www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ??

+3
Γιωργάκος
lander474
BARRACUDA
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ?? Empty Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ??

Δημοσίευση από BARRACUDA Πεμ 18 Οκτ 2012 - 11:16

Μιας και μπήκα πρόσφατα στην παρέα θα ήθελα να μάθω μερικά πράγματα για σας και αντίστοιχα να πω τα δικά μου.

Ξεκίνησα να κάνω camping από 1982 , έχω γυρίσει με τροχόσπιτο όλη σχεδόν την Ελλάδα και πολλά νησιά. Έξω δεν βγήκα ποτέ με τροχόσπιτο. Κάποτε η βενζίνη ήταν σε "λογική" τιμή και τα ναυλα σχεδόν φτηνά. Τα καλοκαίρια έπαιζα με τα χιλιόμετρα κάνοντας ατελείωτες περιοδίες.Δεν έκανα διακοπές , έκανα τουρισμό. Η μεγαλύτερη περίοδος διανυκτερεύσεων στο ίδιο μέρος ήταν 2 μέρες . Ξεκινούσα από Αθήνα προς Βορρά και επέστρεφα σχεδόν πάντα από Νοτο και μερικές φορές από θάλασσα Laughing Το χειμώνα αποδράσεις σε χιόνια "δύσκολα"θέρετρα και ακόμη ποιο δύσκολες και μερικές φορές "ανασφαλείς" διαδρομές με χιόνι ή πάγο.π.χ πέρασμα 'Κατάρας" νύχτα με χαμηλό βαρομετρικό , χοντρή ομίχλη , χιονόπτωση και θερμοκρασία παγετού (μιας και από Καλαμπάκα θέλαμε να πάμε Γιάννενα).

Τα παιδιά είχαν μάθει σε αυτή τη ζωή και το καταδιασκέδαζαν ακόμη και στις "κακουχίες" και φυσικά ήταν "εκπαιδευμένα" Μέχρι σήμερα ο καθένας μας έχει το "πόστο" του και τις δουλίτσες του



Τα χρόνια περνούσαν ,από το πρώτο 4.5"ADRIAκι" που το έσερνα παντού πέρασα σε ένα πολυτελές 6ΟΟGRUAU και έγινα ποιο "κυριλάτος" διανυκτερεύοντας πολλές μέρες στο ίδιο μέρος με λίγες "ελεύθερες" διανυκτερεύσεις και κάνοντας πλέον περισσότερο διακοπές και όχι τουρισμό. Απέκτησα και ένα σκάφος ένα γαστράτο marlin4,6 που δυσκόλεψε τις πολλές και μακρυνές διαδρομές. Κάποιες χρονιές έλυνα το πρόβλημα με διπλές μεταφορές μετά εκπαίδευσα το Μαράκι μου στη ρυμούλκηση και κάναμε ένα ιδιωτικό "κομβόϋ σέρνοντας και τα δύο. Τα "αγόρια" τραβάγαμε το τροχόσπιτο με ένα niva και τα "κορίτσια" το σκάφος που όλοι το θέλαμε "γαστράτο" και χρειαζόταν τρέιλερ. Τα παιδιά ακολουθούσαν ευχάριστα αλλά η "συνεταίρος" έιχε αρχίσει να "γκρινιάζει"No

Σήμερα μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις των "εργαλείων" ,έχω ένα Dethleffs 660 διαξονικό που ομολογουμένος είναι πολύ σταθερότερο στο δρόμο και το τραβάω άνετα με ένα maveric 2200cc και ένα σκάφος barracuda6,00 που το τραβάει τα καλοκαίρια το niva , η οικονομική κατάσταση με έχει κάνει να σκέπτομαι πλέον τις διαδρομές και τα διπλά έξοδα. Τα παιδιά (κορίτσι και αγόρι) 25 και 27 ετών αντίστοιχα με ακολουθούν ακόμη , ειδικά το καλοκαίρι μαζί με τις "σχεσεις" τους και διανυκτερεύουν με σκηνή ή μέσα στην προέκταση αν μείνουμε κάπου πολύ και στηθούμε πλήρως.

Ομως........



Κάπου σκέπτομαι να βρώ "αραξοβόλι" για το καλοκαίρι , να έχω εκεί μόνιμα το τροχόσπιτο και το σκάφος και να μετακινώ μόνο το τροχόσπιτο στις χειμωνιάτικες διαδρομές. Το δοκίμασα φέτος με ένα camping στην Αργολίδα (δεν αναφέρω ποιο είναι, γιατί ακόμη δεν σας ξέρω και δεν με ξέρετε και δεν θέλω να θεωρηθώ "παπαγάλος διαφημιστής") Πέρασα καλά αλλά αισθάνομαι σαν να μπήκα σε κλουβί......, δεν ξέρω αν θα το επαναλάβω ή αν ξαναγυρίσω στα ταξίδια Η λύση ήταν και είναι ένα αυτοκινούμενο που θα τραβάει το σκάφος αλλά λόγω της "κρίσης" ο προγραμματισμός μου πήγε πίσω και δεν το "βλέπω" στο άμεσο μέλλον.

Δεν ξέρω αν έγινε αντιληπτό το σκεπτικό μου , αν κάποιοι από σας έχετε ήδη γίνει από "ταξιδευτές" "αραχτοί" πλέον ή αν κάποιος από την παρέα έχει μια κάποια απόψη διαφορετική ή κάποια λύση. Τα παιδιά όσο θέλουν και μας ακολουθούν τα θέλω μαζί μου , είμαστε καλό "team"



Πως να τα συνδιάσω όλα ρε γμτ?????Evil or Very Mad


Έχει επεξεργασθεί από τον/την BARRACUDA στις Πεμ 18 Οκτ 2012 - 11:20, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : αναγραμματισμός)
BARRACUDA
BARRACUDA


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ?? Empty Απ: Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ??

Δημοσίευση από lander474 Πεμ 18 Οκτ 2012 - 11:39

Φίλε μου καλημέρα και καλώς ήλθες στη παρέα μας. Σε καταλαβαίνω απόλυτα όσα λές είναι πολύ δύσκολο όταν κάποιος έχει συνηθίσει στα ταξίδια και μετά πάει να αράξει είναι λίγο δύσκολο γιατί ίσως νιώσεις σαν φυλακισμένος . Αυτό που κρίνω είναι οτι είστε πολύ δραστήριοι άνθρωποι κι έχω να πώ ένα μεγάλο μπράβο . Δυστυχώς στις μέρες μας επειδή είναι εποχές δύσκολες όλοι προσπαθούμε με τον καλύτερο τρόπο να κάνουμε αυτό που θέλουμε κι όσο γίνεται πιο οικονομικά και κάπου όπως έχει η κατάσταση μας δένουν τα χέρια ίσως αυτό γίνεται τώρα και με σένα και κάπου σκέφτεσαι το άραγμα αλλά από την άλλη έχεις συνηθήσει αλλιώς . Αυτό που σου προτείνω εγω είναι όποτε νιώθεις κουρασμένος η πιεσμένος να αράξεις σε κάποιο cαmping κι αν νιώσεις ότι όλα είναι μια χαρά και έχεις την όρεξη και την άνεση για χιλιόμετρα να το πάρεις και να φύγεις κι αν η υπόλοιπη ομάδα ακολουθήσει και μπορεί να φέρει το σκάφος ακόμη καλύτερα .
Περίμενε να ακούσεις όμως και τις γνώμες των υπόλοιπων φίλων ίσως σε βοηθήσουν πιο πολύ .

Πάντως καλά έκανες και μπήκες στους ταξιδιάρηδες εδώ κι ελπίζω σε κάποια συνάντηση να τα πούμε κι από κοντά .
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ?? Empty Απ: Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ??

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 18 Οκτ 2012 - 12:06

Φίλε Τάκη καλά τα λες, η σημερινή κατάσταση μας έχει κάνει όλους να αναθεωρήσουμε πολλά .

Αρκετά μέλη του φόρουμ έχουν επιλέξει να είναι αραχτοί για τους ίδιους λόγους που ανέφερες και εσύ .
Από την άλλη ένα μέλος μας είπε κάτι που για μένα είναι σωστό.
<< Τα τροχόσπιτα έχουν ρόδες για να κινούνται >> .

Στην ερώτηση σου << Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί >> ο καθένας κάνει όπως του επιτρέπει η τσέπη του .
Δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν επιλέξει να είναι μόνιμοι σε ένα camping αλλά κάποιες μέρες το χρόνο να το παίρνουν και να πηγαίνουν σε άλλο μέρος .

Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μόνοι σας θα αποφασίσετε αν θα κάτσετε αραχτοί ή θα ξαναπάρετε τους δρόμους . Laughing

Τώρα όσο για το camping που το έχεις βάλει μπορείς να μας το πεις δεν είναι διαφήμιση ενημέρωση είναι .
Αν είσαι στο Triton II εκεί είναι και άλλα μέλη μας μόνιμοι, αλλά κατά καιρούς πηγαίνουν για Σ.Κ. και άλλα μέλη .

Το camping αυτό μας κάνει έκπτωση για τα μέλη του φόρουμ .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ?? Empty Απ: Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ??

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 18 Οκτ 2012 - 12:13

Γειά σου Τάκη,

Η απάντηση είναι προφανής ... ταξιδιάρηδες ... ! Cool
Βέβαια, δεν μπορεί να είναι μονολεκτική και χωρίς προϋποθέσεις ...
... τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα.
Πιστεύω, ότι κάποιες ματιές, θα έχεις ρίξει στα διάφορα ταξίδια που έχουν δημοσιεύσει τα μέλη μας.
Από την άλλη, δεν είναι κακό και το ... "αραχτός" ... εξαρτάται βέβαια και το διαχωρίζω από το "μόνιμος" ...

Από το "ιστορικό" σου, δείχνεις δραστήριος και εφόσον μπορείς, πολύ καλά κάνεις ...
Σ' αυτό που απάντησε (πρότεινε) ο Τάσος (lander474) δεν έχει άδικο, συμφωνώ.

Έχω και μερικές απορίες και θα έλεγα και μπράβο σου μάλιστα,
διαβάζοντας, ότι ρυμουλκείς ... μη ταξιδιάρικο τροχόσπιτο ... 6,60 μ + ... !
Δυσκολοβόλευτο για Ελληνικούς δρόμους και κυρίως για νησιωτικούς δρόμους ... ! ειλικρινά μπράβο σου.

Την Ελλάδα την έχουμε γυρίσει με σκηνή και μαζί με το τροχόσπιτο ...
... "ανακαλύψαμε" και το ευρωπαϊκό κατασκηνωτικό κατεστημένο,
... το οποίο μας "κέρδισε" κατά κράτος ... !
Αντίστοιχης περίπου ηλικίας, είναι και τα παιδιά μας ... αλλά, δεν ακολουθούν ... !

Όπου μπορούμε και όσο μας επιτρέπουν οι συνθήκες λοιπόν ... δεν είμαστε αραχτοί ... ! Very Happy
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ?? Empty Απ: Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ??

Δημοσίευση από BARRACUDA Πεμ 18 Οκτ 2012 - 12:34

Το τελευταίο τροχόσπιτο ΔΕΝ έχει πάει σε νησί, ούτε σε "δυσκολα" μέρη

Είναι το τρίτο , το έχω 2-3 χρόνια , είναι πολύ καλό και πολύ σταθερό σε δρόμο ακόμη και σε ψηλές ταχύτητες, αλλά λίγο δύσκολο στις μανούβρες και φυσικά λόγω του διαξονικού , ούτε λόγος για μικρομανούβρες και επιτόπου στροφές με το "χέρι"



Τα περισσότερα ταξίδια στα νησιά έγιναν με το Αντριάκι που το έσερνα παντού, λιγότερα και χερσαία με το Γρουό που δεν μου είπε όχι ποτέ και πουθενά ,και πολύ λίγα ταξίδια τα τελευταία 3 χρόνια με το "Βεδουίνο" που όντως είναι κάπως "βαρύς"΄.



Το camping είναι το "Μπεκας" στην Π. Επίδαυρο
BARRACUDA
BARRACUDA


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ?? Empty Απ: Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ??

Δημοσίευση από caminador Πεμ 18 Οκτ 2012 - 14:40

Αγαπητέ Τάκη απ`ότι κατάλαβα, είσαι ταξιδιάρης κατά πεποίθηση, οπότε καλά έκανες και βρίσκεσαι εδώ,σου αρέσει περισσότερο η διαδρομή,ο δρόμος, και λιγότερο ο προορισμός. Και εδώ μπαίνει το... τι μας αρέσει και τι μπορούμε να κάνουμε, ο κανόνας είναι, κάνουμε ότι μπορούμε, και δεν σταματάμε να κάνουμε σχέδια και να ονειρευόμαστε.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ?? Empty Απ: Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ??

Δημοσίευση από Aigagros Πεμ 18 Οκτ 2012 - 15:20

Ειλικρινά χάρηκα με τη δημοσίευσή σου και ευχαριστιέμαι να την ξαναδιαβάζω! Τόσο τα χρόνια σου στην ...τροχοσπιτοκίνηση, όσο και τα χιλιόμετρά σου δημιουργούν ευεξία και αφορμές για σχέδια.
Προσπαθούμε να ταξιδεύουμε όσο γίνεται περισσότερο. Οι εποχές είναι πολύ δύσκολες, όχι μόνο οικονομικά, αλλά και από την πλευρά των υποχρεώσεων, βαριά προγράμματα στα σχολεία, αυξανόμενες υποχρεώσεις στους χώρους της εργασίας και πολλά άλλα. Δεν το βάζουμε όμως κάτω, ο καθένας κάνει ότι μπορεί, όταν δε κάθεται σπίτι, τα λέει μαζί μας, έτσι για να μας μπαίνουν ιδέες...

Αρπάζοντας την ευκαιρία θα ήθελα να σε παροτρύνω να δημοσιεύσεις υλικό από τα ταξίδια σου και απόψεις για τα κάμπινγκ που έχεις επισκεφθεί. Διψάμε για ...μάθηση!
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ?? Empty Απ: Ταξιδιάρηδες ή αραχτοί ??

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Πεμ 18 Οκτ 2012 - 19:14

καλώς τονα κι ας άργησε- στο φόρουμ- γιατί στην γύρα είσαι καιρό τώρα και μπράβο σου Exclamation
Τώρα Αραχτό-ταξιδιάρηδες γίνεται; think Ε, γίνετε... relax
Ελπίζω να περάσουμε γρήγορα το ψυχολογικό σοκ ως λαός και ως ταξιδιάρηδες και να επανέλθουμε γρήγορα στο φυσιολογικό μας...bicyc4
Φυσικό και όχι εικονικό ταξίδι Exclamation τώρα Exclamation Exclamation Exclamation crash crash1
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης