www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


ΠΛΑΤΑΝΙΤΣΙ

+6
athanase
Γιώργος
caminador
Γιωργάκος
Maximos
Ψήστης
10 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

ΠΛΑΤΑΝΙΤΣΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΛΑΤΑΝΙΤΣΙ

Δημοσίευση από Γιώργος Κυρ 14 Απρ 2013 - 22:02

αthanase έγραψε :
Γιώργημ δυσκολεύτηκα να σ' αναγνωρίσω, πες μου please για να ικανοποιήσω την ... περιέργειά μου αυτά που φοράς ... καλτσάκια είναι ? σοσονάκια είναι? τσουράπια είναι, δεν τα αναγνωρίζω γιατί η φωτό είναι από τις πρώτες ...έγχρωμες ...


Αχχχχχχ Θανασάκημ . . . Θανασάκημ Rolling Eyes ! ! . . . Οπως πολύ σωστά το εντόπισες η φωτογραφία είναι από τις πρώτες έγχρωμες ! ! . . . Που να θυμάμαι παληκάρημ τι φορούσα εκείνα τα χρόνια και γιά ποιό λόγο τα φορούσα scratch ! ! . . . Πάντως γιά καλτσάκια δεν μου φέρνουν . . . Μάλλον γιά σοσονάκια ή τσουράπια τα κόβω Very Happy Razz bounce ! ! . . .






traveller έγραψε :
Για ποσα χρονια πριν .......... μιλαμε Γιωργο ;;


Αμάν Επίτιμε . . . Με χαντάκωσες ! ! Very Happy bounce
Τι ερωτήσεις φωτιά είναι αυτές Rolling Eyes ; . . . Αφού τάπαμε αυτά : Είμαστε έφηβοι είκοσι, (20), χρόνων με σαράντα, (40), χρόνια πείρα ! ! Razz Οπότε κάνε την λογαρία μόνος σου και υπολόγισε γιά "πόσα χρόνια πριν μιλάμε".bounce
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΛΑΤΑΝΙΤΣΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΛΑΤΑΝΙΤΣΙ

Δημοσίευση από Ψήστης Δευ 15 Απρ 2013 - 15:05

Cissy 242 έγραψε:Καταπληκτική η περιγραφή των περιπετειών σου με τα ζώα και τα στοιχεία της φύσης. Ομολογώ ότι έχουμε αντιμετωπίσει αντίστοιχες καταστάσεις σε διάφορα μέρη που έχουμε πάει για ειδυλλιακές καλοκαιρινές διακοπές. Το ζώο "αγελάδα" μας έχει προξενήσει αντίστοιχα σοκ.

Δεν θα γίνουμε ποτέ χορτοφάγοι

Θυμάμαι μία φορά στην Πάρο. 1980 ή 1981. Ξαπλωμένοι σε καταπληκτική ήσυχη παραλία, ένα μικρό κολπάκι, πέντε άνθρωποι όλοι και όλοι. Εμφανίζεται ξαφνικά στην άκρη του κόλπου η αγελάς, βαδίζοντας αργά, νωχελικά προς το μέρος μου. Εγώ κάτω από την ομπρέλα, το παιδί δίπλα μου, ο Γιώργος κάπου κοντά αλλά σε μη εμφανές σημείο. Το ζώο συνεχίζει να περπατάει, γεμίζει σβουνιές την παραλία και κατουράει χειμαρωδώς πάνω στην άμμο.
Βρώμα. Η παραλία μετατρέπεται σε εφιάλτη.
Το ζώο συνεχίζει την επέλαση. Σειρά μου να κατουρηθώ. Είναι τεράστιο, κοιτάζει δεξιά, κοιτάζει αριστερά, και συνεχίζει. Θα μας λιώσει. Εγκαταλείπω τα πράγματα στην παραλία, παίρνω το παιδί και αρχίζω να τρέχω προς το αυτοκίνητο.
Το φτάνω, ανακουφισμένη που σωθήκαμε. Βλέπω τον παραδιπλανό μου που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν απασχολημένος με τα κάλλη της καλής του, να σηκώνεται και κάνοντας απλώς ξουτ, ξουτ, ξουτ με το χέρι του να κατατροπώνει το θηρίο και να με κοιτάει.
Μου φάνηκε ότι είχε μια ψιλοειρωνεία η ματιά του προς τους άσχετους Αθηναίους. Μπορεί και να το φαντάστηκα. Δεν ξέρω. Θυμήθηκα με τη μία όλα τα κλασσικά για το συγκεκριμένο ζώο. Αναίσθητος σαν αγελάδα, το βλέμμα της αγελάδας, κλπ. (Αντιπαρέρχομαι τον οργασμό της αγελάδας γιατί δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στη Μαλέα).
Η επιστροφή στο αυτοκίνητο άλλος εφιάλτης. Μεγαλύτερος. Το όχημα είχε παρκαριστεί κάτω από κάτι κέδρους για σκιά. Αλλά πάνω στους κέδρους είχε ανέβει ένα κοπάδι κατσίκες. Οπότε η σκηνή είναι από κάτω προς τα πάνω, το χώμα, το αυτοκίνητο, ο κέδρος, και από πάνω οι διαβολικές αίγες. Και το αυτοκίνητο λουσμένο στα κατσικοκούραδα και τσίσα κατσίκας, και με πολλά, πολλά βαθουλώματα στο καπώ. Μερικά δαιμονικά ζώα το είχαν χρησιμοποιήσει σαν σκαλοπάτι για να ανέβουν πιο εύκολα πάνω στους κέδρους.
Σιχτηρήσαμε όλους ανεξαιρέτως τους χορτοφάγους που αγαπάνε τα συγκεκριμένα ζώα. Και υποσχεθήκαμε ότι θα τα καταναλώνουμε χωρίς καμία τύψη. Καμία ενοχή. Καμία αναστολή. Και το κάνουμε έκτοτε (αν και τώρα τελευταία αναγκαστήκαμε να κατεβάσουμε ρυθμούς λόγω της αναθεματισμένης HDL).
Και την επόμενη πιάσανε και τα μελτέμια, Κυκλάδες γαρ, ήτοι αμμοβολή στην παραλία, και τα μαζέψαμε και επιβιβαστήκαμε στο καταπληκτικό φέρρυ για το κλεινόν άστυ, με τις καταπληκτικές του παραλίες, χωρίς αγελάδες και κατσίκες και άλλα ζώα αμολητά σε ζωντανή μορφή λες και βρισκόμαστε στις Ινδίες, με τα κουνούπια του, και το καυσαέριό του, αλλά με οικείους κινδύνους και γνωστά αντιμετωπίσιμα προβλήματα.
Αλλη μια χρονιά οι ειδυλλιακές διακοπές μας βγήκαν λίγο διαφορετικές από ότι είχαμε ονειρευτεί.
C
Έτρεχαν τα μάτια στην επόμενη πρόταση. Η αμέσως προηγούμενη είχε γίνει εικόνα. Λαχταρούσα να διαβάσω τη συνέχεια και αρνιόμουν να αποχωριστώ αυτό που μέχρι τότε ζούσα. Πού ήμουνα; Εδώ να σε διαβάζω ή εκεί, στην παραλία, που με πήγες και με κάθισες να παρακολουθώ τα βιώματά σου; Πώς το έκανες αυτό; Πώς μπόρεσες και μ’ έβαλες μέσα σου να βιώνω μαζί σου τα τότε συναισθήματά σου; Ευτυχώς μικρό κείμενο. Αν ήταν μεγαλύτερο, θα ‘σκαγα. Ούτε ανάσα δεν πήρα. Το διάβασα. Το κατάπια. Το ξαναδιάβασα. Το αναμάσησα. Κάτι για αγελάδες δεν λέγαμε… Πάλι από την αρχή. Το ένιωσα. Πάλι… και πάλι… πόσες φορές άραγε;… ποιος νοιάζεται… Οι λέξεις εκεί που έπρεπε, όπου έπρεπε, όπως έπρεπε ζωγράφιζαν εικόνες, δημιουργούσαν σκηνοθετική ροή, τρισδιάστατη η προβολή με ανάμειξη συναισθημάτων. Λες δεν έχεις χρόνο να γράφεις. Βρες. Δεν μπορείς να μας αφήνεις ξέπνοους με μόνο μια πνευματική αποπλάνηση. Σ’ ευχαριστώ για εκεί που με πήγες… να δω πώς θα γυρίσω πίσω τώρα.

Ψήστης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΛΑΤΑΝΙΤΣΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΛΑΤΑΝΙΤΣΙ

Δημοσίευση από Cissy 242 Δευ 15 Απρ 2013 - 15:11

Ευχαριστώ θερμά για τα καλά σου λόγια. Θα προσπαθήσω να είμαι πιο τακτική Very Happy Very Happy
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΛΑΤΑΝΙΤΣΙ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΛΑΤΑΝΙΤΣΙ

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Δευ 15 Απρ 2013 - 18:39

Δεν μπορείς να μας αφήνεις ξέπνοους με μόνο μια πνευματική αποπλάνηση
+ 1 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
(και εμείς από τον ΟΤΕ περάσαμε αλλά δεν μας έκατσε...) [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης