Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Inverter Duracell
από tabbert Σήμερα στις 18:20

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από Aigagros Σήμερα στις 18:06

» Κάμπινγκ "ΒΡΑΧΟΣ-ΚΑΣΤΡΑΚΙ"
από caravanaris Σήμερα στις 17:48

» Κάμπινγκ απο Χαλκιδα μερια...
από micand Σήμερα στις 14:56

» Εκτός των τοίχων του Αγ. Πνεύματος
από Georgedim Σήμερα στις 13:55

» Μετασχηματιστης COTRAS
από gsalonica Χθες στις 12:49

» Θερμανση...
από Γιωργάκος Τρι 22 Μαϊος 2018 - 22:54

» ΖΗΤΕΙΤΑΙ Τεντα τροχόσπιτου
από micand Τρι 22 Μαϊος 2018 - 16:39

» Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !
από Georgedim Δευ 21 Μαϊος 2018 - 20:43

» Έτρεχε.......
από micand Δευ 21 Μαϊος 2018 - 13:49

» Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.
από ntisco Κυρ 20 Μαϊος 2018 - 22:18

» Επιχείρηση "Lifting" στο αυτοκινούμενο
από vzol48 Κυρ 20 Μαϊος 2018 - 14:50

» GPS για Ευρωπη
από vzol48 Σαβ 19 Μαϊος 2018 - 23:44

» Επισκευές burstner
από triptec Σαβ 19 Μαϊος 2018 - 22:15

» Έκπτωση σε Camping
από triptec Παρ 18 Μαϊος 2018 - 23:29

» Αναζητηση κοτσαδορου
από ritsak Παρ 18 Μαϊος 2018 - 8:20

» Adria Primo 440 TD Restoration
από ntisco Πεμ 17 Μαϊος 2018 - 22:40

» Συντηρηση τροχοσπιτου
από ntisco Πεμ 17 Μαϊος 2018 - 22:11

» 2 DIN ηχοσυστημα Λυση DIY
από ntisco Πεμ 17 Μαϊος 2018 - 12:26

» Καλησπερα σας
από ladakias Τετ 16 Μαϊος 2018 - 19:17

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

Δημοσίευση από kukosg Την / Το Πεμ 26 Οκτ 2017 - 11:54

gsalonica έγραψε:Έχω να σας προτείνω την λύση που χρησιμοποιώ εγώ. Έχω τόσο παλιό αυτοκινούμενο που μόλις το βλέπουν φεύγουν μακρυά μήπως τους ζητήσω δανεικά Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing.
Χρόνια τώρα ακολουθώ αυτήν την τακτική.Όχι μονο παλιό,αλλά και γεμάτο σημάδια εγκατάλειψης.Θα μπορούσα πολύ εύκολα να το καλλωπίσω,και με ένα απλό βάψιμο,που θα το έκανα μόνος μου.Κάθε φορά που το παίρνω απόφαση,πρυτανεύει η λογική ......και το αφήνω όπως είναι.

kukosg

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από caminador Την / Το Πεμ 26 Οκτ 2017 - 18:40

Το κακό "μάτι" που το βάζεις! thin4
caminador

Δημοσίευση από pilot Την / Το Δευ 30 Οκτ 2017 - 15:29

Θέα από ελεύθερη κατασκήνωση:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Θέα από camping:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
pilot

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Δευ 30 Οκτ 2017 - 16:01

updown Άκη τα είπες όλα με δύο φωτό !
Γιωργάκος

Δημοσίευση από gsalonica Την / Το Δευ 30 Οκτ 2017 - 17:02

pilot έγραψε:Θέα από ελεύθερη κατασκήνωση:

Θέα από camping:

rock1 clap camp
gsalonica

Δημοσίευση από zandesiro Την / Το Δευ 30 Οκτ 2017 - 21:07

"Κλεισε το παραθυρο γιατι ο διπλανος στην 2η φωτο ψηνει και θα γεμισει καπνα" χαχαχα!!!
zandesiro

http://3mountainsadventure.blogspot.gr/

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Δευ 30 Οκτ 2017 - 21:24

apo οτι ξερω τις τιμες τις καθοριζει ο εοτ στα καμινγκ και απο κει πρεπει να ξεκινησουμε....
βαλε τωρα φορολογια υπερογκη ασφαλιστικες εισφορες ακριβα παγια δεη νερο ....
ακριβη ασφαλιση προσωπικου
λειτουργια μονο καλοκαιρινη σεζον δηλαδη το πολυ 3 μηνες και αν οποτε με αυτους τους 3 μηνες καλεισε να καλυψεις εξοδα διαβιωσης για αλλους 9 μηνες...
δε λεω οι ειναι φτηνα οταν πλεον ο βασικος μισθος εχει παει στα 495 καθαρα
δηλαδη ενα νεο ζευγαρι που εργαζονται και οι δυο αν βαλεις αγορα σκηνης +τσιγκι μιγγιρι και επιπλεον ισως και το 20αρι την ημερα ειναι απαγορευτικο...

απο την αλλη το ελευθερο το οτι εισε παρεα με 3-4 τροχοσπιτα για μενα δε λεει τιποτα απο θεμα ασφαλειας ...θα σου την πεσουν εσενα και θα βγει ο αλλος απο το αλλο τροχοσπιτο?... οχι βεβαια....
το ελευθερο απαιτει εξοπλισμο που εχει κοστος και σε συνδυασμο με το φοβο προστιμου γενικα σε αποτρεπει μαι το χρησιμοποιεις οσο το δυνατο λιγοτερο....(θα υπαρχουν και οι δοαφωνουντες σε αυτα που γραφω και το σεβομαι)
αν ειναι μονο 2 ατομα με τροχοσπιτο θα τολμησω να πω οτι οι διακοπες με τετοιο μεσον δε συμφερει...
τωρα που η οικογενεια μου ειναι 4μελης οικονομικα μας συμφαιρει το οργανωμενο καμπινγκ...οσο πιο ακριβο τοσο λιγοτερες μερες...

tabbert

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τρι 15 Μαϊος 2018 - 19:10

Αν και παλιο θεμα θα πω δυο απλα λογια...Πιστευω οτι ολοι μας το τροχοσπιτο το πηραμε για να μπορουμε να μενουμε σε μερη που πριν δεν μπορουσαμε...Οπου και οποτε θελουμε..Το θεμα ασφαλεια παιδια κακα τα ψεμματα και μεσα στην πολη να εισαι σπιτι σου μερα μεσημερι εαν ειναι να στην πεσουν θα στην πεσουν..απλα πραγματα!!
ntisco

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Τρι 15 Μαϊος 2018 - 20:28

αλλη ασφαλεια σπιτι σου και αλλη ασφαλεια στο τροχοσπιτο......

tabbert

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τρι 15 Μαϊος 2018 - 20:31

Συγνωμη φιλε μου αλλα δεν εχω ακουσει ποτε να σκοτώνουν σε τροχοσπιτο για να κλεψουν...και τα στατιστικα εαν θελουμε να μιλησουμε μαθηματικα ειναι κατα πολυ υπερ του σπιτιου...
Εαν ειναι να σου τυχει οκ...αλλα εδω απο οτι καταλαβα μιλαμε με στατιστικα!
ntisco

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Τρι 15 Μαϊος 2018 - 23:25

Για να λέμε ότι πέφτει στην αντίληψή μας: Με την αναμόχλευση του θέματος της εφαρμογής park4night διάβαζα σχόλια από περιέργεια. Ένα σχόλιο περί κλοπής έπεσε στην αντίληψή μου. Στο χώρο που σταθμεύουν αυτοκινούμενα στην περιοχή του ναυαγίου στο Γύθειο, ένα από τα δέκα σχόλια είναι ενός Γάλλου που έπεσε θύμα κλοπής, ο οποίος προτρέπει τους αναγνώστες να μην αφήνουν τα οχήματα χωρίς επιτήρηση γιατί τα τσεκάρουν και γίνονται εύκολοι στόχοι.
Κάτι άλλο δεν είδα.
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 0:04

Ναι γιατι η διαφορα ειναι οτι εισαι εκει.Και ο αλλος δεν το ρισκαρει γιατι δεν ξερει ποσοι ειναι και τι ειναι...Ενω στο σπιτι παρακολουθει και ξερει...
ntisco

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 0:51

Νίκο, δεν παίρνω το μέρος κανενός. Είναι να μη σου τύχει. Είναι αυτό που λέμε συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες!
Απλά προσπαθείς να μειώσεις τις πιθανότητες. Πάντα επιτήρηση, να μην διακρίνονται αντικείμενα αξίας στο εσωτερικό του κλπ. Τώρα άμα παίζει για παράδειγμα ένα 10% να συμβεί κάτι στο ελεύθερο και ένα 3% στο οργανωμένο την ίδια έγνοια θα έχεις, όπως την έχεις όταν πας σε άγνωστο μέρος με το αυτοκίνητό σου.
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 0:53

Μαζι σου...συμφωνω...απλα στο ελευθερο ειναι πολυ πιο σπανιο...και σε τετοιες περιπτωσεις παιζεις στατιστικα!!Δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο...Λαμβανεις ολα τα μετρα και κανεις οτι μπορεις για να μην!!
ntisco

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 11:25

Με την εγκληματικότητα στα ύψη (λόγω τρεχουσών κοινωνικών-οικονομικών συνθηκών), ...τους ελλειπείς ελέγχους εκ μέρους των αρμοδίων αρχών (Αστυνομία κλπ) ...και την ατιμωρησία καλπάζουσα & επιβραβευόμενη (είτε λόγω φόρτου εργασίας δικαστηρίων, είτε λόγω πληρότητας σωφρονιστικών ιδρυμάτων), ...είναι "λογικό"  Rolling Eyes scratch (....αλλά απαράδεκτο) η κατάσταση να έχει ξεφύγει.

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο (ntisco), ....ότι τα πάντα είναι θέμα στατιστικής, ....αλλά και τύχης. 

Παίρνεις τα μέτρα σου, επιλέγεις "κατ' εκτίμηση" το χώρο στάθμευσης και ....απολαμβάνεις τις διακοπές σου.

Ας μην δαιμονοποιούμε καταστάσεις και συνθήκες.

Αλητεία και συνειδητή απαξίωση της ανθρώπινης υπόστασης υπήρχε, υπάρχει και δυστυχώς κατά τα φαινόμενα θα συνεχίσει να υπάρχει. 
Αν οι συνθήκες και η "μοίρα" σε φέρουν αντιμέτωπο με αυτές ....τότε δημιουργείται το πρόβλημα.

Μετά από 10 χρόνια ελεύθερης κατασκήνωσης, μπορώ να πώ ότι η έννοια της "ασφάλειας" στην στάθμευση-διανυκτέρευση, ...ήταν το λιγότερο που με έχει απασχολήσει (τηρουμένων πάντα των κανόνων λογικής και προστασίας).
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 11:43

Γιωργο πιστευω τα ειπες ολα οπως πρεπει...Το ρημάδι μας ο καθε ενας μας το πηρε για να μπορει να μενει οπου και οποτε θελει χωρις φυσικα να δημιουργει προβλημα ετσι..Μην τα ξαναλεμε αυτα!
Απο εκει και περα εαν ειναι να γινει θα γινει και διπλα απο αστυνομια να εισαι...

Πρεπει να σταματησει αυτος ο φοβος και να υπαρξει ανεση και σωστη εκπαιδευση για το ελευθερο σε ολα τα μελη της οικογενειας.
ntisco

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 12:00

Νίκο, ο "φόβος" έχει καθαρά προστατευτική-επιβιωτική αξία για τον άνθρωπο, ....αρκεί να λειτουργεί ως μηχανισμός προστασίας. 
Η "φοβία" (= παράλογος φόβος) είναι αυτή που μας αποπροσανατολίζει και είναι ένα συναίσθημα που συνήθως δείχνει άγνοια του αντικειμένου ή και κάποιες φορές άρνηση στην αντίληψη του. 

Η λογική παράγει "φόβο", ...ο παραλογισμός "φοβία". 

Όλα αυτά τα χρόνια κάνουμε ελεύθερο με δύο μικρά παιδιά μαζί μας (τώρα είναι πιά στην εφηβεία Very Happy ). Καταλαβαίνεις λοιπόν πως οι ευθύνες "προστασίας" ήταν και είναι πολλαπλάσιες. Παίρνουμε πάντοτε τα μέτρα μας ....και με λίγη τύχη και τον Θεό βοηθό, δεν είχαμε προς στιγμήν πρόβλημα.

Είναι τραγικό να στερείσαι τις ομορφίες και τις εκπαιδευτικές "αξίες" που προσφέρει η φύση (...ειδικά στα παιδιά), υποκύπτωντας στην φοβία μην σου συμβεί το τάδε ή το δείνα. 
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 12:16

Συμφωνω απολυτα.

Παιδια εχω και εγω 6 και 12 ετων....αλλα 2 της ξαδεφης μου 9 και 11...οποτε καταλαβαινεις οτι απο παιδομανι ειμαστε πληρες....

Ειναι κριμα για αυτα τα παιδια να μην γνωριζουν 10-20 μερη ανα την Ελλαδα μας η ακομα ακομα το πιο απλο την ιδια την φυση.

Εγω απο μικρος με τους προσκοπους....τωρα με τα 4χ4...γυριχουμε ανα την Ελλαδα σε καθε ευκαιρια...Τωρα που εχουμε και την ευκαιρια διαμονης...θα την λιωσουμε!!!

χεχε
ntisco

Δημοσίευση από gsalonica Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 12:23

Τέσσερα καλοκαίρια με το αυτοκινούμενο στη Ελλάδα δεν έχω μπει σε κάμπιγκ. Φέτος θα πάω σε κάμπιγκ στο Εξαμίλι στους Άγιους Σαράντα στην Αλβανία. Αν λαμβάνεις κάποια στοιχειώδη μέτρα ασφάλειας όλα καλά.
gsalonica

Δημοσίευση από vzol48 Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 15:46

Παίρνουμε πάντοτε τα μέτρα μας ....

Δηλαδη????... study
vzol48

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 15:58

Καταρχην κανεις μια ερευνα μεσω google earth την περιοχη που θα πας..Μετα φροντιζεις να εχει καποιο φως εκει...Δεν αφηνεις σε κοινη θεα ακριβα πραγματα...εγω θα ελεγα καθολου και τις κουρτινες ανοιχτες για να βλεπουν οτι δεν εχει κατι μεσα...Συχνη κινηση με τα ποδια γυρω απο το μερος ειτε για βολτα ειτε απλα για ελεγχο...Καλο ειναι οτι παραξενο δουμε η περιεργο αν ενημερωνουμε τις αρχες...Και μην ξεχναμε το παρκιν επιτρεπετε ολη μερα...την νυχτα ειναι το θεμα...Απλα λογικα πραγματα που μπορουμε να κανουμε!

Εαν ειναι δυνατον στα παραθυρα να υπαρχουν αυτοκολλητα που να ενημερωνουν για υπαρξει συναγερμου...Λεω εγω τωρα!!

Και λοιπα μικρα τρικακια που μπορει να αποτρεψουν
ntisco

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 19:33

Να προσθέσω μερικά ακόμη ....μέτρα ( ψυχολογικής μας Razz  ) προστασίας, ....που έχουμε και συνηθίζουμε να εφαρμόζουμε στις εξορμήσεις μας :

- ανιχνευτής αερίων ( είναι προσφιλής τακτική στους επαγγελματίες κλέφτες να σε αναισθητοποιούν με αέριο πρίν μπουκάρουν. Διευκολύνει την δουλειά τους Very Happy ),
- έξτρα κλειδαριές εσωτερικά , σε όλες τις πόρτες,
- συναγερμός μαγνητικης επαφής στα μεγάλα παράθυρα,
- αποφεύγουμε την διανυκτέρευση σε απομονωμένα-ερημικά μέρη, χωρίς "παρέα",
- η θέση οδήγησης είναι πάντα ελεύθερη από αποσκευές-αντικείμενα, ....για άμεση αναχώρηση,
- το μπαστούνι μπέϊζ-μπολ, ....που μου έκανε δώρο ο καθηγητής μου όταν έφευγα από τις ΗΠΑ, ....αξιοποιήθηκε , τοποθετώντας το σε περίοπτη-ευκολοπροσπελάσιμη θέση Very Happy  (αχρείαστο νάναι, ....αλλά ποτέ δεν ξέρεις),
- το μπουτόν του συναγερμού πανικού,  βρίσκεται κοντά στο κρεββάτι μας, σε άμεση προσπέλαση,
-  το αυτοκίνητο είναι έτσι σταθμευμένο, ώστε να μπορώ να ξεκινήσω χωρίς μανούβρες,
- ακόμη και όταν λείπουμε, οι συσκοτήσεις είναι μισο-κατεβασμένες (οι κουρτίνες κλειστές) και υπάρχει αναμμένο φώς νύκτας.

Βεβαίως όπως προείπα, ....όλα τα ανωτέρω βοηθούν κυρίως  εμάς "ψυχολογικά", να κοιμόμαστε ήσυχοι & ότι πήραμε μέτρα ασφαλείας.
Γιατί αν σου τύχει η "στραβή", ....ο Θεός βοηθός.
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από vzol48 Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 22:11

Γιατί αν σου τύχει η "στραβή", ....ο Θεός βοηθός.

+100...
vzol48

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 22:24

ntisco έγραψε:Συμφωνω απολυτα.

Παιδια εχω και εγω 6 και 12 ετων....αλλα 2 της ξαδεφης μου 9 και 11...οποτε καταλαβαινεις οτι απο παιδομανι ειμαστε πληρες....

Ειναι κριμα για αυτα τα παιδια να μην γνωριζουν 10-20 μερη ανα την Ελλαδα μας η ακομα ακομα το πιο απλο την ιδια την φυση.

Εγω απο μικρος με τους προσκοπους....τωρα με τα 4χ4...γυριχουμε ανα την Ελλαδα σε καθε ευκαιρια...Τωρα που εχουμε και την ευκαιρια διαμονης...θα την λιωσουμε!!!

χεχε
με καιρους ανεχειας με 4 μικρα παιδακια ουτε καν θα επελεγα ελευθερο με τοση ευκολια.....ειναι κριμα τα παιδια σου να νιωσουν τον φοβο......
στα 45 που ειμαι τωρα εγω προσωπικα φοβαμαι.....πριν πολλα χρονια και μαλιστα πριν απο 30+ χρονια δεν ηταν τοσο ορατος η παλι ηταν αλλα δεν μαθευονταν τα νεα.....
αλλες εποχες φιλε μου σημερα αλλες εποχες πριν χρονια....

tabbert

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 22:29

Κανενα απο τα παιδια δεν φοβαται..Απο μηνων εχουν μεγαλωσει μεσα σε ενα 4χ4 μεσα στην φυση...Την εχουν γνωρισει και την αποζητουν συνεχεια...Το να μαθαινεις τα παιδια στο να μην κανουν πραγματα δεν νομιζω οτι ειναι σωστο.Αποκτανε εμπειριες που αλλα παιδια στην ηλικια τους δεν εχουν...Σε καμια περιπτωση δεν θα τους το στερήσω αυτο.Ειμαστε διπλα τους με ολα τα μετρα ασφαλειας.
ntisco

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης