www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα Πελλοπονησος

+7
traveller
Masterless
Maximos
Aggeliki
Γιώργος
Aigagros
lander474
11 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα  Πελλοπονησος  Empty Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα Πελλοπονησος

Δημοσίευση από lander474 Δευ 28 Νοε 2011 - 0:01

Σήμερα πήγα με την κοπέλα μου για φαγητό στη Παρνηθα και φυσικά καταλήξαμε στη γνωστή ταβέρνα του Αλέξη (almak) ειλικρινά κάθε φορά που πηγαίνω σε αυτό το μέρος πάντα θέλω να πηγαίνω και περισσότερο γιατi εκτός το οτι τα εδέσματα εκει μέσα είναι πεντανόστιμα νιώθω κι εγω και η κοπέλα μου μετά από κουβέντα που κάναμε φεύγοντας οτι είναι ένας πολύ φιλόξενος και όμορφος χώρος με πολύ άψογο service ώστε να απολαύσει κάποιος ένα κυριακάτικο μεσημέρι . Ο Αλέξης αν και είχε σίγουρα τη δουλειά του κι έτρεχε ήταν ένας άψογος οικοδεσπότης που ήρθε έκατσε λίγο μαζί μας και μιλήσαμε και τον ευχαριστώ πάρα πολύ . Ειλικρινά ανυπομονώ να ξαναπάω πάλι σε αυτν τον ζεστο και φιλόξενο χώρο και πολύ σύντομα . ¨Οποτε το αμάξι πηγαίνει Πάρνηθα πάντα θα σταματάει για φαγητό στη Πελλοπόνησο
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα  Πελλοπονησος  Empty Απ: Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα Πελλοπονησος

Δημοσίευση από Aigagros Δευ 28 Νοε 2011 - 0:11

+1
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα  Πελλοπονησος  Empty Απ: Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα Πελλοπονησος

Δημοσίευση από Γιώργος Δευ 28 Νοε 2011 - 10:22

Χωρίς την παραμικρή πρόθεση Rolling Eyes διαφήμισης του μαγαζιού του Αλέξη, οφείλω να ομολογήσω ότι τόσο ο χώρος όσο και τα φαγητά του είναι "άπαιχτα" . . . Τα έχω πει πολλές φορές και θα τα ξαναλέω, γιατί πραγματικά τέτοια μαγαζιά δύσκολα βρίσκονται . . . . Να έχει καλές δουλειές το φιλαράκι μας . . . . να είναι γερός . . . . . και να χαίρεται την οικογένειά του . . . . . Very Happy



. . . σαν πολύ Rolling Eyes δεν εξαφανίσκες ; . . . . . . . μου, (μας), λείπεις . . . . . Neutral
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα  Πελλοπονησος  Empty Απ: Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα Πελλοπονησος

Δημοσίευση από Aggeliki Δευ 28 Νοε 2011 - 12:31

Η επίσκεψη στον Αλέξη - στην ταβέρνα του- είναι και στο δικό μας πρόγραμμα...πιστεύω ότι με την πρώτη ευκαιρία που θα κατεβούμε Αθήνα θα τον επισκεφτούμε....

Αλέξη την προσεχή διετίαLaughing πιστεύω ν ανταμώσουμε και πάλι ....!

Aggeliki


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα  Πελλοπονησος  Empty Απ: Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα Πελλοπονησος

Δημοσίευση από Maximos Τρι 29 Νοε 2011 - 1:09

Δε νομίζω, ότι υπάρχει θέμα διαφήμισης του Αλέξη.
Άλλωστε, όλα όσα αναφέρει ο Τάσος, δεν είναι μόνο προσωπική του άποψη ...
... ταυτίζονται και με τις απόψεις, όλων όσων έχουμε βρεθεί, στον φιλόξενο χώρο του.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα  Πελλοπονησος  Empty Απ: Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα Πελλοπονησος

Δημοσίευση από Masterless Τρι 29 Νοε 2011 - 6:49

Με κάλυψαν οι προλαλήσαντες, για το Άψογο της Πελλοπονήσου...........
Τον Αλέξη τον αισθάνομαι δικό μου άτομο, μην αδικήσω όμως
και την σύζυγό του που Λάμπει δίπλα του.................
Όποτε Κατεβαίνω, θα κάνω Ευχάριστο Πέρασμα, το Μαγαζί του..........
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα  Πελλοπονησος  Empty Απ: Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα Πελλοπονησος

Δημοσίευση από traveller Τρι 29 Νοε 2011 - 7:27

Masterless έγραψε:
Τον Αλέξη τον αισθάνομαι δικό μου άτομο, μην αδικήσω όμως
και την σύζυγό του που Λάμπει δίπλα του.................

Αυτη η κουβεντα σου Νικο ειναι ολη η απαντηση.
.
Επισκεπτομαι κι'εγω κατα διαστηματα τον Αλεξη μας , αλλα και ο γυιος μου με την κοπελα του απ'οσα γνωριζω ειναι τακτικωτατος θαμωνας του ..

Μπραβο Αλεξη ετσι συνεχισε να ΜΑΣ περιποιεισαι , κι'εμεις απο εδω θα λεμε τα καλυτερα λογια για σ'ενα !!!!


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα  Πελλοπονησος  Empty Απ: Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα Πελλοπονησος

Δημοσίευση από Patrinos Τρι 29 Νοε 2011 - 8:44

Και εγώ το έχω πρόγραμμα, για την επόμενη φορά που θα είμαι Αθήνα. Very Happy
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα  Πελλοπονησος  Empty Απ: Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα Πελλοπονησος

Δημοσίευση από Γιώργος Τρι 29 Νοε 2011 - 12:06



Απόσπασμα από παλιά δημοσίευση σχετικά με την ταβέρνα "Πελοπόννησος" . . . τότε που υπέφερα τα πάνδεινα εξ αιτίας ενός Καταυλακιώτη Mad . . . . .



Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ almak

To GPS με οδήγησε καλά και εύκολα στην περιοχή Αχαρνών, Μενιδίου, Θρακομακεδόνων. Είχε προηγηθεί νηστεία για ένα εικοσιτετράωρο. Rolling Eyes Στον almak πήγαινα . . . . τον είχα γνωρίσει πριν ακόμα τον γνωρίσω . . . . . Είχαν μιλήσει γι’ αυτόν τα διάφορα εδέσματα που φιλόξενα έστελνε στις διάφορες συγκεντρώσεις ή συνευρέσεις της παρέας και τα οποία είχαν περίοπτη θέση στις προτιμήσεις του στομαχιού μου. Rolling Eyes

Mετά τον γνώρισα κι’ από κοντά στο φαγοπωλείο που διατηρεί . . . . (χασαπο)ταβέρνα ! ! ! . . . Πολυτελέστατη και χλιδάτη . . . . από τις πολύ καλές που έχω συναντήσει στην γευσιγνωστική πορεία της ζωής μου με νοστιμιές που σε απογειώνουν . . . . . Καλό παιδί Rolling Eyes . . . . ξύπνιος Rolling Eyes . . . . και ντόμπρος Rolling Eyes . . . Από τα άτομα που εκτιμώ ιδιαίτερα στο forum . . . Mε υποδέχτηκε γελαστός :

- Πως απ' τα μέρια μας Γιώργο ;
- Τίποτα Αλέξημ . . . . περαστικός είμαι και είπα να πω μια καλημέρα,
(ενώ μέσα μου έσκαζα . . . δεν θα με ταϊσει ; ), . . . πως πάν τα κόζα ;
- Μια χαρά . . . . πρίμα όλα . . . . Φαγάκι ; κανένα χοληστεροειδές ;
- Οχι βρε αδελφέ,
(η κοιλιά μου γουργούριζε) , . . . . τίποτα . . . . λίγο αρνάκι . . . λίγο κοκορετσάκι . . . κανένα κεμπάπ . . . έτσι . . . για τον μεζέ . . . . .
- Εχω και ελάφι Βουργουνδίας affraid . . . . φασιανό Βοημίας affraid . . . . κάπρο Βαυαρίας affraid . . . . . . αρνάκι Νορμανδίας affraid . . . . τάρανδο Βορείου Ακρωτηρίου affraid . . . . . μοσχαράκι Αλπεων affraid . . . . αίγαγρο Κορσικής affraid . . . . φραγγόκοτα Ανδαλουσίας affraid . . . . . και μπεκάτσα Σαρδηνίας affraid ! ! ! . . . . Τι τραβάει η ψυχή σου ;



Ξεσχίστηκα στο φαϊ ! ! ! . . . . bounce To καλό όμως είναι ότι έχει μεταφέρει αυτή την εμπειρία και την τεχνογνωσία του και στο forum . . . . . . . Εχει ένα καταπληκτικό τρόπο να σου παρουσιάζει τα πιάτα αυτό το παιδί Rolling Eyes . . . . . Ούτε η Βέφα Αλεξιάδου δεν τα καταφέρνει τόσο καλά στην παρουσίαση ! ! . . . . . Φωτογραφίζει το παλληκάρι μου πρώτα τα υλικά . . . . . . λαδάκι σε κομψό μπουκαλάκι . . . . μακαρόνια επώνυμης μάρκας . . . . το αλατάκι . . . . το πιπεράκι . . . . τα ντοματίνια . . . . ο δυόσμος . . . . το κρεμμυδάκι ψιλοκομμένο . . . . οι κύβοι knorr . . . . . όλα φωτογραφημένα με τάξη και επιμέλεια . . . . Very Happy

Μετά φωτογραφίζει την κατσαρόλα την ώρα που κοχλάζει το νερό με τα μακαρόνια μέσα στην χλιδάτη κουζίνα του τροχόσπιτου που θυμίζει κουζίνα πεντάστερου ξενοδοχείου Shocked . . . . Μετά φωτογραφίζει εκείνη την πανδαισία των χρωμάτων της σάλτσας . . . . Και στο τέλος σου παρουσιάζει ΤΟ ΠΙΑΤΟ affraid . . . . Ενα ΠΙΑΤΟ κάτσε καλά ! ! ! ! . . . . . Μια υπέροχη αφράτη, φουσκωτή και αλτέντε μακαρονάδα με μια υπέροχη σάλτσα από πάνω και δίπλα, (άκουσον-άκουσον ο αθεόφοβος), φωτογραφίζει και το κρυστάλλινο μπωλ costa boda με την τριμμένη παρμεζάνα. Shocked Και όλα αυτά τοποθετημένα σε ένα τραπέζι, με ένα υπέροχο τραπεζομάντηλο, πάνω στο οποίο τοποθετεί και το σχετικό κομψό βαζάκι με το φρέσκο κατακόκκινο τριαντάφυλλο, και ένα επίσης κομψό μπουκάλι με ακριβό φίνο κρασί ! ! ! . . . . .

Είναι καλός . . . είναι πρώτος . . . . . κατέχει πολύ καλά to “know how” ο μπαγάσας . . . . . πώς να το κάνομε ! ! ! . . . . . Very Happy Very Happy
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα  Πελλοπονησος  Empty Απ: Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα Πελλοπονησος

Δημοσίευση από mitsaras Τρι 29 Νοε 2011 - 22:16

Ρε παιδια με το συμπαθειο......διαβαζα αυτο το ποστ και θυμηθηκα κατι.............αυτος ο Αλεξης ....μηπως λεω μηπως ηταν καποτε....κομμωτης? γιατι κατι μου λεει οτι γνωριζομαστε.....αυτη η ταβερνα κατι μου λεει.......
mitsaras
mitsaras


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα  Πελλοπονησος  Empty Απ: Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα Πελλοπονησος

Δημοσίευση από mitsaras Πεμ 1 Δεκ 2011 - 11:35

Λοιπον μιλησαμε με πμ,.......ενα εχω να πω ...ο Αλεξης ειναι χρυσο παιδι,τον γνωριζω απ το 1988 . Επειδη θα ανεβω Αθηνα αυριο του ειπα οτι θα περασω να τον δω.

τελικα ο κοσμος ειναι πολυ μικρος.........
mitsaras
mitsaras


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα  Πελλοπονησος  Empty Απ: Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα Πελλοπονησος

Δημοσίευση από athanase Πεμ 1 Δεκ 2011 - 11:57

Γιώργος έγραψε:

Απόσπασμα από παλιά δημοσίευση σχετικά με την ταβέρνα "Πελοπόννησος" . . . τότε που υπέφερα τα πάνδεινα εξ αιτίας ενός Καταυλακιώτη Mad . . . . .




Είναι καλός . . . είναι πρώτος . . . . . κατέχει πολύ καλά to “know how” ο μπαγάσας . . . . . πώς να το κάνομε ! ! ! . . . . . Very Happy Very Happy

Φίλε μου Γιώργο, ειλικρινά και άλλα τόσα καλά λόγια να έλεγες για τον Αλέξη θα ήταν πραγματικά το ελάχιστο...για να σκιαγραφήσεις αυτό το παιδί.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα  Πελλοπονησος  Empty Απ: Ενα κυριακάτικο μεσημέρι στη ταβέρνα Πελλοπονησος

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 1 Δεκ 2011 - 11:59

mitsaras έγραψε:Λοιπον μιλησαμε με πμ,.......ενα εχω να πω ...ο Αλεξης ειναι χρυσο παιδι,τον γνωριζω απ το 1988 . Επειδη θα ανεβω Αθηνα αυριο του ειπα οτι θα περασω να τον δω.

τελικα ο κοσμος ειναι πολυ μικρος.........

Μητσάρα έτσι είναι καλύτερα είπαμε αλώστε μόνο ο ίδιος .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης