www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

+29
traveller
atrapos
vzol48
gsalonica
trap42
lander474
Patrinos
antonis Z
sudwind
PARIS 223
Georgedim
antreas hobby
espresso
joskem
athanase
234
Cissy 242
caravanexpert
diamantino
Γιώργος
mitsaras
Athanatos
Νικόλας Μητσόπουλος
Maximos
almak
Masterless
Γιωργάκος
Aigagros
george
33 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από antreas hobby Παρ 6 Απρ 2012 - 18:49

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:Τώρα εγώ, άσχετος μεν αλλά στο ρεζερβουάρ των αυτοκινήτων με GPL πως έχουμε ακριβή ένδειξη; τι διαφορετικό μετράμε εκεί;


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Η δεξαμενή των αυτοκινήτων μετρούν την στάθμη του υγραερίου όταν
είναι σε υγρή μορφή και μέσα στην δεξαμενή
του και όχι πίεση.
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από antreas hobby Παρ 6 Απρ 2012 - 19:54

joskem έγραψε:
Εγώ έχω δύο φτηνές και αξιόπιστες προτάσεις:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αυτό είναι ένα μαγνητάκι σαν αυτό που βάζουμε στο ψυγείο μας, που πάνω του έχει ενσωματωμένους κρυστάλλους, οι οποίοι είναι ευαίσθητοι σε μεταβολές της θερμοκρασίας.
Τοποθετούμε λοιπον το μαγνητάκι αυτό, (διαστάσεων 5cm X 10cm) πάνω στην μπουκάλα μας και ανοίγουμε την θέρμανση ή 1 μάτι της κουζίνας μας για 10 λεπτά. Θα παρατηρήσουμε τότε ότι η κατακόρυφη πράσινη γραμμή θα αλλάξει χρώμα από ένα σημείο της και κάτω. Εκει ακριβώς που αλλάζει ο χρωματισμός της κατακόρυφης γραμμής, είναι και η στάθμη της μπουκάλας μας.
Άν δεν αλλάξει χρώμα η γραμμή, τότε σημαίνει ότι,εκεί που τοποθετήσαμε το μαγνητάκι, σε ΟΛΟ το ύψος των 10 cm της γραμμής του, υπάρχει υγραέριο, οπότε απλά ξανακολάμε το μαγνητάκι λίγο πιό χαμηλά.

Το μαγνητάκι αυτό το χρησιμοποιούν σε όλη την Ευρώπη, πωλείται κατά κόρον στο ebay, το έχω εγώ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Η τιμή του μαζί με τα σταλτικά είναι 8,5 €

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αυτό είναι μία μαγνητική ταινία, κάτι σαν "μεζούρα" χρώματος κίτρινου. Και αυτή αποτελείται από θερμοευαίσθητους κρυστάλλους. Την κολάμε λοιπόν κατακόρυφα στην μπουκάλα μας, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να ανοίξουμε κανένα μάτι, απλά βράζουμε ένα μπρίκι νερό, το χύνουμε πάνω στην μπουκάλα φροντίζοντας να βρέξουμε και την μαγνητική ταινία. η ταινία τότε αλλάζει χρώμα και γίνεται πορτοκαλί.
Περιμένουμε λίγο να παγώσει, οπότε παρατηρούμε ότι, πάνω από τη στάθμη του υγραερίου μας η μπουκάλα παραμένει ζεστή - άρα η ταινία πορτοκαλί - ενώ κάτω από τη στάθμη του υγραερίου μας η μπουκάλα ξαναπαγώνει αμέσως - άρα η ταινία γίνεται κίτρινη -
Εν ολίγοις, εκει που αλλάζει χρώμα η ταινία, είναι και η στάθμη μας.

Η μαγνητική αυτή ταινία, έρχεται από Αμερική, πωλείται κατά
κόρον στο ebay, ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ. Η τιμή της μαζί με τα
σταλτικά είναι 7,5 €

Να τονίσω ότι, και στις δύο προτάσεις, το μαγνητάκι ή η μαγνητική ταινία είναι ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕΝΑ. Δηλ τα φυλάμε σε ένα ντουλάπι, όταν θέλουμε να πάρουμε μέτρηση τα κολάμε στην μπουκάλα μας, τα ξαναφυλάμε κ.ο.κ όσες φορες θέλουμε.

Ελπίζω να βοήθησα, ότι θέλετε είμαι στη διάθεσή σας. Very Happy
Σκέφτομαι, αν υπάρχει ενδιαφέρον, να ανοίξω και ένα topic με θέμα - οδηγό για αγορές ειδών που αφορούν το Hobby μας, στο ebay. Βρίσκεις ότι θες, ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΑ, φτηνά. Το χρησιμοποιώ χρόνια - ουδέν πρόβλημα -
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Καλές ιδέες με μαγνήτες ταινίες, άλλα εγώ έχω μια παλιά ζυγαριά
μπάνιου που άλλωστε την χρησιμοποιώ και για την ζύγιση τις χούφτας μηδενίζω το απόβαρο τις μπουκάλας και η ζυγαριά μου δείχνει 10 κιλά που είναι ίσο με το
περιεχόμενο τις ….όπια στιγμή κοιτάξω βλέπω ποσά κιλά έχουν μήνη …..φυσικά η μπουκάλα
είναι μόνιμα επάνω στην ζυγαριά .
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από Maximos Παρ 6 Απρ 2012 - 20:33

antreas hobby έγραψε:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Καλές ιδέες με μαγνήτες ταινίες, άλλα εγώ έχω μια παλιά ζυγαριά
μπάνιου που άλλωστε την χρησιμοποιώ και για την ζύγιση τις χούφτας μηδενίζω το απόβαρο τις μπουκάλας και η ζυγαριά μου δείχνει 10 κιλά που είναι ίσο με το
περιεχόμενο τις ….όπια στιγμή κοιτάξω βλέπω ποσά κιλά έχουν μήνη …..φυσικά η μπουκάλα
είναι μόνιμα επάνω στην ζυγαριά .
Αντρέα ... το ζύγισμα της μπουκάλας, είναι μια καλή, σχετικά εύκολη και όχι δαπανηρή μέθοδος.
Η μόνη μου ένσταση, έχει να κάνει ... με τη μόνιμη τοποθέτηση της μπουκάλας, επάνω στη ζυγαριά.
Ίσως, αυτή η "μονιμότητα" ... "χαλαρώσει" το ελατήριο ή έστω "χαλάσει" την πιστότητα, του όποιου μετρητή βάρους ...
... και με την πάροδο του χρόνου, δείχνει λάθος ένδειξη ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 6 Απρ 2012 - 23:48

Από προσωπική εμπειρία πιστεύω πως το σύστημα GIM της Reich, που εχουν προαναφέρει ο Athanatos και ο mitsaras είναι μακράν το ακριβέστερο και δυστυχώς και το ακριβότερο. Λειτουργεί με ανάκλαση υπερήχων, μετρά τα υπολειπόμενα κιλά στην φιάλη και όχι την υπολειπόμενη πίεση, είναι πανεύκολο στην χρήση, αλλά ειναι κατάλληλο για φιάλες μόνο μέχρι 11Kgr (σε μεγαλύτερες των 13 ή 15Kgr δεν μπορεί να μετρήσει).

Όσον αφορά τις φιάλες από ανθρακονήματα, σίγουρα το ότι είναι διαφανείς επιτρέπει τον εύκολο έλεγχο της πληρότητας τους όσο ειναι καινούργιες και σε καλή κατάσταση, αλλά επειδή έτυχε να δώ πολυχρησμοποιημένη τέτοια φιάλη, η καθαρότητα (όχι η καθαριότητα) του περιβλήματος είχε αλλοιωθεί και δεν επέτρεπε τον ευκολο έλεγχο του περιεχομένου.

Βεβαίως ο καθένας μας έχει τις δικές του εμπειρίες και προτιμήσεις στο πώς να ελέγχει τις φιάλες και γι'αυτό και αυτή η ποικιλία καταθέσεως ιδεών και προτάσεων, για να ενημερωνόμαστε και να μαθαίνουμε όλοι μας.

Σημασία έχει να κάνουμε σωστά την δουλεία μας και να απολαμβάνουμε τις εξορμήσεις στην φύση ή τις διακοπές μας.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Οργανο μετρησης περιεχομενου φιαλης υγραεριου

Δημοσίευση από PARIS 223 Κυρ 27 Μάης 2012 - 10:10

Βρηκα κατα τυχη σε καταστημα ειδων υγραεριου ενα μετρητη σταθμης υγραεριου πολυ απλο, εχει ενδειξη με βελονα και περιοχες πρασινο,πορτοκαλι και κοκκινο τοποθετειτε απ' ευθειας στην εξοδο της φιαλης, και εκει βιδωνει ο ρυθμιστης.
Πιστευω οτι ειναι μια λυση για ολους μας, και οικονομικη αφου κοστιζει 40 ευρω. Θα το τοποθετησω, θα το δοκιμασω, και θα επανελθω με φωτο αργοτερα...
PARIS 223
PARIS 223


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από Aigagros Κυρ 27 Μάης 2012 - 10:38

Πάρη, έχει κάποια σχέση με την εικόνα στην πρώτη σελίδα του θέματος;
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 27 Μάης 2012 - 11:29

Γιωργάκος έγραψε:Το όργανο αυτό είναι ένα μανόμετρο που μετράει την πίεση της μπουκάλας , η πίεση μεταβάλλεται ανάλογα με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος .
Έτσι δεν μπορούμε να ξέρουμε την στάθμη της μπουκάλας ειδικά αν είμαστε σε camping το χειμώνα με χαμηλές θερμοκρασίες .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 27 Μάης 2012 - 14:47

PARIS 223 έγραψε:Βρηκα κατα τυχη σε καταστημα ειδων υγραεριου ενα μετρητη σταθμης υγραεριου πολυ απλο, εχει ενδειξη με βελονα και περιοχες πρασινο,πορτοκαλι και κοκκινο τοποθετειτε απ' ευθειας στην εξοδο της φιαλης, και εκει βιδωνει ο ρυθμιστης.
Πιστευω οτι ειναι μια λυση για ολους μας, και οικονομικη αφου κοστιζει 40 ευρω. Θα το τοποθετησω, θα το δοκιμασω, και θα επανελθω με φωτο αργοτερα...
... Πάρη ... με γεια ... και περιμένουμε ... ! Rolling Eyes
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 27 Μάης 2012 - 14:53

Γιώργο (Aigagros) , μάλλον για αυτό μιλάει ο Πάρις, θα συμφωνήσω όμως με το Γιωργάκο οτι δεν είναι καθόλου ακριβές.

Είχα αγοράσει δύο τέτοια απο κατάστημα με είδη υγραερίου, σε μια παράλληλο της οδού Αθηνάς , (Πάρη πολύ φθηνότερα από την τιμή που σου ζητάνε), τα οποία τοποθετούνται σε συνέχεια στην έξοδο της φιάλης , αλλά δεν ήταν καθόλου ακριβή και δεν τα χρησιμοποίησα για πολύ.

Πάρη μήπως μιλάμε για καλύτερη ποιότητα (λόγω της τιμής τους) και ειναι ακριβέστερα ; (Ρίξε μια ματιά στην εικόνα που λέει ο Γιώργος (Aigagros) και ψαξτο λίγο πριν αποφασίσεις.)
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από ???????? Κυρ 27 Μάης 2012 - 15:05

Φίλε Πάρη πιστεύω πώς η μέτρηση διαφοράς πιέσεως που επιτυγχάνουν κατά κύριο λόγο αυτού του είδους οι μετρητές (μανόμετρα) , δεν έχει σχέση ούτε πρέπει να ταυτίζεται με την ένδειξη της υγρής στάθμης του μίγματος που αποζητάμε στο εσωτερικό μιας φιάλης υγραερίου. Τα μανόμετρα μετρούν τις περισσότερες φορές τη διαφορά πίεσης στο εσωτερικό της φιάλης σε σχέση με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος όπως προαναφέρει ο Γιωργάκος ενώ εμείς ''ψαχνουμε'' τρόπο να μετράμε την ένδειξη της στάθμης του υγρού (αρχικά) μίγματος στο εσωτερικό της φιάλης.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από george Δευ 11 Ιουν 2012 - 22:30

σήμερα πέρασα από το Lidl και είδα αυτό και το πήρα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

ζυγίζει με ακρίβεια μέχρι 50 κιλά έτσι μπορούμε να ζυγίζουμε την φιάλη υγραερίου Cool
george
george


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από sudwind Δευ 11 Ιουν 2012 - 22:35

καλο φαινεται και φθηνο,,,εγω πηγα και ασχοληθηκα με τα αλλα και δεν το ειδα αυτο Crying or Very sad
sudwind
sudwind


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από Maximos Τρι 12 Ιουν 2012 - 0:23

george έγραψε:σήμερα πέρασα από το Lidl και είδα αυτό και το πήρα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

ζυγίζει με ακρίβεια μέχρι 50 κιλά έτσι μπορούμε να ζυγίζουμε την φιάλη υγραερίου Cool
Γιώργο, καλή σαν ιδέα.
Αρκεί να έχει μια κάποια αξιοπιστία.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 12 Ιουν 2012 - 9:51

Καλή η ζυγαριά και μπορεί να είναι αξιόπιστη . Αλλά να ρωτήσω ; Πόσες φορές θα ξεσυνδέεται την φιάλη θα την βγάζεται από την μπαγκαζιέρα να την ζυγίζεται για να δείτε το περιεχόμενο και μετά να την βάζεται στην θέση της και να την ξανασυνδέεται . Εγώ δεν το κάνω με τίποτα ..... Αν αδειάσει θα συνδέσω την εφεδρική και θα αντικαταστήσω την άδεια .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από Aigagros Τρι 12 Ιουν 2012 - 11:30

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι.
Βέβαια επιβαρύνεσαι με την αγορά (φιάλη+περιεχόμενο) μίας επιπλέον φιάλης, που προσθέτει επιπλέον βάρος μπροστά στην μπαγαζιέρα, υποχρεώνοντάς σε να κάνεις τις ανάλογες μετατοπίσεις βάρους για το ζύγισμα του τροχοσπίτου. Και μάλιστα καλοκαίρι, που σε οργανωμένο κάμπιγκ όπου λειτουργεί και το ψυγείο με 220V, η κατανάλωση υγραερίου περιορίζεται στις κατσαρόλες, με αποτέλεσμα η δεύτερη φιάλη δύσκολα θα χρησιμοποιηθεί.
Άρα το ζύγισμα της φιάλης με το ...ηλεκτρονικό καντάρι μία φορά το χρόνο για όσους πάνε καλοκαιρινές διακοπές δεν είναι και κάτι το τραγικό. Για περισσότερες όμως εξορμήσεις, ειδικά χειμερινές, επιστρέφουμε στη λύση της εφεδρικής...
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από george Τρι 12 Ιουν 2012 - 23:49

Για όποιον δεν πρόλαβε

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
george
george


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από ???????? Παρ 17 Αυγ 2012 - 21:47

Σήμερα κάλεσα την Coral gaz και μου έφερε καινούργια φιάλη υγραερίου γιατί η καινούργια και σχεδόν γεμάτη φιάλη που μου είχαν βάλει..... χρησιμοποιώντας την εστία για 15 λεπτά συνολικά μου τελείωσε. Όταν ήρθε βρέθηκε πρό εκπλήξεως με αυτή όπως μου είπε την άγνωστη φιάλη και αρχικά μου είπε πως η συγκεκριμένη γεμίζει μόνον σε βενζινάδικα και όχι ανταλλάζοντας την με άλλη όπως στη κλασική αναγόμωση. Μετά επειδή με συμπάθησε...... χαριστικά πήρε την φιάλη αυτή και μου έδωσε μια γεμάτη της Coral.... ακόμα και οι σύνδεσμοι που πιάναν πάνω στη φιάλη ήθελαν κλειδί 28mm..... οπότε η ταλαιπωρία της ταλαιπωρίας για τον άνθρωπο ο οποίος ήρθε μετά από 2 ώρες και εν τέλη με εξυπηρέτησε.......
Αυτά για την.....ιστορία των πραγμάτων και για να λέμε αλήθειες......γιατί μας...... που μας..... αλλά αποτέλεσμα.....

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από Aigagros Σαβ 18 Αυγ 2012 - 10:01

Νίκο, τη φιάλη της Coral για να στη συνδέσει χρειάστηκε να τοποθετήσει και αντάπτορα ή στην έβαλε κατευθείαν πάνω στο ρυθμιστή;
Επίσης η πρώτη φιάλη που πήρε μαζί του ήταν κουμπωμένη στο ρυθμιστή μέσω αντάπτορα ή επίσης απευθείας;
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από ???????? Σαβ 18 Αυγ 2012 - 13:59

Aigagros έγραψε:Νίκο, τη φιάλη της Coral για να στη συνδέσει χρειάστηκε να τοποθετήσει και αντάπτορα ή στην έβαλε κατευθείαν πάνω στο ρυθμιστή;
Επίσης η πρώτη φιάλη που πήρε μαζί του ήταν κουμπωμένη στο ρυθμιστή μέσω αντάπτορα ή επίσης απευθείας;

Γιώργο, στην παλιά φιάλη μεταξύ ρυθμιστή και φιάλης υπήρχε αντάπτορας. Τον ίδιο αντάπτορα βάλαμε και στη φιάλη της Coral γιατί χρειαζόταν.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου - Σελίδα 4 Empty Απ: Ένδειξη στάθμης φιαλών υγραερίου

Δημοσίευση από Maximos Σαβ 18 Αυγ 2012 - 14:21

Προφανώς, ο ρυθμιστής, δεν είναι "συμβατός" με το ελληνικό πάσο (τις βόλτες, που έχουν οι μπουκάλες μας) ...
... και απαιτείται, ο ενδιάμεσος αντάπτορας.
Καλό είναι Νίκο, κάποια στιγμή (αργότερα), να αγοράσεις ένα ρυθμιστή με Ελληνικό πάσο,
για να μην έχεις τον μπελά του αντάπτορα.

Σε κάθε αλλαγή μπουκάλας, να αλλάζεις πάντα και το φιμπεράκι (τσιμούχα), με καινούργιο. Wink
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης