www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

+9
caminador
Aigagros
krokodeilos
tabbert
zandesiro
pilot
vreme1
Georgedim
vzol48
13 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια. - Σελίδα 3 Empty Απ: Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

Δημοσίευση από vzol48 Τετ 16 Μάης 2018 - 22:11

Γιατί αν σου τύχει η "στραβή", ....ο Θεός βοηθός.


+100...
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια. - Σελίδα 3 Empty Απ: Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

Δημοσίευση από tabbert Τετ 16 Μάης 2018 - 22:24

ntisco έγραψε:Συμφωνω απολυτα.

Παιδια εχω και εγω 6 και 12 ετων....αλλα 2 της ξαδεφης μου 9 και 11...οποτε καταλαβαινεις οτι απο παιδομανι ειμαστε πληρες....

Ειναι κριμα για αυτα τα παιδια να μην γνωριζουν 10-20 μερη ανα την Ελλαδα μας η ακομα ακομα το πιο απλο την ιδια την φυση.

Εγω απο μικρος με τους προσκοπους....τωρα με τα 4χ4...γυριχουμε ανα την Ελλαδα σε καθε ευκαιρια...Τωρα που εχουμε και την ευκαιρια διαμονης...θα την λιωσουμε!!!

χεχε
με καιρους ανεχειας με 4 μικρα παιδακια ουτε καν θα επελεγα ελευθερο με τοση ευκολια.....ειναι κριμα τα παιδια σου να νιωσουν τον φοβο......
στα 45 που ειμαι τωρα εγω προσωπικα φοβαμαι.....πριν πολλα χρονια και μαλιστα πριν απο 30+ χρονια δεν ηταν τοσο ορατος η παλι ηταν αλλα δεν μαθευονταν τα νεα.....
αλλες εποχες φιλε μου σημερα αλλες εποχες πριν χρονια....

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια. - Σελίδα 3 Empty Απ: Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

Δημοσίευση από gsalonica Τετ 16 Μάης 2018 - 22:52

Georgedim έγραψε:Η λογική παράγει "φόβο", ...ο παραλογισμός "φοβία". 
Είναι τραγικό να στερείσαι τις ομορφίες και τις εκπαιδευτικές "αξίες" που προσφέρει η φύση (...ειδικά στα παιδιά), υποκύπτωντας στην φοβία μην σου συμβεί το τάδε ή το δείνα. 
Καλό είναι οι γονείς να μην μεταφέρουν τις προσωπικές τους φοβίες στα παιδιά τους. Να τα κλείσουμε μέσα σε μια γυάλα για να είναι ασφαλή. Ασφαλή θα είναι, θα έχουν ζήσει όμως? Βέβαια εντελώς προσωπικές απόψεις και πιθανόν λανθασμένες για τους περισσότερους. Αλλά ταξιδιάρης και φοβίες δεν νομίζω να συμβαδίζουν, χρειάζεται και λίγο περιπέτεια, απρόοπτα για να δημιουργήσεις ενδιαφέρουσες και πιθανόν αξέχαστες αναμνήσεις. Μόνο το φαγητό και τα ταξίδια είναι δικά μας, τα υπόλοιπα είναι των κληρονόμων μας όπως λέει και ο  Μπάμπης Μπίζας.
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια. - Σελίδα 3 Empty Απ: Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

Δημοσίευση από pilot Πεμ 17 Μάης 2018 - 11:35

Όπως βλέπετε αυτοί που θέλουν κάμπινγκ θα πάνε σε κάμπινγκ και όσοι θέλουν ελεύθερο (όπως εγώ και κυρίως η γυναίκα μου) θα κάνουν ελεύθερο. Ο καθένας έχει τους λόγους του να υποστηρίζει αυτό που του αρέσει για διαφορετικούς λόγους που για τον καθένα οι λόγοι του άλλου είναι λανθασμένοι! Αυτά να τα βλέπουν όσοι έχουν στη κατοχή τους οργανωμένα κάμπινγκ κυρίως αν υπάρχουν εδώ μέσα στο φόρουμ και να μην διώχνουν ή κακολογούν αυτούς που κάνουν ελεύθερο γιατί στο δικό τους κάμπινγκ δεν πρόκειται να πάνε! Εκτός αν τους αρέσει να μην πάνε πουθενά και να γυρίσουν σπίτι τους. Αυτό λέγεται ΚΑΚΙΑ!!! Και δυστυχώς το μίσος και η κακία έχει αυξηθεί στις μέρες μας.
Κλείνοντας βλέπω οτι το νέο μας μέλος ο Ntisco έχει αρκετές παρόμοιες ιδέες με μένα και χαίρομαι ιδιαίτερα γι αυτό!
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια. - Σελίδα 3 Empty Απ: Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 17 Μάης 2018 - 15:56

Άκη (pilot), στην αρχή αυτού του νήματος είχα γράψει :

Georgedim έγραψε:
....Το θέμα camping ή ελεύθερη κατασκήνωση, είναι ένα πεδίο χρόνιων και ατέρμονων συζητήσεων, ….όπου η κάθε πλευρά έχει τους δικούς της θιασώτες, τις δικές της αιτιάσεις και ισχυρισμούς, τα δικά της επιχειρήματα.....

....Ας μην βάζουμε «ταμπέλες» λοιπόν ως προς το τι επιλέγει και πως το επιλέγει ο καθένας μας. Ο σκοπός είναι κοινός, το μέσο και η υλοποίηση του διαφέρουν.

Οι ταξιδιωτικές εμπειρίες που καταθέτει κάθε μέλος μας, αποτελούν σεβαστές προσωπικές επιλογές του, …έχουν καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα προς όλους τους υπόλοιπους, ….δεν δεσμεύουν κανένα μας να τις ασπαστεί ή να τις ακολουθήσει, ….δεν αποτελούν «δεδομένο», ….και εκφράζουν τις συνθήκες τις δεδομένης στιγμής.

Προσωπικά θεωρώ πως είτε επιλεξουμε "ελεύθερο", είτε επιλεξουμε camping, ....δεν τίθεται καθόλου θέμα λανθασμένων απόψεων και επιλογών, ....αλλά πιστεύω πως είναι απλά θέμα προτεραιοτήτων και αντιλήψεως του τρόπου διακοπών που βολεύει και εξυπηρετεί τον καθένα μας.

Αυτό άλλωστε είναι και το νόημα της ανταλλαγής απόψεων στο κάθε θέμα. Να διαβάζουμε την άποψη του συνομιλητή μας, να καταθέτουμε την δική μας θέση και στο τέλος ο καθένας να αποφασίζει με γνώμονα τα δικά του "θέλω", τα δικά του "μπορώ".

Είμαστε μεγάλα παιδιά Very Happy , ....άρα υπεύθυνοι και υπόλογοι για τις όποιες επιλογές μας.

Όσοι δε από τους ιδιοκτήτες των campings, ....σκέπτονται δόλια & στενοκέφαλα, ....το μόνο που καταφέρνουν είναι να δείχνουν το επίπεδο του επαγγελματισμού τους.

Σε δύσκολες οικονομικά εποχές, ....σαν αυτές που ζούμε, ....το κλίμα αντιπαλότητας και ο οπουρτουνισμός δεν βοηθούν κανέναν, ....αντιθέτως μας βλάπτουν όλους.
Απαιτείται απ' όλους συγκατάβαση, ανοικτό μυαλό και αληθινές προσπάθειες με μακρόπνοο σχεδιασμό.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια. - Σελίδα 3 Empty Απ: Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

Δημοσίευση από triptec Πεμ 17 Μάης 2018 - 21:39

Εμένα παιδιά ο μόνος φόβος μου στο ελέυθερο είναι η αστυνομία, χρόνια ελέυθερο με τους γονείς μου και μάλιστα χωρίς σκηνή, στρωματζάδα, βέβαια είμασταν μεγάλες παρέες πάντα.
Η γυναίκα μου πάντα σε οργανομένο, φυσικό να φοβόταν στις αρχές, αλλά τώρα είμαστε on/off που λένε, τώρα θα πάμε χαλκιδική σε οργανομένο και μετά έυβοια ελύθερο, ισως και πελλοπόνησο να γνωρίσουμε και κανένα καινούριο μέρος. 
Σεβαστές και κατανοητές οι απόψεις όλων, κερδίζεις από κάπου χάνεις από κάπου αλλού.
triptec
triptec


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια. - Σελίδα 3 Empty Απ: Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

Δημοσίευση από gsalonica Παρ 18 Μάης 2018 - 9:18

triptec έγραψε:Εμένα παιδιά ο μόνος φόβος μου στο ελέυθερο είναι η αστυνομία,
Αν ακολουθείς τον νόμο, παρκάρω δεν κατασκηνώνω δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα, ειδικά σε κατοικημένες περιοχές. Αν παραμένεις αρκετές μέρες στο ίδια τοποθεσία απλά αλλάζεις μέρος. Καλά να περάσετε.
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια. - Σελίδα 3 Empty Απ: Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 20 Μάης 2018 - 16:05


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια. - Σελίδα 3 Empty Απ: Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

Δημοσίευση από Aigagros Κυρ 20 Μάης 2018 - 17:25

Κατ' αρχήν να γίνει αντιληπτό ότι όταν αναφερόμαστε στην ελεύθερη κατασκήνωση αποκλείουμε από τη συζήτηση τη "στάθμευση", αφού έχει διαχωριστεί πλέον από την "εγκατάσταση". Αυτό όμως απ' ότι έχω καταλάβει δεν βάζει στο απυρόβλητο τα τροχόσπιτα, αυτοκινούμενα ή μη, από τη στιγμή που η στάθμευση δεν είναι διακριτική και δημιουργεί προβλήματα στους υπόλοιπους.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς χάνονται 8 εκατομμύρια διανυκτερεύσεις στα κάμπινγκ, όταν αυτά παρουσιάζουν πληρότητα παραπάνω από το 100% στην εποχή αιχμής. Πού θα τους έβαζαν δηλαδή...
Από την άλλη δεν είναι λίγοι, ιδίως Βαλκάνιοι που είναι θρασύτατοι, ρυπαίνουν επιδεικτικά το περιβάλλον και ενοχλούν. Έχουμε βέβαια κι εμείς τα... αστέρια μας. Το πονάει κεφάλι όμως κόψει κεφάλι είναι βλακώδης ερασιτεχνισμός. Επειδή για παράδειγμα πολλοί οδηγοί περνάνε το κόκκινο για πλάκα δεν είναι λόγος να απαγορευθεί η οδήγηση στη χώρα.
Αν και η παιδεία στη χώρα μας είναι τόσο πολυπληθής όσο και οι ελέφαντες, θα μπορούσε ωστόσο να επιτραπεί το ελεύθερο υπό όρους, όπως:

-Απαγόρευσή του σε κάποια απόσταση από οργανωμένα κάμπινγκ για να μην θίγονται τα συμφέροντα των ιδιοκτητών τους.
-Απαγόρευσή του σε δασικές περιοχές τις ημέρες υψηλού κινδύνου πυρκαϊάς.
-Απαγόρευση του ελεύθερου με οχήματα επαγγελματικού χαρακτήρα, όπως αγροτικά, οχήματα μικροπωλητών κλπ, όπως και η εγκατάσταση αυτοσχέδιων οικίσκων.
-Μέγιστη διάρκεια παραμονής στην ίδια περιοχή τρεις ημέρες.
Με τα δύο τελευταία λύνεται το πρόβλημα εγκατάστασης καταυλισμών.
-Υποχρέωση του κατασκηνωτή να τηρεί καθαρό το χώρο διαμονής του σε κάποια ακτίνα.
Εποπτεία για την τήρηση των παραπάνω και επιβολή των κυρώσεων που ισχύουν και σήμερα σε κάθε παρατυπία.

Βέβαια για να εφαρμοστούν όλα αυτά, δεν θα έπρεπε να υπάρχει αστυνομική ανεπάρκεια, λόγω του ότι αρκετές χιλιάδες αστυνομικών κάνουν τους σεκιουριτάδες στους... καλούς ανθρώπους και υπάρχουν μέρες που ζορίζονται στα τμήματα να βρουν αστυνομικό να κάνει υπηρεσία το βράδυ.

Επίσης θα ήταν καλό να μην τίθεται το θέμα ως διαμάχη μεταξύ ελεύθερου και οργανωμένου, κανείς δεν έχει να χωρίσει τίποτα με κάποιον άλλον. Όποιος θέλει μπαίνει σε κάμπινγκ, όποιος δεν θέλει δεν μπαίνει και όποιος επιθυμεί ακολουθεί και τις δύο επιλογές.
Έχω και μία ερώτηση: Ισχύει ότι το ελεύθερο επιτρέπεται από τη δύση μέχρι και την ανατολή του ηλίου της επόμενης ημέρας;
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια. - Σελίδα 3 Empty Απ: Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 20 Μάης 2018 - 21:53

Aigagros έγραψε:
...Ισχύει ότι το ελεύθερο επιτρέπεται από τη δύση μέχρι και την ανατολή του ηλίου της επόμενης ημέρας;

Γιώργο όντως ισχύει. 
Αν δεν κάνω λάθος είναι ο νόμος 2160/1993 ("Ρυθμίσεις για τον τουρισμό και άλλες διατάξεις").

Από την δεκαετή εμπειρία μου στο ελεύθερο, εκείνο που έχω να καταθέσω είναι ότι πλήν δυο μεμονομένων περιστατικών σε συγκεκριμένη παραλία πριν το Άστρος Κυνουρίας, ουδέποτε μας απασχόλησε η Αστυνομία ή το Λιμενικό (είναι υπεύθυνο για τους αιγειαλούς).

Όπου "σταθμεύαμε" περνούσαν απλά τα περιπολικά, χωρίς να ενοχλούν κανέναν. 
Βεβαίως τα τραπεζάκια και οι καρέκλες όλη την ημέρα ήταν στην παραλία κάτω από τις ομπρέλες θαλάσσης και όχι έξω από το τροχόσπιτο.
Το βράδυ απολαμβάναμε το ποτό μας "υπό το φεγγαρόφως και τον έναστρο ουρανό", συνοδεία του παφλασμού των κυμάτων, ακριβώς έξω από το "σπίτι" μας.  Very Happy Very Happy Very Happy  

Όπως έχω ξαναγράψει στο forum, σε συζητήσεις που είχα με υψηλόβαθμους φίλους αστυνομικούς αυτό που μου είπαν είναι πως ΜΟΝΟ όταν δεχθούν καταγγελία προβαίνουν σε συστάσεις για το "διακριτικό" ελεύθερο, ....αλλά και αυτεπάγγελτα όταν δεν τηρούνται όσα πρέπει και υπάρχει ρύπανση, θόρυβος, προκλητική εγκατάσταση κλπ.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης