www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

+15
gsalonica
ktRinity
Batfalcon
VAGOS
kapros
athanase
Cissy 242
lander474
Stylianos
trap42
Aigagros
antreas hobby
Γιωργάκος
Georgedim
Maximos
19 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 4 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 27 Μάης 2012 - 14:12

Το κλιματιστικό για ένα τροχόσπιτο, είναι ίσως το πιο επιθυμητό εξάρτημα του καλοκαιριού.
Το ζεστό μας κλίμα, το κάνει σχεδόν απαραίτητο, με αποτέλεσμα, αρκετοί ...
... να παραβλέπουν το σχετικά μεγαλούτσικο κόστος του.
Είναι γεγονός, ότι η ύπαρξη A/C στο τροχόσπιτο, κάνει πιο άνετη και κυρίως ανεκτή,
τη διαβίωση μέσα στο χώρο, τους καλοκαιρινούς μήνες …
... και μπορεί κάποιος να χαλαρώσει, ακόμα και στην περίπτωση, που το τροχόσπιτο είναι καταμεσής στον ήλιο …
... παραμερίζοντας λίγο και τον σχετικό θόρυβο.

Όμως, δεν θα πρέπει και να μας διαφεύγει, ότι όσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά,
μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής θερμοκρασίας, τόσο μεγαλύτερο ...
και το "πρόβλημα" στον οργανισμό μας από το "θερμοκρασιακό σόκ", όταν αλλάζει το περιβάλλον (από μέσα έξω) …

Από την πλευρά τώρα της ενέργειας, υπάρχουν δύο κυρίως πηγές, τα 220 V και τα 12 V,
ενώ όσον αφορά στο σημείο τοποθέτησης, υπάρχουν αυτά της οροφής και αυτά,
που τοποθετούνται στο δάπεδο, εσωτερικά, στο χώρο κάποιου καναπέ.

Εδώ, εσωτερικά, ένα τύπου οροφής ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αυτά της οροφής, τοποθετούνται συνήθως, σε υπάρχον άνοιγμα της οροφής,
αντικαθιστώντας έναν από τους αεραγωγούς, εκτός και αν υπάρχει χώρος για να ανοίξει καινούργιο (άνοιγμα).
Σαν μειονέκτημα, θα έλεγα, ότι είναι η κάλυψη (κλείσιμο) του σχετικού αεραγωγού,
που έχει σαν αποτέλεσμα, τον περιορισμό της εσωτερικής φωτεινότητας του χώρου.

Πρόσφατα, κυκλοφόρησε και ένα νέο μοντέλο της Dometic ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ,
όπου διορθώνει αυτό το πρόβλημα, με το να διατηρεί το μεγαλύτερο τμήμα του ανοίγματος ..
... και συνεπώς και τη φωτεινότητα στο εσωτερικό, αφού καταλαμβάνει ένα μικρό χώρο,
από το άνοιγμα στην οροφή και έχει τους αεραγωγούς στο πλάι.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εκτός των άλλων, αυτοί της οροφής, πρέπει να έχουν μικρό σχετικά βάρος ...
... και να είναι κάπως αεροδυναμικοί στο σχήμα (στο εξωτερικό τους τμήμα).

Τα κλιματιστικά, που τοποθετούνται στο δάπεδο, έχουν σαν κύριο μειονέκτημα,
τον περιορισμό του αποθηκευτικού χώρου, αφού καταλαμβάνουν μεγάλο χώρο,
κάτω από τον καναπέ (κυρίως του σαλονιού) που τοποθετούνται.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Στην περίπτωση αυτή, ο δροσερός αέρας, μέσω αεραγωγών, οδηγείται στην οροφή του τροχόσπιτου
.. και διαχέεται από εκεί στο χώρο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Το πλεονέκτημα εδώ, είναι ότι το βάρος τους, επειδή είναι χαμηλά, είναι και πιο σωστά μοιρασμένο.

Μερικές λεπτομέρειες και χαρακτηριστικά κλιματιστικών δαπέδου ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... έχουμε ήδη ξεκινήσει και ένα θέμα ... με φωτοβολταϊκό κλιματιστικό ...

Υπάρχουν και περιπτώσεις … και μάλιστα αρκετά πιο οικονομικές …
... όπου βασίζονται κυρίως σε ιδιοκατασκευές, με την τοποθέτηση-ενσωμάτωση οικιακών φορητών κλιματιστικών …
... ρίξτε μια ματιά εδώ … [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Σαν επισήμανση, θα έλεγα, ότι η τοποθέτηση, ενός κλιματιστικού οροφής εκ των υστέρων,
καλό θα είναι να γίνεται από έναν καλό επαγγελματία, ή έστω από κάποιον που να γνωρίζει καλά το τροχόσπιτο …
... στο που θα στηρίξει δηλαδή το μηχάνημα και στο πως θα μονώσει την όλη κατασκευή.
Θέλει αρκετή προσοχή, καθόσον μια κακοτεχνία, θα δημιουργήσει πρόβλημα υγρασίας στην οροφή,
... με ότι συνεπάγεται από αυτό …

Ευκαιρία λοιπόν να αναφερθούν … απόψεις, ιδέες, όπως και υποδείξεις,
... από όσους … ευτυχείς, έχουν σχετικές εμπειρίες.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Maximos στις Κυρ 27 Μάης 2012 - 14:58, 1 φορά
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από ???????? Κυρ 27 Μάης 2012 - 14:50

Πράγματι , αρκετά χρήσιμο θέμα άνοιξες Μάξιμε . Όλοι σκεφτόμαστε κατά τους θερινούς μήνες πώς θα δροσιστούμε μέσω ενός κλιματιστικού ,ειδικά κιόλας όταν πρόκειται για ένα τροχόσπιτο που πιθανόν να λούζεται από τις ηλιακές ακτίνες. Το πλεονέκτημα πιστεύω που έχουν , αυτού του τύπου κλιματιστικά οροφής της Dometic είναι ότι δεν καταλαμβάνουν καθόλου ωφέλιμο χώρο μέσα στο τροχόσπιτο και είναι ''μικρά'' στο μέγεθος διότι το μεγαλύτερο μέρος του κλιματιστικού φαίνεται εξωτερικά στην οροφή του τροχόσπιτου. Μέσα φαίνεται περισσότερο η πρόσοψη θα έλεγα με τον πίνακα ελέγχου. Άλλο ένα πλεονέκτημα είναι ότι μπορούν να λειτουργούν με ενέργεια της τάξης των 12 Volt DC μέσω της μπαταρίας του αυτοκινήτου όταν βρίσκονται εν κινήσει και να διατηρούν την ατμόσφαιρα πιο δροσερή εσωτερικά από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος καθότι απ ότι γνωρίζω δε μπορούν αυτές οι συσκευές να αποδώσουν τα μέγιστα όπως στη λειτουργία τους με τα 230Volt AC . Από την άλλη αυτό που έχω ακούσει να λένε πολλοί άνθρωποι και κατά συνέπεια αυτού να παραμένει σε μια ''αδράνεια'' η απόφαση τους είναι το κόστος ενός τέτοιου κλιματιστικού το οποίο είναι αρκετά υψηλό. Θα έλεγα πώς είναι ένα από τα ''αδύναμα'' σημεία του και βασικό του μειονέκτημα αυτό. Εν τέλη θα συμφωνήσω με την άποψη του δημιουργού αυτού του Topic πώς η εγκατάσταση προς αποφυγήν κακοτεχνιών , θα πρέπει να γίνεται από άτομα επαγγελματίες εξουσιοδοτημένους και με σχετική εμπειρία στα θέματα τοποθέτησης κλιματιστικών σωμάτων στα τροχόσπιτα μιας και πολλές φορές απαιτείται αφαίρεση μέρους της οροφής για την τοποθέτηση. Ασφαλώς περισσότερες απόψεις , εμπειρίες αλλά και υποδείξεις θα μπορούσαν να μας δώσουν άνθρωποι που έχουν κάνει το θεωρητικό μέρος πρακτικό σε αυτά τα ζητήματα !

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 27 Μάης 2012 - 15:45

Μάξιμε , το πρώτο πράγμα που τοποθέτησα οταν αγόρασα το αυτοκινούμενο ηταν το κλιματιστικό οροφής της Dometic B2200 καθότι για το μεγεθος της κυψέλης δεν θα ηταν αποδοτικό κάτι μικρότερο, σκεπτόμενος όπως ακριβώς περιέγραψες (καλοκαίρια , ζέστη κλπ).

Μετά από 4 χρόνια, οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής (βέβαια αναφέρομαι σε αυτοκινούμενο και οχι συρόμενο) :

- Για να λειτουργήσει χρειάζεται 230V (άρα μόνο οταν βρίσκομαι σε camping και εφόσον το camping εχει παροχή με τουλάχιστον 6Α - προτιμότερο τα 10Α - κατι που σε πολλά campings της χωρας μας δεν παρέχεται και που σημαίνει οτι μόλις ανοίξουμε (η σωστότερα κλείσουμε) το διακόπτη του Α/C θα πέσει η ασφάλεια της παροχής). Oι λύσεις βέβαια εδω είναι είτε τοποθέτηση γεννήτριας 230V με ισχύ σε Watt λίγο μεγαλύτερη από αυτη του Α/C είτε η τοποθέτηση γεννήτριας μεθανόλης 12V , μπαταρίες συνολικής χωριτικότητας > 200Α, inverter που να υποστηρίζει την λειτουργία Α/C, δυναμό αυτοκινήτου > 90Α και βέβαια την μηχανή του οχήματος να λειτουργεί γιατί διαφορετικά είναι πολύ δύσκολο να συνεχίσει να λειτουργεί για πολύ ώρα (λεπτά θα έλεγα).

- Επειδή τα καλοκαίρια, λόγω κλειστών σχολείων των παιδιών και μεγαλύτερης δυνατότητος αδείας, συνήθως πηγαίνουμε (ο σωστός χρόνος πηγαίναμε ) στο εξωτερικό , η χρήση του δεν ήταν ιδιαιτέρως απαραίτητη. Επίσης εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, εντός Ελλάδος (3-4 φορές νομίζω), σε εξορμήσεις ΠΣΚ, με τα παράθυρα (οροφής και πλαϊνά) ανοικτα και πλάϊ στην παραλία επίσης δεν το χρειαστήκαμε ιδιαίτερα.

Βέβαια επαναλαμβάνω οτι είναι εκτιμήσεις με αυτοκινούμενο.

Υ.Γ. : Νίκο (Νίκος 1984) απ' όσο γνωρίζω, αυτά που λειτουργούν με 12V λειτουργούν ως υγραντήρες , στην πλειονότητα τους, μαλλον παρά σαν Α/C.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 27 Μάης 2012 - 16:08

Ωραίο θέμα αλλά δύσκολο .
Τι θέλω να πω ; …. Πάρα πολλές φορές σε κεντρικούς δρόμους της Αθήνας με καύσωνα , καυσαέριο , και μποτιλιάρισμα βλέπω αυτ/τα με ανοικτά παραθύρια και το χέρι να κρέμεται απ’ έξω . Τι να πεις ;
Πάρα πολλοί δεν ξέρουν να δουλέψουν τον κλιματισμό με αποτέλεσμα να τους φταίει το κλιματιστικό . Πολλοί είναι αυτοί που νομίζουν ότι κάτι θα βγει μέσα από το κλιματιστικό και θα τους φάει ….. Κλιματισμός σε μέσα μαζικής μεταφοράς και οι επιβάτες ανοίγουν τα παράθυρα να μπει ζεστός αέρας να μην πάθουν …..
Ως εκ τούτου θα πω για μένα . Δεν θα πρέπει στην Ελλάδα λόγο κλίματος να υπάρχει τροχόσπιτο χωρίς κλιματιστικό στο στάνταρ εξοπλισμό του . Στο μικρό τροχόσπιτο που έχουμε έχω πάρει φορητό κλιματιστικό και δεν είχα πρόβλημα , το μόνο κακό σου πιάνει χώρο και το έχεις μες τα πόδια σου , εκτός και αν κάνεις αυτό που έκανε ο alfa romeo αλλά χάνεις την θέρμανση . Το μεγαλύτερο τροχόσπιτο που πήρα έχει κλιματιστικό οροφής, και έχω μια ιδανική ατμόσφαιρα , είναι δεν είναι το τροχόσπιτο στην σκιά . Το μεγάλο μειονέκτημα αυτών των κλιματιστικών είναι ο θόρυβος ( ναι αλλά προς τα κάλη τι είναι ο πόνος ; ) Η νέα γενιά κλιματιστικών οροφής είναι πολύ ποιο αθόρυβη .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από antreas hobby Κυρ 27 Μάης 2012 - 18:48

Όταν αγόρασα το τροχόσπιτο και μου είπαν ότι έχει και A/C δεν έδωσα μεγάλη σημασία άλλωστε σκεπτόμουν ότι από την σκηνή θα ήμουν πολύ καλύτερα και δεν θα είχα ανάγκη αφού είχα πολύ καλύτερη μόνωση.
Τον πρώτο καιρό που χρησιμοποίησα το τροχόσπιτο μου ήταν χειμώνας και δεν έδωσα καθόλου σημασία αφού δεν χρειαζόταν.
Και ηλθε το καλοκαίρι από τις πρώτες μέρες της διαμονής μας πέσαμε σε καύσωνα τότε θυμήθηκα το A/C ……η κίνηση ήταν απλή πατάς το κοντρόλ και τέλος .
Πολύ καλή απόδοση δεν ξεραινέται η ατμόσφαιρα όπως του σπιτιού .
Το δικό μου είναι (17000 btu ) δαπέδου με 3 αεραγωγούς ένα για κάθε χώρο (κουκέτες τραπεζαρία διπλό κρεβάτι) τοποθετημένο στο εργοστάσιο.
Όσων αφορά τον θόρυβο στην δική μου περίπτωση είναι ανεπαίσθητος ακόμα και στην ησυχία του μεσημεριού.
Το μειονέκτημα που έχουν αυτά τις οροφής είναι ότι τον αέρα τον οδηγούν σε όλο το τροχόσπιτο από ένα σημείο δηλαδή στο χώρο τις τραπεζαρίας που είναι συνήθως παγώνεις και μετά γεμίζει όλο το όχημα με κρύο αέρα επίσης με την πάροδο του χρόνου η οροφή αρχίζει να στραβώνει από το βάρος και την έντονη διαφορά θερμοκρασία μεταξύ μηχανήματος (έξω) και κρύου ακριβός από (μέσα) μην ξεχνάτε ότι το A/C είναι το λεγόμενο μονομπλόκ .
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Aigagros Κυρ 27 Μάης 2012 - 19:05

Προσωπικά με το Compact της Truma δεν έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Είναι βέβαια το μικρότερο της σειράς, αλλά σε ντάλα ήλιο και καταμεσήμερο, δεν είναι σε θέση να κατεβάσει τη θερμοκρασία, τουλάχιστον στο χώρο του δικού μου τροχοσπίτου και περισσότερο στο χώρο του διπλού κρεβατιού. Εάν απομονωθεί αυτό ο χώρος δεν έχει πρόβλημα στην απόδοση. Όπως και να έχει, πρέπει να έχω μεριμνήσει να το βάλω νωρίτερα σε λειτουργία, για να κάνει δουλειά. Μάλλον είναι λίγα τα BTU για το χώρο. Το καλό είναι ότι τραβάει λίγα αμπέρ και σε κανένα κάμπινγκ που έχω πάει έως τώρα δεν έχει ρίξει την ασφάλεια.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 27 Μάης 2012 - 21:12

antreas hobby έγραψε:
Το μειονέκτημα που έχουν αυτά τις οροφής είναι ότι τον αέρα τον οδηγούν σε όλο το τροχόσπιτο από ένα σημείο δηλαδή στο χώρο τις τραπεζαρίας που είναι συνήθως παγώνεις και μετά γεμίζει όλο το όχημα με κρύο αέρα επίσης με την πάροδο του χρόνου η οροφή αρχίζει να στραβώνει από το βάρος και την έντονη διαφορά θερμοκρασία μεταξύ μηχανήματος (έξω) και κρύου ακριβός από (μέσα) μην ξεχνάτε ότι το A/C είναι το λεγόμενο μονομπλόκ .
Αντρέα το οροφής που έχω εγώ βγάζει από τέσσερα σημεία τον αέρα και έτσι έχει ομοιόμορφη ψύξη σε όλο το τροχόσπιτο . Η οροφή δεν στραβώνει αν το τοποθετήσεις στο σημείο που έχει προβλέψει ο κατασκευαστής του τροχόσπιτου.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από trap42 Κυρ 27 Μάης 2012 - 23:51

Εγώ στο αυτοκινούμενο έχω βάλει δαπέδου τοποθετημένο στο κενό μεταξύ σασί και δαπέδου και δεν μου περιορίζει το χώρο.
Λόγω φωτοβολταικού δουλεύει με 12v αλλά και με 220v
trap42
trap42


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Δευ 28 Μάης 2012 - 17:14

antreas hobby έγραψε: Το δικό μου είναι (17000 btu )
Αντρέα μεγάλο το ακούω μήπως κάνεις λάθος ; Ένα τέτοιο A/C μαζί με τα fan είναι 1750 Watt δηλαδή 8 Amper στη λειτουργία του . affraid Αν είναι έτσι και δεν κάνεις λάθος μην το φωνάζεις και σε ακούσουν σε κάνα camping . eye
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Stylianos Δευ 28 Μάης 2012 - 19:10

antreas hobby έγραψε:Όταν αγόρασα το τροχόσπιτο και μου είπαν ότι έχει και A/C δεν έδωσα μεγάλη σημασία άλλωστε σκεπτόμουν ότι από την σκηνή θα ήμουν πολύ καλύτερα και δεν θα είχα ανάγκη αφού είχα πολύ καλύτερη μόνωση.
Τον πρώτο καιρό που χρησιμοποίησα το τροχόσπιτο μου ήταν χειμώνας και δεν έδωσα καθόλου σημασία αφού δεν χρειαζόταν.
Και ηλθε το καλοκαίρι από τις πρώτες μέρες της διαμονής μας πέσαμε σε καύσωνα τότε θυμήθηκα το A/C ……η κίνηση ήταν απλή πατάς το κοντρόλ και τέλος .
Πολύ καλή απόδοση δεν ξεραινέται η ατμόσφαιρα όπως του σπιτιού .
Το δικό μου είναι (17000 btu ) δαπέδου με 3 αεραγωγούς ένα για κάθε χώρο (κουκέτες τραπεζαρία διπλό κρεβάτι) τοποθετημένο στο εργοστάσιο.
Όσων αφορά τον θόρυβο στην δική μου περίπτωση είναι ανεπαίσθητος ακόμα και στην ησυχία του μεσημεριού.
Το μειονέκτημα που έχουν αυτά τις οροφής είναι ότι τον αέρα τον οδηγούν σε όλο το τροχόσπιτο από ένα σημείο δηλαδή στο χώρο τις τραπεζαρίας που είναι συνήθως παγώνεις και μετά γεμίζει όλο το όχημα με κρύο αέρα επίσης με την πάροδο του χρόνου η οροφή αρχίζει να στραβώνει από το βάρος και την έντονη διαφορά θερμοκρασία μεταξύ μηχανήματος (έξω) και κρύου ακριβός από (μέσα) μην ξεχνάτε ότι το A/C είναι το λεγόμενο μονομπλόκ .

Καλησπέρα σας,

Τα a/c οροφής τουλάχστον στο δικό μου που είναι το DOMETIC Β1600, έχει ρύθμιση στην έξοδο για την κατανομη του αέρα ώστε να διαχέεται ομοιόμορφα τόσο στο εμπρός όσο και στο πίσω μέρος του τροχόσπιτου. Όσο για το στραβωμα της όροφης, το έχω 3 χρονια, έχω κάνει και κανα 2000 χιλιομετρα και μεχρι σήμερα (ευτυχώς) δεν έχω δει κατι.
Stylianos
Stylianos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Maximos Τρι 29 Μάης 2012 - 17:47

@ Αντρέα (antreas hobby) ...

Όπως σε όλα τα πράγματα, έτσι και εδώ, βασικό ρόλο παίζει και ο τεχνικός, που κάνει την εγκατάσταση.
Κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει, μια κακοτεχνία, στην εκ των υστέρων τοποθέτηση.

Ενδεχόμενα, να μην είχε τοποθετηθεί, στο σωστό σημείο της οροφής ...
... με αποτέλεσμα, να υποχωρήσει στο σημείο, όπου δεν υπήρχε η σχετική στήριξη ...
Ενδεχόμενα ...

Έχω δει πάντως, αρκετά τροχόσπιτα ... και κάποιας ηλικίας μάλιστα,
... με A/C οροφής, χωρίς κάποιο τέτοιο πρόβλημα ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 29 Μάης 2012 - 17:55

Γιωργάκος έγραψε:Η οροφή δεν στραβώνει αν το τοποθετήσεις στο σημείο που έχει προβλέψει ο κατασκευαστής του τροχόσπιτου.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από antreas hobby Τρι 29 Μάης 2012 - 18:30

Μάλλον σας διαφεύγει ότι και η οροφή ενός τροχόσπιτου είναι συνδεδεμένα ξύλα φελιζολ και αλουμίνιο.
Επίσης όλα τα A/C υγροποιούν τον αέρα για αυτόν το λόγω έχουν και απορροή .
Συνεργασία υγρασίας και ξύλου δεν υπάρχει.
Όταν λέω (στραβώνει) δεν θα δείτε και 10 πόντους λακκούβα.

antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από trap42 Τετ 30 Μάης 2012 - 11:46

Στο τροχόσπιτο που είχα ο κλιματισμός (Coleman) είχε τοποθετηθεί αλουμινένια σε βάση η οποία στηριζόταν στις δύο πλαϊνές άκρες του τροχόσπιτου συγκεκριμένα εκεί που κατέληγαν οι 2 κεντρικές τραβέρσες.

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με λιμνάζοντα νερά απο βροχή.
Θα συμφωνήσω με τον Μάξιμο ότι όλα είναι θέμα μάστορα.
trap42
trap42


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από antreas hobby Τετ 30 Μάης 2012 - 12:31

trap42 έγραψε:Στο τροχόσπιτο που είχα ο κλιματισμός (Coleman) είχε τοποθετηθεί αλουμινένια σε βάση η οποία στηριζόταν στις δύο πλαϊνές άκρες του τροχόσπιτου συγκεκριμένα εκεί που κατέληγαν οι 2 κεντρικές τραβέρσες.

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με λιμνάζοντα νερά απο βροχή.
Θα συμφωνήσω με τον Μάξιμο ότι όλα είναι θέμα μάστορα.

Δεν διαφωνώ με κανένα σας απλός κάνω τον συνήγορο του διαβόλου που λένε γιατί σαν τεχνικός τα τελευταία 37 χρόνια έχουν δει πολλά τα μάτια μου.
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από lander474 Πεμ 31 Μάης 2012 - 9:21

Καλημέρα σε όλους το ότι μπορεί να στραβώσει λίγο το πάνω μέρος του τροχοσπίτου έχω ακούσει οτι γίνεται πρίν από κάποια χρόνια ένας τεχνικος που έβαζε ένα κλιματιστικό οροφής τον είδα να βάζει και μια λαμαρίνα πάχους 2-3 πόντους κολώντας την με sicaflex και μετά τοποθέτησε το κλιματιστικό. Όταν τον ρώτησα γιατί μπάινει η λαμαρίνα μου είπε οτι είναι μια καλή λύση ώστε να μη στραβώσει η οροφή και βέβαια χάσει την μόνωση της .¨Αρα ένα τέτοιο πρόβλημα εξαλείφεται κατα αυτόν τον τρόπο .

Για να είμαι και ειλικρινής όταν έβαλα κλιματισμό στο τροχόσπιτο είχα ένα φόβο παραμόρφησης τής οροφής απλά για να είμαι σίγουρος λόγω του ότι το τροχόσπιτο μου είναι πολυεστερικό πήρα ένα κόντρα πλακέ 12 χιλιοστά και έριξα από πάνω του 4 φορές πολυεστέρα και μετά το έραψα με πολυεστέρα στο τροχόσπιτο ήταν μια όμοια λύση με το να βάλω λαμαρίνα αλλά δε μπορούσα γιατί το δικό μου τροχόσπιτο είναι πολυεστερικό και απο μέσα έχει αφρολέξ χωρίς ξύλα όπως έχουν τα πιο πολλά τροχόσπιτα .
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από lander474 Πεμ 31 Μάης 2012 - 9:47

Επίσης μιας και μιλάμε για κλιματισμό θέλω να πώ μια εμπειρία που είχα. Αυτό που έχω εγω είναι το telair silent 7500 btu.Ekei Που δούλευε εγινε μια πτώση τάσης ξαφνικά ένιωσα να μην ψύχει τον χώρο και μετά από κάποια ώρα το μηχάνημα να σταματήσει το τί είχε γίνει ήταν απλό είχε καεί το κομπρεσέρ το ανταλακτικό κομπρεσέρ έκανε από την telair κάπου στα 800 ευρώ μαζί με το θερμικό οπότε είπα αποκλίεται .Ψάχνοντας βρήκα ένα άλλο κομπρεσέρ όχι γνωστής μάρκας με κόστος 85 ευρώ η μόνη διαφορά ήταν οτι το δικό του κομπρεσέρ ήταν ξαπλωτό ενώ αυτό που βρήκα ήταν όρθιο κι έπρεπε να γίνει μια πατέντα στο καπάκι και να υπερυψωθεί λίγο αλλά το προτίμησα να το υπερυψώσω παρά να δώσω 800 ευρώ έτσι .

Αυτό τό θέμα άσχετο μέν επειδή εδώ γίνονται άλλες συζητήσεις σχετικά με τα κλιματιστικά αλλά το λέω στη περίπτωση που κάποιος την πατήσει όπως εγώ μη πάει κατευθείαν στην εταιρία αν η εγγύηση έχει λήξει αλλά να ψαχτεί λίγο γιατί θα κάνει την δουλειά του πολύ οικονομικότερα.
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Aigagros Πεμ 31 Μάης 2012 - 16:04

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από Cissy 242 Παρ 1 Ιουν 2012 - 10:41

trap42 έγραψε:Εγώ στο αυτοκινούμενο έχω βάλει δαπέδου τοποθετημένο στο κενό μεταξύ σασί και δαπέδου και δεν μου περιορίζει το χώρο.
Λόγω φωτοβολταικού δουλεύει με 12v αλλά και με 220v

Ερώτηση, πόσα φωτοβολταικά έχεις για να μπορούν να υποστηρίζουν λειτουργία κλιματιστικού? Γιατί η εντύπωση που έχω σχηματίσει, λανθασμένα από ότι καταλαβαίνω από αυτό που λες, είναι ότι το πρόβλημα της υποκατάστασης του ηλεκτρισμού με άλλες πηγές ενέργειας και δη φωτοβολταικά, δεν λύνεται. Γι΄αυτό έχουμε εγκαταστήσει ανεμιστήρα οροφής, αντικαθιστώντας το απλό παράθυρο με ανεμιστήρα. Ο οποίος κάνει δουλειά γιατί είναι ακριβώς πάνω από το κρεβάτι, αλλά όχι και σπουδαία πράγματα αν είναι καύσωνας....
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός. Empty Απ: Τροχόσπιτο ... και κλιματισμός.

Δημοσίευση από trap42 Παρ 1 Ιουν 2012 - 16:21

Όλη η οροφή είναι καλυμμένη με φωτοβολταϊκό και ένα μικρό για την μπαταρία του αυτοκινήτου.

Όταν βράδυ καλοκαίρι το ανάψω γύρω στις 12 το βράδυ με βγάζει άνετα μέχρι το πρωί στις 6.
trap42
trap42


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 4 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης