www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης Empty Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης

Δημοσίευση από micand Παρ 20 Ιαν 2017 - 15:16

Καλησπέρα σε όλους και καλη χρονια ευχομαι με υγεία !

Είμαι ο Μιχάλης και μόλις έγινα μέλος στο forum σας. Καταρχάς, συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια που κάνετε ως προς την ενημέρωση μας και ευχομαι να μεγαλώσει όσο πρέπει η παρέα και ο κοσμός να μην βλέπει τους camper σαν "φτωχούς" που πανε τσαμπα διακοπες. Μακάρι σε σεβόντουσαν το περιβάλλον όλοι όσο η πλειψηφία των campers.

Κάνω παρα πολλα χρόνια κάμπινγκ και ζω με ενα καημό πότε θα καταφέρω να πάρω ενα τροχόσπιτο. Εν ολίγης αυτη τη στιγμή εχω βρεί ενα το οποίο μου είπε ο ιδιοκτήτης οτι εχει τιμολόγιο και τα σχετικά χαρτια αλλα δεν εχει άδεια ελξής. Δεν ειχε βγαλει ποτε ουτε και ο προηγούμενος κατοχος του.

Γνωρίζω δυστηχως για τον νόμο του 1,5 χιλιαρικου για την αδεια ελξης, αλλα είδα οτι χρείαζεται και την παλια . Γνωρίζει κάποιος εάν θα εχω προβλημα αν θα μπορει να βγει ;
Και απο την αλλή σκέφτομαι να το πάρω και αμα τον αναθεωρήσουν τον νόμο (που μαλλον για εκει παει) να βγάλω αδεια τοτε. Γίνειτε ή οχι ;;;
Ο ανθρωπος το εχει σε οικοπεδο και γι αυτο δεν ειχε βγαλει. Πραγματικά το ολο θέμα με τα υπουργεία και τους νομούς της προχειράτσας που προκαλει καταθλιψη αλλά η θέληση μου θα επικρατήση. Ευχαριστώ πολυ.
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης Empty Απ: Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 20 Ιαν 2017 - 19:12


Καλώς ήρθες φίλε στην παρέα .

Αν το τροχόσπιτο είναι αγορασμένο απο Ελλάδα και στα "σχετικά χαρτιά" υπάρχει η "έγκριση τύπου" να ρωτήσεις στο Υ.Μ.Ε μήπως και γλυτώσεις τα 1500 € .

Όπως και να έχει εύχομαι να αποκτήσεις τροχόσπιτο !
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης Empty Απ: Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης

Δημοσίευση από Maximos Παρ 20 Ιαν 2017 - 20:16

Καλώς όρισες Μιχάλη στην παρέα μας και σ' ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.
Είναι αλήθεια, ότι το προσπαθούμε.
Το όπου έχουμε φτάσει, το οφείλουμε στα ενεργά μέλη μας,
όπου με την συμμετοχή τους στα διάφορα θέματα και με τις δημοσιεύσεις τους,
έχουμε γίνει όλοι πιο ενημερωμένοι και με λιγότερες απορίες, σχετικά με τον περιοδεύοντα τουρισμό.

Εύχομαι να μπεις και μάλιστα σύντομα, στην οικογένεια των τροχοσπιτάδων ... να φύγει και ο καημός !
Προφανώς, θα έχεις ψάξει και το θέμα με την ικανότητα έλξης του αυτοκινήτου σου.
Εδώ θα είμαστε πάντως να τα λέμε.

Καλή Χρονιά  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης Empty Απ: Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης

Δημοσίευση από micand Παρ 20 Ιαν 2017 - 20:27

Ευχαριστω πολυ ολους.
Τα χαρτια που εχει ειναι το τιμολογιο αγορας απο ελλαδα του προηγουμενου ιδιοκτητη και την υπευθυνη δηλωση που ηταν για τη μεταβιβαση του. Τωρα κατι αλλο δεν εχει γιατι παντα ηταν σε οικοπεδα. Θα ξεκινησω διαδιακασιες να δω τι γινεται αφου πρωτα δω οτι αξιζει.
Το αμαξι μου ειναι ενα kia sportage 2.0 2005 4χ4 και το τροχοσπιτο ενα Tec 6,30 ολικο με βαρος 1200 μικτο.
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης Empty Απ: Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 20 Ιαν 2017 - 21:17


Πολύ καλό αυτ/το για έλξη όπως και τα κιλά του τροχόσπιτου .

Αν το πάρεις θα πρέπει να κάνεις έλεγχο πριν το βγάλεις στο δρόμο στους τροχούς ( ρουλεμάν και φρένα ) καθώς και έλεγχο στο αμορτισέρ της "χούφτας" λόγο της μακροχρόνιας ακινησίας του .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης Empty Απ: Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης

Δημοσίευση από micand Παρ 20 Ιαν 2017 - 21:29

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον έλεγχο του . Αυριο θα παω να το δω από εκει και πέρα εχω αρκετες γνωσεις μηχανολογικά καθώτι μηχανικοί ολοι στην οικογενεια οπως και εγω. Εχω κατεβάσει ενα αλφαβητάρι τροχόσπιτου που λεει κάποια πράγματα αλλα εψαχνα για καποια λίστα με τα σημεία ελέγχου. Γνωρίζω απο τώρα ότι θελει καποια πράγματα αλλα δε με πειράζει γιατι αυτο αλλαζει τη τιμη . Στο τηλέφωνο μου ειπε οτι σε μια γωνία στο σαλονι εχει μαυρίσει λιγο λεει και υγρασία την οποια την εχει φτιαξει τι ρογμή. οκ. δε μυριζει ουτε εχει κατι αλλο. οκ λεω .παλι. απο εκει και περα λεει οτι ειναι ετσι χρονια και δεν εχει προχωρισει κατι μετα την επισκευη. Η ερωτηση ειναι εχει επισκευάσει καποιος τετοιου ειδους ζημια;;; τι του πήραν απο χρηματα αν δεν την φτιαξει μονος;;; και το αλλο οτι εχει χαλασει το καπακι στην οροφη του μπάνιου. και του εχει βαλει σακουλα καλου κακου .. ...τωρα τι εννοει θα δω απο κοντα.
Αν ολα ειναι σε μια μετρια κατασταση (ανεκτο αρα οικονομικο) τοτε δευτερα υπουργειο με τα χαρτια να μου πουν αν μπορω να το παρω και να μην κανω τωρα την αδεια ελξης . 1200-1500 δεν τους τα δίνω γιατι τα περνουν οι 10-15 μηχανικοι που εχουν ορισει εκεινοι.
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης Empty Απ: Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης

Δημοσίευση από Maximos Σαβ 21 Ιαν 2017 - 0:01

Φίλε μου, δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά αυτό με την υγρασία ... δεν μου αρέσει ...
Η υγρασία, είναι το ευαίσθητο σημείο ενός τροχόσπιτου και το πιο προβληματικό !
Ούτε η σακούλα στο καπάκι του μπάνιου, είναι καλό "σημάδι".

Από την άλλη, για ένα τροχόσπιτο στα 6,30μ. ... τα 1200 κιλά (μικτό) μου φαίνονται λίγα,
άσε, που το μήκος αυτό, δεν χαρακτηρίζει ένα "ταξιδιάρικο" τροχόσπιτο,
με την έννοια, ότι θέλει μια άνεση χώρου για να κινηθεί ...
(εκτός και αν τα 6,30 μ είναι συνολικό μήκος, όπου περιλαμβάνεται και ο ρύμος).
Επίσης, ένα τροχόσπιτο που είναι ... "αταξίδευτο", θέλει αρκετό ψάξιμο ... δώσε βάση σ΄αυτά που γράφει ο Γιώργος (Δασκαλό).  

Αρκετές πληροφορίες για το μεταχειρισμένο τροχόσπιτο, θα βρεις και ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ...

Όσον αφορά στην επισκευή από υγρασία, δεν είναι κάτι το εύκολο.
Εξαρτάται,  από το σημείο στο οποίο έχει εμφανισθεί.
Υπόψη, ότι το τοίχωμα ενός τροχόσπιτου, είναι ένα "σάντουιτς", που περιέχει έναν ξύλινο σκελετό.
Αν δεν αποκατασταθεί το "σάπιο" ξύλο, η ζημιά δεν θα σταματήσει ...
Πίεσε εσωτερικά το προβληματικό σημείο ... εάν υποχωρεί (είναι σχετικά μαλακό), τότε υπάρχει έντονο πρόβλημα.
Ενδεχόμενα, ότι γλυτώσεις από την χαμηλότερη τιμή, θα το πληρώσεις στην επισκευή ...
Βγάλε και κάποιες φωτογραφίες, ρώτησε και κάποιον τεχνικό, για ολοκληρωμένη εικόνα.

Θα περιμένουμε νέα σου.  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης Empty Απ: Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης

Δημοσίευση από spyrosbhta Σαβ 21 Ιαν 2017 - 18:05

4.70 το δικό μου με 1200 κιλά μικτό. Άντε με το τρίγωνο να πάει στα 5.7...
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης Empty Απ: Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης

Δημοσίευση από micand Σαβ 21 Ιαν 2017 - 22:26

Καλησπέρα και πάλι σε όλους !
Λοιπον, πηγα και το είδα τελικα σήμερα το τροχοσπιτάκι.
Ειναι το TEC 495 TSK του 1992 πρωτη αγορα απο ελλάδα.
Ειναι 6,31 με τη χούφτα  και καθαρο εσωτερικο 5,00 μετρα. (βεβαια το μετρησα 6,20 μεχρι και τη χουφτα (ολικο). Βαρος 890 καθαρο 1200 μικτο .1 διπλο κρεββατι, 2 κουκετες και 1 σαλονακι ακομα στη μεση.
Ειναι απο τα πρώτα που ειχαν τα πιο ομορφα μπάνια και ολοκληρωμενα. Με κασετινα, σταθερο νυπτιρα ντουζ και παντου πλαστικες επενδύσεις. Ειναι η διαρύθμιση του ειχα ονειρευτεί !
Το τροχόσπιτο εχει ενα σαπισμα (που εχει ξεραθει τελειως) γιατι ειχε περασει νερο πισω στη γωνία. Αυτο οφείλετε γιατι εχει ενα χτυπημα μικρο στη γωνία και μπηκε νερο και ετρεξε μεχρι κάτω. Το πάτωμα εκει στη γωνία στο κατω μερος μονο έχει μια ξεραμένη σαπίλα γυρω στα 10-15 εκατοστα. Το νερο εχει αφησει και ιχνός απο τη μέσα μερια στη γωνία στα ξυλα. Μια μαυριλα και πιο χαμηλά ξερο σαπιο ξυλο σε μικρη 3-5 ποντους. Να σημειωθεί οτι το τροχόσπιτο ειναι σε εξωτερικο χώρο και τρωει βροχη. Το φτιαξιμό του (ειναι χαλια) είναι μόνο κόλλα απο εξω αλλα τουλαχιστον το εσωσε στο ότι δεν εχει πάρει αλλο νερο. Αλλιως με τοσες βροχες αυτες τις μερες και θα μυριζε και θα ήταν νωπο. Μυρωδιες μηδεν και κανενα ξυλο μαλακο ολα οκ οπως και ο ουρανος.
 Το πάτωμα τσιμέντο σε όλο το μήκος .  Θέλει ομως μικροεπισκευες σε πλαστικα, λαστιχα, κτλ ... Δεν εχει γινει ποτε χρηση το μπανιο, το ψυγειο . 
Εχετε να μου προτείνετε κάποιον αξιολογο μάστορα που να γνωρίζει καλα το θεμα του ανοίγματος του τροχόσπιτου και να ειναι μερακλής να ρωτήσω κόστος ;;;; Επίσης λογο ακινησίας θέλει σίγουρα λαστιχα, ελεγχο ρουλεμαν, αμορτισερ μαλλον καινουρια και χουφτα θα ήθελα μια stabilazer. Και εδω αν κάποιος εχει καποια γνωση περι τιμών ευχαριστως θα τον άκουγα.
Παρακάτω σας εβγαλα καποιες φωτογραφίες : 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Σας ευχαριστω πολυ για το χρόνο σας !!!
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης Empty Απ: Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 22 Ιαν 2017 - 17:47

Κατατοπιστικές οι φωτογραφίες.
Θα πρότεινα, να είχες μια τάξη μεγέθους, για τις επισκευές, πριν προχωρήσεις στην αγορά του.
Ίσως, μια επίσκεψη μαζί με κάποιον τεχνικό/επισκευαστή, θα βοηθούσε.

Στην φωτογραφία, εκτός της ζημιάς, που θέλει οπωσδήποτε αποκατάσταση,
είναι και το σχετικό ποδαρικό, που φαίνεται λίγο στραβό (... ίσως χτυπημένο ?),
και με κάποια ίχνη σκουριάς.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης Empty Απ: Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης

Δημοσίευση από spyrosbhta Τετ 25 Ιαν 2017 - 9:13

Το μπάνιο το δοκιμάζεις αν δουλεύει. Βέβαια πρεπει να συνδέσεις στο ρεύμα το τροχόσπιτο. Συνήθως δε χαλάει και αν ναι δεν κοστίζει. Να πω επιφυλακτικά από 5 ως 50 ευρώ αν πιιάνουν τα χέρια σου. Για το ψυγείο όμως...αν δε λειτουργεί μπορεί να χρειαστεί να βγεί και πάλι μπορεί να μη δουλέψει ποτέ. Και δε γνωρίζω κόστος. Τα λάστιχα αν τα αλλαξεις θα πάει από 80 ως 200 ευρώ ανάλογα με το τι θα βάλεις. Ρουλεμαν κτλ αν χρειάζονται επισκευή είναι άγνωστο για μένα το κόστος. Το σταμπιλάιζερ κοστίζει, οπότε για μένα άστο για αργότερα. Το πιο σημαντικό ίσως είναι η σκουρισ του ποδιού το οποίο σημαίνει δύσκολη δουλειά ειδικά αν η σκουριά είναι στο ίδιο σημείο με το σάπισμα...εκεί θέλει κόψιμο ράψιμο. Προσοχή τα λέω με κάθε επιφύλαξη διότι δεν τα ειδα από κοντα. Καλύτερα πάρε κάποιον που τα ξέρει.
Και μία ακόμη προσωπική άποψη. Υπάρχουν κάποιοι(όχι όλοι!) καλοί επαγγελματίες πωλητές τροχοσπίτων. Εκεί ότι πάρεις θα είναι αυτό που φαίνεται χωρίς έ.ξτρα.
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης Empty Απ: Αγορά μεταχειρισμενού χωρις άδεια έλξης

Δημοσίευση από micand Τετ 25 Ιαν 2017 - 21:32

Καλησπέρα σε όλους και πάλι !
Λοιπον μετα από πολύ κοπο και τρέξιμο στα υπουργεια μας, καταλήξαμε ότι μας λείπει ενα χαρτι.
Το χαρτι του πιστοποιητικου τελωνείου. Ο ανθρωπος εχεις αποδειξεις απο τον εμπορο του 1992 (του πρώτου ιδιοκτήτη) και χαρτι μεταβίβασης αλλά επειδη δεν ειχε βγαλει ποτε αδεια ελξης επρεπε να ειχε το χαρτι του τελωνειου το οποιο το εχασε δε το βρίσκει ο πρώτος. Πολυ απλα περνω τηλεφωνο στο τελωνειο και ζητάω αντίγραφο. Μου λένε οτι δεν υπάρχει μετα απο τόσα χρονια παρα μονο των 10 τελευταιων ετων. Το χαρτι αυτο επι της ουσίας ειναι ανούσιο για το υπουργειο θα το βάλει στο φακελο, και καλα οτι δε κλαπηκε και ας εχει τιμολογιο αγορας απο εμπορο. Και δεν μπορω να καταλάβω πως ειναι αυτο χαρτι του 1992 . Μηπως εχει καποιος κανενα αντίγραφο να μου στείλει να δω τι ειναι αυτο που ζητανε μπας και το δειξω στον πρωτο ιδιοκτητη και το το θυμιθει;;;;
Σας ευχαριστω για τι προσπάθεια σας. Το τροχοσπιτακι μιας και πιανουν τα χερια μου θα το κανω κουκλα απλα χωρις αυτο το παλιο χαρτο ειναι ακυρο...
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης