www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

+14
jimasimak
kukosg
Cissy 242
Πτέραρχος
Georgedim
athanase
sudwind
mitsaras
Maximos
Aigagros
joskem
traveller
Γιωργάκος
antonis Z
18 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από Πτέραρχος Τρι 16 Απρ 2013 - 18:42

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΛΕΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΜΙΡΙΟΜΕΝΑ
(οποιος αμφιβαλει υπαρχουν τα οσα εγραψα στο διαδυκτιο).
ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΛΥΣΩ ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΙΣ ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ.

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ
ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ(ο καθενας μας εχει ζωη και εμπειριες και πριν απο εδω.

ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ FORUM.

OΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ (που ενοχληθηκε ο ποιο πανω αναφερομενος)ΑΣ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ.
ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ SITE ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ.
Πτέραρχος
Πτέραρχος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από jimasimak Τρι 16 Απρ 2013 - 19:27

γεια σας και απο μενα απο οτι διαβαζω το γενικο συμπερασμα ολων μας ειναι οτι φοβομαστε μην ειναι καθαρα εισπρακτικα τα τελικα μετρα γιατι ετσι εχουν συνηθησει να πραττουνε οι κυβερνοντες μας.Αλλα προς θεου
μην ξεφευγουμε και απο μονοι μας μπαινουμε στο παιχνιδι να τα βαζουμε
με αλλες ομαδες (αυτοκινουμενοι ,ρυμουλκουμενοι) το διαιρει και βασιλευε
εναι γνωστο και πολυ παλιο παιχνιδι (δημοσιοι ιδιωτικοι) και αλλα πολλα
ας περιμενουμε αν και για μενα αυτο προσωπικα μας εχει φαει αντι να δινουμε αμεσες και πρακτικες απαντησεις στις σφαλιαρες που τρωμε τωρα τελευταια.αυτα τα ολιγα και απομενα και να με συγχωρειται αν ισως ειμαι και εκτος θεματος
jimasimak
jimasimak


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 16 Απρ 2013 - 19:41

jimasimak έγραψε:

....Αλλα προς θεου μην ξεφευγουμε και απο μονοι μας μπαινουμε στο παιχνιδι να τα βαζουμε
με αλλες ομαδες (αυτοκινουμενοι ,ρυμουλκουμενοι) το διαιρει και βασιλευε
ειναι γνωστο και πολυ παλιο παιχνιδι
(δημοσιοι ιδιωτικοι) και αλλα πολλα......


Δημήτρη όταν έγραψα παραπάνω, στη τοποθέτηση μου ....."περί κοινωνικού αυτοματισμού"....., αυτό ακριβώς εννοούσα, αλλά δυστυχώς ....καλώς κρατεί.

Ψυχραιμία λοιπόν φίλοι μου !!! Wink
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από Aigagros Τρι 16 Απρ 2013 - 19:52

theodoros έγραψε:ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ
ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ(ο καθενας μας εχει ζωη και εμπειριες και πριν απο εδω. ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ FORUM.

Σωστά και δεν το νομίζεις Θόδωρε γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Το φόρουμ είναι τόπος συζήτησης και το φυσιολογικό είναι να υπάρχουν διαφορετικές γνώμες. Αν συμφωνούσαμε όλοι και για όλα, κάποιος θα μας δούλευε, είναι αφύσικο.
Πιστεύω ότι οι υποψίες μας περί φοροαρπαγής μετά την όντως σωστή υπόσταση που θα πάρει το τροχόσπιτο αν μεθοδευτούν αυτές οι εξελίξεις, πηγάζουν από τη χρονική στιγμή που οι αρμόδιοι φορείς εστίασαν στο θέμα των τροχοσπίτων, ενώ τόσα χρόνια δεν υπήρξε το παραμικρό ενδιαφέρον. Μία χρονική στιγμή που τα ταμεία διεγείρονται ακόμα και από τον ήχο ενός κέρματος που θα πέσει κάτω.
Δεν νομίζω ότι εάν μαθευόταν αυτό το νέο 4 χρονιά παλαιότερα θα υπήρχε αυτή η αντίδραση.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από joskem Τρι 16 Απρ 2013 - 22:44

Aigagros έγραψε:
Πιστεύω ότι οι υποψίες μας περί φοροαρπαγής μετά την όντως σωστή υπόσταση που θα πάρει το τροχόσπιτο αν μεθοδευτούν αυτές οι εξελίξεις, πηγάζουν από τη χρονική στιγμή που οι αρμόδιοι φορείς εστίασαν στο θέμα των τροχοσπίτων, ενώ τόσα χρόνια δεν υπήρξε το παραμικρό ενδιαφέρον. Μία χρονική στιγμή που τα ταμεία διεγείρονται ακόμα και από τον ήχο ενός κέρματος που θα πέσει κάτω.
Δεν νομίζω ότι εάν μαθευόταν αυτό το νέο 4 χρονιά παλαιότερα θα υπήρχε αυτή η αντίδραση.


Συμφωνώ απολύτως!!!

joskem


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από diamantino Τρι 16 Απρ 2013 - 23:08

Aigagros έγραψε:
theodoros έγραψε:ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ
ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ(ο καθενας μας εχει ζωη και εμπειριες και πριν απο εδω. ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ FORUM.

Σωστά και δεν το νομίζεις Θόδωρε γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Το φόρουμ είναι τόπος συζήτησης και το φυσιολογικό είναι να υπάρχουν διαφορετικές γνώμες. Αν συμφωνούσαμε όλοι και για όλα, κάποιος θα μας δούλευε, είναι αφύσικο.
Πιστεύω ότι οι υποψίες μας περί φοροαρπαγής μετά την όντως σωστή υπόσταση που θα πάρει το τροχόσπιτο αν μεθοδευτούν αυτές οι εξελίξεις, πηγάζουν από τη χρονική στιγμή που οι αρμόδιοι φορείς εστίασαν στο θέμα των τροχοσπίτων, ενώ τόσα χρόνια δεν υπήρξε το παραμικρό ενδιαφέρον. Μία χρονική στιγμή που τα ταμεία διεγείρονται ακόμα και από τον ήχο ενός κέρματος που θα πέσει κάτω.
Δεν νομίζω ότι εάν μαθευόταν αυτό το νέο 4 χρονιά παλαιότερα θα υπήρχε αυτή η αντίδραση.


+1
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από antonis Z Τετ 17 Απρ 2013 - 0:00

Καλησπέρα σας φίλοι μου. Βλέπω ποικίλες αντιδράσεις και αυτό είναι καταρχάς καλό ότι δεν συμφωνούμε όλοι μεταξύ μας.
Η διαφωνία είναι υγεία.

Άλλο αυτό όμως και άλλο ότι οι έμποροι θέλουν και εγω δεν ξέρω τι να κάνουν και να βγάλουν απο την ενοικίαση και απο που άλλου δεν ξέρω.

Έχουμε μια επιχείρηση απο το 1978, κλείνουμε αισίως 35 χρόνια στο χώρο του τροχοσπίτου και προσκαλώ για καφέ ή κρασάκι όποιον δεν μας γνωρίζει να έρθει να δεί τι στο καλό οικονομήσαμε απο αυτή την δουλειά.
Και εμείς πληρώνουμε φόρους, και εμείς πληρώνουμε χαράτσια και εμάς μας έχει πλήξει αυτή ρημάδα η κρίση, όπως έχει πλήξει όλους μας και τους τροχοσπιτάδες σε αυτό το φόρουμ και σε όλη την Ελλάδα.

Μας έχει πλήξει όμως και το παρεμπόριο τόσα χρόνια, μας έχει πλήξει να πουλιούνται τροχόσπιτα καινούργια χωρίς ΦΠΑ τόσα χρόνια, μας έχει πλήξει αυτό το ανοργάνωτο κράτος με τα να επιτρέπει να πουλιούνται τροχόσπιτα στους δρόμους και εμείς σαν βλάκες να πληρώνουμε τους φόρους μας και να πέρνουμε και το βραβείο καλύτερου πληρωτή ΦΠΑ στην εφορία που ανήκουμε, μας έχουν πλήξει τα λαμόγια που εκμεταλευόντουσαν την ημιμάθεια του κόσμου και πουλούσαν τροχόσπιτα του 1990 για μοντέλα του 2000 και μαλώνουμε με τον κόσμο γιατί μας ζητάει ένα φανάρι του 2000 και όταν το παραλαμβάνει λέει δεν ταιριάζει. Που να ταιριάζει Χριστιανέ αφού στο τέλος διαπιστώνουμε ότι το μοντέλο σου είναι του 1990?????

Επειδή όλοι έχουν τα δίκια τους, συμφωνώ ότι μπορεί το κίνητρο να βγάλουν άδειες στα τροχόσπιτα να είναι φοροεισπρακτικό.

Θα σας ενημερώσω όμως ότι και στα τρέυλερ για βάρκες εδώ και 2 μήνες δεν μπορείς πλέον να πάς με μια απλή υπεύθυνη δήλωση να ταξινομήσεις ένα τρέιλερ ως ιδιοκατασκευή. Πρέπει όπως όλα τα ρυμουλκούμενα στην Ευρώπη να διαθέτει έγκριση τύπου. Αν και ένας φίλος μου που ζει από αυτή την δουλειά φτιάχνοντας τρέιλερ για βάρκες έχει σοβαρό πρόβλημα στην δουλειά του πλέον με αυτή την διαδικασία, εγώ χαίρομαι επιτέλους γιατί όταν έβλεπα στο δρόμο τρέιλερ με βάρκα ή έτρεχα παραπάνω να τον προσπεράσω ή καθόμουν πολλά μέτρα πίσω γιατί φοβόμουνα για μην φύγει κανένας άξονας κανένας τροχόσς κλπ.

Τέλος για τους τόνους που ανέβηκαν από αγανάκτηση κλπ, θα πώ ότι δεν έχω πρόβλημα με κανέναν,κατανοώ τα νεύρα απο την κατάσταση που υπάρχει γενικότερα, αρκεί να τεκμηριώνει κανείς αυτά που γράφει και λέει. Και επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας παρακάτω θα πιάσω τα ποστ των φίλων που σχολίασαν και θα τοποθετηθώ σε ένα ένα θέμα ξεχωριστά για να μην αφήνουμε εντυπώσεις.

Πάντα στην διάθεση σας και όσο το χρειάζεστε αυτό.

Αντώνης Ζαμπέτας

antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από antonis Z Τετ 17 Απρ 2013 - 0:03

mitsaras έγραψε:σωστα γιατι να μην το κανουν με τα γερμανικα προτυπα? αφου εχουν κανει και ολα τ αλλα,με camper stop χωρους που μπορουμε να παρκαρουμε και να μην θεωρουμαστε αθιγγανοι,και πολλα αλλα.....ρε αντε να πανε να ...τωρα θυμηθηκαν το καλο μας και το σωστο ε? να εισπραξουν θελουν τιποτε αλλο!!!!

Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου αν το κάνουν μόνο για εισπρακτικούς λόγους και σίγουρα έχουν να λυθούν άπειρα θέματα σχετικά με τα τροχόσπιτα και τα αυτοκινούμενα. Πεταμένους μας έχουν σαν τα σκυλιά! Αλλά κάπου γαμώτη μου πρέπει να μπέι και μια τάξη.
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από antonis Z Τετ 17 Απρ 2013 - 1:17

theodoros έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ
ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ.

Καλησπέρα Θεόδωρε. Για να δούμε τι δεν ισχύει αδερφέ!

theodoros έγραψε:ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΤΕ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ
Τι εννοείς δεν υπάρχει πρόβλημα??
- Έχω αυτοκίνητο με έλξη 1000 Κιλά. Το τροχόσπιτο ζυγίζει 1050 Κιλά ΜΙΚΤΟ ΌΧΙ ΆΔΕΙΟ ΑΛΛΑ ΜΙΚΤΌ. Βγάζω άδεια έλξης?? Απαντώ εγώ : ΟΧΙ
- Θέλω να κάνω μείωση του υποτιθέμενου βάρους φόρτωσης ( την διαφορά μικτού και απόβαρου ). Φέρνω χαρτί απο το ΤUV ότι δεν θα το φορτώνω 300 Κιλά που λέει ο κατασκευαστής αλλά μόνο 100 Κιλά για να βγάλω άδεια έλξης. Την δέχεται την βεβαίωση το υπουργείο συγκοινωνιών σήμερα? ΟΧΙ απαντώ εγώ.
- Αγόρασα τροχόσπιτο και ο προκάτοχος είχε άδεια έλξης. Άρα τίτλοι κυριότητας, πιστωποιητικά τελωνείου βρίσκονται στον φάκελο του αυτοκινήτου του προκατόχου. Ο προκάτοχος απέσυρε το αυτοκίνητό του και το συγκοινωνιών δεν βρίσκει τον φάκελο του αυτοκινήτου, άρα δεν βρίσκει και τα χαρτιά του τροχοσπίτου. Άρα ο καινούργιος ιδιοκτήτης του τροχοσπίτου δεν μπορεί να βγάλει άδεια έλξης. Αρα ο πελάτης μου που δεν μπορεί να ρυμουλκήσει το τροχόσπιτο του μου έχει κάνει αγωγή και μου ζητάει αναστροφή πώλησης του τροχοσπίτου. Ποιός θα το πάρει αυτό το τροχόσπιτο???
- Έχω 3 αυτοκίνητα στην οικογένεια και θέλω να βγάλω 3 άδεις έλξης για το ίδιο τροχόσπιτο σε τρία διαφορετικά αυτοκίνητα?? Μπορώ???¨ΟΧΙ
έχω και άλλες περιπτώσεις αλλά που στο καλό δεν ισχύει αυτό που έγραψα ότι υπάρχει πρόβλημα στην ταξινόμηση? Δεν μου αρέσει να διαφωνώ αλλά αν κάποιος λέει ότι ψεύδομαι σου ζητώ συγνώμη αδερφέ αλλά αυτοί που μας διαβάζουν και δεν μας ξέρουν θα νομίζουν ότι είμαι ψεύτης και για αυτό μπαίνω στην λογική να τα απαντήσω.


theodoros έγραψε:ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ (εφ'οσον φροντισει ο ιδιοκτητης να γινει διακοπη ελξης στο οχημα του απο το υπουργειο)

Για το θέμα της πώλησης αναφέρθηκα λεπτομερώς στην απάντηση μου στο τόπικ του Πάνου. Να μην ξανά κουράσω με υπεύθυνες δηλώσεις κλπ κλπ.Άρα και εκεί πρόβλημα.

theodoros έγραψε:ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΛΕΜΕΝΟΥ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΥ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ (σημερα-και νομιζω οτι αυτο το γνωριζει ο Αντωνης-πριν γινει εκτελωνισμος διασταυρωνεται με υπηρεσια εξωτερικου)
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ! ΑΝ γίνει εκτελωνισμός!!!ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΓΙΝΕ!
Πιστεύω ότι πολύ λίγα τροχόσπιτα έχουν εκτελωνιστεί στην Ελλάδα, καθώτι δεν υπήρχε ΠΟΤΕ υποχρέωση δήλωσης άφιξης στην είσοδο της Χώρας, άρα δεν υπήρχε και υποχρέωση εκτελωνισμού. Δεν θέλω να σου γράψω και τι άλλο μπορεί να συμβεί στον εκτελωνισμό γιατί θα μπλέξουμε με δικηγόρους. Έχω όμως κάτι στοιχεία για όποιον θέλει να μάθει.
Θα σου πω μόνο ότι βρέθηκαν 2 καινούργια Hobby σε κάμπινγκ της Χαλκιδικής πρίν 2 χρόνια κλεμένα απο έμπορο της Γερμανίας. Έχω και ένα κάρο mail απο την Hobby και την Fendt για κλεμμένα τροχόσπιτα στην Ευρώπη και αν μας παρουσιαστούν να ενημερώσουμε κλπ κλπ.


theodoros έγραψε:ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ........
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΡΥΜΟΥΛΚΙΣΗ ΠΟΛΛΩΝ ΤΡΕΙΛΕΡ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ Π.Χ. ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΔΟΚ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ.
Για να πάρουμε πινακίδα ΔΟΚ ξέρεις πόσες και ποιές προϋποθέσεις πρέπει να πληρούμε?? Ε δεν θα τις πληρούμε ποτέ γιατί δεν πουλούσαμε ποτέ τόσα τροχόσπιτα όσα απαιτούνται. Και επίσης η ΔΟΚ πάλι δεν σε καλύπτει σε θέματα ρυμούλκησης.
Να σου δώσω και ένα παράδειγμα. Έχεις αγοράσει ένα τροχόσπιτο το οποίο στην πρώτη μεταφορά στο πήγα εγώ στο κάμπινγκ με δελτίο αποστολής. Έχεις ένα μικρό αυτοκίνητο Smart ας πούμε οπότε δεν μπορείς να το ρυμουλκήσεις. Με παίρνεις τηλέφωνο και θέλεις να στο πάω σε διπλανό κάμπινγκ ή θέλεις να στο φέρω στο συνεργείο για σέρβις. Δεν γίνεται!! Έχω "φάει" πρόστιμο απο μικτό συνεργείο στα Γιάννενα 3000 € ναι τρεις χιλιάδες ΕΥΡΩ γιατί ρυμουλκούσα τροχόσπιτο που δεν ήταν δικό μου. Έκανα εξυπηρέτηση σε έναν πελάτη και φίλο να του το πάω Ηγουμενίτσα σε ένα κάμπινγκ. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad


theodoros έγραψε:ΚΑΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΕ ΡΥΜΟΥΡΚΟΥΜΕΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΔΕΙΑ ΕΛΞΗΣ (για οσους ταξιδευουν).

Επιτρέπεται να ρυμουλκούμε μόνο τροχόσπιτα τα οποία εμπορευόμαστε. Μόνο στην πρώτη πώληση όπως γράψαμε και ποιο πάνω.

theodoros έγραψε:ΟΠΟΤΕ "ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝΤΩΝΗ" ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΜΕΣΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΩΦΕΛΕΙΤΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.

Το ότι ωφελούμαστε πρώτα εμείς, μετά το κράτος και καθόλου οι ιδιοκτήτες από που το συμπεραίνεις Θεόδωρε??? Έχεις ταξιδέψει ποτέ στο εξωτερικό? Σε έχει σταματήσει ποτέ Γάλλος να δει την άδεια έλξης σου. Έχεις κάνει αυτόφωρο ποτέ στην Αυστρία να δεις πως είναι να προσπαθείς να εξηγείς ότι αυτό το κωλόχαρτο η άδεια έλξης που είναι και μόνο στα Ελληνικά είναι το νόμιμο χαρτί στην Ελλάδα και να εξηγείς γιατί δεν έχεις πινακίδα αφού το κράτος δεν σου δίνει πινακίδα?? Εγω βοήθησα συνάδελφο στην Γερμανία λόγο γλώσσας να τα εξηγήσω όλα αυτά και αφού έδειξε διάθεση να εξυπηρετήσει ο αστυνομικός στην Γερμανία, κράτησε τον συνάδελφο με την οικογένεια του στο τμήμα όλη την νύχτα και την άλλη μέρα τον έβαλε να βγάλει πινακίδες τελωνειακές γερμανικές για να συνεχίσει το ταξίδι του και δεν τον κράτησε παραπάνω. Και χάρη του έκανε.

theodoros έγραψε:ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΠΡΙΝ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙ ΑΝΤΙΚΤΥΠΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ¨?
ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΙΣ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΚΛΗΡΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕΙΛΑΩ ΑΝΟΙΚΤΑ.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα αδερφέ το να είσαι σκληρός. Αρκεί ναλές τα πράγματα ως έχουν. Να λέμε ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗΝ.
Αυτό μάθαμε να κάνουμε απο μωρά παιδιά απο τον πατέρα μας αυτό θα κάνουμε και τώρα.
Ξέρεις πόσοι πελάτες επειδή δεν γνωρίζουν πάνε και αγοράζουν ένα τροχόσπιτο και δεν έχουν χαρτιά?


Και που στο καλό θα πάθετε κάτι ρε παιδιά? Θέλετε να το κυκλοφορείτε? Βγάζετε άδεια κυκλοφορίας και το κυκλοφορείτε. Δεν θέλετε? Δεν βγάζετε άδεια κυκλοφορίας ή αν είχατε βγάλει πάτε και καταθέτετε την άδεια και τις πινακίδες και το έχετε στην αυλή σας ή στο κάμπινγκ και τέλος. Προς τι αυτός ο πανικός???Πινακίδα και άδεια κυκλοφορίας είπαμε θα βγάλουν. Όχι το εκτελεστικό απόσπασμα!!Καταλαβαίνω ότι με την τρέλα που έχουν αυτοί και η τρόικα μπορεί να γίνει και κάτι άλλο, αλλά ήρεμα.
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από antonis Z Τετ 17 Απρ 2013 - 1:54

diamantino έγραψε:
Aigagros έγραψε:
theodoros έγραψε:ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ
ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ(ο καθενας μας εχει ζωη και εμπειριες και πριν απο εδω. ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ FORUM.

Σωστά και δεν το νομίζεις Θόδωρε γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Το φόρουμ είναι τόπος συζήτησης και το φυσιολογικό είναι να υπάρχουν διαφορετικές γνώμες. Αν συμφωνούσαμε όλοι και για όλα, κάποιος θα μας δούλευε, είναι αφύσικο.
Πιστεύω ότι οι υποψίες μας περί φοροαρπαγής μετά την όντως σωστή υπόσταση που θα πάρει το τροχόσπιτο αν μεθοδευτούν αυτές οι εξελίξεις, πηγάζουν από τη χρονική στιγμή που οι αρμόδιοι φορείς εστίασαν στο θέμα των τροχοσπίτων, ενώ τόσα χρόνια δεν υπήρξε το παραμικρό ενδιαφέρον. Μία χρονική στιγμή που τα ταμεία διεγείρονται ακόμα και από τον ήχο ενός κέρματος που θα πέσει κάτω.
Δεν νομίζω ότι εάν μαθευόταν αυτό το νέο 4 χρονιά παλαιότερα θα υπήρχε αυτή η αντίδραση.


+1
Συμφωνώ και εγώ απολύτως! Σε όλα!
Σίγουρα μπορεί να έρθει και ένα μέτρο που να μην μας αρέσει αλλά όσοι έχουν ή είχαν προβλήματα απο αυτό το μπάχαλο που επικρατεί εδώ και 30 χρόνια με τα θέματα της ρυμούλκησης, ίσως να χαρούν και λιγάκι να γίνουμε άνθρωποι. Γιατί να είμαστε παράνομοι με το τροχοσπιτάκι μας? Γιατί να μας ωθούν στην παρανομία??Ξέρετε απο πότε υπάρχει αυτό το καθεστώς με τα τροχόσπιτα???? Ξέρετε με ποια απόφαση εκδίδονται σήμερα οι άδειες έλξης των τροχοσπίτων?? Με την 29820 και 32350 του 1983 Shocked Razz cyclops Ε έλεος!Φτάνει. Είμασταν παιδιά και βγάλαμε άσπρα μαλλιά. Λίγο εκσυχρονισμός δεν βλάπτει!Καλό ξημέρωμα σε όλους
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από caminador Τετ 17 Απρ 2013 - 9:15

Το διαφωνώ μαζί σου αλλά σέβομαι την άποψή σου πρέπει να τηρηθεί. Η άποψη του ειδικού έχει βαρύτητα.Όλοι θέλουμε πινακίδες, ο φόβος μου είναι ότι το κράτος, ακόμη και σήμερα που δηλώνει ότι θα εκσυγχρονιστεί, κάνει στραβά και μισά πράγματα, π.χ. η διαχείριση των αυτοκινητοδρόμων. Αυτό που με φοβίζει είναι τα τεκμήρια, σαν απλός συνταξιούχος έχει μειωθεί το εισόδημά μου κατά 36,5% εκτός τους επιπλέον φόρους το ίδιο ισχύει εκτός εξαιρέσεων για τη μεγάλη πλειοψηφία όσο γι`αυτούς που ψάχνουν δουλειά κλάφτα. Μπορούμε να επηρεάσουμε προς τη σωστή κατεύθυνση τις αποφάσεις για το θέμα μας;
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από athanase Τετ 17 Απρ 2013 - 10:26

panoscars έγραψε:...επειδη ζουμε σε ενα κρατος που το κυβερνανε 30 χρονια και βαλε δοσιλογοι και προδοτες....


Ντροπή!!!

Λυπάμαι διότι το επίπεδο της συζήτησης έπεσε σε σημείο απαράδεκτο...

Εγώ δεν δέχομαι ότι ζω σε μία πατρίδα, για την οποία είμαι υπερήφανος, ότι διοικούμαι από προδότες και δοσίλογους... Αν το πίστευα θα μετοικούσα... Ο Ελληνας πλήρωσε πολύ ακριβά την προδοσία από τον Λεωνίδα έως τους Γερμανοτσολιάδες, γι αυτό ας μετράμε πολύ τα λόγια μας πριν αρχίσουμε να κτυπάμε αλόγιστα τα πλήκτρα του υπολογιστή μας.

Λυπάμαι επίσης διότι δεν επιτρέπεται να σπιλώνουμε μνήμες αφενός αλλά και αξιοπρέπειες ενός λαού με λόγια ελαφριά και ανεύθυνα.

Λυπάμαι επίσης για το ότι σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ, μέσα σε μια ζεστή παρέα φίλων της φύσης, προσπαθούμε να βγάλουμε πολιτικά αποθημένα, τα οποία σ' αυτό τον χώρο δεν μας είναι απλά αδιάφορα αλλά και μη επιτρεπτά από τις αρχές του φόρουμ.

Επειδή λοιπόν δεν δέχομαι την συμμετοχή μου σ΄αυτή την συζήτηση, Μάξιμε, σε παρακαλώ δημόσια να αφαιρέσεις τις δύο τοποθετήσεις μου απ' αυτήν την δημοσίευση.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από Γιώργος Τετ 17 Απρ 2013 - 10:34


To topic το παρακολουθώ . . . και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο. wall Aντε να δούμε πότε θα βάλομε μυαλό ! ! . . . Τι να πεις ; Sad
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από Maximos Τετ 17 Απρ 2013 - 11:15

Στην τελευταία μου δημοσίευση, ζήτησα ψυχραιμία ...

Κυρίως, να είμαστε περισσότερο προσεκτικοί σε χαρακτηρισμούς, ακόμα και όταν μας κυριεύει η αγανάκτηση.
Βλέπω όμως, να υπάρχει συνέχεια και να εκφέρονται εκφράσεις ανεπίτρεπτες για το φόρουμ μας.
Είναι εκφράσεις, που πιθανόν να έχουν και άλλες προεκτάσεις ...
Σε ένα φόρουμ, ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για όσα αναφέρει,
και καλό θα είναι να είμαστε όλοι πιο προσεκτικοί και πιο νηφάλιοι.

Είναι άλλο πράγμα, ο διάλογος μεταξύ μας σε μια συνάντηση ...
... και άλλο η δημόσια εκφορά του λόγου, που μπορεί να την διαβάσουν ... και κάποιοι που δεν γνωρίζουμε ... !

@ Θανάση (athanase), θα ήθελα να μην αφαιρεθούν οι δικές σου τοποθετήσεις.
Είναι δημοσιεύσεις που προάγουν έναν διάλογο, ψύχραιμες και σωστές.

Επίσης, είναι ένα καλό θέμα, που δεν θα ήθελα να το κλειδώσουμε.
Ας έχουμε κατά νου ... "Το διαφωνώ μαζί σου αλλά σέβομαι την άποψή σου πρέπει να τηρηθεί"
... που έγραψε ο Κώστας (caminador) και εκφράζει πλήρως το φόρουμ μας.


Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 17 Απρ 2013 - 12:44

Να θυμίσω έναν απο τους όρους εγγραφής στο φόρουμ .

Οι διαχειριστές και οι συντονιστές προσπαθούν να διατηρούν το περιεχόμενο αυτής της Δ. Συζήτησης καθαρό από μεμπτό περιεχόμενο επεμβαίνοντας και ενίοτε διαγράφοντάς το. Επειδή όμως είναι αδύνατο να ελέγχονται όλα τα μηνύματα που αναρτώνται, γι' αυτό αποδέχεστε πως ό,τι αναρτάται εκφράζει μόνο τον δημιουργό του μηνύματος και όχι την άποψη των διαχειριστών, των συντονιστών και του webmaster (εκτός από τα μηνύματα τα οποία αναρτήθηκαν από αυτούς) και δεν φέρουν καμία ευθύνη γι' αυτά.Συμφωνείτε να μην αναρτάτε μηνύματα με υβριστικό, άσεμνο, πρόστυχο, χυδαίο, συκοφαντικό, απεχθές, απειλητικό, με πορνογραφικό προσανατολισμό ή οποιοδήποτε άλλο περιεχόμενο που υπόκειται στην νομοθετική αρχή........


Πάνο έκρυψα την δημοσίευσή σου γιατί ξεφεύγει κατά πολύ απο την θεματολογία του φόρουμ .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από diamantino Τετ 17 Απρ 2013 - 15:23

athanase έγραψε:Φίλοι μου ψυχραιμία.

Έχετε τα δίκια σας. Μας την έχουν ... στήσει πολλές φορές, ΟΜΩΣ δεν είναι δυνατόν να ζούμε αποκλειστικά και μόνο με την καχυποψία. Δεν μπορούμε κάθε μέτρο να το βαπτίζουμε ...λαμογιά. Αν έτσι πορευόμαστε θα πνιγούμε στην μιζέρια και την κακομοιριά. Ας είμαστε και λίγο αισιόδοξοι, έχουμε το αμάξι μας, το τροχόσπιτό μας το αυτοκινούμενό μας την δυνατότητα της διακοπής μας ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΡΙΣΗΣ, ας δούμε πρώτα το μέτρο, το οποίο προσωπικά θεωρώ όχι απλά θετικό αλλά πολύ θετικό και μετά το σχολιάζουμε.

Και στο κάτω κάτω της γραφής υπάρχει έστω και ένας στο χώρο αυτό (και όχι μόνον) που να πιστεύει ότι η γκρίνια θ' αλλάξει το τοπίο ?. Εδώ έγιναν πραγματικά αιματηροί αγώνες για να αλλάξουν πράγματα που ανέτρεψαν τη ζωή μας και δεν καταφέραμε τίποτα και θα πετύχουμε την ανατροπή για ... μία πινακίδα τροχοσπίτου ?

ΜΑΚΑΡΙ....

Θαναση,
θα ηθελα να μην διαγραψεις αυτη τη φραση.
Νομιζω οτι ΟΛΟΙ ΜΑΣ εχουμε υποστει απιστευτες ανατροπες στη ζωη μας,
και σιγουρα σε καθε ...προταση αυτου του κρατους,ειμαστε τουλαχιστον....επιφυλακτικοι.
Αυτο, για να ερθουμε λιγο στη ψυχολογια καθενος που οργιζεται με τα πεπραγμενα του...κρατους !
Σιγουρα ομως,η αισθητικη και η πολιτικη αποψη του καθενος μας ειναι ΣΕΒΑΣΤΗ.
Πραγμα που συνεπαγεται, οτι καλο θα ηταν, αυτα που πιθανον να λεμε στη παρεα μας,
δεν θα ηταν φρονιμο να τα ....ανεβαζουμε στο ΚΑΘΑΡΑ ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΟ forum μας.
Θελω να πιστευω πως η ....ζωντανια μας,.......μας παρεσυρε.
Γιαυτο σου ξανα-ζητω,
να μην διαγραφει αυτη η φραση,που στο κατω-κατω ....μας ενωνει ! ! !

diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από antonis Z Τετ 17 Απρ 2013 - 19:07

panoscars έγραψε:λοιπον φιλε αντωνη σιγουρα ξερεις ποιο πολλα απο εμενα σε οτι αφορα τα τροχοσπιτα γιατι ειναι η δουλεια σου.τα νουμερα τα τσολ οπως τα λεω εγω δεν εχουν ισχυ 1 μηνα εχει και παραπανω αναλογως την τσεπη σου.(κοκκινα).τα κιτρινα ειναι και 3 μερα και 10 μερες.μεχρι εκει γνωριζω γιατι αυτα εβγαζα και με βολευαν.τωρα επειδη εγω το κινω το τροχοσπιτο δεν το εχω ακινητο σε χωραφι,οχι οτι ειναι κακο απλα δεν εχει τυχει.το να εκφραζω την γνωμη μου χωρις να θιγω κανενα απλα λεω την γνωμη μου συμφωνα με αυτα που βιονουμε καθημερινα. ,ε τινα πω .σε λιγο θα με πειτε και αγραμματο
ελεος ρε παιδια οκ παρασυρθηκα λιγο αλλα ενταξει νομιζω οτι εχω δικαιωμα να εκφραζω την γνωμη μου εστω και αν ειναι αρνητικη.οσο για τον φιλο μου τον athanase θελω να του πω ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ .και με πικρανες με την λεξη ''ντροπη''.εγω παντως δεν κραταω κακια σε κανενα.

καλο απογευμα

Aδερφέ, εγώ δεν παρεξήγησα κανέναν, και έχεις πιστεύω όλα τα δικαιώματα του κόσμου να λες και να γράφεις την γνώμη σου. Άλλο αυτό αν θα συμφωνούμε ή όχι και άλλο να λες διάφορα για τους εμπόρους, ότι το κράτος θα μας σκίσει, ότι, ότι, ότι.
Αν έχεις στοιχεία και τεκμηριώνεις την άποψη σου Οκ. Αν όμως είναι στον αέρα αυτά που λες διαμορφώνουμε εδώ μέσα απόψεις, γνώμες, γνώση. Αν είναι λάθος, λάθος θα τα μεταφέρει και όποιος μας διαβάζει οπότε δεν κάναμε τίποτα. Είπαμε να βγούμε από το σκοτάδι.

Προφανώς και τρελάθηκες από το ήδη τρελαμένο κλίμα που υπάρχει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όποιον πάρει ο χάρος!

Θέλω λοιπόν σε παρακαλώ να απαντήσεις μέσα στις απαντήσεις που έβαλα στις δικές σου τοποθετήσεις και εσύ και ο Θεόδωρος για να βγει μια και μοναδική άκρη.

Να είστε όλοι καλά και να αντέχετε στον αγώνα που κάνετε.

Αντώνης Ζαμπέτας
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από kapros Τετ 17 Απρ 2013 - 19:27

αντιπαρερχομαι τα πολιτικα με μονο μια φραση !!! οχι απλα δεν δεχομαι με τπτ το μαζι τα φαγαμε αλλα και με προσβαλει σφοδρα. Evil or Very Mad

στο προκειμενο τωρα .αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι με ολα αυτα τα νεα μετρα που προκειται να παρθουν δεν προκειται να ειναι δικαια το ξερουμε ολοι πολυ καλα το ζουμε το ακουμε και το βλεπουμε καθημερινα.
κατ αρχας γιατι θα πρεπει να ειναι συμφωνα με τα γερμανικα προτυπα και οχι με τ αγγλικα η γαλλικα η φιλανδικα η οποιασδηποτε αλλης χωρας ;;;

τοσο μα τοσο αχρηστοι ειμαστε που δεν μπορουμε να φτιαξουμε κατι μονοι μας ;;; σιγουρα οχι !!!

ο φοβος μου ειναι οτι μηπως με τα νεα μετρα καταργηθουν συλληβδην οι ιδιοκατασκευες.
απο ενα απλο τρειλερ μεχρι μπαγκαζιερα τροχοσκηνη τροχοσπιτο η οποιοδηποτε αλλο ρυμουλκουμενο με διαφορες σκοπιμοτητες.
απο τη στιγμη ειδικα που θα πληρουν αυστηρα τις προδιαγραφες !!!
τους τροπους και τις σκοπιμοτητες τους γνωριζουμε πολυ καλα !!! ευτυχως τουλαχιστον προλαβα και εφτιαξα μια μπαγκαζιερα για να μεταφερω τη σκηνη και τα πραγματα που χρειαζονται για να κανω καμπινγκ !!! εχει και αδεια ελξης !!!
το προβλημα μου ειναι οτι θελω ν αλλαξω τα ψαλιδια και να βαλω αξονα με φρενα και δεν ξερω πως και τι και αν θα μου ζητησουν κατι αλλο για να ειμαι νομιμος η θα μου το απαγορευσουν.
απωτερος στοχος να μπει επανω το συστημα που δεν θα επιτρεπει το ψαρεμα.
την εφτιαξα βασισμενος στη γαλλικη μπαγκαζιερα που χρησιμοποιησα το καλοκαιρι για τις διακοπες μου.θεικο κομματι !!!
δοκιμαστηκε αδεια πρωτα σε στροφοδιαδρομες με αυξανομενη ταχυτητα συνεχως και δεν παρουσιασε το παραμικρο προβλημα.σκετο τραινακι.
και λεω εγω τωρα γιατι να μην μπορω να φτιαξω ενα μικρο η μεγαλυτερο τροχοσπιτο κατι ας πουμε σαν το καρεττα ;;; η σαν το εστερελ ποπ-απ ;;; η μια μεγαλυτερη μπαγκαζιερα ωστε να μην φορτωνω τπτ απο τον εξοπλισμο μου μεσα στ αυτοκινητο.

Υ.Γ αληθεια τα τελη κυκλοφοριας με ποια κριτηρια καθοριζονται ;;;
kapros
kapros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 17 Απρ 2013 - 20:24

kapros έγραψε:

Υ.Γ : αληθεια τα τελη κυκλοφοριας με ποια κριτηρια καθοριζονται ;;;



Με βάσει το τρέχον ....δημοσιονομικό έλλειμα !!! carn
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ  - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΤΑΤΑ ΝΕΑ - ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ

Δημοσίευση από Aigagros Τετ 17 Απρ 2013 - 20:40

Κώστα, στο γιατί σου θα σου απαντήσω ως εξής: Αν εσύ που είσαι γνώστης κατασκευάσεις ένα τέτοιο τρέιλερ και πάρεις άδεια, τότε κι εγώ που είμαι άσχετος θα φτιάξω ένα ξόανο και θα πάρω κι εγώ άδεια. Δεν μπορεί το σύστημα να επαφύεται στη συνείδηση του κάθε άγνωστου, οπότε θα βάλει "καλούπια". Πιθανολογώ ότι θα μπορείς να βγάλεις άδεια, με τη μελέτη μηχανολόγου.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης