www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;;

+8
caminador
Georgedim
athanase
Γιωργάκος
Νικόλας Μητσόπουλος
Γιώργος
Maximos
Aigagros
12 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;;

Δημοσίευση από mightywing Πεμ 24 Μάης 2012 - 1:23

Νίκος1984 έγραψε:Όταν θές κάτι , όλο το σύμπαν συνομοτεί για να το αποκτήσεις φίλε μου από τη Πάτρα ! Σου εύχομαι κάποια στιγμή το όνειρο σου να γίνει πραγματικότητα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] !

Συμφωνώ απόλυτα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mightywing
mightywing


https://www.facebook.com/profile.php?id=1295853137&ref=tn_tnm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;;

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 24 Μάης 2012 - 9:20

caminador έγραψε: ... Αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα έπαιρνα οπωσδήποτε αυτοκινόυμενο μέχρι 6 μ.και θα δεχόμουνα όποια μειονεκτήματα του.
Τώρα πάντα σχεδιάζω με βάση μία 'θέση',ακτινωτές ημερήσιες επισκέψεις σε ενδιαφέροντες προορισμούς ...
Κώστα, αυτό που αναφέρεις αρχικά, αφορά πιστεύω ... στα περισσότερα από τα μέλη μας ...
... ενώ το δεύτερο, αναφέρεται στις "αδυναμίες" του ρυμουλκούμενου και στον τρόπο χρήσης του.

Γενικά πάντως, το αυτοκινούμενο ... θεωρώ, ότι είναι ο διακαής πόθος και ο "τελικός" προορισμός ...
... όλων όσων καταπιάνονται με τον περιοδεύοντα τουρισμό ...
Δύσκολα πιστεύω, κάποιος "αυτοκινούμενος", θα "πάει" σε ρυμουλκούμενο τροχόσπιτο ...
... εάν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι και κυρίως οικονομικοί ...
Από την άλλη ... γνωρίζω πάρα πολλούς, που θα ήθελαν, από "ρυμουλκούμενοι" να γίνουν "αυτοκινούμενοι" ...!

Συνοψίζοντας, θεωρώ το ρυμουλκούμενο περισσότερο "δεσμευτικό",
όσον αφορά στους χώρους, όπου μπορεί να στηθεί ...
... αφού, είναι αρκετά εξαρτώμενο ... (χρησιμοποιείται μόνο σε στάση, θέλει ρυμουλκό κλπ ) ...
Ενώ το αυτοκινούμενο, αφού είναι και αυτοκίνητο, έχει περισσότερη ευελιξία, μεγαλύτερη ανεξαρτησία ...
... και κυρίως χρησιμοποιείται οποιαδήποτε στιγμή ... ακόμα και όταν κινείται.

Τέλος, ο Γιώργος (georgedim) ... "έδειξε" πολύ γλαφυρά και την ελληνική πραγματικότητα ...

(... Πλέον για την χώρα μας και την παρούσα οικονομική-φορολογική κατάσταση,
η αγορά ή η ιδιοκτησία αυτοκινούμενου αποτελεί όνειρο (για να το αγοράσεις)
και τιμωρία ( άν εκανες το ονειρό σου πραγματικότητα και το αγόρασες) ...
)
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;;

Δημοσίευση από Cissy 242 Πεμ 24 Μάης 2012 - 9:59

Συμφωνώ, εγκρίνω και επαυξάνω όλα τα προρρηθέντα, και κυρίως συμφωνώ απολύτως με τον Georgedim ότι "πλέον για την χώρα μας και την παρούσα οικονομική-φορολογική κατάσταση, η αγορά ή η ιδιοκτησία αυτοκινούμενου αποτελεί όνειρο (για να το αγοράσεις) και τιμωρία ( άν εκανες το ονειρό σου πραγματικότητα και το αγόρασες) ...). Δυστυχώς.....
Συμπερασματικά, ναι το αυτοκινούμενο είναι κυρίως για μη στατικές διακοπές και ευέλικτο. Με το αυτοκινούμενο δεν υποχρεώνεσαι να κάνεις "ακτινωτό" σχεδιασμό και προχωράς συνεχώς αλλάζωντας την βάση σου, εξοικονομώντας έτσι και χρήμα και χρόνο, και με πρόγραμμα που μπορείς να καθορίζεις και επανακαθορίζεις επί τόπου. Ετσι αν συγκρίνουμε ένα ίδιο διάστημα διακοπών με αυτοκινούμενο και διακοπών με συρόμενο, οι διακοπές με το αυτοκινούμενο στοιχίζουν πολύ λιγώτερο, αφαιρουμένης βεβαίως της αρχικής επένδυσης της αγοράς αυτοκινούμενου. Νομίζω ότι έχω ξαναπεί ότι, εμείς τουλάχιστον, για ένα μήνα διακοπών σε διάφορα μέρη στην Ευρώπη, βόρεια και νότια, δεν έχουμε ξοδέψει ποτέ πάνω 100-150 ευρώ για τις διανυκτερεύσεις μας.
Διαφωνώ με τον Γιώργο Θεσ/νίκη σχετικά με τα προβλήματα παρκαρίσματος. Σεττάρεις το GPS στην ένδειξη "φορτηγό" και δεν έχεις κανένα πρόβλημα ύψους ή πλάτους. Ως φανατικοί οπαδοί του ελεύθερου, δεν είχαμε μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα παρκαρίσματος σε κάποια πόλη. Επίσης αν και μπαούλο το όχημα, οδηγείται εύκολα με λίγη προσοχή (και έτσι μπορεί ο διπλανός σου να ροχαλίζει ελεύθερα Very Happy Very Happy ). Και στο εξωτερικό και στην Ελλάδα ισχύει ο κανόνας ότι το camper παρκάρει όπου επιτρέπεται να παρκάρει και ένα κοινό αυτοκίνητο. Ετσι κατά τη διάρκεια της μέρας ταίζουμε τα σχετιικά παρκόμετρα εάν είμαστε σε περιοχή ελεγχόμενης στάθμευσης και την νύχτα συνήθως είναι ελεύθερα. Ετσι αποφεύγουμε τα κάμπινγκ και χρησιμοποιούμε μόνο camper stop για προμήθεια νερού και άδειασμα λυμάτων. Εάν δε υπάρχει και μηχανάκι στο κάμπερ, τότε είναι λυμένα και όλα τα προβλήματα μετακίνησης και η ανεξαρτησία είναι πλήρης. Βέβαια αυτό ισχύει για ζευγάρια και αναγκαστικά όταν υπάρχουν παιδιά πρέπει να χρησιμοποιεί κανείς τα μέσα μαζικής μεταφοράς, αλλά αυτό δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.
Πολλές καλημέρες
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;;

Δημοσίευση από athanase Πεμ 24 Μάης 2012 - 10:19

georgedim έγραψε:Υπάρχει και σχετική ετήσια έκδοση σε 4 γλώσσες (εννοείται πως οχι στα Ελληνικά): "CamperStop in Europe" ,την οποία και συνιστώ ανεπιφύλατα σε όσους ταξιδευουν στην Ευρώπη, που παρέχει πληροφορίες με συντεταγμένες, παροχές, τιμές, αποστάσεις από κέντρο πόλεως και ενδεικτική φωτογραφία του κάθε σημείου.

Γιώργο, πάρα πολύ καλή έκδοση την ξέρω και είμαι συνδρομητής αρκετά χρόνια...
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;;

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 24 Μάης 2012 - 11:57

Cissy 242 έγραψε:Ετσι αν συγκρίνουμε ένα ίδιο διάστημα διακοπών με αυτοκινούμενο και διακοπών με συρόμενο, οι διακοπές με το αυτοκινούμενο στοιχίζουν πολύ λιγώτερο, αφαιρουμένης βεβαίως της αρχικής επένδυσης της αγοράς αυτοκινούμενου.
Σίσσυ έχεις απόλυτο δίκιο, όντως οι διακοπές με αυτοκινούμενο (οταν το έχεις) ειναι πολύ οικονομικές, αν σκεφτεί κανείς οτι μπορείς να λειτουργείς όπως σχεδόν στο σπίτι σου όσον αφορά την διατροφή και τα μικροέξοδα , με μόνη επιβάρυνση το κόστος των καυσίμων για τις μετακινήσεις.

Τώρα όσον αφορά το κόστος κτήσης, όντως είναι ενας σημαντικός ανασταλτικός παράγων (σήμερα περισσότερο από ποτέ) και στο πλάνο αγοράς, εκτός των άλλων, θα πρέπει να ληφθεί σοβαρά και ο παράγων : πόσα συχνά μπορώ να το χρησιμοποιώ, γιατί άν πρόκειται να το χρησιμοποιείς για λίγες μόνο μέρες το χρόνο, τότε δεν πρόκειται να γίνει ποτέ απόσβεση του κόστους αγοράς και οι λύσεις είναι ή τροχόσπιτο συρόμενο ή τροχοσκηνή αν είσαι λάτρης της φύσης και της επαφής με αυτή, ή πολυτελές ξενοδοχείο και ανέσεις αν απλά σου αρέσουν οι διακοπές (με ή χωρίς φύση) και διαθέτεις και το ανάλογο πορτοφόλι.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;;

Δημοσίευση από Aigagros Πεμ 24 Μάης 2012 - 12:21

Έχεις δίκιο, όσο περισσότερο τα χρησιμοποιείς, τόσο περισσότερο δικαιολογείς τα έξοδα που έχεις κάνει. Άλλο είναι να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια με ετήσια ισχύ για 10-15 μέρες και άλλο για 50 ή 60.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;;

Δημοσίευση από antreas hobby Πεμ 24 Μάης 2012 - 13:19

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το τροχόσπιτο είναι ποιο σπίτι ……
((Λατρεύω τα αυτοκινούμενα αλλά μένω μόνο σε τροχόσπιτο))

antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;;

Δημοσίευση από ???????? Πεμ 24 Μάης 2012 - 13:23

antreas hobby έγραψε:Προσωπική μου άποψη είναι ότι το τροχόσπιτο είναι ποιο σπίτι ……
((Λατρεύω τα αυτοκινούμενα αλλά μένω μόνο σε τροχόσπιτο))


Εμμμ εσένα Αντρέα είναι πράγματι σπίτι , χαχαχαχα εμένα θα είναι κουβάς χαχαχαχα lol!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;;

Δημοσίευση από antreas hobby Πεμ 24 Μάης 2012 - 15:16

Νίκος1984 έγραψε:
antreas hobby έγραψε:Προσωπική μου άποψη είναι ότι το τροχόσπιτο είναι ποιο σπίτι ……
((Λατρεύω τα αυτοκινούμενα αλλά μένω μόνο σε τροχόσπιτο))


Εμμμ εσένα Αντρέα είναι πράγματι σπίτι , χαχαχαχα εμένα θα είναι κουβάς χαχαχαχα lol!

Νίκο μου όλα τα τροχόσπιτα που έχουμε ο κάθε ένας μας είναι το καλύτερο για αυτόν άρα έτσι πρέπει να το βλέπεις και να το αγαπάς …. το μέγεθος και το μοντέλο είναι δευτερεύοντα θέματα πάντα.
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;;

Δημοσίευση από ???????? Πεμ 24 Μάης 2012 - 15:53


Νίκο μου όλα τα τροχόσπιτα που έχουμε ο κάθε ένας μας είναι το καλύτερο για αυτόν άρα έτσι πρέπει να το βλέπεις και να το αγαπάς …. το μέγεθος και το μοντέλο είναι δευτερεύοντα θέματα πάντα. [/quote]


Να σου πώ την αλήθεια Αντρέα ήθελα και εγώ ένα μεγαλύτερο τροχόσπιτο αλλά με ''φρενάρισαν'' κάποια πράγματα. Σκεφτόμουν και τη λύση ενός μεταχειρισμένου μεγαλύτερου π.χ 6 μέτρα αλλά φοβόμουν τα πιθανά προβλήματα ή ελαττώματα που δε θα καταλάβαινα μόνος μου λόγω απειρίας. Επιπλέον με φόβιζε λίγο ο μεγάλος όγκος. Σκεφτόμουν κιόλας κάποια στιγμή πώς θα ήθελα να κάνω και ταξίδια και καταλαβαίνεις...... Έχω δεί όμως μεγάλα τροχόσπιτα σαν και το δικό σου εσωτερικά και έχω πάθει ''πλακα'' , μου αρέσουν πάρα πολύ γιατί δε τους λείπει τίποτα και έχεις μεγάλη άνεση. Πόσο μάλλον αν είναι και Hobby Γερμανικά ! Ειδικά αν έχεις και παιδάκια ! Απλά θέλω να κάνω και εγώ την αρχή και μελλοντικά ποιός ξέρει...μπορεί να πάρω ένα μεγαλύτερο και να το ρυμουλκώ κιόλας.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;;

Δημοσίευση από diamantino Τρι 29 Μάης 2012 - 18:55

Aυτο που για μενα ειναι σημαντικο στην επιλογη του μεσου
που θα με συντροφεύει στις βολτες μου,
ειναι η εφεση του στο.....ελευθερο,(που λατρευω)
καθως και η ευκολια της....καθημερινης βολτας,
γιατι μ'αρεσει να κανω συντομες βολτες ! ! !
Ειναι αυτο που λεει ενας φιλος μου.....
...σου δινει...ποδι...
η αλλιως...σε παρακινει να....ξεκολλησεις ! ! !
Απο πεποιθηση,προτιμω τις λιγοτερες ανεσεις και
την ....αμεση επαφη με τη φυση ( ποταμια, λιμνες, ακρογιαλιές ,χιονια )
απο το....μαζωμα στο camping ! ! ! ( αν και εκει δεν με χαλαει )
Το μεσον που προφανως μου παει ειναι το αυτοκινουμενο,
αν και ξερω καποιους τροχοσπιτοκινουμενους που εχουν
κανει πολυ περισσοτερα χιλ.απο εμενα ! ! !
Βεβαια,το κοστος αποκτησης camper ειναι σχεδον....απαγορευτικο,
και πολυ αμφιβαλω αν θα μπορουσα σημερα να το αποκτησω ! ! !
Πιστευω πως,οι λογοι που ο καθενας κανει την επιλογη του,
ειναι....πολυπλοκοι ( οικονομικοι-κοινωνικοι.προσωπικοι κ.α.).
Αλλα τι θα ηταν η ζωη μας χωρις την ...πολυπλοκοτητα της ; ; ;
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα πλεονεκτήματα των αυτοκινούμενων τροχόσπιτων έναντι των ρυμουλκούμενων και αντίστροφα ;;;

Δημοσίευση από athanase Τετ 30 Μάης 2012 - 16:16

diamantino έγραψε:Aυτο που για μενα ειναι σημαντικο στην επιλογη του μεσου
που θα με συντροφεύει στις βολτες μου,
ειναι η εφεση του στο.....ελευθερο,(που λατρευω)
καθως και η ευκολια της....καθημερινης βολτας,
γιατι μ'αρεσει να κανω συντομες βολτες ! ! !
Ειναι αυτο που λεει ενας φιλος μου.....
...σου δινει...ποδι...
η αλλιως...σε παρακινει να....ξεκολλησεις ! ! !
Απο πεποιθηση,προτιμω τις λιγοτερες ανεσεις και
την ....αμεση επαφη με τη φυση ( ποταμια, λιμνες, ακρογιαλιές ,χιονια )
απο το....μαζωμα στο camping ! ! ! ( αν και εκει δεν με χαλαει )
Το μεσον που προφανως μου παει ειναι το αυτοκινουμενο,
αν και ξερω καποιους τροχοσπιτοκινουμενους που εχουν
κανει πολυ περισσοτερα χιλ.απο εμενα ! ! !
Βεβαια,το κοστος αποκτησης camper ειναι σχεδον....απαγορευτικο,
και πολυ αμφιβαλω αν θα μπορουσα σημερα να το αποκτησω ! ! !
Πιστευω πως,οι λογοι που ο καθενας κανει την επιλογη του,
ειναι....πολυπλοκοι ( οικονομικοι-κοινωνικοι.προσωπικοι κ.α.).
Αλλα τι θα ηταν η ζωη μας χωρις την ...πολυπλοκοτητα της ; ; ;



Δεν βρίσκω κάτι στο ποστάρισμά σου με το οποίο να μην συμφωνώ. Εχεις απόλυτο δίκιο. Πιστεύω ότι έπιασες την ουσία....
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης