www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

+15
gsalonica
ktRinity
Batfalcon
VAGOS
kapros
athanase
Cissy 242
lander474
Stylianos
trap42
Aigagros
antreas hobby
Γιωργάκος
Georgedim
Maximos
19 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από kapros Τρι 5 Ιουν 2012 - 23:02

trap42 έγραψε:Ο θόρυβος έρχεται από την εξάτμηση και πίστεψε με έιναι λιγότερο ενοχλητικός για τους διαμηένοντες στο κάμπερ λογω μόνωσης του σπιτιού





την πιθανοτητα αλλαγης εξατμισης την εχεις κοιταξει ;;;
kapros
kapros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από trap42 Τετ 6 Ιουν 2012 - 9:56

ένας φίλος την έχει ενσωματωμένη στο κάμπερ ή απόληξη της εξάτμισης βγαίνει εκτός κάμπερ με αποτέλεσμα μέσα μια χαρά έξω κάποιοι ίσως "βασανίζονται".
trap42
trap42


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Cissy 242 Τετ 6 Ιουν 2012 - 14:45

Για την σχέση κόστους μεταξύ γεννήτριας και φωτοβολταικού, έχεις κάποιο σχόλιο?
Much thanx
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από trap42 Τετ 6 Ιουν 2012 - 15:07

Το κόστος της γεννήτριας εξαρτάται αν είναι με κάποιο τρόπο ενσωματωμένη στο κάμπερ,που σημαίνει ότι τη βάζεις μπρός και τη σταματάς μέσα απο το κάμπερ.

Πάντως το κόστος της γεννήτριας είτε ενσωματωμένη είτε όχι είναι πιο ακριβή λύση.

Τώρα δεν θυμάμαι διαφορά κόστους,θα κοιτάξω αν έχω τις προσφορές και θα σου πω αύριο.

Θέλω να προτείνω σε όλους τους αυτοκινούμενους τη τοποθέτηση ενός μικρού φωτοβολταϊκου για τη μπαταρία του αυτοκινήτου.Εμένα με έχει βοηθήσει πολύ και μετα απο 5 χρόνια δεν έχω αλλάξει μπαταρία.
trap42
trap42


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από VAGOS Τετ 6 Ιουν 2012 - 23:52

καμιά φώτο υπαρχη για την τοποθέτηση φωτοβολταϊκού!!!!!!!!!!

think
VAGOS
VAGOS


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 7 Ιουν 2012 - 0:07

VAGOS έγραψε:καμιά φώτο υπαρχη για την τοποθέτηση φωτοβολταϊκού!!!!!!!!!!

think

Βαγγέλη, ένα παραπλήσιο θέμα για φωτοβολταϊκά ...
... υπάρχει εδώ ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ρίξε μια ματιά, μήπως βρείς κάτι ενδιαφέρον.
Αν όχι, ευκαιρία να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα . Wink
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από kapros Πεμ 7 Ιουν 2012 - 12:34

trap42 έγραψε:ένας φίλος την έχει ενσωματωμένη στο κάμπερ ή απόληξη της εξάτμισης βγαίνει εκτός κάμπερ με αποτέλεσμα μέσα μια χαρά έξω κάποιοι ίσως "βασανίζονται".
Εννοω φτιαχτη εξατμιση που θα εχει καλο σιγαστηρα ωστε να μην ακουγεται τπτ.
kapros
kapros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από athanase Παρ 8 Ιουν 2012 - 14:59

Κοιτάξτε κι αυτήν την super πρωτοπορειακή πρόταση. Παραγωγή από το δυναμό του αυτοκινήτου απ' ευθείας ... 230V.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 26 Ιουλ 2015 - 14:20

Η διαμονή σε camping πέρα από τις διακοπές είναι και ένα "σχολείο"
Μαθαίνεις αρκετά για το χόμπι μας αν βέβαια έχεις όρεξη  .

Αυτό που είδα είναι ένας πρωτόγνωρος για μένα  τρόπος τοποθέτησης κλιματιστικού στην οροφή του τροχόσπιτου.

Εγώ θα προτιμούσα να μην έχω κλιματιστικό παρά το έχω έτσι τοποθετημένο .

Για να αντέξει το βάρος του κλιματιστικού η οροφή του τροχόσπιτου και να μην κάνει "κοιλιά" :
Παίρνουμε δύο στραντζαριστά στο μήκος που έχει η οροφή του τροχόσπιτου.
Τα ενώνουμε μεταξύ τους με μια λαμαρίνα .                          
Η λαμαρίνα στο κέντρο έχει τετράγωνο άνοιγμα για να κάτσει το κλιματιστικό.
Την κατασκευή αυτή την βάζουμε στον ουρανό του τροχόσπιτου και την βιδώνουμε με μεγάλες ξυλόβιδες τρυπώντας τον ουρανό του τροχόσπιτου .

Λίγο δύσκολο να καταλάβετε τι λέω , φρόντισα όμως να πάρω την άδεια του ιδιοκτήτη και να φωτογραφίσω την όλη κατασκευή .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τι γίνετε όμως με τις βίδες που τρύπησαν την οροφή του τροχόσπιτου ;
Ή τι γίνεται με την στεγανοποίηση μεταξύ λαμαρίνας και κλιματιστικού ;
Πριν δείτε τις φωτογραφίες το τροχόσπιτο από την ημέρα που αγοράστηκε ήταν κάτω από σκέπαστρο .
Δεν έχει βραχεί ποτέ , το μόνο νερό που είχε και έχει στην οροφή είναι το νερό από τα συμπυκνώματα του  κλιματιστικού .
Από εδώ και πέρα θα είναι μόνιμα στο camping με όλες τις καιρικές συνθήκες .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ποιος έκανε την τοποθέτηση του κλιματιστικού δεν ξέρω.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Batfalcon Κυρ 26 Ιουλ 2015 - 14:58

Πρωτη φορα βλεπω σιδηροκατασκευη για να κρατησει το βαρος του air con. Θυμαμαι παντως διαφημιση τροχοσπιτου στο οποιο επανω ειχαν ανεβασει ενα Volvo station. Υπολογιζω πανω απο 1300 kg. Που σημαινει οτι τα 15-20 κιλα του μηχανηματος δεν μπορει να επηρεασουν το σχημα της οροφης, οσο κι να το βαρος ειναι συγκεντρωμενο στη μεση.
Εγω ανεβηκα ξαπλωτος πανω στο δικο μου για να αλλαξω κατι μπρατσακια απο το παραθυρο οροφης. Οσο να ναι ειμαι οσο 3 air con μαζεμενα.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 26 Ιουλ 2015 - 15:54

Όπως και να 'χει, η οροφή κάθε τροχόσπιτου, αντέχει ένα A/C ...
Αντέχει βέβαια και πολύ μεγαλύτερο βάρος, αρκεί να είμαστε κάπως προσεκτικοί,
στο πως, αλλά και στο που πατάμε, όταν ανέβουμε στην οροφή του ...
Η δημιουργία, αυτής της πρόσθετης κατασκευής, μου φαίνεται αρκετά υπερβολική ...
Εάν τώρα, έχει τρυπηθεί και η οροφή, όπου μας βόλευε ... τότε είναι ακατανόητη η όλη εργασία.

Τώρα, όσον αφορά,  αν αντέχει η οροφή ενός τροχόσπιτου ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... !
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από ktRinity Κυρ 26 Ιουλ 2015 - 18:51

Oι βίδες μπορούν να στεγανοποιηθούν με τις ανάλογες σιλικόνες όπως επίσης θα μπορούσε στα 2 στρατζαριστά να έχει βάλει πλαστικές τάπες στις άκρες..
ktRinity
ktRinity


http://www.quattroadvertising.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 26 Ιουλ 2015 - 19:12

Κώστα, σίγουρα θα μπορούσε να είχε κάνει και αυτά που λες, όπως και πολλά άλλα ...

Αυτό πάντως που έκανε, είναι τελείως εκτός ...
Αν όχι όλα (που πιστεύω όλα ...! ) ... τουλάχιστον τα περισσότερα A/C, έχουν άνοιγμα  40 Χ 40 cm.
Αυτό σημαίνει, ότι "κάθονται" ακριβώς σε τέτοιο άνοιγμα, το οποίο είναι ενισχυμένο με ξύλινο πλαίσιο.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση, μεταξύ A/C και οροφής, υπάρχει ένα κενό ... αυτό πως το έχει "καλύψει" ; scratch
Πιθανόν, να έχει κάνει μια πρόσθετη κατασκευή για να το ταιριάξει ...
Αυτό το πρόσθετο, δεν ξέρω κατά πόσον συνιστάται από τον κατασκευαστή ...
Δεν είναι λοιπόν, μόνο η "υπερκατασκευή - στήριγμα" που έχει πρόβλημα ...
... είναι πιστεύω και η εν γένει τοποθέτηση με λάθος διαδικασία.    
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 26 Ιουλ 2015 - 19:23

Δεν υπάρχει κενό Μάξιμε η λαμαρίνα έχει άνοιγμα 40Χ40 είναι κολλημένη στα στρατζαριστά και κάθεται πάνω στον ουρανό του τροχόσπιτου.

Εν ολίγοις καταστροφή του τροχόσπιτου .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 26 Ιουλ 2015 - 19:48

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:Δεν υπάρχει κενό Μάξιμε η λαμαρίνα έχει άνοιγμα 40Χ40 είναι κολλημένη στα στρατζαριστά και κάθεται πάνω στον ουρανό του τροχόσπιτου.

Εν ολίγοις καταστροφή του τροχόσπιτου .
Γιώργο κατάλαβα τι λες.
Δεν ξέρω αν ταιριάζει το ... "κομπογιαννίτικη", η όλη τοποθέτηση ... κρίμα ... !

Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από gsalonica Δευ 27 Ιουλ 2015 - 10:42

Σίγουρα θα έχετε δει διάφορες τέτοιες λύσεις. Απλώς αυτή παραείναι εύκολη και φθηνή. Αν έχεις ψυγείο και 12volt κάνεις ένα αξιοπρεπή μεσημεριανό ύπνο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από ktRinity Δευ 27 Ιουλ 2015 - 11:12

Αν είσαι κάπου κοντά που μπορείς να προμηθευτείς παγωμένα μπουκάλια νερό, παγοκολώνα ή πάγο μια χαρά θα είναι για γρήγορη και φτηνή λύση..
ktRinity
ktRinity


http://www.quattroadvertising.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 27 Ιουλ 2015 - 14:28

Έξυπνο !!!
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από traveller Δευ 27 Ιουλ 2015 - 19:56

Κι'εγω .............. οταν τοποθετησα το a/c στο τρ/το μου , ρωτησα τον ανιπροσωπο που να το βαλω ;;;;
Και απαντωντας μου κατηγορρηματικα μου'πε ...
Μονο στον φωταγωγο οροφης .
Πουθενα αλλου !!!!
Ο κατασκευαστης εχει προβλεψει μονο εκει,που υπαρχει και ο αντιστοιχος εξωπλισμος ..
Το αντιστοιχο δικο μου (που ειναι ομοιο με το παραπανω)ζυγιζει 37 kg...και κατα την κινηση με τους κραδασμους το βαρος πολλαπλασιαξεται..


Προσοχη λοιπον .... Μονο ενας γνωστης πρεπει να τοποθετει a/c ....
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. - Σελίδα 2 Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από tabbert Δευ 27 Ιουλ 2015 - 23:39

Υπαρχουν και αυτα που μπαινουν στην ντουλαπα με πολυ μικροτερο κοστος καποιο μελος απο την πατρα το ειχε κανει με εκπληκτικα αποτελεσματα...

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης