www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

+12
Georgedim
pilot
Athanatos
lander474
caminador
Γιωργάκος
Patrinos
gsalonica
antreas hobby
vzol48
Aigagros
micand
16 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από micand Τετ 28 Φεβ 2018 - 11:18

pilot έγραψε:Καλώς τον Μιχάλη μετά από καιρό...
Αν και πιάνουν τα χέρια μου και κάνω πολλά, σήμερα ένοιωσα... χαζός  jocolor ή κάτι δεν κατάλαβα... για τους ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες οκ, αλλά γιατί να χρειάζεται αυτό αν έχεις Boiler υγραερίου? Εγώ π.χ. στους Δελφούς το άναβα 15' το πρωί μετά το έσβηνα και είχα όλη τη μέρα ζεστό νερό! Πόσο μάλλον αν ανάψω και θέρμανση! Από την άλλη αυτό που συνήθως λες οτι τα τροχόσπιτα έχουν μονή σωλήνα (???)
Δεν έχουν όλα τα τροχόσπιτα στις βρύσες ζεστό - κρύο? 
Και τέλος αυτή η πατέντα έχεις πάντα ζεστό νερό... αν θες κρύο?

Καλημέρα φίλε μου ! Ναι μετά απο καιρό γιατι βλέπεις οι υποχρεωσεις και οι δουλειες ειναι πολλές ...αστα...!

Προφανώς κατι δε κατάλαβες ή δε το διάβασες καλα (πιθανότερο αυτο)! Πάμε ενα - ενα.
1. Σιγουρα δεν αναφέρομαι για όσους εχουν boiler υγραερίου. Δε γραφω κατι τέτοιο κάπου. Οχι οτι δεν θα μπορούσαν να το φτιαξουν και εκεινοι.

2. Δεν λέω οτι συνηθως εχουν μονη σωληνα αλλα λεω : Πολλοί από εμάς το δίκτυο του νερού στο τροχόσπιτο μας είναι ενός σωλήνα με αποτέλεσμα η χρήση κάποιου θερμοσίφωνα να είναι μπελάς   Εμενα για παράδειγμα του 1997 δεν εχει. Για εμας λοιπον τους "φτωχούς" σε εισαγωγικα  Very Happy παντα ειναι και μπελας και εχει εξοδα να το μετατρέψω σε δυο σωλήνων. Οσοι έχουν 2 σωλήνες τα πιο καινούργια θα πάνε σε λύση του θερμοσύφωνα υγραερίου ή ηλεκτρικου. 

3. Πες μου σε ποιες περιπτώσεις να θέλει καποιος κρυο νερο (παγωμενο συνήθως που ειναι); Μπάνιο-ντουζ το συνήθως κανουμε με 38 βαθμους, πρόσωπο κτλ παλι επιθυμητο ειναι, στη κουζίνα πλυσιμο λαντζα κτλ σούπερ ειναι. Θέλω να πω οτι ολα γίνονται με το ζεστο δεν γίνονται το κρυο όπως να πλύνεις ενα παιδι.

ΥΓ: Γενικά ασχολούμαι με θέματα ενέργειας και απόδοσης. Το σκεπτικο γενικά για να θεωρείς κάτι ενεργειακο είναι οτι δεν θα πρέπει να πηγαίνει χαμένο μέρος της ενέργειας αυτής (π.χ. ενεργειακο τζάκι vs συμβατικο) και θα πρέπει το αποτέλεσμα της ενέργειας να το συγκρατεις οσο περισσότερο γίνεται χωρις απώλειες (πχ. μόνωση). Ανέξοδα λοιπόν, εκμεταλεύομαι την ενέργεια της σόμπας με την κυκλοφορια του νερού 5watt μονο !!
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από lander474 Τετ 28 Φεβ 2018 - 16:15

Μιχάλη μια ερώτηση η διαδρομή από τη δεξαμενή μέχρι τη σόμπα είναι μεγάλη?????????
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από micand Τετ 28 Φεβ 2018 - 16:53

lander474 έγραψε:Μιχάλη μια ερώτηση η διαδρομή από τη δεξαμενή μέχρι τη σόμπα είναι μεγάλη?????????

Οχι δεν ειναι μεγάλη. Εμενα αναμεσα στη σόμπα και τη δεξαμενη ειναι το κουζινακι (εστίες ψυγειο νυπτήρα ξερεις). Περίπου ο σωλήνας είναι 1,5 μέτρο θα ελεγα. (μαζι με τις καμπύλες που του εχω δωσει του σωλήνα για να περαστει ωραια.). Του εχω περασει και απο εξω μονωτικο οπως βλεπεις σε καποια φωτο ώστε να μειωσω τις απώλειες, σαν και αυτο που βάζουν στα κλιματιστικά.

Το σκέφτεσαι να το κάνεις ; Εαν ναι να σου στείλω PM που βρήκα τα πράγματα .
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από lander474 Τετ 28 Φεβ 2018 - 16:59

Είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον  αν κι έχω θερμοσίφωνα και ζεστό νερό αλλά αυτό σου δίνει κι άλλη αυτονομία
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 28 Φεβ 2018 - 19:43

Μιχάλη, άξιος  cheers . Πολύ ωραία ιδέα και πολύ καλή η περιγραφή της.


Έξυπνη και πρακτική αξιοποίηση της παραγόμενης θερμότητος από την σόμπα. Όταν υπάρχει θέληση, γνώσεις και μεράκι ....τα πάντα μπορούν να προσαρμοστούν στα "μέτρα" μας.


Και πάλι μπράβο, ....καλή συνέχεια στις "ιδιοκατασκευές"  Very Happy .
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από micand Παρ 2 Μαρ 2018 - 13:44

Georgedim έγραψε:Μιχάλη, άξιος  cheers . Πολύ ωραία ιδέα και πολύ καλή η περιγραφή της.


Έξυπνη και πρακτική αξιοποίηση της παραγόμενης θερμότητος από την σόμπα. Όταν υπάρχει θέληση, γνώσεις και μεράκι ....τα πάντα μπορούν να προσαρμοστούν στα "μέτρα" μας.


Και πάλι μπράβο, ....καλή συνέχεια στις "ιδιοκατασκευές"  Very Happy .

Σε ευχαριστώ πολύ !!!
Ότι μπορούμε κάνουμε !!
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 9 Μαρ 2018 - 14:51

Πολυ καλη ιδεα και υλοποιηση! Εγω παλι ειχα αμλη σκεψη κανει.
Να παρω μια αντισταση ( δεν θυμαμαι τωρα ισχυ) και να την εμβαπτισω στην δεξαμενη του νερου. Υπαρχουν τετοιες εκει που πωλουν ενυδρεια. Ειναι εβαπτιζομενες και ουσιαστικα το μονο που θα χρειαζοταν ηταν να βαζω την γεννητρια μπρος. 
Η δικη σου ιδεα ειναι σαφως καλυτερη.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από micand Παρ 16 Μαρ 2018 - 13:14

Batfalcon έγραψε:Πολυ καλη ιδεα και υλοποιηση! Εγω παλι ειχα αμλη σκεψη κανει.
Να παρω μια αντισταση ( δεν θυμαμαι τωρα ισχυ) και να την εμβαπτισω στην δεξαμενη του νερου. Υπαρχουν τετοιες εκει που πωλουν ενυδρεια. Ειναι εβαπτιζομενες και ουσιαστικα το μονο που θα χρειαζοταν ηταν να βαζω την γεννητρια μπρος. 
Η δικη σου ιδεα ειναι σαφως καλυτερη.
Καλημέρα σας και σας ευχαριστω !!!
Και αυτο που λέτε εσεις σκεφτομαι να κάνω γιατι εξυπηρετεί !! Να σας πω, πε[ιτε οτι είστε σε ενα camping που δεν θελετε να ανάψετε την σομπα αλλα θέλετε το νερο στη δεξαμενη να ειναι ζεστο και οχι κρυο. Οποτε με την ηλεκτρική αντίσταση 220v καιμε χαμηλα watt κοντα στα 500-1000 watt θα το ζεστανεις μια χαρα. Υπάρχουν αντιστάσεις που λέγονται "πουρο" και τις βουτας με στο δοχειο (αυτο που λέτε) αλλά μπορεις και να κάνεις χρήση μια αντίσταση βιδωτη (σαν ρακορ) αφου τριπισεις την δεξαμενή με λαστιχα μπρος πισω με παξιμάδι. Την λειτουργία της την ρυθμίζεις πάλι με θερμοστάστη - ρελε. Στη περιπτωση μου με τον ιδιο θερμοστάτη αλλα θα χρειαστω προσθήκη ρελέ (για την αντίσταση) και ενα μεταγωγικο διακόπτη για την επιλογη του κυκλοφοριτή (αυτο που εχω φτιαξει) ή της αντιστασης 220v (αυτο που λέτε)

Θεώρω ενα σύστημα είναι ωραίο να λειτουργεί με πολλους τρόπους (υβριδικό), οπως το ψυγειο στο τροχοσπιτο, οπως ο θερμοσυφονας στο σπίτι (220v, ηλιακος, boiler μεσω καλοριφερ) έτσι είσαι πιο σίγουρος και άνετος για κάθε περίπτωση ή ακομα και βλάβης (δεν χαλάνε ολα μαζι).
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από packman Παρ 16 Μαρ 2018 - 17:49

Αυτο ακριβως εχω κανει εγω οπως το λες εδω και τρια χρονια περιπου με μια αντισταση 500W για να την σηκωνει σε ολα τα camping σε μια δεξαμενη 70 λιτρων και εχω λυσει το προβλημα του ζεστου νερου.Αρχικα ειχα βαλει μια 1000αρα αλλα δεν την σηκωνε σε ολα  τα camping.Εξυπακουεται οτι οταν γινεται η χρηση του ζεστου νερου κλεινω τον κεντρικο διακοπτη για παν ενδεχομενο.
packman
packman


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από τριανταφυλλος Σαβ 17 Μαρ 2018 - 22:09

Παρα πολυ πατεντα κ συντομα θα την αντιγραψω. Που θα βρω κυκλοφορητη 12 v; Θα μπορουσα ισως να βαλω μια μικρη αντλια να μου κυκλωνει το νερο στο παγουρι; Όσο για τα ποδαρακια ισως ξεμπερδευες με ενα επαναφορτιζομενο τρυπανι.
τριανταφυλλος
τριανταφυλλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από micand Σαβ 17 Μαρ 2018 - 22:55

τριανταφυλλος έγραψε:Παρα πολυ πατεντα κ συντομα θα την αντιγραψω. Που θα βρω κυκλοφορητη 12 v; Θα μπορουσα ισως να βαλω μια μικρη αντλια να μου κυκλωνει το νερο στο παγουρι; Όσο για τα ποδαρακια ισως ξεμπερδευες με ενα επαναφορτιζομενο τρυπανι.

Καλησπέρα φίλε μου!
Σου δίνω το λινό από το μαγαζί που πήρα τον μικροσκοπικό και οικονομικό κυκλοφορούν

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Καταναλωνει μόνο 5watt και σε μήκος 15 μέτρα σωληνάκι 1/4 το κυκλοφορει κανονικά.

Τώρα με το επαναφορτιζόμενο δράπανο το κάνω Smile
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από lander474 Δευ 21 Μάης 2018 - 0:39

micand έγραψε:
lander474 έγραψε:Μιχάλη μια ερώτηση η διαδρομή από τη δεξαμενή μέχρι τη σόμπα είναι μεγάλη?????????

Οχι δεν ειναι μεγάλη. Εμενα αναμεσα στη σόμπα και τη δεξαμενη ειναι το κουζινακι (εστίες ψυγειο νυπτήρα ξερεις). Περίπου ο σωλήνας είναι 1,5 μέτρο θα ελεγα. (μαζι με τις καμπύλες που του εχω δωσει του σωλήνα για να περαστει ωραια.). Του εχω περασει και απο εξω μονωτικο οπως βλεπεις σε καποια φωτο ώστε να μειωσω τις απώλειες, σαν και αυτο που βάζουν στα κλιματιστικά.

Το σκέφτεσαι να το κάνεις ; Εαν ναι να σου στείλω PM που βρήκα τα πράγματα
Τελικά και κάποιος άλλος ακολούθησε το ποαράδειγμα σου μόνο που καλοκαίριασε και δε μπορώ να ανάψω τη σόμπα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και στο τέλος για να το γιορτάσουμε κάναμε κι αυτό


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από micand Δευ 21 Μάης 2018 - 10:35

Μπράβο Τασο!!! Όπως το βλέπω τώρα, στη ψησταριά έπρεπε να βάλεις τη χαλκοσωλήνα!!! Very Happy
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από vzol48 Δευ 21 Μάης 2018 - 12:36

Δεν χανει ευκαιρία να....γιορταζει αυτο το παιδι.... Very Happy
Ωραιος Τασο.....
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από gsalonica Δευ 21 Μάης 2018 - 19:32

Μπράβο ωραία κατασκευή. Καμιά πατέντα για κρύα μπύρα έχουμε? γιατί καλοκαιριάτικα το κοτόπουλο δεν τρώγεται σκέτο.
yes
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 21 Μάης 2018 - 20:43

Τασούλη, δεν κρατιέσαι ...μπράβο βρε φίλε !!!  cheers cheers cheers


Ότι χρήσιμο και πρωτότυπο το υιοθετείς και το εφαρμόζεις. Εξάλλου τώρα με τον "τζούνιορ", το ζεστό νερό είναι διπλά απαραίτητο.  Very Happy Very Happy Very Happy
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από Batfalcon Δευ 1 Οκτ 2018 - 19:33

Ετοιμαζομαι να εφαρμοσω κι εγω τα διδαγματα του συναδελφου και εχω κολλησει στο Α.
Η προσοψη της σομπας ειναι στο επανω μερος κουμπωτη και στο κατω μερος, "καθεται" σε δυο αντιστοιχες υποδοχες που εχει το σασι της.
Δεν βρισκω τροπο να αφιαρεσω τα χειριστηρια της ομως απο την προσοψη γαι να ξεκινησω!
Συγκεκριμενα:
Πως βγαινει το ρυθμιστικο της θερμοκρασιας.
Πως βγαινει το κουμπι του πιεζοηλεκτρικου.
Πως βγαινει ο διακοπτης του ανεμιστηρα.

Καθε βοηθεια δεκτη!
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από Γιωργάκος Δευ 1 Οκτ 2018 - 20:14


Αν έχεις αυτή δες [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από Batfalcon Δευ 1 Οκτ 2018 - 20:26

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Το μοντελο δεν το θυμαμαι. Η οψη της ειναι αυτη.

Στα λινκ που μου εδωσες δεν νομιζω πως αναφερεται.
Ευχαριστω παντως.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project ! - Σελίδα 2 Empty Απ: Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !

Δημοσίευση από Batfalcon Δευ 1 Οκτ 2018 - 20:36

Το μοντελο ΜΑΛΛΟΝ ειναι το 3002.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης