www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

+2
spyrosbhta
Ionlab
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου Empty Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Ionlab Τρι 7 Φεβ 2017 - 16:03

Καλησπέρα,

σε τροχόσπιτο που έχει ήδη βγάλει άδεια ρυμούλκησης (σημείωμα προσάρτησης) γνωρίζει κανείς αν μεταβιβαστεί κατα πόσον απαιτείται η έκδοση έγκρισης τύπου για να βγεί η νέα άδεια ρυμούλκησης ή κατά πόσον με την προσκόμιση της παλιάς και με δεδομένο ότι το καινούριο αυτοκίνητο "καλύπτει" τα κιλά του τροχόσπιτου εκδίδεται αυτομάτως και η νέα;

Επίσης τι γίνεται στην περίπτωση απόκτησης νέου αυτοκινήτου (οπότε και θα πρέπει να εκδοθεί νέα άδεια προσάρτησης);

Τέλος γνωρίζει κανείς για την διαδικασία ώστε 2ο αυτοκίνητο (όχι στο όνομα του αρχικού ιδιοκτήτη) να μπορεί να εκδώσει άδεια ρυμούλκησης; Στο υπουργείο στην Αθήνα (Χολαργός) σκοντάφτανε στο θέμα των τελών κυκλοφορίας (μου λέγανε ότι θα πληρωνονται 2 φορές).

Ionlab


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου Empty Απ: Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

Δημοσίευση από spyrosbhta Τετ 8 Φεβ 2017 - 0:54

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 327/Β/12-10-2016 ναι χρειάζεται έγκριση. Δες εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για τον αν φαίνονται 2πλά τα έλη υπάρχει λύση, ψάξε στο φόρουμ διότι δε θυμάμαι...
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου Empty Απ: Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Ionlab Τετ 8 Φεβ 2017 - 9:53

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εδώ αναφέρει ότι στην περίπτωση έκδοσης αρχικής άδειας (Άρθρο 10 §1.3) απαιτείται η έγκριση τύπου.

Στην μεταβίβαση δεν αναφέρεται τίποτα σχετικό με έγκριση τύπου. Μάλιστα αναφέρει ότι ζητείται η παλιά άδεια (Άρθρο 11 §1.2) ενώ στο Άρθρο 11 §1.9δ αναφέρει ότι η υπάρχουσα άδεια μεταβιβάζεται στον νέο κάτοχο.

Βέβαια αναφέρει περι αυτοψίας αλλά αυτό δεν διαφέρει από την έκδοση έγκρισης τύπου;

Εκτός και αν δεν τα καταλαβαίνω καλά.....

Ionlab


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου Empty Απ: Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Maximos Τετ 8 Φεβ 2017 - 10:55

Ionlab έγραψε:
Τέλος γνωρίζει κανείς για την διαδικασία ώστε 2ο αυτοκίνητο (όχι στο όνομα του αρχικού ιδιοκτήτη) να μπορεί να εκδώσει άδεια ρυμούλκησης; Στο υπουργείο στην Αθήνα (Χολαργός) σκοντάφτανε στο θέμα των τελών κυκλοφορίας (μου λέγανε ότι θα πληρωνονται 2 φορές).
Εδώ, πράγματι πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.
Από την στιγμή, που το δεύτερο αυτοκίνητο, ανήκει σε διαφορετικό κάτοχο από τον ιδιοκτήτη του τροχόσπιτου,
δεν νομίζω ότι βγάζει άδεια ρυμούλκησης.
Αν ίσχυε αυτό, ο καθένας θα μπορούσε να ρυμουλκήσει το οποιοδήποτε τροχόσπιτο ...
(... με αυτή την λογική, θα μπορούσαν να ισχύουν και οι ενοικιάσεις ρυμουλκούμενων τροχόσπιτων ... κάτι που δεν γίνεται ...)
Υπόψη, ότι το ρυμουλκούμενο τροχόσπιτο, δεν έχει δική του άδεια κυκλοφορίας, ούτε δικό του αριθμό.
Ένα ρυμουλκούμενο τροχόσπιτο, μπορεί να ρυμουλκηθεί και από το δεύτερο αυτοκίνητο, του ίδιου ιδιοκτήτη,
όπου στην περίπτωση αυτή, στην άδεια έλξης, αναγράφεται και ο αριθμός του δεύτερου αυτοκινήτου.
Τα δε τέλη κυκλοφορίας, "βαρύνουν", το ένα από τα δύο οχήματα.
Απλά, όπως και να έχει, "ακολουθεί" το αυτοκίνητο του ιδιοκτήτη του ... !
Άλλος ιδιοκτήτης ... και προφανώς ... και άλλα τέλη κυκλοφορίας ...  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου Empty Απ: Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Ionlab Τετ 8 Φεβ 2017 - 14:35

Maxime αυτό μου έλεγαν, ήθελα να μπορώ να χρησιμοποιήσω το αυτοκίνητο του πατέρα μου οπότε η μόνη λύση που μου πρότειναν είναι να γίνει μεταβίβαση του αυτοκινήτου στο όνομά μου.
Βέβαια ήθελα να ήξερα τι θα γινόταν στην περίπτωση που είχα το τροχόσπιτο συνιδιοκτησία 50-50....Τότε θα ήταν υποχρεωμένοι να βγάλουν άδεια και στα δύο αυτοκίνητα...

Ionlab


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου Empty Απ: Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 8 Φεβ 2017 - 18:07


Όχι στην συνιδιοκτησία 50/50 άδεια έλξης έχει το ένα αυτοκίνητο .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου Empty Απ: Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Hispeed Πεμ 4 Μάης 2017 - 14:22

Καλησπέρα στην παρέα!

Στην αναζήτηση τροχόσπιτου έχω σχεδόν καταλήξει στην αγορά ενός μτχ από ιδιώτη ο οποίος έχει όλα τα χαρτιά και άδεια έλξης σε ισχύ με πληρωμένα τα τέλη... και εδώ έρχεται η απορία:
Επειδή το κόστος για νέα άδεια έλξης είναι μεγάλο και για το επόμενο τουλάχιστον έτος το τροχόσπιτο θα είναι σε πάρκινγκ πως μπορώ να κάνω την μεταβίβαση και να πάω σε δεύτερο χρόνο να βγάλω άδεια?
Αν καταθέσει ο άνθρωπος την άδεια στο υπουργείο και πάω να θεωρήσω το ιδιωτικό συμφωνητικό στην εφορία θα μπορώ πχ σε δυο χρόνια να βγάλω νέα άδεια έλξης η θα μου πουν τώρα που το θυμήθηκες δεν γίνετε!?!
Ευχαριστώ πολύ!! Smile

Hispeed


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου Empty Απ: Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 4 Μάης 2017 - 23:39

Hispeed έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα!

Στην αναζήτηση τροχόσπιτου έχω σχεδόν καταλήξει στην αγορά ενός μτχ από ιδιώτη ο οποίος έχει όλα τα χαρτιά και άδεια έλξης σε ισχύ με πληρωμένα τα τέλη... και εδώ έρχεται η απορία:
Επειδή το κόστος για νέα άδεια έλξης είναι μεγάλο και για το επόμενο τουλάχιστον έτος το τροχόσπιτο θα είναι σε πάρκινγκ πως μπορώ να κάνω την μεταβίβαση και να πάω σε δεύτερο χρόνο να βγάλω άδεια?
Αν καταθέσει ο άνθρωπος την άδεια στο υπουργείο και πάω να θεωρήσω το ιδιωτικό συμφωνητικό στην εφορία θα μπορώ πχ σε δυο χρόνια να βγάλω νέα άδεια έλξης η θα μου πουν τώρα που το θυμήθηκες δεν γίνετε!?!
Ευχαριστώ πολύ!! Smile
Η άδεια έλξης, δεν έχει μεγάλο κόστος και εκδίδεται όποτε θέλεις.
Από όσο θυμάμαι, είναι κάπου στα 3 € (κόστος χαρτοσήμου).
Εκτός και αν εννοείς, ότι για να βγεί η άδεια έλξης, απαιτείται και η έκδοση έγκρισης τύπου του τροχόσπιτου,
όπου εκεί το κόστος είναι κάπου στα 1200 με 1500 € ...
Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, το όλο θέμα της έγκρισης τύπου, είναι ακόμα υπό διερεύνηση.
Περισσότερα για την έγκριση τύπου, διάβασε και ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].
Επειδή όμως, υπάρχει ήδη από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη σε ισχύ η άδεια έλξης του τροχόσπιτου,
"ψάξε" το ... μήπως και δεν χρειασθεί να βγάλεις έγκριση τύπου ...
Όταν με το καλό ολοκληρώσεις την διαδικασία, ενημέρωσέ μας σχετικά,
αν όντως χρειάσθηκε ή όχι, η  έκδοση έγκρισης τύπου.

Εύχομαι καλορίζικο και καλοτάξιδο.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου Empty Απ: Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Hispeed Παρ 5 Μάης 2017 - 9:50

Καλημέρα,

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση! Ως αρχάριος στο χώρο χαίρομαι που μπορώ να μοιραστώ τις απορίες μου μαζί σας, γιατί έχω πελαγώσει (λίγο!).
Από το μέχρι τώρα ψάξιμο που έχω κάνει και όσους ρώτησα (από εμπόρους και διεκπεραιωτές) μου είπαν έχει δεν έχει άδει σε ισχύ θα πρέπει για να βγει νέα να υπάρχει και νέα έγκριση τύπου...
Ένας έμπορος μάλιστα μου είπε ότι έχει να βγάλει 2 χρόνια άδεια σε πελάτη (τα παίρνουν για οικόπεδο η μόνιμα σε κάμπινγκ). επειδή και εγώ φέτος σε κάμπινγκ θα το βάλω και θα το αφήνω εκεί μιας και δεν έχω χώρο να το παρκάρω, θέλω να δω πως μπορεί να γίνει η μεταβίβαση χωρίς να βγάλω άδεια έλξης (τουλάχιστον για φέτος)...

Hispeed


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου Empty Απ: Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 5 Μάης 2017 - 10:36


Η μεταβίβαση μπορεί να γίνει χωρίς να βγάλεις άδεια έλξης .
Εγώ θα σου προτείνω να πας στη Νομαρχία που είναι το αυτ/το σου και να ρωτήσεις το κόστος της άδειας ρυμούλκησης για τροχόσπιτο που έχει άδεια ρυμούλκησης για άλλο αυτ/το

Αν το ποσό είναι μεγάλο τότε ο πωλητής να καταθέσει την άδεια ρυμούλκησης που έχει και να σου δώσει το αποδεικτικό της κατάθεσης για να βγάλεις άδεια ρυμούλκησης εσύ στο μέλλον .

Αντίγραφο του αποδεικτικού κατάθεσης της άδειας ρυμούλκησης θα πρέπει οποιοσδήποτε να καταθέσει στην εφορία που ανήκει το αυτ/το του ο πωλητής για απαλλαγή τελών κυκλοφορίας του τροχόσπιτου .

Όταν θα θελήσεις να βγάλεις εσύ άδεια ρυμούλκησης θα πρέπει να έχεις βεβαίωση απο την εφορία ότι το τροχόσπιτο δεν οφείλει τέλη κυκλοφορίας προηγούμενων ετών .

Αν βγάλεις άδεια ρυμούλκησης και δεν θέλεις να το κυκλοφορείς μπορείς να καταθέσεις στην Νομαρχία την άδεια ρυμούλκησης και αντίγραφο να καταθέσεις στην εφορία που ανήκει το αυτ/το σου για να μην πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας του τροχόσπιτου .

Καλορίζικο με πολλές ευχάριστες απολαύσεις !

Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου Empty Απ: Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Hispeed Παρ 5 Μάης 2017 - 11:25

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!
Σαν να αρχίζει να ξεδιαλύνει το τοπίο... 
Ελπίζω να ξεμπερδέψω γρήγορα με τις διαδικασίες!

Hispeed


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου Empty Απ: Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Ionlab Τρι 23 Μάης 2017 - 11:24

Τελικά αναγκαστηκα να κάνω μεταβίβαση στο όνομά μου και το άλλο αυτοκίνητο και εν συνεχεία στην ήδη υπάρχουσα άδεια (αφού κατέθεσα την βεβαίωση των κιλών ρυμούλκησης) σημειώσανε ότι μπορεί να έλκεται ΚΑΙ από το δεύτερο αυτοκίνητο ιδιοκτησίας μου.

Ionlab


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου Empty Απ: Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

Δημοσίευση από ladakias Τρι 23 Μάης 2017 - 21:10

σε ποιο υπουργειο εκανες  τα χαρτια.γιατι εγω που πηγα στο χολαργο θελουν να μου βγαλουν νεα αδεια [δευτερη]
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου Empty Απ: Άδεια ρυμούλκησης και μεταβίβαση τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Maximos Τετ 24 Μάης 2017 - 17:11

ladakias έγραψε:σε ποιο υπουργειο εκανες  τα χαρτια.γιατι εγω που πηγα στο χολαργο θελουν να μου βγαλουν νεα αδεια [δευτερη]
Τάκη, δεν νομίζω ότι είναι θέμα Υπουργείου.
Εάν και τα δύο αυτοκίνητα, είναι στο όνομα του ίδιου ιδιοκτήτη,
στην ίδια άδεια έλξης, αναγράφεται και ο αριθμός κυκλοφορίας του άλλου αυτοκινήτου.
Ίσως "έπεσες" σε μη ενημερωμένο υπάλληλο.

Την διαδικασία, όπως την αναφέρει ο φίλος μας ο Ionlab, ξέρω και 'γω.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης