www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

+17
tabbert
BAGGELIS B+E
Patrinos
Γιώργος Επιτρόπου
Νικόλας Μητσόπουλος
diamantino
Γιώργος
antonis Z
Πτέραρχος
kukosg
athanase
traveller
almak
ladakias
Georgedim
Maximos
Γιωργάκος
21 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από Πτέραρχος Πεμ 24 Απρ - 20:09

Γιωργάκος έγραψε:Ξανά στο στην διεύθυνση μεταφορών στο Σταυρό Αγ. Παρασκευής γιατί εκεί έχει εκδοθεί η άδεια οδήγησης μου.

Σε αίτηση που πήγα για καταθέσω , για να έχω μια γραπτή απάντηση με το δίπλωμα Β  τι μπορώ να οδηγώ ο διάλογος που ακολούθησε με τον υπάλληλο στις άδειες οδήγησης αφού διάβασε την αίτηση ήταν ο εξής :
   
    - Στην εφημερίδα της κυβερνήσεως αναφέρει τι μπορείτε να οδηγήσετε .
    - Να αλλά υπάρχουν κάποιες  διαφορετικές ερμηνείες.                  
    - Εσείς τι θέλετε να οδηγείται ;
    - Το επιβατικό αυτ/το μου έλκοντας τροχόσπιτο που και τα δύο δεν ξεπερνάνε τα 3.500 Kg
    - Κανένα πρόβλημα αν το σύνολο και των δύο δεν είναι πάνω από 3.500 Kg δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί το τροχόσπιτο σας να μην είναι πάνω από 750 Kg
    - Μου λέτε κανένα πρόβλημα να το πρόβλημααααα .
    - Κατάλαβα είναι πάνω από 750 kg  τότε  θα πρέπει να αποκτήσετε άδεια οδήγησης ΒΕ.
    - Το είχα καταλάβει τώρα μου το επιβεβαιώσατε …. δώστε μου την αίτηση πίσω,  μετά το διάλογο που είχαμε δεν μου χρειάζεται η γραπτή απάντησή σας, που απ΄ ότι  υποψιάζομαι θα με παραπέμψετε στη εφ. της κυβερνήσεως .
    - Σωστά
    - Σχίζοντας την αίτηση τον ευχαρίστησα και έφυγα .

Εγώ δεν έχω να κάνω κανένα σχόλιο μετά από όλα αυτά, απλά ψάχνομαι πως θα αποκτήσω το ΒΕ .

Γιωργακο καλησπερα

Για το πως θα το αποκτησεις δεν ξερω ....ισως καποια σχολη σου πει.
Θα σου πω ομως το εξης μηπως σε βοηθησει λιγο στο ψαξιμο.
Εγω εχω ΒΕ, αλλα αυτο προκυπτει απο το οτι εχω διπλωμα Ε΄κατηγοριας.
Αναφερεται και επανω στο διπλωμα μου το ΒΕ.
Πτέραρχος
Πτέραρχος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 24 Απρ - 20:24

Γιωργάκος έγραψε:Ξανά στην διεύθυνση μεταφορών στο Σταυρό Αγ. Παρασκευής γιατί εκεί έχει εκδοθεί η άδεια οδήγησης μου.

Σε αίτηση που πήγα για καταθέσω , για να έχω μια γραπτή απάντηση με την άδεια οδήγησης Β  τι μπορώ να οδηγώ ο διάλογος που ακολούθησε με τον υπάλληλο στις άδειες οδήγησης αφού διάβασε την αίτηση ήταν ο εξής :
   
    - Στην εφημερίδα της κυβερνήσεως αναφέρει τι μπορείτε να οδηγήσετε .
    - Να αλλά υπάρχουν κάποιες  διαφορετικές ερμηνείες.                  
    - Εσείς τι θέλετε να οδηγείται ;
    - Το επιβατικό αυτ/το μου έλκοντας τροχόσπιτο που και τα δύο δεν ξεπερνάνε τα 3.500 Kg
    - Κανένα πρόβλημα αν το σύνολο και των δύο δεν είναι πάνω από 3.500 Kg δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί το τροχόσπιτο σας να μην είναι πάνω από 750 Kg
    - Μου λέτε κανένα πρόβλημα να το πρόβλημααααα .
    - Κατάλαβα είναι πάνω από 750 kg  τότε  θα πρέπει να αποκτήσετε άδεια οδήγησης ΒΕ.
    - Το είχα καταλάβει τώρα μου το επιβεβαιώσατε …. δώστε μου την αίτηση πίσω,  μετά το διάλογο που είχαμε δεν μου χρειάζεται η γραπτή απάντησή σας, που απ΄ ότι  υποψιάζομαι θα με παραπέμψετε στη εφ. της κυβερνήσεως .
    - Σωστά
    - Σχίζοντας την αίτηση τον ευχαρίστησα και έφυγα .

Εγώ δεν έχω να κάνω κανένα σχόλιο μετά από όλα αυτά, απλά ψάχνομαι πως θα αποκτήσω το ΒΕ .
Γιωργάκο ... σωστός ... και σ' ευχαριστούμε ...
... αλλά ... γιατί "κολλάς" στα ...  εύκολα ... !  Rolling Eyes Razz Very Happy 

Πηγαίνεις σε μια σχολή οδηγών ...
Πληρώνεις ... κυρίως πληρώνεις ... κάποια παράβολα ...  Sad 
Πληρώνεις ... και κάποια πρακτικά μαθήματα ...  Sad 
... και είσαι ΟΚ !!  Cool 

Απλά πράγματα ... !!   Evil or Very Mad  Evil or Very Mad 

(... αν θεωρηθεί το σχόλιο ... λίγο ειρωνικό ... απλά το επιβεβαιώνω ... !)  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από antonis Z Σαβ 26 Απρ - 21:39

Σας άφησα λίγο καιρό αλλά βλέπω ότι δεν πρέπει!

Ας τα γράψουμε σε απλά Ελληνικά 

Περίπτωση 1 :
Αυτοκίνητο + τροχόσπιτο με συνολικό βάρος 3500 Κιλά  Δίπλωμα Β

Περίπτωση 2 : 
Αυτοκίνητο + τροχόσπιτο με συνολικό βάρος άνω των 3500 και μέχρι 4250 Κιλά , Δίπλωμα Β96 

Περίπτωση 3 : 
Αυτοκίνητο + τροχόσπιτο με συνολικό βάρος άνω των 4250 Κιλών Δίπλωμα Β+Ε

Περίπτωση 4 

Αυτοκινούμενο με βάρος 3500 ( θεωρείται αυτοκίνητο ) + 750 ρυμουλκούμενο, Δίπλωμα Β96  ( για αυτούς βγήκε βασικά γιατί άλλο ΙΧ με 3500 κιλά μόνο μικρά λεοφωρεία υπάρχουν, Δίπλωμα Β96 

Περίπτωση 5 
Αυτοκινούμενο ή αυτοκίνητο με βάρος 3500 Κιλά + ρυμουλκούμενο άνω των 750 κιλών άρα συνολικό βάρος συρμού άνω των 4250 Κιλών, Δίπλωμα Β+Ε

Για αυτό μιλάει στο ΦΕΚ για οχήματα με βάρος ως 3500 κιλά ( δηλαδή όταν το αυτοκίνητο είναι 3500 κιλά τότε το ρυμουλκό δεν πρέπει να είναι άνω των 750 κιλών για να ρυμουλκείται με δίπλωμα Β ή Β96. 

Και φυσικά μπορείτε να οδηγείτε με αυτοκίνητο των 3500 κιλών και ρυμουλκούμενο άνω των 750 κιλών αλλά τότε ο συρμός είναι άνω των 4250 κιλών και θέλει Β+Ε ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΕΛΕΙ Β+Ε. 

ΓΙΑ ΤΟ Β96 ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΡΑΒΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΕΥΛΕΡ ΓΙΑ ΒΑΡΚΑ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. Σας το δίνει το υπουργείο μεταφορων με βεβαίωση απο μια σχολή οδηγών αφού κάνετε 3,5 ώρες μάθημα θεωρία και άλλες 3,5 ώρες οδήγηση... 

Επειδή δεν διευκρινίζεται ξεκάθαρα αυτό στην απόφαση,στείλαμε επιστολή στο υπουργείο ότι με βάση την κοινοτική νομοθεσία με την οποία εναρμονίστηκε η Ελληνική δεν προβλέπονται εξετάσεις. Με έκπληξη μας πήραν τηλέφωνο....λέγοντας ότι έτσι είναι και ότι σύντομα θα στείλουν διευκρινιστική στις διευθύνσεις. 

Καλό σας βράδυ και να γράφεται που και που τις πηγές σας  Wink   Wink 

Πάντα στην διάθεση σας.

Αντώνης Ζαμπέτας
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από kukosg Σαβ 26 Απρ - 22:06

Σας τα έγραψα και εγώ αλλά κάποιοι,ήθελαν να τρέχουν σε σχολές,αντί να σκεφτούν ότι χρειάζεται μια επιτροπή για να βρούν το δίκιο τους.Βέβαια,αφού "τρέχει" ο Αντώνης,γιατί να οργανωθείτε εσείς.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 26 Απρ - 22:28

Αντώναρε εγώ γράφω ποιοι μου τα είπαν εκτός και αν δεν ξέρουν τη δουλειά τους
Γιωργάκος έγραψε:
Σήμερα εγώ όπως λέει ο Μάξιμος έτρεχα στο Υπουργείο στη Λεωφ. Μεσογείων στο Χολαργό .
Με πληροφόρησε ο αρμόδιος υπάλληλος ότι  αν το ρυμουλκούμενο είναι πάνω από 750 Kg  
πρέπει να έχουμε δίπλωμα οδήγησης  ΒΕ.

Γιωργάκος έγραψε:Ξανά στην διεύθυνση μεταφορών στο Σταυρό Αγ. Παρασκευής γιατί εκεί έχει εκδοθεί η άδεια οδήγησης μου.
   - Κανένα πρόβλημα αν το σύνολο και των δύο δεν είναι πάνω από 3.500 Kg δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί το τροχόσπιτο σας να μην είναι πάνω από 750 Kg

Αντώναρε  θα περιμένουμε αν μάθεις για τις διευκρινήσεις να μας ενημερώσεις .





kukosg έγραψε:Σας τα έγραψα και εγώ αλλά κάποιοι,ήθελαν να τρέχουν σε σχολές,αντί να σκεφτούν ότι χρειάζεται μια επιτροπή για να βρούν το δίκιο τους.Βέβαια,αφού "τρέχει" ο Αντώνης,γιατί να οργανωθείτε εσείς.

Τι να κάνουμε Γιώργο; υπάρχουν και τέτοιοι στο φόρουμ που δεν μπορούν να σκεφτούν.
Σε ευχαριστούμε για την υπόδειξη.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από kukosg Σαβ 26 Απρ - 22:42

Είναι από τις φορές που δεν τους κατηγορώ που δεν ξέρουν τη δουλειά τους,γιατί είναι πολύ κακά διατυπωμένη η οδηγία.Γιαυτό και η Al-Ko οργάνωσε συνέντευξη τύπου με παραδείγματα,γιά να γίνει κατανοητό.Κάποτε τα αυτοκίνητα δεν περνάγαν τα 1500 κιλά και δεν υπήρχε πρόβλημα,αλλά τώρα με τα 4Χ4 έυκολα ξεπερνάς με τροχόσπιτο τα 3500,και χωρίς αυτοκινούμενο.
Απλώς, σαν ιδιώτης δεν σε υπολογίζει ο υπάλληλος του υπουργείου,ενώ σαν Ζαμπέτας ή σύλλογος και με μια σειρά έγγραφα που θα συνοδέυουν την αίτηση,θα αναγκαστεί να μην τα αγνοήσει,

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από antonis Z Σαβ 26 Απρ - 23:15

Γιώργαρε δεν χρειάζεται καμία διευκρίνηση. Προφορικά μου είπαν ότι έχω δίκιο και δεν χρειάζεται να δώσει ο ενδιαφερόμενος εξετάσεις για να πάρει το Β 96. 

Απλά δεν ξέρω αν έχουν λάβει την διευκρινιστική οι υπηρεσίες. Θα γίνει και αυτό. Κάτι αρχίζει να λειτουργεί...

Οι περιπτώσεις που έγραψα ισχύουν. 

Αν θέλετε δείτε και το site του συνδέσμου κατασκευαστών τροχοσπίτων Γερμανίας. Πατήστε μετάφραση και εκεί στα περί διπλώματος μπορείτε να βάλετε την ηλικία σας, το βάρος αυτοκινήτου σας και του τροχοσπίτου σας και σας βγάζει το αποτέλεσμα ποιο δίπλωμα χρειάζεστε. Προσοχή στην Γερμανία όσοι είχαν αποκτήσει το δίπλωμα πριν το 1999 μπορούν να οδηγούν μέχρι 7,5 τόνους συρμό. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]   έχει και πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες 

ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ. ΚΑΙ ΑΝ ΧΑΘΩ ( ΛΟΓΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ) ΣΦΥΡΙΞΤΕ ΝΑ ΡΘΩ.
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 26 Απρ - 23:25

sfir  mmm      hi    cl1
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 27 Απρ - 12:47

Γειά σου Αντώνη ...

Κατ' αρχήν ... πολλά πολλά Ευχαριστώ, για τις παρεμβάσεις και τις συμβουλές σου.
Τις έχουμε ανάγκη.

Για την εγκύκλιο τώρα ...

Όλοι πάντως συμφωνούμε, ότι η εγκύκλιος είναι ... τουλάχιστον κακοδιατυπωμένη ... !!
Αυτό επισημάνθηκε από την πρώτη στιγμή.

Επίσης, έχω βάσιμες υπόνοιες, ότι αυτή η κακή διατύπωση ... είναι εκ του πονηρού .

Ελληνικά όλοι ξέρουμε να διαβάζουμε ...

Αναφέρει λοιπόν ...

στ. Κατηγορία Β:

Αυτοκίνητα με μέγιστη επιτρεπόμενη μάζα μέχρι 3.500 kg και σχεδιασμένα και κατασκευασμένα,
για τη μεταφορά οκτώ ( 8 ), το πολύ επιβατών, εκτός από τον οδηγό.


Το νόημα που βγαίνει, είναι ότι  ...

Ένα αυτοκίνητο, μέχρι 3500 κιλά ... θέλει κατηγορία Β

Τα αυτοκίνητα της κατηγορίας αυτής επιτρέπεται να συνδυάζονται με ρυμουλκούμενο,
του οποίου η μέγιστη επιτρεπόμενη μάζα δεν υπερβαίνει τα 750 kg,


... αυτό λοιπόν το αυτοκίνητο ... επιτρέπεται να ρυμουλκεί ρυμουλκούμενο μέχρι 750 κιλά.
(... αν λοιπόν, το ρυμουλκούμενο είναι πάνω από 750 κιλά ... μιλάμε για άλλη κατηγορία ... )

υπό τον όρο ότι η μέγιστη επιτρεπόμενη μάζα του συνδυασμού αυτού δεν υπερβαίνει τα 4.250 kg.

... με τη προϋπόθεση, ότι το σύνολο του συρμού, δεν ξεπερνάει τα 4250 κιλά.
(... ενώ το ρυμουλκούμενο ... συνεχίζει να παραμένει ... μέχρι 750 κιλά ... )

Η οδήγηση του συνδυασμού, στην περίπτωση που αυτός υπερβαίνει τα 3.500 kg,
επιτρέπεται να γίνει με άδεια οδήγησης της κατηγορίας Β,
μόνο εφόσον έχει χορηγηθεί έπειτα από επιτυχή δοκιμασία ελέγχου των ικανοτήτων και της
συμπεριφοράς, σύμφωνα με τις διατάξεις του Παραρτήματος V και φέρουν τον κοινοτικό κωδικό αριθμό 96.


Όταν ο συρμός, είναι μεταξύ 3500 και 4250 κιλά ... έχουμε τον κωδικό "96" ... κλπ.

Όπως λοιπόν είναι διατυπωμένη η πρόταση, μέχρι 3500 κιλά, είναι το σύνολο σχεδόν των ΙΧ αυτοκινήτων ...
... όπως και ένα αυτοκίνητο με 1500, με 2000,  με 2500 κιλά ... κλπ.

Το όλο άρθρο, δεν είναι συμπληρωματικό κάποιου άλλου, είναι αυτοτελές.
Πουθενά δεν αναφέρεται, τι ισχύει, για ρυμουλκούμενο με πάνω από 750 κιλά ...
 


Γιατί λοιπόν, ο Αντώνης, ο Γιωργάκος ... και ο οποιοσδήποτε άλλος πολίτης, να καταφεύγει στο κάθε Υπουργείο ... ;
... για να του "ερμηνεύσουν" ... και να του ξεκαθαρίσουν τι τελικά ισχύει ... ;
... και όπως έγραψε και ο Αντώνης ... " ... με έκπληξη μας πήραν τηλέφωνο ... ".

Αναφέρομαι επίσης και για τους επαγγελματίες του χώρου, των Σχολών οδηγών ...
... όπου και εκεί υπάρχει ένα σχετικό μπέρδεμα .
Αυτός ο χώρος, είναι ο κυρίως αρμόδιος και υπεύθυνος, για να γνωρίζει σωστά ... το τι τελικά ισχύει ...
... και αν κάτι είναι μη κατανοητό, από τις Σχολές οδηγών, θα πρέπει να ξεκαθαρίσει ...

Με λίγα λόγια, γιατί όλοι να  "ψαχνόμαστε" ... για να ερμηνεύσουμε χρησμούς ... ;
Με κάτι τέτοια είναι που αγανακτώ.  Evil or Very Mad  Evil or Very Mad 


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Maximos στις Κυρ 27 Απρ - 12:53, 1 φορά
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 27 Απρ - 12:49

antonis Z έγραψε:
ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ. ΚΑΙ ΑΝ ΧΑΘΩ ( ΛΟΓΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ) ΣΦΥΡΙΞΤΕ ΝΑ ΡΘΩ.

Αντώναρε μου το ξέρουμε ότι είσαι πάντα κοντά μας σε ευχαριστούμε πολύ φίλε.

Με τα την υπόδειξη του Αντώνη Ζαμπέτα  στη σελίδα του [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  βρήκα αυτό.  Με την μετάφραση του Chrome  και χρησιμοποιώντας το PrtScn βάζω την φωτογραφία της οθόνης μου .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Οι δικοί μας εδώ βλέπουν αυτό.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και μου είπαν αυτά που έχω δημοσιεύσει.




Μάξιμε με αντίγραφα από το Γερμανικό περιοδικό της λέσχης CIVD να ζητήσουμε διευκρινήσεις από το Υπουργ. Μεταφορών και επικοινωνιών το τι ισχύει στην Ελλάδα .
Κανονικά θα πρέπει να ισχύει ότι ισχύει και στην υπόλοιπη Ευρώπη αλλά  μην ξεχνάμε ότι η χώρα μας έχει βγάλει όνομα όσο αφορά το να εισπράττει παράβολα ……….
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 27 Απρ - 13:06

Γιωργάκος έγραψε:
Μάξιμε με αντίγραφα από το Γερμανικό περιοδικό της λέσχης CIVD να ζητήσουμε διευκρινήσεις από το Υπουργ. Μεταφορών και επικοινωνιών το τι ισχύει στην Ελλάδα .
Κανονικά θα πρέπει να ισχύει ότι ισχύει και στην υπόλοιπη Ευρώπη αλλά  μην ξεχνάμε ότι η χώρα μας έχει βγάλει όνομα όσο αφορά το να εισπράττει παράβολα ……….
Να ζητήσουμε Γιωργάκο ... δεν διαφωνώ .
Όμως ... κάποιοι ... εκεί στην περιοχή της πλατείας  Συντάγματος ... Rolling Eyes 
... θα πρέπει πρώτα να μάθουν να γράφουν στα Ελληνικά ... κατανοητές προτάσεις ... ! Cool 
... και όχι έτσι απλά ... να υπογράφουν ... ότι τους "σερβίρουν" ... !!!
 Evil or Very Mad 
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 27 Απρ - 13:12

Γιώργο και Μάξιμε, εδώ η επίσημη ευρωπαϊκή οδηγία (...αν βοηθήσει  scratch)  :
 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και εδώ "copy & paste" το πρωτότυπο κείμενο στα Αγγλικά :

"New trailer rules for car driving licences
Category B allows to drive a vehicle of 3500 kg and a trailer of 750 kg.
With regard to vehicle-trailer combinations within category B, trailers of a weight exceeding 750 kg may be coupled to the towing vehicle, as long as the combination does not exceed 4250 kg and the rules on type-approval are respected (that fix the relation between the vehicle and the trailer).
However, for such combinations within category B that exceed the weight of 3500 kg, a training, a test or both a training and a test will be imposed. This provision will allow to drive bigger combinations within category B in the future than is the case today, pending a training and/or test is passed.
With regard to category BE, one will be allowed to tow trailers with a maximum authorized mass of 3500 kg. Combinations with a towing vehicle in category B and a trailer exceeding 3500 kg will fall within category C1E."


και ολόκληρη η εγκύκλιος, όπως γράφτηκε ( ....πριν μεταφραστεί  Razz  Very Happy ), στα Αγγλικά: 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Υ.Γ. με κόκκινα και υπογραμμισμένο, ....η "λάθος"  scratch, ....μετάφραση ή διατύπωση στο ΦΕΚ, ....της  επίμαχης πρότασης που δημιούργησε, όλες αυτές τις απορίες και την συζήτηση.

Νομίζω πιο ξεκάθαρα δεν γίνεται.
Γι' αυτό επέμενα,...και προσπαθούσα να "εξηγήσω" ...συντακτικά το ΦΕΚ, πριν την τοποθέτηση του Αντώνη. 


Έχει επεξεργασθεί από τον/την georgedim στις Κυρ 27 Απρ - 13:23, 1 φορά
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από antonis Z Κυρ 27 Απρ - 13:23

Καλημέρα σε όλους. 

Μάξιμε αφού θεωρείς και ως έναν βαθμό σωστά ότι δουλειά του κλάδου μας είναι να ξεκαθαρίζει τι ισχύει καλό θα ήταν για να μην μπερδεύετε τα μυαλά σας να μας ρωτάτε ( όσοι ξέρουν ) το τι ισχύει για να βοηθάμε, γιατί με τις ερμηνείες ακόμα και ανθρώπων του χώρου μας το μόνο που πετυχαίνουμε είναι ο κόσμος στο τέλος να μην καταλαβαίνει τίποτα και τα τηλέφωνα να σπάνε χωρίς λόγο και αιτία. 

Αυτά όσον αφορά τις ερμηνείες. 

Γιώργη ακόμα έχεις απορία? Το αυτοκίνητο σου με το τροχόσπιτο σου όταν δεν υπερβαίνει τα 3500 κιλά δεν θέλεις άλλο δίπλωμα εκτός απο το Β. Αν τα υπερβαίνει και δεν υπερβαίνει τα 4250 κιλά θέλεις Β96. 3,5 ώρες θεωρία + 3,5 πρακτική εξάσκηση και με την βεβαίωση της σχολής οδηγών πας και παίρνεις το Β96. Ούτε άλλα παράβολα.....ούτε άλλες πληρωμές......
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από antonis Z Κυρ 27 Απρ - 13:42

Maximos έγραψε:Γειά σου Αντώνη ...

Κατ' αρχήν ... πολλά πολλά Ευχαριστώ, για τις παρεμβάσεις και τις συμβουλές σου.
Τις έχουμε ανάγκη.    Καμιά φορά Μάξιμε επειδή δεν σας προλαβαίνω ζητήστε της κιόλας όποτε την χρειάζεστε. 

Για την εγκύκλιο τώρα ...

Όλοι πάντως συμφωνούμε, ότι η εγκύκλιος είναι ... τουλάχιστον κακοδιατυπωμένη ... !!
Αυτό επισημάνθηκε από την πρώτη στιγμή.      Μπορεί να μην ειναι 100% κατανοητή γιατί και η γλώσσα μας είναι πολύ πλούσια σε νόημα και αν δεν έχεις και την τριβή την καθημερινή με το θέμα να προκύπτουν όντως ερμηνείες γιατί όντως να βγαίνει άλλο νόημα. 

Επίσης, έχω βάσιμες υπόνοιες, ότι αυτή η κακή διατύπωση ... είναι εκ του πονηρού .

Ελληνικά όλοι ξέρουμε να διαβάζουμε ...

Αναφέρει λοιπόν ...

στ. Κατηγορία Β:

Αυτοκίνητα με μέγιστη επιτρεπόμενη μάζα μέχρι 3.500 kg και σχεδιασμένα και κατασκευασμένα,
για τη μεταφορά οκτώ ( 8 ), το πολύ επιβατών, εκτός από τον οδηγό.


Το νόημα που βγαίνει, είναι ότι  ...

Ένα αυτοκίνητο, μέχρι 3500 κιλά ... θέλει κατηγορία Β

Τα αυτοκίνητα της κατηγορίας αυτής επιτρέπεται να συνδυάζονται με ρυμουλκούμενο,
του οποίου η μέγιστη επιτρεπόμενη μάζα δεν υπερβαίνει τα 750 kg,


... αυτό λοιπόν το αυτοκίνητο ... επιτρέπεται να ρυμουλκεί ρυμουλκούμενο μέχρι 750 κιλά.
(... αν λοιπόν, το ρυμουλκούμενο είναι πάνω από 750 κιλά ... μιλάμε για άλλη κατηγορία ... )

υπό τον όρο ότι η μέγιστη επιτρεπόμενη μάζα του συνδυασμού αυτού δεν υπερβαίνει τα 4.250 kg.

... με τη προϋπόθεση, ότι το σύνολο του συρμού, δεν ξεπερνάει τα 4250 κιλά.
(... ενώ το ρυμουλκούμενο ... συνεχίζει να παραμένει ... μέχρι 750 κιλά ... )  ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ 3500 ΚΙΛΑ. ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΤΡΑΒΑΝΕ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΑΝΣΠΟΡΤΕΡ Τ5, ΣΠΡΙΝΤΕΡ ΚΛΠ OPOTE OTAN TO AYTOKINHTO EINAI 3500 KILA TO RYMOYLKOYMENO EINAI MEXRI 750 KILA. OTAN 

Η οδήγηση του συνδυασμού, στην περίπτωση που αυτός υπερβαίνει τα 3.500 kg,
επιτρέπεται να γίνει με άδεια οδήγησης της κατηγορίας Β,
μόνο εφόσον έχει χορηγηθεί έπειτα από επιτυχή δοκιμασία ελέγχου των ικανοτήτων και της
συμπεριφοράς, σύμφωνα με τις διατάξεις του Παραρτήματος V και φέρουν τον κοινοτικό κωδικό αριθμό 96.


Όταν ο συρμός, είναι μεταξύ 3500 και 4250 κιλά ... έχουμε τον κωδικό "96" ... κλπ.

Όπως λοιπόν είναι διατυπωμένη η πρόταση, μέχρι 3500 κιλά, είναι το σύνολο σχεδόν των ΙΧ αυτοκινήτων ...
... όπως και ένα αυτοκίνητο με 1500, με 2000,  με 2500 κιλά ... κλπ.

Το όλο άρθρο, δεν είναι συμπληρωματικό κάποιου άλλου, είναι αυτοτελές.
Πουθενά δεν αναφέρεται, τι ισχύει, για ρυμουλκούμενο με πάνω από 750 κιλά ...
  TA 750 ΚΙΛΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΑ 3500 ΚΙΛΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΤΟΣΟ ΒΑΡΟΣ ΕΚΤΟς ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ HUMMER. ΑΡΑ ΣΥΡΜΟΣ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕΧΡΙ 3500 ΚΙΛΑ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΜΕ Β. 


Γιατί λοιπόν, ο Αντώνης, ο Γιωργάκος ... και ο οποιοσδήποτε άλλος πολίτης, να καταφεύγει στο κάθε Υπουργείο ... ;
... για να του "ερμηνεύσουν" ... και να του ξεκαθαρίσουν τι τελικά ισχύει ... ;
... και όπως έγραψε και ο Αντώνης ... " ... με έκπληξη μας πήραν τηλέφωνο ... ".  ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΚΠΛΗΞΗ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΥΠΟΜΝΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΓΡΑΠΤΩΣ ΟΤΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΕΤΑΝΕ!!!!!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!ΚΑΤΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ Β96 ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. 

Αναφέρομαι επίσης και για τους επαγγελματίες του χώρου, των Σχολών οδηγών ...
... όπου και εκεί υπάρχει ένα σχετικό μπέρδεμα .
Αυτός ο χώρος, είναι ο κυρίως αρμόδιος και υπεύθυνος, για να γνωρίζει σωστά ... το τι τελικά ισχύει ...
... και αν κάτι είναι μη κατανοητό, από τις Σχολές οδηγών, θα πρέπει να ξεκαθαρίσει ...

Με λίγα λόγια, γιατί όλοι να  "ψαχνόμαστε" ... για να ερμηνεύσουμε χρησμούς ... ;  ΝΑ ΜΗΝ ΨΆΧΝΕΣΤΕ, ΝΑ ΡΩΤΑΤΕ. ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΡΝΗΘΗΚΑΜΕ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΩ.  ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΡΩΤΑΤΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ. ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ ΑΛΛΆ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΡΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΤΙ. 
Με κάτι τέτοια είναι που αγανακτώ.  Evil or Very Mad  Evil or Very Mad  ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΓΑΝΑΚΤΑΣ. ΤΑΞΙΔΙ, ΜΠΥΡΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΑΑΡΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙΚΑ!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την antonis Z στις Κυρ 27 Απρ - 13:51, 1 φορά
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 27 Απρ - 13:48

antonis Z έγραψε:....Το αυτοκίνητο σου με το τροχόσπιτο σου όταν δεν υπερβαίνει τα 3500 κιλά δεν θέλεις άλλο δίπλωμα εκτός απο το Β. Αν τα υπερβαίνει και δεν υπερβαίνει τα 4250 κιλά θέλεις Β96. 3,5 ώρες θεωρία + 3,5 πρακτική εξάσκηση και με την βεβαίωση της σχολής οδηγών πας και παίρνεις το Β96. Ούτε άλλα παράβολα.....ούτε άλλες πληρωμές......


Αντώνη θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου, ....εκτός από την τελευταία σου πρόταση.

Αυτό που γράφεις, μπορεί να ισχύει στα περισσότερα Ευρωπαϊκά κράτη (....που σέβονται τον πολίτη τους), όχι όμως και ....στη χώρα μας.


Με βάσει το ΦΕΚ 101 τ.Β'/27-4-2012, (άρθρο 3, σελ. 2791), :
(....για να είμαστε σαφείς, ακριβείς και να μην δημιουργούνται παρανοήσεις και λάθος εντυπώσεις, ....ολόκληρο το κείμενο copy & paste) :

"στ. Κατηγορία Β :
.....Τα αυτοκίνητα της κατηγορίας αυτής επιτρέπεται να 
συνδυάζονται με ρυμουλκούμενο, του οποίου η μέγιστη 
επιτρεπόμενη μάζα δεν υπερβαίνει τα 750 kg, υπό τον 
όρο ότι η μέγιστη επιτρεπόμενη μάζα του συνδυασμού 
αυτού δεν υπερβαίνει τα 4.250 kg. Η οδήγηση του συν−
δυασμού, στην περίπτωση που αυτός υπερβαίνει τα 
3.500 kg, επιτρέπεται να γίνει με άδεια οδήγησης της 
κατηγορίας Β, μόνο εφόσον έχει χορηγηθεί έπειτα από 
επιτυχή δοκιμασία ελέγχου των ικανοτήτων και της 
συμπεριφοράς, σύμφωνα με τις διατάξεις του Παραρτή−
ματος V και φέρουν τον κοινοτικό κωδικό αριθμό 96."


Κάτι που δεν είναι αντίθετο με την κοινοτική οδηγία (....η διενέργεια εξετάσεων και πληρωμής παραβόλων δηλαδή)  :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] , 

μιας και το αναφέρει ξεκάθαρα ( ....copy & paste πάλι  Very Happy  Razz , ...με έντονα κόκκινα γράμματα) :

"New trailer rules for car driving licences


Category B allows to drive a vehicle of 3500 kg and a trailer of 750 kg.

With regard to vehicle-trailer combinations within category B, trailers of a weight exceeding 750 kg may be coupled to the towing vehicle, as long as the combination does not exceed 4250 kg and the rules on type-approval are respected (that fix the relation between the vehicle and the trailer).

However, for such combinations within category B that exceed the weight of 3500 kg, a training, a test or both a training and a test will be imposed. This provision will allow to drive bigger combinations within category B in the future than is the case today, pending a training and/or test is passed.

With regard to category BE, one will be allowed to tow trailers with a maximum authorized mass of 3500 kg. Combinations with a towing vehicle in category B and a trailer exceeding 3500 kg will fall within category C1E."


 
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από antonis Z Κυρ 27 Απρ - 14:01

georgedim έγραψε:
antonis Z έγραψε:....Το αυτοκίνητο σου με το τροχόσπιτο σου όταν δεν υπερβαίνει τα 3500 κιλά δεν θέλεις άλλο δίπλωμα εκτός απο το Β. Αν τα υπερβαίνει και δεν υπερβαίνει τα 4250 κιλά θέλεις Β96. 3,5 ώρες θεωρία + 3,5 πρακτική εξάσκηση και με την βεβαίωση της σχολής οδηγών πας και παίρνεις το Β96. Ούτε άλλα παράβολα.....ούτε άλλες πληρωμές......


Αντώνη θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου, ....εκτός από την τελευταία σου πρόταση.  


Αυτό που γράφεις ισχύει στα περισσότερα Ευρωπαϊκά κράτη (....που σέβονται τον πολίτη τους), όχι όμως και ....στη χώρα μας.   ΟΧΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ Ή ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
Με βάσει το ΦΕΚ 101 τ.Β'/27-4-2012, (άρθρο 3, σελ. 2791), :
(....για να είμαστε σαφείς, ακριβείς και να μην δημιουργούνται παρανοήσεις και λάθος εντυπώσεις, ....ολόκληρο το κείμενο copy & paste) :


"στ. Κατηγορία Β :
.....Τα αυτοκίνητα της κατηγορίας αυτής επιτρέπεται να 
συνδυάζονται με ρυμουλκούμενο, του οποίου η μέγιστη 
επιτρεπόμενη μάζα δεν υπερβαίνει τα 750 kg, υπό τον 
όρο ότι η μέγιστη επιτρεπόμενη μάζα του συνδυασμού 
αυτού δεν υπερβαίνει τα 4.250 kg. Η οδήγηση του συν−
δυασμού, στην περίπτωση που αυτός υπερβαίνει τα 
3.500 kg, επιτρέπεται να γίνει με άδεια οδήγησης της 
κατηγορίας Β, μόνο εφόσον έχει χορηγηθεί έπειτα από 
επιτυχή δοκιμασία ελέγχου των ικανοτήτων και της 
συμπεριφοράς, σύμφωνα με τις διατάξεις του Παραρτή−
ματος V και φέρουν τον κοινοτικό κωδικό αριθμό 96."                    

Η ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3,5 ΩΡΕΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΚΑΙ 3,5 ΩΡΕΣ ΟΔΗΓΙΚΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΕΞΑΣΚΗΣΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΟΔΗΓΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΧΟΡΗΓΕΙ ΤΟ Β96. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ. ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΣΤΟΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΡΓΕΙΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣ ΤΙς ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ. 


Κάτι που δεν είναι αντίθετο με την κοινοτική οδηγία (....η διενέργεια εξετάσεων και πληρωμής παραβόλων δηλαδή)  :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] , 


μιας και το αναφέρει ξεκάθαρα ( ....copy & paste πάλι  Very Happy  Razz , ...με έντονα κόκκινα γράμματα) :


"New trailer rules for car driving licences


Category B allows to drive a vehicle of 3500 kg and a trailer of 750 kg.


With regard to vehicle-trailer combinations within category B, trailers of a weight exceeding 750 kg may be coupled to the towing vehicle, as long as the combination does not exceed 4250 kg and the rules on type-approval are respected (that fix the relation between the vehicle and the trailer).


However, for such combinations within category B that exceed the weight of 3500 kg, a training, a test or both a training and a test will be imposed. This provision will allow to drive bigger combinations within category B in the future than is the case today, pending a training and/or test is passed.


With regard to category BE, one will be allowed to tow trailers with a maximum authorized mass of 3500 kg. Combinations with a towing vehicle in category B and a trailer exceeding 3500 kg will fall within category C1E."
 
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 27 Απρ - 14:23

Αντώνη, επειδή η δημόσια τοποθέτηση του καθενός μας, θεωρώ πως πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΤΑ τεκμηριωμένη, σαφής και εμπεριστατωμένη,
έγραψα, ...με παράθεση των σχετικών νόμων, αυτό που ισχύει σήμερα  Very Happy . 



Ότι δημοσιεύεται στο ΦΕΚ, αποτελεί "Νόμο του Κράτους" και τροποποιείται ΜΟΝΟ με έκδοση καινούργιου ΦΕΚ.


Οι διευκρινιστικές εγκύκλιοι, που σου ανέφεραν, ότι θα σταλούν στις κατά τόπους διευθύνσεις Συγκοινωνιών, ....επ' ουδενί δεν μπορούν να αναιρέσουν το περιεχόμενο ενός ΦΕΚ, όπως έχει γραφτεί.


Για το λόγο αυτό παρέθεσα αυτούσια και την "Κοινοτική οδηγία", που δεν αντιτίθεται σε ότι ψηφίστηκε από την Ελληνική Βουλή και γράφτηκε στο ΦΕΚ, και αναφέρει ξεκάθαρα : 

".... a training, a test or both a training and a test will be imposed...."
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από kukosg Κυρ 27 Απρ - 14:31

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΚΑΤΙ


Αυτό το κείμενο που παραθέτετε στα Αγγλικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ είναι απλά ΟΔΗΓΙΑ.
     


Οδηγίες - Ορισμοί





Τί είναι η οδηγία;
Η ευρωπαϊκή οδηγία καθορίζει τους στόχους που πρέπει να επιτύχουν τα κράτη μέλη, τα οποία είναι ελεύθερα να επιλέξουν τα μέσα που θα χρησιμοποιήσουν για το σκοπό αυτό. Η οδηγία μπορεί να απευθύνεται σε ένα, σε περισσότερα από ένα ή σε όλα τα κράτη μέλη. Για να έχουν αποτελέσματα για τους πολίτες οι αρχές μιας οδηγίας, πρέπει ο εθνικός νομοθέτης να θεσπίσει μια νομοθετική πράξη μεταφοράς στο εσωτερικό δίκαιο, με την οποία η εθνική νομοθεσία θα μπορεί να προσαρμοστεί στους στόχους της οδηγίας.

Οι οδηγίες προβλέπουν προθεσμία για τη μεταφορά τους στο εθνικό δίκαιο, ενώ τα κράτη μέλη έχουν στη διάθεσή τους ένα περιθώριο που τους επιτρέπει να λάβουν υπόψη τις εθνικές τους ιδιαιτερότητες. Η μεταφορά πρέπει να ολοκληρωθεί εντός της προθεσμίας που καθορίζει η εκάστοτε οδηγία.

Οι οδηγίες χρησιμοποιούνται για την εναρμόνιση των εθνικών νομοθεσιών και, ειδικότερα, για την υλοποίηση της ενιαίας αγοράς (για παράδειγμα, τα πρότυπα για την ασφάλεια των προϊόντων)


Με βάσει την οδηγία το κάθε κράτος εναρμονίζει τους νόμους του,και όπου υπάρχει λανθασμένη εφαρμογή επανέρχεται με τροποποίηση ή διευκρίνίση.Και για να γίνει αυτό πρέπει κάποιος να ενεργήσει ( όπως ο Αντώνης )

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 27 Απρ - 15:18

kukosg έγραψε:Αυτό το κείμενο που παραθέτετε στα Αγγλικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ είναι απλά ΟΔΗΓΙΑ.
........


georgedim έγραψε:Για το λόγο αυτό παρέθεσα αυτούσια και την "Κοινοτική οδηγία", που δεν αντιτίθεται σε ότι ψηφίστηκε από την Ελληνική Βουλή.....

 mmm
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96" - Σελίδα 3 Empty Απ: Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"

Δημοσίευση από antonis Z Κυρ 27 Απρ - 15:24

georgedim έγραψε:Αντώνη, επειδή η δημόσια τοποθέτηση του καθενός μας, θεωρώ πως πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΤΑ τεκμηριωμένη, σαφής και εμπεριστατωμένη,
έγραψα, ...με παράθεση των σχετικών νόμων, αυτό που ισχύει σήμερα  Very Happy . 

Συμφωνώ μαζί σου georgedim και επειδή διάβασα πολύ καλά το ΦΕΚ δεν αναφέρει πουθενά ξεκάθαρα ότι απαιτούνται εξετάσεις. Μιλάει για εξέταση οδηγού αλλά εννοεί μετά απο ψάξιμο όπως σου είπα στον ευρωπαικό σύνδεσμο κατασκευαστών τροχοσπίτων αλλά και στο δικό μας υπουργείο ότι ΔΕΝ απαιτείται εξέταση αλλα βεβαίωση για την πρόσθετη εκπαίδευση του οδηγού κατά 7 ώρες ( 3,5 θεωρία και 3,5 πράξη ). Την βεβαίωση χορηγεί η σχολή οδηγών που έκανε αυτή την 7ωρη εκπαίδευση. Επίσης το όλο θέμα αναδείχθηκε στο facebook της σελίδας μας γιατί κανένας δεν ήξερε την ύπαρξη του Β96 και πριν γράψω κάτι το ψάχνω πολύ καλά με διασταύρωση απο όλες τις μεριές. Και συμφωνώ μαζί σου πρέπει να μιλάμε με βάση τους νόμους αλλά επειδή ο νόμος δεν είναι σωστά διατυπωμένος 100% σωστά ( συμφωνώ με Μάξιμο ) θα βγεί διευκρινιστική. Για αυτήν δεν απαιτείται νεο φεκ. 



Ότι δημοσιεύεται στο ΦΕΚ, αποτελεί "Νόμο του Κράτους" και τροποποιείται ΜΟΝΟ με έκδοση καινούργιου ΦΕΚ.


Οι διευκρινιστικές εγκύκλιοι, που σου ανέφεραν, ότι θα σταλούν στις κατά τόπους διευθύνσεις Συγκοινωνιών, ....επ' ουδενί δεν μπορούν να αναιρέσουν το περιεχόμενο ενός ΦΕΚ, όπως έχει γραφτεί.

Δεν τις αναιρεί αλλα τις διευκρινίζει καθώς στο φεκ δεν είναι 100% διατυπωμένο αν απαιτούνται εξετάσεις. Για το Β96 ΔΕΝ απαιτούνται εξετάσεις, 


Για το λόγο αυτό παρέθεσα αυτούσια και την "Κοινοτική οδηγία", που δεν αντιτίθεται σε ότι ψηφίστηκε από την Ελληνική Βουλή και γράφτηκε στο ΦΕΚ, και αναφέρει ξεκάθαρα : 

".... a training, a test or both a training and a test will be imposed...."
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης