www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


CamperStop στην Ελλάδα

+9
diamantino
Γιωργάκος
Aigagros
Maximos
antonis Z
Cissy 242
Νικόλας Μητσόπουλος
Γιώργος
athanase
13 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από athanase Πεμ 15 Δεκ 2011 - 13:48

Εγώ αγαπητοί μου φίλοι έχω διαφορετική άποψη. Δεν είναι χώρος εδώ για να δαπανήσουμε χώρο και χρόνο για να πείσει κανείς τον άλλο για την ορθότητα ή μη των απόψεών του. Αν κάποιος δεν αρέσκεται σε κάτι τελεία και παύλα. Εγώ όμως πριν κλείσω αυτή μου την παρέμβαση θα ήθελα μία λογική απάντηση από τους έχοντες επιφυλάξεις ή αντίθετη γνώμη.

"Εγώ ο άσχετος με την περιοχή, με Κάμπερ ή Τροχόσπιτο ταξιδεύω ΧΕΙΜΩΝΑ π.χ. στην Κέρκυρα, τα Γιάννενα ή την Κομοτινή (θα μπορούσα να βάλω άλλους 10 προορισμούς), και τα τρία μέρη διαθέτουν Free Parking, ερωτώ λοιπόν ποιόν "χαλάει" να έχει τις συντεταγμένες αυτών των χώρων ? πριν την άφιξή του και χωρίς να πετιέται χύμα όπου βρεί ? κι αν ΔΕΝ τον χαλάει ξανά-ερωτώ γιατί να μην καταθέσει και αυτός την δική του εμπειρία προς όφελος του συνόλου ?".
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από trap42 Πεμ 15 Δεκ 2011 - 14:27

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτή η αντιμετώπιση (sic) στην προσπάθεια του Θανάση ή του Magbas.

Η διαφοροποίηση ανάλογα με πόσοι είναι τροχοσπιτάδες ή αυτοκινούμενοι για να είναι ένα θέμα καλό ή οχι είναι τουλάχιστον ατυχής.

Τώρα όσον αφορά την ΕΛΑΤ το γιατί δεν ασχολείται είναι δικό της θέμα και δεν αφορά το φόρουμ.


trap42
trap42


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Γιώργος Πεμ 15 Δεκ 2011 - 14:39

Θανάση,
επανέρχομαι για να διευκρινίσω κάποια πράγματα. Θα πρέπει κατ΄αρχάς να συμφωνήσομε και να γίνει κατανοητό ότι το, (όντως βασικό), αυτό ζήτημα του εντοπισμού θέσεων στάθμευσης αφορά κυρίως τους αυτοκινούμενους.

"Ελεύθερο" για τους σκηνίτες, (και μάλιστα εντός πολεοδομικών οικισμών), δεν το βλέπω να γίνεται. Για τους ρυμουλκούμενους επίσης τα πράματα είναι δύσκολα δεδομένου ότι δεν έχουν την αυτάρκεια την οποία προσφέρει ένα αυτοκινούμενο όχημα, αλλά και η στάθμευση αυτή καθ’ εαυτή των ρυμουλκουμένων παρουσιάζει περισσότερα προβλήματα από τα αυτοκινούμενα τόσο από την άποψη του αναγκαίου χώρου όσο και από λόγους αναγόμενους στον Κ.Ο.Κ.

Μιλώντας αποκλειστικά για τον εαυτό μου δεν θα ξεκινούσα ποτέ για "ελεύθερο", (ακόμα και καλοκαίρι και πολύ περισσότερο τον χειμώνα), γιατί απλά δεν μπορώ να κάνω "ελεύθερο", αφού δεν διαθέτω ούτε μεγάλες δεξαμενές νερού, ούτε αυτονομία στο ρεύμα, χώρια που θα έπρεπε να αδειάζω την χημική, (και που ; ), κάθε μέρα με τέσσερα άτομα που είμαστε . . . . . Η λύση λοιπόν για μας τους ρυμουλκούμενους, (εκτός από κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις αλλά κι' αυτές χωρίς παιδιά), είναι αποκλειστικά το camping. Θα σου θυμίσω λίγο και την δική σου περίπτωση . . . . Υπήρχε για σένα η ανάγκη για εντοπισμό θέσεων στάθμευσης όταν είχες το ρυμουλκούμενο ; . . . . ή εύλογα και πολύ φυσικά σου δημιουργήθηκε όταν απέκτησες την όμορφη αυτάρκεια με το αυτοκινούμενο ;

Δεν διαφωνούμε επί της ουσίας. Αναμφισβήτητα είναι πολύ χρήσιμο να εντοπίζονται κάποια σημεία στάθμευσης τα οποία να βολεύουν και να εξυπηρετούν τους αυτοκινούμενους. Δεν το συζητάμε αυτό. Εκείνο όμως το οποίο επισήμανα είναι ότι ο χώρος του forum, (που ασχολείται γενικά με το camping), είναι λογικό να μην ενδιαφέρεται για το ζήτημα ή, εν πάση περιπτώσει, να ενδιαφέρονται μόνον κάποιοι από τους αυτοκινούμενους . . . . Την απορία σου γιά την μη ανταπόκριση στην προσπάθειά σου προσπάθησα να λύσω, και όχι να διαφωνήσω μαζί σου επί της ουσίας . . . . . Και επανέρχομαι πάλι με την δική μου απορία, (παρ’ όλη την απάντηση της Σίσσυ), για ποιό λόγο να μην ασχολείται μ’ αυτό το θέμα η ΕΛΑΤ . . . . . . (δεν μ' ενδιαφέρει η ΕΛΑΤ Νίκο, (trap), . . . απορία εξέφρασα . . . και κανένας δεν έκανε διαχωρισμό σε "καλά" ή "κακά" θέματα . . . . το topic είναι μιά χαρά γι΄αυτό εξ άλλου γίνεται και η σχετική κουβέντα . . . . . ).

Τέλος επαναλαμβάνω ότι καλώς τίθεται το θέμα επί τάπητος και σε διάφορα φόρα . . . . Εστω και λίγα σημεία στάθμευσης να υποδειχτούν είναι κέρδος . . .
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από athanase Πεμ 15 Δεκ 2011 - 15:54

trap42 έγραψε:Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτή η αντιμετώπιση (sic) στην προσπάθεια του Θανάση ή του Magbas.

Η διαφοροποίηση ανάλογα με πόσοι είναι τροχοσπιτάδες ή αυτοκινούμενοι για να είναι ένα θέμα καλό ή οχι είναι τουλάχιστον ατυχής.

Τώρα όσον αφορά την ΕΛΑΤ το γιατί δεν ασχολείται είναι δικό της θέμα και δεν αφορά το φόρουμ.



Νίκο θα μπορούσα να σου δώσω εγώ μία εξήγηση. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ποιά η έννοια και ποία η χρήση του όρου CamperStop.

1. Είναι λάθος ότι το Δημόσιο Πάρκινγκ είναι απαγορευτικό για τροχόσπιτα. 2. Είναι λάθος ότι το Δημόσιο Πάρκινγκ είναι πάντα free. Άρα δεν υπόκειται σε κανονισμούς του ΚΟΚ. 3. Το Πάρκινγκ ΔΕΝ είναι ούτε χώρος διακοπών ούτε μακράς διαμονής (εξ ου και Stop αντί του Camping) 4. Η στάση αυτή δεν είναι τρόπος διακοπών αλλά ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ λύση ελλείψει άλλης επιλογής.

Θα μπορούσα να παραθέσω πολλά ακόμη αλλά τα υπόλοιπα πιστεύω ότι είναι κατανοητά. Και δύο λόγια για την ΕΛΑΤ της οποίας δεν είμαι μέλος αλλά την σέβομαι. Η ΕΛΑΤ έχει τα πόστα της για συγκεντρώσεις κλπ κι αν στο σημείο δεν υπάρχει Κάμπινγκ μπορούν άνετα να κάνουν έναν κύκλο να ανάψουν φωτιά και να ετοιμάσουν τα καλούδια τους, άρα πάνε βασικά στα γνωστά πόστα.

Αν έπρεπε να ξεκινήσουν από Ηγουμενίτσα να φτάσουν Κωνστανινούπολη χειμώνα όπου τα πάντα νεκρώνουν στην Ελλαδίτσα τότε θα έψαχναν και θα εύρισκαν. Αυτό το πολύ απλό προσπαθήσαμε να οργανώσουμε εμείς προς όφελος όλων. Δεν χρειάζεται ΑΠΑΞΙΩΣΗ όταν κάποιος επιθυμεί να προσφέρει στο σύνολο.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Cissy 242 Πεμ 15 Δεκ 2011 - 16:17

Κανένας δεν απαξίωσε κανέναν. Απλώς προσπάθησα να σας εξηγήσω γιατί υπάρχει έλλειψη ενδιαφέροντος, όπως και εσείς είπατε, και γιατί δεν πρέπει να παρερμηνεύετε την έλλειψη ενδιαφέροντος και να κάνετε πικρόχολα σχόλια του τύπου "στην Ελλάδα βρισκόμαστε" και οι "ανοργάνωτοι" και "χύμα" Ελληνες.
Τα θερμά μου συγχαρητήρια για την διάθεση προσφοράς, που οπωσδήποτε κανέναν δεν χαλάει και θα μπορούσε να γίνει ακόμη πιο χρήσιμη εάν γινότανε μία λίστα των χώρων ή των περιοχών που ΔΕΝ μπορούμε να πάμε ή να σταθμεύσουμε.
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Aigagros Πεμ 15 Δεκ 2011 - 17:17

Προσωπικά δεν έτυχα ακόμη τέτοιας ανάγκης, αλλά σε ορισμένες φάσεις, εκτιμώ ότι ένα camper stop μπορεί να εξυπηρετήσει και ένα ρυμουλκούμενο, όχι τόσο σε αστική περιοχή όσο εκτός αυτής.
Όταν δε εμπλουτιστεί ένα τέτοιο θέμα, μπορεί να αλλάξει και ο σχεδιασμός ενός ταξιδείου στο εσωτερικό. Γι' αυτό και καμμία πληροφορία δεν μπορεί να χαρακτηριστεί αχρείαστη και ΔΕΝ απαξιώνεται...
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Πεμ 15 Δεκ 2011 - 18:54

"Εγώ ο άσχετος με την περιοχή, με Κάμπερ ή Τροχόσπιτο ταξιδεύω ΧΕΙΜΩΝΑ π.χ. στην Κέρκυρα, τα Γιάννενα ή την Κομοτινή (θα μπορούσα να βάλω άλλους 10 προορισμούς), και τα τρία μέρη διαθέτουν Free Parking, ερωτώ λοιπόν ποιόν "χαλάει" να έχει τις συντεταγμένες αυτών των χώρων ? πριν την άφιξή του και χωρίς να πετιέται χύμα όπου βρεί ? κι αν ΔΕΝ τον χαλάει ξανά-ερωτώ γιατί να μην καταθέσει και αυτός την δική του εμπειρία προς όφελος του συνόλου ?".
100% μαζί σου! santa
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 15 Δεκ 2011 - 21:52

Κάθε προσπάθεια, που έχει στόχο να πληροφορήσει και σε γενικές γραμμές να βοηθήσει κάποιον ...
... είναι πιστεύω σεβαστή και κυρίως το ζητούμενο, στο φόρουμ μας ... και όχι μόνον.

Αυτές οι προσπάθειες και επαινούνται και πρέπει να προωθούνται, από όλους μας.

Όμως, θα πρέπει να βλέπουμε και λίγο την πραγματικότητα.
Πόσοι το βλέπουν έτσι ; ... πόσοι προσφέρουν ... και πόσοι, απλά ... "εισπράττουν" ... ;
Δεν μπορούμε να έχουμε μεγάλες απαιτήσεις και ούτε να συγκρίνουμε ... τα εντός ... με τα εκτός ...
Έτσι και λάθος συμπεράσματα βγαίνουν ... και μας πικραίνουν, αυτές οι συγκρίσεις.

Δε νομίζω ότι αυτές οι αξιέπαινες προσπάθειες ... απαξιώνονται ... ή έχουν απαξιωθεί ...
Απλά, θέλουν αρκετή υπομονή ... και θέλουν και συλλογικότητα ... και ίσως οργάνωση.
Είμαστε λίγοι ... και ακόμη λιγότεροι, αυτοί οι οποίοι θέλουν να μοιραστούν κάποιες από τις πληροφορίες τους ...
Γι' αυτό χαίρομαι, όταν βλέπω τέτοιες πρωτοβουλίες ... και γι' αυτό θα πρέπει να τις ενισχύουμε,
στο μέτρο βέβαια, που ο καθένας μας το μπορεί.

Όπως είπε και ο Γιώργος, τα "ρυμουλκούμενα", δεν είναι τόσο ένθερμοι οπαδοί του ελεύθερου ...
... με συνέπεια, η συμμετοχή τους να μην είναι και τόσο ενεργή, σ' αυτή την ενημέρωση ...
... αφού, η ύπαρξη ενός χώρου για ελεύθερο camping ... δεν σημαίνει, ότι καλύπτει και τις προδιαγραφές ενός camper stop.

Από την άλλη, ίσως να μην είναι και κατανοητή σε όλους μας, η έννοια του camper stop ...
... όλοι να το λέμε, αλλά ο καθένας μας, να έχει και μια διαφορετική προσέγγιση,
κάτι που και ο Θανάσης το επισήμανε και πιθανόν, να έχει δίκιο.

Πιστεύω πάντως, ότι είμαστε σε καλό δρόμο ... και με λίγη υπομονή, αυτές οι προσπάθειες θα αποδώσουν.
Καλά να είμαστε μόνο ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από magbas Παρ 16 Δεκ 2011 - 10:25

athanase έγραψε:Εγώ αγαπητοί μου φίλοι
έχω διαφορετική άποψη. Δεν είναι χώρος εδώ για να δαπανήσουμε χώρο και
χρόνο για να πείσει κανείς τον άλλο για την ορθότητα ή μη των απόψεών
του. Αν κάποιος δεν αρέσκεται σε κάτι τελεία και παύλα. Εγώ όμως πριν
κλείσω αυτή μου την παρέμβαση θα ήθελα μία λογική απάντηση από τους
έχοντες επιφυλάξεις ή αντίθετη γνώμη.


"Εγώ
ο άσχετος με την περιοχή, με Κάμπερ ή Τροχόσπιτο ταξιδεύω ΧΕΙΜΩΝΑ π.χ.
στην Κέρκυρα, τα Γιάννενα ή την Κομοτινή (θα μπορούσα να βάλω άλλους 10
προορισμούς), και τα τρία μέρη διαθέτουν Free Parking, ερωτώ λοιπόν
ποιόν "χαλάει" να έχει τις συντεταγμένες αυτών των χώρων ? πριν την
άφιξή του και χωρίς να πετιέται χύμα όπου βρεί ? κι αν ΔΕΝ τον χαλάει
ξανά-ερωτώ γιατί να μην καταθέσει και αυτός την δική του εμπειρία προς
όφελος του συνόλου ?".
Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:
"Εγώ ο άσχετος με την περιοχή, με Κάμπερ ή Τροχόσπιτο ταξιδεύω ΧΕΙΜΩΝΑ π.χ. στην Κέρκυρα, τα Γιάννενα ή την Κομοτινή (θα μπορούσα να βάλω άλλους 10 προορισμούς), και τα τρία μέρη διαθέτουν Free Parking, ερωτώ λοιπόν ποιόν "χαλάει" να έχει τις συντεταγμένες αυτών των χώρων ? πριν την άφιξή του και χωρίς να πετιέται χύμα όπου βρεί ? κι αν ΔΕΝ τον χαλάει ξανά-ερωτώ γιατί να μην καταθέσει και αυτός την δική του εμπειρία προς όφελος του συνόλου ?".
100% μαζί σου! santa

+1000% μαζί σου.

Τα 17 μέλη του [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
θα συνεχίσουν την προσπάθεια τους με θέσεις εντός καί εκτός Ελλάδας επειδή
πιστεύουν πώς το επιτυχημένο ταξίδι στηρίζετε στην πληροφορία και στην οργάνωση.
magbas
magbas


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από athanase Παρ 16 Δεκ 2011 - 23:11

Τα 17 μέλη του [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
θα συνεχίσουν την προσπάθεια τους με θέσεις εντός καί εκτός Ελλάδας επειδή
πιστεύουν πώς το επιτυχημένο ταξίδι στηρίζετε στην πληροφορία και στην οργάνωση.
[/quote]

Τα 18 θα έλεγα ... θα συνεχίσουμε.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 17 Δεκ 2011 - 23:40

[quote="magbas"]
athanase έγραψε:[b][color=darkblue]



Είναι γεγονός πώς η Βόρεια Ελλάδα είναι πρωτοπόρος πάνω στον
τομέα αυτό. Μετά τον κ. Χρυσανθίδη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


όπου μπορείς να παρκάρεις
ελεύθερα και να χρησιμοποιήσεις και τις εγκαταστάσεις της Επιχείρησης οι Αδελφοί
Ζαμπέτα πρόθυμοι και πάντα φιλόξενοι. Μήπως
πρέπει να το δουν και κάποιοι άλλοι επιχειρηματίες για να τους καταγράψουμε και να
τους προτιμούμαι στις εξορμήσεις μας;

Να προσθέσω άλλον ένα σταθμό στα Γρεβενά που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για στάθμευση

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από diamantino Σαβ 17 Δεκ 2011 - 23:44

Oπως φαινεται.....
μου θυμιζει.....Ευρωπη ! ! !
Ακομη και WI FI εχει ! !
Μπραβο τους....
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Κυρ 18 Δεκ 2011 - 9:25

diamantino έγραψε:Oπως φαινεται.....
μου θυμιζει.....Ευρωπη ! ! !
Ακομη και WI FI εχει ! !
Μπραβο τους....
Είναι σίγουρα κάτι καλό για τα Ελληνικά δεδομένα αλά ακόμη απέχει πολύ από Ευρώπη, κάμπερ στοπ... Με τίποτα. Όχι μόνο γιατί δεν φαίνεται να έχει χωριστούς χώρους πάρκινγκ για κάμπερ/ τροχόσπιτα., Ούτε αναφέρει τίποτα, ούτε για απόρριψη χημικών, άντε γκρίζων. Είναι κρίμα σε ένα χώρο 50 στρεμμάτων, κόστους εκατομμυρίων και σχεδιασμένο (; )πρόσφατα. Στον κυριότερο πλέον οδικό/ τουριστικό- άρα και αλλοδαπών κάμπερ- άξονα προς Τουρκία/Ασία. Ενδεικτικό πάντως του που μας έχουν γραμμένους... santa
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από athanase Κυρ 18 Δεκ 2011 - 20:57

Είναι ένας πολύ προσεγμένος και φιλόξενος χώρος. Τον χρησιμοποίησα μόνον για ανεφοδιασμό και φαγητό. Είναι κρίμα Νικόλα που δεν προέβλεψε κάτι για τους Καμπερο-Τροχοσπιτάδες και το είπα ήδη στον ιδιοκτήτη.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 18 Δεκ 2011 - 21:08

Σίγουρα ... έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας ακόμη ...
Έχουν αρχίσει δειλά δειλά ... να φαίνονται τα πρώτα (καλά) δείγματα στους Σταθμούς των αυτοκινήτων ...
Ελπίζω (... και εύχομαι), ότι δεν θα αργήσουμε πάρα πολύ ... για να δούμε και εδώ ... ευρωπαϊκών προδιαγραφών σταθμούς ...
... που θα μπορούν να εξυπηρετούν και τον περιοδεύοντα τουρισμό.

Για να δούμε ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Cissy 242 Δευ 19 Δεκ 2011 - 10:47

Για camper stop στην Ελλάδα και στο εξωτερικό:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Camper stop σύμφωνα με τον σχετικό οδηγό για αυτοκινούμενα, μπορεί να είναι διάφοροι χώροι στους οποίους συμπεριλαμβάνονται Μotorhome parks δηλαδή πάρκα για αυτοκινούμενα που μπορεί να έχουν μία ποικιλία υπηρεσιών, official motorhome stopover δηλαδή επίσημοι χώροι σταθμευσης για την νύχτα, overnight parking tolerated χώροι που μπορεί να γίνεται ανεκτό το πάρκιν αυτοκινουμένων, οvernight stay at farm vineyard χώροι διανυκτέρευσης σε φάρμες ή αμπέλια, χώροι διανυκτέρευσης σε εστιατόρια, σε σπα, σε ζωολογικούς κήπυς ή λούνα-πάρκ σε κάμπινγκ ή σε πάρκιν.

Τον σχετικό οδηγό για camper stops τον αγοράζει κανείς από το vicarious. Ο εν λόγω οδηγός παραθέτει πληροφορίες για 140 διαφορετικά μέρη στην Ελλάδα κατάλληλα για αυτοκινούμενα με διάφορες διαβαθμίσεις, και τονίζει βεβαίως αυτό που ξέρουμε όλοι μας ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχουν επίσημα camper stops αλλά μέρη και χώροι στους οποίους γίνεται ανεκτή η παρουσία αυτοκινούμενων. Οποιος θέλει μπορώ να σκανάρω τις σχετικές σελίδες για τα camper stops στην Ελλάδα και να του τις στείλω.

Πληροφοριακά μιά αναφέρθηκε η ΕΛΑΤ, ως μέλος της μπορώ να σας πω ότι η ΕΛΑΤ διοργανώνει συναντήσεις-εκδρομές σε διάφορα μέρη της Ελλάδας με σχετική υποδομή, αποκλειστικά για αυτοκινούμενα. Σε αυτές τις συναντήσεις καλεί τις τοπικές αρχές και ενημερώνει σχετικά με το τι είναι ένα camper stop και τι θα μπορούσε να προσφέρει στην περιοχή. Στην τελευταία συνάντηση στα Τρίκαλα ο Δήμαρχος της περιοχής υπέδειξε χώρο στον οποίο μπορούν να πηγαίνουν τα αυτοκινούμενα (στο πάρκο του παλιού Αλευρόμυλου) ο οποίος διαθέτει παροχή νερού και αποχέτευση για γκρίζα και μαύρα νερά.
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από athanase Δευ 19 Δεκ 2011 - 11:57

Στις 9 Απριλίου του 2011 και στην ενώτητα "Ψαχτήρια για Camping" του Ourcamp είχα καταχωρήσει το παρακάτω post, που λόγω επικαιρότητας αναδημοσιεύω σήμερα εδώ στο χώρο μας και ελπίζω να φανεί χρήσιμο στους φίλους ιδιαίτερα αυτούς που αγαπούν την ιδέα και την προωθούν.

"


"Ελπίζω η ενότητα να μπορεί να φιλοξενήσει και το CamperStop.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και επειδή το θεωρώ σχετικό θα δώσω και δύο sites από οδηγούς CamperStop

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Το πρώτο το έχω αγοράσει. Είναι η έκδοση 2011 με 900 σελίδες και είναι πραγματικά πολύ χρήσιμο για τους fun του είδους "

athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από kathyCallie by anthomeli Σαβ 29 Σεπ 2012 - 22:43

athanase έγραψε:Είχα κάνει παλιά, αλλά πάντα παραμένει επίκαιρη, μία προσπάθεια να συγκεντρώσω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούσα για CamperStop στην Ελλάδα όπου ο καθένας θα μπορούσε να στέλνει και εγώ να ενημερώνω τον πίνακα. Αυτή την καταχώρηση την έχω ήδη κάνει αλλά θα ήθελα να βρίσκεται και στην βιβλιοθήκη του φόρουμ μας.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν το ήξερα ότι υπάρχουν τόσα Camper στοπ στην Ελλάδα! Θα ενημέρώσω τους αυτοκινούμενους φίλους μου!
Kathy by anthomeli

kathyCallie by anthomeli


http://anthomeli.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CamperStop στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: CamperStop στην Ελλάδα

Δημοσίευση από kathyCallie by anthomeli Σαβ 29 Σεπ 2012 - 22:47

antonis Z έγραψε:Δεν ανοίξαμε ακόμα camping και μάλλον αυτό δεν θα γίνει σύντομα, προσφέρουμε όμως μια νέα υπηρεσία στους πελάτες μας.

Φιλοξενούμε με μεγάλη μας χαρά εντός του χώρου των εγκαταστάσεων μας, όσους θέλουν να επισκεφτούν την νύφη του Θερμαικού, την πανέμορφη μας Θεσσαλονίκη με το τροχόσπιτο ή το αυτοκινούμενο τους.

Παρέχουμε ρεύμα, νερό και χώρο για άδειασμα τουαλέτας για όσες διανυκτερεύσεις θέλετε. Camper Stop Salonicα City Zampetas λοιπόν.

Πάντα στην διάθεση των τροχοσπιτάδων.
ΥΙΟΙ ΧΡΗΣΤΟΥ ΖΑΜΠΕΤΑ

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε.

ΥΓ : Η πόλη μας είναι φανταστική όλες τις μέρες του χρόνου.

Συγχαρητήρια γι αυτή την πρωτοβουλία! Ενώ είμαστε πελάτες και γείτονές σας δεν ήξερα ότι είστε και camper stop!

kathyCallie by anthomeli


http://anthomeli.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης