www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

+13
dimos dhmarxos
Georgedim
antreas hobby
sudwind
Patrinos
ladakias
kapros
Masterless
caminador
traveller
Γιωργάκος
Aigagros
Maximos
17 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από kukosg Τετ 19 Μαρ 2014 - 21:56

Maximos έγραψε:Πράγματι το video, που είχα βάλει στην πρώτη μου δημοσίευση,  έχει αποσυρθεί από το Youtube,
όπως σωστά υπέθεσε και ο Γιωργάκος.

Βρήκα όμως [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 
Δείχνει γενικά όλη την διαδικασία πρόσδεσης, όπως και τι πρέπει να προσέξουμε πριν ξεκινήσουμε.
Παρατηρείστε λίγο προσεκτικά, τον τρόπο ασφάλισης του συρματόσχοινου ...

Να συμπληρώσω, ότι εάν όλα έχουν γίνει σωστά και όλα είναι σε καλή κατάσταση,
δεν ξεκοτσάρεται ένα τροχόσπιτο ... !
To 1997 στην Ισπανία είδα το εξής.Σε επαρχιακό δρόμο,τροχοσπιτο τουμπαρισμενο να είναι με το πλάι στην άσφαλτο.¨Ετσι ο ρύμος ( χούφτα ) του βρέθηκε σε ύψος 1,2μ απο το έδαφος (δηλ στο μισό του πλάτους του τροχόσπιτου που συνήθως είναι 2,3μ.Το αυτοκίνητο,Audi 80 πάταγε με τους τροχούς στην ασφαλτο (ενώ το τροχόσπιτο με το πλάι),έχωντας μεταξύ τους γωνία 90 μοιρών.Πλην όμως μονο με τους μπροστινούς,γιατί οι πίσω ήταν στον αέρα,ανασηκωμένο από τον κοτσαδόρο, που περέμενε αγκιστρωμένος στο ρύμο παρά την γωνία 90 μοιρών που είχε σχηματιστεί μεταξύ τους!!!!!

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 29 Αυγ 2014 - 22:49

Maximos έγραψε:....
Να συμπληρώσω, ότι εάν όλα έχουν γίνει σωστά και όλα είναι σε καλή κατάσταση,
δεν ξεκοτσάρεται ένα τροχόσπιτο ... !

Συνήθως, διότι υπάρχει πάντα η περίπτωση του αστάθμητου παράγοντα. Εχει τύχει σε μέλος του φόρουμ, να σπάσει ο κοτσαδόρος, το στέλεχος δηλαδή κάτω από την μπίλια έκανε κρακ, έγινε 2 κομμάτια. Το πως δεν το γνωρίζω, πιθανότατα να υπήρχε πόρος μέσα στην βέργα, μειώνοντας δραστικά την αντοχή της. Το πως πέρασε από τον Ποιοτικό έλεγχο εξακολουθεί να παραμένει άγνωστο, το θέμα είναι ότι συνέβει.

Αν αυτός ο άνθρωπος δεν είχε σιγουρέψει το τρειλερ με τις 2 αλυσίδες, κανείς δεν ξέρει που θα βρισκόταν το τρειλερ και το φορτίο του σήμερα!
Και βέβαια οι αλυσίδες δεν είναι ΠΟΤΕ γαντζωμένες στον κοτσαδόρο, αλλά δίπλα σ' αυτόν σε ειδικές υποδοχές που προβλέπονται για μεγάλα φορτία.

Μην ξεχνάμε ότι συνήθως τα φορτία των σκαφών είναι πολλαπλάσια των τροχοσπίτων. Το δικό μου για παράδειγμα, μόλις 6 μέτρα βάρκα, μαζί με το τρειλερ, ξεπερνάει τα 1300 kg. Συνήθως ένα 8 μετρο φουσκωτό είναι γύρω στους 2 τόνους ενώ αν μιλήσουμε για 10 μέτρα με καμπίνα ξεπερνάει τους 4,5 τόνους.
Το γεγονός ότι τα περισσότερα τρειλερ είναι χωρίς φρένα, είναι αλήθεια. Δεν κυκλοφορούν όμως στον δρόμο. Απαγορεύεται από πολλές διατάξεις. Πρωτα πρωτα από το πλάτος του ρυμουλκούμενου που είναι πολύ φαρδύτερο από 2,5 μέτρα που επιτρέπεται. Δεύτερον από το δίπλωμα οδήγησης που διαθέτουν οι ιδιοκτήτες που σίγουρα δεν το καλύπτει η κατηγορία Β. Και τέλος από την αδυναμία κοινών αυτοκινήτων να κινήσουν και να φρενάρουν τέτοια φορτία. Χρειάζονται Unimog, η τρακτέρ για να κινηθούν και να καθελκυθούν.

Τέλος για να λέμε και του στραβού το δίκιο, το ότι αφαιρούνται τα φρένα από μεγάλα τρειλερ, δεν είναι μόνο σφάλμα του ιδιοκτήτη. Είναι αρχικά, σφάλμα της πολιτείας. Σε καμία, μα ΚΑΜΙΑ μαρίνα, δεν υπάρχει δυνατότητα να ξεπλύνεις τα φρένα σου, βγάζοντας το τρειλερ από το νερό. ΠΟΥΘΕΝΑ. Να μην συζητήσουμε για πιο βασικές λειτουργίες που λείπουν, όπως ας πούμε οι γλύστρες αυτές καθ' εαυτές. Πόσω δε μάλλον βρύσες για ξέπλυμα. Αναγκάζεται λοιπόν, εσφαλμένα να οδηγηθεί σε αφαίρεση των φρένων, δεδομένου ότι την δεύτερη φορά που θα το ρίξει, δεν θα μπορεί να το βγάλει, αφού με την σκουριά θα έχουν κολλήσει τα πάντα!

Μην ξεχνάμε ότι οι Ελληνικές εταιρείες κατασκευής τρειλερ είναι από τις σοβαρότερες που υπάρχουν. Αν ζητήσεις να σου βάλει ανοξείδωτους δίσκους, κεραμικά τακάκια, ανοξείδωτα έμβολα, είναι σε θέση να ικανοποιήσουν κάθε απαίτηση. Πόσο θα σου στοιχίσει όμως η αρχική αδιαφορία της πολιτείας, είναι άλλος λογαριασμός.

Προσωπικά θα επέλεγα να έχω σιγουρεμένο το τροχόσπιτο με 2 αλυσίδες. Θεωρώ ασφαλέστερο το να ξεκοτσαρισθεί και να κουτουλίσει το δικό μου αυτοκίνητο, δεμένο όμως με τις δυο αλυσίδες, ώστε να του επιτρέπεται μια ελεγχόμενη κίνηση, παρά να φύγει φρεναρισμένο μεν ανεξέλεκτο δε.
Με το μπαμ που θα φύγει από τον κοτσαδόρο, με την περιορισμένη ταχύτητα που ταξιδεύουμε, θα πέσει με την μούρη κάτω, το ροδάκι δεν θα το αφήνει να στρίψει και ΑΝ οι αλυσίδες είναι στο σωστό μήκος, θα μείνει κρεμασμένο απο 2 σημεία εκατέρωθεν του κοτσαδόρου. Στα φρενάρισμα θα μπεί ο κοτσαδόρος του κάτω από το αυτοκίνητο, αλλά λίγο, όσο του επιτρέπει το μήκος των αλυσίδων. Ο οδηγός ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να χάσει τον έλεγχο, απλά θα κουδουνάει πίσω του το τροχόσπιτο. Θα προλάβει να το φρενάρει, δεν θα το δει να φεύγει.
Σκεφτείτε ιότι αν όλα αυτά γίνουν σε στροφή, το τροχόσπιτο θα φύγει φυσικά ευθεία, προς την μπαριέρα η το χαντάκι.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από tabbert Παρ 29 Αυγ 2014 - 23:55

ο κατασκευαστης δεν λεει για αλυσιδες οποτε δεν υπαρχει λογος να βαλει κανεις............με το ξεκοτσαρισμα του τροχοσπιτου για οποιοδήποτε λογο  το συρματοσχινο θα τραβηξει μηχανικα το φρενο του τροχόσπιτου και το ρυμουλκουμενο θα φρεναρει λιγο ατσαλα αλλα θα σταματησει...προσωπικα το ροδακι το εχω ελαφρως γυρισμενο δεξια ετσι ώστε αν φυγει να φυγει δεξια και όχι αντίθετα και σκοτωσει κανα χριστιανο.........και θεος βοηθος

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από Maximos Παρ 29 Αυγ 2014 - 23:58

Μιχάλη, κατ' αρχήν να ξεχωρίσουμε δύο πράγματα ...
Άλλο το τροχόσπιτο, που έχει φρένα και άλλο το τρέηλερ που δεν έχει.

Το συρματόσχοινο στο τροχόσπιτο ... απλά τραβάει το χειρόφρενο του τροχόσπιτου, για να φρενάρει ... και σπάει ...
Αυτός είναι ο προορισμός του ... έχει  αναφερθεί αρκετά αναλυτικά σε προηγούμενες δημοσιεύσεις.
Η αλυσίδα, ή οι λυσίδες, αν ήταν χρήσιμες, θα τις προέβλεπε ο κάθε κατασκευαστής τροχόσπιτων.

Επίσης, αμφιβάλλω, αν η όποια κίνηση δεμένου με αλυσίδες ρυμουλκούμενου, θα είναι ελεγχόμενη από τον οδηγό.
Στην περίπτωση αυτή ... ο "οδηγός" θα είναι η αδράνεια ...
... και το ρυμουλκούμενο (με την αδράνεια)  θα παρασύρει το ρυμουλκό ... !  

(Προφανώς θα εννοείς κάποιο άλλο φόρουμ, όπου έσπασε ο κοτσαδόρος).

@ tabbert ... καλή η ιδέα αυτή με το ροδάκι, αλλά εξαρτάται και από το σημείο που είναι αυτό στερεωμένο στο σασί.
Για παράδειγμα, στο δικό μου (... που είναι Tabbert) είναι στερεωμένο στο πλάϊ, εξωτερικά του σασί.  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από Patrinos Σαβ 30 Αυγ 2014 - 0:12


Αν το ρυμουλκούμενο δεν έχει  φρένα καλό θα είναι να είναι δεμένο με αλυσίδες, για να φάει το κεφάλι του αυτός που ρυμουλκεί (αν είναι πάνω από τα επιτρεπόμενα όρια) και να μην το πληρώσει κάποιος άλλος. Αν έχει όμως φρένα το ρυμουλκούμενο με μια λέξη είναι ΕΓΚΛΗΜΑ
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από traveller Σαβ 30 Αυγ 2014 - 7:22

Ετσι οπως τα λεει ο Patrinos ειναι ...
Αυτο μου το'χε πει ο πρωτος εισαγωγεας (το 1983 ) οταν πηρα το πρωτο μου τροχοσπιτο ...




ΠΟΤΕ ΑΛΥΣΙΔΕΣ στον κοτσαδορο ..
Μονο συρματοσχοινο περασμενο σε κρικο ..
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από Batfalcon Σαβ 30 Αυγ 2014 - 10:10

Maximos έγραψε:...

(Προφανώς θα εννοείς κάποιο άλλο φόρουμ, όπου έσπασε ο κοτσαδόρος).

...
Ναι, δεν αναφέρομαι στο παρόν, αλλά στο Hellenic RIB Forum
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από Γιώργος Επιτρόπου Σαβ 30 Αυγ 2014 - 12:48

tabbert έγραψε:...........προσωπικα το ροδακι το εχω ελαφρως γυρισμενο δεξια ετσι ώστε αν φυγει να φυγει δεξια και όχι αντίθετα και σκοτωσει κανα χριστιανο.........και θεος βοηθος
Καλησπέρα στην παρέα.

Στο δικό μου το τροχόσπιτο εάν φύγει από τον κοτσαδόρο το πρώτο πράγμα που θα έρθει σε επαφή με την άσφαλτο είναι ένα μεταλλικό U που βρίσκεται στην βάση της χούφτας και όχι το ροδάκι.
Το ροδάκι όταν το μαζεύω κλειδώνει σε υποδοχή και είναι τελείως ευθυγραμμισμένο και σφηνωμένο ώστε να μην μπορεί να στρίψει, μάλλον στη περίπτωση που σπάσει το U, οπότε το ροδάκι θα είναι και το επόμενο σημείο επαφής με το οδόστρωμα.

 Άρα το ροδάκι πρέπει να είναι τελείως ίσιο γιατί ….
Αυτοκίνητο στριμμένο τιμόνι και χειρόφρενο = θεαματική ¨κολια¨.
Τροχόσπιτο στριμμένο ροδακι και χειρόφρενο = θεαματική τούμπα. (βλέπε τρίκυκλο).


Υ.Γ. Το έκανα τεστ και στο τροχόσπιτο pleymobil του γιου μου.
 Τύφλα να έχουν τα τεστ της  ADACsmile1.
Γιώργος Επιτρόπου
Γιώργος Επιτρόπου


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από antreas hobby Σαβ 30 Αυγ 2014 - 16:48


Στο δικό μου το τροχόσπιτο εάν φύγει από τον κοτσαδόρο το πρώτο πράγμα που θα έρθει σε επαφή με την άσφαλτο είναι ένα μεταλλικό U που βρίσκεται στην βάση της χούφτας και όχι το ροδάκι.
Το ροδάκι όταν το μαζεύω κλειδώνει σε υποδοχή και είναι τελείως ευθυγραμμισμένο και σφηνωμένο ώστε να μην μπορεί να στρίψει, μάλλον στη περίπτωση που σπάσει το U, οπότε το ροδάκι θα είναι και το επόμενο σημείο επαφής με το οδόστρωμα.

 Άρα το ροδάκι πρέπει να είναι τελείως ίσιο γιατί ….
Αυτοκίνητο στριμμένο τιμόνι και χειρόφρενο = θεαματική ¨κολια¨.
Τροχόσπιτο στριμμένο ροδακι και χειρόφρενο = θεαματική τούμπα. (βλέπε τρίκυκλο).


Υ.Γ. Το έκανα τεστ και στο τροχόσπιτο pleymobil του γιου μου.
 Τύφλα να έχουν τα τεστ της  ADACsmile1.





+1000
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από tabbert Σαβ 30 Αυγ 2014 - 17:16

SV1HLA έγραψε:
tabbert έγραψε:...........προσωπικα το ροδακι το εχω ελαφρως γυρισμενο δεξια ετσι ώστε αν φυγει να φυγει δεξια και όχι αντίθετα και σκοτωσει κανα χριστιανο.........και θεος βοηθος
Καλησπέρα στην παρέα.

Στο δικό μου το τροχόσπιτο εάν φύγει από τον κοτσαδόρο το πρώτο πράγμα που θα έρθει σε επαφή με την άσφαλτο είναι ένα μεταλλικό U που βρίσκεται στην βάση της χούφτας και όχι το ροδάκι.
Το ροδάκι όταν το μαζεύω κλειδώνει σε υποδοχή και είναι τελείως ευθυγραμμισμένο και σφηνωμένο ώστε να μην μπορεί να στρίψει, μάλλον στη περίπτωση που σπάσει το U, οπότε το ροδάκι θα είναι και το επόμενο σημείο επαφής με το οδόστρωμα.

 Άρα το ροδάκι πρέπει να είναι τελείως ίσιο γιατί ….
Αυτοκίνητο στριμμένο τιμόνι και χειρόφρενο = θεαματική ¨κολια¨.
Τροχόσπιτο στριμμένο ροδακι και χειρόφρενο = θεαματική τούμπα. (βλέπε τρίκυκλο).


Υ.Γ. Το έκανα τεστ και στο τροχόσπιτο pleymobil του γιου μου.
 Τύφλα να έχουν τα τεστ της  ADACsmile1.

θα συμφωνησω απολυτα στο σημειο που αναφέρεις ότι μπορει να γυρισει...δε το ειχα σκεφτει ετσι...όμως υποτιθετε ότι αποκόπτοντας το ρυμουλκο από την κοτσαδουρα αυτό θα φρεναρει...αρα η ροδα δεν θα ακουμπησει αμεσως στο εδαφος θα εινια για λιγα μετρα στον αερα μεχρι να κοπει το συρματοσχοινο..το πρόβλημα είναι ότι το αποτομο φρεναρισμα πιθανον θα εχει ανεξέλεγκτη πορεια ..εκει πιστευω ότι είναι το πρόβλημα και όχι τοσο στο ροδακι που απλα θα είναι γυρισμενο λιγες μοιρες προς τα δεξια...
SV1HLA σταμπιλιζατερ εχει το τροχοσπιτο σου? διοτι αυτό το U εγω δεν το εχω δει πουθενα..

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 30 Αυγ 2014 - 18:21

SV1HLA έγραψε:

Υ.Γ. Το έκανα τεστ και στο τροχόσπιτο pleymobil του γιου μου.
 Τύφλα να έχουν τα τεστ της  ADACsmile1.

yes2
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από Γιώργος Επιτρόπου Σαβ 30 Αυγ 2014 - 19:46

tabbert έγραψε:

SV1HLA σταμπιλιζατερ εχει το τροχοσπιτο σου? διοτι αυτό το U εγω δεν το εχω δει πουθενα..
Σωστά, έχει σταμπιλιζάτερ. κατεβαζω και 2 φωτό.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Και με το ροδάκι μαζεμένο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την SV1HLA στις Σαβ 30 Αυγ 2014 - 19:51, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : λαθος αναλυση στις φωτο)
Γιώργος Επιτρόπου
Γιώργος Επιτρόπου


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 31 Αυγ 2014 - 11:27

σωστοτατος ο sv1LHA το υ υπαρχρι για δυο λογους ενας αυτος που λες και οαλλος για να περναεΙ το κκαλωδιο των φωτον κσι να μην σερνεται στο εδαφος .τωρα για να κσεκοτσαρει το τροχοσπιτο πολυ δυσκολο οχι ομως αδυναττο.οι αμερικανοι με τα τεραστια τροχοσπιτα ως επι το πληστων βαζουν αλυσιδες χιαστη γιατι εαν κσεκοτσαρεει η χουφτα θα ακουμπηση επανω στην αλυσαδα και το τραβηγμα θα εινσι ομοιομορφα και απο υις δυο πλευρες. τωρα για αυτα που εχουν φρενα κσι θα φρεναρουν μδ το κσεκοτσαριδμα θα την πληρωσουν οι πισωπου ακολουθουν.αυτη την γνωμη εχω.και μολις μπορεσω θα βαλω το σχεδιο με τις αλυσιδεςπου ειχα ξαναβαλει αλλα σωστα αυτη τη φορα.
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από tabbert Κυρ 31 Αυγ 2014 - 16:07

με την ορμη που θα εχει το τροχοσπιτο αυτο το U θα γινει με την μια το γραμμα Ι ξαπλωτο με τοση ορμη που θα εχει το τροχοσπιτο θα το χασεις......
απλα υπαρχει ο αγραφος κανονας που το τηρει το 95% των οδηγων αφηνουν πιο μεγαλη αποσταση απο αυτοκινητο που σερνει οτιδηποτε και ειδικα αυτα που σερνουν βαρκες..εχουν φυγει ροδες μαζι με τα μουαγιε......

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 31 Αυγ 2014 - 16:39

tabbert έγραψε:....
απλα υπαρχει ο αγραφος κανονας που το τηρει το 95% των οδηγων αφηνουν πιο μεγαλη αποσταση απο αυτοκινητο που σερνει οτιδηποτε και ειδικα αυτα που σερνουν βαρκες..εχουν φυγει ροδες μαζι με τα μουαγιε......
Αυτό πράγματι ισχύει ... και καλό θα είναι να τηρείται ...

Προσωπική μου εκτίμηση,  είναι ότι ο επιδεικνυόμενος σεβασμός στη ρυμούλκηση,  γενικά ...
... είναι ανάλογος με το μέγεθος του ρυμουλκούμενου, που οδηγεί ο εκάστοτε οδηγός  ...
Όσο πιο μικρό ... τόσο πιο "χαλαρά" τα πράγματα ... !!  Shocked
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από tabbert Κυρ 31 Αυγ 2014 - 21:16

Maximos έγραψε:
tabbert έγραψε:....
απλα υπαρχει ο αγραφος κανονας που το τηρει το 95% των οδηγων αφηνουν πιο μεγαλη αποσταση απο αυτοκινητο που σερνει οτιδηποτε και ειδικα αυτα που σερνουν βαρκες..εχουν φυγει ροδες μαζι με τα μουαγιε......
Αυτό πράγματι ισχύει ... και καλό θα είναι να τηρείται ...

Προσωπική μου εκτίμηση,  είναι ότι ο επιδεικνυόμενος σεβασμός στη ρυμούλκηση,  γενικά ...
... είναι ανάλογος με το μέγεθος του ρυμουλκούμενου, που οδηγεί ο εκάστοτε οδηγός  ...
Όσο πιο μικρό ... τόσο πιο "χαλαρά" τα πράγματα ... !!  Shocked

γνωμη μου τον ιδιο σεβασμο δειχνεις και στο τρειλερ χωρις φρενα και στο τροχοσπιτο ανεξάρτητος ογκου και στο τρειλλερ μεταφορας αλογων και στο τρειλλερ μεταφορας σκαφων αμα ένα από τα 3 φυγει ιδιες πιθανότητες υπαρχουν να σκοτωθεί κοσμος....

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 31 Αυγ 2014 - 21:45

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 31 Αυγ 2014 - 22:25

ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 31 Αυγ 2014 - 22:31

ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Για το συρματόσχοινο ασφαλείας του ρυμουλκούμενου ...

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 31 Αυγ 2014 - 22:33

tabbert έγραψε:
γνωμη μου τον ιδιο σεβασμο δειχνεις και στο τρειλερ χωρις φρενα και στο τροχοσπιτο ανεξάρτητος ογκου και στο τρειλλερ μεταφορας αλογων και στο τρειλλερ μεταφορας σκαφων αμα ένα από τα 3 φυγει ιδιες πιθανότητες υπαρχουν να σκοτωθεί κοσμος....
Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω θα έλεγα.
Απλά, αυτό που ανέφερα, είναι δική μου διαπίστωση, από όσα έχω δεί στον δρόμο ...
Τύποι με μπαγκαζιέρες, να πηγαίνουν ... "αέρα - πατέρα" ... και η μπαγκαζιέρα να "χοροπηδάει" ...
Όσοι ρυμουλκούν βαρύτερα και μεγαλύτερα ρυμουλκούμενα, τους "βλέπω" πιο συνετούς ...

Ο γενικός κανόνας λέει ... ότι η ρυμούλκηση, η κάθε ρυμούλκηση,  θέλει σεβασμό !    
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης