www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

+17
mitsaras
traveller
VAGOS
sudwind
diamantino
antreas hobby
Cissy 242
caminador
espresso
joskem
Maximos
teonakos
vzol48
Masterless
athanase
Γιωργάκος
Aigagros
21 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από ???????? Δευ 12 Νοε 2012 - 13:06

Η σόμπα όταν την "φουλάρισα" στο τέρμα για 2 λεπτά ζεστάθηκε αρκετά η καμινάδα ή το μπουρί (πές τε το όπως θέλετε), που νομίζω πώς αυτό σημαίνει ότι αν μη τι άλλο πώς δε τίθεται θέμα να μην είναι συνδεδεμένη στη σόμπα . Παρόλαυτα πρέπει να πώ πώς οι οδηγίες τοποθέτησης και εγκατάστασης που βρίσκονται γραμμένες στα Ελληνικά είναι κατατοπιστικές και πολύ καλά διατυπωμένες. Το θέμα φίλοι μου όμως για να ακριβολογούμε κιόλας είναι πώς υποτίθεται πώς η σόμπα είναι ήδη εγκατεστημένη και έτοιμη πρός λειτουργία από το εργοστάσιο. Άρα κανονικά δε θα έπρεπε να ασχολούμαστε με αυτά τα θέματα ειδικά σε ένα καινούργιο τροχόσπιτο κατασκευής 2012. Αλλιώς πρέπει να μιλάμε για έλλειψη προδιαγραφών και ελέγχου της λειτουργίας των συσκευών που θα έπρεπε ένα αξιόπιστο εργοστάσιο να έχει ήδη κάνει. Δυστυχώς πρός μεγάλης μου λύπης είμαι σε θέση να αντιληφθώ πώς αυτό που λένε για Γερμανική ποιότητα ακόμα και σε τροχόσπιτα χαμηλότερης οικονομικής αξίας είναι "Κουραφέξαλα"...... υπάρχουν και ποικίλα ελατώματα και προβλήματα που παρουσιάζονται στο πήγαινε...αυτό έχω καταλάβει εγώ προσωπικά. Οι περισσότεροι που έχω μιλήσει και έχουν κάποιο Γερμανικό τροχόσπιτο έχουν να αναφέρουν και κάτι. Πράγμα που δε το έχω ακούσει σε τροχόσπιτα κατασκευής Σλοβένικης , Ιταλικής και ούτω κάθε εξής... Ίσως βέβαια να τυχαίνει και καμία φορά , δεν είμαι απόλυτος απλά κοιτάω τη πραγματικότητα. Τις προάλλες κάποιος φίλος με τροχόσπιτο Γερμανικό ακριβό πολυ καλής κατασκευής μου είπε πώς είχαν πρόβλημα από το εργοστάσιο 2 βάνες που βρίσκονται στο πάτωμα για να αδειάζουν το κύκλωμα του νερού , καθώς και άλλα.... Μου φαίνεται περίεργο πράγμα που οι περισσότεροι έχουν κάτι να αναφέρουν πάντως...
Για να δούμε παρόλαυτα πώς θα κυλήσει το πράγμα....


????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από Maximos Δευ 12 Νοε 2012 - 13:19

Θα επιμείνω λίγο, συμπληρώνοντας τον Χρήστο (espresso).

Εφόσον το τροχόσπιτο, το όποιο τροχόσπιτο, δεν είναι σε κλειστό χώρο ...
... δεν μπορεί να αποκλειστεί, η είσοδος τυχόν απρόσκλητων επισκεπτών,
όταν μάλιστα, υπάρχει και "ανοικτή" πόρτα ... όπως, η έξοδος της καμινάδας ... !

Ολόκληρη η καμινάδα, είναι προσβάσιμη, χωρίς να αφαιρεθεί η σόμπα.
Το πάτωμα της ντουλάπας, αφαιρείται και αποκαλύπτεται το επάνω και πίσω μέρος της σόμπας.
Από εκεί ξεκινάει και η καμινάδα.
Ανοίγουμε (λειτουργούμε) τη σόμπα και παρατηρούμε, αν υπάρχει πρόβλημα με τα καυσαέρια ...
... αν υπάρχει δηλαδή ελεύθερη ροή και είναι σωστά κουμπωμένη η σωλήνα ... !

Αν υπάρχει πρόβλημα, αποσυνδέουμε τη σωλήνα ... και ψάχνουμε για το εμπόδιο ... ! Cool

Όσον αφορά τώρα στο θέμα της ποιότητας, ας το δούμε πιο σφαιρικά και σε άλλο θέμα.
Πρέπει να κοιτάμε και την αιτία, πριν βγάλουμε τα όποια συμπεράσματα.


Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 12 Νοε 2012 - 14:49

Ο Νικος1984 έγραψε :

....Το θέμα φίλοι μου όμως για να ακριβολογούμε κιόλας είναι πώς υποτίθεται πώς η σόμπα είναι ήδη εγκατεστημένη και έτοιμη πρός λειτουργία από το εργοστάσιο....

Νίκο, όλες οι συσκευές που αναπτύσσουν κατά την λειτουργία τους, μεγάλη θερμοκρασία είναι φυσικό την πρώτη φορά να μυρίσουν και ο λόγος συνήθως (αν δεν υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα) είναι η συσσωρευμένη σκόνη στα διάφορα τμήματα της συσκευής και για την οποία το εργοστάσιο δεν μπορεί να κάνει ...και πολλά.


Ο Maximos έγραψε :

....Όσον αφορά τώρα στο θέμα της ποιότητας, ας το δούμε πιο σφαιρικά και σε άλλο θέμα.
Πρέπει να κοιτάμε και την αιτία, πριν βγάλουμε τα όποια συμπεράσματα....


Νίκο, θα συμφωνήσω με τον Μάξιμο. Ας μην ξεχνάμε ότι όπου παρεμβάλλεται ....ο ανθρώπινος παράγοντας τα λάθη και οι αστοχίες .....είναι πιθανά (είτε αυτός είναι Γερμανός ή Ιταλός ή δεν ξέρω τι άλλο).
Το σημαντικό και αξιολογήσιμο είναι τα συνολικά ποσοστά αστοχιών ως προς το σύνολο των προϊόντων, και αυτό είναι που κρίνει την αξιοπιστία κάθε κατασκευαστή.
Όπως πολύ σωστά επισήμανες :

"....Ίσως βέβαια να τυχαίνει και καμία φορά , δεν είμαι απόλυτος ....".

Μπορώ να σου αναφέρω ....κακοτεχνίες ή αβλεψίες και για το δικό μου όχημα, όπως και όλοι μας πιστεύω, αλλά όπως έγραψε και ο Χρήστος (espresso) :

. . . Ένα μέρος της ευχαρίστησης είναι το μαστόρεμα, η βελτίωση και συντήρηση του εξοπλισμού μας.....



O Mitsaras έγραψε :

....Με την μεθοδο αυτη καθαρισα secumotion,επιασα με ενα σφυγκτηρα το μπουτον στα πλαγια και το εβαλα καπου σταθερα αναποδα για μια εβδομαδα...εβγαλε αρκετο λαδι....

Δημήτρη, για γίνε πιο σαφής και κατατοπιστικός γιατί το θέμα .....πονάει !!!.
Έχει χρειαστεί να κάνω καθαρισμό του καυστήρα του ψυγείου .....εν μέσω διακοπών.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από sudwind Δευ 12 Νοε 2012 - 15:51

μια και λετε για υγραεριο,,χθες εβαλα το ψυγειο μπροστα και κοντεψα να πινιγω!!!μυριζε φοβερα ,ενω πριν το καλοκαιρι τοχα καθαρισει,,το μονο που ειχα αφησει ,,δεν ανοιξα την ταπουλα με την μικρη τρυπουλα που εχει μεσα στο συνδεσμο μεταξυ καυστηρα και σωληνακι,,ναναι απο αυτο,,,καποιος που ασχολειτε μηπως μπορει να ξερει?απλα ειχα καθαρισει εκει που παει η φλογα μονο..
sudwind
sudwind


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από sudwind Δευ 12 Νοε 2012 - 16:26

αλλη μια φορα εδωσαν λυση τα παιδια του ζαμπετα,,,με το που πηρα τηλ,,,αμεση "διαφωτηση"του προβληματος!!!...μπεκ.....απο μαπα υγραεριο ,,
ναναι καλα,,,,,δεν γινοταν ναχαμε κι εμεις εδω αθηνα τετοιους σωστους και εξυπηρετικους επαγγελματιες??
αν ρωταγα εδω τους "επαγγελματιες "στυλ ,,,(ονομα και μη χωριο,,,απο εκει που πηρα το τροχο)),,θαθελαι να το παω εκει να μου τα "παρει"
sudwind
sudwind


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από kapros Δευ 12 Νοε 2012 - 18:22

φημολογειται νοθεια του υγραεριου με αλλα αερια δεν ξερω ομως με ποια !!!
οσο για το λαδι που βρισκετε μεσα στις μπουκαλες τη λυση δινουν οι ελαιοπαγιδες !!!
kapros
kapros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από ???????? Δευ 12 Νοε 2012 - 18:48

[quote="georgedim"]
Ο Νικος1984 έγραψε :

....Το θέμα φίλοι μου όμως για να ακριβολογούμε κιόλας είναι πώς υποτίθεται πώς η σόμπα είναι ήδη εγκατεστημένη και έτοιμη πρός λειτουργία από το εργοστάσιο....

Νίκο, όλες οι συσκευές που αναπτύσσουν κατά την λειτουργία τους, μεγάλη θερμοκρασία είναι φυσικό την πρώτη φορά να μυρίσουν και ο λόγος συνήθως (αν δεν υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα) είναι η συσσωρευμένη σκόνη στα διάφορα τμήματα της συσκευής και για την οποία το εργοστάσιο δεν μπορεί να κάνει ...και πολλά.
[quote]

Καλησπέρα και πάλι !

Γιώργο για να γίνω πιο κατανοητός σε αυτό που πιστεύω πρόσεξε παρακάτω τον συλλογισμό μου.
Αρχικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου πώς οι καινούργιες συσκευές θα μυρίσουν και είναι απολύτως λογικό όπως έγινε αρχικά και με το ψυγείο μου και δεν κατηγορώ φυσικά ούτε εγώ ούτε κάποιος νοήμων άνθρωπος το εργοστάσιο. Άλλωστε, επιπλέον όπως πολύ σωστά είπε και ο Μάξιμος είναι πολύ πιθανόν να έχει μπεί μέσω της καμινάδας το οτιδήποτε εφόσον η δίοδος της είναι ανοιχτή και το τροχόσπιτο βρίσκεται στη φύση. Αυτό είναι κατανοητό και δε χωράει καμία ανάλυση περεταίρω . Εγώ όμως ξέρεις που διαφωνώ ;; Αρχικά θεωρώ πολύ τραγικό (αν βέβαια ισχύει κάτι τέτοιο) , ένα εργοστάσιο να μην έχει κουμπώσει όπως στη περίπτωση του Χρήστου (espresso) την καπνοδόχο ή την σωλήνα της περιφερειακής θέρμανσης κτλ κτλ. Είναι εγκληματικό κάτι τέτοιο αν σκεφτείς πώς κάποιος μπορεί να μη το καταλάβει αμέσως , να κοιμηθεί ένα βράδυ έτσι και να πεθάνει από τις αναθυμιάσεις των αερίων. Και σου τονίζω πώς κατά τα λεγόμενα του χρήστου δε μιλάμε απλά για μια βίδα που ξεχάστηκε.....μιλάμε για 2 τουλάχιστον σωλήνες που ήταν σχεδόν στον αέρα. Άρα για μηδενικό έλεγχο από τους υπεύθυνους , άρα και αναξιοπιστία.

Η επόμενη ένσταση μου ως πρός αυτό που λέει ο Μάξιμος :

"Ολόκληρη η καμινάδα, είναι προσβάσιμη, χωρίς να αφαιρεθεί η σόμπα.
Το πάτωμα της ντουλάπας, αφαιρείται και αποκαλύπτεται το επάνω και πίσω μέρος της σόμπας.
Από εκεί ξεκινάει και η καμινάδα.
Ανοίγουμε (λειτουργούμε) τη σόμπα και παρατηρούμε, αν υπάρχει πρόβλημα με τα καυσαέρια ...
... αν υπάρχει δηλαδή ελεύθερη ροή και είναι σωστά κουμπωμένη η σωλήνα ... !"


έγκειται στο εξής σημείο : επαναλαμβάνω για να γίνω απόλυτα κατανοητός πώς αν υπάρχει πρόβλημα με τα καυσαέρια και διαλέξουμε να το ψάξουμε μόνοι μας και διαπιστώσουμε πώς υπάρχουν βουλωμένες σωλήνες από εξωτερικούς παράγοντες της φύσης όπως αράχνες, ζουζουνια κτλ, είναι απόλυτα δικαιολογημένο και σε καμία περίπτωση δεν φταίει καμία εταιρεία, κανένα εργοστάσιο κτλ...
Άν όμως ο κάτοχος του τροχόσπιτου διαλέξει εν τέλη να το ψάξει μόνος του το θέμα αυτό βάζοντας τον εαυτό του στη διαδικασία που περιγράφει ο Μάξιμος (που δεν είναι φυσικά υποχρεωμένος ο καθένας να το κάνει, λόγω του ότι κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν όρεξη να κάνουν τους Μηχανικούς, ούτε να υποβάλλονται σε αυτές τις διαδικασίες λόγω προσωπικών τους και απόλυτα σεβαστών λόγων όπως η κούραση, ο χρόνος που απαιτείται , η μη γνώση του σε αυτά τα αντικείμενα και διάφοροι άλλοι παράγοντες.. ) , και διαπιστώσει ή έρθει αντιμέτωπος με μια κατάσταση σαν του φίλου μας του Χρήστου τότε μιλάμε μεν για ανθρώπινα λάθη αλλά μιλάμε και για αναξιοπιστία στο full και φυσικά εγκληματικές αμέλειες για μένα. Φανταστείτε κάποιος άνθρωπος να πηγαίνει να αγοράζει ένα καινούργιο αυτοκίνητο αξιόπιστης κατά τα άλλα εταιρείας και να του έχει παρουσιάσει συνολικά πολλά προβλήματα (δε μιλάω για τη περίπτωση μου δόξα τω θεό..) και να πρέπει κάθε τρείς και λίγο να ανοίγει τη μηχανή και να παριστάνει τον Μηχανικό σε κάτι που πιθανόν να μη γνωρίζει ή να υποβάλλεται εκ των πραγμάτων σε αυτή τη διαδικασία.....θα είχε τρελαθεί κιόλας ο άνθρωπος. Και σημειωτέον δε φίλοι μου πώς δε μιλάμε για παλιά τροχόσπιτα. Οι μαρτυρίες είναι για καινούργια. Ελπίζω να έγινε κατανοητός ο συλλογισμός μου , για να μην υπάρχουν μπερδέματα στα λεγόμενα μας , ούτε καμία ασάφεια.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από Aigagros Δευ 12 Νοε 2012 - 19:57

Κάτι ακόμα για τη σόμπα. Μην τη δουλεύεις πάνω από το 3-4 εάν δεν βάζεις σε λειτουργία τα ανεμιστηράκια. Υπάρχει κίνδυνος παραμόρφωσης από την υψηλή θερμοκρασία στο εσωτερικό της σόμπας.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από Maximos Δευ 12 Νοε 2012 - 20:08

Νίκο, αν και ζήτησα, να μην μπερδέψουμε το θέμα της αξιοπιστίας ενός τροχόσπιτου,
με αυτό, που αφορά στο υγραέριο ... δεν εισακούστηκα ...

Θα ανοίξω άλλο θέμα και θα συνεχιστεί εκεί, η όποια συζήτηση.

Εδώ, θα αναφέρω τα εξής :

Σίγουρα κανείς δεν είναι υποχρεωμένος, να επισκευάσει το οτιδήποτε.
Γι αυτό υπάρχουν και οι διάφοροι επισκευαστές.
Όποιος, αναλαμβάνει να κάνει κάτι από μόνος του, οπουδήποτε και οτιδήποτε, το κάνει με δική του ευθύνη.

Τα πράγματα όμως, αν τα δούμε με ηρεμία, είναι πολύ απλά.
Κάθε καινούργιο ... τροχόσπιτο ... αυτοκίνητο κλπ
... συνοδεύεται και με εγγύηση, είτε από το εργοστάσιο κατασκευής, είτε από τον αντιπρόσωπο-εισαγωγέα.
Εφόσον είναι εντός εγγύησης, καταφεύγουμε εκεί ...
Όταν είμαστε εκτός, επιλέγουμε εμείς, το που θα το επισκευάσουμε ...


Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από Maximos Δευ 12 Νοε 2012 - 20:32

sudwind έγραψε:μια και λετε για υγραεριο,,χθες εβαλα το ψυγειο μπροστα και κοντεψα να πινιγω!!!μυριζε φοβερα ,ενω πριν το καλοκαιρι τοχα καθαρισει,,το μονο που ειχα αφησει ,,δεν ανοιξα την ταπουλα με την μικρη τρυπουλα που εχει μεσα στο συνδεσμο μεταξυ καυστηρα και σωληνακι,,ναναι απο αυτο,,,καποιος που ασχολειτε μηπως μπορει να ξερει?απλα ειχα καθαρισει εκει που παει η φλογα μονο..
Ηλία ...γι αυτήν την ταπούλα με την μικρή τρυπούλα ... σου μίλησαν στου Ζαμπέτα ;

Αυτή παίζει το ρόλο του μπεκ ...
... και θέλει και αυτή, τη φροντίδα της ...
Cool
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από sudwind Δευ 12 Νοε 2012 - 20:54

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]ακριβως,,,,,,
sudwind
sudwind


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 22 Μάης 2013 - 15:18

Το υγραέριο στο τροχόσπιτο πάντα με φόβιζε και με φοβίζει .
Ψάχνοντας στο διεθνή ηλεκτρονικό εμπόριο (άμα σου λείπουν εκεί ψάχνεις ) βρήκα αυτόν τον αισθητήρα τον οποίο παρήγγειλα και παρέλαβα σήμερα .
Αυτός έχει το πλεονέκτημα εκτός απο το συναγερμό που θα ηχήσει να συνδέεται και με μια ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα η οποία διακόπτει την παροχή του υγραερίου .
Η τιμή του 12 Ε χωρίς την βαλβίδα .

Αυτός είναι . [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αυτός που παρέλαβα εγώ έχει αυτές τις επαφές .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 22 Μάης 2013 - 19:55

Γιώργο πολύ σωστός !!! yes hi

Να υπογραμμίσω ότι πέραν της διαρροής υγραερίου, εξίσου επικίνδυνη είναι και η ατελής καύση του (κακή ρύθμιση καυστήρα συσκευής ψυγείου ή σόμπας) γιατί τότε παράγονται μονοξείδιο του άνθρακα (παράγεται όταν δεν υπάρχει αρκετό οξυγόνο για να παραχθεί διοξείδιο του άνθρακα από τη καύση), αιθάλη και πτητικές θειούχες ενώσεις (αντί του φυσιολογικού διοξειδίου του άνθρακα (CO2) και υδρατμών (H2O) που παράγονται φυσιολογικά), ουσίες που είναι πολύ επικίνδυνες, επιβλαβείς, τοξικές και άοσμες (το μονοξείδιο).

Προσοχή χρειάζεται και στο σημείο που θα τοποθετήσεις τον αισθητήρα του ανιχνευτή (επειδή το προπάνιο είναι βαρύτερο από τον αέρα πρέπει να είναι χαμηλά (παρ. 2 στο εγχειρίδιο εγκατάστασης που ανήρτησες).

Στους παρακάτω συνδέσμους μερικές πολύ χρήσιμες πληροφορίες για το υγραέριο :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]f

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 16 Αυγ 2017 - 15:07


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Όλοι βουλωμένη μύτη είχαν και δεν τους μύρισε το υγραέριο ;

Τελικά όντως το τσιγάρο σκοτώνει .........
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υγραέριο στο τροχόσπιτο. - Σελίδα 5 Empty Απ: Υγραέριο στο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από Maximos Τετ 16 Αυγ 2017 - 16:30

Το υγραέριο, όχι μόνο στο αυτοκίνητο, αλλά παντού και πάντοτε, θέλει σχολαστικότητα και σεβασμό.
Βλέποντας τώρα το αυτοκίνητο και διαβάζοντας την δημοσίευση ... κάτι δεν μου "κάθεται" καλά !
Αν υπήρχε και η φωτογραφία, από την πλευρά του συνοδηγού, ίσως, αυτή θα ήταν πιο διαφωτιστική.
Κρίμα πάντως ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης