www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

+9
george
athanase
Patrinos
traveller
diamantino
Γιωργάκος
Γιώργος
Aigagros
Maximos
13 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από Maximos Δευ 23 Ιουλ 2012 - 0:46

Πολύ καλή η αναφορά σου Γιώργο, όπως και τα στοιχεία που παραθέτεις, για τον Ελληνισμό της Σμύρνης.
Βλέπεις, μένω και στη Νέα Σμύρνη, στην κατ' εξοχήν "γειτονιά", που ξεκίνησε ... από εκεί ...

Δεν έχω επισκεφθεί την γείτονα ... παρότι και εκεί, αλλά και στην Κων/πολη, υπάρχουν ρίζες ...

Περιμένουμε τη συνέχεια .
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από Aigagros Δευ 23 Ιουλ 2012 - 7:59

Όντως πολύ καλή η παρουσίασή σου όπως και αναφορά σου στον Ελληνισμό!
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από Γιώργος Δευ 23 Ιουλ 2012 - 10:30

georgedim έγραψε:


. . . . Η πρώτη εντύπωση (γνωστή και από παλαιότερες επισκέψεις στην γείτονα) οι πολλές και τεράστιες Τουρκικές σημαίες που κοσμούν σχεδόν τα πάντα, από τα παράλια μέχρι την ενδοχώρα ( μας λύπησε το γεγονός ότι ενώ μας χωρίζουν λιγότερα από 4 μίλια από τα παράλια της Χίου, στο δικό μας έδαφος αντιστοίχως, είναι εντόνως αισθητή η πλήρης απουσία της γαλανόλευκης. Γιατί άραγε ; ) . . . .


Kι΄όταν υπάρχει είναι κατακουρελιασμένη, γεγονός που με εκνευρίζει πιό πολύ Mad . . . Θα μου πεις τώρα αυτό μας μάρανε ; . . . Χωρίς την παραμικρή διάθεση εθνικισμού όμως έχω να πω ότι (ΚΑΙ) ΑΠ' ΑΥΤΟ κρίνεται η αξιοπρέπεια μιάς χώρας . . . η μιζέρια της ή η περηφάνεια της Rolling Eyes . . . ΔΥΣΤΥΧΩΣ . . . .

Ομορφο ταξίδι Γιώργο . . . Ωραία μέρη με πολλούς συνειρμούς και έντονα συναισθήματα όταν τα επισκέπτεσαι . . . Ειδικά αν η καταγωγή σου είναι από εκείνα τα μέρη . . .
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από Γιωργάκος Δευ 23 Ιουλ 2012 - 10:32

Γιώργο μπράβο για τον Ελληνισμό που αναφέρεις . Σε ευχαριστώ για την ξενάγηση , συνέχισε να βλέπουμε και εμείς που δεν νομίζω να πάμε .....
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από diamantino Δευ 23 Ιουλ 2012 - 16:24

Πολυ καλο οδοιπορικο....
και διανθισμένο με χρησιμες πληροφοριες ! !
Γιωργο σε ευχαριστουμε ! !


Υ.Γ......να υπενθυμισω....
οτι οι λαοι που ξεχνουν την ιστορια τους,
ειναι καταδικασμενοι....να την ξαναζησουν ! !
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από traveller Δευ 23 Ιουλ 2012 - 18:29

Μπραβο Γιωργο !!!!
Ετσι συνεχισε να μας φερνεις στο νου θυμισες της ιστοριας μας ....
Κι'εμενα μεσα μου ξυπνουν πολλα !!!!
Αφου ο πατερας μου ειχε πολεμισει σ'αυτα τα μερη , και μου ερχωνται στο νου ολες αυτες οι ιστοριες ..
Πολυ με συγκινησες ....
Μην σταματας ....
Σ'ευχαριστουμε ...
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από Patrinos Δευ 23 Ιουλ 2012 - 20:27

Γιώργο σε ευχαριστούμε, περιμένουμε την συνέχεια του ταξιδιού σου.
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από athanase Δευ 23 Ιουλ 2012 - 22:13

Πολύ ωραία περιγραφή, ζωντανές εικόνες. Περπατήσαμε πρόσφατα στα ίδια μονοπάτια, είδαμε τα πράγματα όπως ακριβώς τα περιγράφεις. Οι νεότουρκοι ιδιαίτερα στα παράλια είναι πάρα πολύ φιλικοί και ειλικρινά κατά τη διάρκεια των τριών ταξιδιών μου στην Τουρκία προσπαθούσα να απομονώνω τις σκοτεινές σελίδες χωρίς να τις ξεχνώ. Και τούτο διότι στην αρχή συνελάμβανα τον εαυτό μου να κοιτά καχύποπτα τους Τούρκους γεγονός που δεν ταίριαζε με την επιθυμία μου να περιδιαβώ αυτή την χώρα.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από george Δευ 23 Ιουλ 2012 - 23:21

Γιώργο σε ευχαριστούμε, περιμένουμε την συνέχεια του ταξιδιού σου πολύ ωραίο οδοιπορικό
george
george


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από Cissy 242 Τρι 24 Ιουλ 2012 - 10:44

Γιώργο εξαιρετική η περιγραφή σου και οι φωτογραφίες σου. Μου επαναφέρεις στην επιφάνεια την ισχυρή επιθυμία μία χρονιά να κάνουμε το γύρο των παραλίων της Ιωνίας και επίσκεψη στην ενδοχώρα της γείτονος, μια και μέχρι στιγμής έχουμε επισκφθεί μόνο την Εφεσσο, την Κωνσταντινούπολη και την Αδριανούπολη.
(Αν ενδιαφέρεται και κανένας άλλος, το θέtω ως πρόταση για το 2013, καλά νάμαστε). Question Question
Το σχόλιό σου σχετικά με τον τρόπο εκφοράς της ιστορίας από τους Τούρκους ξεναγούς το έχω ακούσει πολλές φορές από Αμερικανούς επισκέπτες που γνωρίζουν τα στοιχειώδη για την ιστορία της περιοχής. Aλλά πόσοι είναι αυτοί? Ελπίζω να είναι η πλειοψηφία μια και όλοι με ένα βιβλίο στο χέρι κυκλοφορούν.
Ευχαριστίες για την προσωπική αναφορά. Very Happy Very Happy
Καλό καλοκαίρι σε όλους μας
C

Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 24 Ιουλ 2012 - 11:05

georgedim έγραψε:
Μετά μια σύντομη αλλά αισθητή παύση του διερμηνέα και αφού είχε αλλάξει αρκετά χρώματα με ρώτησε (στα Ελληνικά) αυτή την φορά (ενώ όλη η προηγούμενη συνομιλία ήταν στα Αγγλικά) αν είμαι Έλληνας και μετά την καταφατική απάντηση μου αρκέστηκε απλά να πει : ότι συνήθως οι Έλληνες ξεναγούνται με Ελληνόφωνα γκρούπ. ……Τα συμπεράσματα δικά σας !!!!!!.
anry1

Σε ευχαριστούμε για την ξενάγηση που μας έκανες τόσο εγώ όσο και η γυναίκα μου γιατί no2 να δούμε αυτά τα μέρη απο κοντά .....
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από Maximos Τρι 24 Ιουλ 2012 - 14:35

Γιώργο, νά 'σαι καλά.

Ανέφερες κάποιες αλήθειες, που δεν πρέπει να προσπερνιούνται .
Δεν σου κρύβω, ότι είμαι μπερδεμένος και ίσως και αρνητικός, για σχετικές επισκέψεις ...
... και αυτό, όπως έγραψες και 'συ ... χωρίς ίχνος εθνικιστικής διάθεσης ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από Cissy 242 Τρι 24 Ιουλ 2012 - 14:45

Maximos έγραψε:Δεν σου κρύβω, ότι είμαι μπερδεμένος και ίσως και αρνητικός, για σχετικές επισκέψεις ...

Πολύς κόσμος έχει τέτοιες προκαταλήψεις, αλλά μόλις φτάσεις τα ξεπερνάς όλα. Οι άνθρωποι είναι πολύ φιλικοί και ανοιχτοί και δεν σε βλέπουν με στραβό μάτι. Ισα ίσα, αν τους πεις ότι είσαι Ελληνας, που το καταλαβαίνουν αμέσως και πολλοί σου απαντάνε σε κάποια Ελληνικά, σου φαίρονται πολύ ζεστά.
Καλό καλοκαίρι
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από Maximos Τρι 24 Ιουλ 2012 - 15:20

Cissy 242 έγραψε:
Maximos έγραψε:Δεν σου κρύβω, ότι είμαι μπερδεμένος και ίσως και αρνητικός, για σχετικές επισκέψεις ...

Πολύς κόσμος έχει τέτοιες προκαταλήψεις, αλλά μόλις φτάσεις τα ξεπερνάς όλα. Οι άνθρωποι είναι πολύ φιλικοί και ανοιχτοί και δεν σε βλέπουν με στραβό μάτι. Ισα ίσα, αν τους πεις ότι είσαι Ελληνας, που το καταλαβαίνουν αμέσως και πολλοί σου απαντάνε σε κάποια Ελληνικά, σου φαίρονται πολύ ζεστά.
Καλό καλοκαίρι
C
Σίσσυ, καταλαβαίνω τι λες και το δέχομαι.
Άλλωστε, αυτά που αναφέρεις, έχουν αναφερθεί και από αρκετούς άλλους και προφανώς ισχύουν.

Ο χρόνος θα δείξει ... αντεύχομαι, για Καλό καλοκαίρι.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 26 Ιουλ 2012 - 1:00

Ο Maximos εγραψε :
Δεν σου κρύβω, ότι είμαι μπερδεμένος και ίσως και αρνητικός, για σχετικές επισκέψεις ...

Μαξιμε περαν των οσων πολυ σωστα εγραψε η Σισσυ, περι της φιλικοτητος και της φιλοξενιας που επιδεικνυουν οι γειτονες μας,
ενας επισης καλος λογος επισκεψης και γνωριμιας με αυτα τα μερη ειναι και η αποτιση φορου τιμης στους προγονους μας (απο την αρχαιοτητα εως τη νεωτερη ιστορια μας) με την παρουσια μας γιατι ισως ετσι περιορισθουν τα φαινομενα παραποιησης της αληθινης ιστοριας αυτου του τοπου απο ......."εντεταλμενους", που κυριο σκοπο εχουν την δημιουργια ψευδων εντυπωσεων στους αδαεις και ιστορικου προηγουμενου για "γεωπολιτικη" εκμεταλευση.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 26 Ιουλ 2012 - 11:39

georgedim έγραψε:
Ο Maximos εγραψε :
Δεν σου κρύβω, ότι είμαι μπερδεμένος και ίσως και αρνητικός, για σχετικές επισκέψεις ...

Μαξιμε περαν των οσων πολυ σωστα εγραψε η Σισσυ, περι της φιλικοτητος και της φιλοξενιας που επιδεικνυουν οι γειτονες μας,
ενας επισης καλος λογος επισκεψης και γνωριμιας με αυτα τα μερη ειναι και η αποτιση φορου τιμης στους προγονους μας (απο την αρχαιοτητα εως τη νεωτερη ιστορια μας) με την παρουσια μας γιατι ισως ετσι περιορισθουν τα φαινομενα παραποιησης της αληθινης ιστοριας αυτου του τοπου απο ......."εντεταλμενους", που κυριο σκοπο εχουν την δημιουργια ψευδων εντυπωσεων στους αδαεις και ιστορικου προηγουμενου για "γεωπολιτικη" εκμεταλευση.
Γιώργο, έχεις δίκιο,
Δέχομαι και συμμερίζομαι τους λόγους, που αναφέρεις.
Είναι θέμα χρόνου ... καλά να είμαστε.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από athanase Πεμ 26 Ιουλ 2012 - 15:14

Maximos έγραψε:
Cissy 242 έγραψε:
Maximos έγραψε:Δεν σου κρύβω, ότι είμαι μπερδεμένος και ίσως και αρνητικός, για σχετικές επισκέψεις ...

Πολύς κόσμος έχει τέτοιες προκαταλήψεις, αλλά μόλις φτάσεις τα ξεπερνάς όλα. Οι άνθρωποι είναι πολύ φιλικοί και ανοιχτοί και δεν σε βλέπουν με στραβό μάτι. Ισα ίσα, αν τους πεις ότι είσαι Ελληνας, που το καταλαβαίνουν αμέσως και πολλοί σου απαντάνε σε κάποια Ελληνικά, σου φαίρονται πολύ ζεστά.
Καλό καλοκαίρι
C
Σίσσυ, καταλαβαίνω τι λες και το δέχομαι.
Άλλωστε, αυτά που αναφέρεις, έχουν αναφερθεί και από αρκετούς άλλους και προφανώς ισχύουν.

Ο χρόνος θα δείξει ... αντεύχομαι, για Καλό καλοκαίρι.

Μάξιμε χέρι-χέρι θα σε πάμε και θα σε φέρουμε, θα δείς πόσο ωραία θα περάσεις. Φοβάμαι ότι μετά απ΄αυτό αντί προς ... δυσμάς θα προτιμάς να ταξιδεύεις προς ...ανατολάς...
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 26 Ιουλ 2012 - 15:44

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Πρόεδρε καλό ταξίδι .......
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Απ: Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Πεμ 26 Ιουλ 2012 - 18:08


Μάξιμε χέρι-χέρι θα σε πάμε και θα σε φέρουμε, θα δεις πόσο ωραία θα περάσεις. Φοβάμαι ότι μετά απ΄αυτό αντί προς ... δυσμάς θα προτιμάς να ταξιδεύεις προς ...ανατολάς...
Ναι, ναι. mmm
Πάρε το βάπτισμα του πυρός στην Ανατολή και από του χρόνου κομβόι προς Ανατολία... happy1

Μποϊκοτάζ στην Ευρώπη να δούνε τι θα πει η έλλειψη Ελλήνων τουριστών! Α με πια tor
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη Empty Σχόλια για το "Κρήνη - Έφεσος - Σμύρνη

Δημοσίευση από teonakos Πεμ 26 Ιουλ 2012 - 20:54

Καλή ιδέα !!!!!
Λές ;;;;;
teonakos
teonakos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης