www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

+10
diamantino
apostat
teonakos
joskem
caminador
Maximos
athanase
Aigagros
Γιώργος
Georgedim
14 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

Δημοσίευση από Γιώργος Παρ 14 Σεπ 2012 - 9:55


Marios έγραψε: Εάν μου επιτρέπεται να ποστάρω κι εγώ κάτι... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Πολύ καλό ! !
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

Δημοσίευση από Patrinos Παρ 14 Σεπ 2012 - 10:01

Γιώργος έγραψε:
Marios έγραψε: Εάν μου επιτρέπεται να ποστάρω κι εγώ κάτι... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Πολύ καλό ! !
+1
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

Δημοσίευση από athanase Παρ 14 Σεπ 2012 - 10:16

Μου φαίνεται πως τώρα βάλαμε την κουβέντα μας σε σωστότερη βάση πιάσαμε τα "υπαρκτά" και αφήσαμε κατά μέρος τα "αφηρημένα". --"Έτσι μπράβο"-- που λέει και η διαφήμηση...
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 14 Σεπ 2012 - 12:12

athanase έγραψε:
Μου φαίνεται πως τώρα βάλαμε την κουβέντα μας σε σωστότερη βάση πιάσαμε τα "υπαρκτά" και αφήσαμε κατά μέρος τα "αφηρημένα". --"Έτσι μπράβο"-- που λέει και η διαφήμηση...

Θανάση όντως, τα "υπαρκτά" είναι που έχουν σημασία και επιζητούν λύσεις.

Όμως σε αυτά τα "υπαρκτά" φτάσαμε εξαιτίας της ηθελημένης παράβλεψης ή και άγνοιας αυτών των "αφηρημένων", τα οποία κάποτε βαθιά στο παρελθόν ήταν και αυτά υπαρκτά γεγονότα και καταστάσεις.

Και εδώ είναι το τραγικό : να ξαναζούμε τις ίδιες ή παρόμοιες καταστάσεις λες και συμβαίνουν για πρώτη φορά στην ιστορία.
Το να κάνουμε λάθη είναι μέσα στην ανθρώπινη φύση, το να ξανακάνουμε όμως τα ίδια λάθη είναι επιεικώς απαράδεκτο και ασυγχώρητο.

Υ.Γ. : όπως ξαναέγραψα, καταλαβαίνω ότι κάποιες φορές γίνομαι κουραστικός με την ......"φιλολογία" και πολυλογία.
Συγχωρήστε όμως, το κάνω για να υπενθυμίσω και να τονίσω ότι με την νοοτροπία που μας διακατέχει είμαστε καταδικασμένοι ανά μερικές γενεές να ζούμε καταστάσεις παρόμοιες του παρελθόντος με σύγχρονα όμως χαρακτηριστικά.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

Δημοσίευση από joskem Παρ 14 Σεπ 2012 - 12:16

Marios έγραψε: Εάν μου επιτρέπεται να ποστάρω κι εγώ κάτι... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Πολύ καλό. Έτσι μπράβο.
+1

joskem


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 14 Σεπ 2012 - 12:22

Marios έγραψε:
Εάν μου επιτρέπεται να ποστάρω κι εγώ κάτι... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μάριε πολύ καλό και επίκαιρο το link που παραπέμπεις.
Αρκεί αυτή η άρνηση να συνοδεύεται και από ισχυρή θέληση για αλλαγή και διόρθωση, των ......."κακώς κειμένων".

Εδώ είμαστε όλοι για να καταθέτουμε τις απόψεις μας, τις απορίες μας, αυτά που μας άρεσαν και μας έκαναν εντύπωση, επίκαιρα θέματα και ότι άλλο μας φαίνεται ενδιαφέρον και όλοι μαζί να τα συζητάμε, να παραθέτουμε και αντιπαραθέτουμε τις θέσεις μας, να λύνουμε τις απορίες μας, να περνάμε καλά γενικώς.
Επομένως δεν χρειάζεται να σου επιτρέπουμε.
Η άδεια είναι διαρκής για όλα τα μέλη του forum. .
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

Δημοσίευση από Marios Παρ 14 Σεπ 2012 - 21:47

georgedim έγραψε:
Marios έγραψε:
Εάν μου επιτρέπεται να ποστάρω κι εγώ κάτι... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μάριε πολύ καλό και επίκαιρο το link που παραπέμπεις.
Αρκεί αυτή η άρνηση να συνοδεύεται και από ισχυρή θέληση για αλλαγή και διόρθωση, των ......."κακώς κειμένων".

Εδώ είμαστε όλοι για να καταθέτουμε τις απόψεις μας, τις απορίες μας, αυτά που μας άρεσαν και μας έκαναν εντύπωση, επίκαιρα θέματα και ότι άλλο μας φαίνεται ενδιαφέρον και όλοι μαζί να τα συζητάμε, να παραθέτουμε και αντιπαραθέτουμε τις θέσεις μας, να λύνουμε τις απορίες μας, να περνάμε καλά γενικώς.
Επομένως δεν χρειάζεται να σου επιτρέπουμε.
Η άδεια είναι διαρκής για όλα τα μέλη του forum. .
Συμφωνώ και εγώ στο ότι η άρνηση πρέπει να συνοδεύεται και από ισχυρή θέληση μόνο έτσι μπορούμε να πετύχουμε πράγματα... Το θέμα είναι να το καταλάβουν και όσοι νομίζουν ότι με το να κάθονται σε ένα δωμάτιο, να παρακολουθούν τα γεγονότα και που και που να φωνάζουν σε οποία camera βρεθεί τυχαία μπροστά τους ότι όλα όσα συμβαίνουν σε τούτο το πλανήτη είναι ένα στημένο κερδοσκοπικό παιχνίδι.... Δεν μπορούν να πετύχουν απολύτως τίποτα!!!!!


Υ.Γ. Κατανοώ ότι δεν χρειάζεται να μου επιτρέπεται και σας ευχαριστώ... εξάλλου ακόμα σε τούτη τη χώρα δημοκρατία επικρατεί !!! (θέλω να πιστεύω τουλάχιστον...) Very Happy
Marios
Marios


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Σαβ 15 Σεπ 2012 - 20:19

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!
Και οι Αλβανοί που είναι Αλβανοί, οι Βούλγαροι που είναι Βούλγαροι, οι Γερμανοί που είναι Γερμανοί και πάει λέγοντας... off mas
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

Δημοσίευση από Γιωργάκος Δευ 17 Σεπ 2012 - 19:09

Για ένα πράγμα εγώ είμαι σίγουρος , η Κυρία αυτή την δουλεία της θα την κάνει σωστά και πάνω από όλα αμερόληπτα ...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

Δημοσίευση από Aigagros Δευ 17 Σεπ 2012 - 19:56

Το μόνο που έλπίζω είναι ότι εάν βρεθώ στη θέση του αυτόπτη μάρτυρα να μην επηρεαστώ από τέτοιου είδους απειλές και να κάνω αυτό που πρέπει. Γιατί αν είμαι ανάξιος να λέγομαι Έλληνας η υπερηφάνεια όπως αναγράφεται στον τίτλο του θέματος μας είναι ψωρο-υπερηφάνεια...
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 17 Σεπ 2012 - 22:04

Γιώργηδες συνονόματοι, (Γιωργάκο και Aigagros) παρότι είχα αποφασίσει να μην ξαναγράψω στο συγκεκριμένο topic, μετά από τις τοποθετήσεις ....."δυσφορίας" κάποιων μελών μας, δεν άντεξα την πρόκληση, για κάποιες σκέψεις, από το κείμενο της παραπομπής του Γιωργάκου.

Ζούμε σε μια χώρα πού αφενός έχουμε παρανοήσει και ....."βιάσει κατά συρροήν" την έννοια των δικαιωμάτων και υποχρεώσεων μας και αφετέρου αδιαφορούμε προκλητικά και αγνοούμε επιδεικτικά την γνώση και εφαρμογή των Ελληνικών νόμων.

Τι θέλω να πω ; (.......τα αυτονόητα βεβαίως)
Η "κυρία" αυτή (....ας με συγχωρήσουν οι πραγματικές κυρίες) προφανώς αγνοεί ή αδιαφορεί :
α) πως η θέση που της έχει εμπιστευθεί το Ελληνικό Δημόσιο είναι για να λύνει τα όποια προβλήματα και όχι να τα δημιουργεί,
β) πώς η μονιμότητα που της έχει χαρίσει, δεν την διαφοροποιεί στο ελάχιστο από τον οποιοδήποτε άλλο Έλληνα πολίτη,
γ) πώς η εξουσία που πηγάζει από την θέση της, εξαντλείται και οριοθετείται αυστηρά στον επαγγελματικό της χώρο και μόνο,
δ) πώς η οποιαδήποτε θέση μας δεν προσδίδει το ελάχιστο στην προσωπικότητα μας , αλλά το αντίθετο ισχύει.
ε) και εν τέλει σύμφωνα με το άρθρο 4 παρ. 2 του Συντάγματος :
"όλοι οι Έλληνες και οι Ελληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις" ,
καθώς και στην παρ. 7 αναφέρεται :
"Tίτλοι ευγένειας ή διάκρισης ούτε απονέμονται ούτε αναγνωρίζονται σε Έλληνες πολίτες"
(βεβαίως από το άρθρο αυτό φρόντισαν και εξαιρέθηκαν οι εκλεγμένοι κοινοβουλευτικοί εκπρόσωποι μας, τους οποίους βεβαίως εμείς συνεχίζουμε να τους χειροκροτούμε και να τους στηρίζουμε)

Για όλα αυτά λοιπόν, σαφώς και δεν μπορούμε να είμαστε περήφανοι και σε καμία περίπτωση δεν είμαστε ......"οι μάγκες", όσοι εφαρμόζουμε τέτοιες συμπεριφορές.

Το ερώτημα όμως είναι :
Είμαστε διατεθειμένοι να εξαλείψουμε τέτοιες συμπεριφορές και νοοτροπίες ;
Τι κάνουμε προς την κατεύθυνση αυτή ;

Τα μέσα υπάρχουν, η θέληση, η μεθοδικότητα και η επιμονή μας λείπει.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

Δημοσίευση από Marios Τετ 3 Οκτ 2012 - 5:00

Ελβετίδα έγραψε βιβλίο για να εξηγήσει το μίσος της προς τους Έλληνες
Μέσα από τους σελίδες ενός βιβλίου, με τίτλο «Σκυλάνθρωποι» μία Ελβετίδα εξηγεί γιατί τόσο η ίδια, όσο και οι Ευρωπαίοι μισούν τους Έλληνες.

Μάλιστα, δίνει ...την δική της απάντηση στο γιατί συμπεριφέρονται όλοι με «άθλιο» τρόπο στον ελληνικό λαό!

Ωστόσο, μεταξύ άλλων, εκμυστηρεύεται ότι παρόλο που υπάρχει ένα συναίσθημα μίσους από την πλευρά της, την ίδια στιγμή θαυμάζει και σέβεται το ελληνικό πνεύμα και τους αρχαίους Έλληνες.

«Τα ζώα δεν συγχωρούν ποτέ στον άνθρωπο τη βελτίωση της συμπεριφοράς τους, γιατί νιώθουν ότι αυτή η βελτίωση τ' απομακρύνει από τη φύση τους. και όποτε δίνεται η ευκαιρία το μίσος εκρήγνυται» {...}

{...} «Είναι ακριβώς αυτό που συμβαίνει μ' εμάς τους Ευρωπαίους και τους Έλληνες! Αν υπάρχει μια φυλή στον κόσμο που κυριολεκτικά τη μισώ αφόρητα, αυτή η φυλή είναι οι Έλληνες»! Και τεκμηριώνει την άποψή της λέγοντας ότι στα γυμνασιακά της χρόνια ένιωθε "ψυχικά καταπιεσμένη" γιατί "Οι Σοφοί μας Δάσκαλοι δεν μας δίδαξαν τίποτα που να μην το είχαν ήδη Ανακαλύψει, Εξηγήσει, να μην να μην το είχαν Τεκμηριώσει, να μην το είχαν Τελειοποιήσει οι Αρχαίοι Έλληνες"! Κι αν κάποτε ανέφεραν κανένα άλλον συγγενή της Γνώσης και της Σοφίας, που δεν ήταν Έλληνας, στο τέλος πάντα κατέληγαν ότι η Γνώση του και η Σοφία του ήταν βασισμένη επάνω στη Σοφία κάποιου Έλληνα Φιλόσοφου! Σιγά σιγά ένιωθα πως οι Γνώσεις μου, οι Σκέψεις μου, τα Αισθήματά μου, η Προσωπικότητά μου, ο Κόσμος μου, η Ύπαρξή μου ως το πιο έσχατο κύτταρό μου ήταν όλα επηρεασμένα, ήταν ταγμένα σε αυτό που σήμερα ονομάζουμε "*Η Φιλοσοφία των Αρχαίων Ελλήνων*"! {...}

{...} «Ένα φλογερό μίσος για καθετί το ελληνικό»! «Αργότερα στο πανεπιστήμιο, η κατάσταση έγινε δραματική. Ο Ασκληπιός από τη μια, ο Ιπποκράτης απ' την άλλη! Ο Γαληνός τη μια μέρα, ο Ορειβάσιος την επομένη! Αέτιος το πρωί, Αλέξανδρος Τραλλιανός τ' απόγευμα! Παύλος ο Αιγινίτης από 'δω, Στέφανος ο Αθηναίος από 'κει. Δεν μπορούσα ν' ανοίξω βιβλίο χωρίς να βρω μπροστά μου την ελληνική παρουσία. Δεν τολμούσα να πιάσω στα χέρια μου λεξικό για να βρω μια δύσκολη, σπάνια, μια χρήσιμη, μια έξυπνη, μια όμορφη, μια μεστωμένη λέξη. Όλες ελληνικές! Και άλλες αμέτρητες σαν την άμμο των θαλασσών και των ποταμών, ελληνικής κι αυτές προέλευσης! Πρόκειται για φαινόμενο ομαδικό! Έτσι αισθανόμαστε λίγο πολύ όλοι μας απέναντι στους Έλληνες. Τους μισούμε όπως τα ζώα τους θηριοδαμαστές. Και μόλις μας δίνεται η ευκαιρία χιμάμε, τους δαγκώνουμε και τους κατασπαράζουμε. Γιατί στο βάθος ξέρουμε ότι κάποτε είμαστε ζώα μ' όλη τη σημασία της λέξης κι είναι αυτοί, οι Έλληνες, πάλι οι Έλληνες, πάντα οι Έλληνες, που μας εξώσανε από τη ζωώδικη υπόσταση και μας ανεβάσανε στην ίδια με τους εαυτούς τους ανθρώπινη βαθμίδα! Δεν αγαπάμε κάτι που θαυμάζουμε. Ρίξε μια ματιά στην ιστορία και θα διαπιστώσεις ότι όλοι οι Ευρωπαίοι, με αρχηγούς τους Λατίνους και το Βατικανό, λυσσάξαμε να τους εξαφανίσουμε τους Έλληνες από το πρόσωπο της γης! Δεν θα βρεις και δεν θα φανταστείς συνδυασμό και εγκλήματος, πλεκτάνης και παγίδας που δεν το σκαρφιστήκαμε και δεν το πραγματώσαμε για να τους εξολοθρεύσουμε! . η ιστορία με το μίσος κατά των Ελλήνων δεν ξέφτισε. Ο σύγχρονος πολιτισμένος άνθρωπος είναι ο ίδιος και χειρότερος. Δεν θα επιτρέψει ποτέ το Βατικανό, να επιβιώσει στην αυλόπορτα της Ευρώπης, στα πλευρά της Ασίας και στο κατώφλι της Αφρικής ο Ελληνισμός γιατί θεωρούν ότι τους αφαιρούμε Σεβασμό και Κύρος!

Για αυτό παρόλο που τους μισώ, γιατί δεν προέρχομαι από τη φυλή τους, δεν μπορώ να μη τους θαυμάζω και να μη τους σέβομαι και θα συνεχίσω να Μελετάω τον Πλάτωνα, τον Σωκράτη και τον Περικλή όσο θα ζω, διδάσκοντας στα παιδιά μου τη Δύναμη της Σοφίας τους και την επιρροή της στη Ζωή μας και στην Ευτυχία μας!».
Marios
Marios


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 3 Οκτ 2012 - 9:14

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε... Wink
Περισσότερο με κολακεία στον Ναρκισσισμό μας μοιάζει... scratch
Άσε που δεν λέει τίποτα για το - τραγικό- υπαρξιακό πρόβλημα του νεοέλληνα... lol!
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!! - Σελίδα 2 Empty Απ: Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες !!!

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 3 Οκτ 2012 - 21:26

Marios έγραψε :
Ελβετίδα έγραψε βιβλίο για να εξηγήσει το μίσος της προς τους Έλληνες
Μέσα από τους σελίδες ενός βιβλίου, με τίτλο «Σκυλάνθρωποι» μία Ελβετίδα εξηγεί γιατί τόσο η ίδια, όσο και οι Ευρωπαίοι μισούν τους Έλληνες.

Μάριε, (αν κάνω λάθος διόρθωσε με), το συγκεκριμένο βιβλίο "Σκυλαθρωποι", νομίζω ότι το έχει γράψει ο......γνωστός Κυριάκος Διακογιάννης, βασιζόμενος στις δηλώσεις κάποιας ανώνυμης Ελβετίδας, για να περιγράψει ...περί Ελλήνων, τα όσα ανέφερες.

Διαβάζοντας το, δεν μπόρεσα να καταλάβω αν το μίσος ή ο θαυμασμός , είναι το κυρίαρχο νόημα καθώς όλη η αφήγηση κινείται μεταξύ του "φάσκω και αντιφάσκω" ή μεταξύ "καρότου και μαστιγίου".
Δεν κατάλαβα τον προσβλητικό παραλληλισμό του Ελβετού γιατρού μεταξύ της συμπεριφοράς ενός σκύλου του ....θείου Άλμπερ και των Ελλήνων.
Επίσης στο ίδιο βιβλίο υπάρχει και η θέση του Γερμανού φιλοσόφου Β. Νίτσε : "Η Ελληνική φυλή είναι η τελειότερη, ωραιότερη και γοητευτικότερη από όλες τις άλλες φυλές".
Επομένως θα συμφωνήσω με τον Νικόλα Μητσόπουλο : ".....ότι πρόκειται για κολακεία στο ναρκισσισμό μας"

Σε γενικές γραμμές μου θύμισε την ακαταλαβίστικη θέση κάποιων : "Κάνουμε πόλεμο για την ειρήνη". what

Στον παρακάτω σύνδεσμο, περιγράφονται οι απόψεις του συγγραφέα, για το ίδιο θέμα (ένα χρόνο πρίν) :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης