο (αυτοκινούμενο και μη )είναι από τις πλέον ολοκληρωμένες στο
χώρο. Εξάλλου δεν είναι τυχαία η επιτυχημένη πορεία της εν λόγω Εταιρείας εδώ
και 30 χρόνια.

Βασίλη σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια και να είσαι σίγουρος ότι έτσι θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε, με απόλυτο σεβασμό στον πελάτη και τα χρήματα που μας εμπιστεύεται.

antonis Z έγραψε:Επίσης να πω ότι η εταιρία μας
εισήγαγε αρκετά οχήματα άνω των 3500 Kg καθώς θέλαμε να είμαστε σωστοί απέναντι
στους πελάτες μας. Οχήματα των 7 μέτρων και άνω, μπορούν να βγουν με άδεια
κυκλοφορίας 3500 Kg αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις το ωφέλιμο βάρος φόρτωσης
είναι πολύ χαμηλό και μη ρεαλιστικό με βάση τον εξοπλισμό που φορτώνουμε και τα
άτομα που τ
αξιδεύουν.

Η επιθυμία του πελάτη …νόμος για την Επιχείρηση. Η ευθύνη για το υπόλοιπα αποκλειστικά βαρύνει τον Πελάτη. Όσον
αφορά το μήκος εγώ προσωπικά ακολούθησα την συμβουλή του πατέρα σου Χρήστου ότι για την Ελλάδα το αυτοκινούμενο
δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερο από 6,5 μέτρα. (το
Golg Edision είναι 6,80 m.) Kαι ένα τελευταίο, ας είναι η
μοναδική παράβαση το 100-200 κιλά επιπλέον και ας πληρωθεί και το πρόστιμο πού θα
είναι 400 η 450
euro απο οσα γνωρίζω

Εκτός του χρηματικού προστίμου Βασίλη, υπάρχει και ο κίνδυνος της ακινητοποίησης του οχήματος μέχρι την επαναφορά του στο πραγματικό βάρος που αναγράφει η άδεια ή που επιτρέπετε στο εξωτερικό με βάση την άδεια + την πραγματογνωμοσύνη του TUV για τις προσθήκες αερόφουσκας και ελατηρίων. Το ακριβές βάρος που μπορούμε να αυξήσουμε το όχημα μας θα το δούμε στον πίνακα που αναμένουμε απο την GOLDSCHMIΤΤ.

Πάντως καλό θα ήταν να ζυγίσεις και εσύ μια φορά το όχημα σου να ξέρεις που βρίσκεσαι? Τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρουν τα προσπέκτ των εργοστασίων απέχουν πολλές φορές από την πραγματικότητα. Wink Wink
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από friar Σαβ 4 Ιαν 2014 - 13:04

Ο κακομοίρης ο ΚΟΚ λέγει στο 94

Αυτοκίνητα φορτηγά με μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος μέχρι 3.500 Kg 

ή αυτοκίνητα επιβατηγά των οποίων ο μέγιστος αριθμός θέσεων καθημένων (χωρίς τη θέση του οδηγού) δεν υπερβαίνει τις οκτώ 

ή αυτοκίνητο μικτής χρήσης με μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος μέχρι 3.500 χλγ. και μέγιστο αριθμό θέσεων καθήμενων (εκτός της θέσης του οδηγού) μέχρι οκτώ. 


Ας πάρουμε το αυτοκινούμενο.
Εφόσον είναι επιβατικό δεν βλέπω να λέει τίποτε για βάρος.
Επομένως ξεχάστε την κατηγορία Γ' είναι για φορτηγά το λέει ξεκάθαρα
Κατηγορία Γ: Αυτοκίνητα φορτηγά των οποίων το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος υπερβαίνει τα 3.500 χλγ..
Το αυτοκινούμενο όσο και να είναι καλύπτεται με Β. Τέλος 


Το ίδιο παίζει και με ρυμουλκούμενο τροχόσπιτο. Επαναλαμβάνω, το ρυμουλκό επιβατικό δεν βλέπω να έχει περιορισμό βάρους.

Τώρα στην περίπτωση του τροχόσπιτου αν το συνολικό βάρος του συρμού είναι πάνω από 3.500 
η το τροχόσπιτο φορτωμένο είναι βαρύτερο από το άδειο αυτοκίνητο τότε και μόνον τότε πάμε για Β+Ε
Την Γ' ξεχάστε την
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 4 Ιαν 2014 - 13:27

friar έγραψε:Ας πάρουμε το αυτοκινούμενο.
Εφόσον είναι επιβατικό δεν βλέπω να λέει τίποτε για βάρος.
Επομένως ξεχάστε την κατηγορία Γ' είναι για φορτηγά το λέει ξεκάθαρα
Κατηγορία Γ: Αυτοκίνητα φορτηγά των οποίων το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος υπερβαίνει τα 3.500 χλγ..
Το αυτοκινούμενο όσο και να είναι καλύπτεται με Β. Τέλος

what scratch scratch scratch

Στάθη με βάσει τα γραφόμενα παραπάνω, ....μάλλον δεν ισχύει κάτι τέτοιο.


antonis Z έγραψε:......Το ακριβές βάρος που μπορούμε να αυξήσουμε το όχημα μας θα το δούμε στον πίνακα που αναμένουμε από την GOLDSCHMIΤΤ.....


Αντώνη ο πίνακας της GOLDSCHMIΤΤ, που αναφέρεις ότι περιμένετε, σας κοινοποιήθηκε ;
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από friar Σαβ 4 Ιαν 2014 - 15:47

georgedim έγραψε:με βάσει τα γραφόμενα παραπάνω, ....μάλλον δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

τα πάντα είναι θέμα ερμηνείας
αυτά διαβάζω τα κόμματα είναι εκεί τα διαζευτικά είναι εκεί τα συμπεράσματα είναι εκεί.
Αν υπάρχει διαφορετική ερμηνεία είναι απόλυτα σεβαστή.
Μακάρι να είχαμε την εξουσία να τα κάνουμε πράξη.
(αν και έχουμε την εξουσία, μόνον που δε το συνηδιτοποιούμε.)

Η άποψη σου απόλυτα σεβαστή.
Επέτρεψε μου να έχω την δική μου.
Όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει και εμένα.  Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 4 Ιαν 2014 - 18:01

friar έγραψε:
τα πάντα είναι θέμα ερμηνείας
αυτά διαβάζω τα κόμματα είναι εκεί τα διαζευτικά είναι εκεί τα συμπεράσματα είναι εκεί.
Αν υπάρχει διαφορετική ερμηνεία είναι απόλυτα σεβαστή.
Μακάρι να είχαμε την εξουσία να τα κάνουμε πράξη.
(αν και έχουμε την εξουσία, μόνον που δε το συνηδιτοποιούμε.)

Η άποψη σου απόλυτα σεβαστή.
Επέτρεψε μου να έχω την δική μου.


Το κυρίως θέμα για το οποίο γίνεται αυτή η συζήτηση, δεν νομίζω να είναι οι προσωπικές απόψεις και ερμηνείες του καθενός μας (οι οποίες όπως πολύ σωστά γράφεις είναι "απόλυτα σεβαστές"), αλλά να μπορέσουμε να βγάλουμε μια άκρη για το ....τι ακριβώς ισχύει, ....τι είναι νόμιμο (ανεξάρτητα από ερμηνείες και παρερμηνείες), ....πως μπορούμε να χαιρόμαστε το αυτοκινούμενο ή τροχόσπιτο μας ....χωρίς απρόοπτα και με ασφάλεια.

Δυστυχώς υπάρχει ελλιπής ενημέρωση, ασάφεια και δυσκολία στο να σου απαντήσουν υπεύθυνα οι αρμόδιοι των Υπουργείων και Διευθύνσεων μεταφορών σε πολλά τέτοια θέματα.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 4 Ιαν 2014 - 18:38

Συμπληρωματική διευκρίνηση :  Very Happy  Very Happy 

Η φράση μου : " ....με βάσει τα γραφόμενα παραπάνω....", αναφέρεται στα όσα έγραψαν όλοι οι προηγούμενοι φίλοι συνφορουμίτες, για το σχετικό θέμα και όχι στην ερμηνεία του άρθρου 94 του ΚΟΚ που παρέθεσε ο Στάθης (friar).
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από friar Σαβ 4 Ιαν 2014 - 20:08

Καλησπέρα σας,
Η ασάφεια νόμου και η ερμηνεία.
Είδα και το  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] όπου μας δίνει  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] που λύνει το πρόβλημα μια και έξω.
Εκεί βάζουν τον περιορισμό βάρους και στα επιβατικά (β΄παράγραφος του σχετικού άρθρου 94) ελέω οφφιτσίου, και ποιος είμαι εγώ να τους αμφισβητήσω.
Αρκεί να μου πουν με τι δίπλωμα οδηγώ, μια ακραία και ίσως μοναδική περίπτωση, το Mercedes G 63 AMG 6Χ6 επιβατικό αυτοκίνητο παραγωγής με βάρος κενό 3.775 κιλά..... που παίζει πλέον με τον κωδικό 96 και άντε βγάλε άκρη

οι φίλοι μου οι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] είναι σαφέστεροι
Πλάκα έχει..... Very Happy
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από antonis Z Κυρ 5 Ιαν 2014 - 1:52

friar έγραψε:Καλησπέρα σας,
Η ασάφεια νόμου και η ερμηνεία.
Είδα και το  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] όπου μας δίνει  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] που λύνει το πρόβλημα μια και έξω.
Εκεί βάζουν τον περιορισμό βάρους και στα επιβατικά (β΄παράγραφος του σχετικού άρθρου 94) ελέω οφφιτσίου, και ποιος είμαι εγώ να τους αμφισβητήσω.
Αρκεί να μου πουν με τι δίπλωμα οδηγώ, μια ακραία και ίσως μοναδική περίπτωση, το Mercedes G 63 AMG 6Χ6 επιβατικό αυτοκίνητο παραγωγής με βάρος κενό 3.775 κιλά..... που παίζει πλέον με τον κωδικό 96 και άντε βγάλε άκρη

οι φίλοι μου οι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] είναι σαφέστεροι
Πλάκα έχει..... Very Happy

Για να βοηθήσω λίγο με την όποια γνώση έχω αλλά τα πράγματα είναι απλά και δε χρειάζεται για μένα να μπερδεύεστε. 

Φίλε friar το G 63 με βάρος 3775 κιλά, δεν οδηγείται με το Β96. Το Β96 είναι για ρυμουλκό ( αυτοκίνητο ) μέχρι 3500 κιλά + ρυμουλκούμενο μέχρι 750 κιλά. 

Αυτοκίνητο. αυτοκινούμενο με βάρος πάνω απο 3500 κιλά οδηγείται μόνο με Γ κατηγορίας. 

Και για τον φίλο μας τον Georgedim που θα του δώσω μια τεχνική έγκριση TUV της GOLDSCHMITT για τις αερόφουσκες που έβαλε και σύμφωνα με αυτήν και αν έχει αλλάξει τα εργοστασιακά ελατήρια μπροστά, μπορεί να έχει νόμιμα 350 κιλά παραπάνω βάρος απο αυτό που έχει τώρα, να τον ενημερώσω και δημόσια για να μαθαίνουν και άλλοι φίλοι, ότι αυτό ναι μεν είναι νόμιμο για την Γερμανία κατ επέκταση για όλες τις χώρες της ΕΕ αλλά στην άδεια κυκλοφορίας την Ελληνική δεν αλλάζουν δυστυχώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά. 

Αποτέλεσμα:
Θα είναι νόμιμος για το βάρος που έχει τώρα ( 3500 κιλά ) + 350 κιλά ( αερόφουσκες + ελατήρια ) = 3850 κιλά. 
Αν τον σταματήσει για έλεγχο βάρους πχ ένας Γερμανός τροχαίος ([Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] θα είναι νόμιμος με τα έγγραφα που θα του δώσουμε αλλά απαραίτητο θα είναι να έχει δίπλωμα Γ, αλλιώς ο Γερμανός θα του πει, το βάρος σου είναι οκ αλλά έχεις το δίπλωμα να οδηγήσεις όχημα άνω των 3500 κιλών?

Ελπίζω να τα γράφω κατανοητά. 

Πάντα κοντά σας για ότι χρειαστείτε. 
Αντώνης
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από friar Κυρ 5 Ιαν 2014 - 4:28

Βεβαίως όπως τα λες. Είχα κολλήσει στην διατύπωση του ΚΟΚ.
Αλλά αυτός πάει πια γέρασε και ισχύουν άλλα.
Χρειάζεται Γ' για > 3.500 η σωστότερα C αφού είμαστε Ευρωπαίοι.
Άλλη φορά θα σε ρωτάω πριν μιλήσω. Embarassed
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 5 Ιαν 2014 - 10:25

Αντώνη ευχαριστούμε
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 5 Ιαν 2014 - 11:51

Αντώνη και τις δικές μου ευχαριστίες.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από kukosg Κυρ 5 Ιαν 2014 - 13:33

Έχω μία ένσταση σε αυτό που λέει ο Αντώνης,ότι με το πιστοποιητικό της Goldsmith,είσαι καλυμμένος στην Ευρώπη.Ίσως μονο στην Γερμανία,αλλα ακόμη η υπόλοιπη Ευρώπη δεν είναι Γερμανία.Κανένας Ιταλός υπέρβαρος δεν τολμά να διασχίσει  Ελβετία,Γερμανία και Αυστρία,αν δεν έχει κάνει αλλαγή, στην άδεια κυκλοφορίας,που γίνεται μόνο σε όσα οχήματα προβλέπεται (όπως το ducatto Heavy).Όπως λέει ο Αντώνης  δεν πρόκειται γιά απλό πρόστιμο, αλλά για ακινητοποίηση.
Επιπλέον η Φίατ δεν δίνει πιά έγκριση τύπου για οχήματα παλαιότερα των 7 ετών.
Και μην ξεχνάτε ότι γιά πάνω από 3,5 τόννους τα διόδια αλλάζουν δραματικά.Ούτε ισχύουν οι βινιέττες τύπου Αυστρίας,Σλοβενίας κλπ,αλλά χρειάζεται πομπός όπως στα φορτηγά.
Πάντως θυμηθείτε ότι το όριο είναι 3500 κιλά +5% (3500+175=3675),αλλά από την άλλη το 5% είναι για την ακρίβεια της ζυγαριάς.
Τώρα γιά όποιον νομίζει ότι στην Ιταλία δεν ζυγίζουν,να γνωρίζει 'ότι ξεκινά σε κάποιους αυτοκινητόδρομους,ένα σύστημα,αντίστοιχο του Tutor που με αισθητήρες κάτω από την άσφαλτο,μπορεί να ζυγίζει τα οχήματα εν κινήσει,ενώ με κάμερα,διαβάζει την πινακίδα,ελέγχει μέσω σύνδεσης αρχείου,το βάρος που γράφει η άδεια,και αν είσαι υπέρβαρος σε σταματά η τροχαία,λιγα χλμ πιο κάτω,οσα πιστοποιητικά και αν έχεις.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από kukosg Κυρ 5 Ιαν 2014 - 13:37

Στην Ιταλία η αλλαγή από 3500 σε 3850 ή 4200 είναι αμφίδρομη.Όποτε θέλεις μπορείς να επιστρέψης στα 3500.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου - Σελίδα 2 Empty Απ: Επέκταση Διπλώματος - Βάρος αυτ/μενου

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 5 Ιαν 2014 - 15:43

Πολύ ωραίες οι επισημάνσεις και οι διευκρινήσεις ... βάζουν τα πράγματα στη θέση τους.

Αντώνη και  Γιώργο (kukosg), σας ευχαριστούμε πολύ ...
... αφού κάθε φορά, φροντίζετε, να ξεκαθαρίσει το τοπίο
και κυρίως να μας ενημερώνετε, για το τι ισχύει εντός αλλά και εκτός συνόρων ... !

(... τελικά, αυτός ο "μεγάλος αδελφός", θα είναι πάντα δίπλα μας ... !!)
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης