www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Chinese Diesel vehicle air heaters

+5
Roland
tsiggeno
vzol48
alfa romeo
Scout
9 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από Scout Δευ 14 Οκτ 2019 - 16:10



Μια πολύ χρήσιμη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] για αυτούς που κρυώνουν λίγο παραπάνω η κάνουν χειμερινό camping !

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Scout
Scout


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 16 Οκτ 2019 - 19:40

Παύλο, αντίστοιχη συσκευή υπάρχει και από την αξιόπιστη εγγλέζικη εταιρεία Eberspacher :



για την οποία υπάρχει αντιπροσωπεία, με service και ανταλλακτικά στη χώρα μας :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από alfa romeo Σαβ 21 Δεκ 2019 - 21:13

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εμείς τοποθετήσαμε τέτοιου τύπου καυστήρα πετρελαίου, κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού. Εύκολη στην χρήση, στην τοποθέτηση χρειάζεται μάστορας σίγουρα, ειδικά στην εξάτμιση. Τα ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά είναι πανευκολα. Έρχονται έτοιμα. Εμείς κάναμε παραγγελία από eBay και από Γερμανία για να μην έχουμε τελώνες και φαρισαίους. Ήρθε γρήγορα εντός 5 ημερών, με DHL. Όσο αφορά το service τους, στην Πάτρα ασχολούνται τα ηλεκτρολογία φορτηγών. Θα δούμε με την χρήση ποσό καύσιμο και φορτίο ρεύματος καταναλώνει.
alfa romeo
alfa romeo


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 21 Δεκ 2019 - 22:54

Κώστα καλορίζικο !!!  cheers cheers cheers

Μιας και ο χειμώνας είναι μπροστά, ....αναμένουμε εντυπώσεις από την χρήση του.
Καλές, πολλές και ..."ζεστές" εξορμήσεις.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από alfa romeo Πεμ 13 Φεβ 2020 - 0:24

Έγινε και η πρώτη χειμερινή εξόρμηση ειδικά για την δοκιμή της σόμπας - καυστήρα. Κάναμε μια διανυκτέρευση στα Καλάβρυτα με καλό καιρό αλλά χαμηλή θερμοκρασία το βράδυ που έφτασε στους -5 περίπου. Εσωτερικά δούλεψε άψογα ο καυστήρας στους 17 βαθμούς συνεχόμενα σύμφωνα με τον μετρητή που έχει για 19 ώρες συνολικά. Δεν καταλάβαμε κρύο καθόλου. Θόρυβο είχε μόνο όταν δούλευε ο καυστήρας στο φουλ, για πολύ μικρά χρονικά διαστήματα.
Τώρα όσο αφορά την κατανάλωση μετά από 19 ώρες
Ο δείκτης πετρελαίου δεν κουνήθηκε. Όσο για το ηλεκτρικό, οι μπαταρίες του σπιτιού φορτισμένες από την ακινησία των προηγούμενων ημερών δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα.
Μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι για πρώτη φορά. Θα δούμε στη συνέχεια.
alfa romeo
alfa romeo


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από vzol48 Πεμ 13 Φεβ 2020 - 19:56

Πολύ ωραία.... Μπράβο. Να σας ζεσταίνει για πολλά, πολλά χρόνια. 
Ερωτήσεις.... 
1) κόστος συνολικά?
2) δεν επαρκούσε η σόμπα υγραερίου?
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από alfa romeo Πεμ 13 Φεβ 2020 - 23:02

Κόστος αγοράς από Γερμανία μαζί με μεταφορά 130€. Κόστος συνεργείου εργασία και υλικά για την εξάτμιση 30€ , έπρεπε να μακρύνει ο σωλήνας. Κοστας υλικών για σύνδεση με το ρεζερβουάρ πετρελαίου περίπου 20€. Κόστος συνεργείου για σύνδεση αντλίας με καυστήρα και ντεπόζιτο περίπου 40€. Η τοποθέτηση του καυστήρα κάτω από το κάθισμα και ο αεραγωγος έγινε από εμάς.
Το diesel heater χρησιμοποιείται σε βανακια ή σε καμπίνες φορτηγών όπου δεν χωρά σόμπα υγραερίου. Εμείς δεν έχουμε σόμπα, λόγω χώρου. Επίσης δεν χρησιμοποιούμε αέριο. Ούτε για το ψυγείο μας. Όλα ηλεκτρικά.
alfa romeo
alfa romeo


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από vzol48 Παρ 14 Φεβ 2020 - 5:43

Πολύ καλή και οικονομική λύση.  Very Happy
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από tsiggeno Δευ 13 Δεκ 2021 - 9:01

Καλημέρα σε όλους.
Έχω απορίες σχετικά με την τοποθέτηση ενός chinese air heater.
Έχω δει διάφορα βίντεο με την τοποθέτηση του και βλέπω κάποιους που το τοποθετούν στο εσωτερικό του οχήματος και κάποιους άλλους που το τοποθετούν στο εξωτερικό, κάτω μέρος του οχήματος.
Βίντεο τυχαία από το net.



Να σημειωθεί πως μου αρέσει περισσότερο να τοποθετηθεί στο εξωτερικό μέρος του οχήματος, αλλά θα έχω τυχών πρόβλημα;.
Από υγρασία.
Από νερό.
Από χαμηλές θερμοκρασίες.
Κάτι που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, εννοείται κάθε γνώμη θεμιτή και σεβαστή.
Καλά Χριστούγεννα σε όλους.
tsiggeno
tsiggeno


Αρέσει στον χρήστη gsalonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από tsiggeno Δευ 13 Δεκ 2021 - 11:49

Ξέχασα να αναφέρω πως θέλω να το τοποθετήσω σε ένα Fiat Ducato L3H2
tsiggeno
tsiggeno


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από alfa romeo Τετ 15 Δεκ 2021 - 23:30

Εξωτερικά σίγουρα θα έχετε αυτά τα θέματα με υγρασία κλπ. Επίσης ο αέρας που θα εισέρχεται για να ζεσταθεί θα είναι σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία. Εάν είναι εσωτερικά θα απορροφά τον εσωτερικό αέρα και θα τον ανακυκλώνει με πολύ λιγότερο καύσιμο. Είναι σημαντικό.
alfa romeo
alfa romeo


Αρέσει στον χρήστη traveller

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από tsiggeno Πεμ 16 Δεκ 2021 - 9:24

Καλημέρα.
Για τον αέρα που πολύ σωστά αναφέρεσαι (αν μου επιτρέπετε ο ενικός), θα κάνω μια έξτρα τρύπα στο όχημα και θα παίρνω με σωλήνα από το εσωτερικό του οχήματος.
Προβληματίζομαι όμως για τον καυστήρα - λέβητα κατά πόσο θα καταφέρει να ανταπεξέλθει στις εξωτερικές ατμοσφαιρικές συνθήκες.
tsiggeno
tsiggeno


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από Roland Κυρ 19 Δεκ 2021 - 19:40

tsiggeno έγραψε:Καλημέρα.
Για τον αέρα που πολύ σωστά αναφέρεσαι (αν μου επιτρέπετε ο ενικός), θα κάνω μια έξτρα τρύπα στο όχημα και θα παίρνω με σωλήνα από το εσωτερικό του οχήματος.
Προβληματίζομαι όμως για τον καυστήρα - λέβητα κατά πόσο θα καταφέρει να ανταπεξέλθει στις εξωτερικές ατμοσφαιρικές συνθήκες.
Γιώργο το έχει τοποθετήσει ένας φίλος από την Κοζάνη σε ένα αυτοκινούμενο FIAT DUCATO του 2007 κάτω από το όχημα. Είναι πολύ ευχαριστημένος με την λειτουργία, απόδοση, θόρυβο αλλά και την κατανάλωση. 
Roland
Roland


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από tsiggeno Κυρ 19 Δεκ 2021 - 21:02

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Ρολάνδε.
Πάω και εγώ για απο κάτω τοποθέτηση και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
(Διαβάζω σε ξένα φόρουμ και βλέπω σε διάφορα βίντεο πως ο θόρυβος είναι αρκετά ενοχλητικός όταν είναι εντός του οχήματος και για αυτό η απόφαση να μπει στο κάτω εξωτερικό μέρος του οχήματος).
tsiggeno
tsiggeno


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 20 Δεκ 2021 - 9:50

Γιώργο, ....μιας και απ' όσο γνωρίζω Embarassed , ....στα περισσότερα μέλη του foroum μας δεν υπάρχει σχετική εμπειρία από αντίστοιχες συσκευές (....μόνον ο Κώστας (alfa romeo) έχει καταθέσει την δική του εμπειρία), ....και το θέμα θεωρώ είναι αρκετά ενδιαφέρον και επίκαιρο Very Happy, ....περιμένουμε και από εσένα εικόνες από την τοποθέτηση και ....ασφαλώς εντυπώσεις από την χρήση του.

Με το καλό λοιπόν να το τοποθετήσεις και ασφαλώς να το χαρείςcheers cheers cheers ....μιας και ο χειμώνας είναι μπροστά.

Καλές & χαρούμενες γιορτές !!! 
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη diamantino

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από tsiggeno Δευ 20 Δεκ 2021 - 16:26

Georgedim έγραψε:Γιώργο, ....μιας και απ' όσο γνωρίζω Embarassed , ....στα περισσότερα μέλη του foroum μας δεν υπάρχει σχετική εμπειρία από αντίστοιχες συσκευές (....μόνον ο Κώστας (alfa romeo) έχει καταθέσει την δική του εμπειρία), ....και το θέμα θεωρώ είναι αρκετά ενδιαφέρον και επίκαιρο Very Happy, ....περιμένουμε και από εσένα εικόνες από την τοποθέτηση και ....ασφαλώς εντυπώσεις από την χρήση του.

Με το καλό λοιπόν να το τοποθετήσεις και ασφαλώς να το χαρείςcheers cheers cheers ....μιας και ο χειμώνας είναι μπροστά.

Καλές & χαρούμενες γιορτές !!! 
Καλές και χαρούμενες γιορτές σε όλους.
Με χαρά θα επανέλθω με εικόνες και εντυπώσεις.
tsiggeno
tsiggeno


Αρέσει στον χρήστη gsalonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από almak Τετ 22 Δεκ 2021 - 1:12

tsiggeno έγραψε:Καλημέρα σε όλους.
Έχω απορίες σχετικά με την τοποθέτηση ενός chinese air heater.
Έχω δει διάφορα βίντεο με την τοποθέτηση του και βλέπω κάποιους που το τοποθετούν στο εσωτερικό του οχήματος και κάποιους άλλους που το τοποθετούν στο εξωτερικό, κάτω μέρος του οχήματος.
Βίντεο τυχαία από το net.



Να σημειωθεί πως μου αρέσει περισσότερο να τοποθετηθεί στο εξωτερικό μέρος του οχήματος, αλλά θα έχω τυχών πρόβλημα;.
Από υγρασία.
Από νερό.
Από χαμηλές θερμοκρασίες.
Κάτι που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, εννοείται κάθε γνώμη θεμιτή και σεβαστή.
Καλά Χριστούγεννα σε όλους.
Καλησπέρα.
Βλέπεις πως ο επαγγελματίας το τοποθετεί εξωτερικά , ενώ ο ερασιτέχνης μέσα και αφού ακύρωσε ολόκληρη θέση ψυγείου !!!!!
Υποψιάζομαι πως αυτό το εσωτερικό δοχείο diesel είναι από παράνομο έως πάρα πολύ παράνομο θεωρητικά μιλώντας.
Κατά τα άλλα εγώ προσπερνώ το παράνομο αλλά δεν θα ανεχόμουν με τίποτα τον θόρυβο !!!!!!
almak
almak


Αρέσει στον χρήστη tsiggeno

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από alfa romeo Σαβ 8 Ιαν 2022 - 19:21

Σχετικά με το θόρυβο να αναφέρω την προσωπικη μας εμπειρία με την τοποθέτηση εσωτερικά. Θόρυβο έχει μόνο στη αρχή που ξεκινά ο ανεμιστήρας και είναι στο φουλ. Κάπως σαν τον ανεμιστήρα που χρησιμοποιούμε το καλοκαίρι. Στην συνέχεια μειώνεται η ένταση και είναι σχεδόν αθόρυβο. Εκείνο που ενοχλεί είναι η αντλία πετρελαίου που είναι τοποθετημένη εξωτερικά, όπως και στο δικό μας. Ακούγεται την νύχτα ένα τακ-τακ-τακ συνέχεια. Αυτό δεν το γλιτώνεις με τίποτα. Βελτιώνεται και εξαρτάται από την τοποθέτηση και την στήριξη της αντλίας. Δεν μηδενίζεται. Το βράδυ είναι κάπως........περίεργο. Εμείς το συνηθίσαμε σιγά σιγά. Βέβαια την αντλία την έχω κρεμάσει στην ουσία πάνω σε βάσεις αντικραδασμικες . Φίλοι μου δεν την αλλάζω με την τίποτα για βανάκια είναι σούπερ οικονομική και με σούπερ απόδοση.
alfa romeo
alfa romeo


Αρέσει στους χρήστες gsalonica και tsiggeno

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από alfa romeo Σαβ 8 Ιαν 2022 - 19:25

Εμείς δεν τοποθέτησαμε το δικό του δοχείο. Δεν μου άρεσε σαν ιδέα να έχω καύσιμο εσωτερικά. Κατέβασα το ρεζερβουάρ και έκανα ξεχωριστή παροχή για την θέρμανση. Και για ρεύμα από την μπαταρία του σπιτιού. Να μην εξαντλώ του αυτοκινήτου.
alfa romeo
alfa romeo


Αρέσει στους χρήστες Georgedim, gsalonica και tsiggeno

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chinese Diesel vehicle air heaters Empty Απ: Chinese Diesel vehicle air heaters

Δημοσίευση από gsalonica Πεμ 20 Ιαν 2022 - 18:26

Παρέλαβα πρόσφατα έναν κινέζικο COMPACT θερμαντήρα (Hcalory) 5kw και τον δοκίμασα στο μπαλκόνι. Πολύ βολικές διαστάσεις 37,5X16X38 εκατ. Η απόδοσή του πολύ καλή σε 5 λεπτά έχεις καυτό αέρα. Ο θόρυβος όμως ιδιαίτερα ισχυρός.  Για βράδυ και ύπνο μάλλον απαγορευτικό, όσο και αν έχεις πιεί. Στην μεγάλη σκάλα (5d) σαν να απογειώνεται μικρό αεροπλάνο. Στην μικρή (1d) ικανοποιητικός απλά ακούγεται ο μεταλλικός ήχος της αντλίας. Βέβαια δεν είχα στερεώσει την σωλήνα της εξάτμισης. Επίσης στο δικό μου μοντέλο δεν υπάρχει μια μικρή εξάτμιση που έχουν άλλα μοντέλα. Το κόστος 151 € από Τσεχία με παράδοση σε 5 μέρες με DHL. Έχω δει στο youtube ότι μπορείς να ηχομονώσεις την αντλία (δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα υπερθέρμανσης) καθώς και την δεξαμενή καυσίμου και την σωλήνα της εξάτμισης. Υπάρχει χρόνος για δοκιμές.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
gsalonica
gsalonica


Αρέσει στους χρήστες traveller, Νικόλας Μητσόπουλος, Georgedim και ladakias

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης