www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό Empty Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 10 Νοε 2021 - 19:58

Αντιμετωπίζω ένα θέμα με την μεταφορά μιας ήδη μελετημένης διαδρομής στο Google Maps, από το laptop στο κινητό η στο email.
Καθομαι και μελετώ μια διαδρομή με τις ορέξεις και τις επιθυμίες μου και στο τέλος καταλήγω σε μια μορφή. Επιλογή save δεν υπάρχει, οπότε ο μόνος τρόπος που βρίσκω για να μην χαθεί, είναι να την "στείλω" είτε στο κινητό μου (πράγμα που με βολεύει αφάνταστα) η στο email μου.
Οποιαδήποτε επιλογή, ανοίγει πάλι στο Google Maps, μόνο πο πλέον ΔΕΝ έχω δυνατότητα να την βάλω να τρέχει και να με οδηγεί, αλλά μόνο Προεπισκόπηση (Preview). Κάτι μου ξεφεύγει, δεν ξέρω τι. Εσείς πως το λειτουργείτε; Μη μου πείτε με χάρτες στο χέρι, αυτοί υπάρχουν μόνο για βοηθητικη χρήση, όχι για τις ψηφιακές ευκολίες που παρέχουν.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό Empty Απ: Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 10 Νοε 2021 - 20:54

Μιχάλη ρίξε μια ματιά : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  ....(για χρήση χωρίς σύνδεση δικτύου)

Εναλλακτικά κατέβασε στο κινητό σου αυτή την εφαρμογή : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Στη συνέχεια κάνε εξαγωγή της διαδρομής από το Google Maps σε μορφή “.kmz”  ή “.gpx” (προτείνεται) ....και άνοιξε τη (από το e-mail σου ή όπου αλλού την έχεις αποθηκεύσει), με αυτή την εφαρμογή. 

Έχοντας ενεργοποιημένο το GPS στο κινητό σου, ....θα βλέπεις το στίγμα της θέσης σου, σε σχέση με την διαδρομή που έχεις σχεδιάσει. 

Δεν θα σε καθοδηγεί όμως "ζωντανά" (με φωνητικές οδηγίες), ....αλλά θα έχεις μια "άμεση" οπτική επαφή στην οθόνη του κινητού σου (...."real time" ελληνιστί Razz ), της θέσης σου ως προς την διαδρομή.


Αν πάλι θέλεις «ζωντανή» πλοήγηση, απευθείας από τους «Χάρτες Google», θα πρέπει :

1. να έχεις ενεργή σύνδεση στο διαδίκτυο,
2. να εισαγάγεις στο επάνω μέρος της οθόνης (....εκεί που γράφει «Αναζήτηση εδώ»), ....τις συντεταγμένες του σημείου ή την διεύθυνση του σημείου που σε ενδιαφέρει,
3. ακολούθως στο κάτω μέρος της οθόνης επιλέγεις : ....«Οδηγίες» ή ....«Έναρξη» και έχεις "ζωντανά" (με φωνητικές οδηγίες) την πλοήγηση που θέλεις.
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη espresso

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό Empty Απ: Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 10 Νοε 2021 - 21:56

Γιώργο ευχαριστώ, αλλά μεν, αλλά... Μου χρειάζονται οι φωνητικές οδηγίες, δεν χρειάζεται να έχεις ενεργή σύνδεση στο web, διότι οι χάρτες κατεβαίνουν στη συσκευή. Δεν είναι όμως αυτό το θέμα, μάλλον δεν το διατύπωσα πλήρως.
Ξεκινώ και φτιάχνω μια διαδρομή στον υπολογιστή με 10, (γίνεται και με πολλαπλάσια), σημεία. Ξεκινώντας από το Α και φθάνει μέχρι το Η ας πιούμε. Aφου ασχοληθώ μερικές μέρες, εχω καταλλήξει πως αυτή την διαδρομή θα ακολουθήσω.
Ομως δεν μπορώ να έχω το laptop στα πόδια μου οδηγώντας! Αρα, πρέπει αυτή η διαδρομή με κάποιο τρόπο αποθηκευθεί. Και να την ανοίξω πάλι απ το κινητό, (από κει στην οθόνη του αυτοκινητου) και κυρίως να μιλάει. Διότι δεν μπορώ να κοιτώ την οθόνη οδηγώντας, πρέπει να μου πει, "στρίψτε δεξιά".
Σ' αυτή την μεταφορά κολλάει το πράγμα. Το στέλνει μεν στο τηλέφωνο, ΟΜΩΣ πλέον δεν υπάρχουν ουτε φωνητικές οδηγίες ούτε τιποτε απ τα απαραίτητα της καθοδήγησης. Μπορείς μόνο να κάνεις μια προεπισκόπιση. Τιποτε άλλο.

Την εξαγωγή σε .gpx που στην ευχή την έχει; Δεν το βλέπω πουθενά, ούτε save, ούτε export.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό Empty Απ: Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 11 Νοε 2021 - 9:39

Μιχάλη, .....δημιoύργησα μια "εικονική" διαδρομή στο Google Maps (στον υπολογιστή) και ....αμέσως μου έβγαλε την επιλογή : 
"Αποστολή Οδηγιών στο τηλέφωνό σας"

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Επιλέγοντας την (....και έχοντας ανοικτή την σύνδεση στο διαδίκτυο στο κινητό) ....η διαδρομή μεταφέρθηκε απευθείας στο κινητό μου και μάλιστα ....με φωνητική πλοήγηση.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] οδηγίες ....για το πως συγχρονίζουμε το κινητό μας με τον υπολογιστή ή το τάμπλετ μας.


Για προσπάθησε το ξανά, ....μήπως έγινε κάτι λάθος. Rolling Eyes
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στους χρήστες traveller και espresso

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό Empty Απ: Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 11 Νοε 2021 - 10:34

Όσον αφορά την μετατροπή συντεταγμένων από το Google Maps σε διάφορα "format" συσκευών πλοήγησης (.gpx, .xml, .kmz κλπ), ....θα χρειαστείς αυτό το πρόγραμμα : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως : ....κατά την εγκατάσταση του να επιλέξεις το τετραγωνάκι "Google Maps", ....το οποίο δεν είναι εξ ορισμού επιλεγμένο.

Έτσι θα μπορείς εύκολα να μεταφέρεις με τη μέθοδο "Αντιγραφή & Επικόλληση" (...."Copy & Paste" ελληνιστί Razz ) τις διαδρομές σου από το Google Maps σε οποιαδήποτε φορητή συσκευή πλοήγησης έχεις (Tom-Tom, Garmin, Magellan κλπ). 

Η διαδικασία αντιγραφής του συνδέσμου είναι : 
1. επιλέγουμε "Μenu" των Google Maps (τις τρείς γραμμές πάνω αριστερά) .....και 
2. στο "παράθυρο" που ανοίγει : "Κοινή χρήση ή ενσωμάτωση χάρτη"

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

3. αντιγράφουμε το σύνδεσμο από το Google Maps στο ITN Converter (.....επιλέγοντας τη συσκευή που έχουμε)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

4. επιλέγουμε "ΝΑΙ" στο παράθυρο που ανοίγει και ....μεταφέρουμε το αρχείο, στη φορητή συσκευή πλοήγησης που έχουμε.
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στους χρήστες traveller, diamantino, espresso και spyrosbhta

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό Empty Απ: Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό

Δημοσίευση από Batfalcon Πεμ 11 Νοε 2021 - 17:27

Georgedim έγραψε:Μιχάλη, .....δημιoύργησα μια "εικονική" διαδρομή στο Google Maps (στον υπολογιστή) και ....αμέσως μου έβγαλε την επιλογή : 
"Αποστολή Οδηγιών στο τηλέφωνό σας"....Επιλέγοντας την (....και έχοντας ανοικτή την σύνδεση στο διαδίκτυο στο κινητό) ....η διαδρομή μεταφέρθηκε απευθείας στο κινητό μου και μάλιστα ....με φωνητική πλοήγηση.

....


Για προσπάθησε το ξανά, ....μήπως έγινε κάτι λάθος. Rolling Eyes
Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω πιο πάνω να την "στείλω" στο κινητό. Αυτό κάνω. Ομως δεν μου δίνει την δυνατότητα να "τρέξει" στο κινητό. Στο κάτω μέρος δηλαδή δεν υπάρχει το "Start". Aντ' αυτού υπάρχει το "Preview". Και φυσικά δεν μπορεί να υπάρξει καθοδήγηση, καθότι δεν εκκινεί η εφαρμογή να τρέχει παρακολουθώντας την κίνηση της συσκευής!

Το ίδιο δε, συμβαίνει και στην αποστολή της διαδρομής με link στο τηλέφωνο της συζύγου, αλλά και της κόρης μου.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό Empty Απ: Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 26 Νοε 2021 - 13:44

Την λύση μου την έδωσε ένας συνάδελφος. Και έχει να κάνει με το σημείο που έχεις δηλώσει για εκκίνηση.
Αν δηλάδή μελατάς στο σπίτι την διαδρομή από Λειβαδιά στα Γιάννενα, όντας στην Νέα Σμύρνη, και την στείλεις στο τηλέφωνό σου, επειδή ΔΕΝ είσαι εκείνη την ώρα στην Λειβαδιά, σου δίνει απλώς την δυντότητα να την δεις την διαδρομή, ΟΧΙ να την ακολουθήσεις, πράγμα λογικό. Αν όμως "προσθέσεις" στην αρχή, σαν σημείο εκκίνησης, το σημείο που βρίσκεσαι εκείνη την στγμή, τότε ξεκινά η εφαρμογή κανονικά.
Batfalcon
Batfalcon


Αρέσει στον χρήστη Νικόλας Μητσόπουλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό Empty Απ: Μελέτη διαδρομής στον υπολογιστή και υλοποίηση στο κινητό

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 26 Νοε 2021 - 15:36

Μιχάλη ευχαριστούμε για την ενημέρωση !!!  cheers cheers cheers

Προσωπικά δεν γνώριζα αυτή την σημαντική ....λεπτομέρεια-ιδιαιτερότητα του Google Maps, ....για την μεταφορά μιας διαδρομής "σε πραγματικό χρόνο" (...."real time" για τους ξενομανείς Razz ), από τον υπολογιστή στο κινητό.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης