www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

+11
caminador
Batfalcon
athanase
Γιωργάκος
Γιώργος
Maximos
joskem
Cissy 242
Aigagros
Νικόλας Μητσόπουλος
traveller
15 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από Batfalcon Σαβ 30 Αυγ 2014 - 13:48

Θανάση, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το έχω στο πρόγραμμα να ξανα πάω, αυτή την φορά στην Δυτική πλευρά.
Η επίσκεψη πριν από 2 χρόνια έγινε για ευκολία από την Μέρτζανη μιά και το χωριό του θείου της Κατερίνας, το Αηδονοχώρι είναι παρα πολύ κοντά εκεί. Είναι ο κύριος με την κοτσίδα που βλέπετε πιο κάτω. Αν σας θυμίζει κάτι είναι από τα ντοκυμαντερ της ΕΡΤ που ήταν αφιερωμένα στην ξυλογλυπτική του.

Εκεί στην Αλβανία επισκεφθήκαμε ένα χωριό, "Μπαντιλόνι" (η κάπως έτσι).

Το χωριό ακόμα και πρόπερσυ δεν είχε δρόμο που να φθάνει μέχρι εκεί. Εφτανε κανείς με τα πόδια ανεβαίνοντας από τον "κεντρικό" δρόμο που πάει στην Πρεμετή.

Πρόπεσυ έφτασε ο δρόμος μέχρι την είσοδο του χωριού, πιο μέσα δεν υπάρχει περίπτωση να πάει, αν δεν απαλλοτριωθούν κτίσματα.

Να και μερικές φωτό:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από athanase Σαβ 30 Αυγ 2014 - 16:55

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:
Νίκος1984 έγραψε:
Aigagros έγραψε:Αλίμονο στους Έλληνες που έχουν μείνει στη Βόρειο Ήπειρο...

Πες το ψέματα........
Ας περιμένουμε λίγο γιατί οσονούπω... "Αλίμονο στους Έλληνες που μείναν στην Ελλάδα..."  affraid
Περαστικά μας Exclamation  king
Νικόλα  t smil
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Σαβ 30 Αυγ 2014 - 18:56

Από Τρι 13 Mar 2012 - 14:21...
Που το θυμήθηκες...  Θανάση μου δεν χρειαζόταν να είσαι και ο "γέρων Παστιτσιος"¨για να το δεις να έρχεται...surp
Όσο για εμάς...  t cry
 Όταν ότι υπάρχει- από την πάλε ποτέ ΜΟΜΑ- δεν συντηρείται εδώ και χρόνια τι να λέμε για το οδικό μας δίκτυο...
Ελλάδα 2014 ενδεικτικά...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

σιγά τις διαφορές... carn
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από atrapos Κυρ 31 Αυγ 2014 - 16:57

Μενοντας στο Δυρραχιο 3 μερες μετα από ένα οδυνηρο ατύχημα(αποκοπηκε το τροχοσπιτο απο το αυτοκινητο)διαπιστωσα δια ζωσης αλλα και με πολύ κουβεντα με ντοπιους ότι:
είναι οι χειρότεροι οδηγοι πανευρωπαικα
η πλειοψηφια των ΙΧ τους είναι ανασφάλιστα
κανεις μας δεν θα ηθελε να εμπλακει σε τροχαιο με ντοπιο λογω των γνωριμιών τους,της διαφθορας,των "γνωστων"
η κοινωνια τους παραπεμπει στην Ελλαδα του 60
φωτιες παντου λογω σκουπιδιών χωρις καμμια πυροσβεση
στα βορεια της χωρας αθλιες συνθηκες υγιεινης(κρεατα κρεμασμενα εξω με 38 βαθμούς καυσωνα γεματα μυγες)
πετυχα ντοπιους που με ληστεψαν(μπηκαν μεσα στο μισοδιαλυμενο τροχοσπιτο και πλιατσικολογουσαν)αλλα και ντοπιους που μαζεψαν και μου παρεδωσαν 300 ευρω μου αμεσως μετα το ατύχημα.
Το γενικο μου συμπερασμα:επειδή προσωπικα ταξιδευω για ψυχαγωγια κι όχι για να μετρησω τα ορια του ρισκου και της τυχης μου,θα επελεγα αναμφισβήτητα να κανω ένα κυκλο περισσοτερων χιλιομετρων παρα να περασω από τη πλεον πιο επικινδυνη οδηγηστικα χωρα της Ευρώπης ρισκάροντας ανθρώπινες ζωες,ηρεμια,ποιοτητα διακοπων.

atrapos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 31 Αυγ 2014 - 17:03

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:Από Τρι 13 Mar 2012 - 14:21...
Που το θυμήθηκες...  Θανάση μου δεν χρειαζόταν να είσαι και ο "γέρων Παστιτσιος"¨για να το δεις να έρχεται...surp
Όσο για εμάς...  t cry
 Όταν ότι υπάρχει- από την πάλε ποτέ ΜΟΜΑ- δεν συντηρείται εδώ και χρόνια τι να λέμε για το οδικό μας δίκτυο...
Ελλάδα 2014 ενδεικτικά...

σιγά τις διαφορές... carn

Νικόλα πές μας απο που είναι αυτές οι φωτό

Όσο για τη γείτονα χώρα δεν έχω πάει, και δεν πάω παρόλο που ήθελε να με πάει ο Νονός μου smile1
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 31 Αυγ 2014 - 17:29

Νικόλα ... Αυτές οι φωτογραφίες  σου πάντως ... μου θυμίζουν ...
... κάτι από τον δρόμο ... από το Αλεποχώρι  προς τον Σχοίνο ...  !! Rolling Eyes Cool Very Happy Razz

@ Γιώργο (atrapos) ... από όσο έχω καταλάβει, οι εκάστοτε διαπιστώσεις,
είναι ανάλογες με τα προσωπικά βιώματα και τις εμπειρίες,  του κάθε επισκέπτη, προς τη γείτονα χώρα.
Έχω ακούσει και θετικά και αρνητικά σχόλια.
Προσωπικά, δεν είναι στις επιλογές μου, μια αντίστοιχη επίσκεψη ...

Δίνω μεγάλη βάση στην οδηγική συμπεριφορά ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από athanase Κυρ 31 Αυγ 2014 - 17:49

Γιωργάκος έγραψε:
Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:Από Τρι 13 Mar 2012 - 14:21...
Που το θυμήθηκες...  Θανάση μου δεν χρειαζόταν να είσαι και ο "γέρων Παστιτσιος"¨για να το δεις να έρχεται...surp
Όσο για εμάς...  t cry
 Όταν ότι υπάρχει- από την πάλε ποτέ ΜΟΜΑ- δεν συντηρείται εδώ και χρόνια τι να λέμε για το οδικό μας δίκτυο...
Ελλάδα 2014 ενδεικτικά...

σιγά τις διαφορές... carn

Νικόλα πές μας απο που είναι αυτές οι φωτό

Όσο για τη γείτονα χώρα δεν έχω πάει, και δεν πάω παρόλο που ήθελε να με πάει ο Νονός μου smile1
Γιωργάκο μου άσε τον Νονό σου ήσυχο κι έλα να σε πάρουμε εμείς που... το έχουμε και μάλιστα πολύ καλά. Μην ξεχνάς την διαφήμιση ''Το κινητό ... θέλει τον Γερμανό  του' '. Σιγά πια το κάναμε σήριαλ. Δεν φοβηθήκαμε ελεύθερο με τροχόσπιτο στα Σκόπια, ελεύθερο στο Κισσινάου , ελεύθερο σε ολόκληρη την Τουρκία μέχρι τα βάθη της και θα φοβηθούμε να διασχίσουμε (διότι γι αυτό μιλάμε όχι για διακοπές, αν και ακόμη κι αυτό παίζει αν ξέρεις) την Αλβανία, τότε θα μιλούσαμε για περιηγητές... γιαλαντζή. Συγνώμη δηλαδή. Μίλα βρε Νικόλα πόσες... αλβανίες διέσχισες και μην νομίζεις ότι η ιδέα μας για το Ιράν.. ναυάγησε. Ανεστάλη... προσωρινά.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Κυρ 31 Αυγ 2014 - 19:32

Μεταξύ Κρίκελλου, Δομνίστας, στον δρόμο από Ορεινή Ναυπακτία σε Καρπενήσι...
Αν και ενδεικτικά όπως έγραψα έχω πάρα πολλές- από όλη την Ελλάδα μας- που δείχνουν τα χάλια μας. Άλμπουμ ολόκληρο...
και το χειρότερο σπάνια με κάποια κρατική- σωστή- σήμανση  sad1
Θανάση μου, ο Γιώργος (atrapos) το έθεσε ξεκάθαρα. Μιλάει για "ψυχαγωγία, ηρεμία, ποιότητα διακοπών". mmm
 Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις "διακοπές" με τα δικά μας "οδοιπορικά" στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα- τρόπος που λέγειν- Τι να πει κι ο Μάρκο Πόλο...  eye




athanase έγραψε: και μην νομίζεις ότι η ιδέα μας για το Ιράν.. ναυάγησε. Ανεστάλη... προσωρινά.
Πολύ χαίρομαι! smile1

Εκείνο που φοβάμαι είναι μην μου το βομβαρδίσουν τα Αμερικανάκια η ανάψουν τίποτα "εμφύλιους" τύπου Συρία και πάρει ¨αναστολή" για Χρόνια όπως και το Συρία, Ιορδανία, Αίγυπτος που μπήκε στο χρονοντούλαπο...  t cry
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από atrapos Κυρ 31 Αυγ 2014 - 19:37

Δεν υπαρχει ευρωπαικη χωρα με περισσοτερα τροχαια ανα 100.000 οχήματα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Καλο είναι όταν προτείνουμε κατι που σχετιζεται με την ασφαλεια αυτων που μας διαβαζουν, να κανουμε αντικειμενικες και κυριως προσεκτικες προτασεις.Κι εγω εχω διασχισει επικινδυνα μερη αλλα δε θα τα προτείνω σ ένα φορουμ οπου μας διαβαζουν και οικογενειες.Οποια προσωπικη αποψη κι αν εχουμε,η Αλβανια σε επιπεδο οδηγησης είναι τριτοκοσμικη.Τελος.

atrapos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από athanase Κυρ 31 Αυγ 2014 - 22:57

atrapos έγραψε:Δεν υπαρχει ευρωπαικη χωρα με περισσοτερα τροχαια ανα 100.000 οχήματα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Καλο είναι όταν προτείνουμε κατι που σχετιζεται με την ασφαλεια αυτων που μας διαβαζουν, να κανουμε αντικειμενικες και κυριως προσεκτικες προτασεις.Κι εγω εχω διασχισει επικινδυνα μερη αλλα δε θα τα προτείνω σ ένα φορουμ οπου μας διαβαζουν και οικογενειες.Οποια προσωπικη αποψη κι αν εχουμε,η Αλβανια σε επιπεδο οδηγησης είναι τριτοκοσμικη.Τελος.
Αγαπητέ Γιώργο @ atrapos δεν έχω καταλάβει αν το post σου αυτό το απευθύνεις σε εμένα και μάλιστα κουνώντας το δάκτυλο και κάνοντας παρατηρήσεις και υποδείξεις.
Καλό θα είναι πριν ξεκινήσουμε να γράφουμε να γνωρίζουμε σε ποιόν απευθυνόμαστε, τι έχει προσφέρει ο καθένας στην εδώ παρέα μας και τι έχει εισπράξει ο καθένας από τους άλλους.
Έχω καταθέσει στο χώρο αυτόν τις εμπειρίες μου από δεκάδες ταξίδια και δύσκολα οδοιπορικά, έχω δώσει χρηστικές αλλά και χρήσιμες πληροφορίες, συντεταγμένες από απίθανα μέρη και εξαιρετικά Κάμπερστοπ, πληροφορίες από τις οποίες πολλοί φίλοι επωφελήθηκαν όπως έκανα κι εγώ χρησιμοποιώντας τις δικές τους εμπειρίες.
ΠΟΤΕ δεν έδωσα αντικειμενικές εκτιμήσεις διότι ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια έτσι καταγράφω προσωπικές εκτιμήσεις και ο καθένας αποφασίζει τι θα κάνει. Αυτό που σε εμένα αρέσει (υποκειμενικά) τον άλλο δεν τον ενθουσιάζει (αντικειμενικά).
Θα σου πρότεινα λοιπόν να ξαναδιαβάσεις όλα τα post αυτής της δημοσίευσης και να ανασκευάσεις το post σου διότι απλά είναι ανακριβές.
Κανείς δεν πρότεινε σε κανέναν να πάει στην Αλβανία, απλά όλοι κατέθεσαν τις εμπειρίες τους θετικές ή αρνητικές ή αδιάφορες. Κανείς δεν υποστήριξε ότι υπάρχει κυκλοφοριακή συνείδηση  και οδική συμπεριφορά στην γείτονα. Κανείς δεν προέτρεψε κανέναν να πάει για σαφάρι στην Αλβανία. Από σου προέκυψαν τα όσα γράφεις ?
Καταλαβαίνω ότι έχεις κακές εμπειρίες και είσαι προκατειλημμένος αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπορείς να μας επιβάλλεις την γνώμη σου λέγοντάς μας μάλιστα «ΤΕΛΟΣ». Εγώ ΔΕΝ συμφωνώ μαζί σου όπως και οι περισσότεροι εδώ. Εγώ την διέσχισα 4 φορές και θα την διασχίσω άλλες 14 και επειδή πάντα ξέρω που πάω και τι θα αντιμετωπίσω προσπαθώ να αποφεύγω τις κακοτοπιές.
Τελειώνοντας θέλω να πω και δύο λόγια για το link σχετικά με τα ατυχήματα κι εδώ την μισή αλήθεια μας είπες.
Η Αλβανία στα ατυχήματα είναι στην 115η θέση σε σύνολο 186 κρατών με 12,7 ατυχήματα. Η πολιτισμένη Ελλάδα είναι στην 135η θέση με 9,4 ατυχήματα (σιγά την διαφορά )                Η Ευρωπαϊκή Πολωνία με 10,9   η επίσης ευρωπαϊκή Λιθουανία με 12,4 μόλις 3 θέσεις πίσω από την τριτοκοσμική Αλβανία, τέλος η  Ρωσία με 18,6.
Αυτά προς ενημέρωση.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από Γιώργος Κυρ 31 Αυγ 2014 - 23:16

athanase έγραψε:

. . . .   Αυτό που σε εμένα αρέσει (υποκειμενικά) τον άλλο δεν τον ενθουσιάζει (αντικειμενικά) . . . .

Κανείς δεν πρότεινε σε κανέναν να πάει στην Αλβανία, απλά όλοι κατέθεσαν τις εμπειρίες τους θετικές ή αρνητικές ή αδιάφορες. Κανείς δεν υποστήριξε ότι υπάρχει κυκλοφοριακή συνείδηση  και οδική συμπεριφορά στην γείτονα. Κανείς δεν προέτρεψε κανέναν να πάει για σαφάρι στην Αλβανία. προκατειλημμένος αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπορείς να μας επιβάλλεις την γνώμη σου λέγοντάς μας μάλιστα «ΤΕΛΟΣ» . . . .


Θανάση . . . hi
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 31 Αυγ 2014 - 23:37

Έχω την εντύπωση, ότι δεν υπάρχει κάποια αιχμή σε προσωπικό επίπεδο, σε όλες τις δημοσιεύσεις
και καλό θα είναι να μην της προσδώσουμε.
Αναφέρονται απόψεις και κριτικές, κυρίως από προσωπικές εμπειρίες,
τις  οποίες βέβαια, δεν είναι "δεσμευμένος" να αποδεχθεί ή να συγκαταθέσει κανείς.
Είμαστε μεγάλα παιδιά και μπορούμε να κάνουμε τις δικές εκτιμήσεις, από όσα διαβάζουμε.

Τα κριτήρια του καθενός μας, σίγουρα δεν είναι τα ίδια, όπως σίγουρα δεν έχουν και την ίδια ιεράρχηση.
Αυτή η διαφορετικότητα και η ποικιλία, "κατατίθεται" στο φόρουμ μας ...
... και ο καθένας μας επιλέγει, όσα και όποια κρίνει ότι μπορεί να αξιοποιήσει.

Ας μην  λαμβάνουμε σαν προτάσεις τις κατατεθειμένες εμπειρίες, απλά να τις δεχθούμε, σαν μια άλλη άποψη.
Ούτε πάλι, μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα και ούτε κάποια άποψη πρέπει να εκλαμβάνεται σαν θεσμός.
Συζητάμε καλοπροαίρετα, διαφωνούμε με τις απόψεις του άλλου, αλλά δεν παύουμε να τις σεβόμαστε.

Δεν δίνω συμβουλές, δεν έχω τέτοιο δικαίωμα, απλά επαναλαμβάνω τα αυτονόητα.

Ας μην δώσουμε κάποια συνέχεια, σε αντιπαράθεση και σε προσωπικό επίπεδο.
Αυτό το τελευταίο, σαν παράκληση.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από athanase Δευ 1 Σεπ 2014 - 7:58



Δεν δίνω συμβουλές, δεν έχω τέτοιο δικαίωμα, απλά επαναλαμβάνω τα αυτονόητα.

Εγώ Μάξιμε θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου και θα αποδεχτώ την προτροπή σου, σεβόμενος τον χώρο και εκτιμώντας το πρόσωπο σου. Δεν θα παραλείψω όμως να επαναλάβω ότι ο καθένας μας πρέπει να μάθει να σέβεται πρώτα τους άλλους και μετά τον εαυτό του όταν βρίσκεται σε ένα κοινωνικό χώρο.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από Patrinos Δευ 1 Σεπ 2014 - 10:44


Θανάση, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από teohunter Δευ 1 Σεπ 2014 - 11:36

Γεια σας παιδια.Μου φαινεται οτι και αλλοι ειχαν την ιδια ιδεα για μονοημερη εκδρομη στην Αλβανια!!Αφου εκανα μια διανυκτερευση στους κουμπαρους μου στην Ηγουμενιτσα αποφασισα την επομενη να φτασω στους Αγιους Σαραντα.Φτανοντας στα συνορα στο Μαυρομματι σταματω για ελεγχο εχοντας εχοντας την πρασινη καρτα και 2 ταυτοτητες οχι ομως διαβατηριο για τα παιδια.Δινοντας ενα μικρο μπαξισι ξεπεραστηκε το προβλημα!!Πολλα αυτοκινητα ελληνικα και ξενα κυκλοφορουσαν στον δρομο.Δρομος ως τους Αγιους Σαραντα πολυ καλος εκτος αν πας απο Βοθρωτο κοβοντας δρομο με λιγο ασχημο δρομο σε καποια σημεια.Παντου μιλουσαν ελληνικα σε οτι και αν ρωτησα και στα μαγαζια επαιρναν ευρω.Εδιναν αποδειξεις με ταμειακες και ειχαν μαλιστα και την αναλογια σε ευρω μαλιστα.Στην αρχη μαλιστα πηρα τον δρομο προς Αργυροκαστρο και καπου στην μεση ειναι μια τοποθεσια που λεγεται γυαλινο ματι ενα σημειο με πηγες και δυο τρια μαγαζια για φαγητο μες τα πλατανια.Φαγαμε σε μια εξεδρα πανω στο νερο πληρωνοντας 23 ευρω για τεσσερις μεριδες +μπυρες+σαλατα+πατατες παντα σε ευρω η αν αθροιζες τον τιμοκαταλογο σε λεκ και διαιρουσες με 140.Το μεσημερακι φτασαμε στου Αγιους Σαραντα και σε σχεση με τα φτωχα χωρια παθαινεις ενα σοκ.Πολυοροφα ξενοδοχεια περιποιημενοι δρομοι ωραιες παραλιες με βοτσαλο και καταγαλανα νερα.Τωρα απο οτι ειδα σε καποια σημεια εχει προσβαση για το κοινο τα υπολοιπα ειναι των ξενοδοχειων.Αφου περπατησα καμποσο και περιεργαστηκα την πολη εφυγα γυριζοντας πισω προς εξαμιλια 7χλμ απο Αγιους Σαραντα οπου εκανα μπανιο σε μια ομορφη παραλια με κατι νησακια απεναντι!!Ηπιαμε καφε το απογευμα και πηραμε τον δρομο της επιστροφης εχοντας τα φωτα παντα αναμμενα στο αυτοκινητο γιατι γραφουν οι τροχαιοι.Εκει στο βοθρωτο (bundrit)περασαμε την λιμνη με μια σχεδια με συρματοσχοινο που μου θυμισε αλλες εποχες.Αυτοκινητα κυκλοφορουσαν πολλα ελληνικα γερμανικα ιταλικα και φυσικα οι παμπαλαιες μερσεντες.Δεν αισθανθηκα καπου ασχημα,η εξυπηρετηση ηταν καλη.Καποιοι μου ειπαν οτι στην Χειμμαρα η στους Δρυμαδες(Derhmi)40  50 xlm απο τους αγ σαραντα ειναι πιο φανταστικα.Μπηκα στις 21:00 στην Ελλαδα γιατι 22:00 κλεινουν και βουρ εφυγα για Πρεβεζα για ουζα και γιορτη σαρδελλας!!!!!
teohunter
teohunter


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από Patrinos Δευ 1 Σεπ 2014 - 11:55

yes Μπράβο πατριώτη, πάντα να έχεις όμορφες εκδρομές!
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από atrapos Δευ 1 Σεπ 2014 - 15:13

Η λεξη "τελος" αναφεροταν στο ότι δεν θα συζητησω το θεμα εκτενεστερα αφου ηδη ειχε συζητηθεί εκτενως.Οσο για τις "μισες αληθειες",αν διαβασει καποιος τη δευτερη στηλη του πινακα θα διαπιστωσει ότι η χωρα εχει 97,2 θανατηφορα ανα 100.000 οχήματα,μακραν η πιο επικινδυνη στη γηραια ηπειρο..

Η Ελλαδα 13,8,η Λιθουανια 30,1,η Πολωνια 17,6 κι η Ρωσια σχεδόν τα μισα 55,4.Τωρα αν αυτοι οι αριθμοι δεν αποτυπωνουν το πρόβλημα...
Οσο για το αν προταθηκε η διασχιση της Αλβανιας σε δημοσια συζητηση,ναι,προταθηκε στον Γιωργακο και τον Νικολα:

"Γιωργάκο μου άσε τον Νονό σου ήσυχο κι έλα να σε πάρουμε εμείς που... το έχουμε και μάλιστα πολύ καλά. Μην ξεχνάς την διαφήμιση ''Το κινητό ... θέλει τον Γερμανό  του' '. Σιγά πια το κάναμε σήριαλ. Δεν φοβηθήκαμε ελεύθερο με τροχόσπιτο στα Σκόπια, ελεύθερο στο Κισσινάου , ελεύθερο σε ολόκληρη την Τουρκία μέχρι τα βάθη της και θα φοβηθούμε να διασχίσουμε (διότι γι αυτό μιλάμε όχι για διακοπές, αν και ακόμη κι αυτό παίζει αν ξέρεις) την Αλβανία, τότε θα μιλούσαμε για περιηγητές... γιαλαντζή. Συγνώμη δηλαδή. Μίλα βρε Νικόλα πόσες... αλβανίες διέσχισες και μην νομίζεις ότι η ιδέα μας για το Ιράν.. ναυάγησε. Ανεστάλη... προσωρινά."

"Κανείς δεν πρότεινε σε κανέναν να πάει στην Αλβανία, απλά όλοι κατέθεσαν τις εμπειρίες τους θετικές ή αρνητικές ή αδιάφορες"


Από κει και περα μεγαλα παιδια ειμαστε κι επιλεγουμε
Τελος(της συζητησης)

atrapos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από diamantino Δευ 1 Σεπ 2014 - 15:30

Patrinos έγραψε:
Θανάση, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

+1
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από Batfalcon Δευ 1 Σεπ 2014 - 16:48

teohunter έγραψε:....Δεν αισθανθηκα καπου ασχημα,η εξυπηρετηση ηταν καλη.Καποιοι μου ειπαν οτι στην Χειμμαρα η στους Δρυμαδες (Derhmi)40  50 xlm απο τους αγ σαραντα ειναι πιο φανταστικα.Μπηκα στις 21:00 στην Ελλαδα γιατι 22:00 κλεινουν και βουρ εφυγα για Πρεβεζα για ουζα και γιορτη σαρδελλας!!!!!
Οι Δρυμάδες είναι στην Ελλάδα, όχι στην Αλβανία, (εκτός αν υπάρχει ίδιο όνομα και εκεί).
Μάλιστα από τον συνοριακό σταθμό στις Δρυμάδες περνάς αν θες με τα πόδια στην Αλβανία (δεν υπάρχει τελωνείο για αυτοκίνητα).
Μόλις περάσεις, πάντα με τα πόδια σε 15 με 20 λεπτά είσαι στην Σωπική.

Μιλαμε για Ελληνόφωνα χωριά. Χωριά του Πωγωνίου, με Ορθόδοξους Χριστιανούς κατοίκους που τα σύνορα τελείως τυχαία, τα έκλεισαν στην Αλβανία, η τα άφησαν στην Ελλάδα.
Δεν έγινε ΠΟΤΕ μελέτη για το που θα μπουν τα σύνορα, έτσι οικογένειες χωρίστηκαν, παιδιά δεν είδαν τους γονείς τους για 10ετίες, μόνο και μόνο επειδή κάποιος αποφάσισε ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ, ότι τα σύνορα είναι εδώ και όχι 2 km πιο πριν η πιο πέρα.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλβανια .. μικρο οδοιπορικο ...για 3 ωρες ...

Δημοσίευση από athanase Δευ 1 Σεπ 2014 - 18:25

Κι εγώ τέλος θα βάλω διότι όλοι μας καταλάβαμε τι σημαίνει απομόνωση.
Εμείς εξ άλλου οι παλιοί γνωρίζουμε και τους "ανάλαφρους" και τους ταραξίες (Γιώργοοοοο-Κώστααααα είστε εδώ?) από προηγούμενο φόρουμ κι όπως λέει και η διαφήμιση "δεν είμαστε και χθεσινοί". 
Γι αυτό κι εγώ ξαναλέω ΤΕΛΟΣ γιατί κανείς δεν θέλει να ξαναδεί το ίδιο... έργο. 
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης