www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

+6
Γιώργος
athanase
diomil
Γιωργάκος
Aigagros
Maximos
10 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας Empty Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 5 Απρ 2012 - 19:29

Η Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας ... είναι μια κάρτα που πρέπει να έχουμε μαζί μας ...
... όταν ταξιδεύουμε στο εξωτερικό ... κι αχρείαστη να είναι βέβαια ... !

Ουσιαστικά, πρόκειται για την επέκταση ισχύος του βιβλιαρίου ασθενείας μας και στο εξωτερικό.
Χορηγείται από τον ασφαλιστικό μας φορέα (ΙΚΑ, κλπ) ... και ισχύει για ένα χρόνο.
Έχει το μέγεθος, μιας πιστωτικής κάρτας, όπου αναγράφονται τα στοιχεία μας.

Περισσότερα εδώ ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
... εδώ ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
... και εδώ ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας Empty Απ: Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

Δημοσίευση από Aigagros Πεμ 5 Απρ 2012 - 21:05

Να προσθέσω ότι είναι προσωπική, από το ταμείο του δημοσίου βγαίνει αυθημερόν, γίνεται όμως και μέσω ΚΕΠ αλλά ο ενδιαφερόμενος θα την πάρει στα χέρια του σε 2-3 εβδομάδες από την ημερομηνία της αίτησης.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας Empty Απ: Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 5 Απρ 2012 - 21:11

Στο ΙΚΑ κάνεις την αίτηση και σου την στέλνουν σπίτι σε μία εβδομάδα .

( αυτό πέρυσι , φέτος δεν ξέρω )
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας Empty Απ: Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

Δημοσίευση από diomil Πεμ 5 Απρ 2012 - 21:42

εινα παρα πολυ χρησιμη..
Εγω εχω ασθενη στο νοσοκομειο ο οποιος ειχε ερθει πριν 2 χρονια για διακοπες στην Ελλαδα απο Ρουμανια και ειχε σοβαρο τροχαιο, και με αυτην καρτα οχι μονο του εσωσαν την ζωη, αλλα ακομα και σημερα νοσηλευεται για αποκατασταση σε δημοσιο νοσοκομειο με ενδειξη στο φακελο " Ευρωπαικη καρτα ασφαλισης"!!!
diomil
diomil


https://www.facebook.com/profile.php?id=622888281

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας Empty Απ: Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

Δημοσίευση από athanase Παρ 6 Απρ 2012 - 10:19

Είναι όντως απαραίτητη. Νομίζω ότι πρωτοεμφανίστηκε πριν 4-5 χρόνια, στην Ευρώπη ακόμη παλιότερα, δεν υπάρχει Ευρωπαίος πιά που να κυκλοφορείχωρίς την συγκεκριμένη κάρτα.

Μάξιμε ευχαριστούμε που μας το υπενθύμησες.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας Empty Απ: Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

Δημοσίευση από Γιώργος Παρ 6 Απρ 2012 - 15:20

Γιωργάκος έγραψε:Στο ΙΚΑ κάνεις την αίτηση και σου την στέλνουν σπίτι σε μία εβδομάδα .

( αυτό πέρυσι , φέτος δεν ξέρω )

Οσες φορές την χρειάστηκα την παρέλαβα ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ από το ταμείο μου . . . . .
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας Empty Απ: Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

Δημοσίευση από Maximos Παρ 6 Απρ 2012 - 16:38

Η ... "ταχύτητα" έκδοσης ... εξαρτάται και από το Ταμείο ... ! Very Happy
Το ΤΑΠ-ΟΤΕ, αν και είναι ... "στην ίδια πολυκατοικία" με το ΙΚΑ ... Cool
... την εκδίδει άμεσα ... σε 5 λεπτά ... στα Κεντρικά του (Παράδεισος Αμαρουσίου).
cheers
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας Empty Απ: Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

Δημοσίευση από friar Κυρ 16 Ιουλ 2017 - 19:54

Καλησπέρα σας,
Για τρίτη χρονιά έστειλα στο Ταμείο μας με e-mail την σχετική αίτηση και δήλωση για την έκδοση της EKAA.
Άμεσα έλαβα απάντηση να τους τα στείλω σε πρωτότυπο και όχι ηλεκτρονικά όπως μέχρι τώρα.
Ανάγκη φιλοτιμία, εκτύπωση φάκελο ταχυδρομείο αναμονή.
Και αφίχθει σε μορφή κόλλα χαρτιού Α4 εις άπταιστον Ελληνικήν. 
Τηλέφωνο, εις μάτην βέβαια, μετά από πολλά τσαλίμια παραδέχθησαν ότι δεν έχουν κάρτες και έτσι εκδίδουν αυτό το πιστοποιητικό όπως και το Υπουργείο Μεταφορών τις άδειες κυκλοφορίας.



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Φοβούμενος ότι αν, αν χρειαστεί οι αρμόδιοι εις τας Ευρώπας θα γελάνε μαζί μου, τσέκαρα την προηγούμενη και είδα ότι και εκεινη ήταν στην ίδια γλώσσα άπταιστον Ελληνικήν, κι τίποτε άλλο. 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Τουλάχιστον η καρτούλα είχε μια αναγνωρίσιμη μορφή, η κόλλα Α4 ???
Ο Θεός βοηθός....


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας Empty Απ: Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 16 Ιουλ 2017 - 21:40

Στάθη ... το όνομα και το επώνυμο ... είναι στα λατινικά !
Μια χαρά είσαι ... !!  Very Happy
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας Empty Απ: Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

Δημοσίευση από nikospav Κυρ 16 Ιουλ 2017 - 22:02

Καλησπέρα  το 2016 και σε εμενα μου εδωσαν προσωρινο πιστοποιητικο και μου ειπαν να περιμενω την καρτα εν καιρω εγω εφυγα για εξω και από τοτε δεν πηρα τιποτα.Τον Απριλιο φετος πριν φυγω για εξω πηγα για καρτα και μου ειπαν να τους παραδωσω την προηγουμενη σε απαντηση μου ότι ποτε δεν την ειχα λαβει μου ειπαν ότι από το συστημα τους προεκυπτε ότι μου την ειχαν αποστειλει με συστημενη επιστολή μεσω Ε Λ Τ Α όταν τους ζητησα αριθμο αποστολης για να κανουν σχετικη αναζητηση στα Ε Λ Τ Α μου ειπαν ότι δεν τον εβλεπαν στο συστημα.Εγω ηθελα να φυγω και αυτοι μου ελεγαν δεν περνεις καρτα αν δεν μας παραδωσεις την παλια μετα από φασαρια πηγα στον Διευθυντη και εκανα υπευθυνη δηλωση ότι ποτε δεν παρελαβα την καρτα ποτε δεν εκανα χρηση της και αν στο μελλον περιελθει στην κατοχή μου θα τους την παραδωσω.Με αυτόν τον τροπο πηρα προσωρινη και ταξιδεψα στο εξωτερικο επιστρεφοντας βρηκα στο σπιτι μου την νεα καρτα να με περιμενει .Πιστευω ότι το 2016 δεν ειχαν στειλει τιποτα και πηγαν να το περασουν στο ντούκου το θεμα εδώ ξεπεραστηκε γιατι ζω σε μικρη πολη και οι αποστασεις μικρες Ι Κ Α Ταχυδρομειο κλπ επισης γνωστος με ολους τους υπαλληλους και κυριως το Διευθυντη ο οποιος θελησε να δωσει λυση γιατι πιστεψε ότι πραγματι δεν ειχα παραλαβει την καρτα σε μεγαλη πολη δεν ξερω πιο θα ηταν το αποτέλεσμα και μετα από ποσο τρεξιμο θα ερχοταν η οποια λυση.Νικος.

nikospav


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας Empty Απ: Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

Δημοσίευση από friar Δευ 17 Ιουλ 2017 - 5:56

nikospav έγραψε:το θεμα εδώ ξεπεραστηκε γιατι ζω σε μικρη πολη και οι αποστασεις μικρες Ι Κ Α Ταχυδρομειο κλπ 

Καρπενήσι Πληθυσμός 7.183 (2011)
Κούμανης Πληθυσμός 498 (2011) 


Όλα σε ένα.... Very Happy Very Happy Very Happy

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παραδέχθησαν ότι δεν έχουν κάρτες και να μην περιμένω, να βολευτώ με το Α4.....
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας Empty Απ: Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Δευ 17 Ιουλ 2017 - 12:07

Maximos έγραψε:Η ... "ταχύτητα" έκδοσης ... εξαρτάται και από το Ταμείο ... !  Very Happy
Το ΤΑΠ-ΟΤΕ, αν και είναι ... "στην ίδια πολυκατοικία" με το ΙΚΑ ...   Cool
... την εκδίδει άμεσα ... σε 5 λεπτά ... στα Κεντρικά του (Παράδεισος Αμαρουσίου).  
 cheers
το ίδιο και φέτος και από την πατησίων...  yes2
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας Empty Απ: Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 17 Ιουλ 2017 - 12:15

Στάθη, εκείνο που μου αρέσει περισσότερο στο έντυπο, ....είναι η ακριβής μετάφραση ....εις άπταιστον Αγγλικήν Razz , ....των αρχικών του φορέα ασφάλισης :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μιας και μιλάμε για ...."επίσημα"  Rolling Eyes  διακρατικά έγγραφα.


Viva Ελλάς !!!!
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας Empty Απ: Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθένειας

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Τρι 18 Ιουλ 2017 - 13:13

happy
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης