Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Ένα ιδιαίτερο τροχόσπιτο
από krokodeilos Σήμερα στις 13:23

» Απεγκλωβισμός από τη λάσπη
από gsalonica Σήμερα στις 10:03

» Συρματόσχοινο ασφαλείας - ακινητοποίησης ρυμουλκού
από krokodeilos Χθες στις 11:45

» Σκωτζέζικο ασανσέρ ποταμόπλοιων !!!
από vzol48 Δευ 19 Νοε 2018 - 17:23

» Ακραία δοκιμασία τροχόσπιτου
από Batfalcon Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:28

» Για να γελάμε. Ανέκδοτα και άλλα videoαστεία .
από Γιωργάκος Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:11

» Περιφέρεια ΠΑΦΟΥ 2018 με τη ματιά του caminador.
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:06

» ΔΕΗ: Ηλεκτρονικά οι λογαριασμοί – Επιβάρυνση ένα ευρώ στους έγχαρτους
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:03

» Λιβαδειά
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 18:59

» Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 18:54

» μπριζα τροχοσπιτου
από ladakias Σαβ 17 Νοε 2018 - 23:20

» Διαδικτυακή πλατφόρμα για τις ελληνικές παραλίες
από caminador Πεμ 15 Νοε 2018 - 19:36

» Δοκιμασία αξιολόγησης κινδύνου Σακχαρώδη Διαβήτη
από caminador Πεμ 15 Νοε 2018 - 19:24

» Μια πρωτη προσεγγιση για εξωτερικο
από gsalonica Τετ 14 Νοε 2018 - 9:43

» Suzuki New Vitara Micro Camper.
από gsalonica Τετ 14 Νοε 2018 - 9:40

» Έκθεση Αυτοκινήτου "Αυτοκίνηση 2018"
από Batfalcon Τρι 13 Νοε 2018 - 18:57

» Opel Vivaro 1.9D μετατροπη για καμπινγκ.
από Georgedim Κυρ 11 Νοε 2018 - 21:12

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από caminador Πεμ 8 Νοε 2018 - 20:09

» starckeman 470pe 2002
από ladakias Πεμ 8 Νοε 2018 - 20:06

» Νέοι ποδηλατόδρομοι στην Αθήνα.
από Georgedim Τετ 7 Νοε 2018 - 20:39

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Μεταφορά τροχόσπιτου σε κάμπινγκ

Πήγαινε κάτω

Μεταφορά τροχόσπιτου σε κάμπινγκ

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Παρ 2 Δεκ 2011 - 20:25

Καλησπέρα σε όλα τα αγαπητά μέλη αυτού του υπέροχου Φόρουμ. Εγώ δυστυχώς είμαι καινούργιος και στο φόρουμ και στο θέμα των τροχόσπιτων. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εσάς τους παλαιότερους κάτι. Άν διαλέξω να αγοράσω ένα τροχόσπιτο και το πάω κατευθείαν σε ένα Camping και ΔΕΝ το έχω για μετακινήσεις , χρειάζεται να μου βγάλουν πινακίδες η' να πληρώσω κάποια αντίστοιχη φορολογία για κάτι ; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας. Να είσαστε όλοι καλά !!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

????????
Επισκέπτης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Μεταφορά τροχόσπιτου σε κάμπινγκ

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Παρ 2 Δεκ 2011 - 20:33

Κατ' αρχήν καλώς όρισες Νίκο. Το τροχόσπιτο που θα κινηθεί στο δρόμο πρέπει να έχει όλα τα απαραίτητα ...διαπιστευτήρια. Σημείωμα ρυμούλκησης, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια. Δεν είναι φρόνιμο να παίζεις με τις πιθανότητες αν θα συμβεί κάτι ή όχι.
Δεν αξίζει όμως να το κάνεις εάν έχεις σκοπό να το εγκαταστήσεις κάπου μόνιμα. Η λύση που θα σου πρότεινα είναι να το πας εκεί με μία πλατφόρμα (γερανό).
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Παρ 2 Δεκ 2011 - 21:11

Νίκο οι περισσότερες εμπορίες τροχόσπιτων μπορούν να στο παραδώσουν σε όποιο camping τους πεις .
Καλώς όρισες στο forum .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Γιώργος Την / Το Παρ 2 Δεκ 2011 - 21:52

Nίκο να σε καλωσορίσω κι' εγώ . . . . Χαίρομαι που σε βλέπω στο forum μας . . . . . .

(ελπίζω να είσαι ο "γνωστός" Νίκος και να μην κάνω "καμιά πατάτα")
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η τυπική διαδικασία είναι αυτή που σου εξέθεσε ο Γιώργος, (aigagros), ειδικά αν μετακινείσαι . . . . Tώρα από κει και πέρα οι κίνδυνοι μειώνονται εάν και εφ' όσον είσαι μόνιμος σ' ένα camping . . . . . . Very Happy

Yπάρχει ειδική ενότητα γιά τις "συστάσεις" των μελών μας στις "Διάφορες συζητήσεις" . . . Αν θέλεις γράψε μας εκεί λίγα λόγια γιά σένα . . . . . .

Και πάλις καλώς ήρθες . . . . . . και ότι θέλεις είμαστε, (και είμαι), στην διάθεσή σου Very Happy Very Happy
Γιώργος

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Δευ 5 Δεκ 2011 - 2:18

Νίκο, το τροχόσπιτο ... τυπικά, είναι ένα σπίτι με ρόδες ... άρα κυκλοφορεί ...
... και εφόσον κυκλοφορεί, πρέπει να έχει πινακίδες.
Εάν τώρα, δεν το "κυκλοφορήσεις" ... αλλά θα είναι "στάσιμο" ... "μόνιμο" κλπ, σε κάποιο camping, μπορείς να καταθέσεις την Βεβαίωση έλξης (... ας πούμε άδεια κυκλοφορίας του ...) και να μην πληρώσεις, τα σχετικά τέλη.

ΥΓ : Το τελευταίο, θα προσπαθήσω, να το επιβεβαιώσω ... και θα ενημερώσω.
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Μεταφορά τροχόσπιτου σε Κάμπινγκ

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Τρι 6 Δεκ 2011 - 14:18

Maximos έγραψε:Νίκο, το τροχόσπιτο ... τυπικά, είναι ένα σπίτι με ρόδες ... άρα κυκλοφορεί ...
... και εφόσον κυκλοφορεί, πρέπει να έχει πινακίδες.
Εάν τώρα, δεν το "κυκλοφορήσεις" ... αλλά θα είναι "στάσιμο" ... "μόνιμο" κλπ, σε κάποιο camping, μπορείς να καταθέσεις την Βεβαίωση έλξης (... ας πούμε άδεια κυκλοφορίας του ...) και να μην πληρώσεις, τα σχετικά τέλη.

ΥΓ : Το τελευταίο, θα προσπαθήσω, να το επιβεβαιώσω ... και θα ενημερώσω.

Μάξιμε ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει σε αυτά που μου είπες. Απο ποιά στιγμή και μετά είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας ; Δηλαδή : άν εγώ πάω σε μια επιχείρηση και αγοράσω ένα καινούργιο τροχόσπιτο και μου κόψει απόδειξη αγοράς και στη συνέχεια του ζητήσω να μου το πάει ο ίδιος σε ένα κάμπινγκ να μου το αφήσει χρειάζεται να έχω βγάλει προγενέστερα Βεβαίωση έλξης και να μπλεχτώ με όλα αυτά ;; Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι ρωτάω γιατί οι απορίες ενός Κατατόπισε με σε παρακαλώ γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με αυτή τη διαδικασία. Σε ευχαριστώ πολύ.

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τρι 6 Δεκ 2011 - 14:29

Όχι Νίκο . Αφού θα στο πάει ο έμπορος σε ένα camping δεν χρειάζεται να βγάλεις άδεια έλξης ούτε να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας .
Όταν θα αλλάξεις αυτοκίνητο και αποφασίσεις να μετακινείς το τροχόσπιτο τότε θα πρέπει να βγάλεις άδεια έλξης και να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας .
Αν στο μέλλον δεν θες να μετακινείς το τροχόσπιτο καταθέτεις την άδεια έλξης και δεν θα πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Τρι 6 Δεκ 2011 - 14:42

Γιωργάκος έγραψε:Όχι Νίκο . Αφού θα στο πάει ο έμπορος σε ένα camping δεν χρειάζεται να βγάλεις άδεια έλξης ούτε να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας .
Όταν θα αλλάξεις αυτοκίνητο και αποφασίσεις να μετακινείς το τροχόσπιτο τότε θα πρέπει να βγάλεις άδεια έλξης και να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας .
Αν στο μέλλον δεν θες να μετακινείς το τροχόσπιτο καταθέτεις την άδεια έλξης και δεν θα πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας .

Α πολύ καλά τότε. Άρα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Δηλαδή άν κατάλαβα καλά με λίγα λόγια , με το που σου εγκρίνουν τα χαρτιά και σου χορηγήσουν την άδεια έλξης από εκείνη την στιγμή θα πρέπει να πληρώνεις τα τέλη , και πιθανότατα να κάνεις και ασφάλεια για το τροχόσπιτο σου(δεν ξέρω αν επιβάλλεται η' άν αρκεί η ασφάλεια του αυτοκινήτου που θα το ''σέρνει'') . Μπλέκεσαι κατά κάποιο τρόπο με την γραφειοκρατία δηλαδή για να αρχίσεις να πληρώνεις τέλη. Έχω ακούσει όμως πώς αν θελήσει κάποιος κάποια στιγμή να το μετακινήσει έστω για μία (1) φορά ο ίδιος παραδείγματος χάρη με το αυτοκίνητο του απο ένα κάμπινγκ σε ένα άλλο δέν είναι υποχρεωμένος να μπεί σε όλη αυτή τη διαδικασία. (Μου φαίνεται πώς απο το υπουργείο του χορηγούν ένα χαρτί σαν βεβαίωση πώς θα το μετακινήσει για μία φορά σε κάποιο σταθερό μέρος). Ή κάπως έτσι , δεν την ξέρω την διαδικασία πολύ καλά. Λέω αυτά πο έχω ακούσει και γώ Smile Smile

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Τρι 6 Δεκ 2011 - 14:49

Τα τέλη κυκλοφορίας Νίκο καθώς και η ασφάλιση του τροχοσπίτου γίνονται ΜΟΝΟ εάν το βγάλεις στο δρόμο και το κυκλοφορείς. Σημείωμα ρυμούλκησης μπορείς να βγάλεις από την πρώτη στιγμή. Στη δική σου περίπτωση όμως δεν ενδείκνυται, αφού με το αυτοκίνητο που έχεις τώρα δεν θα το τραβήξεις, επομένως δεν βγάζεις ούτε άδεια ρυμούλκησης, στο πάει ο αντιπρόσωπος εκεί που θες και έληξε η ιστορία. Όταν με το καλό θελήσεις να το κυκλοφορήσεις, τότε θα παίξεις με τα χαρτιά. Η ασφάλιση είναι υποχρεωτική και από όσο έχω ψάξει (κάποιος μπορεί να έχει βρει κάτι καλύτερο) αφορά στην κυκλοφορία του τροχόισπιτου, είναι προέκταση της ασφάλισης του οχήματος - ρυμουλκού και καλύπτει μόνο την αστική ευθύνη. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι καλύτερο επ' αυτού ας το δημοσιεύσει.
Aigagros

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Τρι 6 Δεκ 2011 - 15:37

Aigagros έγραψε:Τα τέλη κυκλοφορίας Νίκο καθώς και η ασφάλιση του τροχοσπίτου γίνονται ΜΟΝΟ εάν το βγάλεις στο δρόμο και το κυκλοφορείς. Σημείωμα ρυμούλκησης μπορείς να βγάλεις από την πρώτη στιγμή. Στη δική σου περίπτωση όμως δεν ενδείκνυται, αφού με το αυτοκίνητο που έχεις τώρα δεν θα το τραβήξεις, επομένως δεν βγάζεις ούτε άδεια ρυμούλκησης, στο πάει ο αντιπρόσωπος εκεί που θες και έληξε η ιστορία. Όταν με το καλό θελήσεις να το κυκλοφορήσεις, τότε θα παίξεις με τα χαρτιά. Η ασφάλιση είναι υποχρεωτική και από όσο έχω ψάξει (κάποιος μπορεί να έχει βρει κάτι καλύτερο) αφορά στην κυκλοφορία του τροχόισπιτου, είναι προέκταση της ασφάλισης του οχήματος - ρυμουλκού και καλύπτει μόνο την αστική ευθύνη. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι καλύτερο επ' αυτού ας το δημοσιεύσει.

Ά μάλιστα κατάλαβα Γιώργο. Απλά ξέρεις και εγώ ρωτάω για να μάθω. Γιατί αύριο μεθαύριο που θα θέλω να το κινήσω πρέπει να γνωρίζω την διαδικασία όλη. Φερ ειπείν δέν ξέρω πώς σου χορηγούν πινακίδες και από που , και άν φυσικά τα νούμερα των πινακίδων που σου δίνουν είναι τα ίδια με του αυτοκινήτου που έλκει το τροχόσπιτο . Με λίγα λόγια θα ήθελα κάποια στιγμή να μου γράψετε αναλυτικά για να καταλάβω πώς ακριβώς θα πρέπει να κινηθώ αφού αποφασίσω να το μετακινήσω , με τα γραφειοκρατικά. Δηλαδή : πρώτον πρέπει να πάς στο υπουργείο να ζητήσεις αυτο.... ,,, δεύτερον πρέπει να κάνεις αυτό...... Ελπίζω να με καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω Very Happy Very Happy και να μή σε ζαλίζω. χαχαχαχα !!!!

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Τρι 6 Δεκ 2011 - 19:02

Όχι Νίκο, δεν ζαλίζεις κανέναν εδώ μέσα, αν ζαλιζόμασταν δεν θα γραφόμασταν στο φόρουμ rabbit!!

Οι πινακίδες έχουν τον ίδιο αριθμό με αυτόν του αυτοκινήτου σου, δεν στις χορηγεί η Διεύθυνση (ενώ θα έπρεπε), αλλά τις χτυπάς σε μαγαζάκια που βρίσκονται κοντά σε μεγάλες Διευθύνσεις Τροχαίας. Κοντά στην πλατεία Καραϊσκάκη πχ είναι ένας που τις χτυπάει και παίρνει 5 € φθηνότερα από άλλους που είναι πιο κοντά στην Τροχαία της Αγ.Κωνσταντίνου, εγώ δεν το ήξερα και πήγα στο δεύτερο...
Aigagros

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Τρι 6 Δεκ 2011 - 19:19

Aigagros έγραψε:Όχι Νίκο, δεν ζαλίζεις κανέναν εδώ μέσα, αν ζαλιζόμασταν δεν θα γραφόμασταν στο φόρουμ rabbit!!

Οι πινακίδες έχουν τον ίδιο αριθμό με αυτόν του αυτοκινήτου σου, δεν στις χορηγεί η Διεύθυνση (ενώ θα έπρεπε), αλλά τις χτυπάς σε μαγαζάκια που βρίσκονται κοντά σε μεγάλες Διευθύνσεις Τροχαίας. Κοντά στην πλατεία Καραϊσκάκη πχ είναι ένας που τις χτυπάει και παίρνει 5 € φθηνότερα από άλλους που είναι πιο κοντά στην Τροχαία της Αγ.Κωνσταντίνου, εγώ δεν το ήξερα και πήγα στο δεύτερο...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Γιώργο. Μου έλυσες όλες τις απορίες. Είσαι κατατοπιστικότατος. Να είσαι καλά !!!! santa santa

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Τρι 6 Δεκ 2011 - 19:21

Δεν σου έλυσα σχεδόν τίποτα. Οι απορίες σου θα αρχίσουν από τη στιγμή που με το καλό θα το πάρεις!Shocked What a Face
Aigagros

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τρι 6 Δεκ 2011 - 19:28

Νίκο, ελπίζω να κατάλαβες, από όσα έχεις διαβάσει μέχρι στιγμής ... ότι δεν ζαλιζόμαστε ... και μάλιστα τόσο εύκολα ... Very Happy
Απλά, αν δεν το γνωρίζουμε, θα σου απαντήσουμε ότι ... "θα το κοιτάξουμε και θα σου απαντήσουμε" ... έτσι απλά ... !
Συνεπώς, κάθε απορία σου ευπρόσδεκτη ... αρκεί να μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις ... Razz

Μη ξεχνάς, ότι όλο και κάποιος άλλος, θα έχει τα ίδια ερωτήματα, με 'σένα ... και ίσως έτσι τον βοηθάς, με τον τρόπο σου ...
... ανοίγοντας, αντίστοιχα θέματα ...
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Παρ 14 Σεπ 2018 - 19:16

υπαρχει καποια λυση για να παμε τροχοσπιτο χωρις αδεια ελξης σε καμπινγκ

think think think think think think think
ladakias

Δημοσίευση από caminador Την / Το Παρ 14 Σεπ 2018 - 21:11

Νομίζω ότι τη λύση την αναφέρει ο "Αίγαγρος" στην αρχή της ανάρτησης.
caminador

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Σαβ 15 Σεπ 2018 - 6:48

Αν δεν εχεις καποια επαφη με εμπορο τροχοσπιτων που λογω επαγγελματος εχει την καταλληλη αδεια να ρυμουλκει, αλλος τροπος περαν της πλατφορμας δεν υπαρχει.
Batfalcon

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Κυρ 16 Σεπ 2018 - 16:27

ladakias έγραψε:υπαρχει καποια λυση για να παμε τροχοσπιτο χωρις αδεια ελξης σε καμπινγκ

think think think think think think think
μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα την ερωτηση .

υπαρχει καποιος που μπορει να παει απο θεσ/κη -αθηνα ενα τροχοσπιτο   χωρις αδεια ελξης ενα  σε λογικη τιμη
ladakias

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Κυρ 16 Σεπ 2018 - 17:36

Τάκη πάρε τηλ. το Ζαμπέτα ή

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Γιωργάκος

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Κυρ 16 Σεπ 2018 - 19:43

Γιωργάκος έγραψε:
Τάκη πάρε τηλ. το Ζαμπέτα  ή

γιωργο πηρα τηλ/νο και οι τιμες ειναι καπου στ 1000 ευρω
ladakias

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης