www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

» Καλη Ανασταση
από diamantino Δευ 17 Απρ 2023 - 20:20

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

+6
vzol48
traveller
Georgedim
teonakos
ladakias
tabbert
10 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 2 Νοε 2019 - 15:09

Ο πρόδρομος της Ελληνικής επανάστασης του 1821, Ρήγας Φεραίος γράφει στο βιβλίο του «Ηθικός Τρίποδας» :
«Πιστός (σταθερός) ας παραμένει κάποιος στους φίλους του, ώστε όλες οι μέρες τις ζωής να είναι ευτυχισμένες ».
(Εδώ το πρωτότυπο κείμενο, όπως είναι γραμμένο στο βιβλίο : Σταθερς ς διαμέν στν φιλίαν του τινάς, γι ν χ τς ζως του τς μέρας τερπνάς ).

Όμορφα και σοφά λόγια, …..αλλά δυστυχώς για όσους μπορούν να έχουν αισθήματα και συναισθήματα.

Κάποιοι άλλοι μπορεί να χρησιμοποιούν την λέξη «φίλος», να αναφέρονται στην «φιλία», αλλά ανάθεμα αν καταλαβαίνουν και νοιώθουν τι λένε και για πιο πράγμα μιλάνε.

Θα μου πείτε γιατί τα λέω όλα αυτά. Διαβάζοντας παρακάτω θα καταλάβετε.

Εδώ και λίγες ημέρες λοιπόν, περιήλθε σε γνώση μου, μια κατά την άποψη μου αήθης & κακόβουλη φραστική επίθεση στο πρόσωπο μου (ως Διαχειριστή του forum), ….και μάλιστα ερήμην εμού,  ….από έναν μάλλον άσπονδο και άσπλαχνο «φίλο» και μέλος μας.

Τον τρόπο με τον οποίο επέλεξε να δείξει τα αμέριστα «φιλικά» του αισθήματα και το γιατί συνέβη, ....το γνωρίζει μόνον ο ίδιος.

Η αλήθεια είναι πως με ενόχλησε, με πίκρανε και με ξάφνιασε, γιατί το θεώρησα αναίτιο και άδικο.

Σημειωτέον ότι όταν συνέβη αυτό το γεγονός, σχολιάστηκε αρνητικά από μερίδα των παρευρισκομένων κοινών γνωστών μας, ....οι οποίοι έμειναν εμβρόντητοι από αυτά που άκουγαν.

Στην ζωή μου όμως έχω μάθει να είμαι ειλικρινής, ανοικτός σε όλους, να φέρομαι με παρρησία και ευθύτητα, αναλαμβάνοντας στο ακέραιο της ευθύνες που μου αναλογούν.

Σιχαίνομαι όσο τίποτε άλλο το ψέμα, την υποκρισία, το παρασκήνιο και τα ύπουλα φερσίματα.

Όταν λοιπόν τον ρώτησα ευθέως και κατ’ ιδίαν για πιο λόγο συνέβησαν όλα αυτά, η απάντηση του ήταν πως απαξιεί να μου απαντήσει.
Τόσο φθηνά, τόσο ανερυθρίαστα, τόσο ανεύθυνα, χωρίς ίχνος ντροπής.

Για τον λόγο αυτό και αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας αυτή την απαράδεκτη συμπεριφορά, ....ώστε να γίνεται όλοι κοινωνοί αυτών των γεγονότων. 

Σε μια προσπάθεια εξορκισμού του κακού.
Γιατί τέτοιες συμπεριφορές ευνοούνται και εντρυφούν στο «σκοτάδι». Όταν όμως πέσει το «φώς» εξαφανίζονται, όπως τα κακά δαιμόνια.

Ο μεγάλος διανοητής Λέων Τολστόϊ έλεγε πως : 
«Ο άνθρωπος μοιάζει με κλάσμα, όπου αριθμητής είναι ο πραγματικός εαυτός του και παρονομαστής η ιδέα που έχει για τον εαυτό του.
 Όσο μεγαλύτερος ο παρονομαστής, τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος.
 Και όσο ο παρανομαστής διογκώνεται προς το άπειρο, τόσο το κλάσμα τείνει προς το μηδέν.»
Ας το έχουν αυτό υπ’ όψιν τους διάφοροι ματαιόδοξοι δικτατορίσκοι, που πιστεύουν πως είναι ικανοί για όλα.

Αξία και δυνατότητες στον κάθε άνθρωπο δεν δίνουν οι τίτλοι και οι θέσεις του, αλλά ο χαρακτήρας, η εντιμότητα και η αξιοπρέπεια του.

Θεωρώ λοιπόν πως τις όποιες διαφωνίες ή τυχόν διαφορές προκύπτουν μπορούμε να τις λύσουμε ΜΟΝΟΝ μέσα από μια ειλικρινή, εκ βάθρων και άνευ περιστροφών συζήτηση, ….χωρίς να φοβόμαστε να αντιμετωπίσουμε την αλήθεια, ….χωρίς να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.

Οι ανόητοι λεονταρισμοί, ....τα φληναφήματα και ....οι «άεργες» φραστικές υπερβολές, ....όταν μάλιστα απουσιάζει αυτός στον οποίο αναφερόμαστε, ....τονώνουν μόνον τον άρρωστο εγωϊσμό μας, τα συμπλεγματικά απωθημένα μας και δεν συνεισφέρουν πουθενά αλλού.

Σας κούρασα και δεν θα επεκταθώ παραπάνω, παρά μόνον θέλω να υπενθυμίσω του «φίλου» μας ότι ….το ύφος και το κλίμα αυτού εδώ του forum μας δεν συνάδει με τέτοιου είδους συμπεριφορές, ….μιας και το μόνο που μοιραζόμαστε και μοιράζουμε εδώ είναι η αγάπη μας για τα ταξίδια και η προσπάθεια μας να εμπεδώσουμε ένα πνεύμα αληθινής, άδολης φιλίας μεταξύ των μελών μας.

Όποιοι υιοθετούν και υποστηρίζουν διαφορετικού είδους συμπεριφορές και ενέργειες καθώς επίσης και όσοι συντάσσονται με αυτούς που τις προκαλούν, ....διαταράσσουν αυτή την ήρεμη ατμόσφαιρα, ....αυτοβούλως περιτοιχίζονται και ....θέτουν εαυτούς «εκτός του επιθυμητού κλίματος».

Όπως πολύ σωστά έχει επισημάνει στο παρελθόν ο αγαπητός μας φίλος Κωνσταντίνος (caminador) : πρόκειται περί ενός «οικογενειακού» forum ....και αυτό το καλό κλίμα πιστεύω πως επιθυμούμε και επιδιώκουμε όλοι μας.

Εύχομαι και ελπίζω στο μέλλον να μην ξανασυμβούν παρόμοια περιστατικά και να συνεχίσουμε απρόσκοπτα στο πνεύμα και το ήθος που ήθελε ο πρωτεργάτης αυτού του forum, ο αείμνηστος, πραγματικός φίλος όλων μας Μάξιμος.

Του το οφείλουμε, όλοι μας και ο καθένας ξεχωριστά.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από vzol48 Σαβ 2 Νοε 2019 - 18:39

Εχει... ΚΑΙ.... τέτοιους... ο μπαξές....
Εγώ... όμως.... ξέρω κάποιον... που όταν το παιδί του... φαντάρος νοσηλευόταν στο 401 Στρ. Νοσοκομείο....Ειδοποιημενος από έναν Καλό φίλο... Ετρεξες.... να μάθεις, να βοηθήσεις, να δώσεις κουράγιο, να παραμερησεις τα κακώς κείμενα....
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 2 Νοε 2019 - 20:33

Βασίλη μου σε ευχαριστώ πολύ για την παρέμβαση, ....αλλά η δημοσίευση μου δεν έχει καταγγελτικό σκοπό. Προς Θεού, ....όλοι είμαστε ίσοι και όλοι κάνουμε λάθη, άλλωστε είναι ανθρώπινο.  

Μ' αρέσει όμως η ειλικρίνεια και η ευθύτητα. 
Αυτό προσπάθησα να αποτυπώσω με την δημοσίευση.
 
Μοναδικός σκοπός της είναι αυτό που ήδη έγραψα : το "ξόρκισμα του κακού" και η συνέχιση του καλού κλίματος, ....ξεπερνώντας και αφήνοντας πίσω την ...."θαλασσοταραχή", ....χωρίς κρίσεις, χωρίς συγκρίσεις.  Very Happy
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από vzol48 Σαβ 2 Νοε 2019 - 21:05

Άκου φίλε..... αν μου επιτρέπεις....
Εγώ.. κάνω τα περισσότερα λάθη απ όλους....
Αν όμως δεν διακρίνεις στη συμπεριφορά μου ειλικρίνεια και ευθύτητα.... Οφείλεις να με... Κράξεις....
Κατ εμέ, ετσι ξορκιζεται το.... κακό...
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 2 Νοε 2019 - 23:44

Βασίλη εν πολλοίς συμφωνούμε.

Η διαφωνία μου είναι στον όρο...."κράξιμο", με την "κακή" του έννοια (....όπως δηλαδή τον χρησιμοποιεί σήμερα η νεολαία μας).

Αν και η αλήθεια είναι πως χρησιμοποίησα "σκληρές" εκφράσεις στο λόγο μου, το έκανα για να ξορκίσω τα "κακά δαιμόνια", που έγραψα παραπάνω : 
" ....αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας αυτή την απαράδεκτη συμπεριφορά, ....ώστε να γίνεται όλοι κοινωνοί αυτών των γεγονότων. 
Σε μια προσπάθεια εξορκισμού του κακού.
Γιατί τέτοιες συμπεριφορές ευνοούνται και εντρυφούν στο «σκοτάδι». Όταν όμως πέσει το «φώς» εξαφανίζονται, όπως τα κακά δαιμόνια....."

Λάθη κάνουμε όλοι, ....αλλά πιστεύω πως με ένα "ισχυρό κλονισμό", έστω και λεκτικό, .....ερχόμαστε σε θέση να τα αντιληφθούμε και να μην τα επαναλάβουμε στο μέλλον.

Δεν είναι σωστό και ηθικό, να μην δίνουμε μια δεύτερη ευκαιρία σε όποιον σφάλει (ηθελημένα ή άθελα του), ....πόσο μάλλον σε έναν χώρο όπως το δικό μας forum, ....που πιστεύω μας αρέσει να ενισχύουμε τις μεταξύ μας σχέσεις και να σκορπίζουμε τα όποια "σύννεφα" δημιουργούνται σε αυτές, ....χωρίς αποκλεισμούς & χωρίς διαιρέσεις.

Όπως γράφει η "Αγία γραφή", στη 2η απόστροφο του "Ύμνου της Αγάπης" :
" Η αγάπη είναι μακρόθυμη, είναι ευεργετική και ωφέλιμη, 
  η αγάπη δε ζηλεύει, η αγάπη δεν ξιπάζεται (= δεν καυχιέται), 
  δεν είναι περήφανη, δεν κάνει ασχήμιες, δε ζητεί το συμφέρον της, 
  δεν ερεθίζεται, δε σκέφτεται το κακό για τους άλλους, 
  δε χαίρει όταν βλέπει την αδικία, αλλά συγχαίρει όταν επικρατεί η αλήθεια.       Όλα τα ανέχεται, όλα τα πιστεύει, όλα τα ελπίζει, όλα τα υπομένει.
  Η αγάπη ποτέ δεν ξεπέφτει".

Προσωπική μου άποψη,  μετριοπαθής & ρομαντική ίσως  Embarassed , ....αλλά έχω δει πως συνήθως δουλεύει και αποδίδει, ....ακόμη και σε όσους δεν πιστεύουν. Very Happy Very Happy Very Happy
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από tabbert Κυρ 3 Νοε 2019 - 7:29

χωρις να γινω δικηγορος αυτου του ανθρωπου με την μη κοσμια συμπεριφορα....ας ερθουμε λιγο στην θεση του....δεν ξερουμε τι προβληματα εχει αυτο ςο ανθρωπος και ποσο η καθημερινοτητα του εχει μεταβαλει τον χαρακτηρα του....
Συμφωνω οτι μη σωστες συμπεριφορες θα κριθουν αναλογα.....απο ολους..τους παρεβρισκομενους αλλα να ξερετε οτι οταν ξαναβρεθει διπλα σας αυτος ειναι που θα νιωσει ασχημα και καλο θα ειναι να μην τον απομακρυνετε...

τωρα η λεξη φιλος εχει πολλες εννοιες και προσωπικα διακρινω τους ανθρωπους  στο περιββαλον μου ως γνωστοι, φιλοι και Φιλοι οπου οι τελευταιοι ειναι αυτοι που εχω μεσα στη καρδια μου και ξερω οτι και θα τρεξουν για μενα και θα τρεξω εγω για αυτους....κα παντα προς μετρουντε λιγοι εως ελαχιστοι

tabbert


Αρέσει στον χρήστη Νικόλας Μητσόπουλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από vzol48 Κυρ 3 Νοε 2019 - 9:01

Η αγάπη είναι μακρόθυμη, είναι ευεργετική και ωφέλιμη,
η αγάπη δε ζηλεύει, η αγάπη δεν ξιπάζεται (= δεν καυχιέται),
δεν είναι περήφανη, δεν κάνει ασχήμιες, δε ζητεί το συμφέρον της,
δεν ερεθίζεται, δε σκέφτεται το κακό για τους άλλους,
δε χαίρει όταν βλέπει την αδικία, αλλά συγχαίρει όταν επικρατεί η αλήθεια. Όλα τα ανέχεται, όλα τα πιστεύει, όλα τα ελπίζει, όλα τα υπομένει.
Η αγάπη ποτέ δεν ξεπέφτει
+10
vzol48
vzol48


Αρέσει στον χρήστη Νικόλας Μητσόπουλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από ladakias Δευ 4 Νοε 2019 - 18:24

Θα πω κατι δεν ξερω εαν ειναι σωστο η λαθος.  think

Αλλα αυτο το θεμα θα πρεπει να διαγραφει απο το φορουμ ,
οτι και να εχει γινει ,να συζητηθει σε προσωπικο επιπεδο και οχι μεσα ΕΔΩ .
γιατι πιστευω think  δεν ειναι καλο για ενα οικογενειακο φορουμ οπως λεμε ολοι,

 Το χρωσταμε σε καποιον [ΜΑΞΙΜΟΣ]που εκανε παρα πολλα για να το κρατηση ζωντανο
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 4 Νοε 2019 - 22:51

Τάκη, μάλλον δεν κατάλαβες το νόημα και το πνεύμα της τοποθέτησης. Στις υγιείς "οικογένειες", ....καλό είναι να υπάρχει διαφάνεια, ειλικρίνεια και ευθύτητα, ....όχι μυστικά, παρασκήνιο και "σκοτάδι". Αυτό ήθελα να καυτηριάσω.

Το γιατί αναγκάστηκα να κάνω αυτή την ανάρτηση, ....το περιγράφω απλά & ξεκάθαρα. Μάλλον δεν θα το διάβασες :
"....Όταν λοιπόν τον ρώτησα ευθέως και κατ’ ιδίαν για πιο λόγο συνέβησαν όλα αυτά, η απάντηση του ήταν πως απαξιεί να μου απαντήσει...."

Επιθυμώντας να κλείσει οριστικά εδώ το θέμα,  ....θα επαναλάβω για τελευταία φορά το ζητούμενο της τοποθέτησης : 
"...Σαν μια προσπάθεια εξορκισμού του κακού.
Γιατί τέτοιες συμπεριφορές ευνοούνται και εντρυφούν στο «σκοτάδι». Όταν όμως πέσει το «φώς» εξαφανίζονται, όπως τα κακά δαιμόνια...."

όπως και το νόημα της :

" ….το ύφος και το κλίμα αυτού εδώ του forum μας δεν συνάδει με τέτοιου είδους συμπεριφορές, ….μιας και το μόνο που μοιραζόμαστε και μοιράζουμε εδώ είναι η αγάπη μας για τα ταξίδια και η προσπάθεια μας να εμπεδώσουμε ένα πνεύμα αληθινής, άδολης φιλίας μεταξύ των μελών μας.

....Όποιοι υιοθετούν και υποστηρίζουν διαφορετικού είδους συμπεριφορές και ενέργειες καθώς επίσης και όσοι συντάσσονται με αυτούς που τις προκαλούν, ....διαταράσσουν αυτή την ήρεμη ατμόσφαιρα, ....αυτοβούλως περιτοιχίζονται και ....θέτουν εαυτούς «εκτός του επιθυμητού κλίματος».... 

....πιστεύω μας αρέσει να ενισχύουμε τις μεταξύ μας σχέσεις και να σκορπίζουμε τα όποια "σύννεφα" δημιουργούνται σε αυτές, ....χωρίς αποκλεισμούς & χωρίς διαιρέσεις...

....Εύχομαι και ελπίζω στο μέλλον να μην ξανασυμβούν παρόμοια περιστατικά και να συνεχίσουμε απρόσκοπτα στο πνεύμα και το ήθος που ήθελε ο πρωτεργάτης αυτού του forum, ο αείμνηστος, πραγματικός φίλος όλων μας Μάξιμος.

Του το οφείλουμε, όλοι μας και ο καθένας ξεχωριστά."


Οπότε το τι χρωστάμε στον αείμνηστο Μάξιμο, ....ας το σκεφθεί όποιος συμπεριφέρεται διχαστικά και ....όχι όποιος απλώνει το χέρι συμφιλίωσης.
   
Θεωρώ πως κάθε επιπλέον πλατειασμός και ανάλυση επί του θέματος, ....δεν εξυπηρετεί κάπου, ....συνεχίζει να το συντηρεί στην επιφάνεια και ....να με στεναχωρεί, ....μιας και αποδέκτης της απρέπειας ήμουν εγώ.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από caminador Τετ 13 Νοε 2019 - 20:16

Όλοι οι χαρακτήρες χρειάζονται για να παιχτεί το έργο της ζωής και για να μαθαίνουμε το τι δεν πρέπει να κάνουμε...
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από teonakos Δευ 3 Φεβ 2020 - 21:58

Αυτά είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ  για την οικογένεια που έχουμε εδώ 
Εδώ δεν είμαστε για να τον μετράμε ποιός τον έχει μακρύτερο ΕΛΕΟΣ !!!!
Έχουμε βαρεθεί εμείς οι παλιοί ......Έχουμε υποχρέωση στον MAXIMO ....
teonakos
teonakos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Editorial : "Αναμνήσεις, Λήθη και ....Αλήθειες".

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 10 Οκτ 2020 - 14:09

Αυτή την ανώφελη & ψυχοφθόρα για όλους μας αντιπαράθεση, ....ΔΥΣΤΥΧΩΣ κάποιοι επιμένουν να την συνεχίζουν, ....χωρίς ο χρόνος να μπορέσει να "γιατρέψει" τα εσώψυχα τους. Sad Sad Sad Sad

Η τοποθέτηση του μέλους μας Γιωργάκου, στο topic : "[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ....είναι αλήθεια πως με πίκρανε και με στεναχώρησε αφάνταστα, ....μιας και για ακόμη μια φορά είχε αποδέκτη το πρόσωπό μου.

Σκέφτηκα πολύ αν άξιζε να απαντήσω στην τοποθέτηση του, ....αλλά ΔΕΝ έχω μάθει να κρύβομαι, όταν αναφέρονται με αυθάδη σχόλια & ανυπόστατες, εν δυνάμει ύβρεις εναντίον μου.

Τον ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ όμως, ....μιας που έστω και αργά, επιβεβαίωσε με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο, όλα όσα γράφηκαν προ έτους, παραπάνω ....σε τούτη εδώ την δημοσίευση, ....στην οποία απλά είχα φροντίσει να επισημάνω το απαράδεκτο γεγονός, ....χωρίς να εκθέσω κανέναν προσωπικά, ....σεβόμενος πολλά και ....προτείνοντας και πάλι (....αν και ήμουν ο "δαρμένος") χείρα φιλίας.

Το ύφος, το ήθος και οι προθέσεις του καθενός μας, .....είναι πια ολοφάνερες και ξεκάθαρες.

Του το έχω πει κατ' ιδιαν, .....το επαναλαμβάνω και δημοσίως :
"Όσο περνά από το χέρι μου, δεν θα του επιτρέψω να διαλύσει ΚΑΙ ΑΥΤΟ το forum, ....όσες προσπάθειες και να κάνει."

Και δυστυχώς έχει κάνει πολλές, ....είτε ηθελημένα, είτε άθελα του. Ήθελα να πιστεύω τη δεύτερη εκδοχή, ....αλλά τα πρόσφατα γεγονότα με απογοητεύουν και με αποκαρδιώνουν. Sad

Ειναι βεβαίως κάτι, πού σίγουρα δεν κάνει εντύπωση στους παλαιότερους του forum, ....αλλά φαίνεται πως μάλλον αποφάσισε να δείξει τον χαρακτήρα του και στους υπόλοιπους, ....αυτούς που δεν τον ξέρουν τόσο καλά.

Δική του η επιλογή, ....δική σας η κριτική.
«Verba volant, scripta manent», έλεγαν οι σοφοί Λατίνοι.


Αν λαχταρά την διαχείριση του forum, ...."ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα".
Γνωρίζει καλά ότι χάρη του έκανα ....όταν με παρακαλούσε πριν 3 χρόνια, με δόλιο τρόπο, να αναλάβω την διαχείριση αυτού του forum.

Αν πάλι η πλειοψηφία των μελών μας (....σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του Rolling Eyes ), τον θεωρεί ως ικανότερο για διαχειριστή, ....ειλικρινά ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα να του παραδόσω τα ηνία, ....παραμένοντας όμως "ενεργό" μέλος και όχι ανώνυμος, κρυμμένος "λαθραναγνώστης".
 
Στη ζωή μου έχω μάθει ....να είμαι ειλικρινής και έντιμος, ....να μην είμαι "ρίψασπις", αλλά να αγωνίζομαι και να υπερασπίζομαι μέχρι τέλους το "ρόλο" που μου αναθέτουν (ειδικά όταν διαδέχεσαι ένα άτομο με ήθος και όραμα), ....χωρίς επάρσεις, κομπασμούς, εμπάθειες και ανόητους διχασμούς. 

Ας είναι, ....θα το πιούμε και αυτό το πικρό ποτήρι.
Ο Μενέλαος Λουντέμης στο δοκίμιο του "Αγέλαστη Άνοιξη" (συνιστώμενο ανάγνωσμα, με διδακτικά - κατευναστικά νοήματα για "μελανές" ψυχές), έγραψε :

"....το άπλυτο κορμί το πλένεις και καθαρίζει. Η βρώμικη ψυχή όμως, πως πλένεται ;;;...."

Όσο για τις διαγραφές κειμένων ....ακούγεται τόσο αστείο και ειρωνικό. Ας μην τις φοβάται πιά. 
Ανήκουν στο παρελθόν, ....όταν "κυβερνούσε" η λογοκρισία και οι εμπάθειες. Ξέρει αυτός.

Κλείνοντας υπενθυμίζω πως ο καθένας μας συμπεριφέρεται και λειτουργεί σύμφωνα με όσα νοιώθει η ψυχή του και ....ασφαλώς κρίνεται και συγκρίνεται για τα λόγια και τις πράξεις του.

Επίσης υπενθυμίζω κάτι που γράφτηκε και παραπάνω : το ύφος και το κλίμα αυτού εδώ του forum  δεν συνάδει με τέτοιου είδους συμπεριφορές, ….μιας και το μόνο που μοιραζόμαστε και μοιράζουμε εδώ είναι η αγάπη μας για τα ταξίδια και η προσπάθεια μας να εμπεδώσουμε ένα πνεύμα αληθινής, άδολης φιλίας μεταξύ των μελών μας.

Όποιοι υιοθετούν και υποστηρίζουν διαφορετικού είδους συμπεριφορές και ενέργειες καθώς επίσης και όσοι συντάσσονται με αυτούς που τις προκαλούν, ....διαταράσσουν αυτή την ήρεμη ατμόσφαιρα, ....αυτοβούλως περιτοιχίζονται και ....θέτουν εαυτούς «εκτός του επιθυμητού κλίματος».

Η κριτική στα λάθη είναι πάντοτε ευπρόσδεκτη, ....μιας και κάποιους ανθρώπους μας κάνει καλύτερους, ....ενώ σε κάποιους άλλους τροφοδοτεί εφήμερα ....την ανεπάρκεια και ....την μικρότητα τους. 

Ένας από τους μεγαλύτερους κλασσικούς φιλοσόφους μας, ο Αριστοτέλης, δίδασκε πως : "η κακία και η μοχθηρία υπάρχουν από πρόθεση και όχι τυχαία, στον άνθρωπο".
Ασφαλώς κάτι παραπάνω από εμάς γνώριζε.

Αυτά τα ολίγα ....προς απάντησιν του άσπονδου & αμετανόητου φίλου μας.
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στους χρήστες traveller, diamantino και gsalonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από traveller Σαβ 10 Οκτ 2020 - 14:20

clap1 clap1 clap1 ...............Ομορφα λογια !!!! Τα παντα στο φως διχως .....................διαγραφες.
Να βλεπουμε ................και να κρινουμε ..
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από vzol48 Σαβ 10 Οκτ 2020 - 18:29

Sad
vzol48
vzol48


Αρέσει στον χρήστη traveller

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από gsalonica Κυρ 11 Οκτ 2020 - 10:12

Από προσωπική εμπειρία έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι, τις περισσότερες φορές όταν κάποιος κατηγορεί κάποιον, στην πραγματικότητα προσπαθεί να μεταφέρει τα δικά του λάθη και αδυναμίες στον άλλο και βασικά κοροϊδεύει τον ίδιο του τον εαυτό. ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ, ΕΝΑ ΔΑΚΤΥΛΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ  ... ΤΡΙΑ ΕΣΕΝΑ. (Ζητώ κατανόηση για τα κεφαλαία γράμματα)
gsalonica
gsalonica


Αρέσει στους χρήστες traveller και Georgedim

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Κυρ 11 Οκτ 2020 - 20:02

Σύντομα και περιεκτικά... 
Georgedim έγραψε:
"Αν πάλι η πλειοψηφία των μελών μας (....σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ), τον θεωρεί ως ικανότερο για διαχειριστή, ..."

Δεν ανήκω σε αυτή την πλειοψηφία- αν υπάρχουν μέλη που όντως σκέφτονται κατι τέτοιο ας τοποθετηθούν...
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Αρέσει στους χρήστες traveller, diamantino και Forada

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από Nef Δευ 19 Οκτ 2020 - 22:04

Διαβασα με προσοχη ... χμμμ !!!  scratch
Θα πω αυτο ... Μή κρίνετε ίνα μη κριθήτε...συγχώρησε για να συγχωρεθής

Μέσα σε όλα θα υπάρχουν και αυτά ...δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε ...ίσως κάποιοι να τα έχουν μέσα στο αίμα τους να προκαλούν με την συμπεριφορά τους ...

'Αλλώστε και εδώ είναι μια μικρή κοινωνία... 

Με υπομονή και αγάπη προπάντων... όλα θα ξεπεραστούν ... Θα μπορούσα να γράψω πολλά περισσότερα μα πιστεύω ότι ΟΛΟΙ θα συμφωνήσετε... ας κρατήσουμε ένα επίπεδο για εκείνον τον πρωτεργάτη αυτής της κοινωνίας τον αξέχαστο αγαπητό αείμνηστο (ΜΑΞΙΜΟΣ)... Με πολύ αγάπη Π.Ν.Χ (Νef)

Nef
Nef


Αρέσει στους χρήστες traveller, Georgedim και gsalonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια» Empty Απ: Editorial : «Ανόητοι λεονταρισμοί ….και κακά δαιμόνια»

Δημοσίευση από caminador Τρι 20 Οκτ 2020 - 22:18

Θερμές ευχαριστίες Πάτερ, πάντοτε να προέχει ο καλός λόγος......
caminador
caminador


Αρέσει στους χρήστες Nef, Georgedim και gsalonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης