Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Απεγκλωβισμός από τη λάσπη
από caminador Χθες στις 19:40

» Συρματόσχοινο ασφαλείας - ακινητοποίησης ρυμουλκού
από krokodeilos Χθες στις 11:45

» Σκωτζέζικο ασανσέρ ποταμόπλοιων !!!
από vzol48 Δευ 19 Νοε 2018 - 17:23

» Ακραία δοκιμασία τροχόσπιτου
από Batfalcon Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:28

» Για να γελάμε. Ανέκδοτα και άλλα videoαστεία .
από Γιωργάκος Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:11

» Περιφέρεια ΠΑΦΟΥ 2018 με τη ματιά του caminador.
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:06

» ΔΕΗ: Ηλεκτρονικά οι λογαριασμοί – Επιβάρυνση ένα ευρώ στους έγχαρτους
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:03

» Λιβαδειά
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 18:59

» Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 18:54

» μπριζα τροχοσπιτου
από ladakias Σαβ 17 Νοε 2018 - 23:20

» Διαδικτυακή πλατφόρμα για τις ελληνικές παραλίες
από caminador Πεμ 15 Νοε 2018 - 19:36

» Δοκιμασία αξιολόγησης κινδύνου Σακχαρώδη Διαβήτη
από caminador Πεμ 15 Νοε 2018 - 19:24

» Ένα ιδιαίτερο τροχόσπιτο
από friar Τετ 14 Νοε 2018 - 22:41

» Μια πρωτη προσεγγιση για εξωτερικο
από gsalonica Τετ 14 Νοε 2018 - 9:43

» Suzuki New Vitara Micro Camper.
από gsalonica Τετ 14 Νοε 2018 - 9:40

» Έκθεση Αυτοκινήτου "Αυτοκίνηση 2018"
από Batfalcon Τρι 13 Νοε 2018 - 18:57

» Opel Vivaro 1.9D μετατροπη για καμπινγκ.
από Georgedim Κυρ 11 Νοε 2018 - 21:12

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από caminador Πεμ 8 Νοε 2018 - 20:09

» starckeman 470pe 2002
από ladakias Πεμ 8 Νοε 2018 - 20:06

» Νέοι ποδηλατόδρομοι στην Αθήνα.
από Georgedim Τετ 7 Νοε 2018 - 20:39

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

ΚΕΡΑΙΑ ΓΙΑ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟ

Πήγαινε κάτω

ΚΕΡΑΙΑ ΓΙΑ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟ

Δημοσίευση από hobby560 Την / Το Δευ 21 Μαρ 2016 - 11:45

Καλήμερα στην κοινότητα.
αγόρασα πρόσφατα ένα τροχόσπιτο (για πρώτη φορά στην ζωή μου) και πάνω σε αυτό υπάρχει αυτή η κεραία [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] .
ανοίγω τον ενισχυτή (ανάβει το λαμπάκι όποτε περνάει ρεύμα) αλλά όταν συνδέω την τηλεόραση δεν έχει καθόλου σήμα;
έχω ελέγξει τα καλώδια είναι μια χαρά τοποθετημένα.
βέβαια όπως θα δείτε στην εικόνα μπροστά από τον ενισχυτή υπάρχει μια μικρή μεταλλική κεραία την οποία εγώ αυτήν δεν την έχω
παίζει ρόλο:γνωρίζει κάποιος; στο βιβλιαράκι που έχω αλλά και αυτό που βρήκα μέσα στον ίντερνετ το θεωρούν σαν στάνταρ.
ρώτησα σε διάφορες εταιρείες με τροχόσπιτα και μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητο.
μπορεί να μου πει κάποιος εάν έχει το ίδιο τι να κάνω ή κάποια λύση ώστε να έχω σήμα?να βάλω άλλη κεραία και ποια;

Συγχωρέστε με για τις τόσες ερωτήσεις αλλά για πρώτη φορά στην ζωή μου ασχολούμαι με τροχόσπιτα γενικά ήμουν πιο πολύ με σκηνή και πιο ελεύθερες καταστάσεις αλλά σαν νέοι γονείς θέλαμε να μείνουμε σε αυτό το στοιχείο διακοπών παρέχοντας περισσότερες ανέσεις στην κόρη μας. 

hobby560

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: ΚΕΡΑΙΑ ΓΙΑ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟ

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Δευ 21 Μαρ 2016 - 14:19

Φίλε καλώς ήρθες στην παρέα.

Εγώ δεν έχω ασχοληθεί με δορυφορική κεραία και δεν μπορώ να βοηθήσω.

Ελπίζω κάποια μέλη που έχουν δορυφορική να σε κατατοπίσουν .

Τέλος έχω να πω μπορείς να κάνεις όσες ερωτήσεις θέλεις δεν μας κουράζεις καθόλου, άλλωστε πέρα απο την παρέα ο σκοπός του φόρουμ είναι "η αλληλοβοήθεια"
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Δευ 21 Μαρ 2016 - 15:06

Καλώς όρισες στην παρέα μας.

Χωρίς να είμαι ειδικός, ...βλέποντας το σύνδεσμο που ανήρτησες, πρόκειται για μια απλή κεραία UHF.

Αν η τηλεόρασή σου δεν υποστηρίζει MPEG4, ....τότε χρειάζεσαι εναν αποκωδικοποιητή για να έχεις τηλεοπτικό σήμα.
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Δευ 21 Μαρ 2016 - 16:51

Καλώς όρισες στην παρέα μας

Μια πιθανή αιτία, είναι η έλλειψη αποκωδικοποιητή, που ανέφερε ο Γιώργος (georgedim).

Δεν ξέρω αν το έχεις κάνει ... προσωπικά θα έκανα το εξής :
Θα δοκίμαζα την τηλεόραση εάν λειτουργεί κανονικά, με τον εξοπλισμό του σπιτιού μου ...
Εάν λειτουργεί εκεί σωστά, τότε το πρόβλημα το έχει η κεραία του τροχόσπιτου ...
Εάν λειτουργεί, ενώ παρεμβάλλεται αποκωδικοποιητής,
τότε θα δοκίμαζα αν παίζει με τον αποκωδικοποιητή και στην κεραία του τροχόσπιτου.
Αν τώρα, δεν λειτουργεί η τηλεόραση, με κανένα συνδυασμό ... τότε το πρόβλημα το έχει η τηλεόραση.
Σε κάθε περίπτωση, θα δοκίμαζα την λειτουργία της τηλεόρασης και με ποιο τρόπο αυτή επιτυγχάνεται.
Εάν τώρα, το πρόβλημα εντοπισθεί στην κεραία του τροχόσπιτου, τότε θα έψαχνα για την πληρότητά της.
Σίγουρα, με την "βηματική" διαδικασία θα προσδιορίσεις το πρόβλημα.  
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από hobby560 Την / Το Τρι 22 Μαρ 2016 - 13:35

Καλημερα παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες αλλα τα εχω δοκιμασει ολα καινουργια τηλεοραση με mpeg4 μονη της και μαζι με αποκωδικοποιητη. 
παλια τηλεοραση χωρις mpeg4 με αποκωδικοποιητη 
τα παντα και ολες οι τηλεορασεις παιζουν στο σπιτι μου 
απλα δεν θελω να μπω στην διαδικασια να βαλω καινουργια γιατι απο οτι μου ειπαν και πιο εμπειρα ατομα πανω στο θεμα του τροχοσπιτου οτι δεν πρεπει να κανεις πολλες επεμβασεις επανω δλδ πολλες τρυπες για αυτο ψαχνω τροπους να φτιαξω αυτην εψαξα παντου εντωμεταξυ κανεις δεν πουλαει ανταλλακτικα αυτης της μαρκας εδω στην Ελλαδα εκτος απο την ιδια την εταιρεια που εχει εδρα Αγγλια και δεν τα στελνει Ελλαδα.

hobby560

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τρι 22 Μαρ 2016 - 13:55

Ο σύνδεσμος που έχεις βάλει δείχνει "πιάτο" δορυφορικής κεραίας .

Κάτι σαν [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ;

Γιωργάκος

Δημοσίευση από hobby560 Την / Το Τρι 22 Μαρ 2016 - 14:00

οχι δεν ειναι δορυφορικη ειναι κεραια κανονικη

hobby560

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τρι 22 Μαρ 2016 - 14:20

Η αλήθεια είναι, ότι ... όσο πιο λίγες τρύπες (... προς το καθόλου ...) κάνουμε στο τροχόσπιτο ...
... και ιδιαίτερα στην οροφή τόσο το καλύτερο, για την προστασία του από υγρασίες κλπ.

Σχεδόν σε όλα τα τροχόσπιτα, για να μην πω σε όλα, υπάρχει πρόβλεψη από τον κατασκευαστή,
για το σημείο το οποίο προβλέπεται να ανοιχθεί τρύπα για την κεραία.
Ένας μη γνώστης μπορεί να κάνει ζημιά (... να τρυπηθεί σε λάθος σημείο η οροφή !).

Άν λοιπόν το πρόβλημα έχει εντοπισθεί στην κεραία ... και η κεραία έχει ελλείψεις,
οι οποίες δεν μπορούν να καλυφθούν, προτείνω να το "ξεχάσεις" σαν θέμα ...
Εάν κρίνεται αναγκαία η χρήση της τηλεόρασης στο τροχόσπιτο,
αγόρασε έναν ιστό τον οποίο θα στερεώνεις εκεί που "πιάνει" το ροδάκι μπροστά.
Άν δεν θέλεις να βγάζεις το ροδάκι, αγοράζεις ένα στήριγμα (σαν αυτό που έχει για το ροδάκι),
το οποίο στήριγμα θα στερεώσεις σε ένα σημείο στο σασί (κοντά στον ρύμο).
Παίρνεις και μια απλή κεραία (...δοκιμασμένη ει δυνατόν) ... και προχωράς έτσι.

Αν βέβαια, συμπληρώσεις τις ελλείψεις της υπάρχουσας κεραίας, θα είναι ακόμα καλύτερα.  

Ίσως, ένας σχετικός ηλεκτρολόγος, που θα προσδιορίσει τον λόγο που δεν υπάρχει σήμα ...
... και που ίσως καταφέρει να "διορθώσει" τα κενά ... ίσως ... να είναι μια λύση.
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από alfa romeo Την / Το Τρι 22 Μαρ 2016 - 15:10

Αγαπητε φιλε καλως ορισες. Η κεραια σου λεγεται πολυκατευθυντικη και λαμβανει σημα απο 360ο. Εχω.και εγω παρομοια. Νομιζω πως χρειαζεσαι βοηθεια απο καταστημα που ασχολειται με κεραιες. Εχουν τεχνικους που θα σου λυσουν το προβλημα.αντι να τους καλεσεις για την κεραια του σπιτιου σου τους καλεις για το τροχοσπιτο. Παντως εαν αποφασισεις να αλαξεις υπαρχουν οι αντιστοιχες στο εμποριο που δεν χρειαζεται να κανεις τρυπα.
alfa romeo

http://www.notos-engineers.gr

Δημοσίευση από geoman28 Την / Το Πεμ 24 Μαρ 2016 - 13:04

Υπάρχουν πολύ αξιόπιστες και οικονομικές κεραιες εσωτερικού χώρου για αναλογικο/dtv με 20-25€ θα την κάνεις την δουλειά σου χωρίς τρύπες..
Δοκίμασε την κεραία χωρίς τον ενισχυτή, συνήθως αυτοι την τρώνε.. η κεραία δεν είναι τίποτα.. η κάτω κεραία που λες μπορεί να είναι για το ράδιο ή για τα vhf χωρίς να έχω την εμπειρία σε αυτές τις κεραίες, υποθέτω με βάση τις κλασικές των σπιτιών...

geoman28

Δημοσίευση από hobby560 Την / Το Πεμ 24 Μαρ 2016 - 13:31

οποτε λες να καταργησω τον ενισχυτη και να το δοκιμασω κατευθειαν?
βεβαια υπαρχει και αλλος τροπος να παρω κεραια χελιδονι και να την συνδεσω πανω στον ενισχυτη και να δοκιμασω την τηλεοραση ετσι θα καταλαβω εαν εχει προβλημα η κεραια η ο ενισχυτης? σωστα?

hobby560

Δημοσίευση από geoman28 Την / Το Πεμ 24 Μαρ 2016 - 23:18

Ναι σωστά! !

Πρέπει να τσεκάρεις και το καλώδιο σε τι κατάσταση είναι..
geoman28

Δημοσίευση από panos Την / Το Κυρ 27 Μαρ 2016 - 9:50

Φίλε hooby560.Δεν την γνωριζω την συγκεκριμενη κεραια .Θα σου προτεινω να κανεις τα εξης για να δεις τελικα αν δουλευει η κεραια.
1. ανοιγεις την κεραια και φτανεις στο σημειο που γινονται οι συνδεσεις με το καλωδιο.
2.ελεγχεις αν υπαρχει πλακετα στο σημειο που συνδεονται τα καλωδια μεσα στον χωρο της κεραιας.
3.αν υπαρχει πλακεται κοιτας μηπως υπαρχουν οξειδωσεις απο τυχον υγρασια και κοψιματα του τυπωμενου της πλακετας.
4.αν ολα ειναι ενταξει κοιτας για οξειδωσεις στις επαφες που ενωνονται οι ακρες του καλωδιου.
5.αν διαπιστωσεις σκουριες τις αφαιρεις προσεκτικα με ενα συρμα κατσαρολας.
6.αντικαθιστας το καλωδιο με ενα καλο ομοαξονικο χαλκου,το συνδεεις και κανεις τη δοκιμη σου.δωσε πρωτα το σημα κατευθειαν στην τηλεοραση.αν παιξει μετα περασετο μεσα απο τον ενισχυτη και μετα στην τηλεοραση.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
panos

Δημοσίευση από alfa romeo Την / Το Δευ 28 Μαρ 2016 - 13:31

panos έγραψε:Φίλε hooby560.Δεν την γνωριζω την συγκεκριμενη κεραια .Θα σου προτεινω να κανεις τα εξης για να δεις τελικα αν δουλευει η κεραια.
1. ανοιγεις την κεραια και φτανεις στο σημειο που γινονται οι συνδεσεις με το καλωδιο.
2.ελεγχεις αν υπαρχει πλακετα στο σημειο που συνδεονται τα καλωδια μεσα στον χωρο της κεραιας.
3.αν υπαρχει πλακεται κοιτας μηπως υπαρχουν οξειδωσεις απο τυχον υγρασια και κοψιματα του τυπωμενου της πλακετας.
4.αν ολα ειναι ενταξει κοιτας για οξειδωσεις στις επαφες που ενωνονται οι ακρες του καλωδιου.
5.αν διαπιστωσεις σκουριες τις αφαιρεις προσεκτικα με ενα συρμα κατσαρολας.
6.αντικαθιστας το καλωδιο με ενα καλο ομοαξονικο χαλκου,το συνδεεις και κανεις τη δοκιμη σου.δωσε πρωτα το σημα κατευθειαν στην τηλεοραση.αν παιξει μετα περασετο μεσα απο τον ενισχυτη και μετα στην τηλεοραση.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

ΣΩΣΤΟΣ !!!!!!!!!! ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
alfa romeo

Δημοσίευση από hobby560 Την / Το Δευ 28 Μαρ 2016 - 14:17

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες θα τις δοκιμασω και θα απαντησω με τα νεοτερα

hobby560

Δημοσίευση από hobby560 Την / Το Τρι 29 Μαρ 2016 - 9:43

καλημερα παιδια!!! φιλε πανο καλημερα. Σκεφτομουνα αυτα που εγραψες εχθες και θυμηθηκα οτι πριν καιρο ηθελα να αγορασω απο την Αγγλια αυτο εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ειναι ενα πακετο με διαφορα αναλωσιμα που μπορεις να χρησιμοποιησεις για να επισκευασεις την συγκεκριμενη κεραια που εχω.
επειδη μου ειπες να καθαρισω την πλακετα για τυχον οξειδωσεις μηπως εννοεις πλακετα κατι τετοιο οπως φαινεται στην φωτογραφια;

hobby560

Δημοσίευση από alfa romeo Την / Το Τρι 29 Μαρ 2016 - 12:25

Νομιζω πως ο Πάνος εννοει κατι τέτοιο, εαν δεν κάνω λάθος ή κατι παρόμοιο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
alfa romeo

Δημοσίευση από hobby560 Την / Το Τρι 29 Μαρ 2016 - 12:27

ωχχχχχχχ!!!μπλεξιμο και πολυ μαλιστα και πρεπει να λυθει αμεσα πριν το τοποθετησω σε καμπινγκ.

hobby560

Δημοσίευση από panos Την / Το Πεμ 31 Μαρ 2016 - 8:56

alfa romeo έγραψε:Νομιζω πως ο Πάνος εννοει κατι τέτοιο, εαν δεν κάνω λάθος ή κατι παρόμοιο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ
panos

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης