www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

+3
Georgedim
gambatte
athanase
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από athanase Τρι 22 Ιουλ 2014 - 21:42

Για όσους αυτοκινούμενους φίλους δεν είναι μέλη της ΕΛΑΤ και ως εκ τούτου δεν έχουν πληροφόρηση, θα ήθελα να τους πω ότι βρίσκονται σε εξέλιξη ενέργειες για την δημιουργία Κάμπερστοπς στην Ελλάδα. Ηδη ο ΓΓ Τουρισμού ανταποκρίθηκε θετικά στις ενέργειες της ΕΛΑΤ και με εγκύκλιό του προς τους τοπικούς ... άρχοντες προτρέπει στην δημιουργία τέτοιων χώρων.
Μακάρι να έχει αίσιο τέλος αυτή η αξιέπαινη ενέργεια και επιτέλους να πάψουμε να είμαστε η τελευταία χώρα της Ευρώπης που στερείται χώρων στάθμευσης αυτοκινούμενων τροχοσπίτων.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από gambatte Τρι 22 Ιουλ 2014 - 22:56

Στην πραγματικότητα με θλίβει αυτή η εξέλιξη. Ποτε δεν μου έλειψε camper stop στην Ελλάδα. Αντίθετα μπορω να σας προειπω τι θα γίνει οπου ο καθε ´´πονεμενος´´ θα ανοίγει ενα camper stop. Τέρμα πια το ελεύθερο καμπινκ οπου μας αρέσει, θα υποχρεωνόμαστε απο τις τοπικές αρχές να παρκάρουμε μονο εκει, σε ενα παρκινκ, χωρις θέα, χωρις ομορφιά και επι πληρωμή. Δεν το βλέπει κανεις οτι εκει θα οδηγηθεί η κατάσταση; Κανένα αυτοκινουμενο δεν χρειαζεται τις παροχές του, 8 χρονια κανω ελεύθερο με το αυτοκινουμενο χωρις κανένα προβλημα. Ειναι ανάγκη να βγάζουμε τα ματιά μας με τα ίδια μας τα χέρια;

gambatte


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 22 Ιουλ 2014 - 23:44

athanase έγραψε:....Μακάρι να έχει αίσιο τέλος αυτή η αξιέπαινη ενέργεια και επιτέλους να πάψουμε να είμαστε η τελευταία χώρα της Ευρώπης που στερείται χώρων στάθμευσης αυτοκινούμενων τροχοσπίτων.

+ 1

gambatte έγραψε:....Τέρμα πια το ελεύθερο καμπινκ οπου μας αρέσει, θα υποχρεωνόμαστε απο τις τοπικές αρχές να παρκάρουμε μονο εκει, σε ενα παρκινκ, χωρις θέα, χωρις ομορφιά και επι πληρωμή. Δεν το βλέπει κανεις οτι εκει θα οδηγηθεί η κατάσταση; Κανένα αυτοκινουμενο δεν χρειαζεται τις παροχές του, 8 χρονια κανω ελεύθερο με το αυτοκινουμενο χωρις κανένα προβλημα. Ειναι ανάγκη να βγάζουμε τα ματιά μας με τα ίδια μας τα χέρια;

Δεν είναι απαραίτητα αρνητική αυτή η εξέλιξη.

Το κάθε τι, έχει τη θετική και την αρνητική πλευρά του.

Κυρίως σε Ιταλία, Γαλλία  και λιγότερο στη Γερμανία και τις υπόλοιπες δυτικοευρωπαϊκές χώρες χώρες, υπάρχουν πάρα πολλοί δημοτικοί χώροι εξυπηρέτησης αυτοκινούμενων που είναι δωρεάν, ...αν αυτό είναι το κύριο ζήτημα.

Προσωπικά πιστεύω ότι τέτοιοι χώροι εξυπηρετούν και προάγουν αυτό το είδος τουρισμού, μιας και αφ' ενός παρέχουν (έστω και κατόπιν ενός μικρού αντιτίμου) δυνατότητα "ξέγνοιαστου" ανεφοδιασμού σε νερό και ρεύμα (όταν χρειάζεται) και ξεφορτώματος "γκρίζων" και "μαύρων", αφ΄ετέρου δίνουν τη δυνατότητα παραμονής χωρίς το άγχος της οχλήσεως από τον οποιοδήποτε (φαινόμενο που οφείλω να ομολογήσω ότι στα 6 χρόνια "ελεύθερου" στη πατρίδα μας, έχω αντιμετωπίσει πολύ λιγοστές φορές).

Όταν με το καλό ξεκινήσουν να δημιουργούνται περισσότερα "επίσημα" camperstops, .....είδομεν (....μιας και εδώ είναι Ελλάδα και Βαλκάνια  Very Happy  Very Happy  Very Happy ).  
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Maximos Τρι 22 Ιουλ 2014 - 23:55

Πιστεύω, ότι η δημιουργία camper stop, είναι προς την θετική κατεύθυνση.
Καλό είναι να υπάρχουν ... και θα είναι καλύτερο ακόμη, εάν οργανωθούν σωστά.
Με την παρούσα κατάσταση ... ο κάθε αυτοκινούμενος (και όχι μόνον) ενεργεί ανεξέλεγκτα ...
... και ανάλογα με την παιδεία του, όσον αφορά στην απόθεση πχ. των γκρίζων και μαύρων  αποβλήτων ...
Με ένα συμβολικό τίμημα, τουλάχιστον σ' αυτήν την περίπτωση, θα δοθεί μια σωστή λύση.

Η ύπαρξη camper stop, δε νομίζω, ότι θα επηρεάσει το ελεύθερο, όπως το ξέρουμε μέχρι σήμερα.
Μου αρέσει το ελεύθερο, αλλά δεν μου αρέσει και η ασυδοσία, που δυστυχώς, όλοι μας έχουμε σχετικές εμπειρίες.
Τα  camper stop, όπως τουλάχιστον τα έχω γνωρίσει εκτός συνόρων ...
... παρέχουν χώρο στάθμευσης κοντά σε περιοχές με τουριστικό ενδιαφέρον ...
... άλλοτε αυτοδύναμα και ανεξάρτητα (δίπλα σε κλασσικό parking αυτοκινήτων)
και άλλοτε ενσωματωμένα, σε υπάρχουσα εγκατάσταση οργανωμένου camping, σε ιδιαίτερο χώρο.

Αν τώρα αυτός ο θεσμός, για διάφορους άλλους λόγους (... λόγω "ελληνικής λεβεντιάς") ...
καταστρατηγηθεί και καταλήξει με τις αρνητικές του συνέπειες, είναι άλλο θέμα.

Ο χρόνος πάντως θα δείξει.

Θανάση, σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 23 Ιουλ 2014 - 0:17

Μακάρι, αλλά στην Ελληνική πραγματικότητα που ζούμε, το βλέπω σχεδόν αδύνατο.
Σήμερα έβλεπα μιά ζωντανή μετάδοση από τον γύρο της Γαλλίας. Μιά διαδρομή σχεδόν 70 km. Το κομμάτι που είδα ήταν η ανάβαση σε κάποια στενή ανηφορική διαδρομή των Πυρηναίων. Ο κόσμος που είχε πάει να δει τον αγώνα η που έτυχε να βρίσκεται εκεί (μαγευτικές τοποθεσίες είναι η αλήθεια), ΚΥΡΙΩΣ έμενε σε αυτοκινούμενα.
Στριμωγμένα στην άκρη του δρόμου, σε πλατώματα, όπου μπορούσαν οι άνθρωποι, για να μην ενοχλούν την διαξαγωγή. Τόσο κοντά ό ένας στον άλλον που έλεγες ότι ακουμπάνε! Ούτε παροχές νερού είχαν ούτε αποχετεύσεις. Κι όμως δεν είδα κανέναν να παραπονιέται για την παρουσία τους, παρ' όλο που εδω που τα λέμε, υπήρχε συνωστισμός από την ταυτόχρονη παρουσία 100αδων αυτοκινουμένων σε μια διαδρομή περίπου 10 km (μέχρι το υψηλότερο σημείο).
Είμαι πεπισμένος ότι κάτι τέτοιο εδώ δεν πρόκειται να το δούμε ΠΟΤΕ. Στην καλύτερη περίπτωση να περάσει η αστυνομία και να απαιτήσει να "εξαφανιθούν" όλοι αυτοί οι "παρείσακτοι".

Ετσι είναι η παιδεία της συντριπτικής πλειοψηφίας. Σκατένια.
Προχθές είχα πάει για μπάνιο με πούλμαν. Στην διαδρομή προσφέρουν καραμέλες. Ολες οι μανάδες, μα ΟΛΕΣ άφησαν τα παιδιά τους να πετάξουν τα χαρτάκια στο δρόμο. Ο σκουπιδοτενεκές, (βρωμερός είναι η αλήθεια), ήταν 15 μέρα πιο μακρυά.
Πως θα αλλάξει αυτός ο ωχαδελφισμός; Αφού ακόμη και η τωρινή, φρέσκια γενιά μεγαλώνει και "εκπαιδεύεται" με λανθασμένα πρώτυπα; Ισως σε 400 χρόνια...
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από athanase Τετ 23 Ιουλ 2014 - 12:45

Χάρηκα πολύ που αρκετοί φίλοι πήραν θέση στην δημοσίευσή μου. Για τα μέλη της ΕΛΑΤ έχω γνώση της θέσης τους διότι το αίτημα αυτό πάει πολύ πίσω στον χρόνο και η θετική αυτή εξέλιξη μας χαροποιεί όλους.


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας Μάξιμε και Γιώργο.


Αγαπητέ Μιχάλη στην Ελλαδίτσα μόνο η αισιοδοξία μας απόμεινε αν την χάσουμε κι αυτήν τότε τέλος. Ας περιμένουμε αισιόδοξα κάτι θετικό να φανεί στον ορίζοντα και μετά βλέπουμε.
Σχετικά με τον ποδηλατικό γύρο στην Γαλλία (έχω βρεθεί τυχαία στην Ιταλία με τροχόσπιτο), δεν είναι συγκρίσιμο με το θέμα μας. Ο αγώνας γίνεται μία μέρα τον χρόνο, ΔΕΝ υπάρχει κυκλοφορία αυτοκινήτων για να ενοχλούνται από το Πάρκινγκ των τροχοσπίτων ΔΕΝ είναι μόνιμη κατάσταση.


Φίλε GAMBATTE διαφωνώ συνολικά μαζί σου (θα μου πεις αν όλοι συμφωνούσαμε πως θα γινόταν διάλογος?).


1.Διότι το Κάμπερστοπ ΔΕΝ γίνεται μόνο για τους Έλληνες αλλά και τους τουρίστες μας που έρχονται να δουν πχ την Ακρόπολη και πρέπει να παρκάρουν στην ... Αλεξανδρούπολη, που πας Θεσ/κη και δεν υπάρχει ασφαλές πάρκινγκ, που πας Μεθώνη-Κορώνη και σε κυνηγούν με τις καραμπίνες. Και που η έλλειψή του μας κάνει να φαινόμαστε στα μάτια τους ...περίεργοι.


2.Με το κάθε πονεμένος, τέρμα το ελεύθερο, χωρίς θέα (αυτό από που σου προκύπτει?) κλπ ΔΕΝ ισχύουν. ΚΑΙ σήμερα το ελεύθερο Κάμπινγκ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, το Πάρκινγκ των αυτοκινουμένων επιτρέπεται. Επίσης ποιος σου είπε ότι όταν θα υπάρχουν Κάμπερστοπ δεν θα υπάρχει ελεύθερο? Και τώρα οι ιδιοκτήτες Κάμπινγκ κυνηγούν τους ελεύθερους αλλά εμείς συνεχίζουμε.


3.Δεν γνωρίζω όταν λες 8 χρόνια κάνω ελεύθερο χωρίς πρόβλημα, που το κάνεις στην Ελλάδα ? Διότι αν ναι καταλαβαίνω ότι η Ελλάδα σαν ξέφραγο αμπέλι τα δικαιολογεί ΟΛΑ, ευελπιστούμε όμως ότι θα αλλάξουμε προς το καλλίτερο και θα μάθουμε τα γκρίζα, τα μαύρα κλπ να πηγαίνουν στη σωστή θέση και όχι στα χωράφια για ... λίπασμα.


Στην Οδησσό έμεινα μόνο 4 ημέρες. Ο λόγος ? διότι δεν υπήρχε Κάμπερστοπ ή ανοικτό Κάμπινγκ και έκοψα την παραμονή μου στη μέση.
Τέλος αν διάβασες την δημοσίευσή μου από το ταξίδι μου στην Τοσκάνη-Αλσατία θα διεπίστωνες ότι ΟΛΑ τα Κάμπερστόπ που μείναμε ήταν απίθανα οργανωμένα, τα περισσότερα δωρεάν και τα υπόλοιπα σχεδόν δωρεάν, απόδειξη ότι για 40 μέρες ταξίδι(αντιγράφω από την δημοσίευσή μου) ......
Οι διανυκτερεύσεις μας στοίχισαν συνολικά (εκτός Ζυρίχης) 42€ !!!
Ας ελπίσουμε τελικά να γίνει και να μην είμαστε η χώρα που στον ευρωπαϊκό οδηγό για Κάμπερστοπ ανάμεσα σε 16 Ευρωπαϊκές χώρες είμαστε τελευταίοι με πλήρη ανυπαρξία τέτοιων χώρων.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από gambatte Τετ 23 Ιουλ 2014 - 19:53

Φίλοι , οι ανάγκες και οι απόψεις του καθενός ειναι διαφορετικές. Αναγνωρίζω οτι κάποιοι βλέπουν τον εαυτό τους να λειτουργεί συλλογικά σαν μέλη κάποιας λέσχης, εκδράμουν τάση ομαδικά κλπ, κάποιοι πιο μοναχικά απολαμβάνοντας αλλα πράγματα. Εγω ειμαι κατα των κάμπερ στοπ στην Ελλάδα γιατι κίνητρο δεν θάναι η εξυπηρέτηση του κάμπεριστα αλλα το εύκολο κέρδος. Ενα δυο που έγιναν στον τόπο μας, είδαμε αμέσως να ξεφυτρώνουν ταμπέλες ´´απαγορευεται το καμπινκ´´. Εν πασει περιπτώσει και να γίνουν αλλα ενα δυο το πολυ, εκει θα σταματήσει η ιστορια.Η τοπική αυτοδιοίκηση εχει αλλα θέματα για να ασχοληθεί με τα καμπερστοπ (πρεπει να ταΐσει τα παιδιά της, θα αφηςει πιστεύετε το ενα καμπινκ της περιοχής τον δήμαρχο να κάνει δωρεάν καμπερστοπ, ε ρε γέλια...)και για τον ιδιώτη δεν αξίζει, δεν υπάρχει πελατεία, άρα ουτε return on investment.Οι έλληνες ειναι δεν ειναι 300 αυτοκινούμενα και κάποιοι δεν πατάνε ορκιςμενα σε καμπερςτοπ, όσο για τους ξένους συγκεντρωμένοι σε 2-3 μηνες πάλι δεν δικαιολογούν την επενδυςη.Οποτε εκ των πραγμάτων μάλλον θα μου βγει το έργο...

gambatte


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από kukosg Τετ 23 Ιουλ 2014 - 22:03

Αν το κάμπερ στοπ είχε εύκολο κέρδος,θα είχαμε τώρα πολλά.
Ταμπέλες "απαγορεύεται το κάμπινγκ" έχουν "ξεφυτρώσει" παντού και έχου ήδη "ριζώσει".Τόσο παλιές είναι !!!Από τότε που δεν υπήρχαν αυτοκινούμενα στην Ελλάδα.
Και τα κάμπινγκ 2-3 μήνες λειτουργούν και εκεί δεν είναι μόνο πολλαπλάσια η επένδυση,αλλά έχουν και προσωπικό.
Τα γκρίζα σου,κάθε πότε τα αδειάζεις;Την βγάζεις τη βδομάδα;

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από athanase Τετ 23 Ιουλ 2014 - 22:32

kukosg έγραψε:
Τα γκρίζα σου,κάθε πότε τα αδειάζεις;Την βγάζεις τη βδομάδα;
Εμείς πάντως Γιώργο μου με μαγείρεμα, πλύσιμο πιάτων και καθημερινό ντους τα 2 άτομα, φτάνουμε δεν φτάνουμε τις 4-5 μέρες.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από gambatte Τετ 23 Ιουλ 2014 - 23:59

Πάντως ταμπέλες στην Καλόγρια μπήκαν πρόσφατα, δεν έχουν προλάβει να ριζωσουν ακόμα Γιώργο. Όσον αφορά τα γκρίζα, μου θυμίζει μια συζήτηση με κάποιον που στο τελος αφου έλεγε και έλεγε για τα γκρίζα, του ξέφυγε οτι στο σπίτι του ειχε απορροφητικό βόθρο.
Τώρα βέβαια ο πρώτος αναμάρτητος ....ναι εχω αδειάσει γκρίζα στο χώμα, νερό με λιγο planet σαπούνι, σίγουρα δεν ειναι σωστό, απο την αλλη όμως πληρώνω στο ελληνικό κράτος τους φόρους μου για το όχημα μου, οχι οτι το ενα πατσιζει το αλλο...Ολη η επαρχία σαπούνια και λάδια στο χώμα αδειάζει, οχι βέβαια οτι αυτό ειναι άλλοθι για τα αυτοκινούμενα.Ασε που και πολλα καμπινκ το ίδιο κάνουνε με κατι κακοσυντηρημενους βιολογικούς που περνάνε τον έλεγχο λαδωνοντας, τα ξερω απο πρώτο χέρι. Στην τουαλέτα μου εχω το sog, χωρις χημικά, και θαψιμο σε λάκκο, κανένα προβλημα. Θελω να πω οτι ας χαλαρώσουμε με τα γκρίζα, δεν ειναι εκει το θεμα. Το θεμα το ξαναλέω ειναι οτι οπου γίνεται καμπινκ ή καμπερστοπ, κυνηγάνε το ελεύθερο.

gambatte


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 24 Ιουλ 2014 - 11:55

gambatte έγραψε:... Το θεμα το ξαναλέω ειναι οτι οπου γίνεται καμπινκ ή καμπερστοπ, κυνηγάνε το ελεύθερο.
Αυτό, πράγματι είναι μια αλήθεια και διαφωνώ και εγώ με την καθ' υπόδειξη καταγγελία ή έλεγχο ...
Όμως, αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να σταματήσουν να δημιουργούνται,
νέοι οργανωμένοι χώροι για camping ή camper stop.
Αυτός που κάνει ελεύθερο camping, θεωρώ, ότι θα συνεχίσει να το κάνει ...
... και δεν θα τον αναγκάσει η όποια καταγγελία ή παρατήρηση ... να πάει οπωσδήποτε σε οργανωμένο χώρο.

Το καλύτερο από όλα, θα ήταν όλοι αυτοί οι "οργανωμένοι χώροι" ... να προσελκύουν τους πελάτες τους
με την προσφορά καλύτερων υπηρεσιών-παροχών και στο κατά το δυνατόν οικονομικότερες τιμές.

Συνεχίζω να πιστεύω, ότι αυτός που δεν προκαλεί, δεν έχει λόγους να φοβάται για το ελεύθερο camping .
Οι τοπικές κοινωνίες, το αναγνωρίζουν και το εκτιμούν.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από athanase Πεμ 24 Ιουλ 2014 - 22:22

Εγώ πάντως συνεχίζω να ενοχλούμε όταν οι ξένοι που στην πατρίδα τους είναι νομοταγείς να έρχονται εδώ και να γράφουν τους δικούς μας νόμους προκλητικά στα παλιά τους τα παπούτσια. Και δεν τους φτάνει ότι κάνουν το ανεβάζουν και στο google earth για διεθνή ...ξεφτίλα.
Δέστε πως μας βλέπουν:


"Vigláfia - Peloponnese- - Elafonisos


Wild camping spot amongst a vast area of dunes and also has a superb beach. Ignore the "No Camping" notice at the far edge of the village, pass the restaurant run by Andreas (who also has a small parking area) and pick your spot ! Andreas has an "arrangement" with the law as his business relies on motorhomers all year round. Just eat there from time to time - and also buy your olive oil from him. A truly outstanding place.


και εδώ


Gytheio - Peloponnese


Parking on the marina/pier, lots of space - there is a no camping sign but ignore - water nearby and toilet round the corner.



και εδώ


Agios Andreas - Peloponnese


N 37.44607 E 22.74822  Sometimes you take a turn and suddenly you are surprised a very nice place to be found. The village of Agios Andreas is on the road to the west coast of the Peloponnese runs. If the exit (Paralia) to the coast a few kilometers you will come to this place. A sign prohibited to camp, but hey .... 



Δέστε κι αυτό


Agios Georgios (Olympia) - Peloponnese


N 37.65832° E 021.61732° *md2010* Car & truck park on Pyrgos - Olympia road approx. 1.5km W of Archea Olympia. Slightly sloping. Room for 100+ vans. No facilities. No camping sign but this is Greece.



Το ερώτημα που τίθεται είναι αν μας αρέσει αυτό ή ένα καθώς πρέπει πολιτισμένο Κάμπερστοπ.
Κι ας μάθουμε επιτέλους κάποτε ότι αυτός που επενδύει πρέπει να αμειφθεί κάπως ...
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από gambatte Πεμ 24 Ιουλ 2014 - 22:40

Στην Ελλάδα εμεις πρωτα οι ίδιοι οι έλληνες δεν σεβόμαστε τους νόμους, γιατι μας ενοχλεί οταν κάνουν το ίδιο οι τουριςτες ή οι μεταναςτες; Μας βλέπουν οπως έιμαςτε, Δηλαδή λένε κατι ψευδές; Τι δεν ισχύει απο αυτα που λένε; Οταν εκανα παρατήρηση σε κατι Αλβανούς γιατι πεταγανε τα σκουπίδια έξω απο τον κάδο με αποστομωσανε οτι οι έλληνες τα πεταγανε απο τα μπαλκόνια.
Και σε τελική ποιο ειναι το συμπέρασμα; Οτι οταν βλέπουμε την ταμπέλα, πολλές φορές αυτοσχέδια απο τον καμπιγτζη της περιοχής, πρεπει να τα μαζεύουμε και να μαντρωνομαστε στο καμπινκ; Αντίστοιχες συμβουλές υπάρχουν για όλες τις χώρες της Ευρώπης.
Παρεμπιπτόντως απο ποιο ωραίο site τα μάζεψες αυτα φίλε athanase να τόχουμε υπόψιν;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gambatte στις Πεμ 24 Ιουλ 2014 - 22:43, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Προσθήκη, βελτίωση)

gambatte


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από kukosg Πεμ 24 Ιουλ 2014 - 22:40

Όχι αυτός που επενδύει,αλλά αυτός που προσφέρει.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από athanase Πεμ 24 Ιουλ 2014 - 23:35

Έχω άλλες απόψεις για το θέμα.
 Δεν θέλω να πείσω κανέναν αλλά ούτε και συμφωνώ.
Οι ξένοι ΔΕΝ μας σέβονται γιατί ΕΜΕΙΣ δεν σεβόμαστε τον εαυτό μας. Κοιτάμε τι κάνουν οι άλλοι και δεν κοιτάμε την καμπούρα μας επειδή βρίσκεται πίσω μας. 
Σε μία χώρα (και μιλώ για το χόμπυ μας αποκλειστικά) που δεν σεβόμαστε το περιβάλλον και ονομάζουμε τα γκρίζα λίπασμα και τα σκουπίδια καλλωπιστικά φυτά γιατί τα πετούν όλοι θα παραμείνουμε τα Ελληνόπουλα που θα μας φταίνε όλοι πλην ημών. 
Και τέλος εγώ δεν θα παραβαίνω τις αρχές μου με συγχωροχάρτι το ότι το κάνουν και οι Αλβανοί πχ.
Απ' την πλευρά μου το θέμα που εγώ άνοιξα το κλείνω εδώ.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Γιώργος Πεμ 24 Ιουλ 2014 - 23:54

athanase έγραψε:
. . . .  Οι ξένοι ΔΕΝ μας σέβονται γιατί ΕΜΕΙΣ δεν σεβόμαστε τον εαυτό μας. Κοιτάμε τι κάνουν οι άλλοι και δεν κοιτάμε την καμπούρα μας επειδή βρίσκεται πίσω μας. 
. . . . θα παραμείνουμε τα Ελληνόπουλα που θα μας φταίνε όλοι πλην ημών. 


+ 1
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου !
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα Empty Απ: Προσπάθεια δημιουργίας Κάμπερστοπς στην Ελλάδα

Δημοσίευση από kukosg Παρ 25 Ιουλ 2014 - 0:03

Γιώργος έγραψε:
athanase έγραψε:
. . . .  Οι ξένοι ΔΕΝ μας σέβονται γιατί ΕΜΕΙΣ δεν σεβόμαστε τον εαυτό μας. Κοιτάμε τι κάνουν οι άλλοι και δεν κοιτάμε την καμπούρα μας επειδή βρίσκεται πίσω μας. 
. . . . θα παραμείνουμε τα Ελληνόπουλα που θα μας φταίνε όλοι πλην ημών. 


+ 1
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου !
Και εγώ !!

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης