www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας.

+4
Maximos
Γιώργος
Aigagros
athanase
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας. Empty Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας.

Δημοσίευση από athanase Τρι 18 Σεπ 2012 - 16:43

Την Κυριακή 16 Σεπτ. αποφάσισα να ασχοληθώ με τον καθαρισμό του Κάμπερ μου. Όταν τελείωσα έστρεψα από ΜΕΣΑ την ασφάλεια της πόρτας κι ετοιμάστηκα να φύγω. Τότε διεπίστωσα ότι το ένα σετ κλειδιών βρισκόταν στη μηχανή του αυτοκινήτου και το δεύτερο στον ... πάγκο της κουζίνας. Τα έβλεπα απ' έξω απελπισμένος κι ανήμπορος να κάνω κάτι. Το Κάμπερ είχε τα πάντα ερμητικά κλειστά. Άρχισα να σκέφτομαι την αντ/πεία της Ford για νέο κλειδί, τον Ζαμπέτα μέσω Hobby επίσης για νέο κλειδί και μέσα σ΄αυτή την κακομοιρά έπιασα το παράθυρο της κουζίνας και τραβώντας το ελαφρά προς τα έξω είδα ότι είχε κάποια μικρά "μπόσικα". Αναθάρεψα, έπειτα όμως θυμήθηκα ότι τα μαύρα κλείστρα των παραθύρων που είχα στο τροχόσποιτό μου το Fendt είχαν στη μέση ένα στρογγυλό κουμπάκι που αν δεν το πάταγες δεν έστριβε να ανοίξει. Εγώ όμως δεν ήθελα να το πιστέψω έστι τραβώντας ελαφρά το παράθυρο πέρασα από την σχισμή ένα λεπτό αλλά σκληρό σύρμα και μ ' αυτό έσπρωξα και ανασήκωσα πρώτα το ένα και ύστερα το άλλο κλείστρο (κουμπί ασφαλείας όπως καταλάβατε ΔΕΝ υπήρχε). Τα υπόλοιπα ήταν εύκολα. Βγάλατε όλοι φαντάζομαι τα συμπεράσματά σας. Κλείστρα χωρίς ασφάλεια, παράθυρα που περνάς εύκολα ανάμεσά τους σύρματα σε ένα Κάμπερ 2 ετών παρακαλώ, μην φανταστείτε ότι από την μακρόχρονη χρήση "λάσκαραν" όλα. Κι εμείς αφελώς πολλάκις προσπαθούμε μέσα από αλλεπάληλα ποσταρίσματα να παρουσιάζουμε και να προτείνουμε απίθανα ηλεκτρονικά αντικλεπτικά συστήματα, εξωτερικές κλειδαριές ασφαλείας και άλλα παρόμοια.

ΕΝΑ ΣΥΡΜΑΤΑΚΙ φίλοι μου και όλα τα συστήματα πάνε ....περίπατο.... Προσοχή λοιπόν στις λεπτομέρειες (?) κι ας αφήσουμε τα προηγμένα αντικλεπτικά παραμύθια γι αυτούς που τα ..πουλάνε. (γνώμη μου βέβαια).
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας. Empty Απ: Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας.

Δημοσίευση από Aigagros Τρι 18 Σεπ 2012 - 16:59

Έχω τα ίδια μαύρα κλείστρα στο ΗΕΚΙ στην οροφή. Έχουν κουμπάκι αλλά δεν νομίζω ότι είναι για την αντικλεπτική προστασία, αλλά για προστασία από τυχαίο άνοιγμα, εάν το όχημα είναι εν κινήσει. Αυτό το λέω επειδή μια φορά τα άνοιξα κατά λάθος χωρίς να πατήσω το κουμπάκι και άνοιξαν πανεύκολα κάνοντας ένα κλακ. Σίγουρα αν επαναληφθεί αυτό πολλές φορές θα γίνει ζημιά, πάντως εμπόδιο για τους κακόβουλους δεν είναι, αν έχουν φτάσει ως αυτό το στάδιο...
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας. Empty Απ: Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας.

Δημοσίευση από Γιώργος Τρι 18 Σεπ 2012 - 17:06



Ετσι ακριβώς είναι Θανάση Rolling Eyes . . . Το απευκταίο είναι να βρεθείς στο λάθος μέρος στην λάθος στιγμή . . .

Γιατί άπαξ και στοχοποιηθείς "βράσε όρυζα" . . . και βέβαια τα μάτια μας δεκατέσσερα . . . ειδικά όταν, (καθ’ οδόν), αράζομε στην μέση του πουθενά και εκτός οργανωμένου camping . . .




. . . παρεπιπτόντως να πω ότι στα τροχοσπιτίσια ταξίδια, πάντα κουβαλάω μαζί μου μία δεύτερη σειρά κλειδιών, (τα οποία παραδίδω στην συμβία μου), για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε περιπτώσεις απώλειας ή όπως η δική σου . . .
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας. Empty Απ: Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας.

Δημοσίευση από Maximos Τρι 18 Σεπ 2012 - 17:40

Θανάση, κατάλαβα τι εννοείς, όταν ανέφερες το "κουμπάκι" ... στο κλείστρο του παράθυρου του Fendt ...
... κάτι τέτοιο δηλαδή ... έτσι είναι στα δικά μου παράθυρα ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν δεν πατηθεί το κουμπάκι ... δεν γυρίζει το κλείστρο ... είναι "ασφαλισμένο" ... ! Cool

Δεν ξέρω, αν ταιριάζουν οι υποδοχές στα δικά σου παράθυρα ...
... ή υπάρχουν και αντίστοιχα κλείστρα με τα δικά σου, (αλλά με κουμπάκι) και τα αντικαταστήσεις ... Wink
Δεν χάνεις τίποτα, να κοιτάξεις και αυτή την περίπτωση ... !
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας. Empty Απ: Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 18 Σεπ 2012 - 17:42

Το ποιο εύκολο πράγμα είναι να ανοίξεις ένα τροχόσπιτο ή ένα αυτοκινούμενο απο τα παράθυρά του με τον τρόπο που περιέγραψε ο Θανάσης .

Φίλος και μέλος απο τα Γιάννενα του ανοίξανε το αυτοκινούμενο σε ελεύθερο βράδυ , στον ύπνο τους δεν κατάλαβαν τίποτα .

Το αποτέλεσμα :

Δεν πήραν τίποτα μόνο που του ήρθε λογαριασμός πιστωτικής κάρτα με σημαντικό ποσό αγορών χωρίς να τις έχει κάνει ο ίδιος .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας. Empty Απ: Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας.

Δημοσίευση από george Τρι 18 Σεπ 2012 - 21:49

Το πρόβλημα υπάρχει περισσότερο σε αυτούς που κάνουν ελεύθερο( Άμα είναι καλοκαίρι κοιμόμαστε με ανοικτά παράθυρα για την ζεστή).
Μήπως μικροί ανιχνευτές κίνησης εγκατεστημένους σε διάφορα σημεία μπορούν να βοηθήσουν να κοιμόμαστε λίγο πιο ήσυχοι χωρίς να χρειάζονται βάρδιες όπως ο στρατός...(όλα αυτά είναι ημίμετρα)

Διακοπές κάνεις για να ξεκουραστείς να αλλάξεις παραστάσεις και να φορτίσεις τις μπαταριές σου (όχι του τροχόσπιτου Very Happy )
george
george


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας. Empty Απ: Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας.

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 18 Σεπ 2012 - 21:53

Η ασφάλεια του κινούμενου "σπιτιού" μας (....και όχι μόνο), όντως είναι ένα πολύ μεγάλο και ουσιαστικό θέμα.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Γιώργο :
Ο Γιώργος έγραψε :
. . . Το απευκταίο είναι να βρεθείς στο λάθος μέρος στην λάθος στιγμή . . .

Γιατί άπαξ και στοχοποιηθείς "βράσε όρυζα" . . .

Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να πάρουμε τα μέτρα μας και .......να περιμένουμε την στιγμή που θα συμβεί και σε εμάς.

Επομένως Θανάση μια πρώτη καλή κίνηση είναι αυτή που πρότεινε ο Μάξιμος :
O Maximos έγραψε :
Δεν ξέρω, αν ταιριάζουν οι υποδοχές στα δικά σου παράθυρα ...
... ή υπάρχουν και αντίστοιχα κλείστρα με τα δικά σου, (αλλά με κουμπάκι) και τα αντικαταστήσεις ...
Δεν χάνεις τίποτα, να κοιτάξεις και αυτή την περίπτωση ... !

Επίσης επέτρεψε μου να καταθέσω μια διαφορετική άποψη για το θέμα "αντικλεπτική προστασία".
Ο athanase έγραψε :
ΕΝΑ ΣΥΡΜΑΤΑΚΙ φίλοι μου και όλα τα συστήματα πάνε ....περίπατο.... Προσοχή λοιπόν στις λεπτομέρειες (?) κι ας αφήσουμε τα προηγμένα αντικλεπτικά παραμύθια γι αυτούς που τα ..πουλάνε. (γνώμη μου βέβαια).

Συμφωνώ ότι και τα πιο προηγμένα ηλεκτρονικά συστήματα παραβιάζονται από τους ....."ειδικούς ποντικούς" του χώρου και ότι εν πολλοίς οτιδήποτε αντικλεπτικό σύστημα τοποθετήσουμε, πρώτα προστατεύει την...... ψυχολογία μας και ακολούθως το όχημα μας.

Επειδή το θέμα με έχει απασχολήσει σοβαρά οι λύσεις που έχω εφαρμόσει (και τις καταθέτω για συζήτηση) είναι οι εξής :

α) για πρόσθετη ασφάλεια στις πόρτες οδηγού-συνοδηγού τοποθέτησα κλειδαριές της HeoSafe [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
β) στην πόρτα εισόδου και τις πόρτες του γκαράζ τις κλειδαριές της Fiamma 3 in 1 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και
γ) επίσης 2 συσκευές ογκομέτρησης (μια εμπρός και μία πίσω) συνδεδεμένες πάνω σε συναγερμό της META (μοντέλο Meta GPA 800) με σύστημα που σε ειδοποιεί με SMS σε περίπτωση διάρρηξης και σου παρέχει την δυνατότητα μέσω του κινητού σου, με εντολή μέσω μηνύματος, να απομονώσεις πλήρως τα ηλεκτρικά του αυτ/του και να μην είναι δυνατόν να "πάρει μπροστά" (έτσι τουλάχιστον θα γλυτώσεις το αυτοκίνητο, αν όχι τα υπάρχοντα εντός αυτού).
Το συγκεκριμένο μοντέλο συναγερμού παρέχει και ενα σωρό άλλες ευκολίες (π.χ. καθορισμό ανώτατου ορίου ταχύτητας αν το εχεις δώσει στον γιό σου, έλεγχο του χώρου μέσω τηλεφώνου, κ.α.) και όλα αυτά μέσω μηνυμάτων από το κινητό σου.
Πληροφορίες στο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ,και επιλέγεις στο αριστερό της σελίδας την επιλογή pager.

Ως γνωστόν ο κάθε ...."επίδοξος" κλέφτης, θα προτιμήσει να "χτυπήσει" πρώτα μια εύκολη λεία και μετά θα ενδιαφερθεί για πιο "σύνθετες" καταστάσεις με πιθανότητες αποτυχίας.

Μάλιστα φέτος είχα σκοπό να τοποθετήσω και έναν ανιχνευτή αερίων (TriGas Alarm) ή κάτι παρόμοιο, πρώτον για θέμα ασφάλειας μας, από πιθανή διαρροή αερίων από την φιάλη ή κάποια ελαττωμματική σωλήνωση και δεύτερον και σπουδαιότερο επειδή είναι συνηθισμένη πρακτική (κυρίως στο εξωτερικό), να ρίχνουν από τους αεραγωγούς του οχήματος αναισθητικό αέριο στο εσωτερικό και ακολούθως να μπαίνουν και να δρούν ανενόχλητοι σαν "ιδιοκτήτες", αλλά λόγω ...."κρίσης" ανεβλήθη η τοποθέτηση.

Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας. Empty Απ: Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας.

Δημοσίευση από diamantino Τετ 19 Σεπ 2012 - 0:41

Καλο θα ηταν να κρυψετε ενα κλειδι,
καπου που δεν θα φαινεται...
( π.χ μεσα απο τον προφυλακτηρα )
Γιατι ετσι αποφευσεις τα....σπασιματα ! ! !
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας. Empty Απ: Η ασφάλεια του τροχοσπίτου μας.

Δημοσίευση από Maximos Τετ 19 Σεπ 2012 - 1:10

georgedim έγραψε:
Ως γνωστόν ο κάθε ...."επίδοξος" κλέφτης, θα προτιμήσει να "χτυπήσει" πρώτα μια εύκολη λεία και μετά θα ενδιαφερθεί για πιο "σύνθετες" καταστάσεις με πιθανότητες αποτυχίας.
Τα διάφορα αντικλεπτικά συστήματα ... γενικά θα έλεγα ... "στοχεύουν" αυτό ακριβώς ...
... να αποτρέψουν τον κλέφτη και να τον στρέψουν ... σε πιο "εύκολο" στόχο.

Σε κάθε περίπτωση, ισχύει το ... "μη σου τύχει" ...

Η τοποθέτηση πάντως του ανιχνευτή αερίων, φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα ...
Ιδιαίτερα, στους ... μοναχικούς λάτρεις του ελεύθερου ...
... καθόσον, η ύπαρξη μιας κάποιας παρέας, συνήθως ... θα λειτουργήσει αποτρεπτικά.


@ Γιώργο (diamantino) ... όσον αφορά στο δεύτερο κλειδί, έχει και αυτό μειονεκτήματα ...
... θέλει καλή στερέωση, για να μη χαθεί ... να μη σε δούνε, όταν το ψάχνεις ... κλπ

Η καλύτερη λύση, που σε γλυτώνει από τέτοιες καταστάσεις ....
... είναι, να μην κυκλοφορεί κανείς ... και με τα δύο κλειδιά ταυτόχρονα μαζί του ...! Wink
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης