www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

+5
Patrinos
vzol48
Georgedim
Maximos
Γιωργάκος
9 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 22 Ιουλ 2012 - 11:28

Δεν είναι λίγοι, που για δικούς τους λόγους ο καθένας , αφήνουν για μεγάλο διάστημα το τροχόσπιτό τους,
είτε σε κάποιο camping, είτε σε ένα οικόπεδο, ακόμη και σε κάποιο parking .

Αυτό που είδα στο camping Triton II (στο Δρέπανο) και ήταν καλό, είναι ότι αν αφήσεις το τροχόσπιτο στο parking,
όταν θα είναι να πας για να μείνεις στο τροχόσπιτο, παίρνεις τηλ. και από το parking στο μεταφέρουν
και το βάζουν σε όποια (ελεύθερη) θέση στο camping τους υποδείξεις.
Το μόνο που έχεις να κάνεις εσύ, όταν πας, είναι να κατεβάσεις τα πόδια και να το ευθυγραμμίσεις .
Φεύγοντας, σηκώνεις τα ποδαράκια ( βέβαια κάποιοι ήταν κουρασμένοι και δεν το έκαναν )
και αφού φύγεις, αναλαμβάνει το camping και το πάει στο χώρο του parking .

Τι κάνουμε όμως, αν το τροχόσπιτο το έχουμε σε μόνιμη θέση, χωρίς να το κινήσουμε για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ;
Η δική μου πρόταση είναι να σηκώσουμε τον τροχό στον αέρα και να βάλουμε δύο τρίποδα,
ένα από την κάθε πλευρά του τροχόσπιτου στο σασί του ( δοκό ) κοντά στον τροχό .
Όπως βλέπουμε στην παρακάτω φωτογραφία, μόνο που θα έπρεπε να κατεβεί και το μπροστινό πόδι
και να μην στηρίζεται μπροστά, μόνο στο ροδάκι .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εδώ, βλέπουμε από κοντά το σημείο του σασί, που πατάει στο τρίποδο .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και εδώ, τον τροχό που είναι στον αέρα .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ένα άλλο λάθος εδώ του φίλου, είναι που άφησε ακάλυπτα τα λάστιχα .
Έτσι αν και με λίγα χιλ. τα λάστιχα αυτά είναι άχρηστα .

Ένας άλλος τρόπος , κυρίως για μεγάλα τροχόσπιτα (πάνω από έξι μέτρα),
είναι να χρησιμοποιήσουμε τέσσερα τρίποδα, δύο από την κάθε πλευρά, εμπρός και πίσω από τον κάθε τροχό
και πάντα με κατεβασμένα τα ποδαράκια του τροχόσπιτου .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Στην φωτογραφία αυτή ο φίλος, μάλλον δεν θα χρησιμοποιεί το τροχόσπιτο του για να μένει
και έτσι δεν έχει κατεβάσει τα πόδια και τα τρίποδα τα έχει βάλει κοντά στα πόδια και όχι κοντά στους τροχούς .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Το καλό είναι ότι έχει βγάλει τους τροχούς , προφανώς θα έχει χώρο να τους αποθηκεύσει .
( Αν δεν σου πίνουν χώρο στο σαλόνι ......... θα έλεγε ο φίλος μου Aigagros )

Στο δικό μου τροχόσπιτο δεν κάνω τίποτα γιατί κινείται 3 με 4 φορές το χρόνο .
Ένα χρόνο που δεν είχε κινηθεί καθόλου, όταν σήκωσα τους τροχούς στο αέρα για να ελέγξω τα ρουλεμάν,
τα λάστιχα στο σημείο που πάταγαν είχαν παραμορφωθεί .
Μετά βέβαια απο μερικά χιλ. επανήλθαν, γιατί δεν ήταν πολυκαιρισμένα ........

Αυτά από εμένα . Περιμένουμε και άλλες απόψεις , απορίες .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 22 Ιουλ 2012 - 12:31

Ωραίο θέμα άνοιξες Γιωργάκο και πολύ ενδιαφέρον ...
... αφού, αυτό τον καιρό ... κάποιοι και για διάφορους λόγους ... θα το έχουν σε ακινησία ... ! Sad

Πράγματι, ή διαδικασία, που περιγράφεις στο camping TRITON II, είναι αρκετά εξυπηρετική ...
αφού, δεν "μπλέκεσαι" με κοτσαρίσματα, βάλε, βγάλε από τον χώρο κλπ.
Το μόνο κακό στην περίπτωση αυτή, είναι το ότι στη τελευταία σου επίσκεψη (και αποχώρηση) ...
... θα πρέπει να φροντίσεις, να μην το αφήσεις μόνιμα, να στηρίζεται μόνο στις ρόδες του ...
... και να κάνεις κάτι, σαν αυτά που αναφέρεις στη συνέχεια ...

Όταν οι ρόδες ακουμπούν στο έδαφος, καλό θα είναι, κατά διαστήματα ...
να κινούμε το τροχόσπιτο, λίγο εμπρός ή λίγο πίσω,
έτσι ώστε, να μην πατάει μόνιμα, το ίδιο σημείο του πέλματος στο έδαφος ...
... γιατί, έχει μεγάλη πιθανότητα, να παραμορφωθεί στο συγκεκριμένο σημείο.

Όταν το "τακάρουμε", όπως λέμε, ας σηκώνουμε λίγο παραπάνω τη ρόδα,
από το σημείο, που είναι όταν το έχουμε στο δρόμο ...
... να μην υπάρχει δηλαδή το πλήρες φορτίο στον άξονα.

Βέβαια, καλύτερο όλων, είναι να βγάζουμε τα λάστιχα ...
... και είτε να βάζουμε κάποια παλιά, είτε τα ειδικά στηρίγματα που υπάρχουν ...

Πολύ κατατοπιστικές και οι φωτογραφίες σου, καθόσον δείχνουν ότι τα στηρίγματα (τρίποδα) ...
... δεν πρέπει να στηρίζουν το τροχόσπιτο στο πάτωμα, αλλά μόνο στο σασί,
προσέχοντας πάντα το σημείο στήριξης, να είναι παράλληλο με το έδαφος,
για να αποφύγουμε τυχόν γλίστρημα του τρίποδου ... Shocked

Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να κατεβάζουμε και τα τέσσερα ποδαράκια.
Ίσως, μια ελαφριά κλίση ... πχ. προς τα πίσω, να είναι καλή,
... έτσι ώστε, να μην δημιουργούνται κάποιες μικρές λιμνούλες στην οροφή, όταν βρέχει.

Τέλος, ένα κάλυμμα δεν κάνει και κακό, αρκεί να αφήνει το τροχόσπιτο να "αναπνέει" ...
... και να μην εγκλωβίζει τον αέρα ...

... και το δε χειρόφρενο, πάντα κατεβασμένο ... Wink

Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 22 Ιουλ 2012 - 13:48

Αν και θα αναφερθώ σε αυτοκινούμενο, πιστεύω πως η μακροχρόνια ακινησία, βλάπτει κάποια εξαρτήματα, (όπως οι τροχοί) το ίδιο.

Έτσι για να μην παραμορφώνονται οι τροχοί (πέραν των όσων πολύ σωστά έγραψε και έδειξε ο Γιωργάκος) υπάρχει στην αγορά και το "wheel saver" :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και για προφύλαξη των τροχών από τον ήλιο και τα καιρικά φαινόμενα υπάρχουν καλλύματα τροχών :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ο Μaximos έγραψε :
Ίσως, μια ελαφριά κλίση ... πχ. προς τα πίσω, να είναι καλή,
... έτσι ώστε, να μην δημιουργούνται κάποιες μικρές λιμνούλες στην οροφή, όταν βρέχει.

Επίσης πολύ σημαντικό θέμα καθόσον η συγκέντρωση βρόχινου νερού σε ένα σημείο για πολύ καιρό δημιουργεί γαλβανικά ρεύματα που οξειδώνουν και καταστρέφουν τις βίδες στερέωσης της οροφής, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Στα αυτοκινούμενα αυτή η κλίση είναι εφικτή, τοποθετώντας τους τάκους που προορίζονται για ευθυγράμιση :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

(σε ένα επίπεδο μέρος) στους εμπρός τροχούς.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την georgedim στις Κυρ 22 Ιουλ 2012 - 13:53, 1 φορά
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από ???????? Κυρ 22 Ιουλ 2012 - 13:48

Ενδιαφέρον θέμα. Πολύ ωραίες οι περιγραφές αλλά έχω κάποιες απορίες σε κάποια θέματα. Φερ' ειπείν στη περίπτωση τη δική μου θα μείνει για αρκετό διάστημα στάσιμο το τροχόσπιτο και δεδομένου ότι δεν έχω αφαιρέσει κάποια ρόδα , τα τρίποδα αυτά μπορούν να κάνουν δουλειά σε έδαφος με κλίση ;; Επιπλέον η παραμόρφωση των ελαστικών του τροχόσπιτου μήπως έχει να κάνει και λίγο με την πτώση της πίεσης τους λόγω πολυκαιρίας και στασιμότητας ;;; Γιατί πιστεύω πώς αν λείπει αέρας τότε ευνοείται μια τέτοια παραμόρφωση γιατί απλά ''κάθεται'' πιο εύκολα το ελαστικό. Και μια τελευταία ερώτηση : στη περίπτωση τη δική μου δεδομένου ότι δεν έχουν αφαιρεθεί οι ρόδες και το τροχόσπιτο έχει στηθεί με τη σκηνή (άρα και αδύνατον να το μετακινήσω λίγο μπρός 'η λίγο πίσω) , πώς μπορούν να αφαιρεθούν οι ρόδες ;;; Η ακόμα καλύτερα τι προτείνεται στη δική μου περίπτωση ;

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από ???????? Κυρ 22 Ιουλ 2012 - 14:01

Φίλε georgedim για να μπορέσουμε να δούμε τα εξαρτήματα της Frankana, που έχεις βάλει τους συνδέσμους, πρέπει να ξέρεις και τον κωδικό του προϊόντος να μας τον βάλεις για να τον πληκτρολογήσουμε και να μας ανοίξει τον σύνδεσμο γιατί έτσι δε φαίνεται κάτι.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 22 Ιουλ 2012 - 14:01

Ο Nίκος1984 έγραψε :
.....Επιπλέον η παραμόρφωση των ελαστικών του τροχόσπιτου μήπως έχει να κάνει και λίγο με την πτώση της πίεσης τους λόγω πολυκαιρίας και στασιμότητας ;;;.....

Νίκο, πολύ σωστή η παρατήρηση. Όντως για μακροχρόνια ακινησία, σωστό είναι να έχουμε βάλει στα λάστιχα λίγο αέρα παραπάνω.

Ο Nίκος1984 έγραψε :
στη περίπτωση τη δική μου δεδομένου ότι δεν έχουν αφαιρεθεί οι ρόδες και το τροχόσπιτο έχει στηθεί με τη σκηνή (άρα και αδύνατον να το μετακινήσω λίγο μπρός 'η λίγο πίσω) , πώς μπορούν να αφαιρεθούν οι ρόδες ;;; Η ακόμα καλύτερα τι προτείνεται στη δική μου περίπτωση ;

Νίκο ρίξε μια ματιά σ' αυτό :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει, φαίνεται όμως πρακτικό.

Ο Νίκος 1984 έγραψε :
Φίλε georgedim για να μπορέσουμε να δούμε τα εξαρτήματα της Frankana, που έχεις βάλει τους συνδέσμους, πρέπει να ξέρεις και τον κωδικό του προϊόντος να μας τον βάλεις για να τον πληκτρολογήσουμε και να μας ανοίξει τον σύνδεσμο γιατί έτσι δε φαίνεται κάτι.

Νίκο ήδη το διόρθωσα. nocom
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από ???????? Κυρ 22 Ιουλ 2012 - 14:10

georgedim έγραψε:
Ο Nίκος1984 έγραψε :
.....Επιπλέον η παραμόρφωση των ελαστικών του τροχόσπιτου μήπως έχει να κάνει και λίγο με την πτώση της πίεσης τους λόγω πολυκαιρίας και στασιμότητας ;;;.....

Νίκο, πολύ σωστή η παρατήρηση. Όντως για μακροχρόνια ακινησία, σωστό είναι να έχουμε βάλει στα λάστιχα λίγο αέρα παραπάνω.

Ο Nίκος1984 έγραψε :
στη περίπτωση τη δική μου δεδομένου ότι δεν έχουν αφαιρεθεί οι ρόδες και το τροχόσπιτο έχει στηθεί με τη σκηνή (άρα και αδύνατον να το μετακινήσω λίγο μπρός 'η λίγο πίσω) , πώς μπορούν να αφαιρεθούν οι ρόδες ;;; Η ακόμα καλύτερα τι προτείνεται στη δική μου περίπτωση ;

Νίκο ρίξε μια ματιά σ' αυτό :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει, φαίνεται όμως πρακτικό.

Ο Νίκος 1984 έγραψε :
Φίλε georgedim για να μπορέσουμε να δούμε τα εξαρτήματα της Frankana, που έχεις βάλει τους συνδέσμους, πρέπει να ξέρεις και τον κωδικό του προϊόντος να μας τον βάλεις για να τον πληκτρολογήσουμε και να μας ανοίξει τον σύνδεσμο γιατί έτσι δε φαίνεται κάτι.

Νίκο ήδη το διόρθωσα. nocom


Είσαι άψογος Γιώργο !!!!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 22 Ιουλ 2012 - 15:00


Νίκος1984 έγραψε:Ενδιαφέρον θέμα. Πολύ ωραίες οι περιγραφές αλλά έχω κάποιες απορίες σε κάποια θέματα. Φερ' ειπείν στη περίπτωση τη δική μου θα μείνει για αρκετό διάστημα στάσιμο το τροχόσπιτο και δεδομένου ότι δεν έχω αφαιρέσει κάποια ρόδα , τα τρίποδα αυτά μπορούν να κάνουν δουλειά σε έδαφος με κλίση ;;
Το έδαφος μπορείς να το ισιώσεις με μια τσάπα ή ακόμα και με σκαλιστήρι

Νίκος1984 έγραψε:Επιπλέον η παραμόρφωση των ελαστικών του τροχόσπιτου μήπως έχει να κάνει και λίγο με την πτώση της πίεσης τους λόγω πολυκαιρίας και στασιμότητας ;;; Γιατί πιστεύω πώς αν λείπει αέρας τότε ευνοείται μια τέτοια παραμόρφωση γιατί απλά ''κάθεται'' πιο εύκολα το ελαστικό.
Αν λείπει αέρας η παραμόρφωση είναι μεγαλύτερη , αν βάλουμε παραπάνω αέρα για να μην κάνει μάγουλο τότε ενδέχεται να κάνει το λάστιχο παραμόρφωση προς τα έξω ( αρνητικό τόξο ) σε όλο το υπόλοιπο που δεν πατάει .

Νίκος1984 έγραψε: Και μια τελευταία ερώτηση : στη περίπτωση τη δική μου δεδομένου ότι δεν έχουν αφαιρεθεί οι ρόδες και το τροχόσπιτο έχει στηθεί με τη σκηνή (άρα και αδύνατον να το μετακινήσω λίγο μπρός 'η λίγο πίσω) , πώς μπορούν να αφαιρεθούν οι ρόδες ;;; Η ακόμα καλύτερα τι προτείνεται στη δική μου περίπτωση ;
Πρώτα θα βγάλεις τα πασαλάκια από την σκηνή για να μπορεί να σηκωθεί το τροχόσπιτο χωρίς να αφαιρεθεί η σκηνή , και μετά να αφαιρέσεις τον τροχό . Αν χρησιμοποιήσεις αυτά που σου υπέδειξε ο Γιώργος ( georgedim ) κανένα πρόβλημα μια χαρά όλα . Αν όμως θές να να χρησιμοποιήσεις τρίποδα τότε το τρίποδο θα πρέπει να πατάει σε ξύλο με διπλάσιες διαστάσεις από ότι είναι βάση του τρίποδου και στο επάνω μέρος του τρίποδου το σασί του τροχόσπιτου , αφού ρυθμίσεις το ύψος του τόσο που όταν θα κατεβάσεις το τροχόσπιτο να είναι στο ίδιο ύψος που ήταν με το λάστιχο , μόνο έτσι θα ξαναβάλεις τα πασαλάκια στη σκηνή και θα είναι σαν να μην αφαίρεσες τα λάστιχα .
Προσοχή όταν σηκώσεις το τροχόσπιτο πριν κάνεις οτιδήποτε να καταβάσεις τα πόδια του σε περίπτωση που γλιστρήσει ο γρύλος να μην γίνει ζημιά ή ατύχημα …. και εκεί που θα βάλεις τον γρύλο και το τρίποδο το έδαφος να το έχεις ισιώσει .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από ???????? Κυρ 22 Ιουλ 2012 - 15:16

Γιωργάκος έγραψε:
Νίκος1984 έγραψε:Ενδιαφέρον θέμα. Πολύ ωραίες οι περιγραφές αλλά έχω κάποιες απορίες σε κάποια θέματα. Φερ' ειπείν στη περίπτωση τη δική μου θα μείνει για αρκετό διάστημα στάσιμο το τροχόσπιτο και δεδομένου ότι δεν έχω αφαιρέσει κάποια ρόδα , τα τρίποδα αυτά μπορούν να κάνουν δουλειά σε έδαφος με κλίση ;;
Το έδαφος μπορείς να το ισιώσεις με μια τσάπα ή ακόμα και με σκαλιστήρι

Νίκος1984 έγραψε:Επιπλέον η παραμόρφωση των ελαστικών του τροχόσπιτου μήπως έχει να κάνει και λίγο με την πτώση της πίεσης τους λόγω πολυκαιρίας και στασιμότητας ;;; Γιατί πιστεύω πώς αν λείπει αέρας τότε ευνοείται μια τέτοια παραμόρφωση γιατί απλά ''κάθεται'' πιο εύκολα το ελαστικό.
Αν λείπει αέρας η παραμόρφωση είναι μεγαλύτερη , αν βάλουμε παραπάνω αέρα για να μην κάνει μάγουλο τότε ενδέχεται να κάνει το λάστιχο παραμόρφωση προς τα έξω ( αρνητικό τόξο ) σε όλο το υπόλοιπο που δεν πατάει .

Νίκος1984 έγραψε: Και μια τελευταία ερώτηση : στη περίπτωση τη δική μου δεδομένου ότι δεν έχουν αφαιρεθεί οι ρόδες και το τροχόσπιτο έχει στηθεί με τη σκηνή (άρα και αδύνατον να το μετακινήσω λίγο μπρός 'η λίγο πίσω) , πώς μπορούν να αφαιρεθούν οι ρόδες ;;; Η ακόμα καλύτερα τι προτείνεται στη δική μου περίπτωση ;
Πρώτα θα βγάλεις τα πασαλάκια από την σκηνή για να μπορεί να σηκωθεί το τροχόσπιτο χωρίς να αφαιρεθεί η σκηνή , και μετά να αφαιρέσεις τον τροχό . Αν χρησιμοποιήσεις αυτά που σου υπέδειξε ο Γιώργος ( georgedim ) κανένα πρόβλημα μια χαρά όλα . Αν όμως θές να να χρησιμοποιήσεις τρίποδα τότε το τρίποδο θα πρέπει να πατάει σε ξύλο με διπλάσιες διαστάσεις από ότι είναι βάση του τρίποδου και στο επάνω μέρος του τρίποδου το σασί του τροχόσπιτου , αφού ρυθμίσεις το ύψος του τόσο που όταν θα κατεβάσεις το τροχόσπιτο να είναι στο ίδιο ύψος που ήταν με το λάστιχο , μόνο έτσι θα ξαναβάλεις τα πασαλάκια στη σκηνή και θα είναι σαν να μην αφαίρεσες τα λάστιχα .
Προσοχή όταν σηκώσεις το τροχόσπιτο πριν κάνεις οτιδήποτε να καταβάσεις τα πόδια του σε περίπτωση που γλιστρήσει ο γρύλος να μην γίνει ζημιά ή ατύχημα …. και εκεί που θα βάλεις τον γρύλο και το τρίποδο το έδαφος να το έχεις ισιώσει .


Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Κάποια στιγμή θα κάνω αυτά που μου είπες όταν προμηθευτώ και τρίποδα. Πρός το παρόν έφυγα για το Κάμπινγκ , πάω να κατεβάσω χειρόφρενο που μου είπες , να καλύψω κάπως το μπροστινό μέρος να μη το φάει ο ήλιος και να κάνω έναν γενικό έλεγχο όπως είπε και ο Μάξιμος. Γιατί αν και γερμανικό το εργοστάσιο (και δε θα έπρεπε να συμβαίνουν κάποια πράγματα...) , προχτές μου ήρθε ένα ντουλάπι στο κεφάλι μιάς και δεν είχαν βάλει σωστές βίδες χοντρές και κοντές για να πιάσει καλά στο μεντεσέ και πάλευα να το βιδώσω με νέες βίδες. Έτσι τώρα πάω να κάνω έλεγχο γιατί την επόμενη φορά θα γίνει κανά ατύχημα μεγαλύτερο και θα κλαίμε.....

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από vzol48 Κυρ 22 Ιουλ 2012 - 22:20

Αγαπητοι φιλοι......αν μου επιτρεπετε........η καλυτερη λυση,ειναι να βρει κανεις παλια ζαντολαστιχα και να τα φορεσει,αν δεν θα κουνησει το τροχοσπιτο ,για πανω απο 2-3 μηνες..

eye

Και γω που νομιζα τους Γερμανους..............ημιθεους....... scratch
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 22 Ιουλ 2012 - 22:35

vzol48 έγραψε:Αγαπητοι φιλοι......αν μου επιτρεπετε........η καλυτερη λυση,ειναι να βρει κανεις παλια ζαντολαστιχα και να τα φορεσει,αν δεν θα κουνησει το τροχοσπιτο ,για πανω απο 2-3 μηνες..

eye
Και αυτή πολύ καλή λύση . Όσο για το 2-3 μήνες βάλε κάτι παραπάνω .......
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από Patrinos Κυρ 22 Ιουλ 2012 - 22:47

Ελπίζω να μην μου χρειαστούν οι προτάσεις σας. cl1
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 22 Ιουλ 2012 - 23:15

Patrinos έγραψε:Ελπίζω να μην μου χρειαστούν οι προτάσεις σας. cl1
... Καλόοο ... clev ... smile1 ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από Aigagros Δευ 23 Ιουλ 2012 - 8:27

Οι κουκούλες τροχοσπίτων και αυτοκινουμένων είναι από υλικό που εμποδίζουν την υγρασία να εισέρχεται στο εσωτερικό τους αλλά επιτρέπουν στον αέρα να κυκλοφορεί. Ορισμένες έχουν άνοιγμα με φερμουάρ έτσι ώστε να είναι δυνατή η αποκάλυψη μέρους του τροχοσπίτου και να επιτρέπεται το άνοιγμα της πόρτας και ενός παραθύρου.
Καλό είναι επίσης να καλύπτεται το μπροστινό μέρος που περιλαμβάνει το σταμπιλάιζερ, τη φούσκα του φρένου και το φις του ρεύματος.
Προσωπικά και χωρίς να ξέρω εάν είμαι υπερβολικός, μία φορά το μήνα ανοίγω το τροχόσπιτο και βάζω σε λειτουργία όλες τις συσκευές για μία ωρίτσα, για να μην μένουν πολύ καιρό σε ακινησία.
Όσον αφορά στη στάθμευση σε κάμπινγκ, είναι πολύ βολικό. Τα αρνητικά που βρίσκω σε αυτήν την επιλογή είναι ότι "αγριεύομαι" λίγο στην ιδέα ότι το τροχόσπιτο μετακινείται εν απουσία μου, αλλά και ότι μένει πολύ καιρό πάνω στα λάστιχα ακινητοποιημένο, με την πιθανότητα να δημιουργηθούν τα προβλήματα που αναφέρατε παραπάνω.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από Maximos Δευ 23 Ιουλ 2012 - 12:06

Με αφορμή ... τις "υπερβολές" ... του Γιώργου (Aigagros), τις οποίες δεν θεωρώ υπερβολές ... Wink
... εκτός των εξωτερικών διαδικασιών στην περίπτωση της ακινησίας ενός τροχόσπιτου,
δεν θα πρέπει να παραβλέπουμε και κάποιες "εσωτερικές" λειτουργίες του.

Βέβαια, αν το τροχόσπιτο χρησιμοποιείται, αν και ακινητοποιημένο, τότε κανένα πρόβλημα, με τα ... των "εσωτερικών" του,
αν όμως όχι, καλό θα είναι, να λαμβάνονται και εκεί κάποια μέτρα.

Πχ. οι αντλίες νερού. Χρόνια τώρα, πάντα αφήνω λίγο νερό στο δοχείο, έτσι ώστε να καλύπτονται.
Είναι εμβαπτιζόμενες και αν μείνουν στεγνές (εκτός νερού), πιθανόν να κολλήσουν.

Επίσης, εάν υπάρχουν συσκοτίσεις (... που πάντα υπάρχουν, όπως και κουνουπιέρες) ...
... τις οποίες έχουμε κατεβασμένες, η παρατεταμένη ακινησία τους στην πλήρη έκτασή τους,
... "αδυνατίζει" τον μηχανισμό επαναφοράς τους και ... "χαλαρώνουν" ...
Καλό είναι κατά καιρούς, να τις ανοιγοκλείνουμε και όποτε μπορούμε, να τις αφήνουμε και ανοικτές.

Αν μπορούμε να προστατέψουμε και τα παράθυρα, δεν είναι άσχημο ...
Η διαρκής έκθεση στον ήλιο, και εμείς εδώ έχουμε αρκετό, δεν είναι και ότι καλύτερο, γενικά ...
Το υλικό για το κάλυμμα, καλό θα είναι να μην "γρατζουνάει" το παράθυρο ...
... γιατί κάπως έτσι δημιουργείται αυτή η "αραχνοειδής" εικόνα, σε συνδυασμό και με την υπάρχουσα σκόνη.
Να είναι δηλαδή, κάπως "βελουτέ", (... όπως κάποιες κουκούλες αυτοκινήτων, εσωτερικά).

Τέλος, ένα τακτικός εξαερισμός, θα βοηθήσει, όπως και κάθε αντίστοιχος οπτικός έλεγχος ...
... για τυχόν εισβολές απρόσκλητων επισκεπτών ... κυρίως ιπτάμενων ... (πχ. σφηκοφωλιές ...).

Από την άλλη όμως, οι τακτικές επισκέψεις μας, θα μας "σπρώχνουν" και για να το τσουλίσουμε ... !! Wink
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από Aigagros Δευ 23 Ιουλ 2012 - 12:22

Maximos έγραψε:
Επίσης, εάν υπάρχουν συσκοτίσεις (... που πάντα υπάρχουν, όπως και κουνουπιέρες) ...
... τις οποίες έχουμε κατεβασμένες, η παρατεταμένη ακινησία τους στην πλήρη έκτασή τους,
... "αδυνατίζει" τον μηχανισμό επαναφοράς τους και ... "χαλαρώνουν" ...
Καλό είναι κατά καιρούς, να τις ανοιγοκλείνουμε και όποτε μπορούμε, να τις αφήνουμε και ανοικτές.

Οι συσκοτίσεις και οι σίτες έχουν μηχανισμό που μέχρι κάποιο όριο μπορεί να "κουρντιστεί" ώστε να του πάρουμε τα μπόσικα.

Maximos έγραψε:Από την άλλη όμως, οι τακτικές επισκέψεις μας, θα μας "σπρώχνουν" και για να το τσουλίσουμε ... !! Wink

Το τροχόσπιτο μέσα μυρίζει εκδρομή. Όταν μπαίνεις μέσα αναπολείς τα περασμένα και προσδοκείς τα επόμενα!
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από Γιωργάκος Δευ 23 Ιουλ 2012 - 12:29

Aigagros έγραψε:
Το τροχόσπιτο μέσα μυρίζει εκδρομή. Όταν μπαίνεις μέσα αναπολείς τα περασμένα και προσδοκείς τα επόμενα!
Πω πω τι είπε ; Εύγε φίλε .........
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από diamantino Δευ 23 Ιουλ 2012 - 16:12

Γιωργάκος έγραψε:
Aigagros έγραψε:
Το τροχόσπιτο μέσα μυρίζει εκδρομή. Όταν μπαίνεις μέσα αναπολείς τα περασμένα και προσδοκείς τα επόμενα!
Πω πω τι είπε ; Εύγε φίλε .........

+1
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από george Δευ 23 Ιουλ 2012 - 22:30

Maximos έγραψε:
Πχ. οι αντλίες νερού. Χρόνια τώρα, πάντα αφήνω λίγο νερό στο δοχείο, έτσι ώστε να καλύπτονται.
Είναι εμβαπτιζόμενες και αν μείνουν στεγνές (εκτός νερού), πιθανόν να κολλήσουν.




Μάξιμε με αυτό δημιουργείται ένα άλλο πρόβλημα, μικρόβια στην δεξαμενή από στάσιμο νερό οπότε πρέπει να προβούμε και απολύμανση δεξαμενής,
και τώρα πως καθαρίζουμε τις δεξαμενές ποιους τρόπους χρησιμοποιούμε?


μήπως πρέπει να χωρίσουμε τις προτάσεις και τις ενότητες ανά θέμα
george
george


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου . Empty Απ: Προτάσεις για μακροχρόνια ακινησία τροχόσπιτου .

Δημοσίευση από caminador Δευ 23 Ιουλ 2012 - 22:37

Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι ιδέες και προτάσεις,θα συμπλήρωνα,οι τροχοί οπωσδήποτε στον αέρα, για να τους περιστρέφουμε σε τακτικά χρονικά διαστήματα,καθώς αν και όσο μπορούμε να μετακινούμε πίσω - μπρος το έμβολο της χούφτας του κοτσαδόρου,και λίγο γρασάρισμα.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης