www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα

+6
caminador
vzol48
kukosg
Γιωργάκος
friar
ilektronikos
10 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα

Δημοσίευση από friar Δευ 22 Αυγ 2016 - 19:26

θα μπλέξεις, μην παίζεις με την αξιοπιστία, είναι το κυριότερο, οι επιδόσεις είναι για την πίστα όχι για το camping.
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα

Δημοσίευση από kukosg Δευ 22 Αυγ 2016 - 19:27

friar έγραψε:θα μπλέξεις, μην παίζεις με την αξιοπιστία, είναι το κυριότερο, οι επιδόσεις είναι για την πίστα όχι για το camping.
Ακριβώς.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα

Δημοσίευση από caminador Δευ 22 Αυγ 2016 - 22:05

Όποια επέμβαση και να γίνει θα είναι πείραμα και τα πειράματα ενέχουν κινδύνους. Για τα μικρότερα λάστιχα θεωρητικά θα γίνεται η μετακίνηση της συνολικής μάζας σε ίδια απόσταση σε περισσότερο χρόνο οπότε θα χρειάζεται λιγότερη ενέργεια αλλά ο κινητήρας θα χρειαστεί να κάνει περισσότερες συνολικές στροφές και το κοντέρ θα δείχνει μεγαλύτερες τιμές όπως και ο καταγραφέας των χιλιομέτρων. Είναι ένα πείραμα αναστρέψιμο και ίσως χωρίς αρνητικές επιπτώσεις στο κινητήρα. Έχει κάποιο κόστος αλλά μπορεί να γίνει με μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση ελαστικά και σε φίλο που έχει βουλκανιζατέρ. Προσωπικά  το μόνο που θα έκανα θα προσπαθούσα να μειώσω το βάρος του φορτίου όσο γίνεται περισσότερο, υπάρχουν αρκετοί τρόποι, χρειάζονται ιδέες  για αυτό και το κυριότερο ένας συμβιβασμός.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 25 Αυγ 2016 - 11:10

caminador έγραψε:Προσωπικά  το μόνο που θα έκανα θα προσπαθούσα να μειώσω το βάρος του φορτίου όσο γίνεται περισσότερο, υπάρχουν αρκετοί τρόποι, χρειάζονται ιδέες  για αυτό και το κυριότερο ένας συμβιβασμός.


Συμφωνώ απολύτως, ....οπως και με τις τοποθετήσεις του Στάθη (friar).
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα

Δημοσίευση από kukosg Πεμ 25 Αυγ 2016 - 11:13

georgedim έγραψε:
caminador έγραψε:Προσωπικά  το μόνο που θα έκανα θα προσπαθούσα να μειώσω το βάρος του φορτίου όσο γίνεται περισσότερο, υπάρχουν αρκετοί τρόποι, χρειάζονται ιδέες  για αυτό και το κυριότερο ένας συμβιβασμός.


Συμφωνώ απολύτως, ....οπως και με τις τοποθετήσεις του Στάθη (friar).
Μα εδώ θέλει να αυξήσει το βάρος (Σκεφτομαι να του βάλω aircondition )

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα

Δημοσίευση από friar Πεμ 25 Αυγ 2016 - 13:46

hehehehe
εγώ κάνω δίαιτα  
Embarassed Embarassed Embarassed
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα

Δημοσίευση από ilektronikos Πεμ 25 Αυγ 2016 - 20:00

Όταν ανέφερα πως θέλω να αυξήσω την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου, δεν εννοούσα οτι θέλω να κάνω Drift με το τροχόσπιτο, μην παρεξηγηθώ!
Απλά να είναι λίγο πιο άνετο στις ανηφοριές και να μην σχηματίζω ουρά από πίσω μου και να λέω άντε πότε θα κάτσει καμιά νταλίκα μπροστά μου να βρίζουν αυτόν και όχι εμένα!!!! bounce  

Τώρα όσον αφορά το βάρος που αναφέρατε αν πεις ξεκινώ για μια καλή εκδρομή και φορτώσεις νερά τροχόσπιτου, προμήθειες και οικογένεια είσαι 400-500 κιλά πιο βαρύς μέσα στο νερό.
Ενωλιγης τα 2900 Απόβαρο τα έκανες 3400 για πλάκα!

Τέλος πάντων επειδή είμαι τις άποψεις ότι όταν ανοίγουμε ενα θέμα καλό είναι να το ολοκληρώνουμε, πήγα κι εγώ κι ρώτησα έναν πολύ καλό πετρελαιά που έχουμε στην περιοχή μας.
Φημολογήτε οτι είναι απο τους καλύτερους στην Ελλάδα!

Μου είπε οτι καμία μετατροπή δεν είναι χωρίς ρίσκο.
Όλες έχουν τα ρίσκα τους. Η Ιπποδύναμη μπορεί να ανέβει και με εγκέφαλο και σκαλίζοντας την τρόμπα. Για να Φτάσει όμως 20-25 Ίππους παραπάνω το αυτοκίνητο θα πρέπει να πειράξεις και τρόμπα και εγκέφαλο. Οι επιπτώσεις τώρα ταξιδεύοντας Θα παρατηρηθεί να έχω φτάσει στην Κηφισιά και η κάπνα μου να είναι ακόμα στην Μαλακάσα!
Και κάποια στιγμή το μοτέρ να σπάσει!

Άρα τα συμπεράσματα είναι οτι όπως ανέφερε ο φίλος παραπάνω τα πολλά μπλα μπλα για παράλληλους εγκέφαλους είναι καθαρά Marketing.
Οπότε δεν πειράζω τίποτα στο αυτοκίνητο, χαίρομαι την εξαιρετικά χαμηλή κατανάλωση του και την καθαρή λειτουργία του.
Και στις ανηφόρες φίλοι οδηγοί υπομονή!

Μην ξεχνάτε ότι πάω αργά για να φτάσω σίγουρα!!!
ilektronikos
ilektronikos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα

Δημοσίευση από friar Πεμ 25 Αυγ 2016 - 21:16

Μου είπε οτι καμία μετατροπή δεν είναι χωρίς ρίσκο.
Έντιμος, σπάνιο είδος
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα

Δημοσίευση από ilektronikos Πεμ 25 Αυγ 2016 - 21:40

Πράγματι Μίλησε πολύ όμορφα.
Μου λέει καλύτερα άλλαξε κινητήρα!
ilektronikos
ilektronikos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα

Δημοσίευση από polthan Κυρ 4 Σεπ 2016 - 1:59

ilektronikos έγραψε:Δεν Αμφιβάλω πως οι Μετατροπές και γενικότερα οι διαφόρου τύπου βελτιώσεις κρύβουν κινδύνους. Για αυτό άλλωστε το συζητάμε και ανταλλάζουμε απόψεις για να αποφεύγουμε διάφορες λούμπες και παγίδες.
Τώρα όσον αφορά την αύξηση κατανάλωσης συγνώμη αλλά εδώ έχω μια ένσταση!
Για παράδειγμα έχω ένα Navara D22 150ps αναβαθμισμένο από την εταιρεία με παράλληλο εγκέφαλο, έχει ένας φίλος το προηγούμενο μοντέλο D22 αλλά την έκδοση με τα 101ps. E! το δικό μου με τα 150 είναι 2 φορές πιο οικονομικό σε νορμάλ λειτουργία από αυτό μετά 101 γιατί λόγω ιπποδύναμης δουλεύει πιο ξεκούραστα και δεν χρειάζεται να κρατάς τις στροφές ψηλά!

Τέλος Πάντων το Καμπεράκι μου το επέλεξα (Στο Βωμό της φορολογίας και των Υψηλών Τελών Κυκλοφορίας), να είναι 1.9TD 1905ccm / 66KW 90PS. Καλό Χρυσό και άγιο αλλά χρειάζεται λίγη δύναμη ακόμα λόγο βάρους. Δηλαδή πιστεύω πως καλά θα ήταν ένα τέτοιο αμάξι να είναι γύρω στους 120PS. Πιστεύω πως θα δούλευε πιο ξεκούραστα αλλα και πιο οικονομικά!
Το 1,9 TD δεν εχει εγκεφαλο, αν βρεις τροπο αναβαθμισης θελω κ γω εχω το ιδιο.
polthan
polthan


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα

Δημοσίευση από Batfalcon Δευ 5 Σεπ 2016 - 20:22

Υπάρχει δηλαδή άλλος ισχυρότερος κινητήρας που θα μπορούσε να αντικαταστήσει τον 1,9 D?
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αύξηση ιπποδύναμης πετρελαιοκινητήρα

Δημοσίευση από ilektronikos Τρι 13 Σεπ 2016 - 10:25

Batfalcon έγραψε:Υπάρχει δηλαδή άλλος ισχυρότερος κινητήρας που θα μπορούσε να αντικαταστήσει τον 1,9 D?

Καλημέρα! Απ΄όσο γνωρίζω!
Ο ισχυρότερος ήταν 1905ccm / 90ps, Η προηγούμενη Γενιά ήταν 1929ccm / 82ps.
Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται με τις τελευταίες γενιές δηλαδή 2010 και μπροστά που έχουν βγάλει ενα κινητήρα 1870ccm / 101ps, αλλά αν όντως δεν έχει εγκέφαλο η γενιά 2001-2002, τότε μπλέκει σε ιστορίες γιατί τα σημερινά έχουν. Και όλα αυτά για 11ps παραπάνω? Μπαααααα άστο καλύτερα μια χαρά είμαστε τελικά!!!
ilektronikos
ilektronikos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης